BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 28 December 1936 SCHEEPSVERBINDINGEN RECHTZAKEN ^FIN/T EN IITÏEREN^j R.-K. ZANG VEREENIG ING „PULCHRI STUDIO". Opvoering „Dc Visschersbruid". Gisteravond gaf „Pulchri Studio" in sa menwerking met het muziekgezelschap „Frans Schweitzer" in de geheel gevulde groote Stadszaal een uitvoering van de operette „De Visschersbruid", van Joh. Hendrix. Het gegeven van belasterde en ten slotte in eere herstelde onschuld komt neer op het volgende: Klara Hoek is verloofd met Lou. den zoon van den strandwachter De Ruiter. Dit heeft de afgunst opgewekt van den rijken reederszoon Henk van Berkel, die het meisje 'voor zich begeert. Om zijn doel te bereiken, heeft hij Lou als schip per op een wrakke, onzeewaardige schuit de zee opgestuurd en een matroos omge kocht. het schip naar den kelder te doen gaan. Men hoort niets meer van Lou en iedereen gelooft, dat hij in zee omgekomen is. Alleen het meisje heeft een vast ver trouwen. dat hij terug zal komen. Alle po gingen van Henk van Berkel, om haar aan zich te verbinden, mislukken dan ook. te meer daar zij hem doorziet. Zij zoekt nu troost bij den vader van Lou de Ruiter, den strandwachter, en wordt beschuldigd de liefde tot den zoon op den vader te heb ben overgedragen. Het geheele visschers- dorp keert zich tegen haar en sluit haar uit. tengevolge van de lasterpraatjes van den onfortuinlijken Henk. Slechts enkele personen, w.o. Klara's vriendin Emma van Toorn, blijven onwankelbaar overtuigd van Klara's onschuld. Als het zoover is gekomen, dat de rijke reederszoon gedaan weet te krijgen, dat Gerrit de Ruiter ontslagen zal worden van zijn post en op straat gezet, verschijnt de verloren gewaande Lou ten tooneele en ontmaskert Henk v. Berkel, die zich thans onmogelijk heeft gemaakt, terwijl Klara nu in waarheid de bruid van Lou wordt. Het moet een heel werk zijn geweest voor ..Pulchri Studio", deze nog al lange en veeleischende operette in te studeeren. Doch dat pogen is dan ook uitnemend geslaagd. De koren, ingestudeerd onder leiding van den directeur, den heer Th. v. Niekerk. klonken zuiver en frisch. En dat geldt niet alleen van de koren, die achter de schermen werden gezongen in het 3e bedrijf, en waaraan de dirigent dus alle aandacht kon besteden, doch ever.zoo van die voor het voetlicht, waarbij de actie toch altijd den samenzang eenigszins be moeilijkt. Ook de hoofdpersonen, hoewel geen beroepsacteurs en zangers, hebben zich in hun soli en duetten loffelijk van hun taak gekweten. Het tooneel gaf in de beide eerste be- drijxen als achtergrond de zee te zien, in het 3e bedrijf de straat van een visschers- dorp. Hier speelden alle handelingen zich af. die onder leiding van den regisseur, den heer J. B van Leeuwen met kennis van zaken in scène waren gezet. De eenige opmerking, die we moeten maken is. dat het tempo soms wat traag was. Sommige tooneelen zouden aan levendigheid hebben gewonnen wanneer men in de dialoog in hartstochtelijke passages wat sneller had geattaqueerd. Dat geldt intusschen vol strekt niet van alle dialogen. Wanneer Toon Huizen, die alles van de luchtige zijde opnam, op het tooneel kwam. dan kon men overtuigd zijn van een levendige scène. Overigens gaven alle hoofdpersonen en bij-figuren verdienstelijk spel te genie ten. Ér was overigens 'n levendige afwis seling door dat het spel van de hoofdper sonen herhaaldelijk afgewisseld werd met het opkomen van de geheele jeugd uit het visschersöorp in haar fleurige kleedij. de meisjes met haar bonte jakjes en kokette mutsjes, de jongens in hun wijde broeken en roode buizen of in matrozenkleeding. Zoo was een en ander een lust voor oog en oor, terwijl de ernst afgewisseld werd door humor. Deze aardige operette met haar veelszins r.obel strekking, oogstte dan ook herhaal delijk een hartelijk applaus, niet het minst aan het slot. Aan de leiders alle hulde voor de moeite, die zij zich getroost hebben, Tegen het einde van de pauze betuigde pastoor Beukers in een geestige toespraak zijn groote waardeering voor muziek, zang en spel door de samenwerking van ..Pul chri Studio" en het muziekgezelschap „Frans Schweitzer" zoo uitnemend ver zorgd Dank bracht hij ook aan de talrijke belangstellenden, die waren opgekomen, om van deze mooie 'uitvoering te genieten, waardoor zij tegelijkertijd hun bijdragen schonken aan een nieuwe vloer voor de St. Petruskerk. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND Het gemaal te Spaarndam. In aansluiting aan het reeds medege deelde omtrent het ingebruikstellen van het nieuwe Dieselgemaal van het Hoog heemraadschap van Rijnland te Spaarn dam. dat het oude stoomgemaal aldaar heeft vervangen, kan nog het volgende worden bericht. De beide door Werkspoor geleverde Dieselmotoren zijn langzaam loopende. Zij zijn namelijk berekend op 160 a 185 omwentelingen per minuut. De kosten van de door Werkspoor ge leverde twee Dieselmotoren met bijbehoo- rcn hebben f. 113.000.— bedragen, terwijl de verbouwing van het oude gemaal, alles onbegrepen f 18.000.— heeft gekost Als gemiddelde opbrengst van het nieuwe Dieselgemaal kan men aannemen 1800 M3. water per minuut of 2.6 millioen M3. water per etmaal. Het groote voordeel van het nieuwe ge- gemaal te Spaarndam ligt in de lagere exploitatiekosten, terwijl ook de onmiddel lijke bedrijfsvaardigheid een belangrijk voordeel is. Wegens de heerschende windrichting worden de beide noordelijke gemalen van Rijnland (Spaarndam en Halfweg) hel meest in werking gesteld. Zij hebben altijd 70 tot 80 'It van de geheele kunstmatige loozing van Rijnland voor hun rekening genomen. Het was dus van belang om in het Noorden een gemaal met lage exploita tiekosten te hebben. Dat dit bereikt is, blijkt wel uit de volgende cijfers: Terwijl het oude stoomgemaal te Spaarn dam per etmaal malen f. 205.— kostte, is dit bedrag voer het nieuwe Dieselgemaal f. 72.04. Per 1000 M3 wateropbrengst waren de kosten voor het oude stoomgemaal 9.45 cent, voor het nieuwe 2.8 cent. Ook het andere noordelijke stoomgemaal van Rijnland te Halfweg werkt betrekke lijk zuinig, daar te Halfweg één etmaal malen f. 102.kost en de kosten per 1000 M3 water 5 cent bedragen. ^Vlinrwprk' Voorodrtogsche Mil* Wl^rii prijzen. - Alleen bij ERATO - Oude Singel 14 - Telef. 889 Jap. kanonslagen 3 cent - De echte Lucht huiiers (Gill. Keukenm.). 4262 (Ingez. Med.) KERSTFEESTVIERINGEN IN ..ENaJEGEEST" EN „RHIJNGEEST". Ook dit jaar is het Kerstfeest op de ge bruikelijke wijze In de gestichten gevierd. Op den Eersten Kerstdag gaf het Ende- geester personeel muziekcorps „Willen is Kunnen" onder leiding van broeder S. Simons in de Centrale Ontspartningszaal welke prachtig met dennengroen was ver- isierd een goed geslaagde Kerstuitvoering. Een koortje van vrouwelijke patiënten onder leiding van Zuster M. E. R. Timans zong verscheidene liederen, terwijl aan het einde door alle aanwezigen werd gezongen „Er ruischt langs de wolken" en „Stille Nacht" Aan den dirigent br. S. Simohs en Zuster M. E. R. Timans werdén bloemen aange boden. In den middag van den 2en Kerstdag gat. het Zusterkoor .Onder Ons" onder leiding van Mevrouw dr. Stuurman in de hall van Rhijngeest een kerstuitvoering. Het koor, begeleid door mej. Blok aan de piano, ver wierf een dankbaar applaus. Aan het einde sprak dr. Borgerhoff Mulder namens de patiënten woorden van dank tot allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van dit Kerstfeest. Des avonds bracht bovengenoemd koor in de Centrale Ontspanningszaal van En degeest hetzelfde programma ten gehoore. Mej. Kitty Raphael (viool) verleende haar vriendelijke medewerking door eenige num mers ten beste te geven Na de pauze werd door leden van het Zusterkoor een Kerst spel opgevoerd. dr.t met groote aandacht en in alle stilte werd aanschouwd. Ook hier toonden de vele aanwezigen hun dank baarheid door hartelijk applaus. Hier sprak de geneesheer-directeur dr. F. J. Stuur man woorden van dank tot allen die dezen avond voor de vele aanwezigen tot een on vergetelijke hadden gemaakt. Aan mevrouw Stuurman, mej. Kitty Raphael en mej. Blok werden bloemen aan geboden. ZONDAGSSCHOOL „IMMANUËL". Op den 2den Kerstdag werd door boven genoemde school in gebouw „Rehobóth" Let Kerstfeest gevierd. Met de kinderen waren vele ouders en genoodigden opgeko men. Nadat de lichten van den kerstboom ontstoken waren en Psalm 98 vers 2 was gezongen opende ds. J. C. S Locher de feestviering met gebed en vertelde daarop naar aanleiding van Lukas 2 de beteekenis van Kerstmis en het aloude kerstverhaal, afgewisseld door kinderzang. Nadat de kin deren getracteerd waren, vertelde mej. Wijngaarden een mooie kerstvertelling, welke met gespannen aandacht werd ge volgd. Nadat nog eenige kerstliederen wa ren gezongen, volgde de uitdeeling der ge schenken, zeker niet het minst belangrijke deel van den avond. Met slotwoord en gebed van ds. Locher en gemeenschappelijk gezang var. Gezang 96 werd deze uitnemend geslaagde kerstfeest viering besloten. DE ALGEMEENE TOESTAND. ENGELAND EN ITALIË. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. P Ph. van den Broek Lijster straat 25 Leiden kruidenierszaak. Over leden Eigenaar: P. Ph. van der Broek. d.d. 17 Dec. 1936 Nieuwe Eigenaar: Wed. H. J. van den Broek-Steffens. Leid°n. HET VERVOER BIJ DE N.Z.H. De N.Z.H.TM vervoerde op de beide Kerstdagen op haar lijnen in en om Leiden respectievelijk 22000 en 40400 passagiers tegen 20800 en 28.641 op 25 en 26 Decem ber 1935. Naar wij vernemen is as. Joh. W. Groot Enzerink in het Diaconessenhuis op genomen voor het ondergaan van een ope- ïatie. In aile kerken der Ned. Herv. Gent. hebben de voorgangers voor het spoedig herstel van ds. Groot Enzerink gebeden. Door de Coop. „Ons Doel" u.a. werd met Kerstmis aan ruim 300 harer werklooze leden een kerstpakket, inhoudende ver schillende levensmiddelen, uitgereikt. Een daad die vooral in deze tijden zeer sympa thiek genoemd mag worden. De politie neeft op den Tweeden Kerstdag des middags omstreeks half zes op de Steenstraat den 21-jarigen C. G. uit Katwijk aan Zee aangehouden, die in staat van dronkenschap verkeerde en zich mis droeg door een vechtpartij uit te lokken. De jongeman verzette zich zoodanig tegen zijn arrestatie, dat de politie zich genood zaakt zag gebruik te maken van den gum mistok. Bij een botsing heeft de 16-jarige C. van B tijdens een voetbalwedstrijd od het terrein van Roodenbure een been zebroken. De E.H.D. vervoerde den onfortuinlijken knaap naar het Acad. Ziekenhuis. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Maandag 21 Dec. 50; Dinsdag 22 Dec. 52; Woensdag 23 Dec. 52; Donderdag 24 Dec. 53 volw. personen. De bewapening in cijfers. Het .Gentlemens Agreement" tusschen Engeland en Italië zal te Rome worden onderteekend. zoodra de laatste hand aan de redactie zal zijn gelegd. Men wacht nog op het antwoord van Londen, doch het definitieve ontwerp bevindt zich reeds sedert drie dagen in handen der onderhan delaars. Het bestaat uit vier of vijf para grafen, waarvan die aangaande den status quo de meest delicate vormde. In den aan vang beoogde men pariteit in de Middel- landsehe Zee, doch deze Idee werd spoedig opgegeven en vervangen door oen soepeler status quo. Deze zou niet slechts betrek king hebben op de tonnages, die op het oogenblik een marge van 100 tot 150 dui zend ton ten gunste der Britsche vloot aanwijzen, doch ook op de marine-basis. De onder handen zijnde werken zouden in elk geval worden voortgezet, aan Engel- sche zijde die te Haifa, aan Italiaansche zijde die in den Dolecanesus. Deze nauw keurige omschrijvingen zouden echter niet in de overeenkomst genoemd worden. De overeenkomst zou in haar korten vorm de waarde hebben eener verbintenis in prin cipe tusschen mannen van eer. Haar waar de is dus hoofdzakelijk psychologische en zy zou er aanzienlijk toe bijdragen de reeds zeer verbeterde atmosfeer te ontspan- neq. Het „gentlemensagreement" is tegen geen enkele mogendheid gericht. De beide onderteekenaars erkennen wederkeerig de verkregen positie en verplichten zich te werken aan de handhaving van den vrede. De weg naar Engelsch-Indië voor Groot- Brittannië en die naar Oost-Afrika voor Italië worden wederkeerig gegarandeerd. Italië bevestigt geen plannen te hebben ten aanzien van de Belgische zee, Zuid- Slovië of de Balearen. In overeenstemming daarmede is graaf Rossi reeds van Ma j area vertrokken! Italië trekt zich terug uit de Spaansche kwestie. Hoe Duitschland echter zal rea- geeren op de Er.geisch-Franschc stap ei ders vermeld? De „Times" schrijft, dat geen enkele Fransche regeering onverschillig en werk loos kan blijven tegenover een Duitscliland dat op onbeperkte wijze de kracht van het in Spanje georganiseerde leger verhoogt. Er is reden te hopen, dat het Fransch- Engelsch beroep te Berïijn niet iichtvaar- difi van de hand zal worden gewezen. De „Daily Telegraph" schrijft, dat „voor Duitschland het uur is gekomen om dui delijk te antwoorden op duidelijke vi-agen Hitier heeft de keus tusschen een buiten- landsch avontuur en een poging de ellende in het binnenland tc lenigen Het feit. dat noch Hitier, noch von Ncu- rath wijziging in hun vacantieplannen heb ben gebracht om de nota te ontvangen, wijst er op, dat men ef niet het karakter van speed aan toekoajt. De Zuid-Slavische premier Stoyadino- witsj is twee dagen op bezoek geweest in Roemenië en von Papen vertoefde te Boe dapest Volgens berekeningen te Genève is in 1936 aan de bewapening der wereld be steed zes milliard gouddollar, tegen 4 mil liard in 1930 Het aantal mannen onder de wapennen bedraagt thans 8 millioen. tegen zes millioen vóór den oorlog In aanbouw zijn zeventien kruisers, terwijl in 1935 slechts één kruiser van 10.000 ton op sta pel stond. In 1913 waren er slechts 376 on derzeeërs. in 1936 zijn er 800. en hieron der zijr niet eens begrepen die van Japan en Rusland, waaromtrent men niet over cijfers beschikt. In 1913 bedroeg het aan tal vliegtuigen 3C0. Dit aantal bedraagt thans 10.000. DUITSCHLAND. Generaal von Seeckt. t Op 70-jarigen leeftijd is overleden gene raal Hans van Seeckt. Wijlen generaal von Seeckt. Generaal von Seeckt was de organisator van de Rijksweer, het beroepsleger van 100.000 man, dat Duitschland bij het ver drag van Versailles was toegestaan. Gedurende den wereldoorlog was de toen malige kolonel von Seeckt chef van den staf van het elfde leger, dat aan het Oostelijk front opereerde. Hij organiseerde den slag van Gorlitz en Tarnow en de veldtochten in Gallclë en Polen. Vervolgens werd von Seeckt chef van den staf van de legergroep van Mackensen en leidde hij de operaties in Servië, vervolgens in Galicie en Roemenië. Sinds 1917 werd hij chef van den staf van het Turksche leger. In 1919 maakte hij deel uit van de Dultsche delegatie op de vredes-conferentie van Ver sailles. De republikeinsche Duitsche regeering droeg hem in 1920 op de Reichswehr te or- ganiseeren. In 1926 verliet hij den dienst wegens een incident met de regeering. Hij had namelijk een zoon van kroonprins Wil helm toegestaan dienst te nemen bij den Rijksweer. Van 1930 lot 1932 was hij afgevaardigde van de Deutsche Volkspartei in den Rijks dag. Generaal von Seeckt genoot een goede reputatie als militair schrijver en zijn wer ken spelen nog een groote rol in de organi satie van het huidige Duitsche leger. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio. Aagtekerl:. Alchiba. Alcyone. Alphacca, Alpherat. Blitar Bloemfontein Chr. Huy- gens Colombia Costa Rica. Grootekerk. Hoogkerk.. Jagersfontein J. P. Coen Johann de Witt. Johann van Oldebarneveldt. Maas dam. Meliskerk Or Nassau Poelau Tello Rotterdam H A.L Serooskerk. Sibajak 81 mon Bolivar Slamat. Soringfontein Staten dam Stuyvesant Venezuela. Behalve bovengenoemde passagierssche pen ziin de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via ScTieveninzen Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door „Radio Holland". GRIEKENLAND. Wijzigingen in het kabinet. Op verzoek van den regeerlngschef heb ben de minister van binnenlandsche zaken, Skylakakis en de ondersecretaris van den minister-president, Rafahelas, hun ontslag aangeboden, dat terstond door den koning is aanvaard. Voorloopig is de portefeuille van bin nenlandsche zaken toevertrouwd aan Mayakos, den ondersecretaris van binnen landsche zaken. Het ondersecretariaat van het minister-presidium zal worden vervuld door Kosmoas Bourboulls. DANZIG. Arrestaties. De politieke politie heeft op 22 December opnieuw den Duitsch-nationalen afgevaar digde Damm, den secretaris der Duitsch- nationale oppositie-partij gearresteerd. Men kent. nog niet de reden voor deze arrestatie. Eenige dagen geleden zijn twintig leden der Dultsch-nationale partij gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd in verbin ding te hebben gestaan met de oppositie en met de Polen te Danzig. CUBA Een nieuwe regeering. De nieuwe president. Laredo Bru, heeft den eed afgelegd. Het nieuwe kabinet staat onder leiding van generaal Rafael Montalvo, een Intiem vriend van kolonel Batista. Het kabinet is samengesteld uit twaalf staatssecretarissen, waaronder vijf leden van de nationalistische partij; allen zijn aanhangers van Batista. Ingeval Laredo Bru zou aftreden als pre sident. zou hij, krachtens de bepalingen van de grondwet, door den nieuwen mi nister-president Montalvo onmiddellijk worden opgevolgd. FRANKRIJK. De Senaat contra Blum Clémentel t Stakende politie-agenten. De Senaat heeft met 170 tegen 89 stem men het wetsontwerp tot verplichte arbi trage aangenomen. De tekst, welke door den Senaat is aangenomen verschilt aanzienlijk van die. welke de Kamer heeft goedgekeurd terwijl nog wijzigingen ziin aangebracht op het ontwero van de senatoriale commissie voor handel en arbeid. Dit trots een waarschuwing van Blum, dat de regeering dezen tekst niet goed keurde. De Senaat heeft voorts met 210 tegen 75 stemmen het geheele wetsontwerp inzake de fiscale hervorming met wijziging van den door de Kamer goedgekeurden tekst aan genomen. De Senaat verwierp met name de buiten gewone belasting od de momenteele reser ves der vennootschappen en de verscher ping van de fiscale controle op den land bouw. Te Riom (dep. Puy de Dóme) is over leden oud-minister en oud-senator Etienne Clémentel die voorzitter geweest is van de finaooieele Senaatscommissie. wijlen Clémentel. De politie-agenten te Carvia. een plaatsje van 20.000 inwoners, die hun salarissen te laag achtten en die wenschten te orotestee- ren tegen de manier, waarop volgens hen de bestudeering van hun eischen op de lange baan wordt geschoven, hebben beslo ten ln staking te gaan. Zij begaven zien Donderdag naar den commissaris, om hem mede te deelen dat zij hun werk. wat de loopende zaken betreft neerlegden. Zii ble ven evenwel te zijner beschikking ter be handeling van belangrijke aangelegen heden. Hun „staking" heeft intusschen succes gehad: hun loon is verhoogd en het werk ls hervat. 't Is wel ver gekomen ln Frankrijk! ENGELAND. Een prinses van Kent. Eersten Kerstdag heeft de hertogin van Kent het leven geschonken aan een dochter. De hertog van Windsor had van Weenen uit telefonisch zijn Kerstwenschen aan zijn moeder en koninklijke familie doen toe komen, die op Sandringham het Kerstfeest heeft gevierd. EGYPTE. Bewapening. Naar de bladen melden, heeft het mi nisterie van oorlog een plan tot verster king van de luchtmacht opgesteld, dat een crediet van 300.000 pond noodzakelijk zal maken. In den tijd van vijf jaar moet de lucht macht, welke thans 50 toestellen telt, ver dubbeld worden. Ook het leger zal worden verstrekt. Het zal volgens Britsch voorbeeld worden ge organiseerd en voorloopig zal het aantal manschappen met 20.000 worden vermeer derd. UIT HET VERRE OOSTEN. De visscherij-overcenkomst met Rusland. In tegenwoordigheid van den Mikado heeft de geheime Japansche raad in een plenaire vergadering een ontwerp-protocol goedgekeurd, waarbij de visscherij-over- eenkomst met Sovjet-Rusland met een Jaar wordt verlengd. Aan deze vergadering was een bijeen komst voorafgegaan van een speciale com missie uit den geheimen raad, welke een gunstig oordeel over de verlengde overeen komst uitsprak, maar tevens uiting gaf aan haar leedwezen, dat de sovjet-regeering heeft nagelaten deze formeel te ondertee kenen. De commissie drong er bij de regee ring op aan, maatregelen te nemen om herhaling van een dergelijke nalatigheid te voorkomen. Heden zal de onderteekening plaats vinden. JAPAN. Bezwaren der Minseito tegen de regeering. De diplomatieke commissie van onder zoek, benoemd door de Minseito, de groot ste politieke partij van Japan, heeft haar rapport gepubliceerd. Hierin worden opgesomd de beweerde mislukkingen in de bultenlandsche politiek der regeering, zooals: 1. de weigering der sovjet-regeerlng om de nieuwe visscherij-overeenkomst formeel te onderteekenen. 2. de weigering van China om in te gaan op de voorstellen van Japan Inzake de rege ling der betrekkingen tusschen beide lan den. 3. de beweerde verscherping van den internationalen toestand, welke het rapport toeschrijft aan de nalatigheid der Japan sche regeering, de noodlge voorzorgsmaat regelen te nemen om de internationale mis vattingen uit den weg te ruimen betreffen de de Japansch-Duitsche overeenkomst tegen de Komintern, welke uitsluitend be doeld is als een gemeenschappelijke ver dediging tegen het internationale optreden van de Komintern en geen ideologischen achtergrond heeft. BELEEDIGING VAN MINISTER VAN SCHAIK. Leider van Zwart Front veroordeeld. Het Hof te Den Bosch heeft arrest gewe zen in de zaak tegen A. J. Mwonende te Oisterwijk, leider van het Nederlandsche volksfascisme „Zwart Front", die door de rechtbank te Breda is veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, omdat hij op 25 Juli in het weekblad „Zwart Front" een artikel heeft gepubliceerd waarvan de in houd beleedlgend was voor den minister van justitie, mr. J. R. H. van Schaik. Tegen dit vonnis hebben zoowel de verdachte als de officier van justitie hooger beroep aan- geteekend. In hooger beroep heeft de advocaat- generaal een gevangenisstraf geëischt van vier maanden. Het hof heeft het vonnis van de recht bank te Breda vernietigd en opnieuw recht doende den leider van zwart front veroor deeld tot een maand gevangenisstraf. ZIJN KLEINKIND VERMOORD. In hooger beroep werd in Den Bosch be handeld de strafzaak tegen B. W. uit Wel- lerlooi, die op 5 Januari 1936 aldaar opzet telijk een pasgeboren kind van het vrou welijk geslacht, dat van zijn dochter was, van het leven heeft beroofd. Door de rechtbank is W. voor dit feit veroordeeld tot zes jaren gevangenisstraf. Zoowel verdachte als de officier van justitie hebben tegen dit vonnis hooger be roep aangeteekend. De behandeling van deze zaak geschiedde met gesloten deuren. De advocaat-generaal heeft tegen W. een gevangenisstraf van tien jaar geëischt. FINLAND. Kosola vergiftigd? De Finsche ochtendbladen opperen de verdenking dat de onlangs overleden lei der der Lappen Viktor Kosela het slacht offer is geworden van een arsenicumver giftiging. Er ls Inmiddels autopsie verricht, doch het resultaat daarvan is nog niet mede gedeeld. NIEUWE UITGAVEN. Bij de N.V. Uitg. Mij. v.h. van Cre- feld en Co. te Amsterdam ls verscncnen „Oranje en Israël" door D. S. v. Zuiden Bij W. J. Thieme en Cie te Zutphen is verschenen ,-Demandaro kaj Respondaro een werk over de historie van de espcranto- beweging verzameld door M. ce Waard. Van de NH. Drukkers- eu Uitgevers bedrijf Stemerdlng en Co. te Rotterdam ontvingen wij een zeer fraai uitgevoerd werkje over de Rotte met de Blels.vij'atfr.e meren en de omliggende gemeenten K'<- legersberg, Bergschenhoek, Bleiswljk, M°er capelle en Zevenhuizen, door J. ver heul Dza 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2