Overstelpende drukt* de residentie in LEIDSCH DA5BLAD - V;erds B^d Maandag 28 December 1936 GEMENGD NIEUWS Inbraak in juweliers winkel i te Den Haag. Kinderzanghulde in den dierentuin De Koninklijke familie ter kerke. Auto door trein gegrepen. Explosie in de haven van Massaoea. Auto te Middelburg te water gereden. Auto met vier personen te water te Stadskanaal. Slippende auto rijdt wielrijders aan. Voor ongeveer f. 20.000.aan sieraden ontvreemd. Gedurende de afwezigheid van den eigenaar hebben inbrekers zich Za terdagavond tusschen 8 en 11 uur toe gang verschaft tot een juwejierswinkel in de Boekhorststraat te Den Haag en voor een bedrag van ongeveer f. 20.000 aan gouden sieraden, juweelen. horlo ges, enz. ontvreemd. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de daders via het dak van een belendend perceel en door het breken van een ruit in 't zolder raam op de bovenverdieping van de bewuste zaak zijn binnengekomen. Toen ze in den winkel daarna hun slag sloegen, hebben ze, opdat ze niet in hun werk gestoord zouden worden, de buiten deur gegrendeld en het rolluik voor de vi trine laten zakken. Nadat ze wat van hun gading was, ingepakt hadden, zijn ze verr mocaelijk weer op dezelfde wijze, waarop ze gekomen waren, verdwenen. Gedurende de afgeloopen feestdagen is bet in den Haag buitengewoon druk geweest. Vooral op den Tweeden Kerst dag. toen overal de feestverlichting brandde, was de binnenstad zoo over vol, dat er practisch gesproken in de enorme menschenmenigte geen bewe ging meer was te krijgen. Zonder op houden voerden tal van extra treinen tienduizenden nieuwe bezoekers aan. Ongeluk op onbewaakten overweg te Schagen eischt drie dooden. De toeloop voor de stations was dan ook zóó groot, dat men voor de con troles in lange rijen zijn beurt moest afwachten. Het is in den Haag druk ker geweest dan ooit op Prinsjesdag t geval was. zeker worden verwacht, dat die belangstel ling in de komende dagen nog zal toe nemen. Kinderzanghulde. Meer dan 1600 Haagsche schoolkinderen- vijftig bij loten aangewezen klassen van openbare en bijzondere scholen, hebben Donderdagmiddag in de groote zaal van den Dierentuin aan Prinses Juliana een ontroerende zanghulde gebracht, De met groene slingers en oranje versierde kran sen getooide zaal was tegen twee uur reeds gevuld met een schare opgetogen, druk babbelende kinderen, die pas tot stilte ge bracht konden worden toen uit het ge juich. dat zwak van buiten af klonk kon worden opgemaakt, dat de Prinses was ge arriveerd. De Prinses was vergezeld van Haar hofdame Freule van Heemstra en Haar kamerheer, Baron Baud Toen de Prinses had plaats genoifien, trad dr. D. G. G. van Rlngelenstein naar voren om de Prinses, den minister van onderwijs, prof. Slotemaker de Bruine en den burgemeester van 's-Gravenhage, mr. S. J R. de Mon- chy te begroeten. Onder leiding van den heer W. D Kaat zongen de aanwezigen vervolgens het Wilhelmus. Wilt heden nu treden en Heer, die Uw tent in de heem'len spreidt. Na deze massa-zang was de beurt aan het op het podium opgestelde koor van 300 kinderen, die onder leiding van den heer R. A. van Pelt eenige gedeelten ten ge- hoore brachten van de Oranje-Nassau-can- tate, die in 1898 op muziek van Catharina van Rennes was uitgevoerd bij de inhuldi ging van Koningin Wilhelmina. Te ruim 3 uur, toen het grootste gedeelte van het program was afgewerkt, verliet de Prinses de zaal ,na hartelijk afscheid te hebben genomen van de kinderen, die haar uitgeleide deden met een daverend „Leve de Prinses". De Koninklijke familie naar de Kloosterkerk. H.M. de Koningin is in den morgen van den Eersten Kerstdag met H. K. H. Prinses Juliana. Z. D. H. Prins Bernhard en Prins Aschwin in de Kloosterkerk onder het ge hoor geweest van Ds. G. B. Westenburg, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te 's-Gra- venhage. De Koninklijke Bruid was gekleed in wijnroodkleurige mantel met zwart bont afgezet en zwarte muts met roode veer, terwijl Prins Bernhard in militair uniform was Het vorstelijk gezelschap was ter kerke met klein gevolg. De kerk was stampvol, ondanks het feit dat het niet bekend was welke kerk de vorstelijke personen zouden bezoeken. De voorganger opende den dienst met het doen zingen van Gez. 229 1 en 5 en het lezen van Lukas'2' 114, waarna hij als tekst koos de verzen 10 en 11 van dit voor gelezen Schriftgedeelte, dat handelt over de verkondiging van Christus geboorte door den engel. Na het zingen van Ps. 118 13 en 14, wees Ds. Westenburg bij de ontvou wing van zijn tekstwoord op den eenvoud in de openbaring van Gods kracht in deze wereld. Dat, was zoo toen Christus geboren werd en het is ook nu nog zoo, nu we ons afvragen wat er na 19 eeuwen is bereikt. De menschheid moet Christus geest en be doeling kunnen verstaan, wil zij op de ware wijze Kerstfeest vieren en het gaat hier toch immers niet om een fata morgana. Christus moet spreken tot de ziel die uit ziet naar een toekomst, wier grens over deze aarde heen is gelegen. Wij worstelen met de problemen van dood en leven en het lijkt vaak of we ons in een vicieusen cirkel bewegen. Maar Christus breekt dien cir kel. Wij behoeven geen vrees te koesteren wanneer de groote God komt tot kleine menschen. Na het zingen van Gez. 114 1, 7 en 12 werd deze gedachte nader uitgewerkt. Wan neer onze angst is weggewischt in „groote blijdschap" worden wij vreugdevolle men schen die ons verbonden gevoelen omdat wij gelooven in Eén Persoon en ook omdat Christus geboren is als wij. Christus leidt ons door de tragiek van het leven dat ons voorkomt een dlvina comedia te wezen. Christus leidt ons over den louteringsberg heen terwijl de kanonnen dreunen en de mitrailleurs ratelen bezitten wij de weten schap dat Christus zal trtumfeeren. Jezu veni. Wij danken u o God dat Gij reeds ge komen zijt en ons tot de overwinning zult leiden. Zachtkens preludieerde de organist hier na op zijn instrument: Stille nacht, heilige nacht, waarna de dienst besloten werd met het gemeenschappelijk zingen van Gez. 230 1 en 5, het aloude: ..Daar is uit 's werelds duistere wolken. Een licht der lichten op gegaan, enz. Velen sloegen na afloop van den kerk gang het vertrek der vorstelijke familie gade. V Prinses en Prins naar ds. Weiter. Zaterdagmiddag te vier uur hebben H. K. H. Prinses Juliana en Z.D. H. Prins Bernhard een bezoek gebracht ten huize van den oud-hofprediker, ds. W. L. Weiter en zijn dochter aan de Jan van Nassau- straat te 's-Gravenhage. met wie de vorste lijke bezoekers zich ongeveer een half uur onderhielden. Zooals bekend zal ds. Weiter het a.s. huwelijk van het Vostelijk Paar inzegenen. Huldeblijk van het Indische leger. Alhoewel het Koninklijk Nederlandsch- Indische Leger in zijn geheel heeft bijge dragen aan het door de bevolking van Nederlandsch-Indië aan het vorstelijk bruidspaar aan te bieden algemeen hulde blijk. heeft genoemd leger ook afzonderlijk blijk willen geven van zijn medeleven met de a.s. verheugende gebeurtenis. De keus is gevallen op een foto-album, betrekking hebbend op het K N I L. in een sierlijk bewerkte doos Het geheel is een product van Indische kunstnijverheid. De militaire luchtvaart-afdeeling verzorgde de foto's. In he? album is in plaatvorm een kaart van den Ned. Ind. Archipel opgenomen, welke is ontworpen, geteekend en gekleurd door den len luitenant der militaire admi nistratie van genoemd leger G. P. Ie Clercq. Het geschenk is reeds per K.L.M-vlteg- tuig „Edelvalk" in Nederland aangekomen. Stappen zijn gedaan, om dit huldeblijk, door een deputatie van hier te lande aan wezige officieren, onderofficieren en min deren van het K.N.I.L. aan het vorstelijke bruidspaar aan te bieden. Huldebetoon op 29 December a.s. Morgen zal het de dag zijn, dat het vor stelijk bruidspaar de bij het comité voor de luisterrijke viering van het huwelijk aange sloten Haagsche vereenigingen in staat zal stellen langs eèh route van 9 km. haar hulde te betuigen. Door een koor. samengesteld uit Haag sche zangvereenigingen, wordt op het Regentesseplein ten gehoore gebracht: „Wij willen Holland houden" (begeleid door „de Postfanfare"!, pp het Piet Heinplein: „Ge lukkig is het land" (begeleid door het jon- geliedenkorps Juliana'i. Om kwart voor een zal alle verkeer op en tusschen den voor het huldebetoon aange wezen kring van wegen zijn stopgezet. Deze wegen zijn: Noordeinde, Zeestraat, Laan van Meerdervoort, Regentesselaan. Wei- marstraat, Koningsplein. Prins Hendrik straat. Prins Hendrikplein. Zoutmanstraat, Piet Heinstraat, Piet Heinplein, Korte- naerkade en terug door het Noordeinde. PERSONENAUTO DOOR TRACTOR GEGREPEN. Twee inzittenden vrij ernstig gewond. Een huurauto met vijf inzittenden is Donderdagavond om ruim kwart over acht bij Edam op den onbewaakten spoorweg overgang, van het lijntje VolendamKwa- dijk, dat den rijksweg AmsterdamHoorn kruist, gegrepen door een passeerenden tractor met goederenwagen. De auto werd geheel in elkaar gereden. De gevolgen wa ren gelukkig minder ernstig dan men aan vankelijk meende. Drie personen waaron der de bestuurder, waren vrijwel zonder letsel gebleven, doch de overige twee had den vrij ernstige verwondingen bekomen. Het waren de l'.eeren Veldman en Visser, de laatste afkomstig uit Rotterdam. Nadat zij in een café door dokter van der Steen waren geholpen, zijn zij naar een ziekenhuis te Purmerend overgebracht De overige bij liet ongeluk betrokkenen waren de heeren Sj. Vellinga en zijn broeder H. Vellinga, beiden uit Harlingen en de heer van der Gaast uit Edam. Het gezelschap was op weg van de hoofdstad naar Harlin gen. KLINKER TE ROTTERDAM DOOR PLANK GEDOOD. Aan boord van het Braziliaansche stoom schip „Parma Heber", dat ligplaats heeft bij de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij, was de 41-jarige klinker M. Bo- gert uit de Voetsiusstraat te Rotterdam bezig met het verrichten van werkzaam heden. Op een gegeven moment, toen de man onder een luchtkoker doorliep, wierp men Juist een plank omlaag, waardoor de man werd getroffen. Hij kreeg het voor werp op het hoofd en was op slag dood. SCHEVENINGSCHE LOGGER GESTRAND. De Scheveningsche motorlogger „Sch. 266" is tijdens dikke mist bij Monster ge strand. De bemanning is aan land gegaan. Men is er nog niet in geslaagd den logger vlot te sleepen. DOODELIJKE AANRIJDING TE MIDDELBURG. Zaterdagavond omstreeks zeven uur is op den weg tusschen Vlissingen en Koudekerke de arbeider Kopelan. die daar wandelde, door een personenauto aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer, dat te Koude kerke woonde, was ongeveer 35 jaar." VECHTPARTIJ TUSSCHEN NEDER. LANDERS IN ANTWERPEN. In den naclit van Zaterdag op Zondag Is tusschen een aantal Nederlanders, drie jongemannen en twee meisjes, te Antwer pen. twist ontstaan. Het geschil liep zoo hoog, dat het tot vechten kwam, waarbij zekere Tilveren zoo ernstig gewond werd, dat hij korten tijd later in een café, waar heen hij was overgebracht, overleed. De beide andere jongemannen zijn in arrest gesteld. BUITENLANDSCH GEMENGD. Aan boord van het Italiaansch mailschip „Cesare Battisti". 26 dooden, 100 gewonden. Naar wordt medegedeeld, heeft op 23 December JI. een ernstige ontploffing plaats gehad aan boord van het Italiaan- sche mailschip „Cesare Battisti", in de ha ven van Massaoea (Italiaansch Oost- Afrika). Hierbij werden 26 personen gedood en ongeveer 100 gewond. De slachtoffers zijn meerendeels arbei ders, die zich naar Oost-Afrika begaven Twintig gewonden verkeeren in ernstigen toestand. De minst ernstig gewonden zijn opgenomen in het ziekenhuis van Asmara. Het ongeluk is te wijten aan een ont ploffing van den ketel, waardoor de brug van het vaartuig werd opengereten. Na de ontploffing werd de „Cesare Bat tisti" aan de kade vastgelegl. De passa giers wier bestemming Djibouti was, zijn overgenomen door de mailboot „Tripoli- tania". EEN KERSTGESCHENK VOOR MUSSOLINI. Mussolini heeft op lsten Kerstdag een zeer origineel geschenk ontvangen. De provincie Alexandrlë zond den Duce een album met de foto's van gezinnen, die zes tot veertien kinderen hebben. Mussolini heeft hierover zijn groote waardeering uit gesproken en zeide, hierin een teeken te zien van de gezondheid, moraliteit en ge hechtheid aan het fascistische stelsel, als mede van den voorspoed der bevolking van Alexandria. HEVIGE AARDSCHOK IN JAPAN. Even over negenen gistermorgen heeft een hevige aardschok in Nijima. prefectuur Tokio, veel schade aangericht. Verscheiden huizen stortten in, terwijl zich ook aard verschuivingen voordeden; 500 huizen zijn beschadigd Volgens deskundigen was deze aardschok, die zijn middelpunt in den Stillen Oceaan had. een der hevigste in de Japansche ge schiedenis. Indien het middelpunt in het land had gelegen, zou de schade veel groo- ter geweest zijn. Eén persoon werd gedood, twee worden vermist. Tien anderen bekwamen verwon dingen. DE KERSTDAGEN IN AMERIKA. Tijdens de Kerstdagen zijn in de Ver- eenigde Staten 468 menschen door onge lukken om het leven gekomen. De meeste ongevallen waren het gevolg van het ver keer, dat druk was door het ongewoon zachte weer. OUDSTE FRANQAISE OVERLEDEN. De oudste Frangaise, mevr. Bombaron, is op 108-jarlgen leeftijd overleden. ERNSTIGE BRAND TO POLEN. Vijf slachtoffers. Door onvoorzichtig behandelen van vuur werk is od Kerstavond in een dorp bil bli Warschau een geweldige brand uitgebro ken. waarbij zestien hofsteden vernietigd werden. Bij een brand in een dorp in de Woj- wodeschap Lemberg zijn vier kinderen en een vrouw omgekomen. BRAND IN BERLUNSCHE METRO. In den in aanbouw zijnden tunnel voor de Noord-Zuid-snelverbinding onder het Potsdamsche plein te Berlijn is gisteravond door nog niet bekende oorzaak brand uit gebroken. De blussching was zeer moeilijk door de goote rookontwikkeling in verband waarmede met gasmaskers moest worden gewerkt. Goering en Goebbels kwamen kijken. Geholpen door manschappen van de genie heeft de brandweer een geul gegraven dwars door de Leinzigerstrasse om het vuur in den haard aan te grijpen en om te voor komen. dat het verder uitbreidde. Men vermoedt dat de schade zeer aan zienlijk zal zijn. Het vuur heeft het hout werk van den tunnel vernield en het blusch- water. dat den grond heeft doordrenkt, maakt het voortzetten van den arbeid niet gemakkelijk. Verwacht wacht wordt, dat het verkeer enkele weken zal worden om gelegd. Omtrent de oorzaak van den brand zijn twee lezingen in omloop, kortsluiting er- vuur uit een kachel, welke in de verband- plaats van het werk brandde. Uit vrees voor instorten zijn het Palace- hotel en het warenhuis Werthelm ontruimd. Te middernacht scheen de brandweer erin geslaagd het vuur te overmeesteren. Te half elf konden de brandweerlieden de gangen van den ondergrondschen spoorweg binnendringen. Het vuur scheen zich over een lengte van 150 meter te hebben uitge breid. Bij de vuurhaard was de hitte zoo groot, dat de koperen straalpijpen van de brandweer smolten. Het staat thans wel vast, dat geen slachtoffers te betreuren zijn Het ongeluk gebeurde op een afstand van ongeveer 500 meter van de plek. waar in het voorjaar de instorting plaatshad. ONTPLOFFING EISCHT 5 SLACHTOFFERS Bij een ontploffing in een meelfabriek ba Embabeh (Egypte) zijn 5 arbeiders gedood en 5 gewond. 2—4 Op den Tweeden Kerstdagmiddag is een doodelijk ongeluk gebeurd op een onbe waakten spoorwegovergang te Schagen. De sneltrein, welke omstreeks 12 uur uit Den Helder vertrekt en 12.13 te Schagen moet aankomen, reed over bovengenoemden spoorwegovergang en kwam in botsing met een automobiel, die aan de achterzijde ge grepen. ongeveer 50 meter verder aan den voet van den dijk werd neergeworpen Van de drie inzittenden: mej. A. Reuvers uit Dirkshorn. mej. J. de Reus uit Winkel en mej. M. Hopman uit Warmenhuizen. werden de eerste twee od slag gedood. De derde is zwaar gewand met den trein naar Alkmaar vervoerd en daar eveneens over leden. Het ongeluk is te wijten aan den zwaren mist. welke over Schagen hing. De sneltrein zette met een half uur ver traging de reis voort. Twee dames verdronken. De mist heeft in den nacht van Zaterdag od Zon da 2 twee slachtoffers -geëischt. Omstreeks één uur begaven twee dames en drie heeren uit Goes, die den Tweeden Kerstdag de Middelbure hadden doorge bracht, zich oer taxi naar hun woonplaats. Od den hoek van de Maisbaai en de Bos- kade te Middelburg is de auto die be stuurd werd door den heer J. Pantus uit Goes, in het kanaal gereden. De bestuurder en de twee andere zich in de auto bevin dende heeren J Braam en G. de Pan. kon den zich door het verbrijzelen van de voor ruit uit het voertuig bevrijden Zii werden door een voorbijganger die od het hooren van den slag in het water was toegesneld, door handreiking od den wal getrokken. De beide dames die zich in den wagen bevonden, de 29-jarige M. van Hoorn, echtgenoote van den heer de Pan en haar 21-jarige zuster. C. van van Hoorn, konden niet uit de auto komen en verdronken. Eerst toen de wagen met behulp van een kraanwagen tegen den wai was op getrokken, konden de slachtoffers wor den bevrijd. De levensgeesten waren echter reeds geweken. Mevrouw de Pan-van Hoorn was moeder van zes kinderen van drie tot twaalf jaar. Haar zuster was ongehuwd. De bestuurder verdronken. Gistermiddag omstreeks half een is een personenauto, waarin vier personen gezeten waren, bestuurd door den heer H Rubingh uit Stadskanaal, nabil de Gasseltemijveen- schebocht aldaar in het kanaal gereden. De bestuurder moest uitwijken voor eenige kinderen, die op den weg aan het spelen waren. De wagen slipte, kantelde en kwam in het kanaal terecht. Direct was hulp ter plaatse en men slaagde erin drie der inzittenden den heer Moesker diens echtgenoote en den heer Bartels. allen uit Stadskanaal, spoedig od het droge te bren gen. Zij waren echter zoodanig geschrokken, dat zij vergaten, mede te deelen. dat de bestuurder, de heer Rubingh. nog in den wagen zat. Deze is. ongeveer een half uur later, toen men den wagen opgehaald had. levenloos achter het stuur vandaan gehaald. Men heeft nog getracht de levensgeesten op te wekken, doch zulks mocht niet meer baten. LANDBOUWSCPUUR UITGEBRAND TE ZUIDBROEK. Donderdagavond te omstreeks zeven uur brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de kapitale boerenbehuizing van den landbouwer A. G. van der Ark te Zuidbroek. In een ommezien stond de groote land- bouwschuur, waarin de tarweoogst gebor gen was, in lichter laaie. De brandweer slaagde erin het voorgebouw, dat door een brandmuur van de schuur was gescheiden, te behouden. Het vee kon men tijdig in veiligheid brengen. De landbouwwerktui gen zijn evenwel verloren gegaan. De schade, welke ongeveer twintig duizend gulden beloopt wordt door verzekering gedekt. De residentie is in feesttooi, of beter ge zegd: komt in feesttooi. Want, hoewel op den dag van de aanteekerring reeds zeer vele illuminaties van de zij de van comité's of van particulieren ontstoken waren, wel ke aan het centrum een feëeriek aanzien gaven, in de daarop volgende d,1 "en kwa men telkens weer nieuwe verlichtingen de feestvreugde verheogen. en ook nu is het toppunt nog niet bereikt. Overa! ziet men nog voorbereidingen treffen om hetgeen reeds tot stand is gebracht, te completee- ren, waardoor de residentie in de komende dagen zal worden gemaakt tot een .sprookjesstad". Dit wil niet zeggen, dat een bezoek thans aan „het Haagje" nut teloos zou zijn. Integendeel, en daarvan kunnen getuigen de duizenden bezoekers, die gedurende de feestdagen met tal van treinen en autobussen de vorstelijke resi dentie met een bezoek kwamen vereeren. Druk was het aan de stations en aan de eindpunten der autobussen, maar nog arukker werd het daarna in de binnenstad, waar de politie met moeite het verkeer kon regelen. Want iedereen wilde naar het centrale punt van de feestviering, het Paleis in het Noordeinde. De toeloop was hier ontzettend groot, zoodat de politie ge noodzaakt was door middel van luidspre kers aanwijzingen te geven aan het pu bliek. waaronder we naast de buitensteed- schen ook een groot contingent Schevenin- gers in hun typische dracht konden op merken. Urenlang trok ds, stroom van kijk- lustigen aan het Paleis voorbij om daarna nog een kijkje te nemen in de vele ver sierde en verlichte straten, zoowel in de binnenstad als in de buitenwijken. Tweede Kerstdag in 't bijzonder is voor de residentie een hoogtepunt geworden van de feestviering, en zoowel de café's als de H T. M„ die de bezoekers op comfortabele wijze een overzicht van het lichtfestijn gaf hebben dezen dag goede zaken gedaan. Nog is, zooals we reeds boven opmerkten, alles niet gereed, en wanneer we afgaan op de belangstelling, welke tot dusver, zoowel van de residentiebewoners zelfs als van bezoekers van buiten, is uitgegaan naar den Haagschen feesttooi, dan mag zeer AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP TE DELFT. Commissaris van politie vraagt inlichtingen. Eerglsterochtend omstreeks elf uur werd op den Delfgauwscheweg nabij den Pauw molen te Delft, de wielrijder M. van der Steenhoven aldaar door een auto aange reden. Ofschoon de verwondingen zich aanvankelijk niet ernstig lieten aanzien, is het slachtoffer gisteren in het gasthuis te Delft aan de bekomen kwetsuren over leden. De bestuurder van de auto, welke de aanrijding veroorzaakt had. is na het ongeval doorgereden. In verband met deze aanrijding verzoekt de commissaris van politie te Delft, den autobestuurder, die direct na het ongeval aan omstanders ver klaard heeft de juiste toedracht van het gebeurde te weten, zich zoo spoedig moge lijk aan zijn bureau, afdeeüng recherche, tz vervoegen. Een doode en een ernstig gewonde te Schaesberg. Gistermorgen omstreeks kwart over tien heeft zich op den Schaesbergerweg te Schaesberg (L.) een ernstig apto-cngeiuk voorgedaan, waarbij een persoon den dood heeft gevonden en een tweede vrij ernstig verwond werd. De toedracht was als volgt: Eergisteren had de 17-jarige jongeling S. uit Heerlen de auto van zijn vader, welke voor een reparatie in een garage was ge bracht, buiten medeweten van zijn vader gehaald voor het maken van een uitstapje Onderweg kreeg de auto een lekken band, zoodat de jongen haar in een garage te Schaesberg achterliet. Een plotseling sterfgeval maakte het echter noodzakelijk, dat de vader moest beschikken over zijn auto, zoodat de jongeman gistermorgen vroeg in allerijl naar Schaesberg toog om den wagen op te halen. Met een vaart van naar schatting 60 tot 70 K.M. reed hij langs den Schaesbergerweg naar Heerlen. Zijn nervositeit was naar het schijnt nog grooter geworden door de omstandigheid, dat de weg beijzeld was. althans, toen hij voor zich uit een aantal wielrijders zag rijden, remde hij plotseling, zonder dat daartoe eenige noodzaak aanwezig was, met het gevolg, dat de wagen slipte, het tiottoir opvloog en vervolgens nog drie maal heen en weer over den weg zeulde. Een der genoemde wielrijders, de heer fauehrmarm. werd door de auto gegrepen en zóó ernstig gewond, dat hij zeer spoe dig daarna overleed. Een tweede, de schoonzoon van den heer Buehrmann. be kwam een hoofdwonde en eenige schaaf wonden, terwijl een derde, de heer Plan- r.ings, eenige kleine kneuzingen opliep Van nog een vierden wielrijder werd het rijwiel totaal vernield, doch de man zelf bleef ongedeerd. De auto schoot na deze verrichtingen in een heg en bleef daar steken. De jongeman kwam er met den schrik af. Hij is in arrest gesteld en zal ter beschikking van de justitie gesteld worden. Uiteraard had hij geen rijbewijs, noch nummerbewtis bij zich. AUTOBOTSTOG OP DE SOESTDIJKSCHE KADE TE DEN HAAG. Twee gewonden waarvan één ernstig. Gistermorgen zijn te. Den Haag ten ge volge van den dikken mist twee auto's, resp. bestuurd door de chauffeurs J. N. te Sche- veningen en W. R. uit de Appelstraat te Den Haag' met vrij groote vaart tegen elkaar gereden. De slag was zoo hevig, dat beide wagens geheel in elkaar gedrukt werden. De ohauffeur J. N was er zeer ernstig aan toe. Met een schedelfractuur en inwendige kneuzingen is hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. W. R. had slechts lichte kwetsuren opge- loopen, o.m. een neusbeen gekneusd. Hij kon na verbonden te zijn huiswaarts keeren. DE MOORD TE LEEK. Twee personen aangehouden. Het onderzoek inzake den moord op den 66-jarigen Chr. Reyntjes te Leek, gepleegd in den nacht van 1 op 2 December, duurt nog steeds voort. Donderdag zijn leden van het parket te Groningen opnieuw naar Leek gekomen, om nog eenige personen te hooren. Na afloop van dit verhoor is onder leiding van den Groningschen commissaris van politie een inval gedaan in een café in de Sledemennerstraat te Groningen. De caféhouder, diens vrouw en twee an dere personen, zijn naar het politiebureau geleid. De caféhouder en zijn echtgenoote zijn in den loop van den dag vrijgelaten, doch men achtte termen aanwezig, de jjeide andere personen in arrest te houden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14