BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 24 December 1936 RECHTZAKEN De Rotterdamsche dollarleening. President Gomez afgezet. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Lezing over „Religie en Bouwkunst". In caië-restaurant „In den Vergulden Turk" hield bovengenoemde vereeniging gisteravond haar 261ste vergadering en tevens de laatste In 1936. Na een welkomstwoord herdacht de voor zitter. C. Ponsen met eenige gevoelvolle woorden het zware verlies dat de vereeni ging heeft getroffen na de laatste verga dering Twee vooraanstaande leden, aldus spr., zijn van ons .heengegaan, n.l. de oud- voorzitter, de heer J. A. Verhoog, en onze secretaris, de heer F. A. Wempe. De heer Verhoog heeft veel. zeer veel voor Bouw kunst gedaan. Zijn nagedachtenis zal steeds btj ons in eere blijven. Maar nog meer zal dit het geval zijn met onzen on- vergetelijken secretaris F. A. Wempe. Hij wes de ziel van Bouwkunst. De overledene was volbloed kunstenaar, anders was hij geen 40 jaar trouw op zijn post gebleven. Wempe heeft veel aan Bouwkunst gehad, maar Bouwkunst nog meer aan Wempe. Steeds zal hij in ons midden blijven. Dat zij beiden Rust en Vrede mogen hebben. Deze woorden werden onder diepe stilte staande aangehoord. Hierna hield de voorzitter zijn aange kondigde rede over ..Religie en Bouw kunst" Na in grove trekken een overzicht te hebben gegeven wat, bouwkunst is en hoe zij is ontstaan, gaf spr. een overzicht van de bouwkunst door den loop der tij den. Begonnen werd bij de oermenschen, die reeds een offerplaats met een offer blok hadden voor de uitoefening van hun eeredienst. In later tijden werd zulk een plaats versierd, en verfraaid. om vervolgens onder gebracht te worden in een eenvou dig gebouwtje. Vervolgens ging spr. de ont wikkeling in-e\k tijdperk, na. Bekijkt men. aldus spr. de versiering, dan ziet men daarin allereerst een primitieve nabootsing der natuur, Daarna kreeg men meer en meer ontwikkeling om ten slotte boven de natuur uit 'te gaan. De samenstelling, welke eerst plomp was en met het gebruik van veel on-oordeelkundig gebruikt mate riaal gepaard ging. bewoog zich in stij gende lijn om zich ten slotte zoo te per- fectioneeren, dat men de natuur begon te tarten. Een voor zich zelf sprekend voor beeld is wel het volgende. De mlddeleeuw- sche kerken hadden kleine ramen en deu ren. De verhoudingen en indeeling lieten niets te wenschen over. Maar in de 15de eeuw begon men veel lichter te bouwen, met gebruikmaking van dunnere zuilen en pilaren hetgeen in onzen tijd nog merk baar is. Zoo moet b.v. aan den Dom te Utrecht eeuwig durende reparatie geschie den. Het wezen der bouwkunst is het zoeken naar volmaakte schoonheid, welke echter nooit bereikt kan worden, daar de geest zich steeds meer ontwikkelt. Na de oude tempels besproken te hebben, behandelde spr uitvoerig de verschillende stijlen, zoo als de Romaanschè, de Gothische. den ka.- thedraalbouw en den bouw der baselieken. Tot slot besprak spr. de verschillende elschen. welke de -verschillende godsdien sten aan hun kerkgebouwen stellen en stelden. Spr. besloot zijn interessante voor dracht met de vraag, wat men moet doen om in de toekomst een volmaakte bouw kunst te verkrijgen. Dan moet men vol gens spr. de magie der Egyptenaren, de ohilisophie der Grieken en de vergeeste lijking der middeleeuwsche Christenen te zamen voegen. Deze drie bij elkaar zullen in de verre toekomst mogelijk, als men ze aanvoelt, op het gebied der bouwkunst, een andere maatschappij met vele moge lij kheden opleveren. Na een dankwoord werd overgegaan tot de huishoudelijke vergadering, waarvan het voornaamste punt was de ballotage van een nieuw lid, waarna sluiting volgde. Mevr. Kr. bracht hierop dank aan den heer M. voor zijn welkomstwoord en verder aan allen, die tijdens haar ziekte blij ken van belangstelling gaven en haar werk zaamheden voor de Vereen, tijdelijk waar namen. Een Kerstrede kon zij dezen avond nog wel niet geven, maar toch hield Mevr. Kr. een korte toespraak, die door allen zeer gewaardeerd werd. Mej. B. Christiaanse met nog enkele da mes der zangvereen. „Con Amore", begeleid door Mevr. W. E. v. d. Heyden-Brakel zon gen daarna een tweetal kerstliederen. Opgeluisterd door keurige plaatjes las de heer Chr. daarna een kerstverhaal voor ..Heggehannes", een zeer mooi Zwitsersch verhaal, dat met groöte aandacht door de aanwezigen gevolgd werd. In de pauze werd thee met een versna pering rondgediend. Het dochtertje van een der leden maakte zich verdienstelijk door kalenders te ver- koopen. Na de pauze brachten de reeds genoemde dames nog eenige Kerstliederen ten ge- hoore. Niet voor niets had het bestuur mej. Chr. gevraagd, de vereeniging weer ter wille te zijn; reeds eenige malen heeft zij met Mevr. v. d. H.B ons een mooien avond bezorgd en zoo is het nu ook weer gewor den. De heer M. bracht onder aanbieding van een bloemstuk aan Mej. Chr. en Mevr. v. d. H. hartelijk dank aan de dames en aan den heer Chr voor wat zij allen geboden had den en sloot hierna te half elf de bijeen komst, na nog allen Drettige feestdagen en een goede Jaarswisseiing te hebben toege- wenscht. MELKCONTROLE-VEREENIGING. Onder leiding van de Vereeniging tot be strijding. van tuberculose onder het rund vee „Leiden en omstreken" is gisteren een comité samengesteld, dat opdracht heeft gekregen binnen enkele weken een organl- tie voor melkcontróle te stichten. De zeer groote medewerking, welke de Leidsche melkhandel aan dit comité heeft toegezegd, n.l. alléén te koopen van vee houders, die lid zijn van deze contróle- vereeniging en van de Vereeniging tot be strijding van tuberculose onder het rund vee, en dezen leden een hoogeren melk prijs uit te betalen als tegenprestatie, geeft zekerheid, dat een en ander zal slagen. Deze opzet zal straks, met de nieuwe melkregeling blijken de oplossing te zijn van het melkvraagstuk. Het resultaat zal uiteindelijk zijn, dat de zuivel, het volksvoedsel bij uitnemendheid, aan de hoogste eischen zal voldoen, eischen welke ook in het belang zijn van de volksgezondheid. Het secretariaat is gevestigd Zoeter- woudscheweg 2, Leiden. VER. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Kerstbijeenkomst. Men schrijft ons: Gisteravond heeft de Afd. Leiden van bovengenoemde Vereeniging in de groote Nutszaal haar kerstbijeenkomst gehouden. Eenige dames hadden 's middags de zaal versierd met een kerstboom, groen en kaarsen, zoodat het er gezellig en warm uitzag. De heer Kriest voorzag ons geheel belangeloos van groen en hulsttakken, waarvoor wij hem zeer dankbaar zijn. Genoemde dames werden beloond door een groote opkomst, want een honderdtal leden met hun introducees was 's avonds aanwezig. Het was voor de afd. zeer zeker een feest avond te noemen, want haar Presidente, Mevr. T. KranenburgSiemens, vertoefde voor het eerst na een langdurige ziekte in haar midden. De vice-voorzitter de heer J. Mater ont- slng Mevr. Kr. met een hartelijk woord van welkom en feliciteerde haar namens allen met haar herstel. „Dankbaar, zeer dankbaar zijn wij allen U weer in ons midden te zien'' aldus spr. De heer J. A. Christiaanse had weer voor een verrassing gezorgd; het witte doek ver ried reeds dat lantaarnplaatjes zouden worden vertoond en wel allereerst de beel den van het Bruidspaar. Prinses Juliana en B. Christiaan se hlerbu het verlovingslied zong. Het eer ste couplet van het Wilhelmus werd daarna door de aanwezigen medegezongen. GROEP 3 N. P. V. AFD. LEIDEN ..DIE RHlINLANDERS". In de tot de laatste plaats bezette groote zaai van het wijkgebouw „Staalwljk" hield bovenvermelde padvindersgroep gister avond haar ouderavond. Om acht uur pre cies werd de openingsrede uitgesproken door d-n wnd voorzitter van het Groep- convit den heer Peters, die alle bezoekers har'et'ik welkom heette, in het bijzonder n,„ jj Burgersdiik en Hopman I. W. Cprnelisse, croeoleider. Voorts ver- meldd" spreker, dat op dezen avond, ge heel door het groeo-comité georganiseerd, gelcond zou worden, wat de jongens pres toeren in den tiid. bij de Dadvinderil door gebracht. Hierna werd door de Wx'oen 'ionven'; van 7 tot. 11 jaari een stukje ge titeld „Tommv de Teerpot", ongevoerd, dat zeer veel bilva' eestte. Nadat door de verkenners (van 1!>Kt Saarj nov eenive zeer amusante recreaties waren opgevoerd, was het. «'cord aan den heer mr H. Bur- gersdijk. Deze wees oo zijn oude relatie met Groen 3: hcewe' se. re"ds veie jaren geen lid meer is. zeide hii|toch. zleh er nog heel goed thuis te voeler). Bij 'mond? van dezen snreker werd voorts de door ouders- donateurs en andere belangstellenden aaneeboden nieuwe groèpvlav aan den groepleider aangeboden, waaibli lui er aan herinnerde, dat de vlag het svm'oooi is van de eenheid van dit Instituut voor karak tervorming en buitenleven.". Na de nauze. waarin thpe met koek v.erd aangeboden, werd door Hopman Cornaiisse een ..Pon-Wow" gehouden over padwiderii Het is. aldus sor moeiliik te verteilenAvat padvinderij Is: het is geen beweging van het wonrd. doch van de daad. Dc gedachte van velen dat padvinderij militarisme is. moest sor. ten zeerste ontkennen. In dit verband wees hii op de naastenliefde e.i broederschap. w?)ke wordt aangekweekt, getuige o-a. de Wereld-Jamboree, welke in 1937 a.s. te Vogelenzang gehouden wordt, voorts bracht hli in herinnering, dat de Chief-Scout. Lord Baden Powell in 't vol gend jaar zijn 8üsten verjaardag hoopt, te vieren. Ten aanzien van de „ruzie" in de jamboree-commissie, zeide spr., dat deze niet te ernstig moet worden opgevat. Deze ruzie is van minder erostigen aard dan in het alvemeen wordt voorgesteld: de Jam boree gaat in ieder geval door. Sor. deel de tenslotte mede. dat in Februari a.s. we derom een fancv-fair zal worden gehou den. waarbij, gezien het enorme succes der voorgaande, op een groot bezoek gerekend wordt. Nadat vervolgens door de Voortrek kers (boven 18 jaar) een recreatie was op gevoerd. trad de bekende humorist C. Spaanderman op. Het behoeft geen betoog dat ook dit nummer van het programma een groot succes werd. Hierna was het voord aan den troenleider H. v. d. Reyden, die aan verschillende dames en heeren, die zich zeer verdienstelijk tegenover de Groep tadden gemaakt, bloemen en zei-vervaar digde schemerlampen aanbood, waarna de avond door den wnd. voorzitter werd ge sloten, terwijl tot besluit het Wilhelmus gezongen werd. Tenslotte zii nog vermeld, dat de aan geboden vlag te bezichtigen ls in de eta lage van „De Regenboog", Breestraat 159. alhier. klinkers 11, koperslagers 2, lab. bedien den 8. loodgieters 67. machinisten 22, me- taalboorders 8, metaaldraaiers 11. metaal slijpers 4. metaalzagers 1, monteurs 19- pianostemmers 3, polijsters 1, ponsers 5, rijwielherstellers 20, rijtuigschilders 3. scheepstimmerl. 9. stokers 26, tegenhou- ders 19, verw. monteurs 17, voorslaanders 8. voorwarmers 6, vulcaniseurs 1, vuur werkers 8. wagenmaker 5, ijzerwerkers 54 zandspuiters 4. zanenrormers3, ongesch. arbeiders 42. Totaal 692. Sigarenmakers: sigarenmakers 9. siga- rensorteerders 1. slgarenstrippers 1. Tot. 11 Technici, opzichters: bedrijfsleiders 7. ingenieurs 4. technikers 7. teekenaars. opz- 17. werkmeesters 15. Totaal 50. Textielarbeiders- hekelaars 6. katoen drukkers 25, kluwers e. a. 7. luikers 12. plaatsnijders 22, schrobbelaars 1, spin ners 44, spoelers 3. staaldraaddraaiers 3. terkers 2. strijkers 13, wevers 113. wolbe werkers 40. ongesch. Textielarb. 60. Totaal 351. Transportarbeiders: emballeurs 5, chauf feurs 149, exp. knechten 20. koetsiers 17, 'oopknechten 52, schippex-s 102. magazijn- knechten 65, spoor- en trampers. 15, wa kers 5. transportarbeiders 65, losse arbei ders 546. Totaal 1041. Typografen: boekbinders 24. boekdruk kers 14, fotografen 2 hulp-vakarbeiders 5. letterzetters 22 steendrukkers 2. Tot- 69 Voedingsmiddelenarb.: bakkers 84. mo len? ars 1. ovenisten 5. slagers 55. suiker werkers 22. wijnkooperskn. 10. zoutziedors 3 zuivelbereiders 2. ongesch. arb. fabr. 45. Totaal 227 Vrouwen: Apothekersass. 1, kapsters 2, naaisters 17. maasters 1. winkeljuffrouwen 19. serveersters 5, buffetjuffrouwen 1, strijksters 1. linnenjuffrouwen 2. kantoor- "oedienden 28, verpleegsters 4. teekenares- •>en l. bedrijfsleidsters 1. onderwijzeressen 3, huisel. diensten 139. fabr. arbeidsters 34, Kinderjuffrouwen 3, boekhoudsters 1. To taal 263 Alg- totaal 5003. 20 Dec. 1935 4749. 21 Dec. 1934 4239. Ben. 39 ged. werkloozen. 4165 Ungez. Medj HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffingen: Maatschappij tot Exploitatie van Onroe rende Goederen „Beperkt Bezit" in liq. Rijnsburgerweg 31 E, Leiden. N.V. Algemeene Hollandsche Ciediet Maatschappij, in liq Turfmarkt. 8, Leiden. Vabriceeren en koopen van roerende en onroerende goederen, financieren, enz. Wijziging: Leidsche Handelsdrukkerij, Hooigracht 35. Leiden. Wijziging handelsnaam in: Leidsche Handelsdrukkerij en Advertentie- Bureau J. Karstens. DE BIOSCOPEN. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor So ciale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, be hangers 27. betonvlechters 30, betonwer kers 75, fundeeringwerkers 1, glazenma kers 2, glazenwasschers 8, granietwerkers 15. grondwerkers 107, helers 1, metselaars 176, opperlieden 129, schilders 246, sloopers 9, steenhouwers 2, straatmakers 8, hulp- straatmakers 14. stucadoors, witters 93. timmerlieden 304, uitvoerders 13, voegers 29, ongesch. bouwarb. 12. Totaal 1304. Fabrieksarbeiders: bleekers 17, lompen sorteerders 17, vellenblooters 5, steenfabr.- arb. 151, zeepfabr- arb. 5, ongeschoolde fabr. arb. 67. Totaal 262. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 98, reizigers, colp. 48, winkelbedienden 44, etaleurs 2, incasseerders 12, musici 7, on derwijzers 8. overheidspersoneel 9, verple gers 5. Totaal 233. Hotel-Café-personeel: huispersoneel 9, kellners 57. koks 9. Totaal 75. Houtbewerkers: beddenmakers 4. hout bewerkers 92, kistenmakers 6, kuipers 9, lijstenmakers 4. mandenmakers 2, meu belstoffeerders 17. meubelmakers 29. poll loerders 1. ongesch. arbeiders 33. Tot. 197. Kleermakers: kleermakers 77, kappers 9 schoenmakers e. a- 13. Totaal 99. Land- en Tninarbeiders: bloemisten 41, landarbeiders 26. tuinlieden 39, warmoe- zlcrs 13. ong?=ch. landarb. 10. Totaal 129. Metaalbewerkers: bankwerkers 109, blik- bewerkers 29. burgersmeden 48, electri cians 56, gasfitters 13, gasmetermakers 4, instrumentmakers 6, Isoleerders 9, las- schers 8, kernmakers 3, kettingsmeden 26. Lido-Theater. Van morgenavond af brengen de bioscopen weer niéuwe pro gramma's. Wie het beroemde danspaar Fred Astaire en Ginger Rogers éèbihaal gezien heeft, zal hen zeker graag wepr begroeten in de vroolijke film „Leve 'dé Jantjes", waar voor Irving Berlin verschillende „schla gers" schreef. Er gaat van deze film weer het gebruikelijke geanimeerde Amerikaan- sche tempo uit, dat de noodige spanning waarborgt! Het Trianon-Theater brengt een gezelli ge Oostenrijksche film naar de bekende film „lm Weissen Rössel" ('t Witte Paard) waarin Herman Thlmig en Theo Llngen de hoofdrollen vervullen. Humor en blijde Oostenrijksche sfeer vieren hier hoogtij! Voor de pauze de vermakelijke film „Rugg- les dient twee heeren", met Charles Laugh- ton en Charlie Ruggles, waarop wij inder tijd in de filmrubriek reeds de aandacht vestigden. Een interessant reclame-geluidsfilmpje betreffende de Chief Whip-sigaretten der Ardath Company is tevens op het pro gramma geplaatst. Dat Lilian Harvey en Willy Frltsch In de film „Gelukskinderen" in het „Luxor- Theatcr" te zien zijn, zal velen genoegen doen! 't Is één hunr.er allerbeste films, die zich volkomen meten kan met vroegere successen. „China Clippér" met Pat O'brien is uitermate spannend en liefhebbers van goede sensatie kunnen hieraan hun hart ophalen. Het Nieuwe Roxy-Theater laat ons weer genieten van Jan Kiepura's zang ln „Triomf der Liefde". Men weet dat deze tenor tot de eersten behoort, zoowel wat zang als actie betreft. Als tweede film „Spektakel om Jolanthe", terwijl van Maandag af Al Johson ln „The singing Kid" zingt. DE ALGEMEENE TOESTAND. ENGELAND EN DU1TSCHLAND. Zwitserland erkent de verovering van Abcssynië. Reuter meent te weten. dat. Eden den Duitschen ambassadeur von RibbentroD bij de laatste besprekingen gewaarschuwd heeft, dat de Engelsche regeering het zen den van vrijwilligers naar Spanje door Dutschland als een ernstige zaak beschouwt. Men ee'.ooft dat von Rlbbentrop tlidens zijn verblijf ln Duitschland Hitier daarvan per soonlijk in kennis zal stellen In DOlitieke kringen te Londen meent men te weten, dat minister Eden den laatsten tlid met von Rlbbentrop eveneens gespro ker. heeft over den toestand van de voor bereidingen van een conferentie van de Loca.no-mogendheden. Zooals men weet heeft Duitschland nog niet geantwoord op de laatste Britsche nota. welke betrekking had od deze aangelegenheid. Het Ls echter duldellik dat er een verschil van inzicht bestaat tusschen Engeland en Duitschland over de definitie van den aanvaller aange zien Engeland van meening is. da het. aan den Valkenbondsraad is dit uit te maken, tciwijl Duitschland zich hiertegen verzet. Het Zwitsersche gezantschap te Rome heeft opdracht gekregen, de Italiaansche regeering mede te deelen. dat de bondsraad de Italiaansche souvereinlteit over Abessy- nië erkennende, dit gebied beschouwt als deel uitmakende van het consulaire bereik, dat direct onder dit gezantschap ressor teert. De Zwitsersche gezante Rueger heeft Ciano deze mededeelinz gedaan. JAPAN. Het visscherij-vcrdrag met de sovjets. Actie tegen de regeering. Na langdurige onderhandelingen heeft de Russische regeering er in principe ln toe gestemd, het Japansch-Russische vissche- rij-accoord van 1928 voor een jaar te ver lengen. De Japansche ambassade ls door het Russische departement van buitenland- sche zaken zaken hiervan op de hoogte ge bracht. Intusschen gaan de onderhande lingen over het nieuwe accoord voort. Nu de opening van het parlement aan staande is (Zaterdag a.s.) keeren de par tijen zich in proclamaties tegen de regee ring. In het bijzonder wordt de binnenland- sche staatkunde der regeering aangevallen. De partijen veroordeelen de houding der bewindsmannen, die zij dictatoriaal of bureaucratisch noemen. De partij „van de arbeidersmassa" ver langt. dat het ministerie onmiddellijk zal aftreden. De politie heeft vierduizend exemplaren van een door het oudste parlementslid, Ozaki, geschreven vlugschrift dat zich keert tegen de „dictatuur" van het kabinet- Hirota, in beslag genomen. Geen betaling op goudbasis. Het Haagsche Gerechtshof heeft heden ln hooger beroep bevestigd het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij afge wezen werd de eisch van de Vereeniging voor den effectenhandel tot betaling op goudbasis met betrekking tot de Rotter damsche dollarleening met goudclausule. HAAGSCHE RECHTBANK. De taxi-chauffeur J. K. te Leiden heeft terecht gestaan wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. K. zou in den nacht van 31 Juli op de Plantage te Leiden met een door hem bestuurde auto een botsing hebben veroorzaakt met een andere auto tengevolge waarvan de heer M. C. F. v. G. een gecompliceerde beenbreuk hoeft bekomen. De Rechtbank aohtte niet bewezen het geen den verdachte ten laste is gelegd en sprak hem vrij. BELGIË. De nieuwe buitenlandsche politiek. Generaal Denis, de minister van lands verdediging, heeft gisteren bij de Kamer een wetsontwerp Ingediend, waarbij het contingent voor 1937 op 84.000 wordt ge bracht. Het rapport van Carton de Wiart over de begrooting van buitenlandsche zaken bepaalt op bijzonder duidelijke wijze de nieuwe principes der Belgische buiten landse!) politiek: België wil strikt trouw blijven aan de aangegane verplichtingen, met name die, welke binnen het kader van den Volken bond vallen. Het vervallen van het Lccar- no-pact ontlastte België van zijn verplich tingen jegens Duitschland, maar werd ver vangen door de overeenkomst van Londen van 19 Maart en behoudt zijn waarde je gens de andere mogendheden. België streeft er thans naar, ontheven te worden van de verplichtingen tot waar borging van de Oostelijke grens van Frankrijk. België's waakzaamheid voor eigen verdediging vormt een belangrijke bijdrage tot de handhaving van den vrede in Europa, daar zij ten doel heeft te ver hinderen dat het land een doorgang of operatiebasis wordt gericht tegen een dor naburen. Dit rechtvaardigt den nieuwen toestand waarin België in ruil voor toe gezegde hulp zich niet zou behoeven te binden tot wederkeerigen bijstand. CHINA. In afwachting! De Nanking-regeering verwacht, dat de onderhandelingen over de vrijlating van Tsjang Kai Sjek nog verscheidene dagen zullen duren. De maarschalk en zijn vrouw zullen dan ook, naar men gelooft, niet tijdens de Kerstdagen te Nanking terugkeeren. Volgens geruchten houdt Tsjang Hsoe Liang zich gereed voor een vertrek naar het buitenland. Hij zou dan echter eischen, dat zijn veiligheid tot zijn aankomst te Hongkong door Tsjang Kai Sjek persoon lijk gewaarborgd zou worden. De regeeringstroepen rukken langzaam naar Siarifoe op. Lin Sen zal het presidium en het vice- presidium van den politieken raad waarne men tijdens de afwezigheid van Tsjang Kal Sjek en Wang Tsjing Wei. Tsjoe Sjen, de president van den rechte- lijken Joean, zal het presidium van de per manente commissie waarnemen tijdens de afwezigheid van Tsjang Kai Sjek. FRANKRIJK. De stakingen. De stakers in de metaalindustrie te Rijs- sel hebben gistermiddag een groote alge meene vergadering gehouden, waarin zij langdurig alle pogingen om tot een rege ling te komen, hebben besproken. Tenslotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin zij zeggen, dat de werkgevers door te weigeren zich te onder werpen aan de arbitrage, eens te meer voor de openbare meening de verantwoor delijkheid voor een langer duren van het conflict op zich hebben genomen. Verder bevestigen zij, dat de werknemers niet van plan zijn bepaalde arbeiders in den steek te laten en dat zij slechts collectief het werk zullen hervatten. De motie eindigt met de mededeeling, dat de arbeiders den strijd zullen voortzetten tot een uiteinde lijke overwinning. Intusschen heeft de staking zich uitge breid tot het personeel van de grossiers in wijnen te Rljssel, dat 30 pCt. salaris- verhooging elscht, tot de chauffeurs te Orleans en het personeel van de transport ondernemingen te Belfort. DUITSCHLAND. Moeilijkheden in Duitsche Textielindustrie. De schaarschte aan grondstoffen in de textielindustrie heeft een vermindering van het werk ln de fabrieken tengevolge gehad. Hllmar Stock, de nationaal-soclallstlsche organisatielelder voor de textiel-industrie, constateert dit feit in een artikel in de „Deutsche Arbeiterkorrespondenz", waarin hij schrijlt: „De arbeiders in de textielin dustrie worden op de hoogte gehouden van den toestand. Zij weten, dat in den econo- mischen strijd, dien Duitschland thans le vert, de grootste offers moeten worden ge bracht en ze zullen ze brengen in den loop van den volgenden winter, ondanks de zorgen en de verminderde werkuren, die zijn opgelegd." CUBA- President Gomez heeft gisteravond ln den Senaat te zijner verdediging tegen de tegen hem ingebrachte beschuldigingen verklaard: deze beschuldiging is niet in gegeven door een gevoel van rechtvaardig heid doch eenvoudig door den wil mij af te zetten. Mijn ontslag zal misschien tot gevolg hebben, dat de vrijheid van Cuba zal verdwijnen. De democratie is dood, de dictatuur leeft. Gij veroordeelt de demo cratie door mij te veroordeelen. De Senaat heeft echter besloten Gomez af te zetten als president van Cuba. Hij wordt opgevolgd door vice-president La- rcdo-Bru. De politieke leiders houden zich reeds bezig met de vorming van een nieuw con centratie-kabinet. dat leden der nationa listische en democratische partijen zal om vatten. Alle leden van het ministerie Go mez zullen hun ontslag aanbieden, be halve de secretaris voor de Verdediging. Montalvo, en die van Justitie, Cartana, die aanhangers van Batista zijn. Gomez heeft tegenover persvertegen woordigers verklaard, dat hij verwachtte door hét congres ten val te zullen worden gebracht. Hij voegde hieraan toe, zich in het particuliere leven te zullen terugtrek ken, doch op Cuba te zullen blijven. De afgezette president heeft, van zijn woonhuis uit een manifest uitgegeven, waarin hij felle aanvallen doet op kolonel Batista, dien hij er van beschuldigt open lijk den weg ie banen voor de dictatuur. ZUID-AMERIKA. De Amtrikaanschc conferentie gesloten. Saavedi-a Lamas beeft de slotrede uit gesproken op de Pan-Amerika ansche vredesconferentie. Na zijn vreugde te hebben uitgesproken over de verkregen ïesultaten verklaarde hij met name: indien zich wederom een groote brand zou voordoen, zou geheel Amerika snel en energiek de noodige re soluties aannemen en zal de vrede worden opgelegd door een moreele co-haesle. Zelfs in geval van een oorlog buiten Amerika zal onze samenwerking haar invloed (Joen gelden om het conflict tot staan te bren gen. Wij kunnen ons niet overgeven aan onverschilligheid, ondanks onze neutra liteit. Voortaan zullen de staatslieden, die tegen de oorlogsdreiging strijden, hun blik ken op ons Amerika richten als gebied van veiligheid en vertrouwen. Onze conferentie heeft een politiek en niet een juridisch werk verricht 21

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2