Wai de vrouw draagt PUROL er op! Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 24 December 1936 Zesde Blad No. 23544 UIT DE BONTE WAERELD VOOR DE HUISVROUW Het verzacht en geneest MENU VOOR DE WEEK bij VLASVELD LUCHTVAART WF.NSCHLIJST VOOR HET KERSTMANNETJE. Heusch het kost heel wat hoofdbrekens een wenschlijstje voor Kerstmis samen te stellen Veel moeilijker is het echter om den geen, die een cadeautje wil geven, dit lijstje op 't juiste moment In de hand te stoppen. Voordat dit kan gebeuren moet meh den grooten voorraad wenschen, die Iemand in den loop van 't jaar te binnen zijn geschoten op 't lijst'je ordenen al naar mate men ze meer of minder graag wil heb ben. Over 't algemeen ziet men dat de riioderne vrouw, al is ze ook nog zoo prac- tisch aangelegd, naast allerlei dingen, die zij voor 't huishouden noodig heeft, ook graag z.g. „kleinigheden" voor eigen ge bruik cadeau krijgt, die wel niet altijd nood zakelijk, maar haar desondanks zeer wel kom zijn. Een cadeau geven is niet alleen een Kwestie van smaak ,doch ook van tact en men moet heel goed weten waarmede men iemand zal bedenken. (Verplichte geschen ken moeten van uit een geheel ander ge zichtspunt worden gekozen dan cadeaux voor de naaste omgeving). De heeren der schepping zijn zeer verheugd wanneer hun in die richting een tip wordt gegeven, want uit ervaring weten zij. dat ze ondanks hun goeden wil er dikwijls naast grijpen en teleurgestelde gezichten zien, terwijl ze een verheugde gelaatsuitdrukking verwachten. Daarom zou het heusch niet zoo'n slecht idee zijn om hun. die een cadeautje willen geven, te hulp te komen en als 't ware een verlanglijstje te maken van hetgeen wij vandaag in dit praatje zullen bespreken. Iedere man verkeert in de veronderstel ling dat de vrouw dol is op allerlei dinge tjes op cosmetisch gebied. Dit is inderdaad waar, maar hij moet dan heel goed weten welke kleur lippenstift, welke nuance poe der en welke parfums zij 't liefste heeft. Zelfs de grootste leek op dit gebied komt dan tot de ontdekking dat er een zekere „Harmonie in de Cosmetiek" bestaat, waarvan hij in de verste verte het bestaan niet vermoedde. Voordat men definitief zijn keuze bepaalt, moet men zich dus eens vol ledig omtrent de wenschen van degene, die men een cadeautje wil geven, laten in lichten. Gemakkelijker is de keuze bij de acces soires der garderobe, b.v. avondschoentjes en zijden kousen, die iedere vrouw, nu de tijd van de feesten weer daar is, heel goed kan gebruiken. Men kan zijn inkoopen het beste doen in die zaken, waar de dame. voor wie men iets koopt, een goede bekende is en men van haar wenschen xip de hoogte is. Dat er bij de nieuwe 'avondschoentjes en avondkousen (dikwijls op zijde geborduurd) alleraardigste vindingen zijn, waarover ook de heeren der schepping een gunstig oor deel uitspreken en welke hun het inkoopen doen zeer vergemakkelijken, zult U dadelijk ontdekken, wanneer U onze afbeeldingen bekijkt. Ook de handschoen behoort tot de wel kome kerstcadeautjes, hetzij de harde varkenslederen handschoen, die heel aar dig staat bij een sportcostuum. hetzij die van rundleer, die veel bij middagjurken wordt gedragen en bovendien nog de lange avondhandschoenen. Ook daagsche handschoenen met een aardige lus en knoopsluiting van leder (zie afbeelding rechts boven) zijn altijd een zeer bruikbaar en welkom geschenk. De zijden shawls mogen ook niet vergeten worden; speciaal kleurrijke exemplaren zijn zeer in trek, daar ze gemakkelijk bij aller lei kleedingstukken kunnen worden gedra gen. Alle shawls met een werkje zijn erg in de mode. waarvan wij U er één met een alleraardigst kerstboom-motief, dat zeer vlot staat bij een mantelpakje, op de af beelding toonen. Ook de onderjurk met rijk borduursel is altijd een zeer gezochte aanwinst voor de garderobe. Een wollen sportblouse kan men alléén dan cadeau geven indien men precies weet aan welke kleur en aan welk maaksel de draagster den voorkeur geeft en of ze meer houdt van een eenvoudige effen stof dan wel van een geborduurd, kleurig patroon (zie afbeelding). Kunstsmeedwerk in allerlei vormen is ook zeer in de mode. Voor verwoede bridge- speelsters zijn er aardige houten armban den .ingelegd met speelkaartmotieven in email. Op een donkere japon staat een ketting met een kristallen hangertje in den vorm van bloemetjes of vruchten zeer chique. Een avondtaschje is altijd een luxe voor werp geweest, dat een vrouw bijna nooit zelf koopt, maar dat ze gaarne cadeau krijgt. Platte modellen met stras-garnee ring kunnen bij iedere avondjurk worden gedragen en men behoeft niet bang te zijn dat ze „opzichtig" zullen staan. Ook de ceintuur van zacht zeemleder met sierlijken gesp is op een zwarte middag jurk onontbeerlijk en behoort tot de nieuw ste modesnufjes. De meeste vrouwen bezitten wel één of ander kleedingstuk van bont, doch in vele gevallen ontbreekt de mof, zoodat dit laatste dikwijls een zeer welkom cadeau is. Een aardig en apart model met aan weers zijden een ruche van kant en een groote toef bloemen ziet men op bovenstaande af beelding. Op de cadeautafel mogen ook geen zak doekjes ontbreken, die men zoo aardig als aanvulling hier en daar tusschen kan ste ken. Vooral zakdoekjes in lichte pastel kleuren zijn altijd welkom, en wanneer men onder uw kennissen wintersportenthousias ten hebt zult U ze ongetwijfeld een genoe gen doen met een zakdoekje, waarop de wintersportemblemen zijn geborduurd, het zij ski-, slede- of schaatsmotieven. Hiermede hebben wij U, naar wij hopen allerlei „tips" gegeven voor uw kerstinkoo- pen, de keuze laten wij thans aan U over. WILLY UNGAR. AAN DE BRIDGE-TAFEL moet men een japon dragen die eenvoudig is en niet te veel opvalt, zoodat zij in iedere omgeving past. Juist in den laatsten tijd Een lezeres wil graag een heeren-borst rok breien, een groote maat. Ik zal u een patroon geven; vindt u die maat niet goed, dan kunt u dat altijd nog door vas ter of losser te breien veranderen. Neem lange beenen naalden No. 6 en brei tame lijk los, want dit goed krimpt altijd in de wasch! U moet één stel naalden over ne men. Als u het patroon te groot vindt, kunt u ook breien met naalden No. 8 of No. 9. Neem 5 draads wol. Als er plm. 5 ste ken op de 21/: c.M. komen, wordt de borst rok 51 c.M. breed over de borst en 69 c.M. lang; het armsgat 38 c.M. wijd; de mouw 51 c.M. lang. U begint onderaan den rug met 104 st. op te zetten en over een lengte van onge veer 10 c.M. het ribbetje 1 recht, 1 aver, te breien. Na dien rand breit u circa 58 c.M.: 1 toer recht, 1 toer averecht; eindigend met een averechten toer. Nu bent u aan de schouderlijn toe. Dus ik raad u aan om eerst even te passen of deze lengte goed is voor uw man. Daarna werkt u ver der: 34 st. recht; zet deze op een aparte naald voor den rechter schouder; kant de volgende 36 st. af (de achterkant van den hals) en brei er 34 recht voor den linker schouder. Hierop gaat u door: over een lengte van 2Vs c.M.: 1 toer recht, 1 toer aver. Daarna aan het begin van eiken rechten toer (aan den halskant) 2 st. op zetten voor 4 meerderingen. Aan het begin van den volgenden rechten toer nog 22 steken opzetten; dan staan er 64 st. op de naald. Volgende toer recht. Volgende toer 57 aver., 7 recht; A. volg. t.: 3 r„ omslaan door de draad aan de voorzijde van de naald te brengen, 2 teza men breien; recht tot aan het eind. Volg. t. averecht (met de 7 st. aan de voorzijde: recht)zorg er voor, dat de „omslag" ave recht gebreid wordt, want hierdoor maakt u een knoopsgat. verheugt de stoffen jurk zich in aller sym pathie en is men 't er roerend over eens, dat wollen stoffen zich voor dergelijke mid dagjurken bijzonder goed leenen. Om een „note gaie" aan die jurken te geven, worden deze stoffen dikwijls ver werkt met glanzende zijde, waarvan wij U op de afbeelding een alleraardigste creatie laten zien. Bij dit model zijn zoowel de mouwen als het heupstuk op een dergelijke wijze verwerkt. De hals kan zoowel vier kant. rond als ovaal worden uitgesneden. Dit model heeft echter een V-hals en wordt met een aardige clips gegarneerd, wat zeer vlot staat. W. U. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen, en allerlei Huidverwondingen 4205 (Ingez. Med.) Nu de volgende 12 toeren: 1 toer recht, 1 toer aver., maar de 7 st. aan het eind van eiken aver, toer recht breien, want dit is het overslagje voor de knoopsgaten. Her haal nu van A af 3 maal; breek de draad dan af en laat een eindje draad er los bij hangen voor het afhechten later. De wol is nu aan het einde van den toer, in het midden van de voorzijde. Zet die steken zoo lang op een aparte naald. Daarna begint u aan den rechterschou der. Hecht de wol aan de halszijde aan bij het begin van een averechten toer van de 34 bewaard gebleven steken. Brei weer 2' c.M. 1 t. recht. 1 t. aver, en zet dan 2 st. op aan het begin van eiken aver, toer (aan de halszijde) voor 4 meerderingen. Zet nu aan het begin van den volgenden toer 5 st. er bij op, dan staan er 47 st. op de naald. Brei daarna 1 toer recht, 1 t. aver, met 7 recht aan het begin van eiken aver, toer, tot er 29 ribbetjes in het randje zijn. Neem nu den rechten kant van het werk naar u toe en brei in den volgenden toer: 40 r.; de overblijvende 7 st. moet u thans op de linkernaald achter de eerste 7 steken van het linker voorpand brengen en dan tel kens 1 st. van elke naald te samen breien tot deze 7 van het randje vereenigd zijn. Dan nog 57 st. recht breien. Nu staan er weer 104 st. op uw naalden. Brei dan 1 t. recht, 1 t. aver., tot de voor kant even lang is als de rug vanaf de schouderlijn; ten slotte breit u 10 c.M. het ribbetje 1 r. 1 aver, en kant af. Nu begint de mouw. Merk met een speld of een draadje den bovenkant van den schouderlijn; dat is de laatste lange toer van den rug. Tel daarna aan weerszijden 52 toeren naar beneden en steek ook daar een speld of draadje. Op deze hoogte komt de mouw! Neem er 79 st. voor op: drie st. over 4 toeren. Brei daarop 1 toer r., 1 t. aver, en brei aan elk einde van eiken 6den toer 2 st. tezamen tot er nog 61 st. over zqn. Brei dan 18 t. zonder minderen en daar na weer als eerst: aan het eind van eiken 6den toer 2 st. tezamen breien, tot er 51 st. overblijven. Na de laatste mindering breit u 5 t. of meer, dat moet u zelf uitmaken hoe lang u den mouw wenscht en u mindert 1 st. aan het einde van den laatsten toer. Dan zijn er dus nog 50 st. over en daarop breit u 28 t. 1 recht, 1 aver, en kant af. Vervolgens breit u de tweede mouw pre cies eender. Nu voor de oksels: zet 12 st. op en brei 15 t.: 1 recht, 1 aver. Kant dan af en brei daarna net zoo'n lapje voor de tweede oksel. Later worden deze in de ope ning bij de mouw genaaid. Voor het afwerken moet. u gaan haken! Werk met een beenen haakpen 1 toer vas ten om den hals. Hierdoor voorkomt u dat het werk gaat uitrekken of uitzakken. Om dezelfde reden moet u een reepje linnen band aan de achterzyde van het randje aan de rechterkant van de borst rok naaien en aan de voorzijde hiervan een paar knoopen stevig aanzetten. De naai- draad gaat dus door band en breiwerk heen. Pers het platte kleedingstuk met een warm ijzer over een vochtigen doek luch tig op. Naai daarna de naden der mouwen en de zijnaden dicht, doch laat voor de oksels onder de armen aan weerskanten ruim 5>/j c.M. open. Naai ten slotte de oksel-lapjes op hun plaats en strijk de borstrok als hü gereed is, nog even luch tig op. MAANDAG. Varkenscarbonade, bloemkool, aardappel- purée, schuimomelet. Recept: schuimomelet. 4 eierdooiers Worden zeer schuimig geklopt met 30 gr. suiker, wat citroenschil óf vanille. De 4 eiwitten worden zeer stijf geklopt en hier luchtig mee vermengd, 30 gr. boter wordt in een koekepan gesmolten, het mengsel hierin op een zacht vuur aan de onderkant licht bruin gebakken. De koekepan wordt nu even in de oven gehouden, die de omelet ook van boven op te d,rogen; deze wordt nu dubbel gevouwen, gelegd op een verwarmde schotel en met suiker bestrooid. DINSDAG. Warme gerookte rib, slaboonen. aardappe len, gesmolten boter, chocoladepudding. Rerept: waarme gerookte rib. 7'/i ons Hamburger rib of, 7'A ons Hasseler rib wordt zeer goed schoongemaakt en opgezet met ruim kokend water, zonder zout. Het viéesoh wordt zeer langzaam gaar gekookt O/i uur per pd.). Het wordt gepresenteerd met gesmolten boter. WOENSDAG. Preisoep, varkensrollade, appelenmoes, vruchten. Recept: preisoep. 4 preien worden schoongemaakt, in stukjes gesneden en gaargekookt in 1 L. water met wat zout of bouillon, gedurende uur. Het vocht wordt gebonden met 40 gr. bloem en 40 gr. boter én de soep naar smaak met maggl-arofha afgewerkt. DONDERDAG. Vleesch in schelpen, kropsla, geb. aard appelen. droge rijst met boter en suiker. Rerept: vleesch in schelpen. Hiervoor worden gebruikt resten van het varkens- vleesch. Men maakt een gebonden saus van 25 gr. bloem. 30 gr. boter, l'/i d.L. melk of bouillon. Het fyngehakte vleesch wordt er in gedaan en peper, zout, nootmuskaat, gehakte peterselie naar smaak toegevoegd. Met dit mengsel vult men geboterde schel pen, die men in den oven even bruin laat worden (bestrooien met paneermeel en klontjes boter). Voor 's avonds. Gebraden appelen handappelen wor- jjpn geboord en geschild en in een vuur vaste schotel gelegd. De openingen wor sen gevuld met een mengsel van suiker en VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld 8769 OUDE JTfiGEL 120 TEU 7t9 DOEZP/TBQQT 22 T L." A E 5 .L0DEN (Ingez. Med.) kaneel. Er wordt een klontje boter bovenop gelegd. Ten slotte wordt 1 d.L. water toegevoegd en het schoteltje in den oven geplaatst tot de appeien zacht zijn. Harde zandtaart (6 personen). 300 gr. bloem, 200 gr. boter. 100 gr. lichte basterd suiker worden gekneed tot een bal en wel zoo kort mogelijk, opdat het deeg niet luchtig wordt. De deegbal wordt uitge drukt in een platte, met boter besmeerde taartvorm en in een matig warme oven ge- gebakken 1uur). Temperatuur oven plm. 125 gr. C. Indin men met dit deeg kleine vormpjes vult, krijgt men zandtaartjes. Zustertaart (6 pers.). 400 gr. boter wordt zacht geroerd met 200 gr. witte sui ker, 3 eieren worden los geklopt en om beurten toegevoegd, daarna 500 gr. bloem en 2 ons gewasschen en zeer goed ge droogde krenten. Een taartvorm wordt in gesmeerd met boter en het deeg hierin 1 1(4 uur gebakken itemp. 125 gr. C.). Russische hors d'oeuvre i4 a 5 pers.). Hiervoor gebruikt men een zevendeelige Hors d'oeuvre-schaal of men zet zeven schaaltjes op een blad, dat met een kleedje bedekt is. Men vult de schaaltjes met de volgende gerechten 1. Sardines, met een Oinaigrettesaus overgoten en met happertjes bestrooid. 2. Russische eieren, rolletjes van zalm (gevuld met champignons) en met ei ge garneerd. 3. Sla van slaboonen met schijfjes ei en augurkjes gegarneerd. 4. Hamrolletjes met schijfjes ei, augurk jes en tomaten belegt. 5. Russische salade met een rand van schüfjes tomaat en een roos van eiwit. Het hartje van de roos wordt gevormd door eigeel of gespoten mayonnaise. Tonijn met gespoten mayonnaise en met een waaiertje van een augurk versierd. 7. Het middelste van of schaaltje kan worden gevuld met mayonnaise of boter- rolletjes. Het geheel wordt met peterselie gegarneerd. VRIJDAG. Gebakken kabeljauw, aardappelen, boter saus, salade, flensjes. Recept: geb. kabeljauw. 4 mooten ka beljauw, elk van 250 gr. worden gewas schen en gezouten. Ze worden gehaald door een losgeklopt ei. dat met 1 a 2 eet lepels water vermengd is en daarna door paneermeel. Veel slaolie wordt in de koe kepan zoo heet gemaakt dat er blauwe damp afkomt en hierin worden ae mooten bruin en gaar gebakken (10 min.), ZATERDAG. Gehakte balletjes, pommes frites, gestoofde salade, vruchten. Recept: pommes frites. 1 KG. aard appelen wordt geschild en in gelijke reep jes gesneden. Ze worden gewasschen, ge droogd en in heet. diep vet gebakken, tot ze gaar en bruin zijn. Men laat ze op grauw papier uitdruipen bestrooid met fyn zout. ZONDAG. Tomaten met garnalen, mayonnaise, kalfsoesters, spinazie, aardappelen, beschuit met kaas. Recept: tomaten met garnalen en mayon naise. 4 groote tomaten worden gewas schen, daarna wordt er een kapje afge sneden en de tomaten met een lepeltje uit gehold. 200 gr. garnalen worden gewas schen vermengd met wat mayonnaise en hiermee worden de tomaten gevuld. De bo venkant van de tomaat wordt met wat mayonnaise afgewerkt en bestrooid met wat gehakte peterselie of truffel. De toma ten worden op een schotel gezet met fris- sche slabladen er omheen. Men kan er mayonnaise bij presenteeren. KrUmtuzs trams en begrafenisstoeten hebben - ongeacht of zij op voorrangswegen rijden of niet - ook voorrarvg al naderen zij u van Hnks! LIEFDESBRIEVEN AAN FILMSTERREN. De lievelingen van het filmdoek krygen uit alle deelen van de wereld talrijke lief desbrieven, die meestal eindigen met het verzoek om een autogram of een foto. In Hollywood heeft men kort geleden een statistiek opgemaakt, die moet uitwüzen, wie in de beroemde filmstad de meeste liefdesbrieven ontvangt, Boven aan de lijst staat de Fransche filmacteur Charles Boyer, die in één maand niet minder dan 3200 liefdesbrieven ontvangt. Het is daar bij interessant te vernemen, dat Boyer deze brieven uit Europa kreeg, en wel lioofdza- kelyk uit de Noordelijke landen Noorwegen Zweden en Denemarken. EEN HUWELIJK IN JOEGO-SLAVIË. Onlangs vond in het dorpje Ada bij Zenta het huweiyk plaats van de eenige dochter van een rijken boer. Op de bruiloft werden duizend gasten genoodigd. Voor deze feestelijkheid werden twee kalveren twee groote varkens en tien biggetjes aan het spit gebraden. Bovendien werden twin tig kippen en 80 kalkoenen opgegeten. De soep werd getrokken van een heelen slacht os. Verder gebruikte men 100 K.G. meel voor het maken van groote koeken en ten slotte nuttigde men 1000 boterhammen. De berichten bewaren evenwel een diep stil zwijgen over het aantal flesschen sterken drank, dat bij dezen maaltüd gebruikt werd. KAARSEN ALS KLOKKEN. In Engeland en Frankrijk worden bij openbare veilingen nog kaarsen gebruikt om den tyd te meten. Zoo werd onlangs een landerij „onder de kaars" in het En- gclsche graafschap Berkshire aan den meest biedende verpacht. Het plaatsje is onder den naam „Kerkenakker" bekend en wordt elke drie jaar ten gunste van de Engelsche kerk verpacht. Toen de koop lustigen verzameld waren, begon de nota ris zijn taak, terwijl hij een stompje kaars aanstak, waarna het bieden een aanvang nam. Het bieden duurde zoo lang als de kaars brandde en het landgoed werd hem toegewezen, die voor het uitgaan van de kaars het hoogste bod. had. Deze ver- koopingen „onder kaarslicht" zijn sinds eeuwen in Engeland de gewoonte. Een wet, die onder Willem III afgekon digd werd, bepaalde, dat alle uit Indië is PASSAGIERSVLIEGTUIG IN TEXAS VERONGELUKT. Vijf personen gedood. By Dallas (Texas) is kort na den start een passagiersvliegtuig omlaag gestort. De twee leden der bemanning benevens drie passagiers, onder wie de directeur-gene raal van de luchtvaart-maatschappij kwamen om het leven. GEEN MINIMOA, DOCH EEN „CONDOR I". Zooals wij reeds eerder meldden hadden de Leidsche( Haagsche Delftsche Zweef- vliegclubs hun subsidies van het Nat. Luchtvaart fonds beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van een Minimoa-presta- tie-zweefvliegtuig. Wegens hooge exploitatiekosten van dit toestel en uit financieel oogpunt is men thans besloten van een Minimoa af te zien. en is men overgegaan tot de „Condor I", een prestatie-toestel, dat eveneens buiten gewoon goede vliegeigenschappen heeft en waarmede in Duitschland en Oostenryk reeds groote successen werden behaald. Men hoopt deze „Condor I" nog tijdens het zeer nabyzynde Kerstkamp op het vliegveld Ypenburg te kunnen demonstree- ren. HET KERSTKAMP OP YPENBURG. De deelname voor het Kerstkamp der Ned. Bond van Zweefvliegtclubs op het vliegveld Ypenburg is, vooral ook in ver band met den minder gunstigen tyd voor een dergelijk kamp, zeer groot. Reeds een 75-tal zweefvliegers schreven in, terwyi de inschrijvingstermyn nog niet gesloten is. Leiden zal zeer sterk vertegen woordigd zyn. 15 leden gaven zich reeds op. terwijl verwacht mag worden, dat nog wel enkelen zullen volgen. Engeland ingevoerde waren „by kaars licht" verkocht moesten worden. Een la tere wet onder de regeering van George III gaf nog een verdere verordening, waarbij ook de hooiverkoop of de verpachting van ccn stuk weiland volgens deze methode moest plaats hebben. In Frankrijk is deze methode eenigszins anders. Zoodra iemand een bod doet, zet men een aangestoken kaars naast hem neer. De toewijzing heeft plaats als de kaars opgebrand is. wanneer een ander tenminste geen hooger bod gedaan heeft

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 21