Het militair eerbetoon op 7 Januari LEIDSCH DAGGLAD - Derde Blad Donderdag 24 December 1936 Prinses en Prins bezichtigen de stadversiering Langs den bruidsweg zal om de 40 cM. een soldaat staan De samenstelling van het eere-escorte. RECHTZAKEN Auto's ingesloten door juichende menigte Een cavaleristen-maaltijd in hotel Wittebrug. Omtrent het militair eerbetoon op 7 Januari, den dag van het Prinselijk Huwelijk, kunnen wij thans het volgende mededeelen Eerewachten. Eerewachten, drie in getal, zullen wor den opgesteld bij het Kon. Palels Noord- einde, bij het Stadhuis en bij de Groote Kerk. Die bij Het paleis zal bestaan uit twee sectiën grenadiers en twee sectiën jagers, tezamen 100 man. De vaandels van beide regimenten zullen met vaandelwachten en de regimentscommandanten aanwezig zijn. Ook zal de Kon. Mil. kapel daar zijn op gesteld. Bij het stadhuis staat een eerewacht-van het Kon. Ned. Indische leger, in casu de koloniale reserve, ter sterkte van 100 man, eveneens met vaandelwacht en korpscom mandant. Hierbij ls ingedeeld het muziek corps van het 5e regiment infanterie. Ten slotte de eerewacht bij de Groote Kerk. Deze zal zijn van de Kon. Marine en 48 man sterk zijn, namelijk één sectie mari niers en één sectie matrozen, waarbij het vaandel van het korps, terwijl de muziek hier zal verzorgd worden door de Marine- kapel met 6 tamboers op pijpers. Eerbetoon in den Bruidsstoet. Het eere-escorte in den Bruidsstoet zal staan onder commando van kolonel E. A. F. Baron Creutz, commandant van het 2e regiment huzaren en zal bestaan uit Èen afdeellng Kon. marechaussee te paard ter sterkte van 8 ruiters. Een afdeellng van het korps rijdende artillerie te paard, onder commando van een officier in de blauwe uniform, ter sterkte van 16 ruiters, alsmede 9 trom petters. Een eskadron van 4 petotons van het 3e halfregiment huzaren, samengesteld uit de drie In Den Haag aanwezige eskadrons (waarvan twee pelotons achter in den stoet), voorafgegaan door den standaard van het 3e halfregiment huzaren en het muziekcorps van dat regiment. Een eeretegelelding van 20 officieren en reserve-officieren in huzarenuniform met blauwe uitmonstering in ceremonieele tenue met blauwe overjas, van wie er acht zullen rijden vóór de Bruidsstoet en acht er ach ter. De overigen zullen naast de koets gaan. Een afdeeling veld-artlllerie te paard van het 2e regiment. Deze volgt achter het laatste rijtuig onder commando van een officier en bestaat uit 12 ruiters en 12 trompetters met de pauken van het 6e regiment. Verder twee pelotons van het eskadron van het 2e halfregiment huzaren, waarvan hierboven sprake is en een afdeeling poli- tletroepen te paard. Deze afdeeling zal den stoet sluiten. Zij zal staan onder com mando van een officier van de militaire politie en 8 ruiters sterk zijn. Eerefronten langs den weg. De volgende eerefronten zullen worden gevormd Een eerefront van 30 officieren en reser ve-officieren (te voet), dragende de huza ren-uniform met blauwe uitmonstering. Dit zal zijn opgesteld bij het standbeeld van Prins Willem I tegenover het Kon. Palels. De oudste ln rang heeft hier het commando. Een eerefront van de officieren en re serve-officieren, geboren in de jaren 1909 en 1911, zal zijn opgesteld in de Toren straat, (Noordzijde), gekleed in ceremo nieele tenue met overjas, onder comman do van kapt. luit. ter zee W. A. de Jong. Een eerefront van deputaties van offi cieren, reserve-officieren en beroeps-on derofficieren van het Kon. Ned. Indisch leger, de Kon. Marine en van alle korpsen der Kon. landmacht. Dit eerefront stelt zich op aan de Zuidzijde en de Noordzijde van de Torenstraat. De officieren dragen verschillend gekleurde mantels. Ook staat er op den Kneuterdijk een eerefront, namelijk van gepensionneerde officieren. Deze zullen gekleed zijn in de uniform, behoord hebbende tot het Kon. Ned. Ind. leger, de Kon. Marine en de Kon. landmacht. Het geheel zal onder leiding staan van gep. luitenant-generaal C, A. Prins. Ten slotte is er een eerefront van rid ders Militaire Willemsorde. Dit zal zich ook op den Kneuterdijk bevinden, links van het eerefront van gepensionneerde officie ren. De leiding zal hier zijn bij den voor zitter van de vereenlglng van officieren, Ridders Militaire Willemsorde, gep. kolonel van het K. N. I. leger. P. D. H. Frankamp. Eercposten langs den weg. Langs den geheclen bruidsweg zullen eereposten worden opgesteld van alle onderdeelen van de Kon. Weermacht in Europa. De manschappen zullen omstreeks 40 centimeter van elkander staan, hetgeen tevens dient als afslui ting van den weg. Op bepaalde plaat sen, waar een sterke aandrang van het publiek te venvachten is, zal in twee gelederen worden opgesteld. Zoo noo- dig zal nog versterking van militaire politic optreden. Eereposten in het stadhuis. Deputaties van het korps adelborsten en 't korps cadetten, elk sterk 30 man, met een hen vergezellend officier, zullen ge plaatst worden als eereposten binnen het stadhuis. Het geheel van alle troepen langs den weg staat onder bevel van den waarne mend garnizoenscommandant, kolonel H. D. S. Hasselman. Een afdeeling politietroepen, ter sterkte van 300 man stelt de garnizoenscomman dant te 's-Gravenhage ter beschikking van den hoofdcommissaris van politie te den Haag voor het verrichten van politie diensten. Alle troepen buiten 's-Gravenhage in garnizoen moeten op 7 Jan. om streeks 5 uur in den ochtend in de residentie zijn. Na des namiddags half zeven gaan zij naar hun garnizoen terug. In verband met het vroege ver trek uit de garnizoenen zul'en de com mandanten de troepen ou 6 Januari enkele uren laten rusten en overigens zeer lichte diensten laten d0en. Het voertuigenpark bij het Wittebrug- kw artier zal in gebruik worden genomen door auto's van het korps motordienst en van de deputatiën welke over organiek in gedeelde auto's beschikken. Het onderbrengen der troepen en de verzorging. Zooals uit het bovenstaande blijkt, ko men de troepen van buiten den Haag reeds des nachts aan. Ze worden slechts gedeel telijk ondergebracht in kazernes, voor het grootste deel echter in ruim 30 scholen, die het gemeentebestuur van 's-Graven hage heeft beschikbaar gesteld De garni zoenscommandant heeft van dit alles de regeling in handen. De troepen komen daar aan- worden voorzien van warmen drank en gaan dan eenigen tijd rusten om weer frisch te zijn voor de moeilijke en ver moeiende taak. welke hun wacht. De chef van het militair hospitaal zal 't noodige geneeskundige personeel en mate rieel aanwijzen voor de eerewachten. de cerefronten en de eereposten. Ten deze wordt samengewerkt met den gemeente lijken geneeskundigen dienst, het Roode Kruis en de vereeniging Eerste Hulp Bij Ongelukken. Er wordt om. voor gezorgd, dat aan belde zijden van den weg een reeks eerste-hulpposten geplaatst wordt. De troepen die als eereposten langs den weg optreden, zullen om half 10 hun plaat sen ingenomen hebben, de eerewachten om half 11. Eeresignalen Hoornblazers, opgesteld op den rech tervleugel van elk bataljon, optreden de als eereposten, zullen telkens wan neer het hoofd van den vorstelijken bruidsstoet tot op een afstand van omstreeks 50 meter is genaderd, het eeresignaal „Wilhelmus" blazen. Dit is een eerebetoon aan de leden van het Koninklijk Huis en dient tevens om de nadering van het Prinselijk Bruidspaar bij het voortschrijden langs den weg aan te kondigen en allen tot bijzon deren aandacht te brengen. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Voor den Haarlemschen kantonrechter mr. De Byl de Vroe stond terecht de 39- jarlge landbouwer M. L. W. uit Haarlem mermeer, terzake van het besturen van 'n auto ln kennelijken staat van dronken schap. Op 17 November omstreeks 5 uur reed verdachte met zijn auto op de Am- sterdamschevaart in de richting Halfweg. Van de tegenovergestelde zijde naderde 'n two-seater, bestuurd door een 20-jarigen inwoner uit Heemstede. Een ernstige aan rijding met de van links naar rechts slin gerende auto kon hij nog slechts voorko men door zijn stuur naar links te gooien en de vlucht te nemen naar het rijwiel pad. Deze jongeman, bevreesd dat er on gelukken zouden gaan gebeuren, draalde zijn auto en zette den dronken man na. Door een listige beweging wist hij deze, na enkele vergeefsche pogingen, te pas- seeren, waarna hij ln Halfweg de politie waarschuwde. Twee agenten stelden zich ijlings op. De automobilist echter gaf noch aan het stop pen van den eersten, noch aan dat van den tweeden, honderd meter verder staan- den agent gehoor. De laatste agent loste daarop enkele schoten, doch deze troffen geen doel. De beide agenten namen toen plaats in de auto van den jongen man en zetten den man na. Een wilde achtervol ging ontstond, maar wat men ook probeer de, het gelukte niet den automobilist in te halen. Eerst een half uur later kon men den landbouwer arresteeren, toen deze bij zijn woning in den Haarlemmermeerpolder stilhield. De Ambtenaar van het O. M. mr. Klein vond het gebeurde zeer ernstig. Hij eischte tegen den verdachtè drie weken hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. De Kantonrechter deed er Iets af en veroordeelde hem tot twee weken hechte nis en een jaar intrekking van zijn rij bewijs. HAARLEMSCHE RECHTBANK, Onrechtmatige restitutie van Suiker-accijns. De Hsarlemsche Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den 66-jarlgen grossier in koloniale waren F. H. V. uit LIsse, die on 10 dezer terecht heeft gestaan wegens oplichting van den Staat. Kort na een brand op 16 Juni 1930 had verdachte vernomen, dat de accijns van de destijds verbrande suiker zou worden terugbetaald. Om de juiste hoeveelheid van de suiker op te geven stelde verdachte een recapitulatie op, waarop vermeld stond, dat op 16 Juni 1930 ongeveer 5000 K.G. suiker tot een waarde van f. 6000 aanwezig was. Voor den brand had verdachte evenwel een belang rijke hoeveelheid suiker naar de Winke- liers-Vereeniging ln de Haarlemmermeer verstuurd en door deze verkocht. De waar de van de suikeracclins kreeg verdachte gerestitueerd. Later bleek echter, dat de recapitulatie, alsmede de verkoopcijfers in de boeken en een factuur voor afgeleverde en een voor gekochte suiker valsch waren. Verdachte had alzoo volgens de dacht- vaarding het Rijk valschelijk bewogen uit de Staatskas op verdachtes giro te doen overschrijven een bedrag van f. 6000 als teruggave van de berekende accijns op de verloren gegane voorraad. De Officier van Justitie mr. Overman Paardekooper, had tegen verdachte ge- eischt een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar. De Rechtbank achtte hetgeen verdachte bij dagvaarding ten laste was gelegd niet wettig en overtuigend bewezen en sprak hem vrij. KANTONGERECHT ALPHEN. Verstekvonnissen. Door het kantongerecht Alphen werden de navolgende verstekvonnissen gewezen: Wegens overtreding der Jachtwet T. B. te Bodegraven 2 x f20, subs. 2 x 20 dagen met verbeurd verklaring van het geweer; overtreding bevolkingsregisters K. L. te Koudekerk f. 2,50, subs. 2 d.; overtreding Melkbesluit J. v. 't K. te Zevenhoven, f. 40. 20 d.; overtreding van de Motor- en Rij- wielwet M. L. C. te Amsterdam, f. 6, 6 d., met toewijzing van de civiele vordering ad f. 3 aan P. U. te Alphen; A. A. B. te Benthuizen f. 1,50. 1 d.; P. v. E. te Bode graven 2xf.3, 2x3d.; A. J. M. S. te Rijs wijk f 3, 3 d.; L. de W. f. 3,50, 3 d.; W. N. K. f. 3,50, 3 d C. J. V. te Hazerswoude en Th. C. M. K. te Den Haag, leder f. 5, 5 d.; H. L. D. te Waddinxveen, P. M. H„ H.O. en W. V. d. IJ., elk f. 2. 2 d.: P. J. H. te Boskoop, J. v. V., idem en J. H. v. W., f. 2,50. 2 d.; W. N. de W. te Bodegraven, f. 2,50, 2d.; P. K. S. te Utrecht, f. 15, 15 d.: wegens overtreding der Visscherij-wet J, H. te Den Haag, f. 1, 1 d.; P. B. idem f. 2,50, 2 d. met uitlevering hengel of f. 0,35, 1 d.; J. F. v. D. idem, f. 2,50, 2 d. met uit levering hengel of f. 0,50, 1 d.; P. T. O. P., idem 2 x f. 2,50, 2 x 2 d., met verbeurdver klaring van den hengel; P. W. M. A. V. te Delft, f. 2,50, 2 d. met uitlevering hengel of f. 0,75, 1 d.: H. P. M. V. te Voorschoten, f. 2,50, 2 d., met uitlevering hengel of f. 0,30, 1 d.; K. B. te Boskoop, f. 1,50, 1 d.; J. de B. te Den Haag, 2xf. 2,50. 2x2d., met verbeurdverklaring hengel; J. M. H. idem, 2xf. 2,50, 2x2 d.; J. B. te Boskoop, f. 1,50, 1 d.; W. v. d. M. te Woubrugge, 2x f. 3,50, 3 d. met verbeurdverkl. van de sleeplijn; L. J. de la P. te Den Haag, f. 2,50, 2 d met uitlevering hengel of f. 0,50, 1 d.; H. W. V., Delft, idem; V/. S. te Hazers woude, f. 5. 5 d. met verbeurdverkl. zet lijnen; C. J. v. d. B. te Zoetermeer, f. 15, 15 d. met verbeurdverkl. zegen; overtre ding van de spoorwegwet B. N. B„ A. R.. J. S. en C. S„ allen te Boskoop, f. 3. 3 d.; overtreding Rijkswegenreglement L. V.. f 4. 4 d.; overtreding van art. 461 Wetb. v. Strafr L. v. d. L. te Delft, f. 2, 2 d.; J. C. v. d. B. te Den Haag, f. 2, 2 d.; overtreding van de Alg. Politieverord. te Bodegraven G. R. te Berkel-Rodenrijs. f. 3. 3 d.: J. P. J. V. te Voorburg, idem; K. V. te Woerden, idem: overtreding Leerplichtwet G. L. v. R. te Woubrugge, f. 2, 2 d.: L. V. te Nieuw koop f. 4, 4 d.; overtreding van de Alg. Politieverord. te Alpben a. d. Rijn L. S„ P. v. G. en W. N. K„ allen f. 1,50, 3 d.; J. H. L, den O. te Noorden, f. 2,50, 2 d. Waar geen woonplaats vermeld, wonen veroordeelden te Alphen a, d. Rijn. TROUWACTE TE LAAT ONDEKTEEKEND. Bevestiging van bet vonnis geëischt. Voor het Arnhemsche Gerechtshof is Woensdagmiddag behandeld de zaak tegen den Gemeentesecretaris van Wehl, die we gens valschheld in een authentieke acte door de rechtbank werd veroordeeld tot een geldboete van f. 500 subsidiair een maand hechtenis. Het O. M. had een week gevangenisstraf geëischt met ontzegging van het recht gedurende 5 jaar om een functie van ambtenaar van den burger lijken stand en als gemeentesecretaris uit te oefenen. De ten laste gelegde valschheid in ge schriften betrof het onderteekenen van een trouwacte, als had verdachte een huwelijk voltrokken, terwijl hij inderdaad afwezig was. Tc Wehl waren drie ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Een van hen was op den bewusten dag, 17 Juni door ziekte verhinderd. De burgemeester had geen ge legenheid de gemeente-sècretaris als amb» tenaar van den Burgerlijken Stand kon optreden. De secretaris had evenwel een bruiloft, waarbij hij niet wilde ontbreken. Daarom verzocht hij een ambtenaar tee secretarie het huwelijk te voltrekken. Den volgenden dag onderteekende verdachte de trouwacte. Ook op een andere afdeeling van de ge meentesecretarie werd eens door een klerk de functie van verdachte waargenomen. Verdachte deelde In antwoord op een vraag van den president mede, dat hij nog ge meente-secretaris ls. Hij bekende de ten; laste gelegde feiten. Er was dien dag geen ambtenaar van den burgerlijken stand President: Bij geboorte-aangifte gaat het wel eens meer zoo, is het niet? Ik heb wel eens gehoord, dat de geboorteregisters op gezette tijden door den ambtenaar van den burgerlijken stand worden onderteekend. Dat zijn toch verkeerde toestanden en ik begrijp niet dat de burgemeester dat maar goed heeft gevonden. Verdachte deelde mede, dat, wat het hu welijk betreft, het de eerste maal was dat zoo iets voorkwam. Hij heeft er ontzettend split van. President: Ziin de menschen hertrouwd? Verdachte: Neen. Mr. v. d. Flier, raadsheer: Dan zijn de kinderen toch onwetig. Het ls een puzzle waar de menschen hun geheele leven last van kunnen hebben. De advocaat-generaal mr. Hermans wees in ziin reaulsitolr oo den grooten ernst van het feit. Volgens de geloofsopvatting van de bij dit huwelijk betrokkenen, die ook kerkelijk zijn gehuwd, Is hun huwelijk geldig. Toch Is er hier sprake van een hu welijk. dat in rechten kan worden betwist. Daaruit kunnen hoogst onaangename con sequenties voortkomen. Spr. wilde rekening houden met de toestanden in Wehl, welke van dien aard zijn, dat ze als een verzach tende omstandigheid kunnen worden be schouwd. Spr. requireerde bevestiging van het vonnis der rechtbank. De verdediger mr. Plochg betoogde, dat er pas moeilijkheden ontstaan, wanneer de rechtbank op verzoek van een der huwen den of van den officier van justitie het huwelijk nietig verklaart. Zoolang dit niet is geschied is het huwelijk wettig en blij ven de gevolgen intact, terwijl eventueele onwettigheid na de beslissing van de rechtbank alleen voor de toekomst geldt. PI. drong aan op een lichtere geldboete. Uitspraak 6 Januari. „j HAAGSCHE POLITIERECHTER. J. S. uit Leiden, had ruzie met zijn broer. Hij sloeg een ruit in van een gemeentewo ning. De verdachte bekende. De Officier van Justitie merkte op. dat verdachte al vele straffen heeft gehad. Nu vroeg spr. f. 50 boete subs. 50 dagen hech tenis. De verdachte meende dat hem geen straf toe kwam, doch de politierechter leg de f. 30 boete subs. 30 dagen hechtenis op. J. de H.. uit Lelden, fietste zonder be- lastingmerk. hetgeen op zichzelf al straf baar was, doch te erger werd, omdat de H. geen gevolg gaf aan het bevel om te stoppen. Daarvoor vroeg de Officier van Justitie f. 10 boete subs. 10 dagen hechte nis, doch in verband met de financieele omstandigheden, werd het vonnis op f.5 bepaald. V. heeft in Alphen een rijwielbelasting- merk gestolen, voor welk feit hij reeds eerder terechtstond. De zaak was toen aangehouden om een rapport over hem ln te winnen. De Officier vroeg zes maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met de bepaling, dat verdachte bij zijn broer moet blijven. Het vonnis werd conform dezen elsch. Geheel onverwacht hebben de Prin ses en de Prins gistermiddag een auto tocht gemaakt door de versierde bin nenstad van Den Haag. De wandelaars in het centrum werden plotseling ver rast door een tweetal hofauto's, waar van in de voorste het Vorstelijk Paar was gezeten. De Prins was gekleed in de uniform van ritmeester. Onmiddellijk had het publiek den stoet bemerkt en van alle zijden stroomden de menschen toe. Het ver keer in de Groote Marktstraat hoek Wagenstraat stond zelfs een oogen- blik geheel stil. Passagiers verlieten trams en bussen, chauffeurs gingen achter hun stuur vandaan en binnen enkele oogenblik- ken waren de auto's ingesloten door een juichende menschenmassa, zoodat do politie ruim baan moest maken. In langzaam tempo vervolgde de stoet haar weg, terwijl het Prinselijk Bruidspaar vriendelijk naar alle zijden dankte voor deze spontane hulde. Ook een autotochtje van H. M. de Koningin. De „Tel.1' meldt: Geheel onverwacht verscheen gistermiddag de auto van H. M. de Koningin in enkele Westlandsche dor pen. De hofauto, voorzien van den ko ninklijken standaard, verscheen ongeveer halfvier in de gemeente Monster en reed vervolgens door 's-Gravenzande. De Hooge Bezoekster volgde den weg midden door het.dorp tot aan den Naald- wijkschen weg. Bij het gedeelte, waar ar beiders bezig waren de straat open te breken, keerde de auto, en langs denzelf den weg ging het in de richting Den Haag terug. H. M. was op dezen tocht van een hofdame vergezeld. Daar niemand, ook niet de politie, met dezen autotocht bekend was. was er geen publieke belangstelling langs den weg. De cavaleristen-maaltijd. In hotel „Wittebrug" werd gisteravond naar wij aan het „Vad." ontleenen een cavaleriemaaltijd gehouden ter gele genheid van de beëediging van Prins Bernhard. Deze maaltijd was door de offi cieren aan den Jongen Prinselijken rit meester aangeboden. Naar de inspecteur der cavalerie, ko lonel H. baron van Voorst tot Voorst, bij zijn tafelrede opmerkte, was deze maaltijd echter van grooter beteekenis dan een ge woon korpsdiner, want het gaf een bij zonder cachet aan het feest, dat de drie hooge vertegenwoordigers, van het Ned.- Indische leger, van de Koninklijke marine en van het Nederlandsche leger, die bij de eedsaflegging betrokken waren geweest, thans mede aanzaten bij dezen maaltijd. Gasten waren: ritmeester Prins Bern hard, Prins Ernst Aschwin, kolonel Alexis van Pantschulidzew (gouverneur van den Prins), generaal-majoor b. d. E. H. Jucke- ma van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, luitenant jhr. Van Lawick van Pabst, die tijdens de beëediging was toegevoegd aan Prins Bernhard, en luite nant Romer, die toegevoegd is aan Prins Aschwin. De groote feestzaal van Hotel Wittebrug, dat van buiten mooi met groenguirlandes en oranje versierd is, en 's avonds indirect wordt verlicht, was geheel getooid in de nationale en Lippische kleuren. Vijf tafels stonden loodrecht op de eere tafel, die met een zijden damastkleed, waarin toevallig ook rozen verwerkt waren, bedekt was. De bloemdecoratie was, even als de linten, in geel en rood gehouden: niets dan tulpjes, margrieten en chrysan then. wat een bijzonder geslaagd effect maakte. In het midden van de zaai hing een enorme Kerstkrans van sparregroen met een profusie van oranje-Lippe-Det- verbonden dit middenstuk met de witte zuilen. Achter den zetel van den Prins was een vlag-ornament gemaakt van de Ne derlandsche en Lippische vlaggen tegen een fond van Oranje. Het geheel werd door een kandelabre met kaarsen verlicht en door een krans bekroond. Van het menu was door res.-kolonel Van Oorschot iets moois gemaakt: deze officier had voor den Prins een apart menu ont worpen, waarop hij een trompetter van het 5de Lichte Dragonder-regiment in marsch-tenue had geteekend: een Neder- landsch soldaat uit het tijdvak 18251841. De menu's der andere heeren waren alle gelijk en brachten eenige militairen in beeld: een huzaar met zijn paard, een matroos en een soldaat van het K.N.I.L. Van zijn kant had ook de directeur van hotel Wittebrug zich beijverd voor het menu: de spijslijst was in het Hollandsch gesteld en bevatte een keur van gerechten, met o.a. gebraden kalkoen. Maar 't glans punt kwam aan het desseTt: een aantal kolbaks, zeer kunstig van chocolade ge vormd en gevuld met ijs. De kolbakzak was schitterend nagemaakt van gesponnen suiker; het geheel was een kunststuk op koksgebied! moldrozen. Guirlandes en geelroode linten Er waren 4 tafels van 30 personen, één van 15 en aan de eeretafel zaten 40 offi cieren aan. Aan de eeretafel zat rechts van Prins Bernhard, de gouverneur van de Residen tie, luitenant jhr. Röell; aan den anderen kant van den Prins had de inspecteur der cavalerie, kolonel H. baron van Voorst tot Voorst, plaats genomen: Prins Aschwin zat rechts van generaal Röell en was gekleed in zijn Duitsche uniform; naast hem volg de kolonel baron van Lawick. Naast kolo nel van Voorst zat kolonel Pantschulidzew. Tegenover den Prins zaten de vice-admi- raal T. L. Kruys, generaal-majoor baron Rengers, kolonel jhr. de Jonge van Elle- meet en de generaal-majoor van het Ned. Ind. Leger D. Q. C. F. de Jonge van dei- Halen. Koninklijke hafhouding op excursie. In een tweetal autobussen heeft de Ko ninklijke hofhouding gisteravond een rond rit gemaakt door Den Haag, ter bezichti ging van de versiering en feestverlichting. Bijna alle hooge hofdignltarissen waren aanwezig, hofdames, kamerheeren en ver schillende andere hooge functionarissen, waarvan velen met hun dames en kinde ren. Tegen half negen verscheen ook mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van Den Haag, die door de leden van de hofhou ding was uitgenoodigd, als hun gast dezen tocht door zijn feestvierende gemeente mee te maken. De bruidsstoet op 7 Januari. Bekend is gemaakt, dat de Koninklijke Bruidsstoet op 7 Januari a.s. niet zal rij den over het middenpad van het Nassau- plein, doch over den Westelijken rijweg van dit plein. Suriname schenkt een schouw. Aneta seint uit Paramaribo: Het feestcomité uit Suriname stortte een bedrag van f. 2500 op de rekening van het Nationaal Comité voor de aanbieding van. een geschenk bij het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana, binnen het kader van het geschenk van Nederland. Het comité heeft als zijn wensch kenbaar gemaakt, dat dit geschenk van Suriname zou kun nen bestaan uit een schouw met smeed werk van Surinaamsche motieven. Dahlia's voor den paleistuin te Soestdijk. Het bestuur van de Nederlandsche Dah- liavereeniging heeft het initiatief genomen tot het aanbieden aan het Vorstelijk Paar van een groote collectie dahlia's, die in den tuin van het paleis te Soestdijk zullen worden geplant. Glstemiorgen is te Haarlem een schrij ven van Prinses Juliana ontvangen, waar in H.K H. verklaarde het geschenk gaarne te zullen ontvangen. Door den voorzitter, den heer J. F. Ch. Dix, en den secretaris, den heer J. Polder man, is dit bericht met groote vreugda ontvangen, omdat thans aan de reeds eeni ge weken ln stilte voorbereide plannen uitvoering kan worden gegeven. In een onderhoud met den heer Polder man heeft deze de „Tel." nadere bijzon derheden hieromtrent verstrekt. Het is de bedoeling Prinses Juliana en Prins Bern hard te verrassen met een dahiiabeplan- ting, welke uitsluitend bestaat uit de al lernieuwste „nieuwigheden", gewonnen uit sluitend door Nederlandsche kweekers.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11