De strijd in Spanje Regeling van de ziekenverzorging LEIDSCH DAGEIAD - Derde BI») IhstMtg 24 Deoaker 1936 VUURWERK! Ziek van verkoudheid? ampo daar lucht Je van opl GEMENGD NIEUWS Betreurd wordt dat niet een nieuw ontwerp is ingediend Ernstige bedenkingen tegen het ontwerp. Losse nummers van ons Blad DE WERELDJAMBOREE 1937 DER PADVINDERS. Het bestuur van de stichting Wereld jamboree 1937, onder voorzitterschap van den hoofdverkenner J. J. Rambonnet, heeft zich als volgt gereconstrueerd: J. J. Rambonnet, voorzitter: H. Behrens. gen-majoor b. d„ plv-voorzitter; C. W. Becking, luitenant-kolonel der administra tie van het Kon. Ned.-Indische leger, pen ningmeester-secretaris A. Öosterlee. hoofdkwartier commissaris voor voortrek kers, en ir. P Telder, hoofdkwartier com missaris voor oud-padvinders, leden, ter wijl de heer A. Blussé van Oud-Alblas, res. luit.-kolonel der huzaren en districts commissaris voor Amersfoort der Neder- landsche padvinders, bereid is gevonden als kampleider tijdens de jamboree in Vo gelenzang op te treden. Door deze maatregelen is aan de ontstane moeilijkheden het hoofd geboden en in vol vertrouwen gaat. de hoofdverkenner in samenwerking met zijn medewerkers met de voorbereidingen voor de jamboree door. Het bestuur van de vereeniging „De Ne- derlandsche padvinders" deelt mede, dat in de gehouden vergadering van commis sarissen. waar alle istricten vertegenwoor digd waren, bleek, dat in de vereeniging een eensgezind verlangen bestaat om trouw te zijn aan de vereeniging „De Ne- c.erlandsche Padvinders" en de uiterste krachten in te spannen voor het doen slagen van de wereld-jamboree. Het transport van de Engelsche deelne mers (maximum 10.000 padvinders) is als volgt geregeld: a. vier schepen met ongeveer 4000 jon gens en geleiders steken Vrijdagnacht 30 Juli over naar Hoek van Holland: b. een schip met circa 600 jongens steekt Donderdagnacht 29 Juli naar Hoek van Holland over; c. een boot met ongeveer 1000 jongens komt overdag Vrijdag 30 Juli van Enge land naar Hoek van Holland; d. twee extra booten varen Vrijdagnacht 30 Juli van Dover naar Calais met 2300 jongens; e. in denzelfden nacht vertrekken 2 extra booten van Folkestone naar Calais met circa 2000 jongens. De transporten d en e zullen met onge veer 10 extra-treinen van Calais via LiUe en Esschen naar Vogelenzang vervoerd worden. Het is mogelijk, dat gedurende de jam boree een deel van het Engelsche contin gent vervangen zal worden, zoodat dan na een week bijvoorbeeld 2500 jongens naar Engeland terug en een even groot aantal vervangers weer van Engeland naar Neder land vervoerd worden. MISLEIDENDE AANDUIDING VAN NEDERLANDSCBE HERKOMST. In velband met het feit. dat artikelen van buitenlandsch fabrikaat hier te lande werden en worden in den handel gebracht. voorz!en van zoodanige aanduidingen, dat de indruk kan worden gewekt, dat men met artikelen van Nederlandsch fabrikaat te maken heeft heeft het bestuur der vereeni ging ..Nederlandsch Fabrikaat" van zooda nige gevallen voor zoover deze aan het be stuur bekend werden, mededeeling gedaan aan het ministerie van Handel. NüveTheid en Scheepvaart, met verzoek ertoe te willen medewerken, dat tegen dit misbruik krach tig zal worden opgekomen. Het ministerie van Handel. Nijverheid en Scheeovaart heeft hieromtrent overleg ge pleegd met het ministerie van Justitie. In verband met een en ander heeft Z E. de minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart., aan het bestuur van de ver eeniging „Nederlandsch Fabrikaat", in overweging gegeven van ieder geval van misleiding, dot ter kenn's komt van het bestuur van de vereeniging .Nederlandsen Fabrikaat" onverwijld zoovee] mogelijk voorzien van bewijsmateriaal, aan het Openbaar Ministerie kennis te geven. In verband, hiermede zal het bestuur van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" het od prijs stellen geregeld en steeds zoo spoedig mogelijk in kennis te worden ge steld van misleiding, als hierboven bedoeld Zooals vanzelf spreekt is 't zeer gewenscht, dat. dergelijke mededeeüngen worden ver- eezeld van het noodige bewijsmateriaal. AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 2124 December is door de Nederlandsche Bank in totaal een be drag van omstreeks R.M. 500.000 van de op het Treuhaenderkonto Niederlande uit staande vorderingen met de begunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekende volk- ordenummer was 33658. Het totale bedrag van de op het Treu haenderkonto Niederlande uitstaande vor deringen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks R.M. 1,4 millloen. DE HEER VAN ITALLIE VEERTIG JAAR APOTHEKER. Groote huldiging te Amsterdam. Onder buitengewoon groote belangstel ling vond gistermiddag in het American Hotel te Amsterdam de huldiging plaats van den heer Victor van Itallie. secretaris van de Ned. Mij. ter Bev. der Pharmacie. ter gelegenheid van zijn 40-jarig apothe kers-jubileum. Achtereenvolgens werd het woord ge voerd door dr. J. J. Hofman, die den ju bilaris namens de maatschappij een schil derij aanbood, de heer F. L. Ennema, dr. J. B. Buza, mr. L. S. G. de Hartogh, W. Veltman, dr. A. Oosterbaan, L. van Best en dr. C. L. de Fouw Na een hartelijk dankwoord van den jubilaris voor de hem bereide, onvergete lijke hulde, maakten velen der aanwezi gen van de gelegenheid gebruik, den heer van ïtalhe persoonlijk geluk te wenschen. VERSPREIDE BERICHTEN. gewone audiëntie van den minis ter van financiën zal op Maanda» 28 De cember a.s. niet plaats hebben. Kanonclagen - Rotjes - Zevenklappers Zwermpotten - Pijlen - Zonnen - Lucht huiiers etc. - Bestelt ook ons bekende 1 Guldens-pakket vuurwerk (per bode franco zending). 4213 B. A. DEVILÉ - OUDE RIJN 25 - LEIDEN (Ingrez. Med.) De non-interventie. De plenaire vergadering van de niet- inmengingscommissie is gistermorgen van half elf tot één uur bijeen geweest in het departement van buitenlandsche zaken te Londen. De indruk overheerscht, dat de ver gadering vorderingen gemaakt heeft op den weg naar de organisatie van de inter nationale controle op de nlet-inmenging. Tijdens de vergadering werd een aantal resoluties aangenomen, waarin de door de subcommissie gedane voorstellen bekrach tigd worden, In de eerste plaats werd met algemeene stemmen, met uitzondering van de stem van Portugal, dat meende zijn vroeger principieel standpunt te moeten hand haven. de resolutie aangenomen, bij de subcommissie uit naam van Frankrijk door den Franschen vertegenwoordiger Corbin, Ingediend, welke als volgt luidt: „De commissie, ten diepste doordrongen van de noodzakelijkeid, al het mogelijke in het werk te stellen, om den Spaanschen burgeroorlog te beperken en om te belet ten, dat zich uit dezen binnenlandschen krijg een toestand ontwikkelt, welke nadeel zou kunnen toebrengen aan de goede ver standhouding en harmonie tusschen de volkeren van Europa, overtuigd verder, dat deze doeleinden, slechts bereikt kunnen worden door strenge toepassing van het niet-inmengings-accoord. is eensgezind in de verklaring, dat het van het hoogste belang is. dat het uitgewerkte controleplan ter verzekering van de toepassing van het accoord zoo spoedig mogelijk wordt uitge voerd. De leden der commissie verplichten zich hun resp. regeeringen te vragen hun de tot die doel noodige volmachten te verleenen". Vervolgens besprak de commissie de werlcwijze, die aangenomen zal moeten worden, om den beiden Spaanschen par tijen, die zich binnen tien dagen zullen moeten uitspreken, een definitief controle plan voor te leggen. Besloten werd, dat het ontwerp den eer sten Januari aan genoemde partijen zal worden toegezonden door den voorzitter der commissie, lord Plymouth, tenzij voor dien tijd door een van de leden der commissie bezwaren gemaakt worden De commissie besloot eveneens den ver tegenwoordigden regeeringen te verzoeken lord Plymouth vóór deh vierden Januari haar meeningen te doen kennen omtrent de financieeie gevolgen van het controle- ontwerp. De vergadering ging uiteen, nadat beslo ten was ln de tweede week van Januari wederom bijeen te komen, nadat de be noemde commissie van deskundigen zelf zal hebben beraadslaagd over en ter kennis van de commissie gebracht hebben haar conclusies omtrent de onderwerpen, die haar werden voorgelegd. Tijdens de vergadering van de non-inter- ventie-commissie heeft de Russische ge delegeerde, Maisky, o.m. verklaard, dat hij bij het lezen van de nota van Franco tot de overtuiging gekomen is. dat het geheele antwoord niets minder was dan een be spotting van de commissie en een bespot ting van de Britsche regëering, die goed genoeg is, om de rol te spelen van tus- schenpersoon tusschen de commissie en Franco. Maisky voegde hieraan toe, dat „in feite het antwoord slechts beschreven kan wor den als een mengsel van dwaasheid en onbeschaamdheid". Geen uitwisseling van gevangenen. De onderhandelingen tusschen de regee- ringscommissie van Bilbao en Burgos door bemiddeling van Junod, gedelegeerde van het Roode Kruis, over de uitwisseling van gijzelaars, hebben niet tot een resultaat geleid. De moeilijkheden moeten zijn ontstaan door het verzet van een der partijen tegen vrijlating van gijzelaars jonger dan 60 jaar. Zooals men weet, was de uitwisseling voor de Kerstdagen in het vooruitzicht gesteld. Van het front. Aan het front blijft de actie bepaald tot kleine botsingen zonder beteekenis. Hoewel er geen wet is, welke Amerikaan- sche staatsburgers verbiedt dienst te nemen voor een oorlog in het buitenland heeft senator Plttman verklaard, dat de werving van vrijwilligers voor Spanje door de socialistische partij in strijd is met de neu- traliteitstheorie. Hij voegde daaraan toe. dat deze recru- teering aandachtig moet worden bestudeerd binnen het kader van de nieuwe neutrali- teitswet. DDampo in de neus en Dampo inademen. Poi 50. Doos 30 ct. Bij Apotb. en Drogisten. 4203 (Tngez. Med.) JAARVERGADERING ALGEMEENE NEDERLANDSCHE ZUIVELBOND. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht is gistermiddag de algemeene vergadering van den Alg. Ned. Zuivelbond gehouden/ onder leiding van den voorzitter, den heer L. F. Britzei uit Usquert. Nadat de notulen waren goedgekeurd las de secretaris zijn uitvoerig jaarverslag voor. Bij de bestuursverkiezing werd de heer L. F. Britzei te Usquert (aftr.) met alg. st. herkozen. Tenslotte werden de ver schillende begrootingen vastgesteld, de algemeene begrooting sluit in inkomsten en uitgaven met een bedrag van f. 293.080. VALSCHE FOTO'S VAN HET PRINSELIJK PAAR. In beslag genomen te Overschic. Bij de politie té Overschle kwam uit Amsterdam het bericht binnen, dat een partH foto's van het Prlnseliik paar. welke foto's omdat zij vervalscht bleken te ziin, in beslag ziin genomen, vermoedelijk ge drukt en vermenigvuldigd zouden ziin te Overschle. Na een uitgebreid onderzoek is het de politie mogen gelukken in de drukkerij van de fa, W. te 'Overschie beslag te leggen, niet alleen od enkele duizenden afgedrukte afbeeldingen, doch mede od daartoe ge bruikte fotografische platen cliché's en bovendien od het origineel van de trucfoto waarnaar deze reproducties waren gemaakt. Het blijkt, dat als model hebben gediend de etalagepoppen van de firma H aan de Hoogstraat te Rotterdam waarop de beel tenis van het gezicht is gebracht zooa's die van de officieele foto's was genomen Reeds eenige du'zenden afbeeldingen waren ver kocht aan de firma W. H te Amsterdam: od deze afdrukken is ook beslag ve'eed. N.R.Crt. HEVIGE AUTOBOTSING BIJ DRIEBERGEN. Dl ie gewonden naar „De Lichtenberg" te Amersfoort overgebracht. Gistermiddag heeft tusschen Driebergen en Woudenberg een hevige autobotsing plaats gevonden, waarbij verscheidene oer- sonen ernstig werden gewond en ook groote materieele schade werd aangericht. Over de toedracht vernamen wli het navolgende. Een auto. komende uit de richting Drie bergen kwam door tot nog toe onbekende oorzaak od den weg naar de Traai in bot sing met een van de richting Woudenberg komenden wagen. Twee der inzittende per sonen van de auto. die uit Driebergen kwam. liepen ernstige verwondingen od en ook een kind werd vrij ernstig gekwetst. De besturder van den anderen wagen kwam er met eenige schrammen af. Dr. Sweers uit Woudenberg, die juist passeerde en die de eerste hulp verleende, gaf order, dat de gewonden naar het zie kenhuis De Lichtenberg" te Amersfoort zouden worden vervoerd. DOODELIJK ONGELUK BIJ WAARDENBURG. Auto rijdt op stüstaanden vrachtwagen in. Gisteravond omstreeks half zeven is op den rijksstraatweg nabli Waardenburg (Geld.) een doodelijk ongeluk geschied. De 32-jarige chauffpur A v d. D. uit Vechel. reed met ziin vrachtauto od den straatweg toen hij een lekken band kreeg. De bestuurder zette den wazen aan den rechterkant van den weg. teneinde den band te repareeren. Kort nadat hli hier mede was aangevangen, naderde uit de richting Utrecht een personenauto, waarvan de bestuurder noch den wagen, noch den chauffeur langs den weg zag staan. Het ge volg was dat laatstgenoemde door de per sonenauto werd aangereden en vrijwel od slag werd gedood. In de auto. die de aanrijding veroorzaakte zat naast den chauffeur een dame. die bij de botsing haar pols brak. In den aange reden wagen bevond zich nog een persoon die er zonder letsel is afgekomen. De auto moest later worden weggesleept. Ook de personenwagen werd ernstig beschadigd. DIEFSTAL VAN BALEN VEEVOEDER OPGEHELDERD. De rivierpolitie te Rotterdam was ter oore gekomen, dat personeel van een loods op het terrein van een stuwadoorsfirma od den linker Maasoever clandestien balen vee voeder verkocht. Men stelde een onderzoek in en men vond een spoor, dat leidde naar den 49-iarigen J F. H te Schiedam, bii wien een twintig tal balen voeder in beslag kon worden ge nomen. H. had bovendien bii een expeditie firma aldaar vijftien balen in bewaring gegeven, welke eveneens konden achter haald worden. H. verklaarde in totaal zestig balen vee voeder te hebben gekocht van den 64- jarigen Rotterdamschen koopman C. B„ die bij de politie als heler bekend staat. Nu men35 balen had achterhaald, was het zaak de overige 25 taaien terecht te brengen. Men trof er viif aan bii zekeren M. H. in Delfshaven. Van de resteerende twintig balen, welke verkocht waren aan L A. te Alphen aan den Rijn. waren er nog zes aanwezig. C. B. verklaarde van de her komst van de partti niets te weten. Hij had deze „te Rotterdam van een onbekende ge kocht". Voortgezet onderzoek leidde naar een expeditieknecht bti de benadeelde stuwa doorsfirma, den 37-iarlgen J. V.. die sa menwerkte met den baas Z. van der B. Deze beide lieden stalen de balen veevoeder, verkochten die ver beneden de waarde en deelden de opbrengst samen. De waarde van het gestolene bedraagt zeshonderd gulden. J. V.. Z. van den B. en de heler C. B. zijn gearresteerd en naar het huls van bewaring overgebracht. Tegen den te Schiedam wo nenden J. F. H. is procesverbaal opgemaakt wegens schuldheling. KINDJE VERBRAND TE SNEEK. Gisteravond is brand ontstaan in de slaapkamer van een perceel aan den Oos- terdijk te Sneek, bewoond door de familie Verwer. In deze kamer sliep een baby van acht weken. De ouders kwamen op het ge huil van de kleine naar de kamer. Tot hun ontzetting stond het vertrek geheel ln brand. Dc- heer V. slaagde er in zijn doch tertje uit de brandende wieg te halen, waarbij hij eenige brandwonden opliep. Het kindje werd naar het ziekenhuis ver voerd. Vanochtend is het aan de bekomen verwondingen overleden. Men vermoedt, dat de brand het gevolg ls geweest van kortsluiting. Aan het voorloopig verslag van de bij zondere commissie uit de Tweede Kamer over het nader gewijzigde wetsontwerp tot regeling der Ziekenverzorging wordt 't vol gend) ontleend: De bijzondere commissie mag niet verhelen, dat zij het betreurt, dat de Minister, het tot stand komen van een regeling als de hicrbedoelde noodzake lijk achtend, niet een nieuw ontwerp met een daarop sluitende memorie van toelichting heeft ingediend, doch zich heeft bepaald tot het opnieuw aan brengen van wijzigingen in het 16 jaar oude nog aanhangige ontwerp en tot het geven van een toelichting alleen op die wijzigingen. Gezien de omstandigheid, dat het ontwerp thans reeds weder ruim vijf jaar geleden voor het laatst een onder werp van onderzoek in de Kamer uit maakte, heeft de commissie gemeend, dat het noodzakelijk was, het ontwerp opnieuw in zijn vollen omvang in be schouwing te nemen. Een deel van de leden der commissie was met de Regeering van oordeel, dat een al- heele wettelijke regeling van het zieken verzorgingswezen noodzakelijk is. Naar 't oordeel van deze leden kan zonder een zoo danige regeling op dit gebied nimmer die toestand worden bereikt, dien het uitne mende belang der volksgezondheid, dat liier in het geding is, eischt, terwijl het tot stand brengen van zulk een regeling mede geboden schijnt door de omstandigheid, dat hier sprake ls van een beheer over een door vele contribuanten gezamenlijk op te brengen bedrag van f. 20 a f- 30 millloen per jaar. Het overige deel der commissie daaren tegen meende, dat met eenige eenvoudige wettelijke bepalingen, strekknde tot het instellen van een zeker toezicht, zou kun nen worden volstaan. Deze leden zagen geenszins het belang voorbij, dat een goede functionneering van de instellingen van ziekenverzorging voor de volksgezondheid in het algemeen heeft en evenmin de nood zakelijkheid van een goed beheer van de aan die instellingen toevertrouwde pen ningen. In de eerste plaats achtten zij ech ter de misstanden, welke op het gebied der ziekenverzorging zijn te constateeren, niet zóó groot, dat ter beteugeling daarvan een omvangrijke regeling noodig ls en In de tweede plaats vroegen zij zich af. of niet veel van hetgeen verbetering behoeft ook zonder tusschenkomst van den wetgever binnen afzienbaren tijd een verandering ten goede zal ondergaan. Door vrijwillige samenwerking en ordening zijn reeds be langrijke verbeteringen tot stand gekomen. Er is geen enkele gegronde reden om te veronderstellen, dat deze gelukkige ont wikkeling zich niet zal voortzetten. Deze leden herinneren er aan, dat de Mi nister in de toelichting tot de jongste nota van wijziging verschillende redenen op somt. die het naar zijn meening gewenscht maken, dat spoedig een algeheele wette lijke regeling van het ziekenfondswezen tot stand kome. Een die redenen wordt gevormd door t bestaan van kleine fondsen, die naar de Minister zegt „niet dan gebrekkig in de noodige hulp kunnen voorzien". Naar de meening van deze leden moet de vraag worden gesteld, of de Minister hier niet door een te zwarten bril ziet. Deze leden waren van oordeel, dat de redenen, welke de minister voor de wen- schelijkheid van het tot stand komen van een algemeene wettelijke regeling van het ziekenfondswezen aanvoert, geenszins af doende zijn. Zij vragen zich daarbij af, waarom die bewindsman niet de resulta- SCHIPPER VERDRONKEN. BIJ zijn familie te Groningen is gister avond bericht ontvangen, dat de 40-jarlge schipper A. de Jong tusschen Maarssen en Breukelen ln de Vecht overboord ls gesla gen en verdronken. Het slachtoffer was woonachtig te Rotterdam. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. UIT EEN BOOM GEVALLEN. Te Hasselt ls de gemeentearbeider W van M. bij het snoeien van boomen uit een boom gevallen. De ongelukkige is onmid dellijk na het ongeval overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN KIND MET DRIE OOGEN GEBOREN. Te Torun, in Polen, is ln het militaire hospitaal een kind geboren, dat drie oogen heeft. TWAALF GEWONDEN BIJ AUTO ONGELUK BIJ BRUSSEL. Een vrachtauto, die een dertigtal werk lieden vervoerde, is bij Brussel geslipt en in een sloot gereden. Twaalf der mede rijdenden werden zóó ernstig gewond, dat zij in een ziekenhuis moesten worden op genomen. ten van de enquête heeft afgewacht, welke het Centraal Bureau voor de Statistiek met betrekking tot de ziekenverzorging heeft ingesteld. Ware zulks geschied, dan zou de minister waarschijnlijk niet tot het geven van de ln het algemeene gedeelte van de longs te toelichting opgenomen uitspraken zijn overgegaan. Van andere zijde werd betoogd, dat. al mogen verschillende van de kleine fond sen goed beheerd worden, toch niet valt te weerspreken, dat de aanwezigheid van een groot aantal zoodanige fondsen zeer on economisch werkt. Voegt men daarbij de misstanden van verschillenden aard, die bij een goed deel dier kleine fondsen wor den aangetroffen, dan kan naar hun meening niet worden gezegd, dat een be roep op de omstandigheid, dat een zeer groot gedeelte der fondsen tot de kleine moet worden gerekend, niet zou behooren tot de goede argumenten voor het tot stand brengen van een algemeene wettelijke re geling. In de tweede plaats kon een deel dezer leden slechts weinig waarde hechten aan dc gunstige werking van samenwerking en ordening, zoowel wat de verhouding tus schen de verschillende fondsen onderling als v/at die tusschen de fondsen en de geneeskundigen betreft. De drie gToote strijdpunten Wat betreft den concreten Inhoud van het ontwerp, gelijk dat thans luidt, werd allereerst bedenking geopperd tegen het feit, dat de drie groote. sedert jaren be staande strijdpunten, n.l. de vrije artsen keuze, de weistandsgrens en de pariteit,s- quaestie, alle in den geest van de verlan gens der geneeskundigen zijn opgelost- Men meende te moeten verklaren, dat men de desbetreffende beslissing als een groote fout zag wijl zij weder alles te niet doet wat door de door de Regeering ingestelde z,g. verzoeningscomm., samengesteld uit des kundigen en belanghebbenden was bereikt Het ligt meende men voor de hand, dat deze even eenzijdige als plotseling op lossing van drie moeilijke en in zeker op zicht teere vraagstukken op een oogenblik, waarop die voorwerp van een in goede ba nen geleid onderling overleg uitmaakten, den ouden strijd opnieuw en hevig heeft doen oplaaien. Een belangrijk bezwaar tegen de voor gestelde bepalingen achtten verscheidene leden der commissie voorts gelegen in de kostenverhoogende werking, welke die be palingen zullen hebben. Eenige andere leden waren van oordeel, dat invoering van de voorgestelde wette lijke regeling niet tot zoodanige finan cieeie gevolgen voor de fondsen zou leiden, dat. premieverhoogtng noodzakelijk zou blijken. Ernstige bedenkingen. Tot zeer ernstige bedenkingen gaven ook de bepalingen omtrent de ziekenhuisver- pleging aanleiding. Van andere zijde daarentegen werd de op dit stuk voorgestelde regeling juist ge acht. De hierbedoelde leden achtten met de regeering een paritaire samenstelling van het bestuur de meest gewenschte. Ernstig bezwaar werd gemaakt tegen het stellen van een weistandsgrens; dat zulk een grens door de medici gewenscht wordt is nog geen voldoende grond om haar in oe wet op te nemen. Tegenover deze critiek werd gesteld, dat het stellen van een weistandsgrens niet minder dan noodzakelijk is te noemen. Tegen het stelsel der vrije artsenkeuze, werd ernstig bezwaar gemaakt. De ver plichting. welke aan de fondsen wordt op gelegd om in het algemeen eiken deelne mer toe te laten, die zich daarvoor aan meldt vormt een nieuwen last. die een pre- mieverhoogende werking heeft. Deze ver plichting maakt het explolteeren van eigen poliklinieken en apotheken, dat de ver strekking van geneeskundige en pharma- ceutische hulp veel goedkooper maakt, on mogelijk. Bovendien doet zij de admini stratiekosten aanzienlijk stijgen- Van andere zijde werd de vrije artsen keuze warm verdedigd. Gemeend werd, dat ln elk geval de vrije apothekerskeuze zou kunnen worden ge schrapt. Voorts Is de wensch uitgesproken, dat door een afzonderlijke bepaling de moge lijkheid wordt geopend, de goed function- neerende z.g. doktersfondsen in stand te houden. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Fa. Ph. BROBBEL, Stationsweg 49 Firma A. H. J'. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Az„ Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT, Breestraat 126 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4. W. v. LEEUWEN, Janvossensteeg 19 J. A. MANHAVE, Haarl.straat 128 W. P. v. SAVOYEN, Noordeinde 36 BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en aan de Kiosken. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10