Diamanten huwelijksfeest Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 23 December 1936 Derde Blad No. 23543 Afscheidsreceptie te Katwijk Zee UIT DE RAADZAAL GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN Van het schoolhoofd den heer W. B. Hofman HET SPORTFONDSENBAD. De raadsagenda vermeldde: zoo noodig wordt de zitting 's avonds voortgezet! Dus Kwam men 's middags, zij het ook op het nippertje, want eerst kwart over zes viel Voor de laatste maal des voorzitters hamer, gereed. Zou men dit spelletje volgend jaar bij de begrooting ook niet eens kunnen spelen? De heer v. Eek wilde even over half zes verdagen doch terecht vroeg de voorzitter hem „een kans" te geven! Het pleit inzake het Sportfondsenbad is beslecht. Met groote meerderheid heeft de raad zijn fiat aan het voorstel gegeven. Erlijk gezegd vielen ons de cijfers der be slissing niet eens mede, want op verzet uit R.K. kring was niet direct te rekenen, waar daarvan niet of heel weinig was ge bleken. De heeren Goslinga en Würtz had den finantieele bezwaren naar voren ge bracht, overigens ging het debat vrijwel louter en alleen over de rechtsche amen dementen. De heer De Reede zal na afloop wel teleurgesteld zijn geweest, bij de tegenstemmers zich te zien prijken, blijk baar door een abuis. Normaal was de uit slag 27—8 geweest (dus een behoorlijke meerderheid i nu werd het 269. i De finar.cdeele bezwaren waren vrij ge makkelijk door den wethouder te weerleg gen. De groote vraag wordt nu: zullen Ged. Staten hun goedkeuring hechten aan het gevallen, besluit. Ongetwijfeld is de situ atie hier ter stede heel anders dan in Den Haag en Dordrecht, waar geen goed keuring volgde, maar zekerheid is er niet. De wethouder repte daarvan dan ook met geen woord. Zelfs zou men uit de uitlating dat iedere instantie eigen verantwoordelijk heid heeft te dragen eenige ongerustheid kunnen peuren. Laat ons echter hopen, dat in het gezicht van de haven het scheepje der Sportfond sen niet zal stranden. Leiden heeft behoefte aan zoo'n inrich ting. meer nog, deze kan niet langer wor den gemist. Alleen dreigt het gevaar, dat. opze Sleu telstad er straks twee zal bezitten, wan neer de plannen Koster tot uitvoering worden gebracht. Onnoodig te zeggen, dat dan een felle concurrentie-strijd zou ont branden, waarvan het einde wel eens zou kunnen zijn, twee noodlijdende inrichtin gen. Want voor twee overdekten is hier geen plaats. De raad heeft zijn keus ge fundeerd gedaan, het Sportfondsenbad. 'n gelukkige combinatie van open en over dekt bad, heeft alles voor, edoch. Er rest ons slechts te hopen, dat het particulier initiatief van de combinatie- Koster te verstandig zal zijn om in de ge geven omstandigheden door te zetten en eerst de beslissing van Ged. Staten zal afwachten. Het is ook wel zeer fataal, dat de plan nen elkaar zoo moeten kruisen. Het deed ons veel genoegen, dat B. en W. de wensohelijkheid van een compromis in zake de rchtsche amendementen, waarop wij aandrongen in het belang der exploi tatie, erkehden en in eigen boezem een vergelijk hadden weten te bereiken, dat tenslotte ook in den raad een meerderheid vond. Liever hadden wij dit compromis eenigszins van verdere strekking gezien wij bedoelen speciaal de gemengde baden doch beter iets dan niets, zullen wij maar zeggen. In hoofdzaak ging het om de rechtsche voorstellen inzake de moraal en de zeden. Onnoodig veel woorden zijn daarover vuil gemaakt, het is immers een principieele kwstie, waarin van overtuiging geen sprake kan zijn. Gelukkig bleef de toon van het debat in deze gevaarlijke materie, waarbij een enkel woord, de rij der tanden onvoor zichtig ontglipt, zooveel ellende kan stich ten, waardig. Beide andere amendementen waren in verhouding bijzaak. B. en W. namen trou wens dat. waarin controle werd geëischt. over. De langere controle werd geweigerd en de raad ging daarmede accoord. Maar keeren we terug tot de kern. de zeden- en moraal-voorstellen. Het compro mis, dat in B. en W. was bereikt, behelsde het volgende: gemengde zonnebaden wor den verboden, gemengde baden in alge- meenen zin eveneens, doch B. en W. kun nen in speciale gevallen dispensatie ver- leenen, hetgeen zij zullen doen voor wed strijden, bestaande vereenigingen, die de inrichting huren etc.; de sluiting op Zon dagmorgen van 912 uur wordt overge laten aan B. en W.. zooals bij de Sport stichting trouwens is vastgelegd. Men ziet, hoe in het college beide par tijen concessies hebben gedaan. Jammer genoeg kon de raad in alge- meenen zin zich niet opwerken tot een gelijke opofferig, zoodat over ieder punt moest worden gestemd. Het. resultaat was evenwel aanvaarden van het compromis over de gansche linie. Zoowel rechts als links, waar eenige soc.-dem. leden nog een voorstel hadden ingediend vóór gemengde zonne- en andere baden, bleef men grootendeels principieel en zonder het compromis in B. en W. de heer Wilmer informeerde niet voor niets hoever dit ging! zou rechts waar schijnlijk volledig hebben gezegevierd, tot schade voor het bad en zijn mogelijkheden, daarvan zijn we overtuigd. De rest der agenda geeft geen reden voor verdere bespiegelingen. Van de zijde van den heer v. d. Voort werd nog een poging gedaan om in een falikant. uit- geloopen actie iets voor een arbeider te doen deze is integendeel de dupe ge worden van de zaak! nog te redden, wat te redden was, maar er viel niets meer te bereiken en de raad weigerde, zich voor een verloren zaak te laten spannen. Hierbij vielen nog eenige heftige woorden. Door de entree van den heer Dubbelde- man (vacature Kuipers) is de raad weer voltallig geworden. Dat Leiden financieel vertrouwen heeft bewijst het aanbod van een leening van Vit millioen tegen een rente van 3l/s°/o. Oredietwaardig is onze Sleutelstad, trots den nood der tijden het is heel wat waard Het is een reden te meer om de voor zichtigheid te blijven betrachten, zooals totdusverre geschiedt. Tot volgend jaar heeft men afscheid ge nomen. BRAND OP DE HEERENGRACHT TE AMSTERDAM. Een agent van politie te Amsterdam ontdekte vanmorgen even voor zes uur vlammen op het dak van de verzekerings maatschappij „De groote Noordholland- sche van 1845", welke gevestigd is in per ceel Heerengracht 180, het beroemde patri ciërshuis waar vroeger de familie van Briemen van den grooten Lindt heeft ge woond. De brand bleek te zijn uitgebroken in de ruimte tusschen de dakbedekking en het daaronder liggende rieten plafond. Hij woedde over de geheele oppervlakte van het huis. Aanvankelijk liet de brand zich ernstig aanzien, doch de brandweer slaagde er vrij spoedig in uitbreiding te voorkomen. Daar de brandende ruimte moeilijk te bereiken was, duurde het geruimen tijd aleer de brand geheel was gebluscht. Er waren twee motorspuiten en de lad derwagen aanwezig. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld maar men denkt aan kortsluiting. Het pand is verzekerd. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Gistermiddag omstreeks half drie had de ongehuwde schilder P. B. Korteman. wo nende te Amsterdam, zich begeven in het gebouw van het zendstation van het vlieg veld Schiphol om een plafond te witten. Plotseling werd van uit dit gebouw een gil gehoord en toen omstanders gingen küken wat er gebeurd was. vonden ze K. in be- wusteloozen toestand op den grond liggen. Direct werd de hulp ingeroepen van dr. K. uit Badhoevedorp. die de kunstmatige ademhaling nog heeft toegepast doch slechts den dood kon constateeren. Hoe het ongeluk zich precies heeft toe gedragen. kon niet worden vastgesteld, doch omstandigheden wijzen er op. dat K. op de een of andere wijze met de electrische leiding waar-op zeker 4000 volt stond in aanraking zal zijn gekomen en door den stroom is getroffen, waardoor hii viel en de dood spoedig intrad. We vernamen, dat K. meermalen is ge waarschuwd om ziin werkzaamheden oo een ander tijdstip als de stroom niet zoo sterk is. te verrichten. Met het mistige weder der laatste dagen is de zender steeds in volle actie geweest zoodat de electrische leiing steeds zwaar belast was. RUSSISCHE MATROOS VERDRONKEN. Gisteravond is een 43-jarige Russische matroos, toen hij zich aan boord wilde be geven van het Engelsche s.s. „Yoice Llewel lyn", dat ligt aan de werf van Wilton- Fijenoord aan den Westkousdijk te Rot terdam, van de loopplank gegleden en in het water terecht gekomen .Hoewel onmid dellijk hulp ter plaatse was. slaagde men er niet in hem bovente brengen. Pas na eenigen tijd dreggen heeft dg rivierpolitie het lijk kunnen bergen. WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN EN ERNSTIG GEWOND. Gistermiddag is de 55-jarige gehuwde A. B., wonende te Groningen, die per rijwiel de Colleniusbrug passeerde, aangereden door een vrachtauto, bestuurd door den 22-jarigen ongehuwden O. B. uit Middel- bert. De man bekwam een schedelbasis- fractuur en is in zorgwekkenden toestand naar het Diaconessenziekenhuis overge bracht. Zijn toestand is hoogst ernstig. BUITENLANDSCH GEMENGD. Noodlottige mijnontploüing in Mexico. MEER DAN 40 MIJNWERKERS GEDOOD. Bij een ontploffing in de kolenmijnen, 90 mijlen ten Zuidwesten van Piedras Negras (Mexico), zijn. naar gemeld wordt 41 mijn werkers gedood en 23 gewond. De ontploffing was zoo hevig, dat in het nabijgelegen mijnstadje Rosita. de bodem trilde. Er bevinden zich nog eenige arbeiders in de mijn. doch de bergingswerkzaamheden welke een vlot verloop hebben, zullen waarschijnlijk de mogelijkheid openen de slachtoffers tijdig te bereiken. EEN VLIEGDRAMA. Irene Schmeder, heeft getracht haar vriend, den piloot Lallemand in een vlieg tuig te dooden en is daarop naar Engeland gevlucht. Zij heeft den door haar gekozen advocaat doen weten, dat zij het voorne men heeft zich vandaag of morgen ter be schikking van de justitie te Versailles te stellen. Toen het vliegtuig op Le Bourget daalde, kwam de aviateur uit het vliegtuig strom pelen, getroffen door een revolverkogel in den rug. Het vliegtuig steeg weer op, be stuurd door zijn vrouwelijke metgezel I HEVIGE KOUDE IN FRANKRIJK. In geheel Anatolië is plotseling een hevige koude ingetreden. Men heeft te Kars een temperatuur van 19 en te Erzeroem van 17 graden beneden het vriespunt ge registreerd. DE AARDBEVING IN SAN SALVADOR. 2.000 Slachtoffers? In den afgeloopen nacht heeft zich in San Salvador een nieuwe aardbeving voor gedaan. welke eveneens groote schade heeft aangericht en een groot aantal personen het leven heeft gekost. Het aantal slacht offers zou nu ongeveer 2.000 bedragen. TIEN GEWONDEN BIJ TRAMBOTSING. In het Noorden van Berlijn zijn op een enkel spoor twee tramtreinen in den mist oo elkaar gereden. T.en Dassacieis moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd. Een aantal personen werd bovendien lichter gewond. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Toen S. A. S. uit Den Haag oud papier kwam halen in een dekenfabriek te Leiden, maakte hij van de gelegenheid gebruik om een tafelkleed te stelen. S. bekende. De Officier van Justitie vroeg drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De Poli tierechter legde deze straf op. Als loopknecht heeft v. d. H. in Leiden, een bedrag van f 70 verduisterd ten nadeele van een filiaalhouder. Deze vertelde dat verdachte geld bij klanten heeft geïnd, en dat achter hield. Een dergelijk feit had zich al eens eerder voorgedaan. In totaal had v. d. H. een schuld van f. 220.bij zijn chef. De Officier vroeg drie maanden voor waardelijk en drie maanden onvoorwaar delijk, Het vonnis werd zes maanden voorwaar delijk en opdracht om althans f. 70.— terug te betelen. H. uit Leiden, heeft in Noord wijk een hond van een arts dood geschoten. Daar voor had hij zich te verantwoorden, doch hij liet verstek gaan. De arts deelde mede dat hij niet zoozeer tegen het doodschieten van den hond be zwaren had, doch wel tegen de wijze waar op dit was gebeurd. Dat verdachte overlast van het dier had, werd niet ontkend, want het dier liep meermalen los; doch de offdcier meende dat dit nog geen reden is, het dier dood te schieten. Daar verdachte en een kroongetuige niet waren verschenen, hield de Politie rechter de verdere behandeling aan. J. G. uit Leiden krabbelde en sloeg er op los bij V., hetgeen mishandeling opleverde. Verdachte ontkende, dcch V. deelde mede, dat hij G. om betaling van f. 4. had gevraagd, doch daarop had G. inplaats van geld, een pak slaag gegeven. Er was een getuige die het gezien had; V. was nogal gewond en hij bloedde. De verdachte ontkende, doch de Officier vond het feit toch wèl bewezen en vestigde er de aandacht op,' dat G. al eerder een veroordeeling heeft ondergaan. Spr. vroeg f. 10.boete subs. 10 dagen hechtenis. De Politierechter legde f. 7.boete subs. 7 dagen op. Wegens beleedlging heeft de R. uit Kat wijk zich te verantwoorden gehad. Hij voegde V. uit Katwijk aan Zee min der welwillende woorden toe. „Of hij niks gedaan heeft", informeerde verdachte, toen V. als getuige kwam. De getuige zei dat hij niks had gedaan of gezegd, doch verdachte vertelde dat hij „door midden geslagen zou worden". De Officier van Justitie vroeg f. 25. subs 25 dagen. Het vonnis werd conform dezen eisch. C. A. H. uit Warmond, voldeed niet aan het bevel van den Rijksveldwachter in Warmond, om met zfin rijwiel te stoppen. De veldwachter Vértfelde dat hij aan H. het bevel tot afstappen gaf, doch deze keerde om en verdween, zeggende: „Ik kom dadelijk terug". Maar H. kwam niet terug. De veldwach ter ging naar de woning van H.. waar ver dachte zich niet uit liet over het feit of hij een belastingmerk had. De Officier van Justitie vroeg f. 25. boete subs. 25 dagen. Het vonnis werd confom dezen eisch. Foto Kruyt. DE VERDUISTERING BIJ DE COÖPERATIE DE TOEKOMST TE GRONINGEN. De rechtbank te Groningen heeft heden den 45-jarigen J. H. G., oud-directeur van de coöperatie „De Toekomst", wegens ver duistering van ongeveer achttienduizend gulden, ten nadeele van genoemde coöpe ratie, veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, waarvan acht maanden voorwaar delijk, met een proeftijd van drie jaar. De eisch was een jaar. De officier van justitie had aan de rechtbank overgela ten in hoeverre clementie kon worden be tracht. POLITIE AGENTEN VEROORDEELD Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft de twee gewezen Amsterdamsche politie agenten, die terecht hebben gestaan we gens inbraak en diefstal in een couranten kiosk op het Mercatorplein, tot anderhalf jaar en tot een jaar en drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld. In beide geval len bracht het hof zes maanden voorloo- pige hechtenis in mindering. De rechtbank had hen ieder tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis veroordeeld. DE MODERNSTE AUTOWEG TER WERELD. Hierboven een groep aanwezigen bij het afscheid van den heer W. B. Hofman te Katwijk Zee. - Zittend van links naar rechts: mej. M. Hofman, mevr. Hofman, de heer W. B Hofman, mej J Hofman en mej. R. Hofman. - Staande van links naar rechts: de bestuursleden van de school D. Schoonenberg, C. Bergman, J. Ar- noldus, C J. Lugthart, secr.; C. van Tongeren, voorz.: D. Parlevliet, penningm.; J. Houwaard, Chr. J. Minnee, D. A. Burggraaf, C. A. Kruyt, A. Verloop. Hulde der leerlingen. Gistermiddag had te Katwijk Zee op de Chr. U.L.O.-school het afscheid van den heer Hofman van zijn leerlingen plaats. Per auto werd hij met zijn echtgenoote door een paar leerlingen afgehaald van huis. Bij den ingang der school werd de familie Hofman ontvangen door den onder wijzer den heer J. Boender, waar door Friedi Kwak bloemen werden aangeboden. In de gang der school gingen zij door een haag van versierde bogen. De school was met nieuwe netten gedrapeerd, versierd met dennegroen, electrische verlichting en lam pions. In de klas werd de heel' Hofman toe gesproken door zijn opvolger als hoofd den heer F. W. A. Eikerbout, uit naam van de leerlingen. Niet meer zullen wij genieten van uw vriendelijkheid waardoor we ons vanzelf aan u gaven, aldus spr. Niet meer ons verheu gen in uw ongedwongen lach. Deze middag is ernstig/weemoedig. Wij zwijgen, omdat wij er niets aan kunnen doen. Wij bewon deren u ais onzen leeraar en vriend. We willen u nooit vergeten! Namens de leerlingen werd hierop aan den heer Hofman een sfkande electrische schemerlamp overhandigd. Zeer onder den indruk dankte de heer Hofman voor dit prachtige cadeau. Er had nu verder een gezellig samenzijn plaats, afgewisseld met voordrachten en muziek. De kinderen wer den door den heer Hofman op gebakjes en chocolade onthaald. Dëke sprak nog van de sympathie, die hij ondervonden had en ver trouwde, dat deze zou overgaan op zijn op volger den heer Eikerbout en den onderwij zer Boender. De kinderen zongen nog een zegenbede. Op verzoek van den heer Hofman werd gezongen: „Ik wil u o God mijn dank betalen." De receptie. 's Avonds vond een receptie plaats in Hotel de Zwaan, waar velen kwamen om den heer Hofman met zijn echtgenoote en dochters de hand te drukken. Onder de aanwezigen waren o.a. de Inspecteur van het L. O. de heer J. Baak en het geheele bestuur van de school. De voorzitter van het Schoolbestuur de heer C. van Tongeren, schetste de voorbij gegane kwarteeuw, waarin de heer Hofman zijn besten tijd van zijn leven gegeven heeft aan de schooi. Na gewezen te hebben op zijn ijzeren werkkracht en werklust, zeide spr.: „Zeven-en-twintig jaar lang heeft u gewerkt in 't belang van onze kinderen, van onze gemeente, van Gods Koninkrijk." Voor u is het wel een voldoening op uw arbeid terug te mogen zien. Spr. eindigde met den wensch. dat onder Gods zegen de heer Hofman met zijn nog jonge vrouw en kinderen nog lange jaren de vruchten mag plukken van zijn moeizamen arbeid. De heer Baak, inspecteur van het L. O., zeide, dat het duidelijk gebleken is, dat de arbeid van den heer Hofman gewaardeerd is. Dat is ook het geval met het Rijksschool- toezicht. Een deel der opvoeding hebben de ouders aan u opgedragen, gij hebt ze nog méér dan kennis gegeven. Spr. dankte den heer Hofman voor zijn onderwijs en wenschte hem nog gezegende jaren toe. De heer F. Eikerbout uit Leiden wees er op, dat zijn zoon 15 jaar onder de leiding van den heer Hofman heeft mogen arbei den in de school. Hij wenschte den heer Hofman Gods verderen zegen toe en dankte hartelijk voor wat hij voor zijn zoon was geweest. Tot slot dankte de heer Hofman. Ik sta, vervolgde hij, aan het eind van mijn loop baan, in de 27 jaar en 4 maanden hier doorgebracht, heb ik geslachten zien komen en gaan. Met 74 kinderen, waarvan 14 voor de mulo-afdeeling werd de school aange vangen. Het is een raadsel, of ik nu bij mijn afscheid gefeliciteerd of gecondoleerd moet worden. De jaren van 6065 tellen dubbel en die te lang blijft ondervindt er dan de last van. Er schijnt hier meer waardeering voor de geestelijke ontwikkeling gevonden te worden, dan toen ik hier kwam. Dat blijkt uit het grootere aantal leerlingen in de hoogste klasse. Spr. dankte den voorzitter den heer Baak en den heer Eikerbout voor hun woorden. De voorzitter sprak een slotwoord, waar na men in de gelegenheid was den heer Hofman met zijn familie de hand tot af scheid te drukken, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. Na afloop van de receptie bood het be stuur den heer Hofman en familie en het personeel der school, ook van dat uit de Mich, de Ruyterstraat, een souper aan. Tafelmeester was de heer C. van Tonge ren, voorzitter van het bestuur. Er had een gezellig samenzijn tot midden in den nacht plaats. Vele speeches werden afgestoken. Namens het bestuur en het personeel der school werd door den heer Eikerbout aan den heer Hofman als geschenk aangeboden een stilleven van Mej. Johanna Bottema. De heer Hofman sprak woorden van dank. Nadat de voorzitter een slotwoord gespro ken had, was dit gezellig samenzijn ten einde. Plannen voor aanleg tusschen Miinchen en Rome. Er worden thans plannen ontworpen voor den aanleg van den meest modernen auto weg ter wereld, n.l. van München naar Rome. Oostenrijksche. Italiaansche en Duitsche ingenieurs hebben reeds opdracht van hun resp. regeeringen ontvangen om hun ont werpen in te dienen. De kosten van dezen weg worden ge raamd od ongeveer 270.000.000 gulden. Als deze weg gereed is. zal dit vervoer ulaats hebben met een snelheid van 80 a 90 K.M. oer uur terwijl tot nu toe slechte 40 K.M, per uur wordt behaald. De weg zal de volgende route volgen: Van München via Rosenheim naar Kufstein (Oostenrllksche grens); vandaar verder langs den linkeroever van de Inn tot aan Brixlege. waar de weg over de Inn voert en vandaar door het Zillertel naar Mayerhofen en Breitlahner. De Italiaansche en Oosten- riiksche grenzen bij de Zillertalen Altien zullen verbonden worden door een langen tunnel in het Pmzterdal vanwaar de weg dan verder gaat naar Brixen. Bolzano. Trente en Verona. De grootste moeilijkheid is iuist gelegen in de constructie van dezen tunnel, die de grootste zal ziin, welke ooit in Europa ge bouwd werd. A.s. Zondag gaan voor onze stadgenoo- ten M G. Vinkestijn en mej. A. P. van Duuren, wonende Nieuwe Beestenmarkt 11. de diamanten bruidsdagen in, terwijl op 10 Januari van het volgende jaar het zeld zame feit hunner 60-jarige echtvereeniging een feit zal zijn geworden. Gezien hun hoogen ouderdom de larsse echtelieden zijn rssp. 86 en 53 je.al oud mogen beiden zich nog in een goede gezondheid verheugen en ook de geest is bij beiden nog buitengewoon helder. De bruidegöm was gedurende vele tien tallen jaren koper- en blikslager van be roep, doch moest circa 13 jaar geleden we gens een hem overkomen ongeval dit am bacht neerleggen. Uit hun huwelijk werden 11 kinderen geboren, waarvan er nog 9 in leven zijn. Sedert zijn gedeeltelijke inva liditeit deelen zij hun keurig huisje met een der dochter: d:e rerds langer d-.-i een kwart eeuw een wasch- en strijkinr:: .ing drijft. Mogen nog tal van goede jaren voor het diamanten bruidspaar zijn weggelegd, tot vreugde hunner dankbare kinderen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9