„N0VA"-BI0S(00P DE LAATSTE VOORPOST Uit de Omstreken Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 23 December 1936 De strijd inSpanje GEZWOREN KAMERADEN KERSTRECLAME KATWIJK AAN ZEE. De K.W. BIJENKORF Burgos cn de controle. Het Britsche departement van bulten- landsche zaken heeft het antwoord van Franco op het Fransch-Britsche bemidde lingsvoorstel ontvangen door tusschen- komst van sir Henry Chilron, den Engel- schen ambassadeur in Spanje, die op het oogenblik te Hendaye verblijf houdt. De nota is op 21 December gedateerd en resumeert een mededeeling van de auto riteiten van Salamanca van 19 December. Generaal Franco betreurt het, dat de Engelsche regeering geen begrip heeft voor het verheven karakter van de natio nalistische Spaansche beweging en dat zij voortgaat betrekkingen te onderhouden met de roode horden en anarchisten van Valencia. Vervolgens stelt Franco een aantal vra gen over het plan tot instelling van een controle op den Invoer van wapenen en het binnenkomen van vrijwilligers. Franco wenscht namelijk: le. dat tevoren de .voornaamste toe gangspunten" ln Spanje worden opge noemd en dat worde medegedeeld, of de Londensche commissie voornemens is, óók de secundaire toegangspunten te controlee ren; 2e. Franco wenscht te weten, of de agenten van de non-lnterventiecommissie er toe zullen overgaan, den beiden partijen de voorraden wapenen en munitie te ont nemen, die met het goud van de Spaan sche Bank gekocht zijn; 3e. of de commissie voornemens is, agen ten te benoemen in Marseille, Bordeaux, Perpignan, Bayonne en andere centra van aanwerving en voornaden-aankoop voor de roode „pseudo-regeering"; Voorts doet de nota opmerken, dat de regeering van Valencia onbekwaam is de orde te handhaven in de gebieden, die onder haar bestuur zijn en vraagt zij, hoe onder dergelijke omstandigheden die re geering den agenten van de commissie een doelmatige uitoefening hunner functies kan waarborgen. Tenslotte schrijft Franco, dat zijn regee ring de gevraagde opheldering zal afwach ten, teneinde de bestudeering van de voor stellen, die haar zijn voorgelegd, voort te zetten. Dit antwoord geeft weinig hoop! De subcommissie van de niet-in- mengingscommissle heeft echter besloten het voorstel ln bijzonderheden aan beide regeeringen mede te deelen. Tot-nu-toe had zij slechts de groote trekken er van aangegeven. Bovendien werd besloten den beiden regeeringen te verzoeken een positief antwoord op het voorstel te geven binnen tien dagen na ontvangst daarvan. Dit besluit der subcommissie zal van daag door de geheele commissie besproken worden en zeer zeker worden aangenomen. Diplomaat verdwenen. Naar uit Madrid wordt gemeld, is aldaar de eerste secretaris van de Belgische lega tie te Madrid, baron de Berchgrave, op mysterieuze wijze verdwenen. Hij verliet Zondag J.l. de Belgische legatie, om het Madrileensch stadskwartier Tetoean te be zichtigen en is sedertdien door niemand meer gezien. Van het front. Dat met de Kerstdagen het wapengeweld zou rusten gelooft thans niemand meer. Bij Madrid zou momenteel het initiatief zelfs van de zijde der regeeringstroepen zijn. Daarover wordt gemeld: „Na vijf dagen doeltreffend stand te hebben gehouden tegen hevige aanvallen van de nationalisten, hebben de regee ringstroepen sinds 24 uur een krachtigen tegenaanval ondernomen in verscheidene sectoren van het front voor Madrid en ten N.W. van de stad. Deze tegenaanvallen hadden overal volledig succes. In den sector Usera vielen de laatste huizen van deze Madrileensche voorstad in onze handen. Bij Carabanchel was de strijd zeer hevig, de phalangisten moesten het terrein prijs geven na zware verliezen te hebben geleden. In den sector van Humera en Pozuelo ■hebben de republikeinen het dop Boadilla del Monte hernomen en hun linie verder vooruitgeschoven dan de linies, die zij be zet hielden voordat de aanval van de nationalisten hier begon. Zes tanks vielen in onze handen." De nationalisten spreken van vorderin gen bij het Escurial. Geen gifgassen. Het nationalistisch hoofdkwartier heeft een mededeeling aan de bladen verstrekt, welke met grooten opmaak moet worden gepubliceerd. De nota is 'n protest van den opperbevelhebber tegen de van regeerings- zijde gelanceerde beschuldiging, ais zouden de nationalisten bij hun aanvallen gassen hebben gebruikt. „Deze campagne", aldus in de nota, „is wellicht een manoeuvre van de rooden. om zich bij voorbaat tegenover de publieke opinie vrij te pleiten, ingeval zij z.g. repres- saille-maatregelen zouden willen treffen. Indien echter de rooden, onder dekking van deze leugen, de nationale legers met het gaswapen zouden willen te lijf gaan, kun nen zij er van verzekerd zijn, dat de natio nalisten na een dergelijke agressie van hun recht zouden gebruik maken, om zich afdoende te weer te stellen. Grieksch schip opgebracht. Naar Lloyds meldt, is het Grieksche stoomschip „Elise", komende van Rotter dam, ln de Straat van Gibraltar aange houden door twee gewapende trawlers der Spaansche nationalisten en opgebracht naar Ceuta. Werkkampen voor tegenstanders van Valencia. De minister van onderwijs te Valencia heeft na afloop van den ministerraad verklaard, dat onder de bestudeerde zaken ook een tweetal belangrijke besluiten voor kwam. Het eene betreft de invoering van werk kampen voor alle personen, die wegens misdrijven tegen het regiem gevangen werden gezet, waardoor deze personen evenals alle burgers hun brood moeten verdienen. Het tweede beoogt de doorhaling in de strafregisters van allen, die veroordeeld werden voor 19 Juli 1936. VERGADERING „DE VRIJHEIDSBOND" Door dc afd. HillegomLisseSassenheim Op de groote zaal van „De Witte Zwaan" te Lisse werd een groote openbare vergade ring gehouden door de afd. Hillegom—Lisse en Sassenheim van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". Als sprekers traden op de heer M. Lubberink van Haarlem over: „Een goede boom kan geen kwade vruchten voortbrengen noch een kwade boom goede vruchten voortbrengen" en mr. J. Rutgers van Den Haag over het onderwerp: „Vrij heid". De vergadering stond onder leiding van dr. H. A. Marcus, uit Lisse. De heer Lubberink zeide, dat op de Jaar vergadering te Utrecht het beginsel pro gram is aangenomen, het, zal in den ko menden verkiezingsstrijd gaan om de hoogste menschelijke waarden. Het. zal in dien strijd niet gaan om de grondwetsher ziening, nóch om wie deel uit zullen maken van het parlement, noch om de persoon lijke belangen. Deze persoonlijke belangen moeten absoluut terzijde worden gesteld. Het gaat echter om het behoud van den Liberalen Staat waarin ieder burger kan sen kan vinden om als drager van men schelijke idealen te leven, niet alleen voor zichzelf, doch voor de geheele menschelijke samenleving. Het gaat om de uitroeiing van kwade boomen en aanplant van nieuwe goede boomen. De steunverleenlng in eiken vorm zooals deze thans gegeven wordt,' heeft sprekers strenge afkeuring en wordt door hem genoemd een al meer wegzak ken in den modder. Een van de kwade vruchten van dezen tijd is het wantrouwen. Dit wantrouwen heeft tengevolge een militarisme, dat aan millioenen van onze beste jongens ln den wereldoorlog het leven heeft gekost. Het wantrouwen heeft haat tjn gevolge. Heel het verdrag van Versail les is één uitdrukking van haat. Een an dere vrucht van het wantrouwen is het Dultsche Nationaal Socialisme, waarvan spr. een felle tegenstander is. De vraag is, hóe wij dat wantrouwen weg krijgen? Dit zal volgens spr. zijn wanneer wij leder in eigen omgeving zóó handelen dat wij dat wantrouwen opheffen. Spr. handelde over de stroomingen van dezen tijd. De woordvoerders van het Nationaal Socialisme noemde spr, planters van het wantrouwen-boompje. Spr. noemde het laf van de N.S.B.-leiding om mannen als Colijn en de zijnen, die op de brug staan van het schip van Staat om ons volk door de branding hesn te voeren te belasteren en hun goeden naam door 't slijk te halen. Menschen, die zóó te werk gaan tegenover de regeering als de N.S.B. doet, heeft spr. afgevoerd van de lijst van landgenooten Wantrouwenzaaiers zijn ook zij, die het dogma als heerschend over alles willen stellen. Voorts waarschuwde spr. tegen het Socialisme. Met een bezielend woord ein digde spreker. Na de pauze sprak mr. Rutgers over „Vrijheid". Gelukkig leven wij neg iji een tijd van constitutioneele monarchie, aldus spr. Hij wees op de groote voorrechten, die wij in ons Koningshuis hebben en op de groote beteekenis van de vrijheid van be leven der beginselen nu sinds drie eeuwen. Niet genoeg gewaardeerd kan worden dat wij niet één groep of partij hebben die alléén macht kan uitoefenen, doch dat dooi de verschillende partijen het evenwicht wordt behouden. Spr. ging uitvoeriger in op 't Socialistisch beginsel en bestreed dit beginsel. Hij stelde het vrijheidsbeginsel in een helder licht en besloot zijn rede me', een opwekkend woord tot. een gezamenlijk beleven van de liberale beginselen. De vergadering werd met een slotwoord beëindigd. KATWIJK AAN ZEE. denking van zijn 40 Jarig jubileum, waar bij hij den wensch uitsprak dat Gordijn nog vele jaren bij hem moge werkzaam zijn. Als geschenk bood spr. een enveloppe met inhoud aan, terwijl hij aan de echtge- noote van den jubilaris die ook in die jaren tot de goede onderlinge verstandhouding had bijgedragen, een prachtigen fruitmand overhandigde Daarop boden ook de overige firmanten hun gelukwenschen aan, waarop de Jubila ris zichtbaar aangedaan hartelijk dankte, daarbij de verzekering gevende dat hij hoopte nog vele jaren, als steeds de hem ter beschikking staande krachten aan de zaak moge geven. Hierop verscheen de wethouder loco-bur gemeester, de heer T. van Egmond die den jubilaris, mede namens den Burgemeester die wegens ziekte verhinderd was, de har telijke gelukwenschen kwam aanbieden. Van verschillende zijden ook van collega's en cliënten mocht de jubilaris gelukwen schen in ontvangst nemen. Zooals te ver wachten was, werd bij dit intiem samen zijn veel lief en leed uit de vervlogen jaren ln herinnering gebracht. Het verdere ge deelte van den dag mocht de jubilaris in huiselijken kring verder doorbrengen SASSENHEIM. OPENING DER KERSTTENTOON STELLING. VANAF DONDERDAG 24 DECEMBER Paramount's Meesterwerk met CLAUDE RAINS Vooraf de spannende Wild-West-film TOEGANG BOVEN 14 JAAR. 4103 t.m. ZATERDAG, 6 uur. KERSTPUDDING, per ons 7 KERSTKRANSJES, per pond 25 6 pakjes VANILLESUIKER voor JQ (2den Kerstdag tot 6 uur geopend) 4092 KATWIJK OEGSTGEEST. Huldiging van den heer H. Gordijn. In allen eenvoud had hedenmorgen ten huize van de fa. G. N. v. d. Ameele een treffende huldiging plaats. Na per auto te zijn afgehaald werd de heer H. Gordijn met zijn echtgenoote en dochter in den familiekring door zijn patroons ontvangen en bij monde van den heer G. N. v. d. Ameele hartelijk toege sproken en gelukgewehscht met de her in Bloemlust. In Bloemlust is de Kersttentoonstelling geopend onder groote belangstelling. Het tentoonstellingsgebouw was geheel gevuld met vaklieden uit de geheele Bloembollen streek toen de commissie Bloemlust met dr. A. J. Verhage en de juryleden het ten toonstellingsgebouw binnentrad. De heer J. van Leeuwen Lz„ sprak een welkomstwoord, daar de eerevoorzitter en voorzitter van Bloemlust verhinderd waren. Spr. bracht dank aan dr. Verhage, die bereid gevonden was deze tentoonstelling te openen en voorts aan alle medewerken den en de juryleden, voor hun moeilijk doch gewaardeerd werk. Op deze tentoonstelling brengen weer vele vakgenooten tot uitdrukking dat het bloembollenwerk hen nog belang inboe zemt. Een schat van bloemen is hier vertegen woordigd, waaruit het mooie van het Bloembollenvak blijkt, dat uit het feit kan gehouden worden, blijkt dat van eenige opleving sprake kan zijn. Spr. verzocht allen die eenigen invloed hebben vooral hun best te doen bij de be voegde instanties dat men niet alleen een mooi vak, doch ook een goed vak krijgt. Dr. A. J. Verhage, voorzitter van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur besprak de waarde van bolbloémen in deze donkere dagen rondom Kerstmis, waarin zij een lente ln de nuiselijJbtwifeer. brengen. Ook andere bloemen hebbfen deze eigenschap pen. Bloemen hebben de eigenschap een levensverrijkende luxe te geven. Dit besef is echter niet voldoende. Andere bloemen en artikelen drukken'de bolbloemenmarkt ten zeerste. Propaganda is daarom noodlg. Het geld daaraan besteed zal zijn rente opbrengen. De beoefenaren van de wetenschap hel pen de vakgenooten de kwaliteit van de bolblomen steeds hooger op te voeren, het geen deze Kersttentoonstelling laat zien. De inzenders en de Commissie Bloemlust als organisatoren hebben het vak daarom met deze vroege tentoonstelling een groo ten dienst bewezen. Daarna reikte spr. de prijzen uit en zeide, dat het een verblijdend teeken is dat steeds naar het verbeterde wordt gestreefd. Deze bedrijfstak heeft daarom nog toekomst: spr. eindigde met den wensch, dat het bloembollen vak spoedig de moeilijkheden te boven mag zijn. De heer M Veldhuyzen van Zanten con stateerde dat wij in deze tentoonstelling in een zeer mooig afwisseling staan temid den van het dagelijksche vakleven met al de beslommeringen van de „Trompen straat" enz. Spr. complimenteerde de inzenders met het feit, dat zij reeds op 22 December een dergelijke collectie bloemen van kwalliteit op de tentoonstelling kunnen brengen. Als wij de bloemen laten spreken, aldus spr.. dan zeggen zij ons dat zij zich niet door contingenteeringen laten verdringen, daar zij de wereld door hun schoonheid hebben veroverd, en de blijdschap voor die wereld zijn. ALPHEN. Mooie uitvoering van „Sursum Corda". De Chr. Gem. Zangver. „Sursum Corda" gaf in het Nut, dat geheel was bezet, haar jaarlijksche uitvoering onder leiding van haar directeur, den heer J. van Beek. uit Woerden. Medewerking verleenden 't meis jeskoor, het kinderkoor der vereeniging en de heeren Heckman uit Utrecht, piano, en F. v, Zwieten, viool, zoomede een orgel en strijkorkest. Na opening zette het groote koor het programma in met Ps. 146 van P. J. v. d. Valk. waarvan men reeds ter stond een goeden Indruk kreeg, die nog werd verhoogd bij het „Trost der Nacht" van M. Hageman De bas-solo van den heer Hoogeveen was zeer verdienstelijk, terwijl ook de overige solisten, de dames Kerkhoven en Saton alsmede de heer Hes- seling, gevoelvol en met juiste voordracht hun partij vertolkten. Het .meisjeskoor oogstte bijval met het „Standchen" van Fr. Schubert. Ook de stukjes van het kin derkoor waren zeer goed, vooral de Kerst cantate, Van het groote koor noemen wij nog de perfecte uitvoering van het „Jubi late Amen" van Max Bruch. De sopraan- soli kwam mooi uit. Ook voor het strijk orkest en de begeleiding is zeker 'n woord van lof op zijn plaats, niet minder voor de viool-soli van den heer Van Zwieten. De leiding van den directeur was zeer goed. De heer Hoornenborg, die ook de opening had verricht, sprak een kort slui- tings- en dankwoord, waarop twee couplet ten van het Wilhelmus gezongen werden. De jury bestond uit de heeren M. Veld huyzen van Zanten, J. P. Segers, J. Valke ring Tz., J. Veldhuyzen van Zanten en C. Nelis. De volgende prijzen werden uitgereikt: P. Lommerse Tzn„ gouden medaille van de ver. De Hyacinth voor ingezonden Hyacin thengroep. De firma Braam en Zn. certificaat van Bloemlust a. voor de geheele inzending, b. voor de soort „sky". H. de Graaff en Zn, certificaat voor in zending. Wm. Moolenaar certificaat voor Poet-az L'Innocence, Vereeniging Culturen, certificaat voor Texas en Village Beauty. Gebr. v. Buggenum, certificaat a. voor Texas, b. voor Inzending Warnaar en Co., certificaat voor Golden Harvest. D. Spaargaren Mz. certïïlcaat voor Inzen ding Cyclamen. Adr. Does, certificaat voor huisvlijt voor vliegmachine met Hyacinthen. Gisteravond slipte nabij de Was- beekerlaan een auto en kwam in de sloot terecht. De inzittenden, inwoners van Den Haag, kwamen met de schrik vrij; de auto werd zwaar beschadigd. Het tramverkeer kon juist ongehinderd geschieden. Ernstige aanrijding. Een 7-jarig zoontje van de familie M„ is gistermiddag in de Kerklaan bij het plotseling oversteken van den weg overre den door een motor-bakfiets van den groenteh?--'riaar van B. Het ventje be kwam errs'lge Inwendige kneuzingen en is in zorgwekkenden toestand naar een ziekenhuis vervoerd. Vergadering A.-R. Kiesvereeniging. In de Chr. School aan de Hooftstraat kivam de A.R. kiesver. „Nederland en Oranje" bijeen. De voorzitter de heer W. J. v. d. Brink, opende. Na afdoening van de huishoudelijke zaken, behandelde de heer S. J. Koning „Het plan van den arbeid". In de vorige vergadering waren over dit onderwerp tal van vragen gesteld, die nu door spreker werden beantwoord. Bijzon der wees spr. op hetgeen de regeering in ons land ten opzichte van de werkver schaffing heeft gedaan en het falen van het Belgische plan. Hij zette uiteen, dat 't plan niet is uit te voeren, doch slechts voor verkiezingsreclame geschikt kan zijn. Hierna sluiting. Verkoop van een wrak. Ingevolge de bepalingen der Wrakken- wet werd door den burgemeester op de op slagplaats van de Prov. Waterstaat a. d. Gnephoek verkocht een in den Rijn ge zonken wrak, waarvan de eigenaar niet bekend is geworden. Het wrak, een soort aakje, dat belangrijk was beschadigd werd ln het openbaar verkocht. Niettegenstaan de het wrak niet veel bijzonders bleek, bestond er toch nog eenige animo van de zijde der sloopers, zelfs uit omliggende ge meenten. Na bekendmaking der bepalin gen werd het wrak ingezet op f. 2, de af slager wist echter op te klimmen tot f. 18 voor welken koopprijs 't wrak overging ln handen van den opkooper H. Vianen al hier, die tot slooping zal overgaan. 1 Januari 1937 ontslag. Spr, dankte allen hartelijk voor hun vriendschap en mede werking, Bovenal God, die hem steectS heeft gesterkt. De voorzitter dankte den heer De Bruyn in zeer waardeerende woorden voor al den arbeid gedurende een veertigtal jaren als raadslid en 28 jaar als wethouder dezer gemeente te hebben verricht. Voorts spraken wethouder van Dam, namens de C.H. fractie, en de heer De Jong namens de R.K. partij, den scheiden den wethouder toe, de heeT M. Noordam deed zulks namens de A.R. partij, waarop tenslotte de heer Den Braver als ge meente-secretaris den heer De Bruyn har- tlijk toesprak. De heer De Bruyn dankte allen voor de goede woorden en wenschte hen Gods zegen toe. Hierop volgde sluiting. HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD. Benoeming tijdelijk ontvanger Afscheid van wethouder de Bruyn. De raad vergaderde. Besloten werd een telegram met gelukwenschen aan het Vorstelijk Bruidspaar te zenden. Op een bezwaarschrift van bewoners van het Oosteinde tegen de plannen om het woonwagenkamp te verleggen naar den Middelweg zeide de voorz. daarop later te zullen terugkomen. De voorz. prees het werk van den heer Heesterman, dat altijd prima in orde is geweest. De verstandhouding tusschen B. en W. en hem was een zeer aangename. Spreker wil daarvan den heer Heesterman onder dank mededeeling doen. In de vacature van tijdelijk ontvanger, die op 1 Jan. 1937 zal ontstaan, moet wor den voorzien. B. én W. stellen voor te be noemen de heer van Elk, gemeente-ambte naar ter secretarie. Na discussie werd het voorstel van B. en W. aangenomen en de heer van Elk, met 7 st. als tijdelijk ontvanger benoemd. Van den gemeente-veldwachter A. Plai- zier was een verzoek ingekomen om resti tutie van tuinhuur over de jaren 1935 en 1936. Dit kan evenwel niet geschieden over het jaar 1935, maar voor 1936 stellen B. en W. voor de huur te verminderen, hetgeen de raad goedkeurt. Voorstel tot wijziging der verordening ingevolge art. 122 der Gemeentewet, be treffende de invordering der begraaf- rechten werd aangenomen. Voorstel tot verhooging van de subsidie voor het kinderfeest in verband met het huwelijk van Prinses Juliana werd even eens goedgekeurd en het bedrag per kind gebracht op f. 0,25. Voorstel tot vaststelling van de vergoe ding ingevolge art. 101 der L.O.-wet aan de bljz. scholen over het jaar 1934 werd met 8 tegen 3 stemmen idle van de heeren Scheel, de Kort en Laurier) aangenomen, Dze vergoeding werd vastgesteld als volgt: R.K. school (Zwaantje) f. 1052; Chr. school (Dorp) f. 1170,27; R.K. school (Groe nendijk) f. 1489T72; Chr. school (Rijndijk) f. 1609,53; R.K. school (Dorp) f. 1217,50; Herv. school (Dorp) f. 522,38; Chr. Ulo school (Dorp) f. 260,36. Voorstel tot vaststelling van een ge meenschappelijke regeling tot onderlinge hulpverleening bij brand, kring Gouda, werd aangenomen, evenals een voorstel tot het converteeren van een geldleening, groot f. 78.200. Dit bedrag werd voor de helft gesloten (f. 39.100) bij de Alg. Le- vensverz. bank te Rotterdam tegen 4°/i>, koers 100, en voor de andere helft (even eens f. 39.1001 bij de Eerste Holl. Levens- verzekeringbank te Amsterdam tegen 4"'„, koers 100. Voorstel tot vaststelling van een vergoe- ln verband met de stichting der nieuwe ding ad f. 500 aan den gemeente-opzichter begraafplaats. Goedgekeurd. Tijdens de rondvraag deelde wethouder D. de Bruyn mede. dat hij met het oog op zijn hoogen leeftijd, besloten heeft af scheid van den raad te nemen als lid en wethouder. Hij verzocht daartoe tegen KOUDEKERK. GEMEENTERAAD. De Burgemeester gelukgewenscht - Diverse begrotingswijzigingen - Subsidies en credieten. De raad vergaderde. Blijkens het proces verbaal van kasopname bij den Ontvanger was er in kas f. 1777.67, terwijl het saldo bij de Bank bedroeg f. 23,425.65. Hierna deed de voorzitter mededeeling van het Kon. Besluit waarbij spr. met in gang van 7 Januari 1937 opnieuw voor den tijd van zes jaren is herbenoemd als Bur gemeester. Weth, van Egmond wenschte den voor zitter namens den raad geluk met de her benoeming. De Voorzitter dankt voor het gesprokene. Aan de orde was de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur en het Burgerlijk Armhuis wegens per. aftr. van den heer M. Schenkeveld. Benoemd werd de heer M. Schenkeveld met 6 st. De heer J. Wille verkreeg 1 st. In de vacature van een lid der commissie van het plaatselijk toe zicht op het L. O. wegens per. aftr. van den heer H. van Leeuwen Hzn. werd de aftr. met alg. st. herbenoemd. Op voorstel van B. en W. werd z. h. st. besloten aan den gemeente-werkman we derom een gratificatie ad f. 40 te verleenen voor controle op de straatverlichting. Wijziging gemeente-rekening dienst 1935. De voorzitter zegt. dat de rekening van Ged. Staten is terugontvangen met slechts en kele opmerkingen. Het batig slot moet mede in verband met de overbrenging van een belastingpost van den dienst 1934 met f. 710.71 verhoogd worden, hetgeen weer ten goede komt aan de begrooting 1937. Aldus z. h. st, besloten. Wijziging gemeente-begrooting dienst 1937. De voorzitter zegt, dat Ged. Staten aanvankelijk eischten, dat de Personeele belasting verhoogd moest worden, alvorens over een deel der reserve kon worden be schikt. Blijkens een hernieuwde raming van het vermoedelijk verloop van den gewonen dienst 1936, kan het te verwachten batig slot f.2100 hooger worden geraamd, dan oorspronkelijk werd gedacht, terwijl in ver band met de gewijzigde subsidieregeling werkloozensteun de gemeente f. 3200 meer zal ontvangen. In verband hiermede kan nu de beschik king van de reserve worden geschrapt, ter wijl van het batig slot 1935 een bedrag ad f. 1000 naar dienst 1936 zal worden overge bracht. Bovendien kan de post onvoorziene uitgaven dan nog verhoogd worden van f. 2561 op f. 4310. Verhooging der Personeele belasting behoeft dan eveneens niet plaats te hebben. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten en het totaal der inkomsten en uitgaven vast te stellen op f. 84.559,83 en het totaal batige en nadeelige sloten op f. 36.765.72. Aldus besloten. Dan geeft de voorzitter nog een over zicht omtrent de schuldenlast der gemeen te, waaruit blijkt dat deze niet ongunstig is. Voorts werd de in de vorige vergadering vastgestelde verordening tot wijziging van de verordening regelende de eischen van be noembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters, in verband met een opmer king van den Minister ingetrokken en door een nieuwe vastgesteld, waarin aan de geuite wenschen is tegemoetgekomen. Thans komt ter tafel een voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet in verband met het a.s. Vorstelijk Huwelijk. De voorzitter zeide, dat het in de bedoeling ligt een eenvoudige verlichting aan te bren gen aan het Raadhuis en de Brug, waar voor oen crediet gevraagd wordt van resp. f. 75 en f. 60. Bovendien wordt voor de schoolkinderen gevraagd een bedrag ad f. 0.25 per leerling neerkomende op f. 62.50. Z. h. st. werd na discussie overeenkomstig de voorstellen van B. en W. besloten. Na toelichting door den voorzitter werd opnieuw vastgesteld een verordening op de heffing van opcenten op de gemeentefonds belasting 1937/'38, waarbij de vastgestelde verordening op de invordering wordt inge trokken. Voorstel tot het verleenen van een extra crediet voor schoeisel aan ondersteunde werkloozen. De voorzitter zegt, dat in ver band met de extra uitkeering van het Rijk van wollen dekens tot een bedrag ad f. 95.76 B. en W. voorstellen eenzelfde bedrag be schikbaar te stellen voor aanschaffing van schoeisel. Aldus besloten. Bij de rondvraag sprak ook de heer Oppe- laar nog zijn gelukwenschen uit met de herbenoeming van den Burgemeester. Ook de overige leden drukten den voorzitter den hand. De voorzitter sprak nog een hartelijk woord in deze laatste vergadering van het jaar. Tot slot deelde de voorzitter nog mede, dat door hem aan de Koningin weer op nieuw uitwoning uit de gemeente is ver zocht doch dat dit verzoek nog niet om advies van den Raad is ingekomen. Daarom zou spreker gaarne nu het oordeel van den Raad willen vernemen. B. en W. advlseeren de gevraagde ontheffing van inwoning te verleenen. De heer de Jong kon zich hiermede ver eenigen, doch uitte den wensch, dat de voorzitter, indien daartoe de gelegenheid zal zijn, in de gemeente komt wonen. Overeenkomstig het voorstel werd z. h. st. besloten. Hierna sluiting. 3—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7