BINNENLAND 77sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 23 December 1936 Vierde Blad No. 23543 Het spoorwegongeval bij Woerden Prinses Armgard te Den Haag. Beveiliging van onze grenzen. Feestverlichting te Den Haag. Bruiloftsgasten der Koninkl. familie naar Aalsmeer. Provinciale Staten van Zuid-Holland. In gezelschap van Prins Aschwin. Verwelkoming door H.M. de Koningin. Met ruim tien minuten vertraging zijn gisteravond te kwart over 10 Prin ses Armgard, de moeder van Prins Bcrnhard. en haar jongste zoon Prins Aschwin te Den Haag aangekomen met den Berlijnschen trein, die te 10.02 uur aan het station Staatsspoor had moeten arriveeren. Ondanks den druilerigen regen en het feit, dat hieraan slechts weinig bekendheid was gegeven, bleek het publiek er van op de hoogte te zijn, dat de beide hooge gasten door de Koningin zelf aan het station ver welkomd zouden worden want langs den geheelen weg. die de koninklijke auto's moesten volgen stonden menschen ge schaard. het dichtst opeen bi) het kruispunt Bezuldenhout-Rljnstraat en voor 't Staats spoorstation. waar de politie het voorplein had vrijgehouden. Te ongeveer kwart voor tien arriveerde de Koningin in gezelschap van een enkele hofdame aan het station, waar zij door den stationschef werd ontvangen en naar de koninklijke wachtkamer geleld. In verband met een feest ten paleize. dat Prinses Juliana een aantal meisjesstudenten aan bood. waren Prinses en Prins verhinderd, zelf -bij de aankomst aanwezig te zijn. Toen te kwart over tien de trein ln aan tocht was. betrad de Koningin, die gekleed was ln een bruinen bontmantel, het perron, waar zU met gejuich werd ontvangen Toen schoof de trein binnen. Sommige reizigers zagen met verbazing de menigte op het perron en de statige figuur ln het vrijgehouden gedeelte, maar dan herkenden zij de Koningin de hoeden gingen af en ook uit den binnenrijdenden trein klonk gejuich. Een saionrijtuig stopte precies voor het vrijgehouden gedeelte van het perron. De deur ging open en voor den uitgang ver scheen Prinses Armgard, een groote ruiker oranje bloemen in de hand. De Prinses her kende met een blik van vreugde de Konin gin. die haastig naar voren trad en Prinses Armgard de hand reikte, haar zoodoende persoonlijk behulpzaam zijnde bij het uit den trein stappen. De belde vorstelijke vrouwen omarmden elkaar hartelilk en kusten elkaar ter begroeting. Achter Prinses Armgard stapte Prinses Aschwin uit den trein, gevolgd door nog enkele leden van het gezelschap, die de reis hadden meege maakt o.a. een verpleegster die Prinses Armgard ln verband met de ziekte, waarvan zit thans gelukkig hersteld is. vergezelt. Ook de Prins werd hartelijk door Hare Majesteit begroet en door de wachtkamer trad de Koningin met Haar hooge gasten naar bulten, waar luid gejuich uit de wachtende menigte opsteeg en het Wilhelmus werd ingezet. In de auto nam de Koningin naast Prinses Armgard plaats, terwijl Prins Asch win tegenover haar plaats nam en de overige leden van het gezelschap ln de overige gereed staande hofauto's stapten. Voorafgegaan door de motorpolitie ging het via Bezuidenhout ln de richting van het Korte Voorhout en langs Lange Voorhout en Heulstraat naar het paleis aan het Noordeinde. waar Prinses Armgard en Prins Aschwin als gasten van H.M. de Koningin zullen blilven vertoeven tot na de sluiting van het huwelijk van Prins Juliana en Prins Bernhard. Detacheering: van officieren met een mobilisatietaak. Van grensbataljons is thans nog geen sprake. Op welke dagen kan men haar bewonderen? Het was aanvankelijk de bedoeling de officleele feestverlichting te Den Haag. voor zoover die uitgaat van de gemeente en het comité voor de luisterrijke viering welke verlichting op den 19den December, den ondertrouwdag van het prinselijk paar op proef heeft gebrand, eerst op 30 December voor het eerst wederom te doen ontsteken. Dit besluit was genomen, omdat de indruk bestond, dat de meeste verlichtingen van particulieren en wilkcomlté's voor dien dag ooit niet gereed zouden zijn. Thans blijkt, dat er overal met zoo veel voortvarendheid is gewerkt, dat de feesttooi van de stad nagenoeg ls vol tooid en do verschillende comlté's, neringdoenden, alsmede het publiek er hoogen prijs op stellen, dat ook de officleele feestverlichting met de par ticuliere op meer avonden zal branden dan aanvankelijk was gedacht. Met het oog daarop ls thans besloten dat de bovenbedoelde officleele verlichting zal branden op 22. 23, 26. 28. 29 en 30 December en op 1. 2, 4, 5. 6 en 7 Januari. Het Vredespaleis zal op 24 en 30 December en op 2, 4, 5. 6 en 7 Januari verlicht zUn, Uitzending uit het paleis. Het Koninklijk Paleis Noordeinde, in Kersttooi Prijkende, zal op 24 December e.k. om 12 uur 45 eenlge koraalmuzlek uit zenden naar Indië. terwijl dienzelfden dag om 5 uur een dergelijke uitzending voor Nederland za] plaats hebben. fVan onzen reisredacteur) In sommige plaatsen, die in de nabij heid van de grens zijn gelegen, gaan den laatsten tijd geruchten omtrent de vesti ging van kleine oi grootere garnizoenen, ln verband met de door de regeering voor genomen versterking van onze grensbevei- Ilging tegen plotselinge overvallen. Deze geruchten waren voor ons aanleiding, eens op het departement van defensie te lnfor- meeren naar de te dien aanzien bestaande plannen. Van de vestiging van nieuwe garni zoenen of legering van bewakingstroe pen in plaatsen, die thans van een militaire bezetting zijn verstoken, is vooralsnog, naar wij vernemen, geen sprake. Het eenige, wat in verband met de nieuwe maatregelen gedaan is, is de detacheering van 18 hoofdofficieren in evenzooveeï verschillende grens plaatsen, die met hun staven het werk zullen voorbereiden, dat samenhangt met het oproepen van dienstplichtigen in tijden van gevaar. Een soort mobi lisatietaak dus. Zooals ook reeds bij de behandeling der begrootlng van defensie is medegedeeld, ligt het voorlooplg niet ln de bedoeling, over te gaan tot het formeeren van grens bataljons. België heeft, naar men weet, in het korps Aadensche jagers een perma nente grensbeveiliging. Dit zal Nederland thans nog niet krijgen. Slechts is sedert kort een bewaking ingesteld van bepaalde strategische punten door polltletroepen, die een bezetting daarvan door den vijand moeten verhinderen en eventueel de aan hun zorgen toevertrouwde kunstwerken voor den vijand onbruikbaar moeten ma ken. In tijden van mobilisatie komen daar dan de dienstplichtigen ln de bovenge noemde 18 plaatsen bij. Misschien zal hierin verandering komen, wanneer de dienstplichtwet ls gewijzigd ln den zin als de minister in de Kamer heeft aangegeven. Nu beschikt men gedurende 9 maanden van het jaar niet over voldoende sterke troepen. Om daarin verandering te brengen spreekt men van een verhooging van het jaarlijksche contingent van 19.000 lot 32.000 man en van een verlenging van aen eersten oefeningstijd van 5'/« maand tot 1 jaar. Dan zou het mogelijk zijn, een vaste kern aan de grenzen te legeren, die ln tijden van mobilisatie zouden worden verstrekt. Deze vaste kern zou dan be staan uit dienstplichtigen, die na een voor bereiding ln gewone garnizoenen, een deel van hun eersten oefeningstijd ln deze grensplaatsen zouden doorbrengen. Deze 18 grensplaatsen, die vooralsnog alleen ln tijden van gevaar zullen worden bezet, zijn gelegen zoowel langs onze Oost grens als onze Zuidgrens, Nederland blijft volmaakt neutraal en ons nationale ver dedigingsplan houdt rekening met een aanval van elke mogelijke zijde. Dit wel licht ten overvloede. Welke deze 18 plaat sen zijn, kon men ons thans niet mede- deelen. ZIJ zullen voorlooplg alleen een hoofdofficier met een kleinen staf gastvrij held hebben te verleenen. We hebben verder nog geïnformeerd naar de mogelijkheid van de vestiging van nieuwe garnizoenen ln oude garnizoens plaatsen bij een eventueele uitbreiding van 't Jaarlijksche contingent. Steden als Alk maar en Leeuwarden bijvoorbeeld, die hun militairen langzamerhand zoo goed als ge heel hebben verloren, zouden een garni zoen zeker met blijdschap begioeten, ter wijl de gelegenheid tot legering er nog aanwezig ls. Bij de uitbreiding van het aantal garnizoensplaatsen zal men echter in de eerste plaats rekening houden met de ligging. Er moeten geschikte oefe ningsterreinen >n de nabijheid zijn en verder dienen deze plaatsen belang rijke punten in ons verdedigingsplan te vormen. Zoo zullen ze eerder bij rivierovergangen of andere strategi sche punten moeten worden gezocht. Met dit voor oogen zullen Alkmaar en Leeuwarden hun aspiraties waar schijnlijk wel kunnen opgeven! Bij de tentoonstellingscommissie „Lente in Januari", te Aalsmeer, ls bericht inge komen, dat de gasten, die zijn uitgenoodigd lot bijwoning van het vorstelijk huwelijk op 7 Januari, de groote jubileumtentoon stelling te Aalsmeer kort vóór de opening, °D 6 Januari a.s. zullen komen bezich tigen. 25ste JAARVERGADERING VAN „DE JOODSCHE INVALIDE". Gisteravond vond ln 't gesticht van „De Joodsche Invalide" te Amsterdam de 25st« jaarvergadering plaats, onder voorzitter schap van dr. A. Keeslng. Nadat een uit eenzeting gegeven was van den stand van den bouw van het nieuwe gesticht, hetwelk ongeveer half April van het volgend jaar gereed zal zijn nadien zal het bestaande gebouw verbouwd worden en met het nieu we één geheel vormen bracht de secr., de heer L. Snapper het jaarverslag uit. De aftredende bestuurderen, de heeren A. v. Santen, L, Smit en L. Snapper werden bil enkele candidaatstelllng herkozen, ter wijl ln de vacature ontstaan door het be danken van den heer M. Bolle, bij enkele candldaatstelling ls voorzien door de be noeming van den heer mr. dr. S. Zadoks. De voorzitter deelde mede, dat het den heer L. Snapper wegens overdrukke bezig heden niet meer mogelijk is, langer de functie van secretaris der vereenlglng te blijven vervullen De heer Snapper heeft deze functie gedurende 23 jaar bekleed, waarvoor hij den dank van den voorzitter had ln ontvangst te nemen. Aan het door den penningmeester, den heer K. Rozen berg uitgebrachte financieel verslag ont- leenen wij dat- het totaal der inkomsten bedroeg f. 185.335.20 en der uitgaven f 190.102.75 zoodat het nadeelig exploita tiesaldo bedraagt f. 4767.55. Bij monde van den heer S. Vos werd namens de Commis sie van Verificatie een goedgekeurd rap port uitgebracht en den penningmeester décharge verleend. De begrooting aangenomen. In de voortgezette vergadering der Prov. Staten van Zuid-Holland motiveerde de heer Van de Sandt (R.-K.) zijn stem tegen het voorstel-Van Eek. Spreker vertrouwt, dat Ged. Staten deze zaak nog eens zullen nagaan en dat zij dan zoo noodig t.z.t. met een voorstel zullen komen. De heer De Visscher (Comm.) zal voor het voorstel-Van Eek stemmen. De heer Von Fisenne (Ged. Staten) ant woordt ten aanzien van het Kruininger gors, dat van de zijde der belanghebbende localiteit weinig of geen medewerking is ge geven om tot een bevredigende oplossing te geraken. Op daadwerkelljken steun van de eerst-belanghebbenden wordt nogmaals aangedrongen. Wat het behoud van molens aangaat, spr. wijst den heer Sandifort erop, dat vol gens het systeem-Dekker de mogelijkheid bestaat molens met behoud van hun uiter lijk meer economisch te laten werken. Deze zaak heeft de aandacht van het college. De heer Heukels (Ged. Staten) acht zich de tolk van de Staten, wanneer hij als zijn overtuiging uitspreekt, dat, juist in deze moeilijke tijden, hier geen partijbe langen den doorslag geven, doch dat naar eer en geweten wordt gedaan wat het meest in het belang van de provincie mag worden geoordeeld. Ten opzichte van de werkverruiming wordt het noodlge verricht. De in de Staten naar voren gebrachte objecten, voorzoovcr niet reeds in onderzoek, zullen worden overgelegd aan het Werkfonds. Op de uitgaven voor krankzinnigenver zorging ln deze provincie is, dank zij het door den heer Borghols aangevangen en door mr. Bolsius voortgezette werk, 416 mille uit de provinciale kas gespaard. Dit beteekent een besparing bovendien van nog tweemaal 416 mille voor de gemeentebe sturen. Met inbegrip van de personeelsbe- zuinigingen en subsidleverminderlngen ls ln totaal de jaarlijksche besparing 1.020.000 gulden geworden, waardoor wij thans met 13 opcenten kunnen volstaan tegenover 19, die noodig zouden zijn, Indien deze bezui nigingen achterwege waren gebleven. Ged. Staten mcenen wel van een nieuw stabilisatieplan te mogen gewagen, waar het de nieuwe begrooting betreft. De aanpassing is gekomen nadat de crisis haar werking reeds lang deed ge voelen, de crisis ls geen gevolg dus van aanpassing. Over de reserve mag thans niet worden beschikt. De lasten uit hoofde van de in 1937 voor de uitvoering van het wegenplan op te nemen leeninggelden zul len eerst ln 1938 ten volle voelbaar worden. Al het mogelijke wordt gedaan om tot ver mindering van de werkloosheid te geraken. Om die redenen ls, toen de minister had medegedeeld, dat voor de versnelde uit voering van het provinciaal wegenplan het werkloosheidssubsidiefonds beschikbaar was, deze vorm van werkverschaffing gaarne aanvaard. In zulke omstandigheden moet men niet aan doctrinaire principes tegen werkverschaffing vasthouden. Waar het overigens uiterst moeilijk is, de begrooting sluitend te verkrijgen, daar kan aan nieuwe subsidies niet worden ge dacht, tenzij oude daarbij komen te ver vallen. Spreker bestrijdt de voorstellen-Van Eek en Tor Laan. De voorzitter deelt mede, dat de heer Van de Sandt een motie heeft ingediend, strekkende tot uitstel en nieuw onderzoek van de kwestie Inzake borgstellingsfond sen. Het voorstel-Ter Laan (wegenplan-uit voering niet in werkverschaffing) wordt met 46 tegen 26 stemmen verworpen. Het vcorstel-Van Eek (verstrekking aan de borgstellingsfondsen als deelname in het bedrijfskapitaal van een bedrag van 5 cent per ingezetene ln het gebied, waarover het fonds zijn werkzaamheden uitstrekt) wordt met 37 tegen 35 stemmen aangenomen. Het voorstel-Van de Sandt ls hierdoor vervallen. De provinciale begrooting wordt aange nomen met 57 tegen 7 stemmen (tegen N.S.B. en de heer Menist). Te vijf uur wordt de vergadering ge sloten. Drie maanden gevangenisstraf tegen den machinist geëischt. NIEUWE UITBREIDING LUCHTDOEL ARTILLERIE. Met drie schoolcompagnieën. Naar de „N. R. Ct." verneemt ligt het in de bedoeling van het legerbestuur, het korps Luchtdoelartillerie, dat kortgeleden reeds met een schoolcompagnle werd uit gebreid, over eenlgen tijd opnieuw uit te breiden en wel met drie schoolcompag nieën, zoodat het totaal der schoolcom pagnieën dan zes wordt. Aangezien voor de geheele sterkte, welke het korps dan zal hebben, te Utrecht niet voldoende legerruimte beschikbaar ls, zal een gedeelte elders moeten worden onder gebracht, Hoogstwaarschijnlijk zal daar voor de legerplaats bij Laren ln aanmer king komen. Gezien een dergelijke uitbreiding van het korps zal wel tot de instelling van een brigade Luchtdoelartillerie moeten worden besloten. Het eene regiment zal dan waarschijnlijk de vredeskern vormen voor alles, wat be trekking heeft op het mobiele luchtdoel geschut van 7,5 c.M., het andere voor het lichte automatische luchtdoelgeschut van 40 m.M. en de luchtdoelmitrailleurs. In den laten avond van 7 October heeft nabij Woerden een ernstig spoorwegonge luk plaats gehad, waarbij twee personen den dood vonden en waarbij ernstige ma- terieele schade ontstaan is. De 52-jarige machinist H. J. S. uit Den Haag, die den personentrein, die om 23.16 uur uit Utrecht in de richting Gouda ver trok, reed, had zich voor deze ontsporing te verantwoorden voor de rechtbank te Utrecht. Nabij Woerden is verdachte voor een splitsing van twee sporen gekomen, een spoor A. dat rechtuit gaat en een spoor Bdat afbuigt. Verdachte reed het traject tot Utrecht voor het eerst bij avond. Hij was dien dag om 2.30 uur ln dienst geko men, was naar Eindhoven gegaan en had daarna deh trein van Eindhoven-Den Haag gereden. Verdachte was het voorsein genaderd en zag, dat de lichten, toen hij bij het baken was, op langzaam rijden stonden. Hij had toen stoom afgesloten en naderde zoo het voorsein. Op dat oogenbllk zag hij, dat het sein veilig werd getrokken, zoodat hij met de snelheid, die hij op dat oogenblik had, doorr6&d Dadelijk toen hij bemerkte, dat hij op het aftakklngsspoor terecht kwam had hij geremd. Een ontsporing en botsing was toen niet meer te vermijden, hoewel ver dachte nog had getracht den machinist van den naderenden goederentrein op het onheil opmerkzaam te maken. Het onder zoek dat later ingesteld werd, heeft uit gewezen, dat de seinen niet zoo gestaan kunnen hebben als verdachte meent. President: Meent u nu, dat de heeren, die het onderzoek instelden, zich vergissen? Verdachte: Dat kan ik niet, maar lkweet geen verklaring. Ik heb geen oogenbllk ge twijfeld, Ik geloofde, dat het sein voor mij veilig stond. S. ls na het ongeval teruggezet tot loods- machinist en is later afgekeurd. De seinhuiswachter R. had van Harme ien bericht gekregen, dat de trein door kwam. Hij had opdracht den trein te laten binnenkomen op een zijspoor, wat abnor maal is. Het sein voor het hoofdspoor kan dan niet meer op veilig staan, omdat de wissel afgesloten is. Voorts blijkt uit de verhooren, dat de electrische geleiding dadelijk na het on geval is gestoord geworden. In den stand van de venstertjes, die betrekking hebben op de seinen kan derhalve geen wijziging meer gekomen zijn. De waarnemend-stationschef had tot taak aan te geven, op welk spoor de trei nen moeten binnenkomen. Zelf had hij aan het einde van het perron een sein vei lig gesteld. Na het ongeluk had getuige het seinhuis A. bekeken. De vensters, die op de sporen betrekking hadden, werden daarbij gecontroleerd. Zij werden ln orde bevonden en de zegels waren Intact. Een uur later heeft hij het seinhuis C. gecon troleerd. Daarbij bleek dat het zijspoor op veilig stond. Getuige had na het ongeval onmiddellijk seinhuis C. opgebeld, maar geen gehoor gekregen. Hij belde toen nog maals maar op dat oogenbllk kwam de goederentrein al voorbij. De verbinding was dus na de ontsporing van den personen trein vermoedelijk reeds verbroken. Voor getuige zijn de venstertjes in het seinhuis de stille getuigen. Gesteld dat een der seinhuiswachters een fout had ge maakt, dan zou het volgens getuige onmo gelijk zijn geweest, deze fout op het sein huis na het ongeluk te herstellen. De sein huiswachter van seinhuis C. verklaarde nogmaals onder eede geen wijziging te hebben gebracht in het blok. Vervolgens werd een 48-jarige opzichter van het seinwezen gehoord. Hij had des nachts een onderzoek Ingesteld. Daarbij was hem gebleken, dat het betrokken ven ster intact was. De zaak ls zoo ingewik keld, dat in seinhuis C. niets meer veran derd kan worden zonder de medewerking van post A. Getuige heeft later proeven genomen om na te gaan of het ook mogelijk was, dat het sein bij onjuisten wisselstand toch vei lig zou kunnen staan. Dit bleek onmoge lijk. Een waarnemend rijksinspecteur voor het verkeer heeft den volgenden dag een onderzoek Ingesteld. Getuige had ln seinhuis C. de zaken ge vonden zooals zij behoorden te zijn bij den wisselstand. Bij post A. heeft getuige het zelfde geconstateerd. Getuige heeft den indruk, dat verdachte niets anders heeft willen zien dan hij zag, al dient vooropgezet te worden, dat hij niet opzettelijk handelde. Het is niet ge- wenscht, een trein op een aftakklngsspoor te laten binnenkomen, zonder zeer geldige reden. Die was hier aanwezig. De president achtte het onjuist dat ver dachte van een vooropgezetten indruk ls uitgegaan. De Officier ls van meening, dat ver dachte roekeloos heeft gereden door met een groote snelheid het aftakklngspoor te berijden. Hij heeft naar sprekers meening niet voldoende uitgekeken. De Officier requireerde een gevangenis straf van drie maanden. Het pleidooi. De verdediger, mr. H. J. B. Waslander, meende, dat verdachte zich in de selntee- kens heeft vergist. In leder geval staat vast dat hij gefaald heeft. Het feit, dat verdachte in den avond een hem vreemd traject heeft gereden, heeft blijkbaar meer aandacht van hem gevergd dan voor een goede uitvoering van den dienst gewenscht was, in Utrecht kwam hij weer op bekend terrein en dat stelde hem weer gerust. Ten onrechte naar later gebleken ls. Het gaat er nu om. welke straf verdach te moet worden opgelegd. In het algemeen heeft verdachte zijn arbeid bij de spoor wegen zeer behoorlijk vervuld, en men is den man daar dan ook zeer welgezind. Aanvankelijk was hem een disciplinaire straf opgelegd, bestaande uit terugzetting tot loodsmachinist, maar later ls hij afge keurd naar aanleiding van een verwonding aan het oog, die hij bij dit ongeluk heeft opgeloopen. Dat beteekent een salarisver- mindering van ongeveer dertig procent. Toen verdachte in den nacht na het on geluk in Gouda zat te wachten op een treinverbinding om naar huls terug te kee- ren, moest er een trein over Alphen naar Leiden worden gebracht. Daar de machi nist dezen weg niet kende, heeft verdachte hem op de machine den weg gewezen en later ook weer naar Gouda terug. Dit wijst er op, dat verdachte met ernst zijn werk deed. Dit alles ln onderling verband gezien vertrouwde pleiter, dat de rechtbank vol doende reden zal hebben de uiterste cle mentie toe te passen en spreker hoopte, dat deze zou kunnen worden gevonden ln een voorwaardelijke straf. De uitspraak werd bepaald op 5 Januari aanstaande. DIESEL-GEMAAL TE SPAAR ND AM IN GEBRUIK GESTELD. Vandaag is het tot Diesel-gemaal ver bouwde stoomgemaal van het Hoogheem raadschap van Rijnland te Spaarndam in tegenwoordigheid van de leden der veree- nigde vergadering van Rijnland, eenlge leden van den staf van Rijnland en ver tegenwoordigers van Werkspoor ln gebruik gesteld. De geheele installatie is door „Werk spoor" geleverd, de verbouwing heeft in eigen beheer plaats gevonden. Het vermogen der Diesel-motoren ls iets grooter dan dat van de oude stoommachine. Hierdoor ls het mogelijk de schepwlelen Iets sneller te laten loopen dan voorheen, waardoor het waterverzet met plus minus 13 procent verhoogd kan worden tot een maximale opbrengst van ongeveer 2000 kubieke meter per minuut. Behalve het grootere vermogen kunnen als voordeelen van de nieuwe Installatie genoemd worden de lagere bedrijfskosten, de onmiddellijke bedrijfsvaardigheid en bovendien is zij op uitgebreiden schaal te regelen. WAARSCHUWINGSSYSTEEM VOOR ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Bij den overgang tusschen Steenwljk en Meppel gereed gekomen. Gisternamiddag ls men gereed gekomen met het monteeren van het nieuwe waar schuwingssysteem bij den onbewaakten spoorwegoverweg tusschen Steenwljk en Meppel. De proeven, welke werden geno men, slaagden uitstekend. Het ls de be doeling deze beveiliging 29 Dec. a.s. in werking te stellen. Naar wij vernemen, zal ook bij den onbewaakten overweg bij Akkrum dit beveiligingssysteem worden toegepast. HOOFDINGENIEUR-DIRECTEUR PROV. WATERSTAAT IN NOORD-HOLLAND. In de gistermiddag gehouden zitting van de Provinciale Staten van Noord-Holland werd als opvolger van jhr. C. J. A. Reigers man benoemd tot hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat de heer C. Thomése. thans hoofdingenieur bij dezen dienst. De benoemde werd geboren op 4 October 1886. werd in 1907 officier bij de genie en ln 1910 Ingenieur bij den Provincialen Waterstaat in N.H. Ou 1 Januari 1920 werd hij hoofdingenieur in vasten dienst. Een tijdlang was hij secretaris van de gewestelijke commissie voor uitbreidings plannen en voor de kanalenplannen, BEGRAFENIS PROF. N. VAN DER WAAY. Gistermiddag ls het stoffelijk overschot van prof. N. van der Waay, bekend schilder en oud-hoogleeraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten op Zorgvlied te Amsterdam begraven. De belangstelling vooral uit kunste naarskringen, was groot. In de aula der begraafplaats werd ge sproken door prof. J. Bronner. uit naam van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten, door prof. Huib Luns, namens Artl et Amicitiae. door den heer Bart Perzei voor St. Lucas en de van Duyl-Schwartze- Stichting door F Bobeldtlk namens de commissie voor de Koninklijke subsidies en door A. M, Luyt voor Pulchri Studio, Vervolgens werd onder orgelspel de baar, welke gedekt was met bloemen van Arti et Amicitiae en van Pulchri Studio, de aula uitgedragen. Aan de groeve heeft een der familie leden dank gezegd voor de laatste eer den overledene bewezen. EEN UNICUM. De raad der gemeente Holten stelde de begrooting voor het iaar 1937 vast en kon daarbij het aantal opcenten op de ee- meentefond&belastlng met 40 verminderen (75 terugbrengen op 35). De gemeente ont vangt geen rijksbijdrage in de werkloozen- ondersteunlng. GESCHENK VAN DEN SULTAN VAN KOETAI. Gouden theeservies voor het Vorstelijk Paar. Aneta meldt uit Batavia: De Sultan van Koetai zal aan Prinses Juliana en Prins Bernhard als huwelijks geschenk een geheel massief gouden thee servies, stijl Louis XIV, aanbieden, dat zal worden vervaardigd door de firma Gerrit- son Se Van Kempen te Zeist, VERSPREIDE BERICHTEN Bij K.B. ls op zijn verzoek met ingang van 11 Januari a.s. eervol ontslag verleend aan C. A. Arnoldus. als directeur van het huls van bewaring te Dordrecht en is benoemd met ingang van 1 Februari tot directeur van het huis van bewaring te Dordrecht. M. Zondag, commies ter directie bii het Huls van Bewaring te 's Gravenhage. UIT NED. OOST-INDIË. INTREKKING VERSNELD IN LOOPEN OVERGANGSBEZOLDIGING. BUITENZORG, 23 Dec. (Aneta). Be paald ls dat met ingang van 1 Januari tijdelijk buiten we-kinz zijn geite'd de in het h.b.b 1. 1034 de m b.r. 1934 het werk- liedenreglement 1934 en de bezoldigings regeling voor inheemsche schepelingen 1934. voorkomende voorschriften inzake het ver der versneld inloopen van de overgangs bezoldiging.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13