BUITENLAND LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 22 December 1936 MUZIEK EITA\Telïf6É6 Binnenland KERST-UITVOERING „CON A-MORE" In de Kern onstra n t si' h e Kerk. Wii moesten dezen avond eerst aan eeniste min of meer vreemde indrukken wennen, alvorens geheel te kunnen ren lo ten van de Kerstuitvoering der Chr Orato- riumvereenizine ..Con Amore'. Daar was bijv. de nieuwe omgeving. waar- In dit concert gegeven werd: de Remon- strantsche kerk. Het koor zetelde met het strijkersensemble van het Ned Kamerorkest dat de begeleiding verzorgde. od het balcon. waarvoor de heer Smink wel een zeer „ver heven" en o l. niet eansch ongevaarlijke nlaats had uitzekozen. om van daaruit ziin leiding te laten uitgaan. Het krachtige volume van het koor ieek ons aanvankelijk wat te zwaar en te dik inzesteld in verhoudinz tot de meer be- nerkte ruimte, dan waarin men zewoonlijk de uitvoeringen Dleeet te zeven Het duurde dan ook eenizen tijd, voodat het koor zich j aan de totaal andere accoustiek had aan- ceDast en de Kerstwiiding die de Drachtig voor een avond als deze zekozen Bach- I cantate „Nun. komm der Heiden Heiland'! en het eerste deel van Handei's .Des Mes sias". seheel over ons kon komen. Het koor had zich eerst reeds laten hoo- ren in Gez. 112 1 en 5. terwiil met het gezamenlijk zinzen van Gez. 96 besloten werd. In principe keuren wij 't af. dat een diri- eent slechts één deel van een oratorium ten uitvoer brenzt. Doch voor een avond als deze. die ons tot de Kerstgedachte wil voeren, is „die Vorbereitune der Ankunft des Herrn" wel zeer toepasselijk. terwiil „Der Messias" ln zijn zeheel bii de meeste muziekliefhebbers zóó bekend is dat wii er ons voor ditmaal bij willen neerlezzen Toch hoDen wii binnenkort noz eens od een vol ledige weergave en dan met volledig orkest en blaasinstrumenten, waardoor de geniaal ODZebouwde koren, tenzevolze van de in drukwekkende instrumentatie, meer relief verkrijgen. Een vertolking met beperkte hulpmiddelen kan nimmer in het voordeel ziin van een compositie. Na deze mèer algemeene opmerkingen een woord over de weergave De beide wer ken waren door den heer Smink wederom op zijn bekende nauwkeurige en degelijke wiize alleszins ernstig in studie genomen en het resultaat bleek als gevolg daarvan uiterst verdienstelijk. De discipline bii de zangers en zangeressen, die de partituur technisch geheel in hun macht hebben, is opmerkelijk Vergissingen schijnen uitge- srloten. Meermalen gaat ook de technische gaafheid gepaard met een nobele en ge voelige uitdrukking, hoewel wij niet mogen verhelen dat dikwijls de kleur nog te egaal te weinig genuanceerd blijft De expressie in 'het weergeven van blij heid of droefenis moge aan afwisseling groeien. Voorbeelden van uitnemend ge slaagde koren waren o.a. het „Uns ist zum Heil ein Kind geboren" ook wel door solokwartet gezongen het „O du. die Wonne verkündet in Zion" en het „Sein Joch ist sanft" aan 't slot van de „Messias". Daarentegen misten wij b.v. de blijde frischheid in het „Komm. du schone Freu- denkrone" uit de Bachcantate en in „Denn die Herrlichkeit Gottes des Herrn wird offenbaret Onvergankelijke werken als deze dient een in elk opzioht perfecte uitvoering ten deel te vallen, speciaal ook wat geestelijke en fijnzinnige inleving betreft, wil de schoonheid ervan de volkomen waarde toe komen, die zij verdienen Mogen dus bij een eventueele herhaling de vruchten eener gedetailleerd artistieke afwerking nóg zui verder tot haar recht te komen! Toch komt den heer Smink reeds lof toe voor de vaste en strenge wijze, waarop hij het geheel in de hand had. Dank ook voor het brengen van het sublieme Bach-werkje De solisten hadden een dankbare taak in hun melodieuse en heerlijk zingbare par tijen. Voor ons werd het recitatief van den heer Luclen Bogtman in de Bach-cantate een hoogtepunt: zijn rustige voordracht, doorleefde muzikaliteit en warme basstem maakten dit trekje tot iets bijzonders. Zijn mooi orgaan zit zeker niet geheel „vrij", doch de nobele wijze van voordragen, die o.a. ook in de aria „Das Volk. das im Dun- keln wandelt" sterken indruk maakte, ver goedt deze te betreuren technische tekort koming. Het reine materiaal van de sopraan Sophie BothHaas bespraken wij vroeger reeds. Ook nu heeft zij haar goeden naam gehand haafd: zij was vooral gelukkig in de haar buitengewoon goed liggende, juichende co loratuur-aria „Erwach! zu Liedern der Wonne". Voor de recitatieven mist haar stem die af en toe te sterk vibreert de zoo noodzakelijke stabiliteit om een ge heel stijlvolle Impressie te schenken. Mej. Annie Hermes beschikt over een gepronon ceerd alttimbre van loffelijke kwaliteiten, dat zij echter soms te forsch gebruikt. Een inniger aanvoelen der teksten zou haar in- terpretatie's ten goede kunnen komen. De tenor Harm Smedes was aanvankelijk niet geheel op dreef. De stem klonk wat droog, doch later bleek hij beter Ingezongen en het beroemde recitatief met aria „Tröstet Zion" zong hij buitengewoon verdienstelijk, al schoot de adembeheersching in het moei lijke „Alle Tale" in enkele passage's even te kort. De begeleiding van het Ned. Kamerorkest stond op een hoog niveau. Wij zijn zulks van dit ensemble gewend! Maar wij maakten 't zoo dikwijls mee, dat een orkest er zich bij een oratoriumuitvoering te gemakkelijk van af maakte, dat de verdiensten van deze strijkers wel eens extra gememoreerd mo gen worden. Alle hulde voor het genuanceerde en accuraat verzorgde spel, dat voor een niet gering deel tot het succes heeft bijgedragen. Mevr. L. BeukemaBenraadt bleek op het orgel een betrouwbare steun. Jammer, dat de kerk niet geheel gevuld was, al Uet het bezoek niet te wenschen over. Doch zoowel de uitvoering als de her denking van het naderende Kerstfeest had den een uitverkocht Huis gerechtvaardigd. Zou dat vroeger niet anders geweest zijn? Ook „Con Amore" kan in dit opzicht spre ken van den goeden ouden tijd DE ALGEMEENE TOESTAND. De erkenning van dc verovering van Abes synië Schacht eischt koloniën. De Engelsche gezant te Rome sir Eric Drummond heeft de Italiaansche regeering er ran in kennis gesteld, dat de Britsche legatie te Addis Abeba veranderd zal wor den in een consulaat-generaal Deze beslissing is onafhankelijk van de onderhandelingen ten 3anzien van de Mid- dellandsche zee en houdt geen verband met de kwestie van erkenning der bezetting van Abessynië. Deze vervanging van de Britsche legatie te Addis Abeba door een consulaat-gene raal, beschouwt men in politieke kringen te Londen als een maatregel, die niet meer dan natuurlijk is. omdat het een meer doeltreffende bescherming van de Britsche belangen mogelijk zal maken, die thans niet goed mogelijk ts. omdat er geen onaf» hankelijke regeering is, waarbij de Britsche gezant is geaccrediteerd, die het- gezag kan uitoefenen noodig voor de bescherming van de Britsche belangen. De Fransche regee ring heeft een dergelijk besluit genomen, waarvan de Italiaansche regeering ln ken nis is gesteld. Ook de Vereenigde Staten nemen een zelfde houding aan. Bulgarije heeft „de facto" de bezetting van Abessynië erkend De Bulgaarsche diplomatieke vertegenwoordiger te Rome, Pomenof, heeft den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Ciane doen weten, dat zijn regeering besloten heeft, een consulaat in Addis Abeba te openen. Ook de erkenning door Zwitserland heet op komst. In een Kerstrede tót de jonge bedienden van de Rijksbank heeft dr. Schacht met name verklaard: De wereld is groot genoeg om Duitsch- land koloniale gebieden te laten hebben. Duitschland moet het niet moede worden den wensch koloniën te hebben, uit te spreken, omdat dat het eenige middel is om het Duitsche volk op eigen bodem te voeden. FRANKRIJK. De stakingen in het Noorden. DUITSCHLAND. De Kerkstrijd - Professor Schmidt gedwongen heen te gaan. Dominé Niemoeller deelde gisteravond de geloovigen van zijn parochi. Dahlem in West-Beriijn. mede, dat hij categorisch ge weigerd heeft samen te werken met de Evangelische rijkskerk-commissie, welke door de nationaal-socialisten wordt ge steund. Hij zelde verder, dat op de synode van Breslau vele domlné's van de confes sioneele kerk bereid waren vrede te sluiten met deze commissie en den voorzitter hier van. Zoellner, doch hij, Niemoeller, wei gerde. Hij wil niet van den eens gekozen weg afwijken. Vejen in de confessioneele kerk zijn thans van meening, dat, nu Nie moeller zijn standpunt uiteen heeft gezet., vele van zijn vrienden onder de predikan ten van de confessioneele kerk hem zullen verlaten en contact zullen zoeken met de rijks-commissie. Professor Carl Schmitt, Pruisische staats raad, voorzitter van verschelden professo- ren-vereenlglngen en directeur van de we tenschappelijke sectie van de liga van het nationaal-socialistisch recht, heeft ült alle partij-functies ontslag genomen, naar hij voorgeeft „om gezondheidsredenen en zijn talrijke werkzaamheden". Inderdaad echter Is professor Schmitt gedwongen geworden, af te treden; ge dwongen door de onophoudelijke aanvallen van nationaal-sociallstische zijde, speciaal, van het „Schwarzes Korps". Het Gestopo- orgaan verwijt hem o.m, dat hij eerst in 1933 lid van de partij is geworden, na car rière te hebben gemaakt met behulp van de vooraanstaande Joodsche professoren en dat hij jurist ls geweest van het katholieke centrum. De nationalisten verwijten hem verder, dat hij in zijn werken heeft getracht alle regimes te rechtvaardigen, dat van Brue- ning, dat van Schleicher en dat van von Papen en tenslotte ook het nationaal-so- cialistlsche. In nazi-kringen wijst men erop, dat de professor in de nieuwe editie van zijn wer ken verscheiden passages van zijn vroegere geschriften, welke hem heden ten dage zouden kunnen compromitteeren, heeft weggelaten en dat „een professor, die zoo weinig karakter toont, geen functies kan hebben, welke hem verplichten de jeugd een voorbeeld te zijn." In het vervolg zullen slechts drie soorten meel in plaats van acht, mogen worden gebruikt. De bond van producenten heeft dezen maatregel genomen, teneinde een beperking tot stand te brengen van de hoeveelheid graan, welke voor voeding ge bruikt wordt. NOORWEGEN. Trotzky naar Mexico. Uit geloofwaardige bron wordt gemeld, dat de verblijfvergunning voor Trotzky niet wordt vernieuwd. Trotzky zal over twee weken naar Mexico vertrekken, waar hij vergunning gekregen heeft zich te ves tigen. TURKIJE. Nationalisatie van de spoorwegen. De volkomen nationalisatie van alle spoorwegen ln Turkije ls bereikt. Nadat de Turksche regeering de spoor lijn Smyrna—Aidiln ln Kleln-Azlë, welke in Engelsch bezit was, had teruggekocht, heeft de regeering een overeenkomst gesloten met de Fransche spoorweg-maatschappij „Chemins de Fer Orientaux", welke de verlenging vormt van de Simplon-Oriënt Express van de Bulgaarsche grens naar Istanboel. De concessie aan Frankrijk voor deze lijn liep tot 1958, doch tegen betaling door Turkije van 1.000.000 pond sterling zullen de Turksche rijksspoorwegen deze concessie, alsmede de voorraden en rollend materiaal I op 1 Januari as. overnemen. Hierdoor heeft de Turksche regeering alle spoorlijnen die met buitenlandsch kapitaal werkten, in eigen beheer gekregen. Opeisching van fabrieken. Bluni heeft gisteren den prefect van het Noordelijk departement een telegram ge zonden. waarin hij hem mededeelt, dat hij tegen alle Interpretaties ln, die aan zijn vorige telegram met betrekking tot een procedure van arbitrage voor de arbeids conflicten ln de metaalindustrie ln het Noorden gegeven zijn. formeel den tekst van dit telegram handhaaft- Aanvaarding var. het principe van arbitrage moet tot gevolg hebben ontruiming van de fabrie ken en algemeene hervatting van het werk. Alle hangende kwesties, ook die van de individueele ontslagen, die de organi satie Van de werkgevers Wenscht te be werkstelligen. zijn aan deze arbitrage on derworpen. In verband met den grooten ernst van de zaak. ben lk genoodzaakt de organisaties van werkgevers en arbeiders op dringende wijze aan te bevelen tot een overeenkomst te komien. Ik verzoek u de vertegenwoordigers van de werkgevers en de arbeiders. Dinsdagavond of Woensdag middag ln Hotel Matignon aanwezig te doen zijn voor een bespreking. Ik laat u vrii ln uw keuze hen eventueel te verge zellen De algemeene vergadering van verte genwoordigers van de arbeiders in de bij de stakingen betrokken metaalfabrieken. heeft een motie aangenomen, waarin ver klaard wordt dat de houding van de werk gevers tegenóver de arbeiders, met betrek king tot de verklaring van den president van den ministerraad vijandig ls. wijst de beschuldiging van de hand de fabricage van wapenen te belemmeren en besluit an dere deelen van de arbeidende klasse om doeltreffende hulp te verzoeken. De motie vervolgt: Ten einde de ma noeuvres en de activiteit van de orga nisatie van de werkgevers die blijven weigeren de vastgestelde loonen te be talen verder onmogelijk te maken, zijn de afgevaardigden gereed over te gaan tot een opeisching van de fabrieken. De krijgsraad van Mêtz heeft de 18- jarige Helene Wiesel, een Duitsche van ge boorte. veroordeeld tot 6 jaar gevangenis straf wegens poging tot spionnage. Na af loop van haar gevangenisstraf zal zij 20 jaar niet in Frankrijk mogen vertoeven. ENGELAND. Nieuwe schenking van Lord Nuffield. Lord Nuffield, die in den loop der laatste jaren reeds ruim 5 mOlioen pond sterling weggeschonken heeft voor liefdadige of wetenschappelijke doeleinden, heeft thans besloten 2 mlljioen pond te deponeeren ten gebruike voor maatregelen, die bestemd zijn o.m. tot werkverschaffing aan de bewoners van de noodlijdende industrieele gebieden. CHINA. Onveranderde toestand. In den toestand ls weinig veranderd. Soeng, de zwager van Tsjang kai Sjek, heeft geen mededeelingen gedaan over zijn reis naar Sianfoe, waar hij met. den maar schalk heeft gesproken. Men merkte echter ln officieele kringen een groeiend optimisme op. Soeng is vandaag weer naar Sianfoe vertrokken in gezelschap van mevrouw Tsjang kal Sjek Met nadruk wordt ver klaard, dat Nanking zijn krachtige houding tegenover Tsjang Hsoe Liang blijft bewaren en naar omsingeling van Sianfoe blijft stre ven, terwijl de familie van den generalissi mus persoonlijk stappen doet om zijn in vrijheidstelling te bewerken. Gistermiddag is te Tai-joean-foe een de legatie uit Nanking aangekomen om met maarschalk Jen Sji Sjan de mogelijkheid van een 'bemiddeling in Sianfoe te bespre ken. Na een onderhoud van twee uur werd maarschalk Tsjang Hsoe Llang telegrafisch verzocht een vliegtuig naar Tal-joean-foe te zenden om vijf onderhandelaars al te halen, n.l. drie vertegenwoordigers van de Nanking- regeering en twee afgevaardigden van Jen Sji Sjan, om te spreken over de vrijlating van Tsjang kai Sjek. De mogelijkheid wordt geopperd van een „Europeesche reis" van Tsjang Hsoe Llang! OOSTENRIJK. Stormachtige zitting van den ministerraad. Onder voorzitterschap' van den bonds kanselier vergaderde gisteren de minister raad ter bespreking van de eenigen tijd ge leden uitgevaardigde wetten ter bestrijding van de verboden partijen. Een ministerieele commissie werd be noemd om den toestand verder te bestu- deeren. Voorzitter van deze commissie is vice-kanselier Huelgerth. De commissie moet haar arbeid einde Februari gereed hebben. Aangezien de verbodswetten 31 December van dit jaar ten einde loopen, heeft de regeering deze met een jaar verlengd, zon der hierdoor evenwel de maatregelen van de ministerieele commissie te beïnvloeden. In welingelichte kringen verneemt men, dat deze zitting van den ministerraad stormachtig ls verloopen. Minister Glaise— Horstenau moet-met aftreden hebben ge dreigd indien de wetten tot bestrijding van de oppositioneele partijen, welke zich hoofd zakelijk richten tegen de nationaal-socia listen ,met een jaar verlengd zouden wor den. Galse Horstenau zou verder een uitge breide amnestie verlangd hebben, terwijl Schuschnlgg slechts bereid was tot een kleine amnestie. De besprekingen hierover zijn nog niet beëindigd. Vice-kanseller Huelgert heeft den onder burgemeester van Weenen, majoor Lahr, tot generaal der militie benoemd. De eerste generaalsbenoeming in de frontmiUtie. Lahr heeft indertijd tegenover prins Starhemberg partij voor majoor Fey geko zen. 4556 (Ingez. Med.) CUBA- Politieke crisis op Cuba. De Kamer heeft met 111 tegen 41 stem» men. besloten den Senaat te vragen tegen president Gomez ingebrachte beschuldigin gen te bespreken. De Kamer heeft in feite niet het recht zich uit te spreken over tegen den presi dent- Ingebrachte beschuldigingen, maar het is waarschijnlijk dat de Senaat onder voorzitterschap van een rechter van het opperste gerechtshof, zal bijeenkomen om de argumenten, waarop de beschuldiging ls gebaseerd, te bestudeeren. De Senaat heeft met 26 tegen zes stem men het door president Gomez uitgespro ken veto tegen de wet op de sulkerbelastmg verworpen. De opbrengst moet worden besteed voor de stichting van scholen, welke onder civiele en militaire controle zullen staan De president achtte den maatregel anti democratisch en de mogelijkheid openend fascistische opvattingen ingang te doen ■vinden bij de jeugd. Batista zou, naar men meent, voornemens zijn 3000 dezer scholen te laten inrichten. De president wordt er van beschuldigd de stabiliteit van de natie in gevaar te hebben gebracht, de grondwet te hebben geschonden en tegen de Kamer te hebben samengespannen. De wetsvoorstellen zijn het resultaat van de spanning tusschen den president en kolonel Batista den chef van den genera- len staf dien de president er van verdenkt fascistische neigingen te hebben. SYRIË. De regeering afgetreden. De regeering van Syrië is gisteren afge treden, nadat Hatsj'em Atasst tot president was gekozen. De nieuwe president heeft Dsjemil Mar ton belast met de vorming eener nieuwe regeering. Khuri werd gekozen tot president van het Syrische parlement. TWEEDE KAMER. DE VESTIGINGSWET. Aan de orde ls het wetsontwerp: regeling betreffende het vestigen van inrichtingen, waarin eenige tak van detailhandel, am bacht of kleine nijverheid zal worden uit geoefend. De heer Stumpel (r.k.) wijst op het groote belang dezer aangelegenheid. 20 pet. onzer bevolking ls bij den middenstand betrokken. Er ls groeiende kracht in de organisaties van den middenstand, doch reeds eerder en in meerdere mate had er medewerking van de overheid kunnen zijn verwacht. Het wetsontwerp brengt niet voldoende: doch door amendeering zal het te verbe teren zijn Zal de wet straks resultaat op leveren, dan moet er krachtige medewer king zijn van den detailhandel en de klein- mjverheid doch ook van de zijde der over heid. D eheer IJzerman fsoc. dem.) acht, on danks enkele bezwaren, het wetsontwerp een belangrijke hervorming. De tegenwoor dige overbezetting der bedrijven leidt tot schromelijke verspilling van energie. Er zal daarom een vergunningsstelsel worden In gevoerd. waardoor het oprichten van nieu we winkels minder gemakkelijk zal zijn. Het behoefte-element zal daarbij wel eens moeilijkheden brengen; het komt ln de wet niet tot zijn recht. Een bezwaar is de tendenz om de werkloosheid te bevorderen, daar de distributiebedrijven een toevlucht zijn voor menigeen. Het ontwerp wordt te veel beschouwd als een ondernemersbelang doch moet zijn een maatregel in het alge meen belang. Spr. vreest nog voortduren- den groei van de groepen venters en straat- en markthandelaren. DE INBRAAK IN DE VEREENIGDE BLIKFABRIEKEN TE DELFT. DE VATICAANSCHE STAAT. Vredesboodschap van den Paus. De boodschap, welke de Paus op 24 De cember as. tot de wereld zal richten, zal de gewoonlijk op dien dag uitgesproken Pauselijke redevoering tijdens de audiëntie van het H. College van kardinalen ver vangen. De boodschap zal van Zijn ziekbed af worden voorgelezen. De Paus zal om 12.30 uur spreken en Zijn woorden zullen door het Vaticaansche radiostation worden uit gezonden op een golflengte van 19.84 meter. De pauselijke Kerstboodschap zal korter zijn dan de gebruikelijke redevoering tijdens de Kerstaudiëntie welke gewoonlijk alle Internationale gebeurtenissen van het jaar de revue laat passeeren. Wel zal de bood- schap, zooals reeds verwacht werd, het karakter dragen van een oproep tot vrede, Nog twee personen aangehouden. Zooals de vorige week reeds gemeld, wer den naar aanleiding van de inbraak welke eind November in de Vereenigde Blikfa- brleken te Delft werd gepleegd, vier be ruchte inbrekers gearresteerd. Thans zijn nog twee personen, verdacht van medeplichtigheid gearresteerd, n.l. de 27-jarige van der H. en de 36-jarige V., beiden wonende te 's Gravenhage. Zes personen bevinden zich dus terzake van deze Inbraak in het Huis v. Bewaring. TEWATERLATING VAN DEN TIN BAGGERMOLEN „KANTOENG" Onder belangstelling van vele genoodlg- den ls hedenmorgen van een der hellingen van de N.V. Werf Gusto, v.h. Fa. A. F. Smulders, te Schiedam te water gela ten de tdnbaggermolen ..Kantoengf', ge bouwd ln opdracht van het Dep. van Ko loniën voor de tinwinning in Indlë. Het hooge, logge gevaarte, dat er veeleer uitziet als een drijvende metaalconstruc tie voor den bouw van een modern bouw werk dan als Iets, dat aan de zee doet denken, is 68 M lang en heeft een groot ste breedte van 20.50 M. en een holte mid scheeps van 4.20 M„ terwijl ln bedrljfstoe- stand de diepgang ongeveer 3 M. zal be dragen. De molen heeft een emmerladder van 56 M. lengte, waarmee een bagger- ulepte van 28 M. bereikt kan worden. Er is nog ongeveer twee maanden werk aan de voltooiing van den tinbaggermolen die op 1 Maart 1937 gereed moet zijn om naar Indië te worden gesleept. Men rekent dat de sleepreis, die wordt uitgevoerd door Piet Smit's Internationalen sleepdienst, ongeveer drie maanden zal duren. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Debat over de begrooting. (Vergadering van heden) De behandeling der provinciale begrootlne is heden ln de Ridderzaal te Den Haag voortgezet. De heer Peters (K.D.P.) wenscht het provinciaal wegen plan niet in werkver schaffing te zien uitgevoerd. Over den middenstand sprekende, bepleit hli steun aan de borgstellingsfondsen. HU ls voor stonder van het voorstel-van Eek De heer Warnaar (A.R.) bespreekt ook de kwestie der borgstellingsfondsen. De beste tild. d.w.z. de tijd, waarin deze fond sen het best hadden kunnen werken, ls eigenlijk voorbij. Men kan er echter nog uitnemend werk mee verrichten. Spr. steunt het voorstel van Ged. Staten De provincie dient te worden ingeschakeld. In zake het wegenplan overdritve men niet ten aanzien van de beteekenls van de werkloosheid. Het komt spr. voor dat dit plan moet worden afgewerkt naar gelang van de middelen, die de provincie heeft. De verhooging van de opcenten ls zeer bezwaarlijk. Is er niet een soort egalisatie fonds te vormen De heer Niie (N.S.B.) ls het met den heer ter Laan eens ln zake het veel te groote aantal kleine gemeenten. De heer Wilbrink (C.H.) bepleit steun aan de borgstelllngsfondsen De heer van den Brule (R.K.) meent, dat er geen reden ls voor sombere flnancleele beschouwingen. Het ls bit de provincie steeds nog meegevallen Dat zal ook nu weer het geval zün. vooral na de monetaire maatregelen. Wat de borgstelllngsfondsen betreft, gelooft spr. dat het bij de Instelling daarvan juist de bedoeling is geweest, dat de provinciale staten hier een taak zouden hebben. In tegenstelling met den hec Warnaar ls spr. van mèening dat ze juist nu noodig ziin. nu er 'n opleving in zicht is. De heer van Voorst tot Voorst (R.K.) wiist oo de hooge vloeden die wii dit jaar gehad hebben en od den achteruitgang, die strand en duinen vertoonen. vooral in Scheveningen. Er zijn verliezen van 7 en 13 meter Voor het euvel van landverlles vraagt sor. bijzondere aandacht. Ged. Staten zeggen: er is geen gevaar, maar moet er dan ge wacht worden tot een geheele duinstrook verdwenen is De heer Kersten (S.G.) vindt een belas- tlngverhooging absurd. De daling van het aantal automobielen heeft ons iets te zeg gen. Voor de wegen mag niet meer besteed dan dat verkregen wordt uit de verkeers middelen De opzet ls ook te duur. Spr. ls tegen het voorstel-van Eek. De provincie zal goed doen. zich niet te be moeien met de borgstelllngsfondsen. De heer van Hoey Smith (N.S.B i olelt voor behoud van het molencomplex bil Nieuw Lekkerland. G. P. A. G. H. RöMER OVERLEDEN. In den ouderdom van 82 Jaar ls heden te Den Haag overleden de heer G. P. A. G. H. Römer, generaal-majoor der cava lerie b.d. DE BEËEDIGING VAN PRINS BERNHARD Morgen te half elf zal de N.C.KA op golflengte 1875 meter beginnen met de uil- zending van de plechtigheden bij de eediging van prins Bernhard. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2