Siroop l amel GRIEP LEID5CH DAGBLAD - Vierde Bisd Dinsdag 22 December 1936 PARLEMENTAIR OVERZICHT burgerlijke stand van leiden uit de rijnstreek land- en tuinbouw 4 ü£s cfrvuqt gj BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN Met „Sociale Zaken" was de Kamer gis teren bij den aanvang der vergadering tot de afdeeling „Volksgezondheid" genaderd- Minister Slingenberg heeft daarbij, in verband met enkele opmerkingen vooral van mevr. de VriesBruins, als zijn mee ning te kennen gegeven dat men bij de beoordeeling van den gezondheidstoestand in de gezinnen der werkloozen niet moet overdrijven en objectief dient te blijven. Zeker, er is nood in die gezinnen, en de voeding zou er zeker beter kunnen zijn, maar of er nu werkelijk onder-voeding is en welke gevolgen deze eventueel heeft gehad, dit wordt door een commissie on derzocht en het is verstandig haar rap port af te wachten. Over het algemeen was echter, volgens den Minister, de ge zondheidstoestand van ons volk goed: de kindersterfte b.v. daalt. De eeuwige kwes tie der tandheelkundigen is ook weer ter sprake geweest. Overweging. Gelukkig. Nu komt ze later tenminste weer terug: het zou bepaald ongezellig zijn dit probleem in het debat te missen. De Minister heeft de wijziging in de organisatie der afdee ling ..Volksgezondheid" verdedigd, en daarbij medegedeeld dat er misschien een inspectie voor controle op de particuliere ziekeninrichtingen en rusthuizen zal wor den ingesteld. De afdeeling ..Volkshuisvesting" heeft eveneens een aantal redevoeringen uitge lokt. Een belangrijk punt was daarbij ook dit komt geregeld in de laatste jaren terug de noodzakelijkheid van bouw van goedkoope arbeiderswoningen De heer Steinmetz meende dat grondspeculanten, die slapende rijk worden, de huren hoog houden, en daartegen moet door volkswo ningbouw worden geageerd, terwijl de Re geering krachtiger dient te werken in de richting van huurverlaging. Mej. Katz wees eveneens op het belang van dien bouw van oordeel dat ook bij de volkshuisvesting het particulier initiatief leiding moet blij ven geven, en de heer Drees betoogde, dat dc huren van arbeider-woningen minder naar beneden zijn gegaan dan die van an dere. Het opruimen van slechte woningen noemde hij een goed middel tot bestrij ding der werkloosheid. Minister Slingen berg heeft getracht op de besproken gron den de sprekers te bevredigen: de Regee ring streeft zoowel naar bevordering van goedkoope woningbouw als naar opruiming van krotten. Maar de moeilijkheid is. dat verscheidene gemeente-besturen op het oogenblik geen nieuwen woningbouw wen- schen. De Minister was overigens van oor deel. dat er op het punt der huurverlaging reeds heel wrat is bereikt en dat in dit op zicht de afschaffing van de huurtoeslag een goed effect heeft gehad. Verder streeft de Regeering ook naar de bevordering van verbetering van woningen, ook hieromtrent is in het loopende jaar heel wat bereikt. De afdeeling betreffende de werkloos heids-verzekering en arbeids-bemiddeling lokte eveneens bekende klachten en ad viezen uit. Zoo meende de heer Kuiper, dat er nog steeds te veel vreemdelingen in ons land werken, een opmerking, waarin de heer Lockefeer hem bijviel: er moet ook - olgens hem grootere beperking plaats hebben. Het pleidooi van den heer Kupcrs over wettelijke regeling der werkloosheids verzekering is ook niet bepaald gloednieuw te noemen: hij uitte overigens verschil lende wenschen met betrekking tot de grootte der ultkeeringen. Het debat over deze afdeeling werd 's avonds voortgezet. AVONDVERGADERING. 's Avonds heeft de Minister allereerst hen beantwoord, die gesproken hadden over onderwerpen betreffende de werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling. Hij stelde in het licht, dat het vraagstuk der Nederlandsche en buitenlandsche ar beidskrachten heel moeilijk is. Wij mogen het nooit op zichzelf beschouwen en moe ten altijd bedenken, dat vele Nederland sche arbeiders in Duitschland en België evenzeer hun brood verdienen. Verwijderen wij de buitenlanders bij ons, dan worden de Nederlanders ginds verdreven. Intus- schen blijft de Regeering er voor zorgen, dat zooveel mogelijk Nederlanders ln ons eigen land arbeid vinden. Tot voor kort waren er hier ongeveer 100.000 vreemde arbeidskrachten, nu zijn er ongeveer 76.000. Het aantal Nederlandsche musici, hier te lande werkzaam is van 400 tot 6 a 700 ge stegen. De Minister beloofde de opleiding tot verschillende vakken zooveel mogelijk te zullen bevorderen. Zooals steeds heeft zich ook ditmaal een uitvoerig debat ontwikkeld bij de afdeeling „Werkverschaffing en steunverleenlng". waarbij ten aanzien van werkloo6heids-be- strijding en steunbedrag weer allerlei wenken werden gegeven. Het was al laat ln den nacht, of liever vroeg in den morgen, toen Minister Slin genberg aan het woord kwam en beloofde de vele opmerkingen, wenken, wenschen en adviezen nog eens ln de Handelingen te zullen nalezen en ernstig te zullen over wegen. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat er een blijvend aantal werkloozen te verwachten is. zoodat men straks op een bepaald oogenblik wel tot stabilisatie van den toestand zal moeten overgaan. Maar thans is het oogenblik daartoe nog niet ge komen. Overigens is er eenige opleving te bespeuren. De stijging der werkloosheid heeft voor een daling plaats gemaakt. Krachtig zal de Regeering blijven werken in de richting van werkverruiming, werk verschaffing, ook door middel van het Werkfonds. Er is reeds veel gedaan, en de Minister wees. wat dit betreft, op het boek „Het Werkende land", waarin een overzicht van het tot stand gebrachte is opgenomen. De Minister beloofde al het mogelijke te zullen doen, om het aantal tewerk-gestel- den te vergrooten. De zaak der werklooze onderwijzers hoort echter niet bij zijn de partement thuis. Het spreekt van zelf aldus de Minis ter dat de afschaffing van den huur- bijslag gehandhaafd moet blijven en dat voor de nieuwe werkloozen de overgangs toestand niet geldt. De z.g. stille armen zullen, waar dit mo gelijk is, betrokken worden in de distri butie van gehakt; in de distributie van dit voedingsmiddel zal de middenstand wor den ingeschakeld. Bij de steunverleening zal overwogen worden een nieuwe regeling voor den opzet van gezinsinkomsten, want de bezwaren zijn ten deele groot. De begrooting is zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. HAGENAAR GEBOREN Martinus Maarten, z. van P. Paling en P. van Leeuwen Abraham, z. van A. Schouten en J. M. C. Brakel Wilhelmina dr. van C. Velthuijzen en W. Schotel Gerrit z. van P. Visser en G van den Heu vel Barendina d. van T C. Engelsdorp Gastelaars en J. Zwiggelaar Maria Jan netje d. van H. Boom en M. van Oosten Bernardus Anton z. van H. A. Huinink en A. J. Affourtit Susanna d. van A. Schaap en J S. Leget Hendrik Gerrit z. van G Spek en M. Arlman Adeline Catharine Adolphine d. van T A. van Dinter en A Herrig Ingetje d. van G. Smink en J. van Winkel Alida d. van C. Ravens- bergen en K. Boezaard Hans z. van J. van Leeuwen en E. A. G. van de Schraaf Jacoba Theresia d. van G. van der Sluijs en P. A. Splinter Lydia Hilda d. van I. M. van der Vlerk en H. P. Lüdeling Augustlnus Jozef Maria z. van J. C. van dei- Werf en J. M. Simons Wilhelmina Johan na, d. van A. J. Langeveld en D. v. Steen bergen Jacobus z. van J. Marks en J. J. van Houten Pieter z. van M. van 't Zelfde en J. E. van Biezen. OVERLEDEN J. KapaanDubbelaar wed. 77 jaar Jhr. S. M. S. de Ranitz m. 70 jaar J. J. van Weeren wedr. 74 jaar M. M. M GrijpinkMiddelhoff wed. 84 jaar. GEVESTIGD J. Arkeveld kok Zijlsingel 58 C. P. H. Bok, kant,bed., Steensch. 8 J. G. Boom, dienstb. Nieuwsteeg 10a J. de Bruijn Morschsingel 9 W. Cliteur, Brouckho- vensh. 11 M. D. Constanse, Afd. Chef, Fagelstraat 41 A. Crama en fam., Opz Deli Spoorw. Mij., M. Moonsstraat 82 P. N. van Duist, Spieghelstr. 29 P. van Ee en fam., Filiaalhouder, Hoogewoerd 131 C. Hartendarp, timmerman, Leuvenstr. 45 L. D. G. Krol, Lijsterstr 36 J. Lam- bcoij, bakker. Tasmanstr. 82 B. J. Lede- boer. Heerengr. 67 D. C. Lodder, Merel- straat 45 C. P. Stigter—de Mol, Thor- beckestraat 12 J. P. Nelemans. verpleeg ster, Acad. Ziekenhuis M. L. Nieumoijer. dienstbode, Schelpenkade 40 A A. Pijl en fam,, fotograaf, Stationsweg 14 W de Ridder en fam., los werkman, Utr. Jaag pad 83a T. van Rijswijk, huish., Utr. Jaagpad 9 M, Schuster, dienstb., Lam mermarkt 27 W. var. den Berg—Steen- kist en fam., Toussa ntkade 23 A Vis en fam., P'ormosastraat 2 G. van det Vlist, metselaar. P. Steynstraat 23 W. C. de Beer—Vogelenzang, Heemskerkstr. 71 G. P. Vrijland, houth. knecht. Waard 7 P Westerbaan en fam., winkelier. Hee renstraat 32 C. J. Winkel, sigarenmaker, N. Rijn 88. ALPHEN. De feestelijkheden. Ook in onze gemeente waren Zaterdag morgen reeds spoedig de voorteekenen van het a.s. groot Nationaalfeest waar te ne men Er was bijna geen huis zonder vlag, terwijl omstreeks halfelf ook van de kerk torens en gemeentegebouwen de vlag werd uitgestoken. Op straat ging zoowel oud als jong getooid met Oranje op de borst, ter wijl 's avonds de R.K. muzlekver. Leo XIII een muzikale rondgang door de gemeente maakte, het was belangrijk drukker dan anders op straat. Inmiddels zetten de tal rijke buurtcommissaies haar werkzaamhe den voor de versiering met spoed voort. In de omgeving van het Bloemhofkwartier was men zelfs Zaterdagmiddag nog druk bezig met. het aanbrengen van Oranje ge verfde palen in en langs de trottoirs. Voorts werd een speldjesdag gehouden waarbij speldjes met de foto's van het vorstelijk paar werden verkocht. De opbrengst hier van zal worden bestemd tot dekking der kosten en het vuurwerk op den feestdag. De afd. Alphen ran den Chr. Fabrleks- en Transportarbeidersbond hield in Con cordia een Kerstvergadering onder leiding van den heer J. v. Noort. Medegedeeld werd dat de gehouden collecte voor „Hulp in Nood" ruim f. 570.heeft opgebracht. Als spreker trad op ds Mulder, die de strijd die op sociaalgebied gevoerd zal wor den in de toekomst belichtte, zulks aan de hand van een schriftgedeelte uit Open baring 13. Onder zeer groote belangstelling van de zijde der ouders werd met de kleuters der Juliana Kleuterschool, hoofd mej. v. Wijk, ae Kerstfeestviering gehouden, als mede des avonds tevens de Kerstfeestvie ring door de Zondagsschool. VERTROKKEN: M. Aniba, Den Haag, F. Halsstr. 47 G. J. van den Berg, Nieuw Leusen, den Hulst C 55 K. L. Bratzler, Gretten Dl„ Hirsch- srraat 33 A. Bultsma, Leeuwarden, Voor streek 38 A. J. Caspers, Noordwijk, Zandvstr. 15 A. M. L. D. Zuurdeeg— Coebergh. A'dam, Beethovenstr. 95 II J. Dleu, R'dam, Croosw.singel 16b J. L. de Graaf, Naaldwijk. Dijkstr. 61 J. J. Grootenhaar, Rotterdam, Lesde 5 D. de Gunst, St. Laurens, Noordweg B 179 M. A. Hogeboom, Lelmuiden. O. Wetering 51 D. Huurman. A'dam, Ulterwaardenstr. 318 A. F. W. Jetten, Gennep M. van Klinken. Den Haag. Fahrenheitstr. 632 D. Klop. Den Haag. Piet Heinstraat 79 B. F. Krantz. Oesstgeest. Hofdijk 41 G. J. van Lienden, Zeist, O. Postweg 6a J W. v. d. Linden. Amsterdam, Leldschekade 65 n R. Llszt. Den Haag, Westeinde 132 H. J. Mulder. Amsterdam. Olympiakade 59 D. van Norden. Batavia 'N O I.i. T Oenstra. Amsterdam. Damrak 1 A. H Prins, Middelbands. Br. Boumanplein 4b C. J. Ransclaar. Voorschoten. Leidsche- weg 358 J. H Romijn. Boskoop. Zijde 336 A. ScheffeT, Utrecht, K. Onnesstraat 2 L. W. v. d. Sluijs, Amsterdam. Frederlks- plein 40 P. M. Vellekoop Delft, v. Houten- straat 12 L. van Velzen, Maassluis, Jou- bertstraat 23 W. F. Verver. Zuilen, Lin- naeusstraat 42 Wed. J. Blom-v. d. Zei, Zeist. Hortensialaan 15 J B Zuurdeeg, Amsterdam. Beethovenstraat 95 II. BODEGRAVEN. Muziek en illuminatie. De feestelijkheden ter eere van ons Koninklijk Bruidspaar glorieus Ingezet met avondmuziek. Er heerschte een feestelijke stemming op de straten! Van 89 uur marcheerde de muziekver- eeniging „Crescendo", van 9—10 uur de muziekver. S.D.G. door de straten. Voor de woning van den burgemeester werd het Wilhelmus gespeeld. Het begin van de straatversiering hield een rijke belofte in voor wat nog in de komende dagen wacht. Het gemeentehuis baadde in een zee van licht. In de Burg straat brandden aan verschillende huizen reeds de feestverlichtingen en bovendien zag men hier en daar reeds eenige illumi natie, die zeker nog zal worden uitgebreid. Bijzonder mooi was de reeds geheel gereed zijnde verlichting van de terreinen van de fa. Turkenburg in de Spoorstraat. De ga zons voor villa's en kantoorgebouwen waren bezaaid met Oanje lampen, de huizen zelf waren niet .schijnwerpers zacht Oranje verlicht, op het dak prijkte ln fel schijn- werperslicht een Oranje vlag en in de kan toorlokalen tot de 4e étage toe brandde eveneens oranje licht. Het was een fan tastisch geheel, waarbij zich de verlichting van den tuin van notaris Krüsemann aan de overzijde van de straat, uitnemend aan sloot. Ook werd er druk gevlagd. Heden begint men met de algeheele ver siering van de Wilhelminastraat. ONZE MELKPRODUCTEN NAAR GRIEKENLAND. Aan de wenschen der exporteurs gedeeltelijk tegemoet gekomen. In verband met het stopzetten van den uitvoer van Nederlandsche melkproducten naar Griekenland waren door het Tweede Kamerlid, dr. Lovink, aan den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart eenige vragen gesteld. In zijn antwoord daarop deelt minister Gelissen mede, dat gecondenseerde melk. melkpoeder en melkroom sedert 1 Sept. Ï936 nog slechts ln Griekenland kunnen worden ingevoerd uit landen, waarmede Griekenland heeft een clearing- of com- pensatieovereenkomst. of uit landen met welke de Grieksche handelsbalans een ac tief saldo aanwijst. Daar Nederland niet onder deze landen valt. is Invoer van Nederlandsche melk producten in Griekenland sedert dien niet meer mogelijk. Ook de minister is van oordeel, dat, ge zien de steeds kleiner wordende uitvoer- rnogelijkheden van zuivel- en melkproduc ten alles in het werk moet worden gesteld dit afzet gebied voor Nederland te behou den. Ten einde den afzet van melkproduc ten naar Griekenland wederom mogelijk te maken, werd sedert eenigen tijd overleg met de Grieksche regeering gepleegd over een uitvoermogelijkheid van melkproduc ten en compensatie met Grieksche artike len Dit overleg heeft er thans toe geleid, dat aan de wenschen van Nederlandsche exporteurs, althans gedeeltelijk, tegemoet gekomen is. Dit neemt niet weg, dat de minister in dezen diligent blijft. BOSKOOP. Comité SchoolkindervoediJlff. Door het comité Kindervoeding zullen aan de kinderen, die op de scholen eten. als Kerstgave Drentsche hoeken worden uitgereikt, aangeboden door de Centrale bakkerij. Tevens hoopt het comité op Tweeden Kerstdag en zoo mogelijk ook op Nieuwjaarsdag aan die kinderen en ge zinnen heerlijke erwtensoep te verstrek ken. die afgehaald kan worden aan de keuken op de Zuidkade. Hiervoor zullen, met medewerking van de hoofden der scholen kaarten worden uitgereikt. GEMEENTERAAD. Behandeling cn goedkeuring gemeente- begTooting. (Vervolg). Na heropening der vergadering verklaar den de heeren Noest en 't Hart zich tegen de post betreffende kosten van de burger wacht en ran den B.V.L. en wel ln het bij zonder omdat deze post voor het komende jaar met f. 150 is verhoogd, om de paraat heid der burgerwacht beter od te voeren. Omtrent het in 1937 ln dienst houden van een tfidelijken kracht ten kantore van du- blleke werken ontstaat een langdurige dis cussie. Weth. Guldemond verklaarde, dat de gemeente-opzichter zijn handen meer dan vol heeft; zonder tijdelijke kracht is er bil publieke werken onvoldoende toezicht. Gaat de raad met het voorgestelde bedrag niet accoord. dan kan sor. niet voor de begrooting van publieke werken instaan, daar dan een goede gang van zaken niet verzekerd is. De heer Loef stelde voor om de post tot f. 300 te verlagen en den tijdelllken kracht dan over 3 maanden te ontslaan. Dit voor stel werd verworpen met 9 tegen 3 st. (Vóór de heeren Boekraad. Kranenburg en Loef). Het voorstel van B. en W. werd hierna aan genomen De heer Loef wees op den slechten toe stand van de Voorkade. In antwoord op een vraag van den heer van Kleef, zegden B. en W toe om voorstellen tot verlaging van rli wiel toelagen van het personeel spoedig te zullen voorbereiden. Een geHike toezeg ging deden zii omtrent een herziening der begrafenlsrechten. De heeren Kranenburg en Haring vroegen een verlaging van verschillende precario rechten. De voorzitter zal deze kwestie ln B en W. ter sprake brengen. De gemeentebegrooting werd hierna met alg. st. aangenomen. Het totaal der inkomsten en dat der uit gaven voor den gewonen dienst bedraagt f. 453.828.39 w.o begrepen is f. 62.762 71 als batig slot van vroegere diensten en f 21.081.10 als onvoorziene uitgaven. Totaal inkomsten kapitaaldienst bedraagt f 109.769.93 en dat der uitgaven f. 112.950. Bij de behandeling der bedrijven begroo- KOUDEKERK. Raadsagenda. De raad vergadert hedenavond te half acht. 1. Notulen 2. Ingekomen stukken. 3. Be noeming lid burgerlijk armbestuur en bur gerlijk armhuis. Periodieke aftreding M. Schenkeveld. Voordracht: 1. M Schenke- veld. 2. J. Wille. 4. Benoeming lid commis sie plaatselijk toezicht op het lager onder wijs. Periodieke aftreding H. van Leeuwen Hzn. Aanbeveling: 1. H. v. Leeuwen. 2. J. Wille. 5 Gratificatie gemeente werkman voor controle straatverlichting. 6. Wijziging gemeenterekening dienst 1935. 7. Wijziging en opnieuw vaststelling gemeentebegrooting dienst 1937. 8 Wijziging verordening, rege lende de eiscnen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters dezer ge meente 9. Voorstel tot het verleenen van een crediet in verband met a.s. vorstelijk huwelük. 10. Opnieuw vaststelling verorde ning od de heffing van opcenten od de gemeentefondsbelasting 1937/1938. 11. Voor stel tot het verleenen van een extra crediet voor schoeisel ten behoeve van ondersteunde werkloozen. 12. Wijziging gemeentebegroo ting dienst 1936. Wegens het bedanken van den heer J Jongenecl als kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk is in diens plaats gekozen de heer A. Mieog. Het verjaringsfonds ten bate der Ned. Herv. Kerk bracht over November op f. 28.46 plan 1936 f. 77.40. LEIDERDORP. Ouderavond Ned. Herv. School. In genoemde school werd een ouderavond gehouden; de opkomst was zeer goed. De leider ds. G. J. Streeder. sprak een Inlei dend woord naar aanleiding van Matth. 6 25—34 Het hoofd der school de heer R. v. d. Hoek wees od de snelle toename van het leerlingenaantal, dat nu al bijna de 200 ls genaderd en uitbreiding der school ln de naaste toekomst noodzakelijk maakt. Na de gedachtenwisseline hield de heer P. J. D. van Malssen een lezing over ..Straffen als onderdeel van de opvoeding". Deze interes sante lezing werd met belangstelling ge volgd. Mej. L. H. Kroon sprak nog over het aanvankelijk leesonderwiis De voorzitter der schoolvereeniging de heer C. de Graaf Wzn. dankte daarna den heer Streeder voor zijn leiding waarna het hoofd der school deze goed geslaagde bij eenkomst met dankgebed sloot. Loop der bevolking. Vertrokken: P. de Groot en gezin, naar Leiden. Waard 7 C. C. J. Ravensbergen- Meljer. naar Den Haag Delftschelaan 29 H. Botermans naar Lelden Lombok- straat 3a K. de Boer en gezin naar Lei den. Kraalerstraat 15 L. Bouman. Idem. Idem L. A. den Ouden en gezin, naar Lelden. Mariënpoelstraat 23a B M. v. d. Voort, naar Lelden. Oosterstraat 40 Ja. Oa. Trutiers. naar Lelden. Meloenstraat 26 A v. Tol. naar Haarlem Delftstraat 29 H. B. B. Llndenburg. naar Lelden Kerk steeg 3a - C P Roest, naar Zoeterwoude. Vlietweg E 18 H. H. Mugge. naar Voor schoten. Doncklaan 30 D. Bruné en gez.. naar Leiden. M. Moonsstraat 40 L. J. de Wit. naar Leiden. Laat de Kanterstraat 2. Gevestigd: G. N. Oudshoorn en gezin. Dr. de Bruljnestraat 9 A. Vlele en gezin. Hoofdstraat 150 N. van Tol-den Boon. Dr. de Bruljnestraat 3 J. Wolmerstett. v. d. Valk Boumanweg 46 F. de Graaf. Ruige Kade 2 W. H. v. d. Helde. Kas tanjelaan 3 A. Kruidenier, Hoofdstraat 164 Wed. J B Maat-v. d. Berg. woon schip v. d. Valk Boumanweg. Burgerlijke Stand Geboren: Jacomlna. dochter van M. J. Rasser en J. Koek Overleden: Joseph Wagemaker, 52 Jaar, echtgenoote van T. Jenner. Kerstvergadering der S.D.A.P. De afd. Leiderdorp der S.D.A.P. hield een kerstvergadering in ,,'t Wapen van Lel den". De afd. voorz., de heer Vosselman. opende, waarna de heer L, G. v. Doorn van Lelden sprak over „De kerstgedachte en de huidige samenleving". Spr. behandelde den tegenwoordlgen strijd op politiek-economlsch terrein tus- schen sociaal-democratie en kapitalisme. Uitvoerig besprak hij de onmacht van het kapitalisme waar het betrof de arbeiders te voorzien van de noodige levensbehoef ten. Vandaar de strijd tegen het kapita lisme, dat zich den laatsten tijd vertoont ln een nieuw gewaad n.l. het fascisme. Dus ook strijd tegen het fascisme, dat den mensch ondergeschikt maakt aan den tine gaf de heer Noest een 10 °A> verlaging der meterhuren in overweging Weth. van Gelderen zelde hieromtrent een nader on derzoek toe. doch ls momenteel tegen iedere vermindering der inkomsten. Na korte discussie werd met alg. st. de begrooting der bedrllven vastgesteld, even als die van he' burgerlijk armbestuur. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacoba Martina d. van J. M. v. Hevellngen en M. J. v. d. Berg: Hendrika Maria d. van T. Westdijk en M. den Hertog; Elisabeth Cornelia, d. van J. A. de Ruiter en C. J. Edelman; Johanna Jacob, z. van W. F. L. Sachs en J L. Goemans. Getrouwd: D. v. Otterioo, 29 Jaair en M. v. Wijngaarden 24 jaar; A. A. Viergever, 29 jaar en K E. v. Klaveren 29 jaar; A. Tui- nenburg 25 jaar en M. T. Schouten 19 jaar. Tot Kerkvoogden der N.H. Kerk zijn gekozen de heeren Jan BoeT en Jac. Verboom In de vacature van den heer H. Hoe- aemaker is tot onderwijzer aan de Chr. Ulo-school Rozenlaan alhier benoemd de heer C. Roos, onderwijzer aan de Pnlël- school te Rotterdam. Gevonden: portemonnaie m. inhoud, vulpotlood, heerenrijwiel, paar handschoe nen. rol gaaslinnen en schooletul. Inlich tingen politiebureau, Morgenmiddag half drie, bestaat er ln het gymnastieklokaal der openb- school gelegenheid voor kostelooze Inenting. voorkomt Siroop Famel ernstige gevolgen, doet hoest bedaren, maakt het slijm los! Vraaql hel oordeel van Uw doklerl Bij Apothekers en Drogisten 1160 groote flacon kleine flacon f 1 15 i (Inffcz. Med.l HOLLAND-AFRIKA LIJN BLOEMFONTEIN, uitr., 21 Dec. te Kaap stad; vertrekt 23 Dec- naar MosselbaaL SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN KOTA AGOENG, 19 Dec. van Cebu naar Pacific Kust. KON. PAKETV. MIJ. SAWAHLOENTO, 19 Dec. van Durban te Singapore. NIEUW ZEELAND, 19 Dec. v. Singapore naar Adelaide. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJIKARANG. 20 Dec. van Padang naar Batavia. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. COTTICA, 18 Dec. van N. York n. W. Indié AMOR, 19 Dec- van N. York n. W. Indië. BREDA, thuisr., 19 Dec. van Corral. TELAMON, Mlddell. Zee n. Antwerpen, was 21 Dec. 12 uur 's middags 90 mijlen N. van Finisterre. MEROPE, 21 Dec. v. Danzig n. Kopenh. CRYNSSEN, thuisreis, 21 Dec. van Havre; wordt 22 Dec. nam. 4 uur 30 te Amst. verwacht. VAN RENSSELAER. 20 Dec. van Parama ribo naar Demerara. TRAJANUS. Amst. n. Napels, pass. 20 Dec. 's nachts 12 uur Gibraltar- DEUCALION, Amst. n. Middell. Zee, pass. 21 Dec. voorm. Gibraltar. ULYSSES. 21 Dec. voorm. 10 uur 15 van Amsterdam te Hamburg. FLUTO, 20 Dec. v. Amst. te Gothenburg. CERES. 21 Dec. v. Patras te Piraeus. RHEA, R.dam n- Middell. Zee, pass. 19 Dec. Gibraltar. GANYMEDES. Amst. n. Middell. Zee, pass. 21 Dec. Gibraltar. HERCULES, 21 Dec. van Hamburg te Amst. HOLLAND—BRITSCH-INDIË-LIJN. HOOGKERK, uitr., 19 Dec. v. Llvorno. 1 HOLLAND-O. AZIË LIJN MEERKERK, thuisr., 20 Dec. v. Marseille SEROOSKERK, thuisr., 18 Dec. van Sin gapore- ZUIDERKERK, thuisr., 19 Dec. v. Dalren. HOLLAND—AUSTRALIË-LIJN. MELISKERK, uitr., pass. 20 Dec- Gibraltar. HALCYON LIJN STAD AMSTERDAM, 19 Dec. van R'dam te Clvita Vecchia. STAD ZWOLLE. 20 Dec. v. Porot Vesme te Sfax. ROZENBURG, 20 Dec. v. Oran n. Gent. KON. HOLL. LLOYD. AMSTELLAND, uitr., 21 Dec. te Rio Janeiro ROTTERDAMSCHE LLOYD GAROET, uitr., pass- 21 Dec. Kaap Bon. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN PHOBOS. 19 Dec. v. Trinidad te L. Palmas BATAVIER VII, 21 Dec. v. R.dam te Mldd- lesbro. BERKEL, 21 Dec. v. Havre te Hamburg. HAULESWIJK. Melilla n. Danzig, pass. 21 Dec. Finisterre. KATWIJK, Rdam n. Lissabon, pass. 20 Dec. Ouessant. THEMISTO 20 Dec. van Manchester te Port Talbot. WOENSDRECHT, 19 Dec. van New Orleans naar Havre en Antwerpen. L1NGE. 19 Dec. van R.dam te Libreville. LOOSDRECHT, 21 Dec. v. Manilla te Cebu MAAS, 19 Dec. van Dubrovnik n. Susak MOORDRECHT, 22 Dec. van Las Piedras te R.dam verwacht. TELA, 21 Dec. van R.dam te Rosario. NIEUWLAND, 21 Dec. van Rotterdam te Grangemouth. HONTESTROOM, 20 Dec. van Amst. te Londen- MIJDRECHT, R.dam n. Abadan, pass. 20 Dec. Bevezier. Staat en deze stelt boven de Kerk, waar uit het kruis wordt weggenomen. Spr. ging dan na wat de kerk z.i. ver keerd doet en wees o.a. op Spanje waar het volk werd uitgezogen en de kerk de groot ste kapitaliste was. Vervolgens stelde hij de vraag: „Mogen wij kerstfeest vieren?" Hij voerde daarbij aan, dat Christus steeds de zijde van de bezltloozen en den strijd heeft gevoerd tegen de bezitters. Christus' leven was een leven van dienen. Ook het socialisme wil de menschheld dienen, en daarmee God dienen. Veel theologische last kan overboord geworpen worden. De wereld lijkt verder af van het doel dan in Chris tus' dagen, maar toch. de proletariërs heb ben de eeuwen door zijn woord ln hun hart meegedragen. Vieren wij daarom Kerst feest. ons buigend over de kribbe. Hierop volgde sluiting. Donderdag 24 December a.s des nam. van 12 uur zal er gelegenheid zijn voor kostelooze inenting voor hen die zich daar toe aanmelden ten huize van dr. G. A. de Bruijne, Hoofdstraat 10 alhier. 2—4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14