VAN HOUTEN fi elixer De eerste bruidsdag in de residentie PRETTIGE KERSTDAGEN! WENSCHT LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 21 December 1936 Derde Blad No. 2354f Een enorme menigte op de been 77ste Jaargang Ontsteking van het vreugdevuur SMcht™ RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK Het is Zaterdag in Den Haag, zoowel 's middags als 's avonds buitengewoon druk geweest. Men sprak op Prinsjesdag dit jaar van '11 drukte zooals zelden in den Haag was geweest. Een half millioen men- schen zouden er dien dag geweest zijn. Het cijfer is moeilijk te controleeren, maar tegengesproken is het niet. Onze indruk was en de hoofdcom missaris van politie bevestigde het, dat het Zaterdagavond drukker was dan op den derden Dinsdag van dit jaar. In de binnenstad bewoog zich één compacte menschenmenigte voetje voor voetje door de hel verlichte en bont versierde straten. Herdenkingsboomen geplant. Zaterdagmiddag half drie heeft, in te genwoordigheid van prof. van der Bilt, wethouder van financiën, die d£n wethou der van openbare werken vertegenwoor digde. en de leden van het huldigings comité in het Rosarium aan het Josef Israelsplein de planting van twee herden kingsboomen plaats gevonden, door een veertigtal kinderen van de schoolkindertui- nen, die deze boomen op een versierde wa gen van de kweekerij der gemeentelijke plantsoenen, naar het Rosarium vervoer den, onder leiding van den heer Herweijer. De plechtigheid ving aan met het leggen van een krans, door de kinderen, op het monument van wijlen Koningin Emma. Hierna heeft wethouder, prof. van der Bilt in een korte rede de beteekenis van de planting van deze boomen, waarvan die ter rechterzijde den naam Juliana en die ter linkerzijde den naam Bernhard draagt, uiteengezet. Vervolgens hebben de kinderen de boo men resp. voorzien van een oranje en een geel-roode strik geplant. Het vreugdevuur. In den loop van den middag breidde het contingent feestgangers zich steeds uit en vooral voor het Paleis was het weer erg druk. Het was immers bekend, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard, tegen 4 uur naar het Julianamonument op het plein, naar de stammoeder der Oranjes genoemd, zouden rijden. De talrijke wachtenden werden omstreeks half vier verrast, toen een open auto na derde, komende uit de richting Zeestraat, waarin de Koningin, Prinses Juliana en een hofdame hadden plaats genomen. De bruid en Haar moeder bracht men een jubelend groet. Weinige oogenblikken later reden drie hofauto's voor. In de eerste namen Prinses Juliana en Prins Bernhard plaats en in twee andere auto's leden van het gevolg van Hare Koninklijke Hoogheid. Tusschen de juichende menschenrijen door en voorafgegaan en geflankeerd door de motorpolitie met zijspan ook de hoofdcommissaris reed in den stoet mede reed de auto, waarin het Jonge paar had plaats genomen door de Heulstraat. Lange en Korte Voorhout, Haagsche Bosch, le van den Boschstraat, Juliana van Stolberg laan naar het gelijknamige plein. Ook langs de route waren velen op de been om Prinses en Prins op den dag hun ner ondertrouw te bejubelen. Bij het monument. Op het Juliana van Stolbergplein ston den reeds tijdig zeer veel menschen, ter wijl in de Juliana van Stolberglaan ter weerszijden van den rechten rijweg school kinderen stonden opgesteld, Binnen het hek van het plantsoen was met behulp van oranjevlaggen en tapijten een loge opgericht, waarin twee zetels voor het bruidspaar waren geplaatst. Boven op het monument, dat in 1909 ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Juliana in het Bezuidenhoutkwartier is opgericht, prijk ten 2 in elkaar sluitende kelkvormige scha len, die van onderen indirect verlicht wer den. In de bovenste schaal zou het vreug devuur. dat met lichtgas wordt gevoed, gaan branden. Het vuur zal niet gedoofd worden voor het einde van den dag der huwelijksvoltrekking op 7 Januari as. Rondom het plantsoen was een versie- rbig van groen met oranje lichtbollen aan gebracht en schier huis aan huis werd ge vlagd. Ter begroeting waren aanwezig de leden van het wijkcomité, de voorzitter ir. M. C. O. Bongaerts, de secretaris W. H. J. Dicke, E. L. graaf van Limburg Stirum, de gem.- secretaris, mr. dr. J. J. Boasson, ir. J. F. H. Koopman, jhr. H. J. Repelaer van Driel en luit.-generaal Ph. W. Weber. Onder de aanwezige autoriteiten zagen wij den com missaris der Koningin in de provincie Zuid Holland, jhr. mr. H A. van Karnebeek, en de wethouders van 's-Gravenhage, prof. ir. C L. van der Bilt, ir. L. J. F. Feber en den heer J. R. Snoeok Henkemans. Voorts wa ren aanwezig de drie overlevende leden van het comité dat In 1909 heeft geijverd voor de oprichting van dit monument, en wel douairière J. W. J. A. baronesse van Lyndenvon Schmidt auf Altenstadt, mr. E. W. Th. van den Brandhof en J. H. F. graaf Dumonceau. Enkele minuten voor vieren kondigde gejuich in de verte aan, dat de stoet met het Prinselijk paar in aantocht was en even later arriveerden de hofauto's op het Plein voor den ingang van het plantsoen. H'er werden Prinses Juliana en Prins Bernhard ontvangen door den heer G. Jansen, kamerdienaar van wijlen H. M. de koningin-Moeder, die het bruidspaar naar het comité leidde, waar Prins en Prinses werden ontvangen door den voorzitter, ir. M C. E. Bongaerts. De koninklijke mili taire kapel onder leiding van kapitein Walther Boer zette het „Wilhelmus in, terwijl de magnesium fakkels der film-ope rateurs een fel schijnsel over het plein wierpen. De 5-jarige Marietje Haring bood de Prinses een ruiker witte bloemen aan en nadat verschülende aanwezigen aan het bruidspaar waren voorgesteld en prinses Juliana en prins Bernhard hadden plaats genomen, trad ir. Bongaerts naar voren en sprak het paar toe. Rede van den voorzitter. Koninklijke bruid, Doorluchtige bruide- D°Het eerste woord dat ik met Uw verlof tot U mag richten op dezen gelukkigen dag is hoe kan 't anders een eer biedige gelukwensch uit naam van al de bewoners van de Bezuidenhoutwijk. Een eerbiedige gelukwensch met de aan- teekening van Uw huwelijk, waarvoor uit aller ziel de bede tot den allerhoogste stijgt, dat het zoo gelukkig moge zijn als hier op aarde mogelijk is, gelukkig tot in lengte van dagen. Een geluk, waarin de Bezuidenhoutwijk zich bij voorbaat verheugt en met haar, ik ben er zeker van, geheel de koninklijke re- sidentie. geheel het lieve vaderlancL Een geluk, dat een hechten grondslag heeft in de nooit volprezen toewijding der Oranjes aan het Nederlandsche volk en dat in de met Godsvertrouwen te ploegen voren van Nederlands geschiedenis den bodem bereidt voor den bloei en het wel zijn van dat volk, van Uw volk Het tweede woord is dank, dank aan Uwe Doorluchtige Hoogheid, omdat Gy hebt willen gehoor geven aan onze uit- noodiging U op dezen zoo bijzonderen dag r.aar het centrum van de Bezuidenhout wijk te begeven om het vreugdevuur te OnDank0n'aan Uwe Koninklijke Hoogheid omdat Gij deze feestelijke ontsteking met Uwe hooge tegenwoordigheid hebben wil len vereeren. De vreugdevuur is het symbool van de liefde die in aller hart oplaait, voor U, vorstelijk bruidspaar. Dat vuur zal onafge broken branden al de dagen die ons nog van de voltrekking van het blijde huwelijk scheiden. Dat vuur zal opvlammen uit het monument dat is opgericht ter dank bare herinnering aan de geboorte van Uwe Koninklijke Hoogheid en dat op 20 September 1910, namens Hare Ma jesteit Koningin Wilhelmina werd ont huld door wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid Hendrik, Prins der Nederlan den, Hertog van Mecklenburg, als her innering aan den heugelijken dag van 30 April 1909. Het monument vormt het middenstuk van het Juliana van Stolbergplein, rond dat plein ontplooit zich de Prinsessen van Oranjebuurt, die op haar beurt de kern van de Bezuidenhoutwijk vormt. Geen wonder dat die wijk dankbaar is voor dezen dag. Zij heeft zich opgemaakt, om zich te tooien met bloemen, met groen en met licht. Het accent wordt niet gelegd op de schittering van enkele hoofdlanen, maar op de spontane samenwerking van groot en klein, van jong en oud, ookin de meest bescheiden straten. Een heghi van dien bruiloftstool zal zich straks op uw verderen tocht voor uw oog vertoonen on der jubelend klokkengelui. De versiering gaat voort om straks haar volto9'mgri^ bereiken in de laatste week voor den dag van het blijde huwelijk. De wijk vleit zich met den hoop dat ons vor rte)ijk bruidspaar indien de dacen dat veroorloven, op een -korten rij toer ervan zal genieten hoe ook de Wein eten en de oudsten onder ons, hoe zij die thuis moeten blijven in hun eigen buurt de vreugde in hun hart zien weerspiegelen in den bruiloftstooi vanhunstraat. Doorluchtige Hoogheid, alom zal er aus brandenden fakkel overhandigen. Het vuur ontstoken. Na deze woorden reikte ir. Bongaerts Prins Bernhard, die naar voren was ge treden een brandenden fakkel over, die bevestigd was aan een langen. ^et groen ^«mbS«»Oe- denckklank het oude „Wilt heden nu treden" wTLn heer Bongaerts voor de uitge- den terugtocht. Qp den teragweg. Door de Juliana van Stolberglaan, Laan Nieuw-Oost-Indië en over het Bezuiden- hout en verder langs dezelfde route als op den heenweg gevolgd was, reden Prinses Juliana en Prins Bernhard naar het paleis terug, waar dezelfde schare, die het vorste lijk paar bij het uitrijden bejubelde, aan wezig was. Onder vreugdevol geroep reed de auto van de Prinses voor het Paleis. Op het bordes dankte het paar nog om dan ach ter de glazen deuren uit het gezicht te verdwijnen. Even later waren Prinses Juliana en Prins Bernhard nog voor een venster van de eerste verdieping zichtbaar, hetgeen tot nieuwe juichkreten aanleiding gaf. Langzamerhand keerde de rust voor het paleis terug, voorzoover daar in deze dagen sprake van is. De avonduren. In den loop van den avond werd het voor het Paleis weer steeds drukker en al sjxiedig was er een dusdanig gedrang, dat de politie genoodzaakt was met behulp van touwen een afzetting te vormen. Dank zij dezen maatregel in het belang van de openbare orde zijn er -- voor zoover onze informaties strekten geen ongelukken van eenig belang voorgekomen. Wel viel er af en toe iemand flauw of werd er iemand onder den voet geloopen, maar de Eerste Hulp kon steeds door plaatselijke behandeling het euvel herstellen. Deze af zetting was ook noodig, om een 200-tal le den der Vrouwelijke Studentenvereeniging uit Leiden door te laten voor het brengen van een serenade aan de Prinses. Voor een uitvoerig verslag van deze serenade zie men onder Stadsnieuws. „Uit het leven der Oranjes". Voor een uitverkocht huis is Zaterdag avond ter gelegenheid van het begin der feesten, in den koninklijken schouwburg de gala-première gegaan van het door Ben van Eijsselstein geschreven historische spel „Uit het leven der Oranjes", onder auspi ciën van het Nationaal Jongeren Verbond, opgevoerd door het Vereenigd Rotter- damsch Ilofstadtooneel onder leiding van Cor van der Lugt Melsert. Talrijke autoriteiten waren bij deze pre mière aanwezig. Voor den aanvang der voorstelling hield de voorzitter van de af- deeling den Haag van het N. J V., mr. Th. M. Bautz een korte toespraak, waarna het spel een aanvang nam. Ben van Eijssel stein heeft kans gezien in zes boeiende tafejeelen te toonen, wat de verschillende Prinsen van Oranje voor Nederland en voor het Nederlandsche volk hebben beteekend. In een korte toespraak dankte de alge- meene voorzitter van het N. J. V.. mr. W. de Vries, zoowel den schrijver als den heer Schouwman, componist van de begeleiden de en preludeerende muziek en de spe lers, in het bijzonder den regisseur Cor van der Lugt Melsert. Zij allen werden met bloemen en applaus voor hun prestaties van dezen avond beloond. Aanbieding Cavalerie-sabel Zaterdagmorgen om half tien heeft een deputatie van de cavalerie op het paleis aan het Noordeinde aan Z. D. H- Prins Bernhard een cavalerie-sabel aangeboden. De deputatie bestond uit den inspecteur der cavalerie, kolonel H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, kolonel H. Ch. G. baron van Lawcik, gouverneur der Koninklijke Militaire Academie, kolonel E. A. F. baron Creutz, commandant van het 2de regiment huzaren, luit.-kolonel K G. van der Man- dele, commandant van het le regiment huzaren en ritmeester B. A. de Veer, ad judant van den inspecteur De sabel werd aangeboden namens alle officieren en on derofficieren der cavalerie ter gelegenheid van de intrede van Prins Bernhard als ritmeester bij dit wapen. H.M. de Koningin ter Kerke. H.M. de Koningin heeft gistermorgen met klein gevolg de godsdienstoefening bijgewoond in dc Nieuwe Kerk te 's-Gra venhage onder het gehoor van ds. A. K. Straatsma, Ned Herv. predikant aldaar. De dienst die het gewone verloop had werd door den voorganger geopend met votum en zegengroet, waarna hij de Zaligsprekin gen voorlas, waarop de gemeente ant woordde met het zingen van Gez. 203 vrs 9. Nadat ds. Straatsma gelezen had Jes. 62 vrs 19, koos hij als tekst voor zijn adventsprediking Jes. 62 vrs 1012. Na den dienst verzamelden velen zich aan den uitgang der kerk om van het ver trek van H. M. de Koningin getuige te zijn. 3988 (Ingez. Med.) Geschenken uit Indië Gezagvoerder Sillevis heeft met de Dja- lak enkele huwelijksgeschenken uit Indië naar ons land gebracht. De zending, we gende ziestien K.G.. bestaande uit een fraai versierde Pajong, twee goudbrokaten kus sens en een tweetal kleurige theemutsen, vervaardigd en aangeboden door de Roe mer Visscher vereeniging te Batavia. Mr- dr. J. W. Meyer Ranneft te 's-Gravenhage zal de geschenken ten paleize aanbieden. Gelukwensch van Nederl. visschers Door de te Dieppe in Frankrijk verblij vende visschers is het volgende telegram aan het Bruidspaar verzonden: Koninklijk Bruidspaar, La Haye. Ongeveer twaalfhonderd getrouwe on derdanen, vormende de bemanning van tachtig Nederlandsche visschersvaartuigen, die de haringvisscherij uitoefenen in En- gelsch Kanaal, vandaag binnengeloopen in de haven van Dieppe voor week-end, en aldaar gepavoiseerd liggend, veroorloven zich eerbiediglijk Uwe Koninklijke Hoog heden geluk te wenschen met voorgeno men huwelijk, waarop zij God's Zegen af- smeeken. Namens allen: JOH AN POORTMAN, Vertegenwoordiger Reedersvereeniging Nederl. Haringvisscherij KANTONGERECHT TE ALPHEN. Aanrijding te Ter Aar. Allereerst had zich te verantwoorden dr. P. U. uit Ter-Aar, wien ten laste was gelegd een aanrijding te hebben veroorzaakt, waarbij de wed. V. een enkel heeft gebro ken. Verdachte beweerde dat hij heel zachtjes reed, doch de vrouw plotseling naar links was uitgeweken en voor zijn wagen was gevallen. Als verdediger trad voor verdachte op Mr. A. J. Sormani uit Leiden. De kantonrechter merkte tot ver dachte op, dat hij toch beter had kunnen wachten inplaats van door te rijden. Ten tijde van de aanrijding was er 12 Sept.. j.l. een kinderoptocht gehouden van Aardam naar het gemeentehuis en in de Kerk buurt was verdachte met zijn auto achter den optocht en tusschen het publiek gaan rijden. Verschillende getuigen werden ge hoord, die over het algemeen verklaarden dat verdachte zachtjes had gereden; som mogen hadden wel over een paar honderd meter afstand naast den wagen geloopen. De mede-verbalisant de gemeente-veld wachter H. Br. kon weinig verklaren, daar hij voor den optocht had geloopen, dus het ongeval zelf niet had gezien De verdachte zeide dat hij zijn patiënt G. V. moest gaan bezoeken. Deze als getuige gehoord, ver klaarde dat de aangereden juffrouw iets mank loopt en op een gegeven moment was gevallen door een lichte duw die zij had opgeloopen door de voorbumper der auto. Ware zij niet slecht ter been geweest dan zou zij niet gevallen zijn. De ambtenaar verzocht hoewel hij reeds meende dat de schuld vast stond, aanhou ding tot het hooren van nog meerdere ge tuigen, gedeeltelijk als- of niet in het ver baal genoemd, waarover de ambtenaar en de mede-verbalisant eenig meeningsver- schil hadden. De zaak werd aangehouden tot 15 Januari a.s. De autobestuurder C. had een wagentje met galanterieën aangereden van den jeugdigen koopman U. waarbij de koop waar was beschadigd. De jongen werd als getuige gehoord, terwijl zijn vader was me- degekomen om zich oiviele partij te stel len voor de schade aan den handel toege bracht door hem vastgesteld op f. 4.36. Ge tuige had in een groote doos de bescbadig- digde koopwaar medegebracht, die nu voor de balie werd uitgepakt. De ambtenaar meende dat de schade niet zoo groot was en verschillende voorwerpen nog wel ge maakt zouden kunnen worden. Zelf nam de ambtenaar b.v. een beschadigd en ver bogen vuilbllk. dat hij in den juisten vorm boog.Hij hield dit toen getuige voor en zeide tot groote hilariteit van het publiek: „Ziet u ik heb het al gemaakt en voor een dubgeltje minder kunt u het zeker ver- koopen". Eisch en veroordeeling van ver dachte, die niet was verschenen f. 7 subs. 7 d. met toewijzing van de civiele vorde ring aan U., tot een bedrag van f. 3, dat zoowel ambtenaar als kantonrechter hoog genoeg vonden. G. had als autobestuurder de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht, door een voor hem rijdende woonwagen te willen passeeren, terwijl van de andere richting een vrachtauto naderde, die toen plotseling sterk moest remmen en aangereden werd door een achter deze vrachtauto rijdende wagen. De bestuurder B. der vrachtauto wilde zich civiele partij stellen tegen ver dachte, doch ambtenaar en kantonrechter raadden hem dit af, daar verdachte wel de aanleidende persoon tot de schade was ge weest, doch deze niet rechtstreeks had ver oorzaakt. Veroordeeling f25 subs. 15 dagen. De eisch luidde f.30 subs. 20 dagen. G. BI. uit Bodegraven, tegen wien een geldboete was gevorderd van f. 5 subs. 5 d. wegens het plaatsen van een bord in zijn tuin met een daarop voorkomend pamflet, bevattende politieke reclame, werd van rechtsvervolging ontslagen, evenals de ex ploitant van een koffietent G. P. uit Bode graven, die na sluitingstijd zou hebben ver kocht. Ook de ambtenaar had reeds 'ont slag van rechtsvervolging gevraagd. Mej. v. D.. huisvrouw van A. v. Z., land bouw te Woubrugge. was in verzet geko men tegen het de vorige zitting tegen haar gewezen vonnis ad f. 100 subs. 50 d. we gens het afleveren van boter zonder dat deze was voorzien van de voorgeschreven zegels. Mr. Sormani uit Leiden voerde aan dat verdachte een en ander had afgeleverd zonder medeweten van haar man. Zij had er niet op gelet dat de boter niet gezegeld was. Bovendien werd aangevoerd dat de opzet van ontduiking der ontheffing ge vaarlijk zou zijn geweest, daar de vracht rijder H. de boer kwam bestellen voor der den en deze ook betaalde. Naar wie de bo ter werd vervoerd, was verdachte dus niet bekend, wat bij voorgenomen ontduiking toch reeds hoogst gevaarlijk is. Na het hooren van den betrokken vracht rijder en de echtgenoote van den ver dachte, voerde deze nog aan dat zijn boek houding wel in orde was, terwijl de amb tenaar er bij bleef, dat bij gehouden con trole ook was gebleken dat de voorgeschre ven registers twee weken niet bijgehouden bleken. De ambtenaar liet duidelijk uit komen dat tegen dergelijke overtredingen streng moest worden opgetreden, temeer daar hij verdachte herkende en deze reeds eerder is veroordeeld. De ambtenaar van het O.M. vroeg derhalve bevestiging van hel vonnis In zijn pleidooi beriep verde diger zich op clementie, doch ook de kan tonrechter ging hier niet mee accoord en bevestigde zijn vonnis. H. B., uit Ter-Aai-, was eveneens in ver zet gekomen tegen een -hem bij verstek ge wezen vonnis waarbij .hij was veroordeeld tot 2 x 10 d. principale hechtenis wegens overtreding der Jachtwet. De overtreding ontkende verdachte niet. maar hij vond de straf veel te hoog. De kantonrechter voelde niets voor ver andering van zijn vonnis en bevestigde dit dan ook. PB Tïï IN UW BORREL H COCKTAIL LIKEUR SfcSBJ X VERMOUTH SHERRY CAJZ&Zn.VANPEKELA-GRONING£N 1594 (Ingez. Med.) Th. KI. te 's-M Fazanten groot bren gen is niet zoo gemakkelijk als kuikens van groote hoenders. Wij raden u aan, eerst wat te lezen over het fokken, groot brengen en houden van fazanten en wan neer u het een en ander met aandacht hebt doorgelezen, het precies op te volgen, zoo als staat aangegeven Iedere erkende boek handelaar 'zal u het gewenschte kunnen leveren

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9