EERSTE NEDERLANDSCHE [EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 21 December 1936 Gemeenteraad van Leiden LAND- EN TUINBOUW UIT DE OMSTREKEN BEURSOVERZICHT UIT DE RIJNSTREEK WEERBERICHT. Barometerstand. Hede-nmldc 3 uur: 772. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Btldt. Hoogste barometerstand 776.3 te Weenen. Laagste barometerstand 725.9 te Abisko. Verwachting tot den avond van 22 Dec.: Matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag. Weinig verandering in tempe ratuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind hedenmorgen aan alle posten: „Attensiescin neer". BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. De laatste diepe depressie bleef op groo- ten afstand en trekt thans afnemend over Noord Scandinavië, gevolgd door een niet diepe secundaire aan de Iersche kust, waarachter drukstijging schijnt te volgen. De hoogedrukklng die ln het Zuidoosten gisteren-boven 760 m.m. steeg, begint nu af te nemen. Aan de Noorsche kust stormt het nog reaar uit West en valt veel regen, over het geheele Oostzeegebied waaien krachtige Westelijke winden met temperatuur ver boven normaal. Op de Britsche eilanden valt regen in Ierland en Schotland, ook in Engeland is de lucht grootendeets betrok ken. Frankrijk heeft veel windstilte en mist met temperaturen even onder het vriespunt in het midden. Dultschland heeft lichte vorst ln het Zuiden met zeer droge heldere lucht tot op groote hoogte, waar de lucht abnormaal warm is, in het Zuid westen komen aan den grond mist en regen voor. Bij matigen wind uit Zuidelijke richtin gen is hier te lande mistig weer met tem peraturen even boven het vriespunt te wachten en weinig of geen neerslag WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: windstil, 1 gr. C., nevel. London: Z.Z.W. wind, 8 gr. C., licht be wolkt. Berlijn: Z.Z.W. wind. —0 gr. C„ licht bewolkt. Marseille: windstil, 4 gr. C.. licht be wolkt. Genua: N wind, 11 gr. C., onbewolkt. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 2 gr. C. (35 gr. F.). 12 uur 's mldd.: 3 gr. C. (37 gr. F.). 3 uur nam.: 3 gr. C. (37 gr. F.i. HOOGWATERTUDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Dinsdag. Voorm. te 8 u. 17 min.; nam. te 8 u. 49 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Maandag: 4.17 n.m. tot 7.41 v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG 21 Dec. op: 11 uur 30. (Zitting van hedenmiddag.) Voorzitter, de burgemeester, mr. A, v. d. Sande Bakhuyzen. Na opening worden de notulen goedge keurd, waarna eerst de Installatie van het nieuwe raadslld.den heer M. Dubbeldeman. plaats vindt, Binnengeleid door den secre taris, legt de heer D. de vereischte beloften af en neemt, na door den voorzitter te zijn gelukgewenscht, zitting. De voorzitter doet dan mededeellng van ('enige Ingekomen Stukken, w.o. missives van Qed. Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten enz. EEN GELDLEENING. Aan de orde komt dan het voorstel In take een geldleening, groot l'/i millloen. •Men zie onder Stadsnieuws). Z.h.st. wordt dit voorstel goedgekeurd. AGENDA. 2e. Benoeming van een lid van de com missie voor het Openbaar Slachthuis (va cature Y Kuipers). Benoemd wordt de heer Dubbeldeman. 3e. Voorstel tot overneming en ruiling vaai eenige strooken grond. (225) Conform besloten. 4e. Voorstel tot wijziging van de veror dening betreffende het verleenen van een tijslag op de pensioenen aan gemeente ambtenaren en hunne weduwen en weezen toegekend, krachtens de verordening, re ilende het verleenen van pensioen en Wachtgeld aan gemeente-ambtenaren en de verordening, regelende het verleenen van pensioen aan weduwen en kinderen van gemeente-ambtenaren, zooals deze luiden na de wijziging van 26 Maart 1914. (226) Conform besloten. HET SPORTFONDSENBAD. 5e. Voortzetting van de behandeling van het voorstel inzake: a. het waarborgen van de rente, aflos sing en verdere kosten wegens een door derden aan de N.V. Sportfondsenbad Lei den te verstrekken leening tof leeningen) ten behoeve van den bouw van een over dekte bad- en zwem-inrichtlng met een buitenbassin op het Schuttersveld; b. het aan genoemde N.V. ln erfpacht geven van c-en gedeelte van het Schutters veld aan den Maredijk ten behoeve van den bouw van een overdekte bad- en zweminrichting met buitenbassin: c. beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verbreeding van den Mare dijk langs het sub b bedoelde gedeelte van het Schuttersveld (222) De heer BEEKENKAMP verdedigt de rechtsche amendementen, daar z. 1. de cul tuur en moraal evenveel belang hebben als de financieele aangelegenheden; spr. geeft eenige citaten (o.a. van prof. Hulzlnga) over de zedenbederving van onze tijden. Deze decadentie gaat gepaard met een zekere slapheid en tolerantie. Spr be strijdt het amendement der soc.-dem hoe wel hij erkent, dat sprekers van die rich ting niet railleerden Gemengde zonnebaden bevorderen de sfeer van zwoelheid, hebben met de zwem- sport bovendien niets te maken. Bij voor baat dient daartegen te worden opgetre den, al liggen zij misschien nog niet direct in het voornemen. Gemengde baden kunnen ongevaarlijk zijn, doch er schuilt toch ook een gevaar in. Vele ouders zullen daartegen bezwaar maken. En wat betreft, schade voor de exploitatie, men vergeten niet, dat bij toe laten vele christelijke families zullen weg blijven. Arnhem, hoewel in meerderheid !iu'<s, verbood het ook. Liever zag spr. een volledige Zondags- sluiting, doch bij wijze van concessie wil hij genoegen nemen met het voorstel om van 9—12 uur te sluiten. Wettelijke bezwaren tegen de rechtsche voorstellen bestaan er z.i, niet. Misschien is, waar particulieren misschien ook gaan bouwen, een algemeene verordening ge- wenscht. Nederland is gelukkig nog altijd ten christlijke natie en daaraan moet men zich houden. De heer WILBRINK sluit zich geheel aan bij de heeren Wilmer en Beekenkamp Met besef voor de verantwoordelijkheid voor de burgerij ln het algemeen verdedigt hij de rechtsche amendementen zich daarbij soeciaal richtend tegen den heer Schüller. Hij betreurt het soc.-dem. amendement, dat de zedelijke verwording slechts kan bevorderen. De heer VOS wil zijn stem motiveeren tegenover het rechtsche amendement in zake gemengde zonnebaden en gemengde baden. Er zijn 2 groepen, een die de slechte neigingen kent en een die ze niet kent. Onder de laatste is zeker de jeugd van 14— 18 jaar die ln de maatschappij ongedwon gen naast elkaar leeft. In de badinrichting zullen ze dan echter gescheiden worden! en de vraag zal rijzen: waarom? De Jeugd zal niet rusten, voor daarop is geantwoord en zoo zal het verbod juist leiden tot hetgeen men weren wil. Tot de andere groep zijn weer 2 soorten: de sterken, die hun neiging weten te on derdrukken en de slappelingen. Dooh het toezicht zal de laatsten weerhouden en zoo noodlg verwijderen. Waarom dan de eer sten ook getroffen? Spr. zal niet meegaan met dit tekort aan omzichtigheid van rechts. Nu de sluiting op Zondagmorgen van 912 uur. Dit ls z.i. niet noodig om het personeel gelegenheid te geven voor zijn kerkelijke plichten, want daarin is toch wel te voorzien. En bij ope ning zullen velen juist gevoelen, dat een Zondag een andere dag Is, want op een gewonen dag zouden zij niet kunnen baden I Z.I. mag niet worden toegegeven aan wat soms velen hindert, anders is het met de vrijheid absoluut gedaan. Daarom betreurt hij lederen maatregel die de vrijheid van anderen aan banden legt. Het sub 4 voorgestelde oordeelt spr. totaal overbodig. Het linksche element is een gevolg van het tekort aan omzichtigheid van rechts, maar de vrijheid van het bestuur wordt er door aan banden gelegd en spr, zal daarom ook daarvoor niet stemmen. Spr. raadt aan alle amendementen terug te nemen. De heer v. WELZEN gelooft dat 't voor stel van B. en W. op zich zelf in brecde la gen der bevolking instemming vindt. De minst draagkrachtigen zullen echter niet volledig bevredigd wolden, vreest spr.; hij dringt er echter op aan. zooveel te doen als mogelijk is. De rechtsche amendementen wijst spr. af. De practijk spreekt een veel duidelijker taal dan alle theorie en die praktijk leert, dat het een uitzondering ls dat aanstoot wordt genomen .aan de hou ding der baders. Bijkans overal is het ge mengd baden toegestaan. De vrees van rechts oordeelt spr- daarom Voor het groot ste deel ongegrond. Het linksche amende ment ontraadt spr. evenzeer, daar maat regelen noodig kunnen zijn, (De zitting duurt voort). ORANJE BOVEN Aan do hectometer- palen met oranje koppen kunt u zien, dat u op een voor- rangsweg rijdt. yruc;:tedcmen in kleine tuinen. Peren. Bij het aanplanten van onder staande soorten hebben we rekening ge houden met den tlid van rijpen, in dien zin. dat we de soorten kozen ln opeenvol ging van ggbruikUld. Het ls steeds aan te I bevelen de opbrengst over de verschillende maanden te vc:deelt o Genoemde soorten ziln re"d< vele laren f eitend en behooren no? altijd tot de meest gewilde Bovendien biedt e'ke coomkweeke:- ze te koop aan. precoce de Trevoux. Plukrtin half Augustus eetrrtD eind Augustus. Geschikt voor strulkvorm en voor leiboom, Draagt regelmatig en geeft middelbatie groote vluchten van goede kwaliteit. Clapps Favorite. Plukrlio eind Augustus eetrUo begin September. Mooie, gele oeer aan de zonkant rood gekleurd. Goed van smaak De boom ls voor leiboom, zoowel als voor struikvorm aan te bevelen. Dit soort draagt regelmatig vaak overvloe dig. Een bekende handelspeer. Louise bonne d'Avranches. Mid delmatig groot, geelgroen van kleur met aan de zonkant een bruine tint. Ongeëvenaard van smaak, een van de meest gevraagde peren. Is eind September plukrtip en wordt begin October gegeten. De boom kan ais leiboom en struikvorm worden aanbevolen. Heeft graag een warme, 2onniee olaats en sediit het best op een niet te natten grond. Durandeau de Tongce. Plukrlip be gin October een eetrijD in October. Be kende peer iets frisch zuur van smaak. De boom vormt een mooie leiboom. Draagt geregeld en heeft weinig last van ziekten. Beurré Hardy. Bekende, eerste klas peer. welke begin October wordt geplukt en eind October en in November wordt gege ten. De peer ls flink van stuk en de boom kan ln alle vormen worden aanbevolen, vooral als leiboom en struik. Soldat Laboureur. Middelmatig groote, gele peer van de eerste rang De boom is zeer bekend en wordt als leiboom en struikvorm veel aangeplant, Draagt regelmatig, meestal overvloedig zoodat niet zelden dunnen van de vruchten noodzake lijk is. Doyenné du Cornice Bekende eer ste klasse peer. Ons land kan van dit be roemde soort niet genoeg kweeken en regel matig wordt deze pee:- ingevoerd uit Zuld- Afrlka en uit Callfornië. Niettegenstaande een fllnken prils vindt deze vrucht gretig koocers. Is begin October DlukrijD en wordt ln November gebruikt oo lichte gronden reeds ln eind October. In bovengenoemde vormen wordt deze oeer veei geplant: de boompjes dragen middelmatig, maar slaan ook zelden over. De D de C. mag in geen tuin ontbreken en vormt met de boven ge noemde Louise bonne d'Avranches het .neusje van den zalm". Comtesse de Paris. Moet laat ge plukt. liefst eind October. Is dan in Decem ber en Januari eetriip. Vormt een donker groene. groote. eerste klas peer. Voor lei boom en struikvorm aan te bevelen. Dit soort draagt regelmatig en meestal een flink aantal, welke vruchten niet alleen waarde hebben door de goede kwaliteit, maar vooral omdat de peer eetrijp is in een tijd dat er weinig vruchten meer zijn Men lette vooral od het laat olukken en met het oog hierop dient de boom een voor wind beschutte standplaats gegeven. Le Lectier. Eveneens een laat soort van goede kwaliteit. Wordt half October geplukt en is in December eetriip. Draagt regelmatig en flink. Vooral aan leiboomen groeien mooie Deren Ook als struikvorm aan te bevelen. Bezie van Schonauen. Ook wel wintervljgepeer genoemd. Is half October te plukken en ln December eetbaar. Goed van qualltelt en de boom groeit best. Appels. Yellow Transparent. Mid delmatig groote. gele appel, frisch zuur van smaak. Reeds eind Juli plukrijp en eetbaar gedurende Augustus. Is reen bekende appel, waarvan de boomen refcelhfatig bogst geven. Is als struikvorm zeeg. aan-te. bevelen. Manks Codlln. wordt in September geplukt en in die maand en gedurende October gegeten Draagt alle jaren en ls ook voor keukenappel gewild. Transparent de Cronsels. Mooie apDel. flink van stuk. heerlijk zoet zuur van smaak Wordt half September geoogst en In October gegeten. Heeft zacht vruQht- vleesch en dient daarom ónriip verzonden, anders zal het vruchtvleesch gemakkelijk beschadigen en bruine plekken vormen. De boom wordt veel als struikvorm. aangeplant en draagt regelmatig. Coxs Pomona Groote. gele appel met mooie roode kleur aan de zonnekant. Vrucht wordt begin October geplukt en wordt ln diezelfde maand en gedurende November gegeten. De boom voldoet als struikvorm steeds goed en draagt regel matig. Sterappel. Bekende, donkerroode, meestal kleine appel van uitstekende kwa liteit. Het vruchtvleesch vertoont bii rijp heid od dwarsdoorsnedeeen roode ster, vandaar de naam De vruchten dienen tiidig. d.i. half September geplukt omdat de boom ze laat vallen waardoor vele appels worden gekneusd. Laat men de vruchten eenige dagen ln het gras liggen, flink in de zon. dan worden ze mooi rood. Ook als struikvorm aan te bevelen. De- boom vormt een kleine, bolronde kroon. Groninger Kroon. Is een mooi ge kleurde gewilde appel Is de zaailing van de Princesse Noble en een Bellefleur. Vrucht wordt begin October geplukt en is ln No vember eetriip. De boom groeit op alle gronden en is vooral voor zandgrond zeer geschikt. Draagt alle jaren vrucht en meestal overvloedig zoodat vruchtdunnen noodig is. Van een struikvorm van olm 18 iaar oud plukten we dit laar 112 kilo appel, in 1935 96 kilo en in 1934 144 kilo. Deze boom staat geënt op doucln en meet ln doorsnee 6 meter. Voor geheel ons land aan te bevelen. Princesse Noble. Fransche Kroon. Bekende appel, vooral oo de niet te zware kleigronden. Is ongeëvenaard lekker van smaak zelfs de kleine misvormde vruchten ztin heerlllk. De boom draagt evenwel mid delmatig en heeft hitna od alle gronden veel last van kanker. Dit ziin wel de redenen, waarom deze bekende appel op den achter grond ls geraakt. Coxs Orange Pippin. Middelmatig groote appel, welke ln smaak voor de vorige niets onderdoet. Wordt veel ge kweekt als struik en de vruchten brengen steeds veel geld op Is begin October Dluk- riip en in November en December eetriip. Aan te bevelen als struikvorm. Een Enee!- sche maatschappij plantte van dit soort een mllUoen boomen. De vfucht verdient een algemeene bekendheid. Goud Reinette. Schoone van Bos koop. Bekende eerste klas winterappel. Wordt half October geplukt. Voldoet in alle vormen Van dit soort behoeven we wel niets meer mee te deelen Het zal belangstellenden opvallen dat de appels weiniz of niet als leiboom voorko men. Peren leenen zich voor leiboom beter de appel wordt graag als struikvorm ge kweekt. Hoewel ten ove vloede wijzen we er no?- maah on dat al e boven genoemde -oorten voor kle ne tuinen moeten wordt geënt od z.g. zwakke onderstam dus oeer op kwee en appel op doucin. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactlo onder motto „Tuinbouw". CONVERSIE. De Eerste Nederlandsche vergoedt levenslang 5% over bij haar gestorte bedragen en betaalt van de storting een zeer groot bedrag aan de erven terug. B.v. een precies 67-jarig beer stort f 10.000,-. Hij ontvangt levenslang f 500,-, zijne erven ontvan gen volgens haar thans nog van kracht zijnde tarief f 8.050,-. De Eerste Nederlandsche neemt Uw zorgen, veroorzaakt door de voortdurende conversies van 4%7° en 5% rentegevende fondsen, weg. Verzekering-Maatschappij op het Leven en tegen Invaliditeit N.V. Gevestigd te 's-Gravenhage, Prinses segrachf 13, 3989 (Ingez. Med.) HILLEGOM. Loop der Bevolking. Gevestigd: B. van der Plas, LeldscTïT- straat 190 V, L, Guilloteaux, Weerestein- straat 120 J, Witteveen, Leidschestraat 102 F. van der Werff, Hoofdsrtraat 123 F. van der Sluis, Hoofdstraat 214 A. Palsgraaf, Treslongdwarsstraat 8 N. Barnhoorn, Wilhelminalaan 3 Wed. T. Meeldijkvan der Heijden met gezin, Pa rallelweg 75 E. P. Voordouw, Hoofdstraat 65 Wed. M. van der JagtBennekers en dochter, Leidschestraat 102. Vertrokken: P Imanse, Wassenaar, Ha venplein 27 C. J. S. van Elswijk, Haarlem, Jordensstraat 74 N. van Zanten, Zand- voort, Dl-, Smitstraat 7 G. van Zanten, Zandvoort, Dr. Smitstraat 7 M. R. de Groot. Haarlem, Kleine Houtweg 131 J. M, Slingerland, Bennebroek, Rijksstraatweg 75 J. P. Suijkerland, Haarlem, Sumatra- straat 20 L. Behr, Haarlem, Olmenstraat 49 J Mense, Bloemendaal, Koeduinweg 2a H. J. Koek en gezin, Lisse, Heereweg 255 C. J. van Bourgondiën, Amersfoort, Utrechtscheweg 228 J. van den Berg, Amsterdam, van Spilbergenstraat 63 II. Burgerlijke Stand, Geboren: Martha Margaretha, d. van G. L. Roeien en A. P. van der Raad Petrus Laurentius, z, van P. L. Verhoeven en A. W. van Roode Gezina Johanna Fran- cisca Alberta, d. van B. H. H. Ambergen en H. R. J. Wessel Anna Maria, d. van Th. W. Warmerdam en G. Hoogkamer Fran- ciscus Theodorus Gerardus, z. van F. J. van der Meij en M. J. H. Stevens. - Overleden: J. Rusman vr. 75 j„ wed. van J. Lemmers. Gevonden: kosteloos belastlngmerk, damesrijwiel, ceintuur, twee alpino's, oude handschoen, alpino. Inlichtingen bureau van politie. NOORDWIJK. Gevonden: een rijwlelbelastingmeric. een vulpotlood, een sigarenaansteker, ée\ boodschappentasch, een portemonnaie met inhoud, een wollen want, een handschoen, een stofzulgerzak Inlichtingen over bovenstaande voorwer pen worden uitsluitend verstrekt des Woensdags en des Zaterdags van 1213 uur ten politiêbureele te Noordwljk- Binnen. Het Comité Autotocht Ouden van Da gen ls voornemens Woensdagavond een gezelllgen avond voor de ouden van dagen in Royal te organiseeren ter gelegenheid van het voorgenomen huwelijk onzer Prinses. ALPHEN. Aanbesteding. Door den architect den heer G. W. Vis, werd Zaterdagmiddag ln hotel Rutten aan besteed het bouwen van een woonhuis, koeienstalling, wagen, varkensstalling, enz. voor rekening van den heer H. Kroft, al hier. De inschrijvingen waren als volgt: 1. A. den Ouden f. 24.200; 2. Gesman, Turken burg en Oudenes f. 23.975; 3. Gebrs. van Wijk f. 22.100; 4. W. v. d. Louw f. 21.955; 5. E. de Blazer Rijnzaterwoude f. 21.839; 6. L. v. Beusokom f.21 897; 7. Gebrs. Bons f. 21.221; 9. De Lange en Van den Berg, Bergambacht f. 20.673 9. H. Oudenes en Van Egdom f. 20.298; 10. J. Vonk en Koppe f. 19.900; 11. C. de Raat Alphen aan den Rijn f. 19.940; 12. W. Barreveld f 19.880; 13. A. v. Dam,f. 19.774; 14. W. v. d. Helm f. 19.670; en 15, J. Bijsterveld te Oudewa ter f. 19.055. Waar geen woonplaats is ver meld, wonen de inschrijvers alhier. De gunning werd aangehouden. BOSKOOP. Goed afgeloopen. Zaterdagmiddag geraakte aan de Zuid kade, door het onklaar worden van de stuurinrichting een vrachtauto van den koopman L. uit Waddinxveen, in de Wete ring, In de cabine zaten, behalve de chauf feur, diens vrouw en twee kinderen. Daar de auto nog gedeeltelijk boven water uit stak, konden allen spoedig gered worden. Bij een onwonende werden de menschen onmiddellijk opgenomen en van droge klee deren voorzien. De auto, werd later door een kraan wagen gelicht. HAZERSWOUDE. De inzet der feesten. De aanteekeningsddï van Prinses Juliana en Prins Bernhard is ook hier niet onop- zemerkt gebleven. Van biina elke woning was de vla? uitgestoken waardoor het dorp een feestelijk aanzien had verkregen! 's-Avonds maakte de muziekvereeniglne een wandeling door het dorpsgedeelte, waar door een massa menschen '00 flë been kwa men. Hier en daarwaren ln de winkels de eta lages versierd en verlicht. Er heerschte oen ■teftige sten-nvngl De Chr Meisjesvei ..Lydia" neeft ln het afgeloopen jaar 126 kleedingstukken vervaardigd, welke bij de a.s. Kerstfeest viering van de Zondagschool zullen worden uitgereikt. A'DAM, 21 December. De beperktheid van de omzetten ter beurze in aanmerking genomen, geeft de markt van sterk weerstandsvermogen blijk, daar eenig koersverlies van beteekenis zich ln het geheel niet voordoet. Ook heden was de beurs bij gebrek aan stimuleerende fac toren zeer kalm gestemd en deden twee feiten weer hun invloed gelden, t.w. de blij vend vaste houding van den gulden, welke de speculatie tegenhoudt, en het ongun stige verloop van Wallstreet. De Ameri- kaansche markt stond sterk onder den in vloed van het besluit der I.C.C. (Interstate Commerce Commission) niet te voldoen aan het verzoek der spoorwegen, tot verlenging van de crisis-vrachttoeslagen. Spoorweg fondsen ondergingen daardoor een aan zienlijke daling en andere shares waren in sympathie daarmede eveneens gedrukt. Toch viel hier de stemming voor Yankee waarden erg mee, zelfs waren Anaconda en Kennecott vast. Ook ging Iets om In Mercantile Marine. Op de locale markt bleek voor de rubber- aandeelen eenige rust te zijn ontstaan. Verschillende incourante soorten lagen nog Iets hooger, doch Amsterdam Rubber kon zich maar nauwelijks handhaven. De fluctuaties waren trouwens over het alge meen zeer beperkt en de beurs stond reeds kennelijk onder indruk van de komende feestdagen. Wel werd vrij veel belangstel ling aan den dag gelegd voor de verschil lende suikerfondsen, ln verband met de nieuwe groote afdoening van de Nivas, en de verhooging der exportlimites. De koer sen lagen algemeen Iets hooger en wisten, het verhoogde niveau tot het slot toe vrij wel te handhaven. Speciaal waren aandeelen Koloniale Bank gevraagd, die tot 75% opliepen. Op de Scheepvaartmarkt blijft een behoorlijke aniW heèrschen. Wederom werden vooral aandeelen Koninklijke Boot hooger ge waardeerd. Tabakken bleven lusteloos ge stemd. Aku was eerder aangeboden. In Unilever en Philips ging zeer weinig om op onveranderde koersen. Koninklijke Olia noteerde aanvankelijk 2 procent hooger op 409, om daarna weer tot 407% terug te loopen. De beleggingsmarkt was goed prijs houdend gestemd, en de nieuwe 3 procents Staatsleening handhaafde zich op 99. WISSELKOERSEN. Londen 8.961/2; Berlijn 73.45; Parijs 8.52%; Brussel 30.87; Zwitserland 41.98; Kopenhagen 40.02%; Stockholm 46.22%; Oslo 45.05; New-York 1.8211/16-; Praag 6.42%. Prolongatie 1 3/4; Part. disc. 9/16; dag geld 1/4. Reglstermarken 351/2; Credlefr Sperr- marken 15 7/8; effectensperrmarken 14 7/8; reismarken 49; bankpapier 413/8. Alleen de fabrikant van de allerbeste waren kan blijven adverteeren. Koopt de goederen die hier regelmatig worden ge adverteerd. Verzekert U daardoor den waarborg van goede kwali teit bij billijke prijzen. MAlKï AMSTERDAM, 21 Dec. 1936 Veemarkt. Aangevoerd; 619 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 20—65 ct. 2e kw. 5258 et.; 3e kw. 4650 ct. per K.G. slachtgowlcht. 90 melk- en kalfkoelen f. 163 —210 per stuk; 173 vette kalveren: le kw. 6066 ct., 2e kw. 54—58, 3e kw. 4853 Ct. per K.G. slachtgewicht. 75 nuchtere kal veren f.7—10.50 per stuk; 64 schapen f.18 10 per stuk; 726 varkens: Vleeschvar- kens, wegende van 90110 K.G. 50—51 ct-. zware varkens 48—49 ct., vette varkens 48 -49 ct per K G. slachtgewicht. Paarden f. 70100 per stuk. ROTTERDAM. 21 Dec. Veemarkt Aanvoel totaal 3059, t,w. 827 vette runde ren, 262 vette kalverén, 10 nuchtere kal veren, 1117 schapen en lammeren, S3L var kens. Prijzen per K.G.. Vette koeien le kw. 60 ct., 2e kw. 54 ct, 3e kw- 33—46; vette ossen resp 59 52 44- 48; vette kalveren 05, "5 60 70* varkens 'levend gewicht' t2, 40, 38; schap-n 45, 38, 29;' lammen47. 33, 29. Prijzen per stuk: schapen: le kw. f.24, 2e kw. f.16, 3e kw. f.12; lammeren resp- f. 19, f. 16 en f. 10. 3—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3