(Bloembollencultuur' vergadert te Haarlem LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 21 December 1936 Openingsrede van den heer Verhage Men ziet de toekomst geruster tegemoet. Heden vond te Haarlem de als vergade ring plaats van ..Bloembollencultuur". De voorzitter, de heer Verhage. zelde in zh openingswoord om. het volgende: Sedert onze vorige bijeenkomst betreuren wij het overlijden van Rutgerd Veldhuyzen van Zanten, die het slachtoffer werd van een noodlottie verkeersongeval. Oo 72-jarl- gen leeftijd werd deze nog volkomen ge zonde en arbeidzame vakgenoot oogeroepen. Onze deelneming gaat uit naar de diepge troffen kinderen en familie die in hem een zorgzaam vader verliezen Rutgerd van Zan ten is velen ten voorbeeld geweest; on kreukbaarheid en eerlijkheid waren zün kenmerkende eigenschappen. Het algemeen vakbelang heeft de over ledene in velerlei functies gediend. Als lid van het hoofdbestuur van 1920 tot 1923. als voorzitter van onze oudste afdeeling. Hllle- gom. van 1922 tot 1930. als lid van het Scheidsgerecht van 1926 tot zijn overlijden en in andere functies heeft hü zijn beste krachten aan het vakbelang en onze ver- eeniging gegeven. Zün groote verdiensten werden in 1928 erkend door zijn benoeming tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het overlijden van Jurrlaan Pijnacker op 73-jarigen leeftijd heeft ook groote droefe nis in het bloembollenvak gewekt. Pijnacker was een der meest bekende kweekers uit de bloembollenstreek, om zijn ernst en be kwaamheden een zeer geziene, en om zijn karaktereigenschappen een beminde figuur. Pijnacker werd bij de oprichting van het Scheidsgerecht in 1907 tot plaatsvervangend lid. en in 1916 tot vast lid gekozen; tot zijn overlijden heeft hij zijn krachten in dienst van het Scheidsgerecht gesteld. Pünacker's werk en toewijding zullen in het bloem bollenvak niet vergeten worden In Hillegom overleden haast gelijktijdig twee bekende Amarylliskweekers Cas Lud- wig en C. Warmenhoven. Beiden hebben er in belangrijke mate toe bijgedragen, dat de Amarylliscultuur hier te lande op een zoo hoog mogelijk peil staat. Stelselmatig en doordachte kruislngsproeven hebben bü beiden tot resultaten geleid: de zeer de aandacht trekkende witte Amaryllus van Ludwig en talrijke door Warmenhoven be haalde onderscheidingen getuigen hiervan. Met ziih zoons heeft Warmenhoven ook de vegetatieve vermeerderingswijze in practijk gebracht, waardoor groote perspectieven worden geopend. Ludwig was een nauwgezet penningmees ter der afd. Hillegom. Aan de vakopleiding gaf hij zijn krachten als voorzitter van de commissie voor de plaatselijke tuinbouw- wintercursussen. Het overlijden van A. H. Vreugdenhil, voorzitter der Westl. bloembollenkweekers- vereen. ..Het Westland" wordt dieo betreurd. Hij heeft eenlge jaren zijn vereeniging in het Centraal Bloembollen Comité vertegen woordigd Vreugdenhil was een tulpen- kweeker van erkende reputatie die een aantal vroege tuloen. geschikt voor perk- beplanting. heeft gewonnen en in der. han del heeft gebracht. Het bericht van overlijden van R. H. Beerhorst r. die door zijn opgewekt karak ter vele vrienden had. werd met ontroering ontvangen. Met Dirk Heere. die jarenlang tot de geregelde beursbezoekers behoorde. Is een algemeen bekend en onze vereeniging zeer toegewijde vakgenoot heengegaan. Vorige week overleed plotseling A. Koper te Bennebroek die in onze kringen bekend was als een artist op het gebied van het arrangeeren van tentoonstellingsinzendin gen. Ieder herinnert zich dezen sympathie- ken man. die on product kon verwerken on een wijze, die bewondering afdwong. Op deze wijze heeft hij de propaganda voor ons product in de hand gewerkt en veel in het belang van ons vak 'gedaan. Hij laat een leegte na. Dat zij allen rust in vrede mogen vinden. Spr. memoreerde met vreugde het Prin selijk huwelijk en wees verder op de voordeelen der devaluatie. Sedert onze bijeenkomst in Juni zijn be langrijke voorvallen te memoreeren. die ook oo den economischen toestand van ons vak hun invloed doen gelden. Toen in de maand September de Fransche Regeering den franc niet meer oo pariteit tegenover het goud kon houden en toen de Zwitsersche Regeering besloot de verdediging van den Zwitserschen franc oo te geven voelde de Nederlandsche Regeering zich genoodzaakt haar monetaire politiek te wijzigen. In den nacht van 26 op 27 September werd dien overeenkomstig een gouduitvoerverbod in gesteld. dat leidde tot een depreciatie van den gulden met ongeveer 20 °/o. Zij. die voor onze volksgemeenschap belangrijke nadeelen van dezen maat regel vreesden, hebben tot dusverre hun vrees gelukkig niet bewerkelijkt gezien. Voor de exportbedrijven heeft deze nieuwe monetaire politiek de opluchting gegeven, die ervan verwacht werd. Een opluchting, die velen een last van de schouders heeft genomen. Dientengevolge wordt ook de positie van het bloembollenbedrijf optimisti scher beoordeeld en. naar ik meen. met recht. Ons vak is practisch gebet! en al afhankelijk van den export, en het is volkomen begrijpelijk, dat men de toekomst w^er met een geruster hart tegemoet gaat. Toen bekend geworden was, dat de Regeering het stelsel der minimumprijzen zou handhaven een maatregel, die doo- onze vereeni ging bestreden is aan de hand van de uitspraak der in Juni gehouden alge- meene vergadering, waarin alle richtin gen in ons vak hun stem hebben doen gelden wierp zich de vraag op. of de minimumprijzen in buitenlandsch geld verlaagd moesten worden dan wel ge lijk moesten worden gehouden. Een be slissing in den laatsten geest is geno men, omdat van een prijsverlaging geen overeenkomstige afzetvergrooting werd verwacht en omdat men meende, maat regelen van het buitenland op deze wijze zooveel mogelijk te kunnen voor komen. De devaluatie van den gulden is voor ons vak op een gunstig tijdstip geko men. omdat het overgroote deel der verzendingen had plaats gehad. Nu de prijzen verhoogd zijn, verwacht men voor het volgend jaar ook betere uit komsten voor het kweekersbedrijf, wat overigens ook dringend noodig is. Hoezeer ik dus de betere toekomstver wachtingen deel. toch zou ik willen waar schuwen tegen een overdreven optimisme. De mensch is te vlug geneigd om de duis ternis donkerder te zien. dan deze is vooral als men uit het licht komt. maar ook. om het licht heller te vinden, dan het in wer kelijkheid is, vooral als men uit de duistenis komt. Laat men in ons vak hiervoor toch oppassen De verhoogde prijzen die nu een gevolg zullen worden van de devaluatie van den gulden, moeten nog gemaakt worden en zullen eerst in Mei 1938 direct in de zakken der kweekers komen. In dien tusschentljd kan ook oo monetair gebied nog veel gebeu ren; oo dit oogenbllk kan nog niemand dit bekijken. Zoolang er geen vaste verhouding is tusschen de wereldvaluta's den dollar, het oond sterling en daaraan hangende valuta's weet men niet wat ons oo dit terrein nog te wachten staat. De politieke wereldsituatie is bovendien nog onzeker en niet te voorspellen valt. welke verrassingen ook daarin nog verscholen liggen. Hetzelfde geldt voor den economischen oorlog, die de laatste jaren helaas gevoerd wordt. Alle mogelijke moeite wordt aangewend om onze uitvoermogelljk te houden en te vergrooten. Ik behoef als voorbeeld slechts te wijzen op de groote opofferingen, die het bloembollen vak zich heeft moeten getroosten om den export van ons artikel naar Denemarken nog eenigszins in stand te houden. Tot nu toe hebben deze pogingen wanneer we onzen uitvoer vergelijken met die van an dere producten in betrekkelijke mate een succes hebben opgeleverd. Maar desondanks ondervindt ook de uitvoer van ons artikel belangrijke bemoeilijkingen en niet te zeg gen is. of in de toekomst niet andere be lemmeringen ons deel zullen zijn. Ik hoop met U allen ik ga verder, ik vertrouw met U dat ook in dit opzicht de moei lijkste tijden voorbij zijn maar toch weten wit niet, of ons niet een onaangename ver rassing boven het hoofd hangt. Ik breng dit alles niet naar voren, om den gang van zaken pessimistisch te beoordee- len Integendeel ik voel me ook optimisti scher gestemd Maar ik wil slechts waar schuwen tegen te hoog gespannen verwach tingen. die ik in sommige kringen van ons vak meen waar te nemen. De hearing in Amerika. Wanneer ik over mogelijke bemoeilijkin gen van ons product in de toekomst spreek, gaan onwillekeurig miin eedachten uit naar de v'orlge week in Amerika gehouden hearing, waar ons vak vertegenwoordigd was door een U allen bekend driemanschap, dat met opoffering van eigen belangen en eigen verlangens ons vak daar dient. Na de opheffing van het Amerikaansche embargo op narcissen, die ons zooveel reden tot vreugde heeft gegeven werden we on aangenaam verrast met de plannen voor warmwaterbehandeling bij invoer, waardoor deze zeer bemoeilijkt zou worden. Overtuigd van de gezondheid der Nederlandsche nar- cissencultuur werd deze maatregel hier te lande als een overbodige voorzorgsmaat regel beschouwd. Toen kwam plotseling de verrassende mededeellng. dat op 15 en 16 December in Washington hearings zouden worden gehou den met betrekking tot de bestrijding van het aaltieszlek ni^t alleen in narcissen, maac ook in andere bolgewassen. Hieronder werden zelfs tuloen genoemd, waarin hier te lande nimmer aaltjes worden aange troffen. Het resultaat van deze hearings is heden nog niet bekend. Al het mogelijke is in het werk gesteld om de belangen van ons vak ook in deze kwestie te behartigen: afge wacht moet worden, wat hiervan de resul taten zullen zijn. Ik wil de hoop uitspreken, dat men in Amerika zal inzien, dat de be sproken voorzorgsmaatregel die onzen ex port zeer veel nadeel zou doen. om phyto- sanitaire redenen inderdaad niet noodig is en dat men dus niet zal overgaan tot warm waterbehandeling bij invoer. Ook de onderlinge handel in het binnen land heeft nog steeds onze aandacht noodig. Een goede regeling van dezen onderlingen handel is steeds een der belangrijkste doel stellingen onzer vereeniging geweest. Omdat de omstandigheden zich vaak zeer snel wij zigen. zün in het Handelsreglement, dat hiervoor zeer belangrijk is in den loop der tijden vele en velerlei wiiz zingen gekomen. Bij de laatste herziening in 1931 zün maat regelen getroffen, die ten doel hadden om een ongemotiveerd overdragen van risico's die de exporteurs behooren te dragen, op de kweekers, tegen te gaan De practük heeft ge'eerd dat de toen hiervoor eetrof- fen maatregelen weinig hebben uitgewerkt, en dat het euvel, dat men wilde ondervan gen, is blijven voortbestaan, ook al worden nu de gewraakte clausules oo de voorzijde van het koonbrlefie gedrukt Het hoofdbestuur heeft dit. nu met de Buitengewone vergadering van den Vrijheidsbond. Mej. van Dorp bedankt als bestuurs lid als gevolg van een incident. Te Utrecht hield de liberale staatspartij ,,De Vrijheidsbond" Zaterdag en gisteren een buitengewone algemeene vergadering onder leiding van mr. W. G. Wendelaar. Als ondervoorzitters werden herbenoemd de heeren mr. M. H. de Boer en mr. J. Lint horst Homan. Overeenkomstig het voorlooplg besluit van den partijraad zullen de navolgende kieskringen worden gecombineerd: Arn hem, Nijmegen, Rotterdam, Lelden, Haar lem en Utrecht; 's-Gravenhage en Zwolle; 's-Hertogenbosch, Tilburg, Maastricht, Dordrecht, Middelburg, Den Helder Leeu warden Groningen en Assen, terwijl voor den kieskring Amsterdam een afzonderlijke lijst werd vastgesteld. De eerste plaatsen op de lijst 's-Graven hage c.s. worden ingenomen door: 1. mr. W. C. Wendelaar: 2. C. J, van Kempen; 3. H. D. Louwes; 4 mr. G. A. Boon; 5. mr. J. A. H. Coops. Alle lijsten zullen met elkaar verbonden worden. Naar aanleiding van het rapport betreffende de maatregelen ter bescher ming van werkwilligen, werd na eenige discussies de volgende resolutie aange nomen „Overwegende, dat de vrijheid om te arbeiden een begeerenswaardig goed is, waarvan het bestaan dient verzekerd te worden, daar dit een onmisbare voor waarde vormt voor de verwezenüjking van den liberalen eisch, dat de menschelijke persoonlijkheid tot volle ontplooiing moet worden gebracht, dat de hooge waarde van deze vrijheid in de grondwet behoort te worden erkend, dat deze vrijheid krachtig dient te worden beschermd door de invoe ring van verscheiden strafbepalingen tegen hen, die haar aanranden, en dat ten slotte ook voorzieningen moeten worden getroffen tot betere regeling van de pri vaatrechtelijke aansprakelijkheid van der gelijke aanrandigen, draagt de alge meene vergadering het hoofdbestuur op en dringt er bij de Kamerfractie op aan, de totstandkoming te bevorderen van wette lijke maatregelen in den geest van de con clusies van bovengenoemd rapport." Ook Inzake het rapport van de Defensie- commissie werd de door het hoofdbestuur vastgestelde resolutie met eenige wijziging aangenomen. Hierna spreekt de vergadering de wen- schelijkheid uit, dat naast de voorziening in de materleele behoeften van de land macht in Nederland,, waarin door de regee ring al wordt voorzien en naast andere voorzieningen, met den grootsten spoed wordt overgegaan: 1. Voor het leger in Nederland: tot ver grooting van het jaarlijksch contingent dienstplichtigen, verlenging van den eer sten diensttijd en verbetering van de orga nisaties en uitrusting van de Nederlandsche luchtstrijdkrachten, luchtverdediging en luchtbescherming; 2. Voor de zeemacht: ten minste tot al- geheele en onverwijlde tenuitvoerlegging van het vlootplan-1930 en het inhalen van den achterstand bij de uitvoering van dat plan met de daarvoor noodige personeels voorziening 3. Voor het leger in Nederlandsch-Indië tot wederopvoering van de Indische leger- sterkte op het peil van eind 1929 ten einde het Nederlandsche leger in Indië volledig in staat te stellen voor de dubbele taak: het handhaven van orde en rust en het optreden tegen buitenlandsch geweld". In de avondvergadering werd met 8985 stemmen aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur tot herziening van de be ginselverklaring overeenkomstig het advies van den partijraad. Enkele amendementen brachten slechts geringe wijziging. Gisteren werd langdurig gesproken over het urgentie-program. Het belangrijkste was een amendement-Coevorden, dat werd goedgekeurd, en het volgende behelsde: 1. Bestrijding van de crisiswerkloosheid door het scheppen eener juiste verhouding tusschen de belooning der onderscheidene bevolkingsgroepen voor zoover mogelijk door aanpassing der belooning van dien sten in de beschutte bedrijven aan die der te werk gestelden in de onbeschutte bedrij ven en 2 Bij het scheppen der sub 1 ge noemde juiste verhoudingen zooveel mo gelijk te streven naar geleidelijk herstel van de be.drijfsvrijheld en van het vrije ruilverkeer. In zün toelichting op dit amendement nam de afgevaardigde van Coevorden, de lieer Smid. het op voor de boeren. Hü kwam op tegen het streven dat uitgaat naar vrije prijsvorming op den grondslag der wereldmarkt en naar opheffing der monopolieheffingen. De landbouwer zou daardoor nog meer in de verdrukking ko men. Vrije prüsvorming is niet vereenig- baar met de ordeningsgedachte en de libe rale denkbeelden inzake den vrühandel be hoeven daarom heroriënteering. Uit de houding der afgevaardigden bleek wel, dat men niets voelde voor een debat over de door den heer Smid aangeroerde kwestie en toen het hoofdbestuurslid, me juffrouw Van Dorp, hierover toch 't woord wilde voeren, ontstond een pünlük inci dent, aldus meldt „De Crt.". Uit de vergadering klonk luid geroep: „Neen, neen!" Mejuffrouw Van Dorp voel de zich hierdoor zichtbaar gekrenkt en het was dan ook voor haar aanleiding om oogenblikkelük de vergadering te verlaten, laatste herziening eenige jaren practijk is opgedaan nader overwogen, met als resul taat dat met medewerking van den Bond van Bloembollenhandelaren en het Hol- landsch Bloembollenkweekers Genootschap een commissie is ingesteld, die de opdracht heeft rapport uit te brengen over de mo gelijkheid van zoodanige wijzigingen, dat de bovengenoemde, minder gewenschte toe standen uit den weg worden geruimd Over het rapport dezer commissie die nog slechts kort geleden haar werkzaamheden heeft aangevangen, valt nog niets te zeg gen: dit rapport zal naar menschelüke be rekening echter binnen zeer afzienbaren tüd worden uitgebracht. echter niet dan nadat zij dit optreden ge motiveerd had door een korte verklaring, waarin zü o.a. zefde: „Men heeft den Vrij heidsbond zoo vaak verweten, dat zün program ten opzichte van den landbouw steun noch vleesch noch visch is. Het lijkt mij thans het oogenblik om nu eens dui- delük uit te maken hoe wij staan tegen over de uiterst belangrijke kwestie van de loon- en prüsvorming in den landbouw. Waar de vergadering blük geeft het daar mede niet eens te zün, zal ik mü onmld- dellük terugtrekken". Onder pünlüke stilte verliet mej. Van Dorp vervolgens het bestuurspodium en begaf zich naar buiten. Een amendement van de afdeeling Am sterdam ter bevordering van de instelling van een ministerieel departement voor middenstandszaken werd verworpen. Aan genomen werd het amendement-Hengelo om aan het hoofdstuk „sociale en econo mische politiek" toe te voegen: „invoering van pensionneering van oudere werknemers ter besttüding der jeugdwerkloosheid." Een amendement om in het urgentie programma op te nemen de afschaffing van rüksbezoudiging van kloosterlingen- onderwijzers, werd verworpen, hoewel ver schillende sprekers onder instemming der vergadering naar voren brachten, dat in ens land niet zoozeer gevaar bestaat voor een dictatuur van Moskou en Berlün als voor een dictatuur van Rome. Inzake Indië werd aangenomen het amendement: „uit breiding der werkgelegenheid van Indo- Europeanen." Vervolgens werd het aldus gewüzlgde urgentie-programma zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Intusschen werd meegedeeld, dat mej. Van Dorp bedankte als lid van het hoofd bestuur. Vervolgens kwam aan de orde het Alge meen Program, zooals vastgesteld door den partüraad, waarin verschillende tech nische wüzlglngen werden voorgesteld, waarbü o.a. ter sprake kwamen de minlste- rieele verantwoordelükhgld, de positie der vrouw, centralisatie der politie, invoering van premievrü staatspensioen, bübelkennis op de lagere scholen, bezoldiging van on- derwüzers en de radio. Over al deze punten werd uitvoerig gedebatteerd, doch in hoofdzaak betrof het hier wijzigingen in de redactie van het algemeen program, terwül weinig principieele geschilpunten naar voren kwamen. De eere-voorzitter van de partij, oud- gouverneur-generaal mr. D. Fock, die Uj- dens het debat de vergadering verliet en met applaus uitgeleide werd gedaan, sprak daarbij enkele woorden tot afscheid van de congressisten, waarbü hü o a. zeide, dat de liberalen met vertrouwen de a.s. verkie zingen tegemoet kunnen gaan. „Laat ons hopen", aldus mr. Fock, ,dat zü ons een flinke overwinning zullen bezorgen". Vervolgens werd nog aangenomen een amendement om in het Algemeen Pro gram op te nemen het uitsluiten van vrij gestelden van het passieve kiesrecht. Een motie van de afd. Amsterdam ter invoering van de vrüwilüge vaccinatie in verband met het toenemend pokkengevaar, werd verworpen, nadat gewezen was op de vele voetangels en klemmen, welke in dit moei lijk medisch vraagstuk verscholen liggen. Behoudens enkele kleine wijzigingen, waaromtrent het hoofdbestuur zich nader zal beraden, is het algemeen programma ten slotte aangenomen, waarop het congres na twee dagen vergaderen, werd gesloten. Klaas de Vries gehuldigd. Minister Oud spreekt strijder voor volksonderwijs toe. Op zeer hartelijke wüze is Zaterdagmid dag de heer Klaas de Vries ter gelegenheid van zün vüf-en-zeventigsten verjaardag en zün aftreden als secretaris-penning- meester van „Volksonderwüs" gehuldigd. Zeer vele vrienden van den jubilaris, autoriteiten en vertegenwoordigers van veroenlglngen op onderwüsgebied, waren in het Americain Hotel te Amsterdam aanwezig. Wü merkten oa. op minister mr. P. J. Oud, de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Roëll, den heer Oharles F. Roissevain, den heer Ger- hard, oud gedeputeerde, de Eerste Kamer leden Van Embden en Ossendorp, de ge- mentelüke onderwüs-inspecteurs Hoog land Vrüburg cn mej. Van der Giesen. De heer N. Kropveld, voorzitter der ver eeniging, opende de feestelüke büeenkomst om daarna het woord te geven aan dr. M. W. Marsman, voorzitter van de commissie van ontvangst. De heer De Vries, aldus spreker, heeft in tal van besturen en ver- eeniglngen een belangrijke taak verricht. Zün aftreden zal een niet te vervullen plaats laten. Zün leven stond in dienst van de geestelüke en lichamelüke ontwikke ling van het kind. De heer A. P. van Vooren, rijksinspecteur van het onderwijs, den minister van On derwijs vertegenwoordigde, wenschte den jubilaris nog vele jaren toe te midden van zün arbeid ten bate van het kind. Prof. R. H. Woltjen, voorzitter van den Onderwijsraad, huldigde den heer De Vries als lid van dien Raad, waarin hü vijftien jaar zitting heeft. Namens de provinciale commissie voor buitengewoon onderwijs voerde de voorzit ter dier commissie, de heer K Brants het woord om in warme bewoordingen den heer De Vries als kindervriend te huldigen. Mevrouw Ketelaar-Struycken sprak als secretaresse van de plaatselijke commissie van toezicht op de openbare scholen voor nüverheidsonderwijs. De heer G. P. Vrijburg complimenteerde den jarige namens de stichting voorberei dende school voor het avondlyceum. Nog voerden het woord dr. H. G. Hama ker, als vriend, de heer Bljmolt, secretaris van den bond van Nederlandsche onder- wüzers, mr. Ada Goudsmit, lid van het hoofdbestuur van den V.D. Bond, dr. A. van Raalte, voorzitter van de afd. Amster dam van den V.D. Bond, de heer H. G. R. Bremer, voorzitter der vereeniging han denarbeid afd. Amsterdam, de heer Klei- terp namens het N.O.G. Minister mr. P. J. Oud, sprak namens de oud-hoofdbestuursleden van volksonder wijs. De minister legde getuigenis af van de groote waardeering voor het werk van Klaas de Vries. Onde zün bezielende leiding heeft volks onderwüs gestreden voor de openbare school de algemeene school voor heel ons volk. Mü persoonlijk is het steeds een groot voorrecht geweest met De Vrlei samen te werken, aldus spreker. Mü is het een behoefte grooten en war men dank uit te spreken voor wat Klaas de Vries voor volksonderwüs heeft ge daan. (Applaus.) Nadat nog eenige sprekers het woord hadden gevoerd deelde de heer Kropveld onder applaus mede, dat in de laatste al gemeene vergadering de heer Klaas de Vries tot eere-lid der vereeniging is be noemd. Groerd dankte tenslotte de heer De Vries voor de hem gebrachte hulde. RUIM f. 85.000 VOOR WELDADIGE DOELEINDEN. Voorstel tot verdeeling der tribune-gelden Thans hebben B. en W. van Den Haag den raad een voorstel gedaan in zake de verdeeling van de opbrengst ad f. 82.800 I van de inschrüving voor de tribune langs de route van den Vorstelüken huwelijks stoet, welk bedrag nog wordt vermeer derd met f, 3000, van andere zyde in ver band met tribunebouw voor weldadige doel einden beschikbaar gesteld. Het voorstel luidt: Het comité voor de luisterrijke viering te 's-Gravenhage van het Vorstelük huwelük wordt in staat gesteld, onder goedkeuring van B. en W., een feestgave te verstrekken aan armlastigen en gesteunden of in werk verschaffing opgenomen werkloozen. Hier toe wordt, ter aanvulling van de vanwege het comité te houden openbare inzameling, een büdrage van f. 60.000 a f. 65.000 ter beschikking van het comité gesteld. Ten behoeve van z.g. stille armen wordt in totaal een bedrag van f. 5000 voor gif ten beschikbaar gesteld. Ook dit bedrag wordt aan bovengenoemd comité ter hand gesteld. Aan de vereeniging „Juliana Kinderzie kenhuis te 's-Gravenhage" wordt toege kend een gift van f. 5000. Aan de vereeni ging „Jullanakinderbewaarolaats" te Sche- veningen een gift van f. 2000. Ten aanzien van de na deze verdeeling nog beschikbaar zünde gelden ware aan B. en W. machtiging te verleenen deze gelden te bestemmen voor door hen te be palen liefdadige of maatschappelijke doel einden. VEREENIGING LIBERALE LEDEN VAN GEMEENTEBBESTUREN. De Vereeniging van liberale leden van gemeentebesturen heeft Zaterdag te Utrecht een algemeene vergadering ge houden. De heeren mr. J. A. E. van der Dussen te Kampen, mr. J. Pleüte te Breda, en dr. I. H. J. Vos te Amsterdam, werden als be stuursleden herkozen. Het hoofdbestuur der partü had de hee ren C. G. Roos te Lekkerkerk en Wt. J. Bastiaan te Den Haag, die periodiek af traden. weder in hun functie van voorzit ter, onderscheidenlijk secretaris-penning meester, herbenoemd. Prof. dr. N. J. Polak te Rotterdam, die zou spreken over „De gulden en over heidsfinanciën", was daarin verhinderd. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. UITVOERING ZUIDERZEE-STEUNWET. De directeur van den Rijksdienst ter uit voering van de Zuiderzeesteunwet maakt bekend, dat in afwachting van de defini tieve vaststelling van de toeslagregelingen a en b voor 1937 met ingang van 27 Dec. 1936 tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot en met 27 Februari 1937, voor hen, die toe traden tot de: Regeling a: de toeslag wordt vastgesteld op 100% van den grondslag; Regeling b: de toeslag wordt vastgesteld op 90% van den grondslag. Voor zoover de grondslag als gevolg van de gezinssamenstelling op 1 Januari 1937 wüzigng behoeft, zal deze, indien dit niet reeds is geschied, worden aangebracht bij het nemen van de definitieve beschikking Inzake de toeslagregeling 1937 met ver rekening van het teveel of te weinig geno- tene. Toelating tot de toeslagregelingen kan tot 1 Januari 1937 worden gevraagd. Zij, die in 1936 tot een der beide toeslag regelingen toetraden, worden geacht ook in 1937 toelating tot de toeslagregeling te wenschen. tenzü zij om uittreding verzoe ken. Deze behoeven dus niet opnieuw aan te vragen om tot de toeslagregeling te worden toegelaten. De toelating geldt voor zoolang als de regeling .waartoe zü toe traden, op hen van toepassing is. EENDENEIEREN EN PARATYPHUS. Vanwege het departement van Sociale Zaken wordt het volgende medegedeeld: Nu en dan worden gevallen van para- typhusbesmetting bekend, veroorzaakt door het gebruik van eendeneieren. Om het op treden van deze ziekte door het gebruik van eendeneieren te voorkomen is het noodig voor direct gebruik deze eieren hard te ko ken (acht minuten) en ze in bakwaren slechts te gebruiken, indien deze hard ge bakken worden. Aangeraden wordt daarom: eendeneieren niet te gebruiken voor de bereiding van pudding, vla, slagroommengsels, e.d., taart vullingen, consumptieüs, zacht gebak, kortom niet voor eetwaren, welke niet of onvoldoende verhit worden. ERNSTIGE STOORNIS BIJ HET ELECTRICITEITSBEDRIJF TE GRONINGEN. Een groot gedeelte van de stad drie kwartier in donker. Een ernstige stoornis aan het electrici- teitsbedrüf is oorzaak geweest, dat een groot gedeelte van de stad Groningen gisteravond gedurende drie kwartier in 't duister is gezet. Om tien minuten voor zeven ontstond een plaatselijke stoornis op het gelük- stroom-net, waardoor vooral de buitenstad het meest werd getroffen. De binnenstad, welke evenals de provincie Groningen nagenoeg op wisselstroom is aangewezen, bleef zoodoende vrij van stoornis. Hier had men dus licht, doch in de buitenwijken heerschte in bijna alle woningen een Egyptische duisternis. Ook het hoofdstation en omgeving was geheel van licht versto ken. Om tien minuten over half acht was de stoornis opgeheven en brandde weer overal licht. 2-3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10