Vergadering Prov. Staten van Zuid-Holland LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 18 December 1936 Derde Blad No. 23539 77sie Jaargang GEMENGD NIEUWS De roofoverval FINANCIEN RECHTZAKEN Voorstellen inzake de Westlandsche tram aangehouden De provinciale begrooting aan de orde. te Kloosterzande. Het slachtoffer overleden. De 84-jarige rustende landbouwer P. A. Verschueren te Kloosterzande (Z.) op wien, zooals men zich herinneren zal, op 24 October jJ. een lalfe roofoverval werd gepleegd, waarbij hij des nachts in zijn slaapkamer met een revolver werd be schoten, is gisteren in het ziekenhuis te Kloosterzande overleden. Een kogel welke in het bekken drong, kon, tengevolge van den hoogen ouderdom van den heer V. niet verwijderd worden. Morgen zal dr. Hulst uit Leiden, in te genwoordigheid van het parket uit Middel burg, een sectie op het lijk verrichten. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ OVERSCHIE. Een doode en twee gewonden. Omstreeks kwart over vijf gistermiddag is op den nieuwen rijksweg tusschen Over- schie en Delft onder de gemeente Pijnacker, wederom een ernstig ongeluk gebeurd, dat een vrachtrijder het leven heeft gekost. Een vrachtauto, bestuurd door den 35-ja- rigen W. Simons uit Rotterdam, welke op weg was naar Wateringen, is geslipt en aan de linkerzijde van den weg over den kop geslagen. De auto kwam op den berm langs de sloot terecht en werd vrijwel geheel ver nield. De bestuurder was op slag dood. De naast hem zittende persoon, zekere Beren- dregt uit Wateringen, die evenals de heer Simons, door onmiddellijk toegeschoten om standers uit zijn benarde positie bevrijd werd, kreeg ernstige verwondingen aan het hoofd en is naar het gasthuis te Delft over gebracht. Achterin den wagen bevond zich de heer L. Vuist uit Rotterdam. Deze werd licht gewond en is naar zijn woning te Rot terdam vervoerd. Het stoffelijk overschot van den vrachtrijder is eveneens naar het gasthuis te Delft vervoerd. Het ongeluk is toe te schrijven aan de gladheid van den weg en gebeurd, toen de bestuurder plotse ling moest remmen voor een voor hem rij dende auto. ERNSTIGE AANRIJDING TE SOEST. Wielrijder onder lading kratten bedolven. Gistermiddag omstreeks twaalf uur na derde in de Weedestraat te Soest uit de richting Amersfoort een vrachtauto, hoog oDgestapeld met kratten inhoudende kin nen. De wagen kwam van de markt te Bar- neveld. Doordat de bestuurder J. G.. het stuur te veel naar links uithaalde, raakte hii de macht daarover kwiit met het ge volg. dat hii gedeeltelijk on het riiwleload kwam te rijden, waar iulst de bakker Re- nooy op zün fiets in de richting Soest passeerde. De auto reed den wielrijder op zij aan. waardoor deze kwam te vallen. De auto sloeg om en de geheele lading kisten kwam op het slachtoffer terecht. Toen de man bevrijd werd. bleek hij zeer ernstige inwen dige kneuzingen te hebben opgeloopen. ter wijl hii voorts schaafwonden had bekomen aan hoofd en beenen Nadat dokter Rupert de eerste hulp had verleend, is de getrof fene per ziekenauto naar het St. Antonius ziekenhuis te Amersfoort overgebracht. Zijn toestand is vrij ernstig. Tegen den chauffeur is proces-verbaal opgemaakt. De auto was niet beschadigd. MOTORRIJDER VERONGELUKT TE SOESTERBERG. Toen de sergeant-majoor werktuigkun dige J. Staal gistermiddag om vijf uur per motorfiets naar het vliegkamp Soester- berg reed, nam hij de bocht nabij het mi litair tehuis aldaar te kort, waardoor hij tegen een betonnen paal botste. Hij werd tegen den grond geworpen en bleef, ern stig gewond aan hoofd en armen liggen. Per ziekenauto is het slachtoffer naar het militair hospitaal te Soesterberg overge bracht en vandaar naai- het militair hos pitaal te Utrecht. ONVOORZICHTIGE VLIEGER GESTRAFT Twee jaar gevangenisstraf. De Nederlandsche reclame-vlieger, die op 20 Juni j .1. laag over 't Belgische strand vloog en daarbij een jongedame raakte, tengevolge waarvan de jonge vrouw over leden is, werd gisteren te Brugge tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld en tot betaling van 50.000 fr. aan de civiele partij MEISJE DOOR VRACHTAUTO AANGE REDEN EN GEDOOD. Gistermorgen was een driejarig meisje aan de Bornschestraat te Almelo op het trottoir aan het spelen met haar zusje- Op het moment, dat een vrachtauto zou pas- seeren, stak de kleine den weg over. Zij liep tegen de auto op, viel, en was terstond dood. VROUW IN WATERPUT VERDRONKEN. In den afgeloopen nacht is de 60-jarige mej. M. Sohellekens te Gilze (N.-Br.) in een achter haar woning gelegen waterput ge raakt en verdronken. Toen haar zuster, met wie zij samenwoont, haar vanmorgen niet zag stelde zij een onderzoek in, waarbij zij haar zuster dood in de put vond liggen. De politie heeft-de. zaak in onderzoek. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE TAIFOEN OP DE PHILIPPIJNEN. Volgens berichten uit Manilla wordt de door de jongste taifoen op 't eiland Luzon aangerichte schade op meer dan twee ir.illioen dollar geschat. Totnutoe werden in dit district 74 doo- den geborgen. 166 personen worden nog vermist. Het eerste teeken van verkoudheid Niezen is een waarschuwing van de natuur, dat een verkou-dlheld of griep aanval op komst is. Waoht nu niet langer, maar neem direct maatregelen. Sprenkel een paar druppels Karsote op Uw zakdoek en snuif de aangename dampen flink op. Door laboratorium-proe ven is aangetoond, dat Karsote- damp de bacteriën van verkoudheid, influenza en griep in enkele minu ten volkomen vernietigt. Door iedere diepe inade ming worden de zuiverende dampen tot in de meest af gelegen deelen van Uw adem halingsorganen gebracht. In minder dan geen tijd is de infectie verdwe nen! Ziehier de juiste wetenschappelijke methode om verkoudheid, griep etc. te be strijden. Door altijd het zakflaconnetje Karsote bij U te dragen, kunt ge bij gevaar voor infectie direct van de heilzame wer king van Karsote-damp -gebruik maken. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f. 0.70 per flacon (zakformaat) en f.1.per flacon (2 x de kleine maat), omzetbelasting inbegrepen. 3902 CIngez. Mcd.) DE VEREENIGING VOOR DEN EFFECTENHANDEL EN DE GEMEENTE ROTTERDAM. Geen aanleiding tot het treffen van wettelijke maatregelen. De minister van financiën heeft een ant woord gezonden op de schriftelijke vragen van den heer Donker in verband met het door de Vereeniging voor den effecten handel gelegde embargo en de noteering van nieuwe leeningen der gemeente Rot terdam. De minister antwoordt onder meer, dat hij heeft kennis genomen van de mede- deeling van de Vereeniging voor den effectenhandel, dat zij. naar aanleiding van de door de gemeente Rotterdam aan houders van obligatiën der 6 pet. dollar- leening Rotterdam 1924 gedane aanbieding, haar embargo op de noteering van nieuwe leeningen der gemeente Rotterdam opheft. Het is den minister bekend met het feit, dat genoemde vereeniging dit embargo heeft gehanteerd tegen de gemeente Rot terdam, nadat zij tegen deze gemeente een procedure had aangevangen over de uitbe taling in gouddollars van de coupons van op gemelde leening, welke procedure de vereeniging inmiddels reeds in eerste in stantie heeft verloren. De minister teekent hierbij aan, even wel, dat het z.g. embargo op nieuwe lee ningen van de gemeente Rotterdam, is voorafgegaan aan de tegen deze gemeente gevoerde procedure en dat, aangezien door de gemeente Rotterdam, na het met de Vereeniging voor den effectenhandel ont stane geschil, nimmer een aanvrage om noteering van nieuwe leeningen is inge diend, in formeelen zin weigering van noteering ten opzichte van deze gemeente niet heeft plaats ghad. De Vereeniging voor den effectenhandel heeft in tal van andere gevallen naast een beroep op den rechter den maatregel van een noteeringsgroep, toegepast. In één dier gevallen betrof de maatregel ook een Nederlandsch publiekrechtelijk lichaam. Bij de beoordeeling van de wenschelijk- heid van een noteerings-embargo gelden niet uitsluitend rechtsoverwegingen. Het in de vraag gemaakte onderscheid tusschen publiekrechtelijke lichamen en private personen acht de minister niet juist. De vereeniging voor den effectenhandel treedt hier op eenerzijds in het belang van crediteuren, die in de meeste gevallen ver spreid en ongeorganiseerd, tegenover debi teuren een zwakke positie innemen, ander zijds in het belang der geldnemers, voor wie het uiteraard van groote beteekenis is. dat het vertrouwen van het beleggend publiek in hun leeningen wordt bevorderd. Zou de vereeniging nu onderscheid maken naar gelang de debiteur al dan niet een publiekrechtelijk lichaam is, dan zou zulks aan het crediet dier lichamen zeker niet ten goede komen. Door eenigerlei vrees, dat de debiteur de uitspraak van den rechter niet zou nako men, is het embargo niet ingegeven. Waar tot dusver niet is gebleken, dat de vereeniging voor den effectenhandel van haar bevoegdheden een onjuist gebruik heeft gemaakt, bestaat er geen aanleiding tot het treffen van wettelijke maatregelen te dezer zake. 8926 clngez. Mcd.) Ontploffing in mijn in Britsch-Indië. Men vreest dat 150 personen zijn omgekomen. De Europeesche bedrijfsleider en onge veer 150 inboorlingen zijn, naar men ge looft, om het leven gekomen bij een mijn- gasontploffing, welke zich voordeed bij Asanol (Britsch-Indië). (Asanol is een stad van 26.000 inwoners in Bengalen). HAAGSCHE GERECHTSHOF. In ons Blad van 16 dezer schreven wij, dat J. W. de L. uit Leiden door het Ge rechtshof te 's-Gravenhage is veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Dit moet zijn tot twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf. DE OVERVAL OP EEN GELDAUTO. Dader tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam veroordeel de den werkman P. J. N. wegens diefstal met geweldpleging tot een gevangenisstraf van drie jaar. De eisch luidde twee en een half jaar gevangenisstraf. De man heeft met twee vrienden op 17 Jan. j.l. een overval gepleegd op een auto, waarmede een bedrag van 32.000 gul den in specie en bankpapier werd vervoerd naar de Nederlandsche Scheepsbouw Mij- Na een achtervolging reed de auto van de roovers tegen een hek, zoodat zij moesten vluchten. Het geld werd teruggevonden en korten tijd later zijn de daders gearres teerd. DE FRAUDE OP EEN NOTARISKANTOOR TE PRINCENHAGE. De klerk tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te Breda heeft gisteren uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 41jarigen notarisklerk G. W. van G. uit Princenhage. die terecht heeft gestaan wegens verschillende fraudes in zijn func tie als klerk van notaris J. W. Esser aldaar gepleegd. Door deze fraudes werden ver schillende personen tot een totaal bedrag van f. 50.000 benadeeld. De rechtbank ver oordeelde verdachte tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De eisch was 3 jaar gevangenis straf. HET KASTEKORT BIJ DE COÖP. DE TOEKOMST. Tegen den gewezen directeur een jaar geëischt. Voor de rechtbank te Groningen is gis teren behandeld de zaak tegen J. H. G., ontslagen directeur van de coöp. de Toe komst te Groningen. Eenigen tijd geleden werd bij de coöpe ratie een kastekort van ongeveer f. 18.000 ontdekt. Het bestuur richtte een schrifte lijke aanvrage tot de justitie om de zaak niet te vervolgen, waaruit dus bleek, dat men den directeur zeer genegen was. De officier van justitie meende daaraan ech ter geen gevolg te kunnen geven. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de accountants controle zich altijd uitsluitend had bepaald tot de controlevan de balans en boekhou ding. De kas en dé aïtiva waren buiten het onderzoek gebleven. Zoo was het verduis terd bedrag, dat verdachte zich had toe geëigend, tot f. 18.000 gegroeid. Hij had dit geld uitgegeven voor aanvragen om steun, die fot hem werden gericht in zijn voor aanstaande positie. De officier van justitie wees er op, dat verdachte niet in de boeken heeft ge knoeid. dat het rapport van de reclassee- ring gunstig luidt en bij het bepalen van de straf wilde spr. daarmede rekening hou den en tevens met de gebrekkige controle. Spr. meende echter daarom een gevange nisstraf te moeten vragen van een jaar. het aan de rechtbank overlatende of zij een gecombineerde straf van toepassing acht of meer clementie tegen den verdachte wilde in acht nemen. De verdediger, mr. N. Polak, Zeide dat een groot dèel van verdachte's fout berust op de onverantwoordelijke wijze, waarop het accountantsonderzoek heeft plaats ge had. Spr. wees er op, dat verdachte het geld niet voor zich zelf heeft gebruikt, niet te groot heeft geleefd, dat hij zijn positie heeft verloren en dat zijn bestaan in de gemeente Groningen onmogelijk is gewor den. Hij heeft diep berouw en zich nadat de zaak aan het rollen was gebracht niet meer od straat durven vertoonen. Pleiter vroeg daarom de uiterste clementie voor verdachte in acht te nemen. Hij was van oordeel, dat ook de generale preventie in dezen geen gevangenisstraf eischt en vroeg daarom een voorwaardelijke straf, opdat voor verdachte het groote leed, dat hij reeds heeft geleden nog niet wordt ver zwaard door voor hem de gevangenisdeu ren open te zetten. De uitspraak werd bepaald op Woens dag a.s. SWEEPSTAKE-ZWENDELAARS VOOR DE RECHTBANK. Voor de Rotterdamsche rechtbank heb ben terecht gestaan de 26-jarige vertegen woordiger J R. de J. en zijn 27-jarige vrouw J. S. de J.P., verdacht van oplich ting van de firma A. Littlewood Ltd., racing and football accountant in Liver pool. Deze firma organiseert oa. sweep- stake-wedrennen. Deelnemers moeten de uitslagen van de rennen invullen en als deze overeenkomen met den uitslag, krij gen zij een bepaalde ultkeermg. De opga ven moeten natuurlijk in het bezit van de firma zijn vóór de rennen beginnen. Er worden echter pok inzendingen na dien tijd aangeomen, waneer uit het poststempel blijkt, dat de verzending vóór den aanvang van de rennen heeft plaats gehad. Hierop hebben de verdachten hun op lichting gebaseerd. Zij wisten een post ambtenaar over te halen, om gefrankeerde enveloppen, welke zij verstrekten, te doen afstempelen, die dan weer aan hem wer den teruggegeven. De uitslagen van de be wuste rennen werden door de radio be kend gemaakt, de verdachten zonden, direct na de uitzending, de goede of nage noeg goede uitslagen in de reeds gestem pelde enveloppe op. De brievenbesteller M v. d. Z„ verleende hierbij zijn bemiddeling. Op deze wijze slaagden de verdachten er in „aanspraak" te maken op twee prijzen ter waarde van ruim duizend pond sterling. De Liverpoolsche firma kreeg echter argwaan en een particuliere detectieve (Vergadering van gisteren) In de gisterochtend voortgezette zitting der Provinciale Staten van Zuid Holland was aan de orde eet voorstel tot kwijt schelding van een gedeelte der aan de N.V. Westlandsche Stoomtriam-Mij. ver strekte rentelooze voorschotten. De heer van Voorst tot Voorst (R.K.) vraagt nadere cijfers over het massale goederenvervoer. Zijn voornaamste be zwaar tegen het voorstel is, dat men be langrijke vorderingen van obligatiehouders prijs geeft om de aandeelhouders te be- voordeelen. De heer Drost meent dat de provinciale staten tot de W.SJM. en ook tot den mi nister dienen te zeggen: wij zijn bereid tot welwillende overweging van het gevraagde, mits daarnaast de W.S.M. niet slechts een verbetering van haar kapitaalwaarde, maar ook een verhooging van de rentabi liteit van haar bedrijf weet te bereiken. De heer van Hoey Smith (N.S.B) zegt dat naar zijn meening de W.S.M. dient te worden geliquideerd en het bedrijf, dat reeds grootendeels is geautomobiliseerd, door de provincie dient te worden over genomen om het door een andere onder neming verder te laten exploiteeren. In dien Ged. Staten persoonlijk hun geld in deze onderneming hadden gestoken, dan zouden zij er niet aan denken, dit zonder meer aan de aandeelhouders kwijt te schelden. De heer De Kok (R.K.) hoopt, dat zon der meer het voorstel van Ged. Staten zal worden aangenomen. Het Westland heeft aan de W.S.M. veel te danken en is er door uit z'n isolement verlost. De heer Baars (R.K.) gelooft, dat de groote meerderheid nog wel overtuigd is, dat het dat het bedrijf der W.S.M. in het Westland niet kan worden gemist. Intusschen acht spr. het billijk, een voor waarde te stellen, waardoor bij een ver beterde exploitatied de rechten der pro vincie worden gereserveerd. De heer Jansen Manenschijn (a.r.) acht de afschrijving van twee millioen gulden wel degelijk van belang voor de toekomstige rentabiliteit, door de vermindering van rentelasten. De heer Eisen (r.k.) zegt dat het behoud van de Westlandsche vooral voor den aan voer van materialen (hout, metaal, glas, kolen enz.) ten behoeve van het Westland van belang is. Het kan z.i. niet op den weg van de pro vincie liggen om door weigering van de verlangde kwijtschelding van 65 pet. wel bewust op faillissement aan te sturen. De heer Ter Laan (s.d.) is van oordeel, dat het voorstel van Ged. Staten kan wor den aanvaard, waarbij spreker echter mede zeggenschap voor de provincie zou willen zien bedongen. Het bedrijf der w.s.m is voor de streek van groot belang. De heer van Vliet (c.h.) bepleit in dit verband een doortrekking van den weg 20a, tot den weg Rotterdam—Hoek vanHolland. waardoor de aansluiting van het Westland aan het internationaal verkeer wordt ver beterd en waardoor ook de w.s.m meer ren tabiliteit zal verkrijgen. De heer van de Vijver (c.h.) zou de kwijt schelding alleen willen zien toegestaan in dien 50"/i, van de cumulatief preferente aan- deelen beschikbaar werd gesteld voor ver meerdering der afschrijvingen met 2'/- ton. De heer De Bruin (Ged. Staten) de spre kers beantwoordend, constateert, dat zoo als te verwachten was, de Prov. Staten niet zonder meer het voorstel willen aan vaarden. Er was bij ae indiening van het onder havige voorstel een tekort van 18°/,, op de dividenden der cumulatief-preferente aandeelhouders. Binnenkort zal dit tot 25 pCt. blijken te zijn opgeloopen. Dit tekort komt niet op de balans voor, doch zoodpa er winst wordt gemaakt, zal met de in haling van dat tekort moeten worden be gonnen. De allesbeheerschende overweging is nu, dat de directie het bedrijf wil reorgani- seeren, teneinde tot vermindering van ex ploitatiekosten te geraken en dat aan de provincie wordt gevraagd, haar daarin bij te staan, niet slechts door een gebaar, doch door een daad. Dat de provincie door de gevraagde kwijtschelding van 65der verleende voorschotten waarop immer eenige aflossing plaats had zou worden benadeeld, is allerminst aangetoond. Met de vraag of, en in hoeverre de aandeelhou ders worden bevoordeeld, hebben we hier niet te maken. Eenig voordeel om de be staande maatschappij op te heffen en daarna het bedrijf voort te zetten, is niet te verwachten. De kasmiddelen bedragen nog 3 ton. In het afgeloopen jaar was er 50 mille verlies. Men zou aldus nog 6 jaar kunnen doorgaan en dan ware er geen cent meer. Door aanschaffing van kleinere vervoerseenheden (lichter gebouwde auto bussen) verwacht de directie een econo mischer exploitatie. Op de vragen van den heer Van Voorst tot Voorst antwoordt spr., dat de tram nog een zeer behoorlijke rol speelt. In 1935 werden 9282 wagons goederen (tuinbouw producten enz.) door de W.S.M. aan de spoorwegen doorgegeven, terwijl 9490 wa gons met goederen werden aangevoerd in het Westland, Dat is dus 61 wagons te zamen per dag. De opbrengst was ruim 173 mille, Spr. eindigt met een woord van aan beveling om het voorstel van Ged. Staten te aanvaarden. Bij de replieken dient de heer Van de Vijver (C.-H.) een voorstel in om als voor waarde te stellen, dat van de waarde der cumulatief-preferente aandeelen 50 pCt. wordt afgeschreven. De heer Baars (R.K.) acht het beter, het geheele voorstel aan te houden en dient daartoe een motie in. Deze motie wordt z. h. st. aangenomen. Het voorstel tot bebossching van een duingebied onder de gemeente Wassenaar en daarvoor f. 27.000 beschikbaar te stel len, wordt z. h. st. aangenomen. Provinciale begrooting. Aan de orde is de provinciale begrooting, De heer Ter Laan (S.-D.) zegt, dat de provinciale opcenten op de vermogens- en inkomstenbelastingen in zes jaren tot de helft zijn teruggekropen. Daarom behoort hun aantal niet onveranderd op 5 te wor den bepaald doch grooter of kleiner te worden gesteld naarmate de uitkomsten der belastingen lager of hooger zijn. Verder bepleit spr. bespoediging van de uitvoering van het provinciaal wegenplan als middel tot werkverruiming. De wegen behooren op normale wijze te worden aan gelegd, dus niet in werkverschaffing, welke in den regel ondanks lagere loonen duurder uitkomt. Spreker dient een voorstel in. om ten aanzien van den weg ScheveningenWas senaarNoord-Hollandsche grens bet aan bod van de regeering te aanvaarden: voort te gaan met de voorbereiding van de versnelde uitvoering van den weg Pa- pendrechtMeerkerk en van den centralen weg in de Krimpenerwaard met zijtak naar Lekkerkerk en met de regeering in nader overleg te treden inzake een andere wijze van uitvoering dan in werkverschaffing van deze wegen, en ten aanzien van de overige wegen van het provinciaal wegen plan, tot handhaving van het tegenwoor dig tempo van uitvoering, zoodat het plan ln 10 tot 15 jaar volledig zal zijn uitge voerd. Vervolgens wijst spr. op de versnippering bij de indeeling der gemeenten. Er zijn in Zuid-Holland 181 gemeenten, waarvan al leen in de Alblasserwaard 40 en daaronder zijn er vele van 400 a 500 inwoners. Spr. hoopt, dat men zal'komen tot een indee ling van gemeenten zoodanig, dat zij min stens 4000 a 5000 inwoners hebben. De heer Van Eek (S.-D.) dringt aan op de totstandkoming van borgstellingsinsti tuten ten behoeve van den kleinen mid denstand en stelt voor, tot een bedrag van 5 cent per inwoner deel te nemen in het bedrijfskapitaal, d.i. maximaal f. 100.000. voor de geheele provincie, welk bedrag hij zou willen putten uit de 2'/: millioen reserve, waarover de provincie beschikt. De vergadering wordt hierna verdaagd. stelde een onderzoek in, waardoor het be drog aan het licht kwam. De verdachten legden voor de rechtbank een volledige bekentenis af. Het O.M. eischte tegen den man, die al eerder in een oplichüngszaak betrokken is geweest, acht maanden gevangenisstraf en tegen de vrouw vier maanden. Tegen den 25-jarigen brievenbesteller M. v. d. Z. werd geëischt drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Uitspraak over 14 dagen. De postambtenaar, die ook in het geval betrokken was is dezer dagen, na eenige maanden in voorloopige hechtenis te heb ben doorgebracht, in vrijheid en buiten vervolging gesteld. TWEE JAAR GEËISCHT TEGEN INBREKER. Op 18 October heeft de 24-jarige teeke naar J. van H.. wonende te Brussel, inge broken in een villa te Aerdenhout, waarvan de bewoners afwezig waren. Hij doorzocht het geheel huis en nam een groot aantal sieraden weg. w.o. gouden broches, horloges, met diamanten en paarlen bezette ringen en platina sierspelden, ter gezamenlijke waarde van ongeveer 2000 gulden. Het ge- stolene had hij in Brussel en in Den Haag verkocht. Een gedeelte kon nog door de po litie worden opgespoord. De teekenaar stond gisteren voor de Haar- lemsche rechtbank terecht en verklaarde, dat hij uit armoede gehandeld had. daar hij het laatste half jaar geen werk had kun nen vinden. Het O. M. eischte twee jaar gev.-straf. Uitspraak 31 December. MET EEN „DUIVENKLOK" GEKNOEID. In Juli van het vorig jaar is onder de Haarlemsche postduivenliefhebbers nog al eenige opschudding verwekt door de ontdek king van knoeierijen met een z.g. constateur, welke door een lid van een Haarlemsche postduivenvereeniging waren gepleegd. Het was reeds eenigen tijd opgevallen, dat de man herhaaldelijk prijzen won, doordat bij wedvluchten zijn duiven in buitengewoon snelle tijden binnenkwamen. Zooals het ge woonlijk gaat, werd hij tenslotte al te on voorzichtig en liep tegen de lamp. Bij on derzoek bleek nJ. dat hij het kastje, waar in de constateur geplaatst wordt, van een uitneembaren bodem had voorzien, zoodat hij de klok er uit kon nemen zonder de ver zegeling te verbreken. Ook was de z.g. borg pen van de klok. welke vastgeklonken be hoort te zijn, uitschroefbaar gemaakt Hierdoor was het mogelijk, de aanwijzin gen van de constateur te veranderen. Gistermiddag stond de man voor de Haar lemsche rechtbank terecht. De officier van justitie, mr. Semeyns de Vries van Does- burgh wees hem op het onsportieve en on eerlijke van zijn knoeierijen, waardoor hij prijzen had ontvangen, welke hem niet toekwamen en eischte een maand gevange nisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Uitspraak 31 December. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter!

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9