ORANJEFEEST FILMAC PEREZ— Neerlands Bruidspaar LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 18 Detamber 1936 Café Rest. Zomerzorg ZATERDAG GR00TSCH ORANJEFEEST MAGGI producten vrage/i PERZISCHE TAPIJTEN Waarom zo uitdrukkelijk Kussens en kleine kleedjes zijn welkome geschenken XRIANON - THEATER speciale doorloopende voorstellingen Filtnuc Trianon -Ice-ft het- a,leen-v®rtoonin«sreclLt v°?i s—1 MIDDENSTAND EN SOCIALE VERZEKERING. De heer T. S. Goslinga spreekt voor de Chr. Middenstanders. Voor de afd. Lelden van de Vereenlgins van den Christelijken Handeldrli venden en Industrieelen Middenstand heeft gister avond de voorzitter van den Raad van Ar beid. de heer T. S. Goslinga een rede ge houden over het onderwerp ..Middenstand en Sociale Verzekering". De vergadering stond onder leiding van den heer C. Schout, die een kort inleidend woord shrak en daarna dadelijk het woord gaf aan den heer Goslinga Spr. wilde eerst iets zeggen over de sociale wetgeving in algemeen Er wordt over de zware sociale lasten veel gemopperd. En er zijn in de Tweede Kamer woordvoerders, waaronder vooral ds. Kersten die geen enkele gelegenheid laten voorbijgaan om de sociale wetten af te breken en dergeüike klanken hoort men ook dikwijls in den kring, waarin men dagelijks vertoeft.. Is daarvoor nu reden? De sociale verze keringswetgeving is niets anders dan een meer of minder geslaagde poging om de geldeliike' gevolgen van ongeval ziekte, in validiteit en dood over allen te verdeelen. zoodat niet meer de individu daaronder al te zwaar lijdt. De sociale wetgeving wordt beheerscht door de gedachte, dat er een middel moest worden gevonden dat de ar beider. wiens arbeidseeschikheid onderbro ken wordt of ophoudt, daardoor niet onder gaat of dat diens gezin daardoor niet ondergaat. Te betreuren noemde spr. het dat de ziektewet het laatste ingevoerd is. terwiil dit de eerste sociale wet had moeten zijn. Immers ziekte is de meest voorkomende oorzaak van arbeidsongeschiktheid. Od de ziektewet had logisch voortgebouwd kun nen worden terwijl thans het samenstel van wetten zeer ingewikkeld en ongeordend is geworden. Er is dan ook een sterke drang naar uni ficatie in de sociale wetgeving, maar helaas wordt bii elke nieuwe wet oo dit gebied, de unificatie steeds meer in den weg gestaan. Spr ging daarna in op de uitvoering van de verschillende sociale wetten. Met de uit voering van de invaliditeitswet ziin de Raden van Arbeid belast, maar bil de ziektewet is dat anders. Bii deze wet be staat de mogelijkheid dat de bedrijfsver eenigingen de wet uitvoeren, waarbij het Riik alleen toezicht houdt en waarborg biedt. De niet bij de bedrijfsvereenigingen aangesloten bedrijven zijn automatisch bij de Ziektekas van den Raad van Arbeid aangesloten. Bij de ongevallenwet is toe gestaan het risico over te brengen naar de risico-vereenigingen, naar coöperatieve vereenigingen of ook het zelf te dragen. De arbeider merkt daarvan echter niets. De verzekering geschiedt tusschen de Rijksverzekeringsbank en de risico-dragers. Bij dit stelsel bestaat uit den aard der zaak de prikkel om veiligheidsmaatregelen te treffen teneinde het aantal ongevallen te beperken. Het nieuwe ontwerp van wet tot wijzi ging van de ongevallenwet wil ook het ri sico kunnen onderbrengen bij de bedrijfs vereniging. Wélke behoefte heeft men daar eigenlijk nog van? Deze behoefte be staat vooral ten opzichte van de kleine on gevallen. Er zijn maar 5<Vo zware ongeval len. waarbij een blijvende rente moet wor den uitbetaald. Er zou dan ook veel voor te zeggen zijn om die kleine ongevallen onder te brengen bij de Ziektewet. Dit zou ongetwijfeld tot vereenvoudiging leiden. Dit stelt de minister echter niet voor. Hij wil nieuwe bedrijfsvereenigingen in het le ven roepen, waarbij de aangesloten be drijven met elkaar tenminste 50 millioen loon moeten betalen, zoodat het uitgeslo ten is dat een bepaalde bedrijfsgroep een bedrijfsvereniging kan stichten. Een van de redenen waarom men niet van de Ziektewet-bedrijfsvereenigingen heeft willen gebruik maken is dat de ar beider dan voor een ongeval een gedeelte premie zou moeten betalen. Een tweede reden is dat de Ongevallenwet wel gratis geneeskundige behandeling kent en de Ziektewet niet. Beide argumenten acht spr. niet steekhoudend. De eigenlijke reden echter verzwijgt men. Die reden is. dat het ziekterisico veel geringer is dan het onge vallen-risico. Vele bedrijfsvereenigingen zouden dan om hals moeten worden ge bracht. omdat zij het risico niet zouden kunnen dragen. Waarom wil men deze wijziging nu? Het is een actie speciaal van het grootbedrijf. Dit wil van de Rijksverzekeringsbank af. Deze blijft dan alleen het risico van het klein- en middelbedrijf dragen. Thans moet het groot-bedrijf in de kosten van de bank bijdragen. De kosten worden om geslagen over het heele bedrijfsleven. Daar willen Posthuma c.s. van af. De kleine be drijven kunnen zich theoretisch ook bij de bedrijfsvereenigingen aansluiten, maar practisch wordt dit toch belet. Er is hier eigenlijk sprake van een zeker groepsegoïs me. dat in wezen onchristelijk is. De klei ne- en middelbedrijven mogen niet on evenredig zwaar worden gedrukt en dit wetsontwerp maakt het gevaar daarvoor zeer groot. Ook de middenstand heeft be lang bij deze zaak. Hij heeft er belang bij dat de thans bestaande vrijheid blijft be houden. Na een korte pauze werden tal van vra gen gesteld, hoofdzakelijk van practischen aard, welke door den heer Goslinga uit voerig werden beantwoord. Hedenavond proef-illuminatie van IN ONS VERSIERD CAFÉ EN ZALEN TWEE ORKESTEN. 3819 (Ingez. Med.) DE DIRECTIE. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. BOND VAN HOTELPERSONEEL. De afdeeling Leiden bestaat 35 jaar. Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van de Leidsche afdeeling van den Bond van Hotelpersoneel zijn diverse fees telijkheden georganiseerd Et is inderdaad aanleiding tot een fees telijke herdenking, want na een langdurige periode van depressie, waarin het ledental nauwelijks boven de tien uitkwam, is in de laatste jaren, dank zij het ijverig werken van den heer J. de Haas en anderen, een flinke opleving ingetreden, waardoor het ledental tot ongeveer 90 is gestegen. Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s. wordt in „Zomerlust" een tentoonstelling ingericht .De gedekte tafel", terwijl het bestuur Zondag 27 dezer des middags van 35 uur in de ..Harmonie" zal recepieerer.. Maandagmiddag en -avond d.a.v. wordt tot besluit een feestelijke bijeenkomst res pectievelijk voor de jeugd en de leden georganiseerd. Openbare propaganda-vergadering. In de kleine Stadszaal belegde de Neder- landsehe Beweging voor Eenheid door Democratie gisteravond een openbare pro paganda-vergadering. Be belangstelling was bevredigend. Nadat de heer Ouwersloot voorzitter der Leidsche afdeeling. de bijeenkomst had geopend, sprak dr, A. de Vletter uit Bloemendaal over: Democratie of dictatuur. De groote strijdvraag van onzen tijd. zoo zeide spr., is democratie of dictatuur. In verschillende landen van Europa hebben we de dictatuur van links of rechts zien groeien. In ons land kregen we de N.S.B. De N.S.B. heeft één verdienste, zij heeft n.l. het Nederlandsche volk wakker ge schud. Door afschuw over hetgeen de N.S.B. deed. zijn we tot het besef gekomen van welk een onschatbare waarde de demo cratie is. Nooit zal het fascisme op ons volksleven vat kunnen krijgen, om de een voudige reden dat wij mensch zijn en geen massa die men gebruikt om op betoogingen heil te roepen. De N.S.B. heeft een groöte voorliefde om te schelden op alles wat los en vast is. Als men ze hoort zou men zeggen: het Neder landsche volk is wel tot in zijn diepste we zen verdorven. Voor Mussert moet het wel een groote marteling zijn om te midden van zoo'n slecht volk te leven. Men zou eigenlijk geneigd zijn om hem den raad tgeven als hij nog eens naar Ber lijn gaat, daar maar rustig te blijven! In Duitschland, waar het volk in de diep ste ellende verkeerde, was de dictatuur het eenige redmiddel. Bij ons zijn de omstan digheden echter totaal anders. Van ellende zooals die in Duitschland na den oorlog heersehte. is hier gelukkig geen sprake. Dat weet de N.S.B. ook en daarom worden alle mogelijke foutjes, die de democratie zooals wel vanzelf spreekt aankleven, door de N.S.B. tot „schandalen" opgeblazen. De f. 5000 -® die de leden der Tweede Kamer per Jaar ontvangen als vergoeding voor tijdsverzuim, onkosten enz., vormen een doorn in het oof der N.S.B., doch zij vergeten, dat de Rijksdagleden in Duitsch land, die eens per jaar één dag in ..verga dering" bijeenkomen om Hitier toe te jui chen daarvoor telkens Mk 7000 opstrijken. De voorzitter van deze „heil brullende ver gadering". Goerlng, ontvangt als zoodanig niet minder dan Mk. 60.000. Wij zijn geen volk dat geregeerd wenscht te worden met de zweep. De Nederlandsche democratie kan bestaan zonder politieke moord en zonder concentratiekamp. WIJ wenschen geen dictator, gesteld zelfs dat zoo'n heerscher onfeilbaar zou zijn. Wij wil len zelf de verantwoordelijkheid dragen. Liever de slechtste democratie dan welken vorm van dictatuur ook. Met elkaar zullen wij krachtig strijden voor eenheid door democratie! Is onze keus moeilijk? Na de pauze sprak mr. J. H. van Peur- sum uit den Haag over: „Is onze keus moei lijk?" Democratie of dictatuur zoo ving spr. aan, dat is de groote vraag die ons allen hier bijeen brengt. Nog niet zoo lang geleden hielden we ons bezig met de kwestie republiek of monar chie. Doch wie in ons land denkt nu nog aan de vervanging van het monarchale stelsel door het republikeinsche! Als lid der S.D.A.P. stelt spr. er prijs op te verklaren, dat zoolang Nederland wordt geregeerd door een telg uit het Huis van Oranje, deze kwestie voor zijn partij heeft afgedaan. Er is slechts een partij in ons land, een partij die zich beweging noemt, een partij die noch nationaal, noch sociaal is, doch slechts een daverende hoop bewe ging, die zich zonder voorbehoud heeft uit gesproken voor de monarchie. Alle andere partijen hebben de zooeven genoemde restrictie gemaakt. Wie gelooft echter dat de kroon bij de N.S.B. veilig is? Is niet onlangs van die zijde gezegd, dat de Koningin slechts zal dienen om den leider meer luister bij te zetten? De N.S.B. zegt niet anti-semietisch te zijn. Er is geen nummer van Volk en Vader land te vinden of er wordt gespot met Joden. Niet alleen trachten zij telkens weer de meest achtenswaardige Nederlanders ver dacht te maken, doch zelfs de gestorvenen, die zich voor ons land verdienstelijk hebben gemaakt, laat zij niet met rust. Tal van N.S.B.'ers hebben laten doorsche meren dat het misschien nog zoo slecht niet was. wanneer Nederland door een grooten staat zou worden geannexeerd. Wat Duitschers of Russen in eigen land wen schen te doen, moeten zij weten, doch wij Nederlanders dulden niet. dat Berlijn of Moskou in ons land de lakens uitdeelt. De N.S.B. zegt den godsdienst te zullen ver dedigen, er is geen land ter wereld waar het heidendom zoo toeneemt en van hooger- hand zoo wordt bevorderd als Duitschland. Vervolgens herinnerde spr. aan de plot selinge wijziging der NJS.B. t.o. en voor de devaluatie. E. d. D. vraagt niet naar poli tieke partij of godsdienst; zij vraagt slechts tot eiken prijs te strijden tegen de dicta tuur. Wij zullen niet mogen rusten, voordat de geheele „dwaallicht beweging" van Mus sert verdwenen is. Wij zullen voor dien strijd niet de mid delen noodig hebben die de N.S.B. pleegt te gebruiken, ónze kracht zal liggen in de overreding. Behalve bestrijding van communisme en nationaal-socialisme heeft E. d. D. zich ten doel gesteld, met eerlijke middelen te wij zen op de fouten in onze samenleving. Wij hebben te kiezen, zoo eindigde spr. zijn herhaaldelijk door applaus onderbro ken rede. tusschen twee uitersten. Voor ons zal de keus niet zwaar vallen. Hi zijn slotwoord deelde de voorzitter mede. dat zich tijdens de pauze 19 nieuwe leden hadden aangemeld. „DE PRINCEVLAG". Na afloop van de gisteravond gehouden repetitie van het „Vlaggencarrél' in den theetuin ,;Oud-Hortuszlcht", dat zal worden uitgevoerd op den nationalen avond in de Gehoorzaal op 4 Januari a.s.. heeft de voor zitter van het hoofdbestuur van „De Prinoevlag" de heer Joh. G. L. Berlott, op plechtige wijze de door dit bestuur ver strekte medaille van verdienste uitgereikt aan Mej. J. Kop. Spreker wenschte, dat zij; nog lang deze medaille zal mogen dragen en evenals voorheen een belangrijk aandeel zal blijven houden in de jeugd-afdeelingen van ,,De Princevlag".. Vervolgens werd ais leider van de opge richte dames- en heerengymnastiekclubs geinstalleerd de heer W. J. Kooreman. Met eenige welgekozen woorden wees spr. niet alleen op de plichten, maar ook op de groote verantwoordelijkheid van deze positie. Na het bezichtigen van de aan de Prinses te geven Standaardvlag werd de vergadering gesloten. ft Morgen en Zondag zal in de etalage van de firma Pander. Breestraat 146, de door de vereeniging ,De Princevlag" aan onze Prinses aan te bieden Standaard te bezich tigen zijn. Zooals bekend is, zullen door deze or ganisatie drie groote paleis- en 12 auto- standaards worden aangeboden; eenzelfde aantal ook aan den Prins. Aangezien de standaard van den Prins nog niet bekend is, zal momenteel volstaan worden met de vlaggen voor de Prinses. Tevens zal bij den heer Joh. Geijtenbeek, Breestraat 79, te bezichtigen zijn de aan ongeveer 50 vorstelijke bruiloftsgasten aan te bieden herinneringsmedaille. Met MAGG1S Producten bent U verzekerd het beste te hebben, dot op dit gebied verkrijg- boor is. Het is dus in Uw eigen belang, wan neer U let op de geel-rode etiketten en de fo- brieksmerkende noam MAGGI en de Kruisster 3909 (Ingez. Med.) •S-GRAVENHAGE NOORDEINDE 14()C 2125 .(Ingez. Med.) DRESSEERCIiUB 5 W's. Jaarlijkschc feestavond. De dresseerclub „de 5 W.'s" heeft haaT jaarlijkschen feestavond gehouden in de zaal van den heer W F. van Wijk op de Hoogewoerd, welke bijeenkomst een groot succes is geworden. Een woord van lof voor de organisatoren, die tijd noch moeite hebben gespaard. Om precies halfnegen opende de voor zitter de hser F. van Gorkum met een korte geestige speech den avond. Voor de pauze was het woord aan den humorist v. d. Broek, die op de hem eigen vlotte wijze met eenige aardige nummers de zaal in een vroolljke stemming bracht. Daarna volgde een nummer van een ge heel ander genre n.l. mej. P. v. Klarenbosch (sopraan) zong eenige liederen aan de piano begeleid door den heer A. van Wouw. Onder hartelijk applaus bcod de voor zitter uit naam der Vereen, mej. K. bloe men aan. Tot besluit van het eerste gedeelte van den avond liet een van de leerlingen van mej. Corrie de Wekker (Liesje v. Klaveren) eenige rhythmische dansen zien, die ook zeer in den smaak van het publiek vielen. In de pauze werden de aanwezigen ont haald op diverse attracties, waartoe tal van Leidsche winkeliers hun medewerking verleenden „The Noisy Fellows", die het muzikale gedeelte verzorgden, gaven ook nu weder blijk van hun instrumentale vaardigheid. Na de pauze was het wederom de heer v. d. Broek, die de stemming verhoogde met z'n komische voordrachten. De dames de Wekker en Chrlstiaanse verleenden andermaal hun medewerking, ditmaal in een zeer geslaagd nummertje „Betje zoekt een dienst". In zijn slotwoord dankte de voorzitter alle medewerkenden en bood den heer de Wekker de zilveren vereenlgingsspeld aan uit dank voor de bijzondere zorg waarmede hij ais voorzitter van de feestcommissie dezen avond had voorbereid. De aanwezi gen brachten den verderen avond door met een genoegelljk dansje, vlot geleid door den heer W. F. van Wijk, die met talrijke attracties de stemming ten top voerde. toonde aan de hand van verschillende voor beelden aan. dat men ook reeds in de grlize- oudheid met dit kwaad te doen had. Wl| denken hier b.v terug in de wetten van Mozes welke zeer streng waren, aangezien dronkenschap en prostitutie weelderig in die tijden heerschten. Overal zien wli echter, dat het geen volksbeweging is. doch een opleggen van bovenaf. De eerste prlnctpieele bestrijding zien wl1 in de 16e. 17e en 18e eeuw. Dan wordt b.v. ingevoerd een vervroegd slui tingsuur voor poorters en soldaten. Dat men in die tijden echter in het ge heel geen begrip had van den Invloed van de drank blltkt wel hier uit. dat het heel gewoon werd gevonden, dat een onderwijzer of predikant dronken op de preekstoel stond of qp school kwam. Ook aan boord van schepen trad men zeer streng oo tegen dronkenschap. Spr. illustreerde dit met verschillende voorbeel den. Men deed dit alles omdat men niet wist, hoe anders het kwaad moest worden beteugeld. In Holland ontstond de eerste drankbe- striiding in het begin van de 19e eeuw. Het eerste vlugschriftie getiteld' „Het Morgen- slokie" werd uitgegeven in 1802. Iri 1842 werd te Leiden de Ned. Ver. tot afschaffing van sterke dranken opgericht. Dit was echter nog geen volksbeweging, 'doch een beweging van mtellectueelen die graag Dhilantroplsch werk wilden doen. De strijd ging echter toen alleen tegen jenever. Het drinken van bier en wijn was toege staan. Ze'.fs richtte bovengenoemde organi satie bierhuizen op. omdat men meende oo deze wiize het kwaad van de jenever te bestriiden. In 1875 werd de Volksbond tegen Drank misbruik opgericht, welke organisatie zich ook richtte tegen ienever Een van de eer ste en grootste leiders was Phllippona. De eerste consequente drankbestrijders- organisatie werd opgericht door Adema van Scheltema, die in 1881 de Nat. Chr. Geh. Onth Ver. oprichtte. Spr. wees er vervol gens op hoe in de jaren tusschen 1'890 en 1900 verschillende organisaties werden op gericht. Deze hadden alle de consequente drank bestrijding in hun banieren geschreven. In 1914 hield de Nederlandsche drank bestrij ding haar groote petitionnement voor plaatselijke keuze. De eerste voorwaarde voor de tegenwoor dige drankbestrijding Is volgens spr.. dat het een volksbeweging, is, welke van onder af is gegroeid en viiet is opgelegd. Spr: Tindigde he eerste gedeelte van ziin betooz met de hoop uit te spreken, dat het kennis nemen van deze geschiedenis de aanwezigen een spoorslag mocht ziin om op den ingeslagen wee voort te gaan. Na de pauze liet sor. aan de hand van een serie lichtbeelden zien hoe de drank bestrijding op velerlei gebied haar invloed heeft doen gelden. De voorzitter was de tolk van alle aanwezigen, toen hii om omstreeks 10 uur de bijeenkomst sloot, na een woord van hartelliken dank te hebben gebracht aan den heer Martinus. Hit wekte allen oo om ook op de volgende bijeenkomst aan wezig te zijn. Dan zaï spreken de heer Toe bes. leider van de V.AS. met als onderwerp: De alcohol en het snelverkeer. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, be hangers 35, betonvlechters 26. betonwer kers 70, fundeerlngwerkers 2, glazenmakers 2, gla?enwasschers 9, granietwerkers 17 grondwerkers 110; helers I, metselaars 175 opperlieden 132. schilders 250, sloopers 12, steenhouwers 1. straatmakers 7, hulp- straatmakers 12, stucado'ors-witters timmerlieden 306, uitvoerders 11, voegers 30. origesch. bouwarb. 13. Totaal 1312. Fabrieksarbeiders: bleekers 14. lompen sorteerders 13, vellenblooters 6, steenfabr arb. 145, zeepfabr. arb. 5, ongesch. fabr arb. 70. Totaal 253. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 94 reizigers, colp. 50, winkelbedienden 46, eta leurs 2, incasseerders 12, musici 7, onder wijzers 9, overheidspersoneel 10, verplegen 5. Totaal 235. Hotel- én Café-pers.: huispersoneel 9 kellners 51, koks 9. Totaal 69. Houtbewerkers: beddenmakers 4, hout bewerkers 86, kistenmakers 6, kuipers 9 lijstenmakers 4, mandenmakers 2, meubel stoffeerders 15, meubelmakers 32, politoer ders 1. ongesch. arbeiders 31. Totaal 190. Kleermakers: kleermakers 78, kappers schoenmakers e. a. 14. Totaal 98. Land- en Tülnarbeiders: bloemisten 42 landarbeiders 28, tuinlieden 38, warmoe ziers 13. ongesch. landarb. 10. Totaal 131 Metaalbewerkers: bankwerkers 104, blik- bewerkers 29. burgersmeden 50, electriciens 57, gasfiters 16, gasmetermakers 1, instru mentmakers 5, isoleerders 10, kernmakers 1, kettingsmeden 28. klinkers 12. koper slagers 3, lab. bedienden 1, lasschers 6, loodgieters 68, machinisten 23, metaal- boorders 8, metaaldraaiers 13. metaalscha vers metaalslijpers 2, metaalzagers l. monteurs 16. pianostemmers' 3. polijsters 1, ponsers 5, rijwielherstellers 18, rijtuigschil ders 2, scheepstimmerl. 10, stokers 26, tegenhouders 19, verw. monteurs 14, voor- slaanders 8. voorwarmers 4, vulvaniseurs 2, vuurwerkers 9, wagenmakers 5, ijzerwer kers 53, zandspulters 5, zandvormers 2, ongesch. arbeiders 44. Totaal 684. Sigarenmakers: sigarenmakers 9, sigaren sorteerders 1, sig. strippers 1. Totaal 11. Technichi, Opzichters: bedrijfsleiders 7, ingenieurs 4, technikers 6, teekenaars, opz. 18, werkmeestert 15. Totaal 50. Textielarbeiders: hekelaars 6, katoen drukkers 26. kluwers e. a. 8. luikers 11, plaatsnijders 25, schrobbelaars 1, spinners 48, spoelers 3, staaldraaddraaiers 3, ster kers 2, strijkers 12. wevers 96. wolbewerkers 35, ongesch. textielarb. 61. Totaal 337. Transportarbeiders: emballeurs 5, chauf feurs 150, exp. knechten-21. koetsiers 15, loopknechten 48. schippers 82, magazijn knechten 65, sjDoor- en trampers. 16, wa kers 6. transportarbeiders 60, losse arbei ders 551. Totaal 1019. Typografen: boekbinders 23, boekdruk kers 14, fotografen 2, hulp-vakarbeiders 5, letterszetters 25, steendrukkers 3. Totaal 72. Voedlngsmiddelenarb.: bakkers 82, mo lenaars 1, ovenisten 3, slagers 59, suiker werkers 21, wijnkooperskn. 11, zoutzieders 3, zuivelbereiders 5, ongesch. arb. fabr. 46. Totaal 231. Vrouwen: apothekersass. 1, kapsters 5, naaisters 14, boekblndsters maasters 1, winkeljuffrouwen 17, serveersters 2, buffet bedienden 1, strijksters 1, Ilnnenjuffrou- wen 2, kantoorbedienden 31, verpleegsters 7, teekenaressen 1, bedrijfsleidsters 1, onderwijzeressen 3, huisel. diensten 130, fabr. arbeidsters 40, kinderjuffrouwen 3. Totaal 260. Alg. totaal 4952 12 Dec. 1935 4748 13 Dec. 1934 4239 Ben. 31 ged. werkloozen. LEIDSCH DRANKWEER COMITÉ. Winterlezing. Bovengenoemd comité hield gisteravond in het Nut van het Algemeen haar tweeden lezingsavond. Om 8 uur opende de voorzit ter de heer H. Zunderman Sr. de bijeen komst met een woord van welkom aan de aanwezigen. Het deed spr. eert groot genoe gen dat zoovelen opgekomen waren om naar de inleiding van den heer A. Marti nus uit Den Haag alg voorzitter van den Alg. Ned. Geheelonthoudersbond te luis teren. De spreker, die vervolgens aan het woord kwam vond dat het onderwerp de Drank- bestriidlng voorheen en thans zeer goed gekozen was. Het is v.oor ons als drankbe strijders van hét grootste belang precies, té weten hoe de beweging gegroeid is. Indien wij weten, dat de strijd reeds ge durende 100 iaar wordt gevoerd en wli zien hoe groot vroeger het kwaad van het alco holisme was. dan kunnen wii zeggen, dat er zeer veel is veranderd. Indien wli de ge schiedenis nagaan zien wli. dat er vroeger geen drankbestrijding bestond. Door de overheid werd het misbruik gestraft. Spr. gevestigd in BREESTRAAT 31 Wij hebben voor Leiden het ALLEEN-OPVOERINGSRECHT vastgelegd van de groote NATIONALE FILM samengesteld door de bekende filmfabr. POLYGOON, Haarlem. Dank zij de welwillende medewerking van verschillende Regee- rings-instanties, zijn in deze film speciale opnamen verwerkt, o.a. van: 9 De kroning van H. M, Koningin Wilhelmina in 1898 De Huwelijksplechtigheid van H. M. de Koningin. Q De Geboortedag van H. K. H. Prinses Juliana in 1909 en verder vele belangrijke momenten uit het leven van H. K. H. Prinses Juliana. Verder eenige speciale opnamen uit het leven van Prins Bernhard en H. D. H. Prinses Armgard, 's Prinsen Moeder. Om iedereen in de gelegenheid te stellen deze belangrijke, en bij uitstek nationale Film te zien, geven wij dagelijks te beginnen met ZATERDAG 19 DECEMBER van 12 tot 6 uur Elke voorstelling duurt ca. 1 u, en er zal hierin verder vertoond worden de laatste binnen- en buitenl. actualiteiten alsmede een schitterend gekleurde natuuropname Prijzen der plaatsen: van 12—2 uur: Zaal 15 ets.. Bale, en Loge 20 cent, van 2—6 uur: Zaal 20 cent, Balcon en Loge 25 cent. Kinderen beneden 14 jaar in elke voorstelling 15 cent. Bezoekt met Uw Familie en Kinderen DE ATTRACTIE van Leiden Toegang eiken leeftijd. "vv** «UCVII-YC1 IVUIllUgSICLUV Leiden, ook van alle verdere Speciale Polygoon Reportage-Nieuws. 5359a (Ingez. Mek)

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2