EHDJCH DAGBLAD Vierde Blad Vrijdag 18 December 1936 PARLEMENTAIR OVERZICHT TWEEDE KAMER. BUITENLAND Engelsch-Italiacmsche overeenstemming Begrooting in Kamer aanvaard. Voortzetting der onderhandelingen. De strijd in Spanje VRAGENRUBRIEK OPSCHORTING VAN DEN VACCINATIE - PLICHT. Een intermezzo in het begrootingsdebat vormde de behandeling van het vaccinatie- wetje. Men weet. dat de Regeering voorstelt de opschorting van den vaccinatie-plicht wederom te verlengen, thans met één Jaar. Liever zou zij de verplichting weer hebben hersteld, en zelfs directe vaccinatie-plicht willen Invoeren, maar in de huidige poli tieke omstandigheden meent zij deze prin- cipieele kwestie niet aan de orde te mo gen stellen. Echter: zij heeft in de stukken ronduit toege geven. „dat de tegenwoordige vaccinatie- toestand van ons land reeds bedenkelijk genoemd moet worden." Het aantal inen tingen is teruggeloopen van 165.386 in 1925 tot 17.682 in 1935. Regeering en Ge zondheidsraad zijn dan ook van oordeel „dat ons land geacht moet worden, niet meer voldoende tegen pokken te zijn be schermd". waaruit „ernstige gevaren" kun nen voortvloeien, zoo zelfs dat „met de gelijkheid van een ernstige pokken-epide mie in de toekomst rekening moet worden gehouden." De groote beteekenis van deze mededee- lingen valt zeker niet te ontkennen. Zij vonden natuurlijk weerklank in het debat, vooral in de rede van mevr. De VriesBruins, die voor vrijstelling verder geen reden zag, ook omdat het ziekte-ge vaar practisch eigenlijk niet aanwezig is. Zij verklaarde zich voor invoering van den directen vaccinatie-plicht. Maar dr. Vos. die. evenals mevr. De Vries, slechts nood gedwongen voor het ontwerp zou stemmen, legde meer nadruk op een groote propa ganda van regeeringswege ten bate der vrijwillige vaccinatie. De heeren Terpstra, Rutgers van Rozenburg en Kersten heb ben zich met stelligheid, zoowel op prin- cipleele als op practische gronden, tegen vacdnatie-dwang verzet. Zij ontkenden dat het ziekte-gevaar beneden de twee jaar geheel verdwenen zou zijn, maar hun hoofdargument althans van de heeren Kersten en Terpstra was dat zij, als principieele tegenstanders der vaccinatie, nooit van eenigen dwang zouden wilien weten. Dit verzet bewijst, dat het straks nog zoo eenvoudig niet zal zijn, de zaak te regelen. De rede van Minister Slingenberg heeft de ernst van den toestand nog eens beves tigd. en stelde bovendien in het licht, dat ons land op het stuk der vaccinatie wer kelijk een unicum is. Nergens is de vacci natie vrij, nergens is de verplichting als gevolg van het bekende ziektegevaar op geschort. De Minister heeft volgehouden, dat er practisch zoo goed als geen gevaar is. wanneer men zijn kinderen te rechter tijd laat Inenten. Een definitieve oplossing achtte hij noodzakelijk, en hij meende dat die in 1937 gevonden zal moeten worden, en dan langs den weg van een directen vaccinatieplicht. Want een indirecte ver plichting brengt mee, dat vele ouders wachten tot aan de school-leeftijd en dan is het gevaar aanmerkelijk grooter. De Minister droeg de oplossing aan zijn op volger over. aangezien het huidige kabinet dergelijke zaken niet ter hand kan nemen. Waarop de Kamer, „noodgedwongen", haar goedkeuring aan het ontwerp heeft geschonken. In ieder geval komt dus het onderwerp vóór 1938 opnieuw aan de orde. STOPWETJE. Vrij uitvoerig is ook gedebatteerd over een stopwetje, d.w.z. over het ontwerp, dat voorstelt een aantal buiten-werking-ge stelde bepalingen der Onderwijswet nog eenigen tijd verder buiten werking te la ten blijven, hetzij tot een nader bij de wet te bepalen tijdstip, hetzij voor een deel van het jaar 1937. Het stopzetten van scholen bouw en de verplichting tot benoeming van wachtgelders in vacatures, zijn hierbij in geding. Bij het algemeen debat hierover waren het in hoofdzaak de belangen der jonge werklooze onderwijzers, die bepleit wer den. Meer dan één afgevaardigde wensch- te, dat zij benoemd moesten kunnen wor den, en dat de wet niet meer de benoe ming van wachtgelders vóór diende te la ten gaan. Minister Slotemaker echter hield de groepen gescheiden: als de jonge werkloozen geholpen moeten worden, zal dit op andere wijze dienen te geschieden. Afdoend trouwens achtte hij den aanbe volen weg volstrekt niet, want er zijn 12.000 werklooze acten-bezitters en daar van zouden er het volgend jaar ten hoog ste 475 een kans krijgen, als de verplich ting tot benoeming van wachtgelders ver viel. Bovendien is er ook aan wachtgelders een flink overschot. Het resultaat was. dat de Kamer dc ver lenging der stopzetting van scholenbouw goedkeurde. Maar: inzake de benoemingen maakte zij de wet wat elastischer, en de vrijheid grooter. Aangenomen werden namelijk amende menten van de heeren Van Dijken en Thijssen, als gevolg waarvan de vrijheid inzake het benoemen van schoolhoofden grootendeels wordt hersteld: de benoeming van gewezen onderwijzers wier wachtgeld geëindigd is, mogelijk wordt zonder ver mindering der rijksvergoeding en ook voor tijdelijke vacatures de benoemlngs-vrijheid weer zal bestaan. Vooral met dit laatste gelooft men jongen onderwijzers een kans te geven. In dezen zin gewijzigd heeft de Kamer het ontwerp goedgekeurd. AVONDVERGADERING. BEGROOTING VAN HET LANDBOUWCRISISFONDS Avondvergadering staat hier boven. Dat is slechts ten deele waar. Er had ook bo ven moeten staan: nachtvergadering en zelfs ochtend-vergadering. Want de om 3 uur begonnen bijeenkomst eindigde eerst ongeveer 5 uur, toen de ochtcndschemer rteds uit zee boven de residentie begon te lichten. De Mihister van Landbouw en Visscherij de heer Deckers, heeft bij élke afdeeiing DE ALGEMEENE TOESTAND. Een Joodsch memorandum. V In Engelsche diplomatieke kringen wordt bevestigd, dat de formule voor dc „uitwis seling van waarborgen, tusschen Engeland en Italië ten aanzien van de beiderzijdsche belangen in de Middellandsche Zee reeds vaststaat. Een officieel accoord, aldus zegt men. kan nog niet gesloten worden, omdat de beide regeeringen tevoren den nieuwen status der Britsche legatie te Addis-Abeba wenschen te omschrijven. Men zou bovendien te Londen de zeker heid willen hebben, dat zich tusschen beide landen geen moeilijkheden zullen voordoen naar aanleiding van den strijd in Spanje. Men gelooft, dat de Itallaansche regee ring leder initiatief zal vermijden, dat haar betrekkingen tot Engeland ln gevaar zou kunnen brengen. Van Italiaansche zijde wordt zelfs al een nota-onderteekening voor Kerstmis voor speld. Italië en Engeland zouden in deze nota's met voorzichtig diplomatiek beleid beide de verzekering geven, dat de verkeerswe gen in de Middellandsche Zee voor beide landen een bestaansvoorwaarde zijn, waar bij hun belangen geenszins tegenover el kaar hoeven te staan en elkaar integen deel juist aan kunnen vullen. Verder zal ook de territoriale status quo van de Middellandsche Zee in een bij zondere formule worden erkend, die, en hierop legt men in Italiaansche kringen den nadruk niet slechts voor het Wes telijke. doch ook voor het Oostelijke deel der Middellandsche Zee van beteekenis zal kunnen zijn. Ten slotte wordt er nog met klem op ge wezen, dat het Gentlemen's agreement slechts een tweezijdig contract is en mis schien ook geen nauwkeurig omlijnde ver plichtingen zal geven. Met deze overeenkomst zal het begin van de gewenschte ontspanning ln het Middel landsche Zee-gebied aanwezig zijn, zonder dat dit steun zal beteekenen aan den ouden eisch van Frankrijk, dat een alge meen Middellandsche Zeepact verlangt, waar Mussolini, naar bekend, nimmer voor te vinden is geweest. In een memorandum aan de commissie, benoemd voor de ten uitvoerlegging van het Volkenbondsbeginsel, herinnert het uit voerend comité van het Joodsche wereld congres aan het belangrijke aandeel, dat deze organisatie heeft genomen in de uit werking van het systeem der bescherming van minderheden ten tijde der tot stand koming van het pact. Met het oog op de huidige ernstige si tuatie der Joden in een zeker aantal lan den vraagt het uitvoerend comité toepas sing van zekere resoluties. In de eerste plaats eerbiediging der be ginselen van den Volkenbond door de staten-onderteekenaars der minderheden- verdragen en de staten-ledén, die geen bij zondere verdragen hebben geteekend. In ae tweede plaats overeenkomstige ver plichtingen voor de staten, die tot den Volkenbond wenschen toe te treden. Tenslotte herinnert het uitvoerend co mité er aan. dat er thans 500.000 Joden Duitsch staatsburger zijn, die in een min derheid zijn veranderd zonder dat hun minderheidsrechten zijn toegekend. antwoord gegeven op wat de sprekers in het midden hadden gebracht. Zoo heeft hij bij de afdeeiing Akker bouw en Veehouderij" nog eens verzekerd, dat hij voor de kleine boeren al het mo gelijke doet. Hij neemt de maatregelen, die noodig zijn. ook in overleg met den Mi nister van Sociale Zaken- De taiwe-maat- •egelen heeft hij verdedigd, en wat de varkenstcelt betreft wees hii er op, dat hij door zijn maatregelen inzake de vleesch- prijzen tegemoet komt aan verhoogde pro ductie-kosten. Ook ten aanzien van de aardappelen doet het mogelijke. De sui kerbietenteelt is in ons land niet erg eco nomisch. Dit moet bedacht worden door hen. die op uitbreiding aandringen. Nog maals heeft de Minister de baconregeling verdedigd. En de kwaliteit van de bacon wordt ook in het buitenland geroemd. Ook de afdeeiing „Melk en Zuivel" bracht verschillende sprekers met allerlei opmer kingen en adviezen in het veld. Hier heeft de Minister den ouden strijd tusschen boter en margarine besproken, en er de aandacht op gevestigd, dat de beste maat regel. die voor de boter genomen kan wor den is de bevordering van de export. Hier naar wordt dan ook krachtig gestreefd. De binnenlandsche afzet alleen zou de boter nooit voldoende financieel kunnen hel oen. De bezwaren tegen de consumptie- melkregeling achtte de Minister vaak wel juist, want de bestaande regeling gaf tot gerechtvaardigde klachten aanleiding, en daarom wordt er gezocht naar een systeem, waarbij de melkhandel tegen eenzelfden prijs van den veehouder moet koopen. De te nemen maatregelen zijn reeds met be langhebbenden besproken: ook dc handel was daarbij tegenwoordig. Met de Engel sche Regeering zijn onderhandelingen ge voerd over den uitvoer van condensmelk naar dat land, maar in bijzonderheden daarover verklaarde de Minister niet te kunnen treden De Minister zal overwegen voor de banketbakkers eoedkoope room en boter beschikbaar te stellen. Bij de afdeeiing „Groente-, Fruit- en S'erteelt" verklaarde de Minister niet af wijzend te staan tegenover het denkbeeld om de richtprijzen openbaar te maken, maar dan zal het goede ttldstip gekozen moeten worden. Krachtig wordt gepoogd, den export te verrrooten. ook naar Duitschland. Met het b:talen van de ult- keeringen wordt zooveel mogelijk spoed betracht. Eindelijk heeft de Minister bij de afdee iing .Visscherij" doen zien, dat hij sinds zijn optreden voor bijna alle onderdeelen oer visschery maatregelen heeft genomen. Hli 'oekt naar een regeling om de bak- oll? oper beschikbaar te stellen. In onderV'k is de i^-r-lijkheid van het con- serveeren van vlseh. De begrooting is tenslotte aangenomen. HAGENAAR. DUITSCHLAND. Von Ossietzky in een ander ziekenhuis. Von Ossietzky bevindt zich in een zie kenhuis in een voorstad van Berlijn, waar heen hij Maandag is overgebracht uit het Westend-ziekenhuis. Een vriend van Von Ossietzky deelde den correspondent van Reuter mede, dat hij niet in gevaar verkeert en ook niet ge dwongen is het bed te houden. Mevr. Tabouis schrijft ln de „Oeuvre": Het is belangwekkend een gebeurtenis te vermelden, welke zorgvuldig werd ver borgen gehouden voor de verschillende buitenlandsche vertegenwoordigers te Ber lijn en welke bestond uit arrestaties en huiszoekingen, die ln de laatste weken In de kringen van den Stalenhelm werden verricht. FRANKRIJK. Blum intervenieert in stakingen. Dc Kamer heeft de geheele begrooting aangenomen met 489 tegen 106 stemmen. De uitgaven worden geraamd op 48.257.440.000 franken, waartegenover ont vangsten tot een bedrag van 43.685.337.011 franken zouden staan. De uitgaven zouden de Inkomsten dus 4.272.102.989 franken te boven gaan. De begrooting zal vandaag bij den Se naat worden ingediend. 6 9 Minister-president Leon Blum, heeft te legrammen gezonden aan den prefect van het departement du Nord inzake de sta king in de metaal-industrie en aan den prefect van het departement Meurthe et Moselle inzake de stakingen. Deze tele grammen luidden: „In de huidige zitting was de Senaat eenstemmig van oordeel, dat 't gewenscht is, dat de conflicten in de metaal-industrie in de departementen du Nord en Meurthe et Moselle geregeld worden overeenkomstig de interventie van senator Mahieu, die wees op de gevolgen van de staking voor de nationale verdediging. De regcering is van gelijke meening. Ik heb onmiddellijk den bond van met aal-arbeiders bijeenge roepen en heb de volgende maatregelen voorgesteld tot regeling van het conflict en ik draag u hierbij op deze aan de werk gevers voor te leggen: le. Het werk zal onmiddellijk en geheel worden hervat door alle arbeiders, die aan het werk waren, toen het conflict uitbrak, afgezien van de noodzakelijkheid tot ver traging door technische oorzaken. 2e. Alle conflicten zullen tot eerste ar bitrage worden voorgelegd aan den voor zitter van het hof van cassatie, die for meel opdracht heeft tot het regelen van de geschillen zonder uitzondering. 3e Vanaf Zaterdag a.s. zal zooveel mo gelijk gepoogd worden de normale en noodzakelijke productie te herstellen. 4e. Zaterdag zal de studie van de dos siers door den arbltefc.lavorden begonnen. Ik reken op u aan te dringen bij werk gevers en werknemers, dat deze oplossing vent"-.-"- wordt aanvaard, geleid door va derlandslievende gevoelens, welke deze in terventie hebben ingegeven. ENGELAND. Vijf kruisers blijven in dienst De hertog van Windsor en mevr. Simpson. Sir Samuel Hoare heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat de regeexing besloten heeft 5 kruisers van de Cardiff klasse, die in 1917 gedurende den oorlog te water waren gelaten en die dus feitelijk volgend jaar geschrapt dienden te wor den, in dienst te houden. Aangezien voor dit besluit de toestemming van de beidé andere onderteekenaars van het vlootver- drag van 1930. de Vereenigde Staten en Japan vereischt. werd, omdat het verschil maakte in de totale tonnage, waren deze regeeringen van het voornemen in kennis gesteld. De regeering te Washington had reeds doen weten, dat zij geen bezwaar had in het belang van de nationale veilig heid van Engeland, en ofschoon een finaal antwoord van Japan nog niet was ont vangen. had spr. ondershands reeds de verzekering ontvangen, dat ook Japan's antwoord gunstig zou uitvallen. Het besluit had géén invloed op het bouwprogram van een der drie mogend heden maar de regeering achtte zich niet gemachtigd vijf nog goed bruikbare sche pen in deze tijden te schrappen omdat hun formeele diensttijd van 20 Jaar spoedig voorbij zou zijn. De publicist Myles Lasker heeft tegen over persvertegenwoordigers verklaard, dat hij namens een Amerikaansch syndicaat lord Brownlow heeft opgebeld om hem te vragen den gewezen koning van Engeland een millioen dollar te willen bieden voor zijn memoires. Men meldt, dat mevr. Simpson aan boord van de .Athena" op weg is naar Alexandrië, waar zij morgenochtend zal aankomen, doch direct zal doorreizen naar Luxox. ITALIË De strijd in West-Abessynië ten einde. Ras Immeroe heeft zich, naar Stefanl meldt, met al zijn krijgslieden overgegeven aan de Italiaansche kolonne onder bevel van kolonel Malta. Aan deze overgave zijn twee korte veldslagen voorafgegaan. Hiermee is de laatste kern van Abessijn- sche troepen, die zich nog in West-Abes synië bevond, verdwenen. De kolonne Cubeddu heeft Tjioeloel in de streek van Harrar bezet. VEREENIGDE STATEN. De staatsschuld. Naar uit het laatste bulletin van het mi nisterie van financiën blijkt, heeft de staatsschuld der Vereenigde Staten op 15 December j.l. wederom het bedrag van 34 milliard dollar overschreden. Dit bedrag is het hoogste sedert de ln Juni j.l. aan de oud-strijders gedane bo- nus-uitkeering. TSJECHO-SLOWAK1JE. Krofta over dc economische betrekkingen ip Midden Europa. In een voordracht voor de Praagsche ln- dustrieele club heeft minister Krofta, een overzicht gegeven van de ontwikkeling der economische betrekkingen in Midden- Europa. Hij kwam hierbij tot de volgende resultaten Als basis voor een organisatie der econo mische samenwerking in Midden-Europa zijn er twee systemen, t.w. de Kleine En tente en de groep van staten, welke de protocollen van Rome heeft onderteekend. Echter moeten ook de economische betee kenis van Duitschland en zijn billijke be langen in het Donaubekken en op den Balkan erkend worden. Uitgaande van dit standpunt verwacht Tsjecho-Slowakije van het Dultsch-Oos- tenrljksche verdrag van 11 Juli een ver betering in de economische samenwerking. In het kader der Kleine Entente evenals in het kader der protocollen van Rome Is nog een verdere uitbreiding der economi sche betrekkingen noodzakelijk. In dit verband moet in het bijzonder de pas opgerichte Praagsche „Wirtschaftszen- trale" genoemd worden. Tevens moeten echter behalve de bestaande groepeerin gen alle bilaterale overeenkomsten bevor derd worden, zooals Tsjecho-Slowakije, in verhouding tot Duitschland, Hongarije, Oostenrijk en Italië gesloten heeft en nog probeert te verbeteren. De staten der Kleine Entente hebben ln beginsel overeenstemming bereikt over een minimumprogramma, dat ook als uitgangs punt voor een verdere consolideering der economische betrekkingen geschikt is. Het minimumprogramma eischt drie punten: 1. Geen verhooging der bestaande dou anerechten en geen douanerechten op goe deren, die tot dusver hiervan waren vrij gesteld. 2. Geen verdere bemoeilijking der ove rige voorwaarden voor de goederenruil. 3. Geen bemoeilijking van de reeds ln het handelsverkeer geldende voorkeursbe handelingen. CHINA. Een wapenstilstand van 3 dagen? Uit goede bron verluidt, dat Tsjang Hsoe Liang den minister van oorlog, Ho Ying Tsjln, een telegram gezonden heeft, waar in hij hem verzoekt, de militaire operaties te staken en Sian Foe niet te bombardee ren. Intusschen worden de troepenbewe gingen ten behoeve van de omsingeling van Gian Foe voortgezet. De directe belangstelling is geconcen treerd op de missie van generaal Tsjang Ting Wen. die te Nanking is aangekomen, voor onderhandelingen. Talrijken zijn van meening Yen Tsii Tsjan. de .pacifica tiecommissaris voor Sjansl en Soel Yoean- die zich op het oogenblik te Tal Yoean Foe bevindt, de meest aangewezen persoon is om een verzoening tot stand te brengen Hij werd verwelkomd door mevrouw Tsjang kai Sjek en Soeng. In een aan den corres pondent van Reuter verleend interview, zeide de generaal, dat Tsjang kai Sjek en de andere gevangenen het goed maken. De telegrafische verbindingen tusschen Sian Foe en Peking zijn wederom verbro ken. Uit Chineesche bron komen berichten over een snellen opmersch van de Nan- king-troepen in de richting van Sian Foe. Zeer omvangrijke afdeelingen hebben de streek Toeng Kwan bezet aan de grens van Sjensi en Sjansl. Tegeno'.'er den correspondent van Havas heeft een Chineesche militaire persoonlijk heid verklaard, dat de troeDen van Tsjang Hsoe Liang minder sterk zijn, naar uitrus ting en materiaal gemeten, dan de centrale troepen, maar dat het tooneel der opera ties ver af ligt van Nanking en het gebied van Sian Foe bergachtig is en gemakkelijk te verdedigen, terwijl voorts de samenwer king van de roode legers een onbekend element vormt ten gunste van Tsjang Hsoe Liang. De roode troepen, die gestationneerd waren ln het westen van Slensi, zouden oprukken in de richting van Sian Foe met het doel deel te nemen aan den strijd. De politieke raad van HoDel en Tsjahar heeft tijdens een buitengewone zitting be sloten. de Chlneesch-Jaoansche samen werking op economisch gebied voort te zet ten, voor het oogenblik de neutraliteit te handhaven in het conflict tusschen Nan king en Tsjang Hsoe Liang en het com munisme te onderdrukken. Donald schijnt in Sian Foe te blij ven tot gezelschap van Tsjang kai Sjek. Een wapenstilstand van drie dagen om te onderhandelen zou door hem zijn bereikt. IJMUIDEN, 18 December 1936. VISCHPRIJZEN. Schar per kist van 50 K G. 18.50^11. Aangevoerd 595 kisten versche haring. Prijzen 10.10—7.70. Aangekomen 3 haringloggers: K.W. 69 met 2141 ton versche haring; SCH. 261 met 2564 idem; SCH 120 met 2125 idem; K.W. 79 met 248 kantjes pekelharing voor Kat wijk. K.W. 8 met 165 idem; K.W. 45 met 62 idem; K.W. 20 met 3 idem: K.W. 121 met 119 idem; K.W. 140 met 65 idem; K.W. 54 met 60 idem; K.W. 141 met 95 Idem; K.W. 69 met 52 idem. /7a iOicaA SaAKmclS tot l/2 uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert don met de ^oplichten als attentiesein' GELUIDSSIGNAAL VERBODEN I Van 't front, Aan het front gebeurt niets, dat ver melding verdient. Af en toe wordt Madrid, uit. de lucht gebombardeerd, hebben en kele schermutselingen plaats, doch wijzi ging ondergaat de situatie totaal niet. Rapport van zes Britscho Parlementsleden. Gisteren ls te Londen het rapport gepu bliceerd, dat is opgesteld door zes Britsche Parlementsleden, die de vorige maand een bezoek aan Spanje hebben gebracht om er de middelen te bestudeeren tot humani seering van den burgerloorlog en even- tueele schendingen der niet-inmenglngs- overeenkomst te constateeren. Na er allereerst aan te hebben herin nerd. dat de missie op geen enkele wijze de bedoeling had de Britsche regeering te vertegenwoordigen, constateert het docu ment met name, dat voor het geheele door de regeering gecontroleerde gebied, ver schillende elementen vereenigd zijn door hun gemeenschappelijken haat jegens het fascisme. In het document worden de effectieven van het leger van Franco voor Madrid ge schat op 20.000 a 25.000 man. De regeering kan daartegenover stellen 80.000 a 200.00 man. Terwijl Franco reeds van het begin af dc beschikking had over Itallaansche en Duitsche vlietgtuigen, kon de regeering zich pas sedert kort tanks en vliegtuigen verschaffen, welke naar men zegt uit Rus land afkomstig zijn. Men schat het aantal burgers en mili tairen, die te Madrid worden gevangen ge houden op 14.000. Volgens Inlichtingen uit betrouwbare bron zouden duizenden verdachte perso nen gedood zijn. Op 1 December was bijna een derde der hulzen te Madrid door het bombardement verwoest. Dit bombardement heeft vooral de arbeiderswijken gegolden. Kort voor hun vertrek hebben de Brit sche volksvertegenwoordigers het „vrij duidelijke" bewijs gekregen, dat met gif gassen gevulde bommen werden gebruikt. Het document vermeldt vervolgens, dat reeds 50.000 Spaansche kinderen in Frank rijk een toevlucht hebben gevonden en het voegt daaraan toe: „Wij zouden dat ook kunnen doen." Het rapport besluit met de conclusie, dat het noodig is een poging te doen Madrid te evacueeren. Spaansche regeering aanvaardt controle non-interventie-com missie. In offlcieele kringen te Londen wordt bekend gemaakt, dat de te Valencia ge vestigde Spaansche regeering in principe het controleplan heeft aanvaard, dat haar door de Britsche regeering uit naam van de niet-Inmengingscommissie is voorge legd. De Spaansche regeering behoudt zich overigens het recht voor dit plan te bespreken of zelfs te verwerpen na het te hebben bestudeerd. Voor het oogenblik gaat het slechts om een eenvoudige goed keuring van het beginsel. Generaal Franco heeft nog niet geant woord. Geen bemiddebng! Bemiddeling wordt ln de linksche pers beslist afgewezen. Het orgaan der C. N. T. brengt ln herin nering, dat het onmogelijk is, de regeering van Burgos en die van Valencia op een lijn te stellen en verheft zich met kracht tegen het principe van den wapenstil stand. Het blad schrijft „in dezen oorlog, die ons land verwoest, is een wapenstil stand onmogelijk. Het is een oorlog zon der pardon, een oorlog op leven en dood, die slechts een einde zal nemen, wanneer een der strijdende partijen vernietigd zal zijn". Regeering in Catalonie gevormd. Companys heeft aan de pers verklaard, dat in Catalonië een nieuw kabinet is ge vormd. Het bestaat, zooals reeds vermoed werd, uit 11 ministers, te weten: drie leden van de C.N.T., drie van de U.G.T., twee links-republikeinen en twee personen die tot geen enkele vaste groep behooren. Dit kabinet is dus samengesteld uit ver tegenwoordigers van de arbeidersorganisa ties der meerderheid, piet steun van de landarbeiders en de republikeinsche lin kerzijde, die de „kleine bourgeoisie" ver tegenwoordigt. Ook de socialistische partij is vertegen woordigd. Companys herinnerde er aan. dat hij hl het manifest van de vorige maand een program had geschetst van onmiddellijk te verwerkelijken punten en van de be scherming van boeren en kleine bour geoisie. Het nieuwe kabinet zal dit pro gram ten uitvoer leggen, maar hij moet er controle op kunnen uitoefenen, dat zijn besluiten In acht worden genomen. Tenslotte trok Companys een parallel tusschen het door de nationalisten inge stelde regime en het beeld, dat de „op bouwende en transformeerende revolutie biedt: „Wij hebben het volk met ons", zeide hij, „en met het volk zullen wil de fascistische horden neerslaan." G. Fr. te L. In den Haag is geen Fransch consulaat gevestigd, wel ls een gezantschap. Het adres hiervan ls Korte Voorhout 8. Leidsche Ned, Herv. predikanten zijn o.a. di J. Rlemens, Zoeterwoudsche Singel 109 en ds. M. S. Punselie Rijnsburgerweg 110. Abonné te L. De trekking der verloting van de Chr. Zangver. „Ex Animo" heeft plaats gehad op 27 October J.l. en ls op de gebruikelijke manier bekend gemaakt in het „Leidsch Predikbeurtenblad", onder het redactloneele gedeelte, zonder vermelding van nummers. De prijzen zijn zooals -daar in vermeld stond direct aan de winnaars toegezonden. J. V. te L. Wendt U tot het bureau van militaire zaken Breestraat Leiden. - H M W te K. - De trekking van do verlotine ten bate van de Leidsche Mls'io- actie hoeft Dlaats gehad in de eerste hen van November. Od uw lot is geen prijs oe' valen. 2—4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14