LEEDSCH DAGBLAD, Vrijdag 18 December 1936 Vierde Blad No. 23539 KS VAN 1 HOUTEN j Merle Oberon en Leslie Howard 77ste Jaargang BINNENLAND Hoofdvertolkers in „De Roode Pimpernel" Het huwelijk van Prinses Juliana. En de Nederlandsche visschers in Frankrijk. Men meldt ons uit Dieppe: Het ligt in de bedoeling dat morgenoch tend, direct nadat de verschillende vis- scherij-zendstations hun uitzendingen zullen hebben beëindigd, dit is om circa tien minuten voor elven, alle in de haven van Dieppe aanwezige Nederlandsche visschers- schepen, de Nederlandsche driekleur in den voormast zullen hijschen, om zoodoende uiting te geven aan de gevoelens die in hun leven ten opzichte van het voorgeno men huwelijk van ons prinselijk bruidspaar. In totaal nemen ongeveer 80 Nederlandsche visschersschepen aan de haringvissc-herij in Het Kanaal deel. Het meerendcel van deze schepen zal morgenochtend te Dieppe aanwezig zijn. De dijkval bij Kapelle. De bekisting is gereed gekomen en de polder behouden. (Van onzen reisredacteur). Dag en nacht is er bij Kapelle gewerkt aan den kistdam van den bedreigden dijk en gistermiddag om vijf uur is hij gereed gekomen, zoodat men kan zeg gen, dat de polder is behouden. Een zucht van verlichting werd geslaakt, toen het werk zoover gereed was. Woensdag was de bekisting reeds voor drievierde gevuld, doch gisteren was men met de afwerking eindelijk klaar, na nog een nacht van hard werken in regen en wind. „Nu hebben we tenminste een steun in den rug," verklaarde ons de burgemeester van Kapelle, de heer W. Bierens Jr., in wiens gemeente de polder ligt en die ons welwillend over de werkzaamheden heeft voorgelicht. „Het gereedkomen van de be kisting geeft vertrouwen, al blijft de dijk op zichzelf nog heel zwakjes. Als het weer nu maar meewerkt, dan zal het wel gaan." Gelukkig was het stil en stond er gisteren weinig golfslag. Technici waren van mee ning, dat men, wanneer er tenminste niet plotseling een hevige storm zou opsteken, de zee nu wel de baas zou blijven. Het groote werk aan den dijk moet even wel nog beginnen. Reeds is een overeen komst gesloten met een aannemer uit Slie- drecht, die voor de herstellingswerkzaam heden zal zorgen. Schepen met rijshout en basaltkeien werden naar de bedreigde plaats gezonden en gisteren waren er al twintig werklieden gearriveerd. Vandaag zouden er nog twintig volgen. Het slechte weer heeft de schepen met het materiaal onderweg opgehouden Gisteravond waren ze nog niet ter plaatse aangekomen, doch de aannemer, HET MYSTERIE DER 39 VOETSTAPPEN. Bekroonde Engelsche film. Deze week is hier de bekende Engelsche film te zien „Het Mysterie der 39 voet stappen", die na haar grootsche successen, dank zij een uitzonderlijke spanning, ook hier stellig door de bijzondere kwaliteiten gaarne gezien zal worden. Deze spionnagefilm werd bekroond en dat is geen wondey! De uiterst korte tijd. waarin zij vervaardigd werd, deed geen afbreuk aan het beoogde voortreffelijke resultaat, waarin de beroemde acteur Ro bert Donat hierboven afgebeeld zeker niet de minste is. Hij werd er onmiddellijk de lieveling van het publiek door. Robert Donat. De film speelt in Schotland en geeft van de nevelige atmosfeer een uitstekenden in druk Het verhaal is gecompliceerd en wordt in een enorm tempo afgewikkeld. Men volgt dan ook met een zekere be klemming de geschiedenis van het lucht vaartgeheim, dat op een origineele wijze in de sneltrein „The Flying Scotchman" naar het buitenland wordt gesmokkeld In één woord: een film, die de reputatie der Engelsche industrie stellig ten goede is gekomen! Hij leek op zijn eigen schim. Eiken nacht slapeloos door indigestie. „Jarenlang heb ik geleden aan indigestie. Eiken nacht weer kon ik er niet door slapen en ik leek wel op mijn eigen schim. Ik raakte zoo uitgeput, dat men mij aan ried om 's avonds maar niet meer te dinee- ren, van alles werd mij aanbevolen, maar geen enkel middel hielp. Tegen Kerstmis, nu drie of vier jaar geleden, zag ik een Uwer annonces met „Neem Kruschen Salts en geniet dan van Uw Kerstdiner", of iets van dien aard. Ik begon het te nemen, zij het met wantrouwen, maar reeds na een. paar dagen werden mijn aanvallen minder. Sindsdien bleef ik een trouwe Kruschen- gebruiker. Ik ben nu 50 jaar oud en ik kan altijd alles eten zonder eenig onaan genaam gevolg en ik slaap uitstekend, dank' zij Kruschen Salts." J. H. C. te R. Als Uw voedsel niet regelmatig en vol komen verteert, blijven allerlei klachten niet achterwege. Zoodra Uw inwendige organen maar even haperen, wreekt zich dat door onpasselijkheid, hardlijvigheid, hoofdpijn en slechte nachtrust. Kruschen Salts bevat zes minerale zouten, die Uw afvoerorganen aansporen tot meer gere gelde werking, waardoor de verwijdering van afvalstoffen sneller en afdoender zal geschieden. De gisting van het tot nu toe onvoldoend verteerde voedsel blijft achter wege en schadelijke afvalstoffen krijgen door snellen afvoer geen kans hun Invloed op Uw gezondheidstoestand uit te oefenen. Binnen zeer korten tijd zult U reeds ver betering in Uw toestand bemerken. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f. 0.40, f. 0.75 en f. 1.6D per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bui tenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. 3900 (Ingez. Meao die in den morgen nog even een kijkje was komen nemen, verwachtte ze zeker op den dag van heden. De eerste arbeid bestaat uit het vervaar digen van z.g. noodkraagstukken. Groote hoeveelheden rijshout worden gevlochten tot stevige matten, die tegen de zwakke plek ken in den dijk zullen worden aangelegd. Daarna zullen ze worden verzwaard met basaltblokken. Dan eerst zal het ergste ge vaar zijn geweken. De herstellingswerken zullen nog geruimen tijd in beslag nemen. Gisteren heeft de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, Jhr. mr, J. W. Quarles van Ufford, een bezoek ge bracht aan den bedreigden polder. Hij verklaarde, dat men, met voorbijzien van alle financieele gevolgen, alles in het werk moest stellen om den polder te be houden. Dit behoud achtte ook hij belang rijker dan de uitgaven, die aan den dijk ten koste zouden moeten wor.den gelegd. DIVA „SONJA HENIE". Als ergens ter wereld eens iemand iets héél erg goed kan. wordt Hollywood altijd dadelijk „klaar-wakker" en kijkt er naar met dezelfde aandacht, als de kat voor de muis. En dan volgt er een zwaar contract, een roerend afscheid van vrienden en fa milie en de uitverkorene reist per „Nor- mandië" of „Queen Mary" (want minder doen ze het nooit naar Overthere. Dan ben je ingelijfd bij de Hollywooders, die wereldberoemd zijn en datgene bereikt hebben, waar de heele wereld vol verlan gen naar uitziet en met een zalig gezicht van droomt Dat „zalige" gezicht kunt u nu óók op merken bij Sonja Henie, de kampioene- schaatsenrijdster van Europa, de kleine ijsbloem, de ongelooflijke danseres op den watervloed (onder nüll, de Pawlona van de ijsbaan. Wie iets weet van wintersport en internationale ijstournooien, kent Sonja Henie, die zweven kan en zwenken, pi rouetteeren en walsen op het ijs, met een cindelooze en bijzondere gratie. En deze Sonja maakt thans haar kunst via het witte doek den volke bekend, in alle ze ven hoeken van de wereld. En natuurlijk met behulp van een aardigen filmroman, waarin de liefde een groote rol speelt, ze ker even groot als het ijs. Het vurige hart en het bevroren water.... dat is het hoofdmotief en nu willen we maar hopen, dat onze Sonja niet door het ijs zakt, als zij zooveel vurigs met zooveel kouds moet combineeren! We hopen hartelijk, dat het ijs daarvan niet smelt.... Nu Sonja. de ijsdanseres, een contract gekregen heeft bij de Foxfilm, verschijnen haar eerste Amerikaansche foto's met haar liefste Hollywood-smile en met op den achtergrond al de zaligheden, welke dit oord aan zijn uitverkorenen te bieden heeft. Wij wenschen de zoo sierlijke schaatsen- rijdster succes! Met den wereldroem, met 't Californische ijs en met de filmliefde EEN NIEUWE UFA-FILM MET HANS ALBERS. De regisseur Karl Hartl, de draaiboek schrijver R. A. Stemmle, de productieleider Alfred Greven hebben onlangs, samen met Hans Albers, een bezoek aan Londen ge bracht. Zij hebben daar met volledige medewer king der autoriteiten een uitgebreide stu die gemaakt van Scotland Yard. De Ufa zal n.l. een film met Hans Albers vervaar digen, die den voorloopigen titel heeft: „Hans Albers als Sherlock Holmes". Huldiging van mej. J. Westerman. Ter gelegenheid van haar 70sten verjaardag. De vrouwengroep uit de liberale staats party „De Vrijheidsbond" heeft gisteravond in hotel De Twee Steden te 's Graventoage ..een gezellige avond" georganiseerd om hulde te brengen aan mej. Johanna Wes terman, die op 15 dezer haar 70en verjaar dag heeft gevierd. Na een welkomstwoord door het vrouwen koor van den vrijheidsbond onder leiding van mej. Phine de Mocker heeft mevr. M. C. Cohen-Tervaert mejuffrouw Westerman toegesproken. In warme bewoordingen huldigde spreek ster de jubilaresse voor haar eigenschappen van geest en hart. Het eerste kamerlid mr. H Knottenbelt heeft hierna eenlge woorden tot mej. Wes terman gesproken. Sor. geloofde, dat de beide deelen van mei. Westerman's werk: Onderwijs en poli tiek niet te scheiden ziin De heer Knottenbelt heeft 8 jaar met mei. Westerman in de Kamer mogen sa menwerken. Op het gebied van het onder wijs heeft zii zich bijzonder verdienstelijk gemaakt als gids door den doolhof van wet telijke bepalingen op dit gebied Een groot deel van haar gaven heeft mei. Westerman gedurende een ruim deel van haar leven aan de vrouwenbeweging ge schonken. Sor gaf een korte uiteenzetting van de liberale oDvatting over de vrouwen beweging en besloot met zeer waardeerende woorden voor de jubilaresse. Voorts voerde o.a. nog het woord mevr. J. Fortanier-de Wit. namens den bond van jonge liberalen. Mevrouw Truus Franck-Best heeft gede clameerd en het koor heeft met accom pagnement van mevr. Westhoff-Kleykamp enkele liederen gezongen. Zoowe] het gesproken woord als de muziek werden door de aanwezigen op hoogen priis gesteld bliikens het applaus dat bijzonder hartelijk was toen meiuffrouw Westerman haar grooten dank uitsprak voor de haar bewezen uitingen van vriendschap. NEDERLANDSCHE HANDELSREIZIGERSVEREENIGING. Algemeene ledenvergadering. Te Rotterdam is gisteren naar de N.R.Crt. meldt de buitengewone alge meene ledenvergadering gehouden, belegd ter behandeling van de voorstellen, door het hoofdbestuur ingediend tot verande ring van de Ned. handelsreizigersvereeni- gmg in een N.V., door liquidatie van de N.H.R.V., en oprichting van de Maatschap pij tot verzekering op het leven van leden der Ned. handelsreizigersvereeniging N.V. De agenda bevatte tevens voorstellen tot vaststelling van de statuten der N.V., onder voorbehoud van wijzigingen, eventueel door het departement van justitie voor te schrij ven, tot voorloopige vaststelling van de polisvoorwaarden, tot vaststelling van de overeenkomst van overdracht tusschen de DE VOORGESCHIEDENIS DER FILM „CHINA CLIPPER". Deze film is niet historisch. De inhoud, zoowel als alle gebeurtenissen en instel lingen, zijn fictief. Bij de producers lag dan ook niet de bedoeling voor een ge trouw beeld te geven van de eerste vlucht van deze vliegboot, doch om aan de hand van het feitenmateriaal en onder super visie van den bekenden technischer, ad viseur op luchtvaartgebied, William I. Du- sen, een film te maken, die een zoo ge trouw mogelijk beeld geeft van de moei lijkheden, de moed, de durf en het initia tief, welke te overwinnen waren bij het tot stand komen van een luchtverbinding, die eenig genoemd mag worden in de an nalen van de luchtvaartgeschiedenis. Al vorens iets van de film te vertellen, lijkt het ons interresant eenige bijzonderheden en data te vermelden van de vlucht van de China Clipper. Deze machtige vliegboot van de Pan American Airways maakte haar eerste proefvlucht den nacht van 16 op 17 April 1935 van San Francisco naar Honolulu, een afstand van 2400 mijlen. Over deze vlucht deed de clipper 17 uur en 45 minuten. Gezagvoerder was Edwin G. Musick. Op 22 December startte de China Clipper van haar vlieghaven Ala meda om haar eerste groote passagiers- reis naar Manilla te ondernemen. Weinigen van de honderdduizenden, die bij het ver trek tegenwoordig waren, konden toen vermoeden, dat deze historische vlucht slechts het begin was van een intensief vliegverkeer, dat er op ingericht was de wereld klein, on de menschen groot te maken, m.a w. dat deze vlucht een scha kel zou worden in het wereldverkeer. Want terwijl de „China Clipper" de ver binding trachtte tot stand te brengen over de Stille Zuidzee naar Manilla, ontwierpen anderen reeds plannen om de ontbrekende schakels aan de keten van een wereld vlucht in te lassehen. En nog geen jaar later zien wij een ge regelde passagiersdienst over de Stille Zuidzee ingesteld en drie reizigers t.w. H. R. Ekins van the Scripps-Howard News papers. Dorothy Kilgallen van de New- York Journal en Leo Kieran van the New- York Times een wereldrecord breken dooi de lucht. Wat de film China Clipper be treft: Men beschikte in de studio's over een getrouwe copie van het voorste ge deelte van deze enorme machine en voor de buiten-opnamen stelde de Pan-Ameri can-Airways ten behoeve van het filmver haal de echte „China Clipper" beschik baar. Het filmverhaal, dat een realistische ten- denz heeft, werd door den commandant van de luchtvloot Frank Wead geschreven. De hoofdpersoon in het filmverhaal is Dave Logan (Pat O'Brien), die na de suc cesvolle tocht over den oceaan van Lind bergh zijn betrekking er aan geeft, omdat hij grootere mogelijkheden ziet in de com- mercieele ontwikkeling van de luchtvaart. De eerste moeilijkheid, waarvoor Dave Logan nu komt te staan is, iemand te vinden, die zich financieel voor de zaak wil interesseeren. Als hij eindelijk iemano gevonden heeft, komen de moeiiykheden met het ontwerpen van een groote vlieg boot, die natuurlijk „China Clipper" zou genoemd worden. Dave is dag en nacht van zijn idealen vervuld en verwaarloost zelfs zijn vrouw 3910 NJH.R.V. en de op te richten N.V. tot her roepen van de besluiten, genomen in de vergadering van 8 November 1934 en 7 Maart 1935 met betrekking tot de wijziging der statuten en reglementen der N.H.R.V., tot wijziging van het besluit der statuten en reglement van de fondsenvereeniging van de N.H.R.V., genomen in de algemeene vergadering van 8 November 1934. En ten slotte het voorstel het dagelijksch bestuur te machtigen, de Koninklijke goedkeuring op de wijzigingen in de statuten der fond senvereeniging van de N.H.R.V., alsmede de Koninklijke goedkeuring op de maatschap pij tot verzekering op het leven der N.H.R.V. aan te vragen. De vergadering werd bijgewoond door de leden van het dagelijksch bestuur en hoofd bestuur en afgevaardigden van de afdeelin- gen Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Den Haag, Dordrecht, Leiden, Groningen, De venter, Arnhem, Leeuwarden, Middelburg, Breda, Haarlem, Nijmegen en Hilversum. Ter vergadering was aanwezig mr. West- strate, rechtskundig adviseur der vereeni- ging. Bij hoofdelijke stemming werden de voor stellen tot reglementswijziging met alge meene stemmen aangenomen, evenals het voorstel tot oprichting van de N.V. Het ontwerp-statuten der N.V. werd na ampele discussie aangenomen. Voor de eerste maal werd tot directeur der N.V. benoemd de heer W. F. de Hondt Jr., te Rotterdam. DE HANDELSONDERHANDELINGEN TUSSCHEN BELGIË EN NEDERLAND. In antwoord op een interpellatie van den afgevaardigde Seghers betreffende de han delsonderhandelingen met Nederland, de contingenteeringen en de douanerechten, die op in Nederland ingevoerde klompen geheven worden, heeft minister van Isacker in de Belgische Kamer geantwoord, dat deze vraag eerder gericht had moeten wor den tot het departement van buitenland- schen handel. De door den interpellant be treurde toestand is het gevolg van gebrek aan overleg tusschen de Belgische produ centen, die producten op de Nederlandsche markt wilden brengen tegen werkelijk te lage prijzen. Er is plaats voor Belgische producten op de Nederlandsche markt. Wij zullen tot normale toestanden terugkeeren, aldus de minister, en tot afschaffing van de contingenteeringen. wanneer Nederland er van zal zijn overtuigd, dat onze producen ten niet willen strijden onder onaanvaard bare voorwaarden. 'Beverly Roberts). Hij eischt van zijn men schen bijna het onmogelijke, doch trium- ftert, als ten slotte de „China Clipper" klaar is. In spanning volgen wij den tocht van de „China Clipper", die door weer en wind, mist en regen, haar missie volbrengt en wij zien de geheele wereld in het rijk der schaduwen in angstig afwachten door middel van de radio luisteren, naar het verloop van dit grootsch gebeuren. Men heeft bij het vervaardigen van deze film. die opgedragen is aan de pioniers en de luchthelden van de „China Clipper" in het bijzonder en aan het geheele lucht- vaartwezen in het algemeen, kosten noch moeite gespaard, om deze tot een docu mentaire te maken. TWEE NIEUWE DIETRICH-FILMS. In de komende maanden zullen twee nieuwe Mariene Dietrich-films worden uitgebracht. De eerste daarvan zal zijn „De tuin van Allah" naar den roman van Robert Hichens, eertijds als zwijgende film reeds een succes, thans opnieuw ver vaardigd in kleuren. Charles Boyer is in deze grootsch-opgezette rolprent, die ge deeltelijk in Arizona werd opgenomen Dietrich's partner, terwql Basil Rathbone, C. Aubrey Smith, Joseph Schildkraut en de danseres Tilly Losch eveneens belang rijke rollen spelen. Richard Boleslawsky voerde de regie. De tweede film is ..Knight without Ar mour", naar 'n verhaal van James Hjlton. Deze film wordt in de Denham Studio's bij Londen opgenomen. Regie voert hier Jacques Feyder; Robert Donat speelt de mannelijke hoofdrol. (Ingez. Mea.) HOLLANDSCHE HARING VOOR POLEN. Gistermiddag vertrokken uit de Scheve- ningsche haven met bestemming naar Gdyn'a (Polen i 5 Poolsche motorloggers. Deze schepen hebben gezamenlijk c.a. 2600 opgepakte Hollandsche tonnen haring aan boord voor rekening van de visscherij mij. „Mewa" te Scheveningen en bestemd voor Polen. Bovengenoemde schepen zullen na gelost te hebben in de haven van Gdynia blijven overwinteren. De Poolsche zeelieden keeren dan naar hun land terug. Het ligt in de bedoeling, dat de Scheveningsche opvaren den per trein naar Holland terugkeeren. Aanbieding van de sabel aan prins Bernhard. Gistermiddag heeft de commandant van het veldleger, luit.-generaal jhr. W. Róell, aan prins Bernhard ten paleize Noord einde te Den Haag den sabel overhandigd, die aan hem ter gelegenheid van zijn be noeming tot kapitein (ritmeester) a la suite bij de Kon. Landmacht door het veld leger is geschonken. Generaal Röell was bij deze aanbieding vergezeld door ranggenooten van den prins uit de verschillende onderdeelen van het veldleger en wel door kapitein Tibo van de infanterie (brigade grenadiers en ja gers), ritmeester Latour van de cavalerie (3e half regiment huzaren), kapitein De P.uyter van Steveninck van de artillerie 2e regiment veldartillerie) en kapitein Spanjaard Speekman van de inspectie der genie. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag). UIT NED. OOST-INDIË. GOUVERNEUR VAN SOLO LEGT FUNCTIE NEER. SEMARANG, 18 Dec. (Anetai. De gou verneur van Solo, de heer M. J. J. Treur, legt met ingang van 26 Januari 1937 zijn functie neer. De heer Treur heeft het voornemen tot zijn vertrek naar Holland, hetwelk in Maart a.s. zal plaats vinden, bij familie te Djem- ber te verblijven. „WILHELM TELL OP Z'N KOMIEKST". De ouverture althans! Voor het eerst sedert Rossini bijna een eeuw geleden de Ouverture Wilhelm Teil componeerde, is voor dit werk een tekst ge schreven. Muziekliefhebbers zullen de ouverture zoowel hooren spelen als zingen in de nieu we Paramountfilm „De Fatale Bruid", waarin Mary Ellis, de bekende sopraan van de New-Yorksche Metropolitan Opera, de hoofdrol speelt. Van alle klassieke werken, ooit gecompo neerd behoort de Teil Ouverture tot een der meest gehoorde door alle categorieën van luisteraars. Symphonieorkesten hebben haar duizenden keeren ten gehoore ge bracht en strükjes van haar wonderlijke samenstelling hebben haar evenzoovele keeren geruïneerd! In het circus, vóór het begin van de revue, tijdens het Zaterdag avond-concert in de muziektent de Ouverture Wilhelm Teil wordt gespeeld! In een origineele scène in een Braziliaan- sche trein brengt Mary Ellis gesteund door een compleet koor de oude compositie in haar nieuwe gedaante ten gehoore. De ster vertolkt in deze film de rol van een opera zangeres, die achtervolgd wordt door een noodlot, dat alle mannen, die verliefd op haar worden, den dood in voert. Hoewei dus in vele opzichten een sterk dramatisch bewogen film, biedt „De fatale bruid" ook vele zeer komische momenten, waarvan de Wilhelm Teil-scène in de trein een van de kostelijkste is. Hierboven de bekende actrice Merle Oberon. met Leslie Howard, die de hoofdrol vertolkt in de film naar het wereldberoemde boek „De Roode Pimpernel" v. Barones Orczy, die deze week hier vertoond wordt. De geschiedenis van „De Roode Pimpernel"is te algemeen bekend, dan dat wij er hier verder over behoeven uit te weiden. Weinigen zullen zich de gelegenheid laten ontgaan, dit spannende verhaal, uit den tijd der guillotine, op het witte doek te volgen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13