LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 17 December 1936 Derde Blad No. 23538 Versiering e van het Paleis verlichting bijna voltooid 77ste Jaargang BINNENLAND Een ongevraagd ontslag. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Zal de verlichting hedenavond proeibranden VRAGENRUBRIEK LUCHTVAART FAILLISSEMENTEN Politie-affaire te Schiedam. Strengheid in botsing met gemoedelijkheid. (Van onzen reisredacteur). In Schiedam is den hoofdinspecteur van politie D. ongevraagd ontslag verleend uit 2ijn betrekking. De heer D. was reeds te voren met ziekteverlof gegaan. Dit ontslag is erop gevolgd; het gaat in op den dag, dat deze beslissing van den burgemeester onherroepelijk zal zijn geworden. Wij zijn op onderzoek uitgegaan en vernamen dat genoemde hoofdinspecteur tijdelijk het commissariaat heeft waargenomen, nadat de vorige commissaris, de heer F. Ellen- bergen, door een agent op zijn bureau werd doodgeschoten. Hij werd o.m. voorgedra gen voor een benoeming tot commissaris, doch er werd als zoodanig benoemd een inspecteur van den vreemdelingendienst der Amsterdamsche politie, de heer H. P. Clasie, die de groote gemoedelijkheid, wel ke er bij de Schiedamsche politie heersch- te, verkeerd achtte en een strenge disci pline invoerde. Hierbij kwam de commis saris in botsing met den hoofdinspecteur, die van een geheel andere geaardheid Is- De heer D. is een gemoedelijke Limburger, die op goeden voet stond met de bevolking en met zachte hand veel wist te bereiken. Zijn ongeluk is geweest, dat hij zich niet voldoende aan de gewijzigde omstandighe den heeft aangepast. De commissaris heeft hem successievelijk allerlei functies inden politiedienst ontnomen en tenslotte is hij ontslagen. Veel ophef heeft ongeveer een maand geleden gemaakt een bericht in een Am- sterdamsch blad, volgens hetwelk de hoofdinspecteur zich zou schuldig ge maakt hebben aan een ontoelaatbaren handel in vuurwapenen. Dit bericht vorm de dè inleiding tot het drama, dat met zijn ontslag een ontknooping heeft gevonden. Dat het bericht sterk overdreven was, staat vast. Bij de politie werden vaak wa pens ingeleverd door personen, die geen machtiging ingevolge de vuurwapenwet bezaten en dientengevolge het wapen niet langer in bezit konden houden. De vorige hoofdcommissaris heeft eens onder dezen voorraad opruiming gehouden en daarbij heeft de hoofdinspecteur een buks gekre gen. welke hij later verkocht heeft aan iemand, die een buks kon gebruiken en daarvoor machtiging had. Later kreeg hij eens een revolver, dat hij in zijn bezit heeft gehouden. Verder heeft hij een in depót gegeven revolver, welke de eigenaar, die een goede kennis van hem was, hem verzocht had te verkoopen, met verzoek de opbrengst boven een zeker bedrag in de spaarpot van zijn kinderen te doen, ook werkelijk met een winstje verkocht aan iemand, die wel een machtiging had. Een agent heeft hij een deel van deze winst geschonken. Dit waren alle geen ernstige misdrijven Het was bovendien gebeurd onder den vo- rlgen commissaris en gedeeltelijk met diens medeweten, maar het paste niet in het Systeem van den tegenwoordigen functio naris. Men kan het wellicht het beste zien als uitingen van de gemoedelijkheid, die vroeger in het Schiedamsche politiekorps heerschte. Bij deze gemoedelijke houding is de hoofdinspecteur ook na het optreden van den nieuwen commissaris gebleven- biiet alleen voor zijn ondergeschikten, die hem meerendeels op de handen droegen- bleef hij de humane en inschikkelijke chef, ook tegenover de bevolking, waar men hem in breede lagen groote achting toedroeg, trad hij na de gewijzigde omstandigheden op dezelfde wijze op. De nieuwe commissaris voerde een streng ïegime in, zoowel wat den internen poli tiedienst betreft als ook ten opzichte van de opsporing en de vervolging van mis drijven en overtredingen in zijn gemeente; dat tot het verleenen van ontslag heeft geleid. In Schiedam wordt de zaak, die ijgpr het ambtenarengerecht behandeld zal worden, druk besproken. JONG HOLLAND SNAKT NAAK WERK. Een nieuwe collecte-actie. De Centrale voor Werkloozenzorg* ge sticht op initiatief van den Raad van Ne derlandsche Kerken voor Practisch Chris tendom, vergaderde gisteren in Hotel „Pays Bas" te Utrecht. De voorzitter, de heer W. J. Hemmes, gaf een uitvoerig overzicht van den arbeid dei- Centrale in 1936. Spreker verheugde er zich over, dat in het afgeloopen jaar het plaatselijk ont- spannings- en cursuswerk voortgang heeft kunnen vinden; in sommige plaatsen niet in die mate als men zich had voorgesteld, in andere plaatsen op breedere schaal dan voorheen. Door het in 1935 op zoo ruime schaal aangevangen en in 1936 nog meer uitgebreide kampwerk voor jeugdige werk- loozen, was het niet steeds mogelijk het plaatselijk werk dermate te stimuleeren als vaak wenschelijk bleek. Toch stemmen ook de resultaten met dit werk bereikt tot groote dankbaarheid. Een tweetal nieuwe, zgn. lange werk kampen, werden geopend. De reeds lang gekoesterde wensch om een Internaat voor opleiding van meisjes tot huishoudelijke beroepen op te richten, is m de tweede helft van 1936, dank zij de voortvarendheid van Vrouwen-Crisis-Zorg, werkelijkheid geworden. De voorzitter van de Financieele Advies- Commissie heeft daarna er op gewezen, dat, om dezen veel omvattenden arbeid ook in de naaste toekomst voort te kunnen zet ten, evenals in de voorafgaande jaren we derom een beroep op de daadwerkelijke medewerking van Christelijk Nederland zal moeten worden gedaan. Het plan voor een uieuwe collecte-actie in 1937 is reeds door de Financieele Advies-Commissie bestu deerd. Deze nieuwe actie zal evenals in 1936 in het voorjaar gehouden dienen te Worden. Voor het werk van de kampen en het internaatswerk, de arbeid voor de vrouwen van de werkloozen, zal thans voor (ien duur van één jaar een bedrag van toad f.150.000 noodig zijn. (Vervolg van gisteren). In de voortgezette vergadering is het wegenverslag z. h. st. goedgekeurd. Bij het voorstel tot verlenging van het subsidie voor het veer MiddelharnisHelle- voetsluis. zet de heer Van HoeySmith (N. S. B.) uiteen, dat de exploitatie niet beantwoordt aan de eischen van het mo derne verkeer. De concessie der R. T. M. dient ten spoedigste te worden opgeheven. De heer Ter Laan (S. D.) wijst erop, dat de concessie der R. T. M. een rijkszaak is. Spr. erkent dat de verbinding met dat eiland meer dan treurig is. Daartoe is een aantal jaren geleden een commissie be noemd, wier arbeid heeft geleid tot een verlaging van de ontzaglijk hooge tarieven voor outo's, die van den veerdienst gebruik maken. Daarna is de crisis ingetreden. Spr. heeft in de commissie-van Rljcke- vorsel voorgesteld om de veerdiensten uit de concessie der R. T. M. te lichten. Dien overeenkomstig heeft de commissie gead viseerd aan den minister. Met de voor bereiding van een en ander was de heer van HoeySmith blijkbaar niet bekend. De heer Jansen Manenschijn (A.R.) licht nader toe, dat het hier slechts om een zeer tijdelijke verlenging gaat. De heer Van Boeyen (Ged. Staten) ant woordt dat de zaak van alle kanten moet worden bekeken. De R. T. M. wordt overi gens nog door enkele gemeentebesturen gesubsidieerd. Men kan niet zonder meer de R. T. M. uitschakelen, nu zij door haar benarde positie niet in staat is de noodige verbeteringen aan te brengen. De heer Van HoeySmith repliceert, evenals de heer Ter Laan. De heer Meyers (N. S. B.) dient een motie*in, waarbij wordt verlangd, dat ge broken zal worden met het stelsel van veerenconcessies in Zuid-Holland en dat een vrije kostelooze verbinding van het vasteland met de eilanden zal worden tot stand gebracht. Ged. Staten worden uit- genoodigd, daartoe een berekening op te maken. De heer Van Boeyen (Ged. Staten) ant woordt, dat het hier niet om een concessie stelsel gaat, doch om burgerrechtelijke overeenkomsten tussqhen het rijk en de veerdiensten. Ook de tekst van de motie laat niet toe, dat zij hier aldus wordt be handeld. De voorzitter zegt, dat de motie wegens haai- redactie niet in behandeling kan komen. Het voorstel van Ged. Staten wordt met 58 tegen 6 stemmen aangenomen. Bij het voorstel tot vaststelling van een provinciaal arbeidsovereenkomstregjement brengt de heer Ter Laan (S. D.) hulde aan Ged. Staten, voor de voorbereiding dezer zaak. Gaarne zou hij echter een stap ver der willen zien gegaan, in dien zin, dat controle wordt geoefend op de houding der gemeentebesturen. Spr. noemt de gemeente Monster, die 5 man in dienst heeft alle maal op arbeidscontract. Zulk een ge meente moet tot de orde worden geroepen. De heer Bolsius (Ged. Staten) dankt voor den gebradhten lof, doch acht geenerlei aanleiding aanwezig om den weg op te gaan, waarheen de heer Ter Laan het col lege wilde voeren. Het voorstel Wordt z. h. St: goedgekeurd. Bij het aanvullend rapport der commissie inzake de herziening van de verordening op het verleenen van pensioen aan de leden der Ged. Staten in verband met de totstandkoming van de wet van 9 Jan. 1936 betoogt de heer Schouten (A.R.) dat in dit rapport enkele passages voorkomen welke in bepaalde gevallen tot onbillijkheden kunnen leiden. Spr. acht het n.l. niet rede lijk de reeds gepensionneerde en de zit tende leden van Ged. Staten t.a.v. cumu latie van pensioen en inkomsten uit open bare ambten en betrekkingen na het bereiken van den 65-jarigen leeftijd in dit opzicht in een minder gunstige conditie te brengen dan de nieuwe leden, die onder de wettelijke regeling vallen. De heer Drees (S.D.) onderschrijft dit bezwaar, evenals de heer Van Voorst tot Voorst (R.K.). De heer Kranenburg (V.D.) verdedigt het voorstel in den vorm zooals het door de commissie na zorgvuldige voorbereiding is geredigeerd. De betreffende bepaling wordt met 27 tegen 19 stemmen verworpen, waarna het voorstel van de commissie z. h. st. wordt aangenomen. Tegen half zes wordt de vergadering ver daagd tot heden. HARINGDRIJFNETVISSCHERIJ. Nieuwe voorzitter van betreffende commissie. De minister van Landbouw en Visscherij heeft aan den heer W. Richter-Uitden- bogaardt, te 's-Gravenhage, eervol ontslag verleend als lid, tevens voorzitter van de commissie voor de haring-drijfnetvisscherij van de stichting Nederlandsche-Visscherij- centrale en benoemd tot voorzitter dier commissie mr. J. H. Kiewiet de Jonge te 's-Gravenhage. OPDRACHTEN voor de NEDERLANDSCHE SCHEEPSBOUW-INDUSTRIE. Naar wij vernemen, heeft de Nederland- sche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam, door bemiddeling der Nederlandsche Stoom vaart Mij. „Oceaan", opdracht gekregen ran de firma Alfred Holt Co. te Liver pool voor den bouw van een motorschip met de volgende afmetingen: lengte 475' 0", breedte 66' 0" en holte 38' 0". Het schip zal voorzien zijn van een koel- inrichting en ook worden uitgerust voor het vervoer van palmolie en andere vloei bare oliesoorten. Verder zal het schip mo derne en comfortabele passagiers-accomo- datie krijgen, welke zich op een apart dek midscheeps bevindt. Als merkwaardigheid kan worden gemeld, dat dit het eerste schip zal zijn, dat de firma Alfred Holt Co. op een buitenlandsche werf laat bouwen. De Noorsche reederij Willielmsen heeft aan de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. opdracht gegeven voor den bouw van een motorvracht- en passagiersschip, metende 8500 ton. Het schip zal worden voorzien van een motor met een capaciteit van 5600 P.K.. welke door Stork wordt gebouwd. Voor Nederlandsche rekening werd aan Boele's Scheepswerven te Bolnes den bouw opgedragen van twee zes-motorschepen, metende 630 ton d.w. elk. De schepen wor den voorzien van een Deutz Dieselmotor. DE ENGELSCHE KLACHT OVER NEDERLANDSCHE ZEELIEDEN. De grieven betreffen uitsluitend de kleine kustvaartuigen. Naar aanleiding van het feit, dat men in net Engeische Lagerhuis den minister van handel, Runciman, gevraagd heeft of het hem bekend was, dat de kapiteins van Ne derlandsche vaartuigen bij het binnen varen van de haven van Londen voortdu rend trachten te ontkomen aan de ver plichting van het aan boord nemen van een loods en dat meermalen het gedrag van deze kapiteins tegenover Engeische loodsen van beleedigend karakter is, heeft een verslaggever van het A.N.P. zich om nadere inlichtingen gewend tot het bestuur van de Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij. Van deze zijde werd den verslaggever de gegrondheid van deze klachten bevestigd, doch tevens werd hierbij de opmerking ge maakt, dat zij uitsluitend betreffen de kleine kustvaartuigen, die in hoofdzaak door kapitein-eigenaars worden geëxploi teerd. Men wees er in dit verband op, dat de exploitatie van dergelijke schepen slechts met de grootste moeite rendabel is te ma ken, zoodat de kapiteins lederen last, welke hun overbodig schijnt, van zich trachten af te schuiven. Mede is zoo verklaarden de zegslieden de loonstandaard op dergelijke schepen van dien aard dat deze, met uitzondering van den kapitein, niemand der opvarenden eenig uitzicht biedt. CHRISTELIJKE DEMOCRATISCHE UNIE De Chr. Democratische Unie heeft te Amsterdam een congres gehouden. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer R. van der Brug uit Gouda eraan, dgt de Unie tien jaar geleden werd opge richt en dat zij thans over het geheele land 150 af deelingen heeft en een eigen vertegenwoordiger in de Kamer. We weten niet, aldus spr., hoe het er over tien jaar zal uitzien, maar we moeten ons bewust zijn, dat we voor dit oogenblik een taak te vervullen hebben en dat we dit in samen werking en broederlijke eensgezindheid moeten doen. Aan den voorzitter werd na mens zijn medebestuursleden en de leden van den unieraad een fraaie voorzitters hamer aangeboden. Een dames-comité bood de teekening aan voor een strijdvlag. De verschillende verslagen en het door het bestuur, de redactie van het orgaan en den vertegenwoordiger in de Tweede Kamer, den heer van Houten, gevoerde beleid wer den door het congres goedgekeurd. Met ingang van 1 Januari 1937 zal het veertiendaagsch orgaan „De Strijder" op houden te bestaan en vervangen worden door een weekblad „De Christen Demo craat". Een concept-verkiezingsprogram voor 1937 werd vervolgens besproken. Ten slotte vereenigde het congres zich met een •voorstel om het concept in hoofdzaak te aanvaarden, terwijl het hoofdbestuur toe zegde de verschillende punten nog eens te zuilen nagaan en daarbij ernstig rekening te zullen houden met ingediende amen dementen. De door het hoofdbestuur uit gebrachte prae-adviezen op een voorstel- Hilversum inzake persoonlijke levenshou ding tegenover het ontwapeningsvraagstuk en van Amsterdam betreffende rente en rentabiliteit werden door het congres aan vaard Een voorstel-Rotterdam, werd na afwijzend prae-advies ingetrokken. De af tredende bestuursleden H. Steketee, H. Posthuma en M. de Visser werden, evenals de voorzitter herkozen, terwijl in de vaca ture, ontstaan door het bedanken van den heer Schneider te Rotterdam, gekozen werd de heer Veenhofi te Groningen. STEUN VOOR INHEEMSCHE BEHOEFTIGEN. In de vergaderzaal van den Ondernemers- raad voor Nederlandsch-Indië in het ge bouw van de Nederlandsche handelmaat schappij te 's Gravenhage. is een dezer dagen een bijeenkomst gehouden van een aantal personen, onder wie verschillenden, die jarenlang in Indië vertoefd hebben, waarin besloten is tot stichting van een comité in Nederland, dat zich ten doel stelt hier te lande een steunactie te beginnen voor het AB.I.B. (Algemeen steunfonds voor Inheemsche behoeftigen). Voorzitter van het eere-comité is jhr. mr. A C. D. de Graeff minister van buitenl. zaken. Secretaris van het werkcomité, de heer A. H. Neys. Groot Hertoginnelaan 87, Den Haag. KERSTGRATIFICATIE VOOR DE MIJNWERKERS. De contact-commissie voor het mijnbe drijf deelt het volgende mede: Elke arbeider, die op 25 December a.s. in dienst is en alsdan den leeftijd van achttien jaar zal hebben bereikt, zal een gratificatie van vier gulden ontvangen, terwijl aan de gehuwde arbeiders bovendien voor ieder kind, waarvoor zij een gezinstoeslag genie ten, een bedrag van een gulden zal worden uitgekeerd. De arbeiders, die op dien dag den leeftijd van achttien jaar nog niet heb ben bereikt, ontvangen een bedrag van twee gulden. De uitkeering der gratificatie zal geschieden bij de loonsbetaling op 23 en 24 December a.s. Het betreft hier de jaarlijksche Kerstgra tificatie, welke het vorig jaar achterwege blijven moest. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besl. zijn opnieuw benoemd tot burgemeester der navolgende gemeen ten: Liempde, met ingang van 11 Januari J. E. van den Bosch, secretaris dier gemeente; Heesch: met ingang van 6 Januari, J. W. Offermans; Woudrichem: met ingang van 23 Januari J. van der Lely; Buren: met ingang van 10 Januari P. H. Knobbout; Hensbroek: met ingang van 1 Januari S. B. F. Kqoiman, secretaris dier ge meente; Hoogwoud: met ingang van 26 Januari D Hoogeboom, secretaris dier gemeente; Oosthuizen: met ingang van 10 Januari J Steert, secrtaris dier gemeente; Ulestraten: met ingang van 15 Januari J. W. Janssen, secretaris dier gemeefife. Plechtigheid op „Sperwershof". De regen heeft de residentie gisteren bijna zonder ophouden onder water gezet, doch dit heeft het werk van ver lichting en versiering niet geschaad. Ondanks den regen werd doorgewerkt en hard ook. Het is immers de bedoe ling, dat a.s. Zaterdag het grootste deel van dezen arbeid achter den rug is, opdat de dag van aanteekening, ook wat de versiering en verlichting betreft één van de hoogtepunten uit de bruidsdagen van het Prinselijk Paar zal worden. De versiering en verlichting voor het Paleis is bijna voltooid. Naar men weet heeft de Koningin zelf op teekening van het Paleis aangegeven, hoe Hare Majesteit deze wenscht. Het is de uitdrukkelijke wensch van de Koningin, dat over de plan nen niets bekend wordt. Trouwens al ware dit niet zoo, dan zou het ons toch nj,et mogelijk zijn hierover iets meer mede te deelen dan wat een ieder zien kan, omdat het geheim werkelijk goed bewaard wordt. Toch hebben wij gehoord, dat de verlichting hedenavond zal proef bran den. Wat is er nu te zien aan het paleis Noordeinde? In de eerste plaats de versiering met be hulp van sparregroen en takken, welke domineert. De vier witte pilaren voor het bordes gaan geheel schuil onder het groen. Aan weerszijden van de buitenste pilaren staan twee hooge sparren en in de beide hoeken van het voorplein twee nog groo- tere boomen, die met de witte versierselen van een kerstboom zijn opgetuigd. Bovenin deze laatste sparren is een glinsterende zilveren ster bevestigd, fel afstekend tegen de breede laag groen, die van de bovenste kroonlijst afhangt. Onder het tympanon, ock geheel met groen bedekt, is men be gonnen met aanbrengen van een breede witte franje-achtige stof, een geïmpreg neerd weerbestendig linnen. In de kleine boompjes op den uitsteken den rand boven de kolonades zijn gloei lampjes aangebracht in ieder vier, en in de groote boomen wel 25. De montage van de leiding is met ijzeren buizen en gummi- kabels geschied. Onder de kolonnades han gen talrijke kerstklokken van dennegroen gemaakt. De vlaggentooi en verlichting van de rijksgebouwen. Naar wij vernemen, zullen de Rijksge bouwen te Den Haag vlaggen van 19 Dec. tot en met 7 Januari a.s. De verlichting van de Rijksgebouwen zal op 30 December, 2. 4, 5, 6 en 7 Januari des avonds ontstoken zijn. 4 Avondfeest in Hotel des Indes. De grootmeesteres van H. M. de Koningin mevr. de douairière G. C. gravin van Lijn den van Sandenburg, heeft gisteravond in Hotel des Indes een avondfeest gegeven ter eere van het aanstaande Prinselijk hu welijk. H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard bewogen zich tusschen de genoodigden, n.l. leden van de Hofhou ding en tal van andere vooraanstaande personen. De avond is opgeluisterd door muziek van een ensemble van den heer Jules Dreese en het zigeunerorkest Farkas Jenö, dat thans in „Trocadero" concer teert. De plechtigheid in de Kerk. Als antwoord op vele vragen wordt mede gedeeld, dat de ingang door welke het Vorstelijke Bruidspaar de Groote Kerk zal binnentreden en verlaten die is, welke, gelegen is aan de zijde Riviervischmarkt, tegenover perceel 2 (gebouw van „De Re sidentiebode"). L. K„ te L. Betten met azijn of melk. Nawasschen met lauw water. T. H,, te L. Voorzichtig probeeren met eau de cologne, dadelijk daarna af nemen met koud water. N. V. te L. Secretaris der Eerste Leid- sche E.H.B.O.-brigade is de heer E. Steen- huisen, Witte Rozenstraat 53, alhier, die U alle gewenschte inlichtingen kan ver schaffen. A. V„ te L. De inrichting te Zetten, omvat meerdere afdeelingen. Die voor ge vallen meisjes is er één van. 'iatu uaSaAuoods ap fiq ueejsaq uapieeri -.mó)a.T aqosSbepjaaw 'M 'a 'A "V Naai' wij vernemen heeft de heer P. J. de Hoop, burgemeester van Sneek, met in gang van 16 Februari 1937, zijn ontslag aangevraagd als burgemeester dezer ge meente. Bij Kon. Besl. is aan mr. L. B. J. van Oppen op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1937, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Maastricht, onder dankbetuiging voor de langdurige en belangrijke diensten als zoodanig bewezen. De eerste „huwelijks"-boom geplant. Gistermiddag is op „Sperwershof", te 's-Graveland het buiten van jhr. mr. W. R. Rcell, de eerste boom geplant van de reeks van boomen, welke de Nederlandsche jeugd ter gelegenheid van het huwelijk zal plan ten. Vierhonderd kinderen van de drie scholen der gemeente waren aanwezig. Tot de enkele genoodigden behoorden de bur gemeester mr. D. baron van Harinxma thoe Slooten en vertegenwoordigers van de Kon. Ned. Maatschappij v. Tuinbouw en Plant kunde en de Centrale Vereeniging voor Schoolwerktuinen en Boomplantdagen en de Algemeene Boomkweekersbond. Nadat het plantlied van de Centrale Ver eeniging was gezongen, heeft jhr. Röell de eerste spade gehanteerd, waarna negen jon gens en meisjes de planting verrichtten. De heer J. R. Koning uit Amsterdam, voorzitter der Centrale Vereeniging, de heer Klein Molenkamp uit Zeist, namens de Konink lijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde en de heer van Die, voorzitter van de plaatselijke afdeelïng der maatschappij, hebben toepasselijke woorden gesproken, waarna jhr. Röell het slotwoord sprak, waarbij hij uiting gaf aan de hoop, dat de kinderen later het Oranjehuis zullen steu nen. Het Wilhelmus werd door allen gezongen, waarna de plechtigheid in stroomende regen eindigde. Huwelijksgeschenk van „De Princevlag". Reeds enkele dagen na de verloving werd door „De Princevlag" besloten, te vragen als huwelijksgeschenk te mogen aanbieden paleisstandaards en autostandaards voor Prinses en Prins. Het geschenk voor de Prinses is thans gereed gekomen. Het bestaat uit drie groote paleisstan daards, en twaalf autostandaards, vervaar digd in de fabrieken van de N.V. P. F. van Vlissingen en Co. te Helmond, overeenkom stig de officieele gegeven. Zoodra de stan daard van Prins Bernhard officieel is vast gesteld zal ook aan dezen een dergelijk geschenk worden aangeboden. Het cadeau zal vergezeld gaan van een fraai uitgevoerd album, gecalligrapheerd door Dick Meester te Amersfoort en gebonden door den kunst binder Callenbach aldaar. Geschenk van de gezamenlijke burgemeesters. Eenigen tijd geleden heeft zich een co mité gevormd, bestaande uit de burgemees ter van Amsterdam als eere-voorzitter, de burgemeesters van Rotterdam en van de provincie-hoofdsteden als eereleden en de burgemeesters van Delft, Wassenaar, Alk maar, Hilversum, Eemnes, Amersfoort, Bun schoten, Nieuwleusen, Hasselt. Oldenzaal, Heerenveen, Stavoren, Onstwedde, Win schoten, Emmen, Vledder, Apeldoorn, Seher- penzeel, Renkum, Venlo, Weert, Geldrop, Breda, Haamstede en Vlissingen als leden, teneinde een huwelijksgeschenk van alle burgemeesters aan te bieden aan Prinses Juliana. Niet alleen heeft het denkbeeld van de aanbieding van een burgemeestersgeschenk de volledige sympathie van H. K. H. Prinses Juliana, doch tevens werkt bovengenoemd comité geheel in overleg met het Nationale huwelijksgeschenk comité. Het cadeau zal derhalve een onderdeel of aanvulling uit maken van het nationale huwelijksge schenk. Hoewel vanzelfsprekend iedere bur gemeester in zijn gemeente reeds zal heb ben bijgedragen tot het nationale geschenk, meende het comité evenwel goed te doen, de burgemeesters in staat te moeten stel len, een gift te schenken voor het burge meesterscadeau, aangezien deze gift als een bijdrage beschouwd kan worden welke immers ook het doel, hetwelk het nationale comité nastreeft, indirect ten goede komt. Een circulaire met het verzoek om een bedrag te storten werd eenige dagen gele den gezonden aan lederen burgemeester, waaruit tevens blijkt, dat het comité, ten einde het werk van het nationale comité niet te belemmeren, overgaat tot de inza meling van gelden, nadat de bedragen van het nationale comité nagenoeg overal in den lande zijn bijeengekomen. Voorzitter van het comité is mr. A. van de Sande Bakhuyzen. burgemeester van Lei den, secretaris: mr. J. de Blieck, burgemees ter van de Wijk (Dr.) en penningmeester: D. baron Mackay, burgemeester van Mep- pel. DE POSTVLUCHTEN. De Edelvalk is gistermorgen van het vliegveld Tjililitan vertrokken. Het toestel >ervoert 189 kilogram post, 3 kilogram pakketpost. en 80 kilogram goederen. Voor tusschen trajecten werden 13 passagiers geboekt, terwijl zes passagiers wegens plaatgebrek geweigerd moesten worden. Het toestel vertrok hedenmorgen uit Me- dan met medeneming van 192 kilogram post voor en via Nederland en 34 kilogram post voor tusschengelegen landen. Te Me- dan werd geen pakketpost bijgeladen. VLIEGTUIG-ONGEVAL. Zeven slachtoffers. Een uit New-York naar Chicago veebrok ken vliegtuig, waarover men niets meer vernomen had, is nabij Salt Lake City, to taal vernield terug gevonden. De zeven inzittenden bleken te zijn omgekomen. Uitgesproken C. W. van Hummel, rijwielhersteller Hil- -gom, Meerstraat 42. R-c. mr. L. Vlie- enthart.. Cur. mevr. mr. C. L. VisSan ders, Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief: A, H, Bakker, Rijpwetering.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9