LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 17 December 1936 Gemeenteraad Oegstgeest Spoedige verbetering van Rij nsburgerweg den NAGEKOMEN BERICHTEN VISSCHERIJ-BERICHTEN THIJS IJS EN HET HANEN-EI ituurslid de heer J. ten Hagen met meerder heid van stemmen gekozen. Vervolgens werd overgegaan tot candi- daatstelling van twee leden van het Hoofd bestuur. Het bestuur stelde als candidaat in de vacature van Doorne de heer P. Varen- kamp te 's Gravenzande en in de vacature Bergman de heer J. de Brabander te Hlllegom. Als candldaten werden ge steld de heeren P. Varenkamp te 's Gra venzande en de heer Jac. de Brabander le Hlllegom. Het voorstel van de afd. Heemstede om te komen tot instelling van een economisch bureau werd besloten om met het advies van het H.B. mede te gaan en een boekhoud-bu- reau op te richten. Het voorstel van entrée-heffing voor de beursbezoekers werd nu besproken. De heer Ir. de Graaf was hier sterk tegen. Het be stuur was er voor opdat de contributieverla ging voor één categorie ten gevolg zal heb ben dat het ledental zal toenemen. De mee ningen waren verdeeld; tenslotte werd het voorstel aangenomen. Vervolgens werd het reorganisatieplan in behandeling genomen. Het bestuur der afd. 'Llsse kan zich met het principe niet geheel vereenigen en geen verantwoording op zich nemen. De heer Grullemans wilde de zaak verdagen. Vooral over het stemrecht in groep en afdeeling ontstond een drukke dis cussie. De tot uiting gebrachte bezwaren zullen op de Algem. Verg. ter tafel worden gebracht. Mocht het reorganisatieplan eventueel in stemming worden gebracht, werd den afgevaardigde opdracht gegeven tot afstemmen. De begrooting over 1937 werd aangenomen. Na rondvraag volgde sluiting. Ds. H. Ligtenberg predikant bij de Geref. Gemeente alhier, heeft voor het be roep naar Yerseke bedankt. NOORDWIJK. Vergadering Bloembollencultuur. In Hotel ,,Het Hof van Holland", hield de afd. Noordwijk van B.B.C. een zeer goed bezochte ledenvergadering, onder presidium van den heer J. C. vÉ< d. Meer. 1936 was weer een bewogen jaar, aldus spr. Moei lijkheden door contingenteeringen, kwes ties in diverse landen, de saneeringen enz., ooch als spr. de moeilijke wereld-omstan digheden in oogenschouw neemt, zijn de resultaten in ons bollenva'- niet onbevre digend, doordat de export van onze bollen tamelijk goed was, terwijl het perspectief nog op gunstiger resultaten wijst- De ge wijzigde monetaire politiek is in onze Bol lenstreek met genoegen ontvangen, om dat hierdoor ons geld meer is aangepast aan de valuta van het buitenland, wat een gcreede kans geeft op een groot-ren alzet, dus een meer bloelende export, waarvan het vak het toch hebben moet. Na lezing der notulen, welke onder dank werden gearresteerd, werd besloten een medaille beschikbaar te stellen voor de Voliegrondstentoonstelling „Marquette" te Heemskerk- Mededeeling werd gedaan dat het bestuur f. 25.had gevoteerd in de kosten van de historische optocht alhier ter gelegenheid van de viering van 't Vor stelijk huwelijk. Enkele leden der afdee ling kunnen aangewezen worden om aan deze optocht deel te nemen; event, deel nemers kunnen zich bij het bestuur op geven. Nog werden een drietal nieuwe le den geïnstalleerd, waarna tot afgevaar digden naar de Alg. Vergadering werden gekozen de heeren J. H. Lindhout en C. J. Hoogevecn en als plaatsvervangers H- Hoek en H. Ruigrok. Als candidaat voor het Hoofdbestuur werden gesteld in de vaca ture H. A. v. Doorne. de heer P. Varekomp en in de vacature A. Bergman, de heer Jan Philippo Sr. De vergadering kon zich met de oprichting van een boekhoudbu- reau vereenigen. Een voorstel van het H. B om een Beurs-entree te heffen van 20 ct. per dag of f. 4per halfjaar werd met 362 st verworpen. Besloten werd dat de afgevaardigden ter kennis van de Alg. Vergadering moesten brengen, dat de afd. Noordwijk er van overtuigd is. dat reorganisatie noodlg is, dit punt op de Algem. Ver. uitvoerig te be spreken en de reorganisatie-commissie te verzoeken het reorganisatieplan nogmaals te bezien. Men was tegen het voorslel- Heemstecie, dat voorstel dat de Alg. Verg. de jaarwedden bepaalt van voorz. en alg. secr.-penningm en dit wenscht over te laten aan het H.-B. zooals dit tot nog toe gebruikelijk is. Nog een voorstel Heem stede houdt in, om alle vaste ambtenaren bij de algemeene vereen, in de pensioen regeling te doen opnemen. Waar men de consequenties in dit voorstel niet kan over zien zal men de besprekingen hierover af wachten. Na rondvraag volgde sluiting onder dank voor opkomst en verloting van een pracht collectie bloeiende planten. NOORDWIJK AAN ZEE. De heeren W. van Delft en L. van den Bent werden beiden herkozen als notabe len der Herv. Kerk. OEGSTGEEST. Ouderavond O. L. School. In de gymnastiekzaal van de O. L. School aan den Terweeweg ls een ouderavond ge houden, waarvoor groote belangstelling bestond. De voorzitter van de oudercommissie dr. C. Jelgersma opende met een hartelijk welkom, in het bijzonder den heer J. Baak, mspect. L. O. en den spreker de heer J. otrljbos. Hierna las de secretaresse, mevr. Hugen- holtz de notulen die werden goedgekeurd. Het hoofd der school de heer J. W. van «euwen, bracht dank aan de oudercom missie en de ouders voor het feit, dat de school nog steeds over een kweekelinge kan beschikken die behulpzaam is in de klassen en bij e.v. ziektegevallen direct kan Inval- 'en. Het aantal leerlingen bedraagt 338. .9P l September J.l. werden 70 nieuwe leerlingen Ingeschreven waarvan 42 voor de eerste klasse. ia** leerlingen verlieten de school waarvan ij gingen naar de H.B.S. en 9 naar een Wmnasium. Vervolgens werd verslag uitgebracht van »e kascommissle en een nieuwe benoemd. de bestuursverkiezing werden de af- 'Mende leden van de oudercommissie de '«mes Hugenholtz en Witmans en de S® dr. Jelgersma en Somer herkozen. volgde een lezing van den heer J. ri, over -Reisindrukken uit IJsland". C2e bekende spreker heeft een boeiende DE SUBSIDIE VOOR DE ORANJE- VEREENIGING. De raad der gemeente Oegstgeest kwam gisteravond, onder voorzitterschap van wethouder van Egmond in openbare ver gadering bijeen. Daar de burgemeester nog steeds ziek ls, was hij ook nu weer verhinderd de ver gadering bij te wonen. De notulen werden tot de volgende ver gadering aangehouden B en W. deelden mede, dat zij ook dit laar in het kader der mlnlsterieele regeling, een Kerstuitkeering aan de werkloozen zullen geven. De Oranjevcreeniging. In de vorige raadsvergadering, zoo zeide de voorzitter, is besloten aan de Oranje- vereenlging ter gelegenheid van het Prinse- Hik huwelijk een subsidie te verleenen van f. 500 voor ultkeering aan armlastigen, mits de O.V. voor dat doel zelf ook een ..behoor lijk bedrag" beschikbaar stelde. De heer Kattenbusch zou toen volgens B en W. zelf herinnerde hij zich dat niet f. 200 als een „behoorlijk bedrag" hebben ge noemd. B. en W. nu hebben het betreffende raadsbesluit gebaseerd od deze f200 en dit ter kennis van de O.V. gebracht. De O.V. wenschte deze voorwaarde echter niet te aanvaarden en nu vroegen B. en W. dén raad uit te willen maken wat onder een „behoorlijk bedrag" wordt verstaan. Verschillende raadsleden achtten het on begrijpelijk dat B en W. een raadsbesluit baseerden od een simpele mededeeling van één enkel lid. De heer Sanders betreurde het. dat deze kwestie in den raad gekomen is. Reeds ge- ruimen tijd voordat B. en W. met het voor stel om subsidie te verleenen kwamen, had de O.V. besloten een uitkeering aan de armlastigen te geven, indien noodlg wilde men er zelfs de kinderfeesten voor laten vervallen Zooals het nu geloooen is lijkt het of de O.V. van B. en W. een aansporing noodig heeft. Dit is geenszins het geval. De uitkeering heeft bij de O.V. steeds voorop gestaan. De voorzitter deelde mede dat B. en W. in overleg met den voorzitter der O.V. heb ben besloten den raad te laten uitmaken wat een „behoorlijk bedrag" ls. Er bestaat voor B en W. geen enkele rede om de O.V. te blameeren. Verschillende leden waren echter van meening dat de O.V. zelf moet uitmaken welk bedrag ze beschikbaar, wil stellen De O.V.. zoo zelden zij, heeft zich altijd op voortreffelüke wijze van haar taak gekwe ten en zii za] ongetwijfeld ook thans den iutsten weg weten te kiezen. Tenslotte werd aldus besloten; de O.V. krijgt dus een subsidie van f 500 voor uit keering aan armlastigen, terwijl zij zelf zal bepalen met welk bedrag zii deze subsidie zal verhoogen. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur 1937 werd z.hst. aangenomen. Bü de behandeling der gemeentebegroo- ting 1937 in de vorige vergadering staakten de stemmen over een voorstel van dr. K. Simon Thomas om alle riiwleltoelagen met f 5 per iaar te verlagen. Thans werd dit voorstel verworpen met 87 stemmen. Voor stemden de heeren Bakker, v. d. Post. Kattenbusch Paarde- kooper. mr. Spreii en dr Simon Thomas. Een voorstel van den heer Paardekoooer, om de subsidie over 1937 aan de Ver. de Leldsche Hout te verlagen van f. 405 tot f. 300. waarover ln de vorige vergadering de stemmen eveneens staakten werd nu ook verworpen. Voor stemden de heeren v. d Post, Kattenbusch. Uittenboogaard en Paar dekoooer Besloten werd de perceelen Terweeweg 9 t./m. 12 en Wijttenbachweg 3a t./m. 3e on bewoonbaar te verklaren Aan den heer W. Mulder te Oegstgeest werd 688 M2. bouwterrein aan den Riin- zlchtweg verkocht voor f. 6000. Aan de heeren E. H. Spoor. A. A Hooge- zand en J. de Vries te Voorburg werd uit stel verleend van bebouwing en betaling der restant koopsom van een perceel bouwter rein aan de Laan van Oud-Poelgeest. Een zelfde uitstel werd gegeven aan den heer A. J. de Later te Oegstgeest voor bebouwing van een perceel grond aan den Poelgeester- weg hoek Laan van Oud-Poelgeest De Rijnsburgerweg. Bi.i de behandeling der gemeentebe- grootlng, aldus de voorzitter, vestigde de heer Uittenboogaard de aandacht van.B, en W. op den slechten toestand waarin de Rifnsburgerweg verkeert. B. en W kunnen thans mededeelen dat zoo spoedig mogelilk getracht zal worden, de perceelen. die deels door onwil der eigenaren, nog niet ziin aan gekocht in handen te krijgen. Voor de onbebouwde strookjes grond langs den weg zal f. 1 Der M2. worden geboden, terwijl voor den bebouwden grond, be- noodlgd voor het Plaatsen van hekken een bpd van f. 5 per strekkende meter zal worden gedaan Ook zullen ln verband met de voorgestelde verbeteringen eenige perceeltjes grond van de N.Z.H. T.M. in eigendom aan de gemeente moeten overgaan. Daar de tramweg- maatschappil echter eenige stukjes grond van de gemeente in gebruik heeft zal deze transactie waarschllniyk met gesloten beurzen kunnen geschieden Verder ligt het in de bedoeling de gevaarlijke bocht bii de Drie witte palen en den Rljnsburgerweg te verbeteren. Met de geheele verbetering zal ongeveer een bedrag van f 8000 gemoeid ziin. De raad verleende het college van B. en W. voor deze plannen benoodigde machtigingen. De beer Kattenbusch achtte het niet juist dat zooals onlangs is gebeurd, op nationale feestdagen van het gemeentehuis de Prin- cevlag wappert en niet het officieele rood- wit-blauw De voorzitter antwoordde hierop dat de heer Kattenbusch niet de eenige ls die zich daaraan heeft eeërgerd. want direct na den bewusten dag heeft de gemeente van een harer inwoners een Nederlandsche vlag cadeau gekregen. Intusschen deelde sor. mede dat deze kwestie de aandacht van B en W heeft Hierna ging de raad in geheime zitting. beschrijving gegeven van zijn verblijf ge durende eenige maanden op IJsland, waar voor hij met een hartelijk welverdiend applaus werd beloond. Na rondvraag volgde sluiting door den voorzitter. In verband met het vergevorderde uur zal as. Dinsdagavond gelegenheid worden gegeven tot bezichtiging van het school werk der leerlingen. Filmvoorstellingen. Uitgaande van de Haagsche Stadszen- öing „Immanuel" zijn twee filmvoorstel lingen gegeven in „Irene". Voor belde voor stellingen bestond groote belangstelling. Vertoond werden: De verlovingsfilm van H.K.H. Prinses Juliana en Z H. Prins Bernhard. een teekenfilm en de film „Het beloofde land". Geslaagde uitvoering van „W. I. K." In het Patronaatsgebouw gaf de Amu- stments-vereen. -Willen is Kunnen" haar eerste uitvoering in dit seizoen voor een bijna uitverkochte zaal van het Patro naatsgebouw. De avond werd geopend door mevr. Kloots—v. Staveren, die allen har telijk verwelkomde op deze eigenlijke Ju- oileumuitvoering. Immers: binnen enkele weken wordt het eerste lustrum herdacht van deze vereeniglng die steeds heeft ge streefd naar 't uitvoeren van goede zang. muziek en toaneelultvoeringen. Dan werd opgevoerd de bekende ope rette: „Goudhaartje en Troubadour" van Geertr. van Vladerakken, onder leiding van mej. J. Kortmann. Met groote waardee- ring hebben wij dit mooie vlot gespeelde stuk gadegeslagen. Zoowel de hoofdperso nen als de anderen hebben de hun opge legde taak op keurige wijze uitgevoerd. Een bijzonder woord van lof spreken wij uit voor de wijze waarop de in het 3e be drijf voorkomende dansen werden uitge voerd. Het extra applaus daarvoor was een welverdiende belooning. De begeleiding van den zang op den vleugel was ook ditmaal weer in vertrouw de handen gesteld van mey. Yda van Grol Het kapwerk en de costumes, verzorgd door den heer v. d. Lyken te Lelden, ver dient hulde voor de fraaie afwerking. Aan het einde sprak de hee r Medendorp een warm woord tot aansluiting en uitbreiding waarna hij aan de nieuwe leidster, mej. Kortmann een welverdiende hulde bracht Als blijk van waardeering voor haar van groote inspanning getuigend werk bood hij haar een mooie fruitmand aan, evenals aan mej. van Grol, daarbij den wensch uitsprekende dat beiden nog vele jaren aan W. I. K. hun beste krachten mogen ver- leenen. Met een woord van dank tot allen die hebben medegewerkt aan het welsla gen, sloot spr. dezen avond. In de pauze ls een verloting gehouden waaraan prach tige prijzen waren verbonden. Zendingsbijeenkomst in de Ger. Kerk. In de bovenzaal van de Ger. Kerk werd een bijeenkomst gehouden door de Zen dingscommissie van de Ger. Kerk alhier. Na opening door den heer A. M. Verschoor deelde spr. mede dat inplaats van ds. J. Verkuyl ds. A. A. Pos over de zendings- arbeld zou spreken. Ds. Pos vertelde van zijn werken onder de heidenen en toonde met vele voorbeelden aan hoe de inlanders zelf tegenover het Evangelie staan. Verder sprak ds. Pos over de wonderlijke wijzen waarop God zijn kin deren, ook uit de heldenwereld, tot zich trekt. Aangrijpend waren de voorbeelden die hij koos om te bewijzen hoe groot de liefde en het vertrouwen is van de door de zending tot God gebrachte inlanders. Spr. deed een beroep op ieder, om de groote taak, die ook in de zending ligt, aan te pakken. De heer Verschoor dankte namens de aanwezigen ds. Pos voor zijn rede. Met zang en dankgebed werd gesloten. Geslaagd voor het examen costu- mière onze plaatsgenoote mej. M. J. Jon ker, leerlinge van mevr. A. v. d- Kaay Roof alhier SASSENHEIM. Autobotsing Gistermiddag had op den Rijksstraatweg nabij de Warmonderdam een aanrijding plaats tusschen een personenauto en een vrachtauto van de fa. A. L. uit Hilversum. De personenauto, die aan de linkerachter zijde ernstig beschadigd werd kwam in de tramrails terecht, juist toen de tram uit Leiden naderde. De vrachtauto, die nog een eind was doorgereden, kwam eveneens in de rails terecht. Van deze auto werd 't linkervoorwiel zwaar beschadigd, terwijl de treeplank en een spatbord werden afge rukt. De passagiers der trams in beide rich tingen mofesten overstappen. VOORSCHOTEN. Propaganda-bijeenkomst der B.V.L. In het R.-K. vereenigingsgebouw hield de B.V.L. een goed bezochte propaganda- bijeenkomst. De voorzitter, burgemeester M. F. Berk hout, opende en deelde mede dat kolonel R. v. d. Elide bedankt had als voorzitter van deze afdeeling en dat hij daardoor als voorzitter optrad. Na een woord van welkom, ln het bijzonder aan gen. b.b.. H. Zeeman en kapelaan J. M. Dljsselbloem, deelde hij mede dat o.a. generaal Duymaer van Twist én zijn adjudant verhinderd waren. Na gewezen te hebben op het voorrecht dat in Nederland de B.V.L. bestaat, die door haar preventief optreden de rust heeft weten te bewaren en zich uitsluitend der beschikking stelt van het wettig gezag, sprak kapelaan J. M. Dijsselbloem van Kwintsheul. Spr. herinnerde er aan dat het geen ge makkelijke taak is als R.-K. priester te spreken over de B.V.L., vooral in een tijd van woelingen, in een tijd zooals deze, waarin ieder zich gerechtigd voelt, laster lijke taal los te laten op de leiders van het volk. Het grootste gevaar van dezen tijd is dat de menschen gebroken hebben met God. Rekening houdende met God kan spr. eerbied hebben vóór Wilhelmina en Haar Koninklijk Huis. (Applaus). Gezag ls overal noodig, zoowel in gezin, als op school, in het leger enz. Gezag is geen blind wapengeweld, het wettig gezag moet zich spiegelen aan Gods waarheden, zij moet den levenden Godheid vertegen woordigen en met nationale trots mogen wij zien naar Wilhelmina als de draagster van het wettig gezag. Met haar wapen spreuk stemt ieder goed vaderlander in en de B.V.L. kan het zich tot een eer rekenen een gewapende lijfwacht te zijn. Fel bestreed spr. het communisme, dat gten politieke partij is, maar een wereld beschouwing van de meest duivelsche soort, de eenige die een wereldrevolutie kan ontketenen ten koste van alles en daarom moet de stormklok worden geluid. Brabant is een broeinest van het commu nisme en daar moet zoo streng mogelijk tegen worden opgetreden, omdat men an ders over enkele jaren zich kan verwijten zelf de moordenaars te hebben binnen ge haald. Ook van het nationaal socialisme ls geen heil te verwachten .Wij mogen op timistisch blijven omdat het Nederland sche volk nog niet rijp is, of beter gezegd nog niet rot voor het communisme. Wij leven hier nog als in een sprookjesland met de gelukkige koningskinderen. Hun zonnige lach van hun liefde moet de bode zijn van een gelukkig Nederland. Spr. be sloot met een „driewerf hoezee". Een luid applaus beloonde den spreker. Hierna voerde een madolinegezelschap onder leiding van mej. Joh. Rozier, enkele muzieknummers uit, waarna eenige films werden vertoond, die in tegenstelling met de aankondiging, geen geluidfilms waren. Na deze vertooning bood een vaandelco mité, namens vele ingezetenen en belang stellenden uit omliggende gemeenten, een vaandel aan de afdeeling aan. De voorzitter van dit comité sprak hier bij enkele woorden, waarna mevr. Maas Ober overging tot de onthulling. Spontaan werd toen een couplet van het „Wilhel mus" gezongen en het vaandel aan den voorzitter, burgemeester Berkhout, overge dragen, die dit aanvaardde met een korte toespraak. Dan gaf generaal b.d. H. Zeeman, van Voorburg, een uiteenzetting van het sym bool van het vaandel, de eenheid van een regiment en dus hier, de eenheid van een afdeeling. Na uitvoerig geschetst te heb ben de persoonlijkheid van H. M. de Ko ningin, die in de dagen van Paul Krüger werd genoemd, „er is maar één man, de Koningin van Nederland", besloot spr. zijn rede met de opwekking, landstormers blijft trouw aan de Koningin, aan Oranje, aan volk en land. Nederland en Oranje kan niet gescheiden worden en er kan ook geen dictator tusschen komen. Ook deze spreker werd beloond met een luid applaus. Na muziek van het mandoline gezelschap sprak overste J. B. Boots, cdt. Zuid-Hol land West. In verband met het overlijden van luit.-generaal J. L. ten Bosch, verhie ven alle aanwezigen zich een oogenblik van hun zetels om in stille overdenking hem te eeren voor zijn werk aan den B.V.L. Ook deze spreker wees op de gevaren, zoo wel van uiterst rechts als van links en wekte de dames op leden aan te werven voor burgerwacht of landstorm. Kolonel R. v. d. Ende wilde alleen af scheid nemen, wanneer hij de leden een stopwoord had meegegeven. De vaandel uitreiking van hedenavond was niet de eerste' ln deze gemeente. 150 jaren geleden in 1786, had dit ook plaats gehad, maar aan een groep tegen Oranje. Spr. gaf als stopwoord mee, „En van Oranje blijf je af". Oranje behoort bij Nederland en niet aan de een of andere firma uit het bui tenland. Het was reeds laat toen burgemeester Berkhout met woorden van dank aan ver schillende dames en heeren, met woorden van afscheid tot den heer Maas en kolonel v. d. Ende deze geslaagde propagandabij- eenkomst sloot. BINNENLAND. Aanbieding van de sabel aan prins Bernhard. Hedenmiddag heeft de commandant van het veldleger, luit.-generaal jhr. W. Röell, aan prins Bernhard ten paleize Noord- einde te Den Haag den sabel overhandigd, die aan hem ter gelegenheid van zijn be noeming tot kapitein (ritmeester) a la suite bij de Kon. Landmacht door het veld leger Ls geschonken. Generaal Röell was bij deze aanbieding vergezeld door ranggenooten van den prins uit de verschillende onderdeelen van het veldleger en wel door kapitein Tibo van, de infanterie (brigade grenadiers en ja gers). ritmeester Latour van de cavalerie (3e half regiment huzaren), kapitein De Ruyter van Steveninck van de artillerie (2e regiment veldartillerie) en kapitein Spanjaard Speekman van de inspectie der genie. BUITENLAND. GROOTE KNOETZHIJ IN JAPAN. TOKIO, 17 Dec. (D.N.B.) Extrabladen maken melding van de ontdekking van een groot schandaal in de provincie Saigama. De leider der finp-ncleele administratie zou er de hoofdpersoon van zijn. Hij zou door geraffineerde valsche boe kingen in de laatste zeven jaar meer dan een millioen yen hebben verduisterd. Als mededader is gearresteerd de bur gemeester van Koscjigaya, wien voorts wordt ten laste gelegd de stedelijke bank- credieten ten bedrage van 120.000 yen te eigen bate te hebben aangewend. In de Ned. Herv. Gemeente zijn her kozen tot ouderling de heeren W. T. Lek- kerkerker en G. W. van Weerden en tot diaken de heer B. Mechelse. Tot ouderling is in de vacature Th. J. Broers Sr. geko zen de heer S. S. Leppink- Dank zij de afgerukte portierkruk is 't de politie gelukt den dader te vinden van de zeer ernstige aanrijding die j.l. Dinsdag op den Veurscheweg plaats vond. Geble ken is. dat deze portierkruk in den lin kerarm is gedrongen en de arm van het Slachtoffer nagenoeg geheel heeft openge reten; hij bekwam voorts nog zeer ernstige inwendige kneuzingen. De dader, de 19- jarige scholier H W. C. uit Den Haag.^was inplaats van naar school, naar het vlieg veld Ypenburg gereden met een vriend en vervolgens naar hier. Hij wist zich van een aanrijding niets te herinneren, maar zijn vriend wist het gelukkig beter, zoodat „deze held" zijn gerechte straf niet zal ontgaan. Als door een wonder heeft hij geen verdere personen aangereden. WASSENAAR. Poging tot inbraak. In een tijdelijk onbewoonde villa aan den Wittenburgerweg alhier ls een poging ge daan tot inbraak. Een ruit werd vernield waardoor men in de keuken was gekomen. Daar alle toegangen verder waren gesloten was men niet verder dan de keuken en bijkeuken kunnen komen. Er wordt niets vermist IJMUIDEN, 17 December. Tarbot per Kg. f. 1,35—1,20; Tongen id; f. 1,11—0,94; Groote schol per kist van 50 Kg. f. 19—18; Middelschol idem f. 21— 19; Zetschol idem f. 2523,50; Kleine schol idem f. 21,50—11; Roggen per 20 stuks f. 18; Vleeten per stuk f. 2,40; Pieterman en Poontjes per kist van 50 Kg. f. 11,50; Groote schelvisch idem f. 42; Middelschelvisch id. f. 4036; Kleinnjididel schelvisch idem f. 34 26; Kleine schelvisch idem f. 2410; Ka' beljauw per kist van 125 Kg. f. 9238; Gullen per kist van 50 Kg. f. 176; Lengen per stuk f. 2.70—0,73; Heilbot per Kg. f. 1,20 —0,70; Wijting per kist van 50 Kg. f. 6,50 3,90; Makreel idem f. 11,506. 27. Thijs en Simmie gingen heel vlug voort en kwamen spoedig bij <te grotten-poort zij waren kalm en vastberaden toen zij nu de duist're grot in traden; maar 'k kan je wel vertellen, dat Sim nog moeite had om te herstellen van den schrik voor Hanedis. Gelukkig maar, dat die onder de hoede van vriend Kukelbont, de haan, nu is! „Kijk", sprak Thijs „in één van deze duist're gangen zit Graaf Grut- tenpapper's dochter nu gevangen; wij zullen heel goed moeten zoe ken, want er zijn hier vele donk're hoeken". Gelukkig viel hun dit niet tegen, want al spoedig zagen zij daar iets bewegen 't bleek hun nu al raS, dat dit de gevangen jonkvrouw was. Toen zij Thijs en Simmie zag. kwam zij juichend voor den dag. „Lieve jongens", riep zij luid, „breng mij alstjeblieft die grot toch uit! 'k Zit hier al zoo lang te wachten en naar de bevrijding steeds te smachten; 't is hier alles koud en nat en klam en kleverig en ■schrik en angsten maakten mij heel moe en beverig „Gewis sprak Thijs, „wij komen immers, met ons beiden, juist hier om u vlug te bevrijden". 3—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7