Groot Oranjefeest LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Eled Donderdag 17 December 1936 „Z O M E R Z O R G" Twee Orkesten te in; opW l-HéVlUJIJJHH.H A.s. Zaterdag 19 December in Café en alle Zalen van „Zomerzorg" Attracties en Cotillons zorgen voor een echte Zomerzorgsfeer Illuminatie En een d Feestelijk versierde zalen Dagorder der radicaal socialisten. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOOW EN PLANTKUNDE. Lezing van den heer Odijk. De aid. Leiden en Omstreken besloot gisteravond haar bijeenkomsten in 1936 niet een mooie lezing en lichtbeeldenavond Te halfacht opende de voorzitter, de heer J. G. Ballego, de bijeenkomst met een har telijk welkom tot de vele aanwezigen en in het bijzonder tot den spreker van dezen avond, den heer G. Th. Odijk. die zich be reid verklaard had een en ander te vertel len over de schoone plantenfamilie der Orchideceae en haar cultuur in het alge meen. Het deed den voorzitter genoegen ook vele gasten onder de aanwezigen te mogen verwelkomen. Alvorens den heer Odijk het woord te gevèn. werden de notulen der voorgaande vergadering ongewijzigd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was 'n schrij ven van het H.B. waarin de aid. werd ver zocht het initiatiel te nemen voor Leiden en omliggende dorpen, om over te gaan tot het planten van een herinneringseik bij gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bern- 'hard. Bij het hoold der gemeente is in middels om medewerking verzocht, welke spontaan werd toegezegd. Ook met het be stuur van den Leidschen Hout, zal contact worden gezocht. Aan de Tuiniers- en Bloemistenvereeni- ging „Door Eendracht Verbonden", zal we derom een subsidie worden gegeven voor de te houden kweekwedstrijden. Vervolgens werd het woord gegeven aan den heer Odijk. die op zeer begrijpelijke en- uitvoerige wijze bovenstaand uitgebreid onderwerp behandelde. Achtereenvolgens werden verscheidene geslachten zooals Cy- pripedium, Phalaenopsis, Cymbidium, Odon toglossum. Vanda. Cattleya en nog vele andere ter sprake gebracht, waarbij tevens werd aangeduid, welke maatregelen moeten worden getroffen om een goede, gezonde cultuur te verkrijgen. Eveneens werden de verschillende landen van oorsprong aange geven alsmede hun natuurlijke groeiwijze, hetzij als aardorchideae ol epiphiet. Breed voerig werden de verschillende soorten be- soroken als import- en als cultuurproduct, zoomede de temperatuur, het licht, het te gebruiken gietwater, de grondsoorten, het luchten enz. enz., alle lactoren waarmee men -nauwkeurig rekening moet houden om gezonde planten te krijgen en het kweeken van specinien-planten en handelsplanten. Voor de pauze behandelde spreker nog de zaadwinning, welke bij sommige ge slachten ongeveer een jaar, soms nog lan ger duurt. Ook behandelde spr. het zaaien, waarbij de reinculturen worden toegepast en waar bij bleek dat 7 a 8 jaar noodig zijn, voor dat een bloeibare plant is verkregen, de bemesting en de verschillende insecten- bestrijdingen. Na de pauze toonde spreker de vergade ring een aantal prachtige lichtbeelden, hetgeen het vooral gesproken woord ten zeerste verduidelijkte. Het dankwoord van den voorzitter, teza men met het langdurig hartelijk applaus van de aanwezigen was een welverdiende belooning voor deze mooie, leerrijke lezing. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze laatste bijeenkomst in 1936 en wenschte den leden met hun gezin een gelukkig .uit einde toe. K. J. M. V. ST. PETER KANIS. In het „Eigen Huls" organiseerde de K.J.M.V. St. Peter Kanis een praatavond met als onderwerp „Katholieke actie". Nadat de avond met den groet der Katho lieke jongeren .was geopend, was het woord aan eden moderator kapelaan Verhoolstadt die de Katholieke actie zoowel innerlijk als uiterlijk, individueel als gemeenschappelijk uitvoerig besprak om na een korte pauze nog met enkele leden van gedachten te wisselen. Nadat er nog punten van huishoudelijken aard waren besproken, sloot de voorzitter den avond op de gebruikelijke wijze. l«PV Cl METEEN 4556 (ingez Mcd.) LEERLINGEN-AVOND „MUZIEKSCHOOL TOONKUNST". DE W ÏEROOKVATEN' DER JEUGD. Ds. L. H. v. d. Meiden spreekt voor de Cbr. Gerei. J. V. Op uilhoodiging van de Chr. Gerei. J.V. Spreuken 22 vrs 6 sprak gisteravond in 't kerkgebouw der Chr. Gerei. Gem. ds. L. H. v. d. Meiden van 's-Gravenhage over het onderwerp; „De wierookvaten der jeugd". Spr.. die sprak naar aanleiding van Leviticus 10 vrs la, begon met een uiteen zetting te geven van wat godsdienst is, waarbij hij opmerkte, dat oprechte gods-, dienst een dienen uit lielde inhoudt. Bij velen treedt hierbij ook geestdrllt aar, den dag. Deze geestdrilt echter moet voortko men uit het werk des Geestes. wil zij waar zijn en niet ontaarden in een geweldige opwinding. Met enkele voorbeelden uit den bijbel toonde spr. het verschil tussclien valsche en oprechte geestdrift aan. Vervolgens gal ds. van der Meiden een uitvoerige beschrijving van de geschiede nis uit Lev. 10 waar de zonen van Aaron met jeugdige geestdrilt bezield met wie rookvaten het Heilige binnentreden um daar hun heerlijk werk te verrichten. Het vreeselijke bij de zonen van Aaron was. dat zij hun wierookvaten niet gevuld heb ben het heilig hemelsch vuur maar met vreemd vuur. niet komende van het altaar Hierdoor maken zij zich schuldig aan eigenwilligen godsdienst, waaraan ook onze tijd zoo bijzonder rijk is- Met hel hei lige vuur door God zelf ontstoken, zal onze jeugd bezield moeten zijn. Dan pas zijn wij de ware priesters en kunnen wij waar priesterwerk verrichten. Na tusschenzang van Ps. 141 vis 2 en 3 stond spr stil bij het ontzettend oordeel, dat de zonen van Aaron moesten onder gaan voor hun gaan In eigenwilligen godsdienst tot het Heilige. Daarbij stelde SDr. het heerlijke Borg-werk van Christus in het licht waardoor de zonde van het volk wordt afgenomen om er dan op te wij zen. dat wij bij al onze geestdrift en gods dienst de keur der Schrift hebben aan te leggen. Dan wordt ons naderer tot God ook priesterlijk en zal ons enthousiasme voor Christus waar zijn. Onze Jonge menschen zullen voorlarbci- den. maar met de keur der Scnrifl op zichzelf Als ouderen zullen wij niet steeds het jeugdig vuur van jonge menschen doo- ven en steeds crillek op het werk hebben. Veeleer zal ons gebed voor de leugd zijn, dat, hun w ernnkvaten gevuld mogen zijn met hemelsch vuur en reukwerk. In een ernstig slotwoord teexende spr. het alziend oog van God en de heerlijkheid, die voor hen ls weggelegd, die in priesterlijk die nen God hebben willen groot maken. Diverse goede vertolkingen, De tegen Kerstmis telkenjare weerkee- rende leerlingenuitvosring van de muziek school „Toonkunst' heeft gisteravond in de foyer van de Stadszaal opnieuw een schare toehoorders verzameld, die met belangstel ling en welwillendheid de prestaties ge volgd hebben van hun kinderen of ken nissen. Er is in den afgeloopen tijd weer hard gestudeerd; zulks is ons tenminste bij meerdere leerlingen aan hun goede vorde ringen gebleken. Het wordt in 't inleidend woord van het programma zoo aardig gezegd dat de belangstelling voor 't zèlf- musiceeren. waardoor men de werken van oude en nieuwe meesters beter en gron diger leert kennen dan het den radio luisteraar mogelijk is, weer toeneemt. En als wij de leerlingen zoo ernstig aan hun vertolkingen bezig zien, dan lezen wij dikwijls van hun gezichten de voldoening af, wanneer de opgave .gelukt" is en zij naast het dankbare applaus, nog een goedkeurend complimentje van hun leeraar of lee-Tares in ontvangst mogen nemen. Ook voor de paedagogen zelf is het een vreugde, wanneer alles goed van stapel is geloopen, want zij gaven hun beste krachten. Het optreden van de kinderkoorklassen, die zeker nog voor uitbreiding vatbaar zijn, was direct een prettige opening. Er werd over het algemeen zuiver en met vrijmoedigheid gezongen, vooral door eenige kleine solistjes, die nog volkomen vrij van de later dikwijls eneirveerende „optreedkoorts" parmantig hun liedjes zongen. Bijzonder trof ons de zang van het meiske, dat de solo in het „Gloria'in Excelsis Deo" voordroeg en die ook muzi kaal zoo'n goeden steun voor de anderen beteekende. Cobi van der Worm speelde correct het eerste deel uit een sonate van Haydn, waarna Nelly Kanbier met verzorgde aan slag. goed pedaalgebrulk en kennelijke muzikaliteit de „Impromptu" van Schu bert vertolkte. Zij kan nog veel voor de toekomst beloven! Interessant was het optreden van de blokfluitklas; de blokfluit, tegenwoordig bij de volksmuziek dikwijls in de plaats van zang gebruikt, is in zekeren zin het jeugd- instrument voor de toekomst. Zij is niet zoo moeilijk te bespelen en kan daarom velen lnspireeren, later ook eens een ander Instrument te beoefenen. Al werden er nog weleenige foutjes in nummers gemaakt, het was toch aardig naar deze „nieuwigheid" te luisteren! Feike Kalsbeek en J. Kalsbeek lieten zich resp. hooren op de viool en de violon cel en toonden beiden de uitstekende raad gevingen hunner leeraar en leerares te hebben opgevolgd. De school kan van hen nog veel genoegen beleven! De laatste werd begeleid door den heer Brand, eveneens een leerling. Naar wij vernemen speelt deze eerst een jaar piano; getuige het opmerke lijk goede resultaat, mag dit feit wel met een extra woord van hulde gememoreerd worden. De twee pianoleerlingen Toos Secrève en Bep Landaal vergastten ons op twee deelen uit de bijzonder mooie „Tanze und Weisen" van J. Brandts Buys en zij vulden elkaar harmonisch aan. Toos Secrève had eerst al bewijs van gevorderd spel gegeven in twee bekende stukjes van Carroll. Opmerkelijk was 't feit dat twee viool leerlingen. n.l. Hanna de Jong en de heer J. E. Boeke. hun moeilijke concerten van Nardini en Vivaldi uit het hoofd speelden, en dit na een zeer korten studietijd. Dat is eenerzijds gevaarlijk werk. want het geheugen speelt de executanten wel eens parten. Maar leerrijk voor de betreffenden is het zeker! Hanna de Jong was nog niet zoo zeker van haar zaak, maar technisch is zij al een eind op den goeden weg. Bij zonder genoten wü echter van het fijn zinnig genuanceerde spel van den heer Boeke die intelligent en zonder vergissin gen het ,.Vivaldi"-concert voordroeg. Zijn verrassend goede Interpretatie werd tel kens met een luid applaus beloond. Op zóó'n lerling, met zulk een goede stokvoe- ring. kan een leerares trotsch zijnt De orkestafdeellng tenslotte ditmaal voor 't eerst onder directie van den heer Berg hout maakte een alleszins geacheveer- den indruk in de „Feldmusik" van Krieger; de acht deeltjes werden met begrip en dikwijls al loffelijke techniek voorgedragen. Het ging nog wat voorzichtig, maar het was vol beloften voor de toekomst. Deze avond heeft voor de zooveelste maal het bestaansrecht der school bewezen en ons er wederom van overtuigd, dat de Leidsche ieugd, ondanks veel tegenwer kende factoren animo in en liefde voor het musiceeren in ruime mate bezit! Moge zij op dezelfde geïnteresserde wijze blijven voortwerken P.T.T. DIENST TIJDENS DE KERSTDAGEN. De directeur van het P.T.T. kantoor brengt ter kennis van het publiek, dat voor den P.T.T. dienst de eerste Kerstdag geheel met een Zondag gelijk gesteld wordt. Oo den tweeden Kerstdag zullen worden uitgevoerd één brlefcostbeste'.ltne waarin ook de aangeteekende stukken worden op genomen en één pakketpostbestelllng. Zoowei voor den Post- als voor den Tele graaf- en Telefoondienst zullen het kantoor te Leiden en het bijkantoor te Oegstgeest worden opengesteld als op Zondag. De ge legenheid tot afhaling van de correspon dentie zal od dien dag echter niet worden gegevep in verband met de uitvoering van een bestelling De hulpkantoren en post stations op hel platteland zullen voor den P.TT. d'enst ziin opengesteld van 8—9 uur wat den Postdienst betreft alleen voor zegel- verkoop verzending van expresse- en aan geteekende stukken en telegrafische post wissels. DE ALGEMEENE TOESTAND. Antoncscu te Parijs Een artikel van Schacht. De Roemeensche minister van buiten landsche zaken Antonescu is gisteren, te. Parfls aangekomen om alle vraagstukken in Europa volledig met de Fransche regee ring te bespreken. Delbos bood een dejeuner aan. waar de gebruikelijke speeches ziin gehouden. De Duitsche minister dr. Schacht oubli- i ceert in het Januari-nummer van het Ame- i rikaansche tijdschrift „Foreign Affairs een artikel, dat bedoeld schiint te ziin als ant woord od de verleden jaar door sir Samuel Hoare in den Volkenbond gedane voorstel len inzake een bestudeering van een betere verdeeling der grondstoffen. Schacht geeft een opsomming van de eischem welke hii in 1929 ter toen in Pariis gehóuden Young-conferentie stelde in ver band waarmede hii verklaart; 1. Duitschland moet grondstoffen produ- ceeren od een gebied, dat onder ziin bestuur is geplaatst, 2. Dit koloniale gebied moet deel uit maken van zijn eigen muntstelsel. Hii verklaart voorts, dat andere mogelijke kwesties souvereiniteit. politie, wetgeving kerk en internationale samenwekine be sproken en geregeld zoudèn kunnen worden bii Internationale jamenwerking indien aan de eer van Duitschland niets zou worden tekort gedaan. Hii voegt daaraan toe dat het koloniale vraagstuk nog een imperialistisch probleem, nog een prestige kwestie is. doch slechts een vitaal economisch probleem, waar de Europeesche vrede van afhangt. De sug gestie van Schacht, dat Duitschland het bestuur krijgt ov.er zekere koloniën zonder er de noodzakelijke souvereiniteit over te verwerven, schiint geschreven te ziin om beraadslaging te openen over de voorstellen van sir Samuel Hoare. DUITSCHLAND. De kerkstrijd - t on Ossietzky in vrijheid? De leider der Duitsche Hitler-jeugdbewe- ging Baldus von Slrach heeft een verkla ring afgelegd, welke zeer belangrijk ls. Hij constateert dat er verschillende kerken zijn en dat het onmogelijk is de jeugd in het godsdienstige in een bepaalde richting te dringen. Aan de kerk moet overgelaten worden voor de godsdienstige vorming van de jeugd te zorgen. Voortaan zal er Zondags gedurende kerk tijd geen samenkomst van de Hitlerjeugd wezen, opdat iedere aangeslotene bij de Hitler-jeugd den kerkdienst kan bezoeken. Alle leiders en leidsters der jeugdorga nisaties moeten er zich verder van ont houden iets te doen of te zeggen, waardoor de oude tweespalt weer gou kunnen ont staan. Deze verklaring heeft in Prot. Chr. en R. Kath. kringen eén- goeden indruk ge maakt. - Het Beiersche episcopaat heeft niettemin êcn brief gezonden aan de autoriteiten, waarin wordt geprotesteerd tegen de wet. waarbij de jeugd verplicht wordt lid te worden van de -nationaal-socialistische or ganisaties. De brief erkent de verdiensten van het nationaal-socialisme in den strijd tegen 't communisme, doch de wet op de jeugd bonden wordt tegen het concordaat ge acht; deze brief wordt Zondag van den kansel voorgelezen. Streicher heeft te Muenchen in een rede voor het onderwijzend personeel de katho lieke kerk aangevallen. Hij beschuldigde de kerk door het Judaïsme te zijn bedor ven en met een bolsjewistischen geest be zield te zijn. Carl von Ossietzkv" heeft Maandag het Westend-zlekenhuls te Berlijn verlaten. De geneesheeren, die :hem behandelden, zouden hem hebben aangeraden in het sa natorium te blijven, in verband met het slechte weer, doch hij zou er de voorkeur aan hebben gegeven naar zijn familie te rug te keeren. Verder verluidt, dat zijn vrouw en dochter zich op hot oogenblik in Hamburg zouden bevinden. De Fuehrer heelt dr. Sahm, den Duit- schen gezant te Oslo, ontvangen in ver band met het toekennen van den Nobel prijs aan Ossietzky. ROEMENIË. Afgevaardigde in Kamer mishandeld. In de Kamer zijn ernstige wanordelijk heden voorgevallen, naar aanleiding van een interpellatie van den afgevaardigde Pop nopens een „invasie van staatsburgers van het oude Roemeensche koninkrijk in Transsylvanië, waar zij de Transsylvaniërs uit alle openbare ambten verdringen." De geheele Kamer protesteerde tegen de woorden van Pop, toen deze zijn interpel latie begon toe te lichten, belette hem ver der te spreken en schold hem voor ver rader. Twee christelljk-nationale afgevaardig den vielen Pop aan en sloegen hem zoo danig, dat men hem bloedig gewond naar een ziekenhuis moest vervoeren. DE DIRECTIE. BELGIË. Uit de Kamer. De minister van landsverdediging, luite nant-generaal Denis, heeft ln de Kamer het wetsontwerp Ingediend Inzake het taalge bruik in het leger. Het wtesontwerp bepaalt, dat de officie ren, die doorgaans slechts Fransch spreken, voortaan beide landstalen machtig moeten zijn. De cursussen op de militaire scholen zullen eveneens tweetalig zijn. Er zullen Vlaamsche en Waalsche regi menten worden gevormd. Deze Indeeling zal voor 1938 moeten worden tot stand ge bracht. Een der Rexlstlsche leden van de Kamer heeft een interpellatie ingediend Inzake de arrestatie van de Rexistlsche journalisten in verband met het verdwijnen van docu menten uit de griffie der rechtbank. Deze interpellatie gaf aanleiding tot heftige de batten in de kamer. De interpellant beschuldigde de regeering haar plicht niet te hebben gedaan en den secretaris-generaal der socialistische partij Delvigne niet te hebben gearresteerd, die naar uit de gestolen documenten bleek, schuldig was aan het smokkelen van wape nen en het recruteeren van vrijwilligers voor de Spaansche regeering. De minister van justitie antwoordde, dat Delvigne totnutoe volgens geen enkele wet strafbaar is. Hij wees er verder op, dat een wetsontwerp door de regeering is ingediend om ln deze lacune te voorzien. FRANKRIJK. De postagentschappen zijn slechts ge opend voor den verkoop van frankeerzegels en andere postwaarden, voor zoover de zaak van den postasent voor het publiek open l?. De nachtposttrelnen tusschen Amsterdam en Rotterdam v.v. zullen niet loopen ln de nachten van 25 op 26 en van 27 op 28 Dec derhalve wel ln de nachten van 24 op 25 en van 26 od 27 Dec. De postautodienst AmsterdamRotterdam v.v. wordt uitge voerd in den nacht van 25 op 26 Dec. De overige nachtposttrelnen zullen niet loopen in de nachten van 24 oo 25. 25 op 26 26 od 27 en 27 pp 28 December. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor l.ej doctoraal examen In disch recht dë beeren G. J. ter Poorten (Den Haag) eh L. P. van der Weijden (Wassenaar!. Voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak Scheikunde de heer H. J. Boorsma (Oegstgeest). Voor het candldaatsexamen rechten, de heeren S. J. Rademaker (Den Haag) en J Kosters iDen Haag) en mej. W. A. Rijken (Capelle) Voor het doctoraal examen rechten de heer W. S. de Cósta (Amsterdam) en mej. A. C. de Vries (Den Haag). Ongeregeldheden te Clermond Ferrand. Op een bijeenkomst van het uitvoerend comité der radicaal-socialistische partij heeft Daladier verklaard, dat het Volks front den loyaler, steun der partij geniet. Na het vriendschappelijke contact roet Engeland en de Vereenigde Staten, de nau wer aangehaalde betrekkingen met de Kleine Entente en de hartelijke betrekkin gen met Rusland, het land waarmede Frankrijk gebonden is door een voor allen openstaand verdrag, dat elk denkbeeld van agressie uitsluit, en de waakzaamheid voor de veiligheid der Fransche koloniale en maritieme belangen in herinnering te hebben gebracht, verklaarde Daladier, dat Frankrijk bereid blijft tot alle onderhan delingen, die in den geest van samenwer king kunnen worden geopend, welke een volledig afzien eischen van de op kiacht en geweld gebaseerde methoden. Vervolgens stelde Daladier de aanwijzin gen van economische opleving in het licht en verklaarde, dat voor economische ver nieuwing twee voorwaarden noodzakelijk zijn en wel ten eerste den wensch de de fensieve macht van het volk op zoo hoog mogelijk peil te brengen en ten tweede de vestiging van een duurzamen socialen vrede. Wil Frankrijk vrij en gelukkig zijn, dan moet het sterk zijn. Daar het den vrede wil, moet het ook steeds in staat zijn de integriteit van zijn grondgebied te hand haven en zijn nlicht tot wederzijdschen bijstand te vervuilen. In dit verband bracht Daladier in herinnering, dat geheel Europa zich bewapent en dat de wereld dit jaar meer elan 200 milliard had uitgegeven om zich te bewapenen. Zoolang ons beroep op het verstand der menschen en de wijsheid der regeeringen zonder succes zal zijn gebleven, ls !t onze plicht ons tot verzekering van den vrede alle noodzakelijke opofferingen te getroos ten tot verdediging van de vrijheid van Frankrijk. Hjj wees er met nadruk op, dat in dit opzicht de regeering eensgezind is. Mistier, voorzitter van de Kamercom missie voor bullenl. zaken wees er nog op, dat veel belang gehecht moet worden aan de vriendschap met Italië. Tenslotte werd bijna eenstemmig een dagorder aangeno men waarin werdt gezegd: •.Het. uitvoerend comité van de radicaal- socialistische partij, vergaderd onder voor zitterschap van Daladier keurt, na een studie van den buitenlandschen toestand, de buitenlandsche politiek van de regee ring, welke is gericht op den Internatio nalen vrede en het nauwer aanhalen van de banden, welke Frankrijk binden aan de groote democratiën en alle vreedzame sta len, goed". Verder wordt gezegd, dat de partij de regeering zal steunen ln haar werk tot organisatie van de nationale verdediging, welke even noodzakelijk is voor het hand haven van den vrede als voor de bescher ming van de vrijheid van het land. De partit zal zorgen dat ook de overige partijen die deel uitmaken van het Volks front de overeenkomsten zullen eerbiedi gen- Eenige aanwezigen protesteerden er tegen, dat de dagordsr niet behelst, dal een einde moet komen aan het bezetten van de fabrieken door stakers. Te Clermont Ferrand is het nu een ver gadering der aanhangers van Doriot tot ernstige incidenten gekomen. Winkelrui ten werden ingegooid en een kofliehuis- installatie verwoest. Zoowel bij de politie als bij de beloogérs zijn gewonden. Vijf manschappen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Er werden eenige ar restaties verricht met r.ame ter zake van overtreding van het wapenverbod. ENGELAND. 's Konings raadsman - Eden antwoordt op vragen. De Koning heeft Lord Wigram, die raads man is geweest van zijn vader, benoemd tot kamerheer ln vasten dienst. Lord Wig- ram zal tevens als raadsman van den vorst blijven optreden. Lord Wigram is particulier secretaris ge weest van koning George V. en van Ed ward VIII, doch ls in Juli vervangen door Lord Hardinge, die ook de particuliere secretaris blijft van George VI. De minister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft ln het Lagerhuis op een des betreffende vraag medegedeeld, dat de kwestie der Engelsche vertegenwoordiging ln het bezette Abessynië reeds eenigen tijd ln studie ls, vooral met inbegrip van de problemen, die voortvloeien uit het be houd van een diplomatieke missie, welke geaccrediteerd is bij een regeering, die gee- nerlel plaatselijk gezag meer uitoefent. In ieder geval ligt het niet in het voor nemen van de Britsche regeering de jure de erkenning van de annexatie van Abes synië te verleenen. In antwoord'op een andere vraag ver klaarde Eden, dat op 12 September de Britsche zaakgelastigde te Rome, overeen komstig instructies van Eden, den Ita- liaanschen minister van buitenlandsche zaken, Clano, er van ln kennis heeft ge steld, dat iedere wijziging van den status quo in het Westen van de Middellandsche Zee een kwestie zou zijn, die ten nauwste de Britsche regeering zou raken. Clano gaf toen den Britschen zaakgelas tigde de verzekering, dat de Italiaansche regeertng zich vóór noch na den aanvang der Spaansche revolutie had begeven in eenigerlei onderhandelingen met Franco, waardoor de status quo in de Middelland sche Zee zou worden gewijzigd. Evenmin zou de Italiaansche regeering zich in de toekomst met onderhandelingen Inlaten. Dit is wederom bevestigd tegenover den Britschen vlootattaché te Rome door den minister van marine, terwijl de Italiaan sche ambassadeur te Londen bij verschei dene gelegenheden dergelijke verklaringen heeft gegeven. In antwoord op een desbetreffende vraag heeft minister Eden nog verklaard, dat de verplichtingen van Engeland volgens de termen van het verdrag met Portugal ook betrekking hebben op de bescherming van de Portugeesche koloniën. De Britsche minister van luchtvaart, lord Swlnton, verklaarde in een rede, dat het recruteeren voor de luchtmacht vlot verloopt. In dit jaar hebben 20.000 nieuwe vliegers dienst genomen. ZUID-AMERIKA. De Pan-Amerikaansche conferentie. Het door de regeering der Vereenigde Staten voorgestelde neutraliteitsontwerp, Ingediend ter inter-Amerikaansche vredes conferentie, ls veranderd ln een conventie, bestemd tot het coördlneeren, ontwikkelen en waarborgen van de uitwerking der ver dragen, die de verschillende Amerikaan- sche Staten hebben onderteekend en ter verzekering van de functionneerlng dier verdragen. Het langdurig besproken ontwerp 1» goedgekeurd, waarbij echter de regeerin- gen van Argentinië, Columbië en Vene zuela reserves formuleerden. Het ontwerp bepaalt o.m., dat de Ame- rikaansche naties zich verplichten alle conflicten, die zich onder haar mochten voordoen, langs vreedzamen weg op te lossen. Wanneer niettemin vijandelijkheden uit breken, zullen de andere Amerlkaansche naties ln hun kwaliteit van neutrale lan den, een gemeenschappelijke houding aan nemen ten aanzien van het conflict. De Amerikaansche staten bevestigen wederom de trouw aan de pacten van Briand—Kellogg en Saavedra Lamas en besluiten, dat zij in geval van een oorlogs verklaring onmiddellijk als neutralen een gemeenschappelijke en solidaire houding zullen aannemen ten aanzien van het ver bod tot verkoop van wapens. De bepalingen van het verdrag zullen van geen invloed zijn op de plichten van cie staten, die terzelfder tijd leden van den Volkenbond zijn. De economische commissie van de con ferentie heeft een ontwerp aangenomen tot gelijdelijk afschaffen van de tolmuren door middel van het sluiten en herzien van bilaterale economische verdragen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2