STADSNIEUWS JJsie Jaargang DONDERDAG 17 DECEMBER 193A No. 23538 De Prinses Juliana Huwelijksfeesten De beëediging van prins Bernhard Het vorstelijk huwelijk HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Versiering van de stad Een défilé voor H.M. de Koningin Zaterdag de vlaggen uit Dif nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Wetsontwerp inzake goudclausule Het is heden ingediend. Bij de Tweede Kamer is heden ingediend een wetsontwerp, houdende maatregelen tot nietig-verklaring van goud clausules in bepaalde over eenkomsten. I LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.19 Franco per post f. 2;35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.89 per 3 mud.) Do Nationale Contact-Commissie be richt ons, dat zij, daartoe in staat gesteld door haar ter beschikking gestelde mid delen en mede in overleg met de betref fende buurtcommissies, de volgende ver sieringen heeft kunnen bewerkstelligen: Brug tusschen Stationsweg en de Steen- Straat bij Amicitia, Steenstraat langs het parkeerterrein, Blauwpoortsbrug, Brug Prinsessekade - Kort Rapenburg, Gijselaarbank, Diefsteeg ingang Langebrug, Maarsmanssteeg ingang Breestraat, Brug BreestraatHoogewoerd, Botermarkt ingamg Gangetje en ingang Korenbeurs, Haarlemmerstraat ingang Prinsessekade en ingang Havenplein, Hartebrug, terwijl zij heeft kunnen bijdragen voor de verlichting en verslering van de Bree straat. Vogelwijk, Hooigracht, Doezastraat en" Eensgezindheid. De Nationale Contact-Commissie hoopt, dat hiermede een inleiding is gegeven tot een meer algemeene versiering en ver trouwt, dat zoowel de buurt-commissies als particulieren het hunne zullen bijdra gen om Leiden een feestelijk aanzien te geven. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de versiering van de Lange Diefsteeg is opgedragen aan de firma A. v. d. Kloot, bloemist te Zoeterwoude en dat deze ver siering as. Zaterdag gereed zal zijn. Gisteravond vond in „Den Burcht" een geanimeerde vergadering plaats van alle Leidsche schoolhoofden onder leiding van den onder-voorzitter der Nationale Con tact-Commissie. Onderwerp der besprekingen vormden de feesten voor de Leidsche schooljeugd bij het huwelijk van onze Prinses, namelijk de Oranje-filmvoorstelling en uitdeeling van een traktatie, aangeboden door de ge zamenlijke nationale organisaties te Lei den met medewerking van de Gemeente. De vergadering kon zich zeer goed ver eenigen met de voorgestelde plannen, ter wijl de commissie van voorbereiding ook voor de uitvoering zal zorg dragen. Deze commissie bestaat uit: den heer Van Cit- tert, voorzitter, mej. Spronk en mr. Van Santen, namens de Nationale Contact- Commissie. en de heeren Vriend, Gathier, Vredendaal en Van Ulden namens de schoolhoofden. Inzake den optocht van versierde rij wielen in de middaguren van 4 Januari vernemen wij nader, dat de stoet vermoe delijk zal worden opgesteld op het terrein der Groentenveiling aan den Zoeterwoud- schen Weg. Voor de mooiste en geestigst versierde fietsen en tandems, zoowel afzonderlijk als in groepsverband, worden prijzen beschik baar gesteld, terwijl iedere deelnemer bovendien een herinneringsmedaille zal ontvangen. De Nationale Contact-Commissie be richt ons, dat morgenavond in „De Har monie" een laatste gecombineerde verga dering zal plaats vinden, waarbij uitein delijk de feestviering zal worden vastge steld. Het is thans vastgesteld, dat de plechtige eedsaflegging van den onlangs tot kapitein, luitenant ter zee le klasse en ritmeester-titulair respectievelijk a la suite uit de drie hoofddeelen der weermacht benoemden Prins Bernhard op Woensdag ^3 December bij een groote garnizoensparade in het Malie veld te 's Gravenhage, zal worden bijgewoond door H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. In groote trekken vernemen wij, dat de plechtigheid als volgt zal geschieden: De troepen der Residentie, versterkt met onderdeden van elders, zullen omstreeks 11 uur in carré-formatie worden opgesteld met het open gedeelte tegenover het midden van het Kerkpad. Te ongeveer 11.15 uur zal de gouverneur der Residentie, luit.-generaal Jhr. W. Röell, vergezeld van den te beëedigen Prins te paard op het Malieveld ver schijnen. Na de gebruikelijke begroe ting van vaandels, standaar den, autoriteiten, niet-inge- deelde officieren en verdere genoodigden, zal de komst van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana worden afgewacht. Na inspectie door Hare Majesteit van de troepen, en van de daarbij voor dezen dag ingedeelde weermachtssym bolen van alle deelen der Koninklijke weermacht, zal tot eedsaflegging worden overgegaan, waarbij de Kon. besluiten van benoeming door opper- en vlagofficieren van het Kon. Ned. Ipd. Leger, de Kon. Marine en de Koninkl. Landmacht zullen worden voorgelezen. De beëediging zelf zal plaats hebben in handen van den gouverneur der Residentie, die de oudste opper- officier is van zee- en landmacht, voor zoover met een commando belast. Vermeld kan nog worden, dat voor deze plechtigheid troepen van de Koloniale Reserve en troepen van de Kon. Marine zullen zijn ingedeeld. Na de eedsaflegging zal voor H. M. de Koningin worden gedefileerd. Na het vertrek van Koningin en Prinses zal vermoedelijk een terugmarsch naar het Kon. Paleis plaats vinden met de muziekcorpsen en onderdeden van de geparadeerd hebbende troepen, die nabij het Kon. Paleis aan den Paradecommandant, vergezeld van den Prins zullen voorbij trekken. In verband met de mogelijkheid van slecht weder, zullen voor de uit te noodigen autoriteiten overdekte plankieren worden ingericht, terwijl er op de gewone plaats voor de vele andere belangstellenden, die zich jaarlijks bij de parades daartoe aanmelden, een niet-overdekt plankier zal worden opgesteld. Het aantal dergenen, die daarvoor in aanmerking komen, zal echter beperkt zijn. Waarschijnlijk zal ook Priqses Afmgard bij de plechtigheid op het Malie- vejd tegenwoordig $ijn. Jhr. W. Röell. Aanstaanden Zaterdag gaan voor onze Kroonprinses, H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard de bruids dagen in. Uit den aard der zaak draagt de straatversiering in de Residentie een meer alge meen karakier dan in onze stad en omliggende plaatsen, waar nog slechts enkele straten de eerste zichtbare voorbereidselen troffen om een versiering aan te brengen en de grootste activiteit eerst tegen den trouwdag, 7 Jan., mag worden verwacht. Maar in één opzicht hopen wij, dat de inwoners van Leiden en omgeving aanst. Zaterdag niet zullen ach terblijven bij de Hagenaars, namelijk in het uitsteken der Vaderlandsche driekleur. Een ieder werke ertoe mede om het beeld van onze goede stad en omgeving overmor gen een weerspiegeling te doen zijn van de vreugde, welke in aller harten leeft. WINKELSLUITING KERSTMIS. Van 18 December af tot en met 24 December a.s. (behalve op Zondag) mogen de winkels geopend blijven tot des avonds 10 uur. Het winkelpersoneel van 18 jaar of ouder mag gedurende die periode 11 uur per dag en 62 uren per week arbeid verrichten. Indien van deze bepaling gebruik wordt gemaakt moet naast de Arbeidslijst een geschrift hangen, waarop de werk- en rusttijden zijn aangegeven. TOONEELUITVOERING VAN „ENTRE NOUS" (R. v. A.) Opvoering van het „Hanengevecht". Voor de tweede maal in haar kortstondig bestaan kwam de tooneelvereeniging „Entre Nous", gisteravond voor een geheel bezette groote Buchtzaal, op de planken met het blijspel van D. H. Scheffer „Ha nengevecht" De inhoud is ongeveer als volgt: Van Dalsum is een 40-jarige rentenier, die met zich zelf geen raad weet en daarom denkt, dat hij aUerlei kwalen heeft. Hij komt ge heel onder den invloed van een nichtje dat eenige weken komt logeeren en daar toe was uitgenoodigd om zijn neef. die met zijn moeder bij hem inwoont aan een vrouw te helpen. Maar ook de dokter die hem behandelt vindt het logéetje wel aar dig, wat weer niet naar den zin is van een Engelsch meisje waarmede hij kennis ge maakt heeft in een badplaats. Allerlei komische verwikkelingen doen zich dan natuurlijk voor. Het slot is na vele wederwaardigheden toch zoo, dat een ieder tevreden gesteld wordt en drie gelukkige huwelijken in het verschiet liggen. Dit oude gegeven, werd goed uitgebeeld. Het stuk draaide in hoofdzaak om het drietal Dr. Laporte (D. Dusoswal, het logeetje (mej. R. van Leeuwen) en het Engelsche meisje Trixy (mej. C. M. A. Goslinga). Zij hebben het stuk gedragen. De rentenier v. Dalsum (Chr. Dusoswal begon ietwat stijfjes, maar kwam er allengs beter in, terwijl zijn schoonzuster (mej. L. de Lange) haar niet lichte rol op keurige wiize ten einde bracht. Ook de bijrollen \varen goed verzorgd, zoodat de tairijke aanwezigen een genoeg lijken avond hebben gehad en de spe- lers(sters) met voldoening terug kunnen zien op deze uitvoering. Na afloop kregen de dames bloemen, waarna men nog een dansje maakte onder leiding van den heer S. P. Wielinga met medewerking van „The Rote Colour Players" die ook tusschen de bedrijven de aanwezigen aangenaam hadden bezig ge houden. VROUWELIJK PERSONEEL BIJ DE N. Z. H. „Conductrice, geef me een pasje". De directie van de N.Z.H. heeft, naar we in „Het Rechte Spoor" lezen, medegedeeld voornemens te zijn op de stadslijn zoowel hier ter stede als te Haarlem, alsmede op den lokaaldienst ScheveningenVoorburg, conductrices te werk te stellen en wel bij voorkeur van 23 jaar of ouder. Ontslag van personeel in vasten dienst zou van dezen maatregel niet het gevolg zijn; de vrijkomende personeelleden zullen een reserve vormen, waaruit de arbeids krachten, dagelijks noodig ter vervanging wegens vrijen dag, verlof, ziekte, enz. als mede wegens andere onvoorziene omstan digheden, als extra druk vervoer e.d., geput zullen worden. AMBTENAAR GEARRESTEERD. Wegens verduistering van f. 700. De politie alhier heeft den 24-jarigen P. C. M. aangehouden, ambtenaar bij den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon, die in deze hoedanigheid fraude heeft ge pleegd en daardoor de gemeente voor een bedrag van f. 700.heeft benadeeld. Een bedrag van f. 300.is bereids in de gemeentekas teruggestort. R.K. M. V. „DE HANZE", AFD. LEIDEN. Mr. Dr. P. G. Knibbe over „de Vestigingswet" Gisteravond werd door de afdeeling Lei den der R.K. M. V. „De Hanze" een praat avond gehouden in een der zalen van café-restaurant „In den Vergulden Turk". De wn. voorzitter de heer Simonis deelde mede, dat het bestuur den heer Mr. Dr. P. G. Knibbe, secretaris van den Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland be reid had gevonden een inleiding te houden over het eerlang in de Tweede Kamer te behandelen ontwerp: „De Vestigingswet". Spr. betreurt het daarom dat voor dit voor den middenstand toch zoo belangrijk onder werp zoo weinig belangstelling blijkt te be staan. Voor den inleider althans was het niet zeer bemoedigend om voor een vijftien tal belangstellenden een uiteenzetting te geven van een wetsontwerp, dat toch een groot middenstandsbelang moet beteekenen. Desniettemin behandelde dr. Knibbe in een zeer helder betoog het ontwerp Vestigings wet. Spr. wilde voorop stellen dat door den middenstand bij een eventueel in werking stellen van de wet op de vestiging geen directe verwachtingen tot verbeteringen in het bedrijfsleven gekoesterd kunnen wor den, daar vooral voor deze wet een lange tijd gemoeid zal zijn alvorens een merkbare uitwerking zal zijn'te constateeren. Immers voor de reeds gevestigde bedrijven zullen volgens het ontwerp, waarop de meerdere amendementen zijn ingediend, geen eischen gesteld worden; de eischen en bepalingen, welke in de wet zullen worden vastgelegd, gelden uitsluitend voor nieuwe en over te nemen zaken. De Regeering zal met de behandeling van dit wetsontwerp uiterst voorzichtig te werk gaan, daar zij, gezien de ervaringen b.v. bij de wet op de uitverkoopen die zooveel ont duikingsmogelijkheden geeft, er van over tuigd is dat groote omzichtigheid geboden is. De gestelde eischen zullen volgens het ontwerp zijn: „Voldoende handelskennis, voldoende vakkennis en credietwaardigheid. Tot het bekomen van die handels- en vak kennis zullen door de stands- en vakbonden cursussen worden gehouden onder toezicht van de regeering. Een vergunning tot vesti ging moet worden aangevraagd bij de Ka mer van Koophandel, die, behoudens uit zonderingsgevallen, geen vergunning zal kunnen verleenen indien niet aan de bo venstaande eischen wordt voldaan. Spr. behandelde vervolgens enkele artikelen van het wetsontwerp met eenig commentaar. Zoo kon spr. zich er niet mede vereenigen, dat een zaak door twee personen gevestigd zou kunnen worden als door slechts een dier personen aan de gestelde eischen wordt vol daan, daar deze laatste zich binnen zekeren tijd uit de zaak zou kunnen terug trekken en het bedrijf dan gewoon zou worden voortgezet door den person die aan geen enkele eisch heeft voldaan. Een bepaling dat bij eventueel overlijden van den be drijfsleider de zaak door de weduwe of een der kinderen, zonder aan de eischen te vol doen, kan worden voortgezet, heeft sprekers instemming. Een daarop ingediend amen dement dat de opvolger binnen vijf jaren aan de gestelde eischen zou moeten voldoen acht spreker minder gelukkig, daar men niet zal kunnen verwachten dat b.v. een kind van 10 jaar na vijf jaar aan die eischen zal kunnen voldoen. Van meerdere, ook van Katholieke zijde, is er op aangedrongen het behoefte-element in de wet op te nemen. Spr. is van meening dat het niet opnemen van het behoefte element eerder een goede dan een kwade zijde heeft. Immers zal het in de practijk uiterst moeilijk zijn na te gaan in welke wijk wel en waar géén behoefte aan een of andere zaak bestaat. Spr. wijdde over een en ander ter ver duidelijking nog uitvoerig uit, waarna hij diverse vragen naar genoegen beantwoordde. De w.n. voorzitter dankte den inleider en herinnerde vervolgens aan het Maandag J.l. gevierde 121/;-jarig priesterfeest van den geestelijk adviseur Prof. A. Cleophas en wees ten slotte op de komende jaarvergade ring, vedmcedelijk 12 Januari a.s. vooral ook met het oog op de verkiezing van een voor zitter, waarna de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze werd gesloten. BINNENLAND. De beëediging van Prins Bernhard zal bijgewoond worden door H. M. de Koningin en Prinses Juliana en waar schijnlijk door Prinses Armgard. (le Blad). De versiering en verlichting van het paleis in Den Haag bijna voltooid. (3e Blad). De Tweede Kamer over de korting op de Indische pensioenen. (2e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). De Nederlandsche inschrijvingen voor den sterrit naar Monte Carlo. (Sport, 2o Blad). BUITENLAND. Besloten is tot een straf-expeditie tegen Tsjang Hsoe Liang, hoewel de onder handelingen worden voortgezet. (3e en le Blad). Antonescu te Parijs. (Buitenland, le Blad). Eden antwoordt in het Engelsche Lagerhuis op diverse vragen. (Buitenland, le BI.). Massa-arrestaties van communisten in Griekenland. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Wordt dit ontwerp wet, dan zullen nietig zijn goudclausu les, voorkomende in binnen- landsche overeenkomsten van geldleening of van vestiging van altijddurende renten, van verhuring of verpachting, of tot vestiging van een zakelijk recht op onroerend goed, welke vóór 27 September 1936 zijn aangegaan. (Men zie voor nadere bijzon- derheiden onder Laatste Ber.). WONINGBOUWVER. „DE EENDRACHT'#. Bovengenoemde vereeniging heeft In café-restaurant „Zomerlust" een ledenver gadering gehouden, welke door ongeveer 350 personen werd bezocht en die voornamelijk gewijd was aan de herdenking van het 25- jarig bestaan der vereeniging in December 1937. Als resultaat der besprekingen werd de voorloopige commissie van voorbereiding omgezet in een definitieve, bestaande uit 3 personen. Hierin werden benoemd de heeren L. Rombout, voorzitter, J. J. v. Putten, Suma- trastraat 30, secretaris; D. Ernst, penning meester, W. Dool, C. van Velzen en N. J. Wasserman. Lr de resteerende drie vacatu res zal binnenkort worden voorzien. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen der H.C.V. zijn geslaagd de dames: G. Devilee en E. Dompeling voor leerares; de dames H. v. d. Laan en H. R. M. Köss voor coupeuse en mej. C. de Blauw voor costumière. Allen zijn leerlingen van mej. J. I. Th. v. Zwieten leerares H.C.V., Garenmarkt 44. Wij ontvingen het gedrukte verslag over den toestand van het Gemeente archief alhier gedurende het jaar 1935,

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1