Besloten tot strafexpeditie tegen Tsjang Hsoe Liang LEIDSCH DAGBLAD - Derde Bled Donderdag 17 December 19)( PARLEMENTAIR OVERZICHT gemengd nieuws rechtzaken dkln/t in litteken TWEEDE KAMER. Doch tegelijk worden de onderhandelingen voortgezet KALM) EENIGE MILITAIRE ONDERWERPEN. De Kamer moest gistermiddag allereerst 6temmen over eenige militaire ontwerpen. De Defensie-begrooting werd natuurlijk aangenomen. Met 53 tegen 21 stemmen. Er tegen stemden socialisten (behalve mr. Duys), communisten en de heeren Van Houten (christen-dem.) en Arts (dem. ka tholiek). Alvorens er werd gestemd had de heer Joekes de verklaring afgelegd, dat dit maal alle vrijzinnig-democraten (dus ook zij die ten vorigen jare nog hadden tegen gestemd) vóór de begrooting zouden stem men, omdat zij de noodzakelijkheid van een weermacht in de gegeven omstandig heden erkennen. Zelfs zijn ze bereid, om desnoods nog wel iets verder te gaan. Maar bij voorbaat verklaarde hij, dat zijn groep niet zal kunnen meegaan met de plannen des Ministers, om het contingent op 32.000 man en de eerste oefening op 12 maanden te brengen. Deze lasten achten zij te zwaar voor ons volk, en mocht het tot die voorstellen komen, dan zullen zij er tegen stemmen. Het wetsontwerp betreffende de defen sie-uitgaven voor Nederlandsch-Indië (aan bouw van jagers en onderzee-booten en aankoop van vliegtuigen) werd eveneens aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming zelfs. Maar de revolutionaire leden en de heeren van Houten en Arts vroegen aan- teekening van hun tegenstem. Zooals zij hadden aangekondigd, waren de sociaal democraten voor dit ontwerp. Het ging bij deze stemmingen nog al rumoerig toe. De heeren Joekes en Wes terman raakten met elkander in den knoop en de heer Wijnkoop accompagneer de. De voorzitter beproefde de kracht van zijn hamer. BEGROOTING VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. En toen heeft de Kamer zich schrap ge zet voor het debat over de landbouw zaken: de gewone begrooting en de be grooting van het Lanabouwcrisisfonds Een debat als dit is, voor een overzicht, ten eenenmale hopeloos, want het brengt een eindelooze hoeveelheid onderwer pen: lijn of sfeer of teekening zit er in een dergelijk debat niet Toen de discussie be gon waren er liefst 23 sprekers ingeschre ven, dat is een kwart van de Kamer, en vermoedelijk zouden er nog wel wat bij komen. En waar iedere spreker recht had op een half uur, leert een eenvoudig re kensommetje hoe lang het zoo ongeveer zou duren. Natuurlijk ontkennen we het belang niet van de onderwerpen, die ter sprake werden gebracht, maar no^ eens voor een overzicht valt er van zulk een fragmentarisch debat weinig te maken. Stippen wij enkele zaken aan, die aan de orde kwamen. Het algemeen landbouw-beleid van den Minister. De beteekenis der devaluatie voor den landbouw. Zal er prijsstijging komen van landbouw-producten als gevolg van de depreciatie van den gulden? Is het moge lijk en noodzakelijk als gevolg hiervan crisis-maatregelen op te heffen? De vaste lasten: kunnen zij worden verminderd, en hoe? Is er al opleving en opluchting in den landbouw te bespeuren? Hoe is op het oogenblik de positie van pacht en hypo theek? Hoe kan de positie van het land- bouw-bedrijf worden versterkt? De nood zakelijkheid van wijziging in onze econo mische politiek, teneinde de landbouw te helpen. Critiek op de uitvoering der land- bouw-crisismaatregelen. Afschaffing of vermindering van bepaalde heffingen. De mechanisatie in den landbouw. De steun aan verschillende bedrijven. De positie der landarbeiders. De aanpassings-politlek in verband met land- en tuinbouw. De ex port-mogelijkheden voor den landbouw. De positie van de melk, de boter, de tuinbouw producten, de akkerbouw-producten en al lerlei andere. De noodzakelijkheid van in krimping der margarine-industrie. Het loon-vraagstuk in land- en tuinbouw. Or dening van dit en ordening van dat. Be paalde maatregelen voor bloembollen en tarwe. Betere controle op de uitvoering der wetten. Decentralisatie der crisis-diensten. Maar waar zullen we eindigen? Wat we hier gaven is niet meer dan een greep. Een bloemlezing. Het is ondoenlijk alle onderwerpen op te sommen. Als er wat po sitiefs te melden valt, kan dit toch eerst na de rede van den Minister. Maar zoover waren we nog niet. Want toen de middag vergadering eindigde, was nog niet de helft ders prekers afgedaan. AVONDVERGADERING. 's Avonds is het debat over Landbouw voortgegaan en hebben nog verschillende sprekers hun licht over de genoemde onder werpen laten schijnen. Eindelijk heeft de Minister geantwoord. Hij verklaarde zich erkentelijk over het feit, dat zijn beleid in algemeenen zin waardee ring had gevonden. Tal van punten, wen ken en adviezen verklaarde hij gaarne in overweging te zullen nemen. Het gewone landbouwbedrijf komt door de crisis-maat regelen wel eens in het gedrang, maar hier tegen zal toch zooveel mogelijk worden ge waakt. De Minister streeft er naar, maat schappelijk en economisch de positie der landarbeiders zooveel mogelijk te verbete ren. Misschien kan er later gebruik worden gemaakt van het ontwerp inzake de ver- bindenverklaring van arbeidscontracten. In het algemeen heeft de Minister de crisis maatregelen verdedigd. Hij verklaarde dat deze tegen het rechtsgevoel zouden indrui- schen. Ze waren noodzakelijk. Een varkens- crisis-winstbelasting is niet te verwachten. Voor de kleine boeren is wel degelijk iets gedaan; zelfs werd voor hen een bedrag van 2 millioen uitgetrokken. Tegen vernietiging van groenten is de Minister steeds opgeko men 'maar ook in gewone tijden komt dit voor) en daarentegen deed hij het moge lijke, om het gebruik van groenten te be vorderen. Zeer spoedig is een voorstel te wachten, om de crisis-pachtwet te verlen gen. Ook wordt er gewerkt aan een ontwerp inzake de goudclausule. Zijn er heffingen, die werkelijk gemist kunnen worden, dan zullen die worden op geheven. Doch verlenging van enkele hef fingen wordt overwogen. Inzake de graan prijzen valt niets met zekerheid te zeggen. De Minister ontkende dat hij een beleid zou voeren, hetwelk de boeren bevoordeeld. DE MALVERSATIES TE GEMERT. Verduisteringen beloopen een bedrag van f. 6300. In verband met de verduisteringen, ge pleegd door den gearresteerden gemeente ontvanger te Gemert. heeft burgemeester Phaf glstermiddae een spoedeischende ge meenteraadsvergadering bijeengeroepen. Als eenig punt kwam op de agenda voor: ont slag gemeente-ontvanger. Burgemeester Phaf lichtte in de voltallige raadsvergadering een voorstel van B en W. toe. er toe strekkende ontslag te verleenen aan M. J P.. gemeente-ontvanger, met in gang van heden. De voorzitter gaf na voor lezing van het ontwerp-besluit een uitvoerig relaas van de gepleegde verduisteringen, welke een bedrag van ongeveer f. 6000 be loopen De accountantsdienst van de Ver- eeniging van Ned. Gemeenten heeft na ge houden boekenonderzoek een en ander ge constateerd De verduisteringen zijn moge lijk gemaakt door dat de ontvanger zich had bediend van vervalschte mandaten. Zoodoende had hij ook valschheid in ge schrifte gepleegd De onregelmatigheden zouden zijn geschied in het afgeloopen en loopende boekjaar. De mogelijkheid bestaat, dat bii voortgezet boekenonderzoek het ge noemde bedrag nog grooter zal blijken. De gemeente-ontvanEer heeft voor den chef veldwachter een bekentenis afgelegd. De raad besloot unaniem den gemeente ontvanger op staanden voet uit ziin functie te ontzetten. Hierna eing de raad in geheime zitting. Na afloop van de vergadering hadden wij een onderhoud met burgemeester Phaf, die ons meedeelde, dat de gemeente-ontvanger ter plaatse zeer gunstig bekend staat en men hem nooit in staat had geacht tot dergelijke daden De burgemeester betreurde het geval natuurlijk ten zeerste, te meer. daar het hier een gezin betreft met acht kinderen. De heer P. heeft niet boven ziin stand geleefd. Integendeel, hii leefde zeer eenvoudle om van het niet te groote salaris van gemeente-ontvanger rond te komen. De burgemeester meent dan ook. dat de oorzaak moet zijn gelegen in het feit. dat P. door schuldeischers bedreigd is met faillissement. Hij had n.l. voor zijn benoe ming een zaak gedreven, die echter niet floreerde een waardoor hij danig in de schulden was geraakt. De gemeente lüdt door liet gebeurde geen schade, daar in de eerste plaats een borg stelling van f5500 voorhanden is. terwiil zii verder verzekerd is tegen schade door fraude. Ter plaatse heft het gebeurde groote be roering gewekt, voornamelijk omdat P van zeer achtenswaardige familie is en ter plaatse 'n zeer geziene persoonlijkheid was. Vad. AUTO IN HET WILHELMINA-KANAAL. Gisteravond te ongeveer zes uur is een personenauto, bestuurd door den heer Gebhardt, chef van het Sphinx Service sta tion te Breda, in volle vaart door de geslo ten hekken van de brug over het Wilhel- minakanaal nabij Oosterhout gereden, met het gevolg, dat de wagen in de diepte ver dween. Een naast den bestuurder gezeten mon teur wist zich te bevrijden en kon worden gered. De bestuurder is echter verdronken. Omtrent de toedracht vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: Voor de gesloten deurhekken van de brug stonden enkele auto's te wachten, toen de heer W. Gebhardt met groote snel heid uit de richting Breda kwani aanrij den. Waarschijnlijk heeft hij gedacht, dat de auto's geparkeerd stonden voor het café. dat zich daar te plaatse bevindt en heeft hij niet bemerkt, dat de wagens voor de ge opende brug moesten wachten. De situatie ter plaatse is, vooral bij duisternis buiten gewoon gevaarlijk, omdat de brug schuin over het kanaal loopt en men gemakkelijk door de straatverlichting misleid wordt. Reeds herhaaldelijk is de aandacht op dit beruchte punt gevestigd. Ook zijn de af sluithekken niet voldoende verlicht, ter wijl zij zich bovendien onmiddellijk aan den waterkant bevinden. De auto een 4- persoonswagen is dan ook dadelijk van den oever gegleden en geheel onder water verdwenen. Het kanaal is ter plaatse onge veer drie meter diep. De inzittenden slaag den erin een gat in den kap te maken en daardoor heeft zich eerst de monteur, de heer Van Dorst, weten heen te werken. Door handreiking is hij daarna op het droge gebracht. Ook de heer Gebhardt kroop uit den wagen, doch nog voor men hem kon bereiken, is hij weer in het water gevallen en waarschijnlijk onder de auto terecht gekomen. De heer Gebhardt. die een goed zwemmer was. is toen jammerlijk verdronken. Eerst om tien uur kon de wagen worden opgehaald. Daarna is de po litie gaan dreggen naar den drenkeling, die eenlgen tijd later is opgehaald. De heer Gebhardt was 32 jaar oud, ge huwd en vader van een kind. MARECHAUSSEE AANGEREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag heeft op den weg van Zutfen naar Warnsveld een ernstig ongeluk plaats gehad ter hoogte van Café Wandel- zicht waarbij de 22-iarige marechaussee Smit uit Ede het slachtoffer werd. Voor het café stonden een paard en wagen, geladen met kolen. Een vrachtauto van de firma W.. rijdende naar Warnsveld. reed achter De landbouwcrislsmaatregelen kunnen nog niet worden gemist. Zijn Excellentie wees er op, dat de positie van verschillende land bouw-producten als gevolg de depreciatie van den gulden is verbeterd, met name van de eieren. Hij heeft echter nooit ontkend, dat verhooging der productie-kosten niet zou mogen leiden tot verhooging der prij zen. Overigens heeft de Minister ten aan zien van tal van besproken punten nadere overweging toegezegd. Bij de afdeelingen de begrooting heeft de Minister nog enkele inlichtingen gegeven met betrekking tot de visscherij. Zoo ver klaarde hij ernstig te zullen overwegen, of de subsidie aan het Visscherij-proefstation het volgend jaar verhoogd zou kunnen worden. De Kamer heeft de Landbouw-begrooting zonder stemming goedgekeurd. HAGENAAR. op den stllstaanden wagen waardoor het paard schrok en naar voren trok met de kar. De vrachtauto werd beschadigd als mede de kolenkar. De marechaussee van de nabii gelezen kazerne, n.l. de wachtmeester Hagenraad en de marechaussee Smit. stel den een onderzoek in. Toen zii met hun onderzoek bii den kolenkar klaar waren, wilden zii naar de vrachtauto, die voor het café stond, terugkeeren. Vermoedeliik is hlerbii niet de noodige oplettendheid be tracht. zoodat zii werden gegrepen door een met een snelheid van ongeveer 50 K.M uit de richting Zutfen naderende auto. be stuurd door mevr. O Hagenraad werd weg geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Smit werd ook tegen den grond gesmakt en werd naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar hii kort na aankomst is overleden. Hagenraad kreeg een wonde aan het hoofd en klaagde over oün in den schouder. Vad. BIJ EEN VELDWACHTER INGEBROKEN Toen gistermorgen de echtgenoote van den gemeenteveldwachter M. v. d. B. te Dongen beneden kwam. bemerkte zij, dat Inbrekers aan het werk waren geweest- Op tifel lag de aanstelling van haar echtge noot als veldwachter uitgespreid, terwijl een geldbedrag van ongeveer f.75.als mede eenige sieraden tot een waarde van ruim f. 50.— werden vermist. Vermoedelijk zijn hier dezelfde inbrekers aan het werk geweest, die eveneens dien nacht de wo ningen van dr. Overstraate Kruiser en van den heer Volk te 's-Gravemosr geheel door zocht hebben. tieverordenlng te Delft: D. J. en A. G. M., beiden te Leiden, ieder tot f. 1boete subs. 1 dag hechtenis: wegens overtreding bouwverordening te Zoetermeer: W. V„ al daar tot f. 5, subs. 2 dagen en wegens overtreding van het Melkbesluit: C. G. M- te Stompwijk tot f.40, subs. 20 dagen. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. BUITENLANDSCH GEMENGD. ZEILSCHIP OP DEN NIJL VERGAAN. Een 20-tal personen zijn verdronken te Aboekirkas in boven-Egypte, toen een zeil schip, dat 200 vrouwen en kinderen ver voerde, in den Nijl zijn ondergang vond. MIJN VOLGELOOPEN. Tengevolge van een door wolkbreuken veroorzaakte overstrooming is de goudmijn Fassagem in Mlnas Geras (Brazilië) vol- geloopen. Zestien mijnwerkers zijn om het leven gekomen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Een zonderling feit was het, waarvoor deze Katwijker voor den Haagschen Poli tierechter terecht stond. Hij had van zijn oroer uit Katwijk aan den Rijn een rijks daalder gestolen. Daartoe had hij het raam van diens woning geopend, en was zoo naar binnen gegaan. Verdachte gaf 't feit toe. De Officier vroeg drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. De politie rechter legde f. 10.boete subs. 20 dagen hechtenis op, benevens twee maanden gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. KANTONGERECHT TE DELFT De kantonrechter heeft bij verstek ver oordeeld wegens overtreding van de poli- Tegen automobiliste 2 maanden geëischt. Gisteren stond voor de rechtbank te Leeuwarden terecht de 28-iarlge leerares F. J. uit Huizem. Haar was ten laste gelegd dat zii te Franeker op 2 October 1.1. met haar auto hoogst roekeloos, onvoorzichtig enonachtzaam had gereden op den Hariln- gerweg waardoor het aan haar schuld te wllten is geweest, dat zii me). D. E. Kamper die daar wandelde, heeft aangereden. Het slachtoffer overleed later aan de bekomen verwondingen. Het O.M. vorderde twee maanden hech tenis en 1 jaar ontzegging van de bevoegd heid om auto's te besturen. DE ROOFMOORD TE OPENDE. Uitspraken van de Groningsche rechtbank. De Groningsche rechtbank heeft heden den 27-jarigen R. W. te Groningen, ver dachte in de moordzaak te Opende, (ge meente Grootegast) veroordeeld tot acht tien jaar gevangenisstraf. De eisch was twintig jaar. Conform den eisch werd zijn 24-Jarigen broer D. W., veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf met ter beschikking stel ling van de regeering. De 45-jarige P. M. te Opende, tegen wien wegens uitlokking acht jaar gevangenis straf was geëischt, werd veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Het drietal heeft terecht gestaan, in ver band met den moord op den 72-jarigen Relnder Zetsma te Opende, gepleegd in den nacht van 24 op 25 Juli j.l. UITLOKKING TOT BRANDSTICHTING. De Groningsche rechtbank veroordeelde den 53-jarigen J. de B. te Boertange, reci divist, wegens uitlokking tot brandstichting en eenige diefstallen tot twaalf jaar ge vangenisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis. De eisch was eveneens twaalf jaar ge vangenisstraf. DE STEEKPARTIJ TE HEEZE. De dader krijgt vier jaar wegens doodslag. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft vonnis gewezen tegen den 41-jarlgen arbei der J. E. van M. uit Leende, die op 13 Sep tember j.l. te Heeze den arbeider Johan Dobelmann met een dolkmes veertien ste ken in rug en borst heeft toegebracht en daardoor van het leven heeft beroofd. De officier van Justitie had tegen van W. tien jaar wegens moord geëischt. De recht bank heeft van M. thans wegens doodslag veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafge vangenis, waarna hij ter beschikking van de regeering zal worden gesteld. Het besluit van den centralen politie- ken raad. om een algemeen offensief tegen de strijdkrachten van den opstandigen ge neraal Tsjang Hsoe Liang te openen, is, naar men te Nanking meent, genomen on der krachtige pressie van den minister van oorlog, Ho Ying Tsjin, en van den beken den christen-generaal Feng Yoeh Siang, die bij afwezigheid van maarschalk Tsjang Kai Sjek de functie van voorzitter van den oppersten militairen raad waarneemt. De minister-president ad interim Koeng, een zwager van mevrouw Tsjang Kai Sjek, heeft zich met kracht tegen dit besluit verzet. Algemeen verwacht men, dat Feng Yoen Siang of Ho Ying Tsjin maarschalk Tsjang Kai Sjek zal opvolgen, indien deze zou verdwijnen. Men twijfelt evenwel er aan, of de woelige militaire elementen dan nog in toom gehouden kunnen worden zooals tot dusver door Tsjang Kai Sjek geschied de, en meent, dat men dan rekening zou moeten houden met een hervatting van de burgeroorlogen. Uit Sjanghai wordt intusschen gemeld, dat zich aan de bezorgdheid, die veroor zaakt wordt door de binnenlandsche crisis, nu ook nog de vrees paart voor een moge lijke Japansche interventie. Uit goede bron wordt namelijk verno men, dat de Japansche vloot belangrijke voorbereidingsmaatregelen treft. In N. China, vooral in de streek van Tientsin, worden Japansche troepenbewegingen ge signaleerd, Ook de Japansche luchtmacht is actief. Wat nu verder de actie van de Nanking- troepen in Noord-China betreft, van be trouwbare zijde worde vernomen, dat de strijdkrachten der centrale regeering reeds de voorsteden van Sian Foe hebben be reikt. In de Oostelijke stadswijken zou het reeds tot botsingen zijn gekomen. Niet onmogelijk is, dat het besluit tot een strafexpeditie genomen is, mede onder invloed van het bericht, dat generaal Sjo Nan -tsjoeng een van de 99 medegevan genen van maarschalk Tsjang Kai Sjek. gedood is. welk bericht de regeering te Nanking gisteren officieel bekend heeft ^emaakt Het beeld van de militaire operaties is verder nog allerminst duidelijk. Berichten uit Nanking zeggen, dat de troepen van de centrale regeering den kring om Slan-foe steeds nauwer sluiten. Belangrijke afdee lingen van het leger van Tsjang Hsoe Liang zouden zich reeds hebben overgege ven. Verder zouden de regeeringstroepen er in geslaagd zijn de troepen van Tsjang Hsoe Liang, welke deze langs den Loenghai spoorweg de regeeringstroepen tegemoet had gezonden, te ontwapenen. Intusschen schijnt de gouverneur van de Westelijk van Sjen si gelegen provincie Kansoe, die aanvankelijk zijn trouw betuigd had je gens de regeering te Nanking, thans door muiterij onder zijn troepen genoodzaakt zijn geweest, de leiding op zich te nemen van hun actie tegen de troepen van de regeering. Zijn troepen zouden die van de regeering in de buurt van Langtsjou een nederlaag hebben toegebracht. De Australische journalist Donald, voer de gisteren met verschillende regeerings- personen besprekingen, om de onderhan delingen over vrijlating van maarschalk Tsjang Kai Sjek met nieuwe instructies te kunnen hervatten. Donald koestert nog steeds de hoop. dat hij er in slagen zal, de invrijheidstelling van den maarschalk te verkrijgen. Hij acht het mogelijk, dat trots het door de Nan- king-regeering gegeven bevel, om het of fensief tegen Sian Foe te openen, een over eenkomst omtrent vrijlating van Tsjang Kai Sjek wordt bereikt. Welingelichte waarnemers meenen intus schen, dat de valsche berichten over een terechtstelling van den chef der centrale regeering er toe zullen bijdragen, de ver bittering van Tsjang Hsoe Liang tegen Japan nog te versterken. Volgens het eerste ooggetuigenverslag van de ontvoering van Tsjang Kai Sjek wilde de maarschalk zich den 12den De cember per auto naar Sian Foe begeven. Toen hij echter in de auto stapte, kwamen de rebellen te voorschijn en schaarden zich om den wagen. De soldaten van Tsjang Kai Sjek's lijf wacht slaagden erin, een ring om de auto te vormen en boden hardnekkig tegen stand. Eerst toen hun aantal aanzienlijk geslonken was en ook omdat zij vreesden, dat Tsjang Kai Sjek door een verdwaalden kogel zou kunnen worden getroffen, gaven zij zich over. Een officier van de lijfwacht slaagde er in, naar Sien Yang te ontkomen, waar hij het garnizoen waarschuwde. Toen de re bellen drie uur later de stad aanvielen, troffen zij dan ook de verdedigers ten volle voorbereid aan. Een boodschap van Tsjang Kai Sjek. Men deelt officieel mede, dat Tsjiang Ting Wen, een der autoriteiten, die tege lijk met Tsjang Kai Sjek werd gearresteerd uit Sian foe heeft getelegrafeerd, dat hij in vrijheid is gesteld en per vliegtuig naar Nanking zou komen met een persoonlijke boodschap van Tsjang Kal Sjek. NIEUWE UITGAVEN. Door het genootschap voor practisch kleuren-psychologie is uitgegeven de br chure ..Klem- en Zieleleven", door dr. F W. Zeylmans van Emmichoven. SVEN SCHOLENDER t Overleden is 76 jaar oud, de Zweedsch bard met de luit Sven Scholender, die oo ons land destijds meermalen met succes be zocht. Sinds 10 Jaren leefde hij terugge trokken te Stockholm. KUNSTENAARS-CENTRUM VOOR GEESTELIJKE WEERBAARHEID. Het kunstenaars-centrum voor geeste lijke weerbaarheid, tot de vorming waar van het kunstenaars-congres van Octobe j.l. besloot, deelt mede, dat de formati thans tot stand is gekomen en het orga nlsatie-bureau met de uitvoering der werk zaamheden een aanvang gaat maken. Het comité, dat de leiding van het een trum heeft aanvaard, bestaat uit de let terkundigen Marianne Philips, H. M. va Randwijk, Garmt Stuiveling, Johan W Schotman, de beeldende kunstenaars Fran Huysmans, Jelle Troelstra en Kees va Urk, de architecten J. B. van Loghem e Jan Wils, de musicus Albert van Raalte, d tooneelspelers Louis de Vries en Paul Huf en de pottenbakker Chris Lanooy. Het secretariaat van het centrum is ge vestigd Polderweg 60, Den Helder. VOOR VRUDAG 18 DECEMBER. Hilversum I, 1875 M. Algemeen program ma verzorgd door de NCRV 8.00Schrift lezing 8.159.30: Gram.pl. - 10 30: piano 12.15: Gram.pl. 1.00: Ensemble v. d. Horst 2.30: Chr. Levtuur 3.00— 3 45: Orgelspel 4.00: Sopraan en plano 5.00: ..De Gooilanders" en voordracht 1 6.30: Plantkundige causerie 7.00: Berich ten 7.15: Literair halfuur 7.45: Repor tage 8.00: Berichten ANP 8.15: Ned. Bachvereen. m. m. v. solisten en het Utr. Sted Orkest. (Om 9.30: declamatie) 10.30: Berichten ANP 10.35—11.30: Gr.- olaten. Hierna schriftlezing. Hilversum II, 301 M. 8.00: VARA 10.00: VPRO 10.15: VARA 12.00: AVRO - 4.00: VARA 7.30: VPRO 9,00: VARA - 8.00: Gram.pl. 10.00: Morgenwijding 10.20: Voordracht en gram.pl. 12.00: Gr.- Dlaten 12.30: Het Aeollan-orkest 1.30: Grampl. 2.00: Wintersportpraatje 2.30: Orgel en zang 3.15: AVRO-Dans- orkest 4.00: Gram.pl. 5.00: Voor de kinderen 5.30: Orgelspel 6.30: Politiek- radlojournaal 6.50: Gram.pl. 7.00: Paedagogische causerie 7.20: Gram.pl. 7.30: „Weldadigheidspostzegels" 7.35: „Wat dunkt u van de mensch?" 8.00: Hollandsch Strijkkwartet 8.30: „Men- schen en dieren" 9.00: C. Steyn's Accor deonorkest 9.20: Gram.pl. 9.50: Ram blers 10.30: Berichten ANP 10.40: Avondwiiding 1100: Jazzmuziek (gr.pl.) 11.30—12.00: Gram.pl. Droitwich, 1500 M. 11.05: Medische causerie 11.20: Gram.pl. 12.05: Orgel concert 12.50: BBC-Dansorkest 1.40: Birminghamsch Philh. Strijkorkest en so listen 2 20: Het Atkinson-kwintet en. soliste 2.50: Gram.pl. 3.20: Dulay- kwintet en solist 4.20: BBC-Midland-or- kest 5.35: De Continentals en soliste 6.20: Berichten 6.20: Landbouwpraatjd 6.45: BBC-Northern-orkest 7.30: Muz. causerie 7.50: Viool en plano 8.Ï Gevar programma 9.20: Berichten 9.40' Luchtvaartcauserie 10.00: Opera- ultzendlng 11.20: Lou Preager en ziin Band 11.5012.20: Dansmuziek (gr.pl.). Radio Paris, 1648 M 7.20 8.40: 11.20 en 12.35: Gram.pl. 1.35: Zang 1.50 en 320: Gram.pl. 4.20: Berl. Philh. Strijk kwartet 5 50: Pasdeloun-kamerorkest 8.20: Pianorecital 9.05: Gevar. concert 11.201.05: Orkestconcert. Keulen, 456 M. 5.50: Militair concert 7.50: Omroep-Amusementsorkest11.20: Omroeporkest 12.35: Omroepkleinorkest 1.35: Gevar. concert 3 20: Literair- muzikaal progamma 5.20: Omroepklein orkest 6.20: Herinnering aan de 11de Olympiade 9.50: Zang met gitaar 10.20-ftl.20: Omroep-Amusementsorkest Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Gram.pl. 12 50: Omroepdansorkest 1.30: Omroepsalonorkest 1.502.20: Gr- platen 5.20: Omroepdansorkest 6.20: Zang 6.50: Gram.pl. 7.20: Zang 8.20: Operette-uitzending 10.3011 20: Gram.pl. 484 M 12.20: Gram pl. 12.40: Zang12.50: Omroepsalonorkest 1.30: Omroepdansorkest 1.50: Zang 2.002.20: Gram pl. 5.20: Declamatie en gram.pl 5.50: Accordeonmuziek 6 35 en 7.10: Gram.pl. 7.35: Zang 8.20: Omroepsymphonieorkest en soliste 10.30 11.20: Gram pl. Deutschlandsender. 1571 M. 7.30: C. Woitschach's Blaasorkest 8.20: Om roeporkest en -koor 9.20: Berichten 9.5011.20: Omroep-Amusementsorkest. Om 10.05: Weerbericht. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Vrijdag 18 December. Ie programma: lederen dag van 824 uur: AVRO. VARA. enz. 2e programma: lederen dag van 8—24 uur: KRO NCRV enz 3e programma: 8.00: Keulen of diversen 10.10: Deutschlandsender of diversen 11.20: Keulen of diversen 12.05: Pari)5 Radio 13.05: Brussel VI. 14.20: diver sen 14 55: Londen Reg. 16.20: Pan)' Radio 17.20: Keulen 18.20: Brussel VI. 18.35; Leipzig 21.20: Beromünster 21.35: Brussel Fr plm. 22.15: Brussel VI. 22.30: Brussel Fr. 23.20: Parijs Rad'0. 4e programma: 8 00: Brussel VI. 3 20. diversen 10 35: Londen Reg. Droitw ch 18 20: diversen i"3, Droitwich 20.20: Gram.muz. G.R-D -" 22.00: Londen Reg, Wijzigingen voorbehouden. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10