Het fonds voor bijzondere nooden ike Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 15 December 1936 Derde Biad No. 23536 KERK- EN SCHOOLNIEUWS BINNENLAND De radio-luisterwedstrijd. Prinses Juliana voor de microfoon. Mr. L. J. A. Trip. Hij treedt af als president der B. I. B. Mr. Beyen z'n opvolger. Het A.N.P. seint uit Bazel: In de gis teren gehbuden zitting van den Raad van Beheer der bank voor Internationale be talingen. heeft de nresident mi. L. J. A. TriD medegedeeld dat hii voornemens is aan het einde van het boekjaar af te treden. Mr. L. J. A. Trip. De Raad van Beheer besloot een wijziging der statuten voor te stellen, waardoor het mogelijk zal worden, dat ook een niet-lid van den Raad van Beheer gekozen kan worden tot nresident der B. I. B. In verband hiermede werd verder be sloten. dat na goedkeuring van deze sta tutenwijziging de plaatsvervangende nresi dent der B.I B.. mr. J. W. Beyen. tot presi dent benoemd zal worden. Mr. Beyen werd in 1897 in Utrecht gebo ren. studeerde aan de Rijksuniversiteit al daar. en nromovcerde in 1913 in de rechts wetenschappen. In 1924 trad mr. Beyen on als referendaris bii de Generale Thesaurie onder leiding van mr. Trio. In 1925 volgde zijn benoeming tot secretaris van de direc tie der Philiosfabrieken. terwijl hii on 30- jarigen leeftijd reeds tot gedelegeerde van de Javasche Bank te Amsterdam werd be noemd. Mr. Trin was toen nresident der Javasche Bank. Scoedig echter trad mr, Beyen in het tarticuliere bankwezen en wel als directeur Mr. J. tv. Beyen. der Rotterdamsche Bankvereeniging. Ook buiten zijn directeursfunctie liet mr. Beyen van zich hooren. n.l. als lid van de com missie der Nederlandsche Bankiers voor de Stillhalte-besprekingen te Berlijn. Ook op de Londensche Economische wereldconferentie was mr. Beyen als plaats vervangend gedelegeerde tegenwoordig. Mr Beyen is reeds begin Maart 1935. toen mr. Trip tot president was gekozen, be noemd tot vice-president der B. I. B zulks omdat diens werkzaamheden het hem on mogelijk maakten zich te Bazel te vestigen. Het Prinselijk huwelijk. Een bouvier aangeboden. In verband met het groot aantal verzoe ken om persoonlijk geschenken te mogen aanbieden aan het Prinselijk Paar, ver zoekt men ons er de aandacht op te wil len vestigen, dat daartoe op 30 December as gelegenheid zal bestaan, doch dat, met het oog op den beschikbaren tijd, slechts aan de verzoeken van een zeer beperkt aantal comité's of deputaties zal kunnen worden voldaan. Verzoeken tot het persoonlijk aanbieden van geschenken moeten worden gericht vóór 25 December a.s. aan den d.d. groot meester van H.K.H. Prinses Juliana, Noord vmiie 72, te Den Haag. Naar de ..Tel." verneemt heeft de Ko ninklijke Nederlandsche Politiehond-Veree- Uging besloten dezer dagen H.K.H. Prin ses Jüliana en Z.D.H. Prins Bernhard een tachtigen Bouvier aan te bieden. Het is w Bouvier „Dona" van den heer Semler W Eindhoven, die op 23 September van 0i' :aar te Helmond op een wedstrijd 309 E cn heeft behaald en daarmede de npioensmedaille als dressuurhond ge- "nnen, welke medaille was uitgeloofd °"r H. M. de Koningin. Het vorstelijk War zou met dit plan van de betreffende 'feenigtog zeer zijn ingenomen en dit ori- faeeie cadeau gaarne willen aanvaarden. Contingenteering koffie. Geen indiscretie voorgekomen. De prijzen der gloeilampen. Ontleend is aan de memorie van ant woord der regeering aan de Eerste Kamer inzake de wetsontwerpen botreffende rege ling van den invoer van koffie, dweilen, zakdoeken, schoeisel en van leestklaar schoenwerk, overhemden, lucifers en luci fershoutjes en metaaldraadglocilampen: Dat de verdragscontingenten in den re gel te laat worden vastgesteld kan de re geering niet beamen. Bij de-desbetreffende onderhandelingen met het buitenland ziin echter wei eens onvoorziene moeilijkheden gerezen, welke er inderdaad in enkele ge vallen toe hebben geleid, dat de uiteinde lijk vastgestelde verdragscontingenten oas laat bekend werden. Koffie. Ter beantwoording van de door eenige leden gestelde vraag in zake financieele voordeelen. welke als gevolg van een indis cretie od willekeurige wiize aan particulien ren zouden zijn toegevallen, deelt de regee- rine mede. dat hem van een indiscretie ten aanzien van den invoer beperkende maat regelen niets is gebleken. De regeering is van oordeel, dat er geen aanleiding bestaat, een commissie te benoe men tot onderzoek van deze quaestie. Metaaldraadgloeilampen. Ook thans b de regeering nog van oordeel dat bij de beoordeeling zoowel van de Ne derlandsche prijzen ten aanzien van de winstmogelijkheid, welke deze bieden, als van de beteekenis der prijsdaling van 5 pet. de verschillende aan de productie hier te lande verbonden algemeene kosten niet uit het oog mogen worden verloren. Zonder positief te willen zeggen, dat zij een verdere verlaging niet mogelijk acht, meente de regeering toch wel. dat de reeds geëffectueerde prijsdaling in een ander licht komt te staan, wanneer met het boven staande rekening wordt gehouden. Gaarne zegt de regeering toe. alle maat regelen. welke beoogen de 'belangen van de Nederlandsche gebruikers van gloeilam pen te beschermen, zooveel mogelijk te zul len bevorderen. OPCENTEN OP BELASTINGEN. Oordeel der Eerste Kamer. Volgens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot heffing van opcenten op enkele 'belastingen in de begrootingsjaren 1937 en 1938. verklaarde men vrii algemeen, zich met het wetsont werp te kunnen vereenigen. Wel gaven verscheidene leden als hun meenjng te kennen, dat de heden ten dage geheven directe belastingen wel zeer zwaar drukken op het daardoor getroffen deel der bevolking. Deswege vestigden zij de aan dacht op de baten, welke wellicht kunnen worden geput uit de winsten op den goud voorraad van de Nederlandsche Bank en drongen zij aan oo dusdanig gebruik van een deel dier baten, dat heffing van opcen ten. als waarvan in deze wetsvoordracht sprake is. in mindere mate geschiedde dan thans nog het geval is, of dat zij geheel uitbli.ive. Andere leden verklaarden, tegen de be stemming zelfs maar voor een deel, der bedoelde winsten voor het ..opvangen" van gewone uitgaven ernstig bezwaar te heb ben. Vele leden, erkennende den zwaren druk van de directe belastingen od de bevolking en de hoop uitsprekende, dat binnen niet te langen tijd een vermindering van dien druk tot stand zal kunnen komen, waren niettemin van oordeel, dat onder de huidige omstandigheden de heffing van de hier bedoelde opcenten in de dienstjaren 1937 en 1938 niet kan worden gemist. Weder andere leden zouden het op prijs stellen indien de minister bij het bevorde ren van een vermindering van de directe heffingen ook aandacht zou willen schen ken aan de mogelijkheid van verlaging van de thans geheven successierechten in de zijlinie, dewelke huns inziens te hoog ziin. SPAARBANKSTATISTIEK 1935—1936. Het centraal bureau voor de statistiek heeft, evenals vorige jaren, een spaarbank statistiek samengesteld, welke thans be trekking heeft op het looekjaar 1935-1936 (d.w.z. het boekjaar, dat geëindigd is op een datum, liggende tusschen 1 Juli 1935 en 30 Juni 1936). Bij beschouwing dei' cijfers van de in lagen en terugbetalingen blijkt, dat voor de eerste maal sinds een reeks van jaren de totale inlagen bij de rijkspostspaarbank en de bijzondere spaarbanken tezamen, lager dan de terugbetalingen zijn geweest, nl. f. 29,5 millioen. Bij de R.P.S. waar reeds in 1934 de teruglretalingen f. 2,7 millioen hooger dan de inlagen waren, is dit over schot in 1935 tot f. 13,4 millioen vermeer derd. Het in 1934 nog bestaande saldo der inlagen boven de terugbetalingen van f. 5 millioen bij de bijzondere spaarbanken, is in het daarop volgende jaar veranderd in een saldo groot f, 16,1 millioen van de terugbetalingen. Het. saldo-tegoed, waarvan de laatste ja ren de stijging steeds minder werd, ver toont over het. statistiekjaar voor de R.P.S. een kleine verhooging n.l. van f. 539.518.000 einde 1934 op f. 540.019.000 einde 1935. een vermeerdering dus van f. 501.000 of 0,1%. De stijging heeft in 1934 f. 10.832.000 (2%) beloopen. Bij de 286 bijzondere spaarbanken, welke over 1934 en 1935 opgaven verstrekten, vindt men thans een daling van f. 1.820.000 of 0.4% en wel van f. 484.321.000 einde 1934 op f. 482.500.000 einde 1935. In 1934 viel voor de toen vergeleken banken nog een stijging van f. 19.548.000 4,2%) te con- stateeren. Voor de R.P.S. en de Ovengenoemde 286 bijzondere spaarbanken tezamen is in 1935 een vermindering van het saldo-tegoed Van f, 1.330.000 of 0,1 VJ te zien. MAASWIJDTE VAN 7'li C.M. De minister antwoordt den beer Drop. De minister van landbouw en visscherij heeft geantwoord op vragen van den heer Drop in verband met het K B. van 8 Juli 1936, waarbij een maaswijdte van ten min ste 7,5 c.M. van fle netten der visschers- vaartuigen is voorgeschreven: 1. Een deel der Noordzeevisschers en in het bijzonder zij. die de kleine zeevissche- rij uitoefenen, hebben bezwaar gemaakt tegen de betreffende bepaling. 2. Nederland is niet het eenige land. dat zoodanigen maatregel voor de visscherij heeft genomen. Groot-Brittannic, Duitsch- land en Denemarken zijn reeds voorgegaan in het nemen van maatregelen tegen over- bevlssching van de Noordzee door het voor schrijven van een minimum maaswijdte der netten en een minimum maat voor sommige vischsoorten. Doordat dit goede voorbeeld tot dusver niet is gevolgd, is ons land steeds meer achtergeraakt. In een van 23 tot 28 Nov. 1936 te Londen gehouden conferentie van algevaardigden van landen, welke bij de Noordzeevissche- rij zijn betrokken, is men tot overeenstem ming gekomen omtrent een aanbeveling tot invoering van een minimum maas- wijdtie voor trawl- en snurrevaadnetten van 7 c.M., de maas gemeten op de wijze, zooals hier te lande is voorgeschreven. 3. De maatregel zal voor bepaalde groe pen van belanghebbenden aanvankelijk bezwaren medebrengen, in zoover, dat het zich laat aanzien, dat minder te kleine visch. zg- puf. zal worden aangevoerd, zoo dat daardoor in den eersten tijd de be sommingen minder zullen zijn. Hiertegen over staat, dat een net met wijdere mazen meer gewicht aan grootere visch vangt dan een net met nauwere mazen. Beperking van het wegvangen van te kleine visch zaï, naar verwacht mag worden, binnen betrekkelijk korten tijd voeren tot verbe tering van den vlschstand, zoodat het ver lies van de opbrengst der te kleine visch binnen afzienbaren tijd compensatie zal vinden in do vangst van grootere visch. In het verlies van de opbrengst der te kleine visch door de kleine zeevisscherij en in de kosten van het wijzigen der netten wordt dit bedrijf bovendien voor een deel tegemoet gekomen door de tot stand ge komen steunregeling, waarvoor een bedrag van f. 50 000 op de begrooting van 't land bouwcrisisfonds voor 1937 is gereserveerd. 4. De minister is niet bereid te overwe gen alsnog de inwerkingtreding van het besluit tot een naderen datum uit te stel len of voor de zeevisscherij met kleine schepen te bepalen, dat met een uitrusting met netten van een maaswijdte van ten hoogste 6 c.M. kan worden volstaan. Een wijziging van het K. B. van 1 October 1936 in dier voege, dat de mi nimum maaswijdte der netten van 7','j c.M. wordt teruggebracht tot 7 c.M., waardoor aansturing wordt verkregen met de aanbeveling der Londensche conferentie, is evenwel in voorbereiding Mej. Joh. Wesierman 70 jaar Mej. Westerman. Onder belangstelling uit breeden kring heeft het oud-Tweede Kamerlid, mej. Joh. Westerman te 's-Gravenhage vandaag haar 70sten verjaardag mogen vieren. Johanna Westerman werd 15 Dec. 1866 te Amsterdam geboren. Zij bezocht de HBS. voor meisjes aldaar en werd in 1887 onder wijzeres aan een der openbare scholen al daar. Vervolgens was zij van 19031918 hoofd van de Meisjes-Sweelinckschool aldaar. Zij verliet deze school omdat haar Inzichten inzake het ambulantisme niet werden gedeeld. In laatstgenoemd jaar werd zij hoofd van een bijzondere neutrale Uloschool voor Meisjes in Den Haag, die ze later mede overnam en eveneens de naam gaf van Sweelinckschool. Daarvan is de 70-jarige nu nog bestuurslid. In 1918 reeds op den candidatenlijst van de toenmalige Eeonomischen Bond voor de Kamer voor komend scheelde het niet veel of zij werd gekozen. In 1921 deed zij haar intrede in de Tweede Kamer, waar zij 12 Juli door den toenmaligen candidaat mr. D. A. P. N. Koo ien werd geïnstalleerd. Mej Wësterman heeft in de Tweede Kamer waarin zij tot 1933 heeft zitting gehad zich vooral ver dienstelijk gemaakt als de onderwijs- specialiteite van den Vrijheidsbond. Bij haar aftreden werd zij op hartelijke wijze gehuldigd, Mej. Westerman heeft zich mede geïnte resseerd voor het werk van den Nat. Vrou wenraad van Nederland, waarvan zij be stuurslid is alsook lid van het Dag. bestuur. Ook is zij presidente van het bestuur van de huishoudschool aan de Laan van Meer- dervoort te '-sGravenhage, idem van de Ver. voor Vrouwenarbeid en een warm pleitbezorgster voor het Esperanto, idem van de Vrouwengroep van den Vrijheids bond en van de Haagsche Vrouwengroep. Van haar optreden in de Kamer moet met name gememoreerd dat zij met succes heeft gestreden voor de invoering van hst Fransch als leervak op de lagere school. De Vrouwengroepen van den Vrijheids bond hebben de 70-jarlge gisteravond in de Twee Steden een diner aangeboden, waar bij zij door meer dan een spreekster op hartelijke wijze is gehuldigd. Mej. Wester man Is ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. Foto Ziegler. Wie gisteravond zijn radio op een der beide Nederlandsche zenders had ingeschakeld, heeft kunnen beluiste ren hoe men daar voor de microfoon de motoren liet ronken, de kegels liet omvallen en de biljartballen liet klot sen. Dit alles diende om de luisteraars te bewegen een groot aantal postzegels op briefkaarten, geadresseerd aan het Fonds voor Bijzondere Nooden, te plak ken, om zoodoende het Fonds de zoo hoog noodige steun te verleenen. De speciale uitzending ten bate van het nationale fonds voor bijzondere nooden, die gisteravond om kwart over acht aanving, werd geopend door den voorzitter van het fonds, den oud-gouverneur van Suriname, baron Van Heemstra. Op duidelijke wijze heeft spr. de doel stelling van het. fonds, het steun verlee nen aan z.g. stille armen, uiteengezet en hij betoogde dat het fonds een deel van de taak van het voormalig Nationaal Crisis- comité heeft overgenomen. Over het heele land zijn afdeelingen op gericht; in 178 gevallen is in de afgeloo- pen 7 maanden reeds hulp verleend, tot een totaal bedrag van f. 40.000. Een zeer groot aantal iandgenooten vraagt echter om hulp, de reeds fungeerende comité's verrichten uitnemend Werk, maar de in komsten van het fonds zijn nog veel te ga ring. Wij zijn dankbaar Vöor wat wij cnIfk vingen. Zou het echter niet mogelijk zijTv dat per hoofd der bevolking 5 Cent we I'd geolferd? Dan zou in alle behoeften Van' iiet fonds kunnen worden voorzien. Spre ker dankte allen, die aan het weLslagfen van dezen avond hebben willen medewer ken, en richtte zich met woorden van groo- te erkentelijkheid tot HJK.H. Prinses Ju liana, Die ook het fonds voor bijzondere nooden een plaats in Haar gouden hartf heeft willen verzekeren, en op dezen avond een woord van aanbeveling zal spreken. Moge Gods onmisbare zegen zoo besloot baron Van Heemstra op onzen geza- menlijken arbeid rusten. Prinses Juliana spreekt. Nadat een zangkoor „Majn schildt ende betfofWren" teil géBCfWê Hëfe gebracJhJ, sprak Prinses Juliaftal' Z. V H.K.H. PRINSES JULIANA. Gaarne wil ik op dezen propaganda- avond voor het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden een enkel woord van warme aanbeveling spreken voor deze noodzakelijke actie, die een voort zetting is van een zoo belangrijk on derdeel van het werk, dat tot voor kort door het Nationaal Crisis Comité werd verricht. Moge het steeds Uw warme belangstelling hebben en moge de steun en de sympathie, die ge ook het Nationaal. Crisis Comité hebt ge schonken, thans op het Fonds over gaan. Het Fonds biedt U de gelegen heid om bij voortduring Uw Iandge nooten, die door de zware omstandig heden van onzen tijd getroffen zijn, metterdaad te helpen." Verschillende sprekers. Hierna spraken achtereenvolgens een kort woord van aanbeveling dr. H. Colijn, minister president, prof. dr. J. R. Slotema- ker de Bruine, minister van Onderwijs, mr. P. J. Oud, minister van financiën, prol. dr. P. J. M. Aalberse, voorzitter der Tweede Kamer, de heer Jan van Zutphen, voor zitter van Zonnestraal en de heer Bouwe Idas, commandant; van het Leger des Heils 'in Nederland, UITBREIDING COKESFABRIEK STAATSMIJN MAURITS. De cokesfabriek der staatsmijn Maurits te Lutterade, thans bestaande uit zes bat terijen met in.totaal 414 ovens en momen teel de grootste van Europa, zal naar wij vernemen nog uitgebreid worden met een batterij van 75 ovens. De bouw van deze 75 ovens is opgedragen aan de firma Heinrich Koppers te Essen. Met de voorbe reidende werkzaamheden is reeds begon nen. Men verwacht, dat deze nieuw te bou wen batterij, waarvan de kosten eenige tonnen bedragen, eind 1937 bedrijfsklaar zal zijn. De nieuwe ovens dienen als re serve-batterij voor- de bestaande instal latie. DE RAMP VAN DE LIJSTER. Overbrenging van het stoffelijk overschot van den piloot naar Weenen. Gistermiddag is het stoffelijk overschot van den bij de ramp van de ..Uister" om gekomen piloot L. Hautzmeyer per auto van de begrafenisonderneming Innemee en Zn. naar Weenen overgebracht, waar de teraardebestelling plaats zal vinden. Bij de vele kransen, welke reeds in Enge land oo de baar waren gelegd en waarbij in Rotterdam een krans van den Oosten- rijkschen gezant gevoegd was. waren er in 'sGravenhage nog eenige bii gekomen en wel van de KL.M. van den heer en mevr. A. Wurfbain Meyboom. van Hilda Bongert- man, de bij de ramp gespaard gebleven stewardess en voorts eenige van particulie ren. die onder de hoede van piloot Hautz meyer een K.L.M.-vlucht hadden gemaakt. De heer A. Aler. chef van den vliegdienst van de K.L.M was bij het overbrengen van het stoffelijk overschot in de rouw-auto tegenwoordig. DE DISTRIBUTIE VAN VARKENSGEHAKT Do Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gericht betreffende de distributie van varkens gehakt in blik aan ondersteunden volgens de Armenwet. Voorloopig zullen tot en met 16 Januari 1937 deze ondersteunden op denzelfden voet als de gesteunden of tewerkgestelde werkloozen behandeld wor den. In aanmerking komen gezinnen tot en met 4 personen voor één bus per week; aan grootere gezinnen zullen twee bussen per week worden verstrekt. De verkoopprijs bedraagt 32'/i ct. per blik. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. WADDINXVEEN. Chr. Afg. Gem.: Nam. 7 uur, de heer Bisschop van Rouveen. VOOR WOENSDAG 16 DECEMBER. BENTHUIZEN. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. Stuiven» berg. HILLEGOM. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Hen driks. KATWIJK AAN ZEE. Nieuwe Kerk: Nam. 7 uur, ds. Broeyer. RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. I. Voor- steëgh van Den Haag. Ger. Kerk: Nam. 7 uur. ds. v. d. Loo. Chr. Ger. Kerk: Nam. 7 uur? ds. Baan. WADDINXVEEN. Remonstr. Kerk: Nam. 7 uur, ds. A. W. de Rover van Vlaardingen. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Meppel J. H. F. Engel te Alblasserdam. Aangenomen: naai' Wijngaarden A. H. Zonnenberg, cand. te Ermelo. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Opperdoes D. Roest, cand. te Maassluis: te Sliedrecht (als hulppred.) G. Spijker, cand. te Kampen. VRIJ-EVANG. GEMEENTEN. Bedankt: voor Apeldoorn I. J. Vasseur te 's-Gravenhage. DS. J. GOUVERNEUR f In den ouderdom van 62 jaar is te Zeist overleden ds. J. Gouverneur em. predikant der. Ned. Herv. Kerk. De overledene werd 5 Jan. 1874 geboren en in 1898 candidaat in Utrecht, om 28 Mei 1899 het predikambt te aanvaarden te Halle. Vandaar vertrok hij in 1911 naar Zlerikzee, welke standplaats hij in 1921 met Rozendaal (Geld.) verwisselde. Deze ge meente heeft hii gediend tot 1 Juni j.I. toert hem om gezondheidsredenen eervol emeri taat verleend werd. Ds. Gouverneur, die tot de Ethische rich ting behoorde was lid van het classicaal bestuur van Arnhem, voorzitter van Kin- derzorg. lid van het hoofdbestuur van het Ned. Zendingsgen. en heeft tal van jaren tot zijn dood toe het bekende Overzicht geschreven in het Jaarboek voor de Ned. Herv. Kerk. DS. J. TEN BRUGGENKATE t In den ouderdom van 65 jaar is te Elle- com overleden ds. J. ten Bruggenkate em. predikant der Ned. Herv. Kerk. Johannes ten Bruggekate werd in 1871 geboren en in 1895 candidaat in Drenthe, om 19 April 1896 te Barcheni in ziin eerste gemeente te worden bevestigd. Vand->T vertrok hii in 1899 naar Westwoud. welke standplaats hu" in 1903 met Buurlo verwis selde. In 1907 deed de overledene zijn in trede in de Friesche hoofstad. Ruim 20 jaar heeft hij de gemeente van Leeuwarden mogen dienen. In 1928 nam hii een beroep aan naar Ossendrecht, waar hii werkzaam geweest is totdat het Prov. Kerkbestuur van Noord-Brabant cn Limburg hom in 1933 om gezondheidsredenen eervol emeritaat verleende. Ds. ten Bruggenkate vestigde zich daaron metterwoon te Ellecom. Ziin stoffe lijk overschot zal Donderdag 17 Dec. te Worth-Rheden worden teraardebesteld.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9