CASINO Wintertijd Radio-tijd WINKELHUIS Gemeentelijke Radio Distributie WELFSCHOENEN LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 15 December 1)3 VISSCHERIJ-BERICHTEN Adverteert in het Leidsch Dagblad OUDE COURANTEN LEIDSCH DAGBLAD ZIJN RECORDVLUCHT WIE DOODDE HELEN STANLEY De winter met zijn lange avonden is de tijd bij uitne mendheid om Radio te nemen. En dan natuurlijk Dat moest U nog vóór de a.s. Kerstdagen in orde laten brengen. - Een greep uit de vele voordeelen: Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf HOOIGRACHT 14 TELEFOON 1108 Pakken Oude Couranten 20 cents per 5 K.6. BUREAU HOORDEIHDSPLEIH NOORD WIJKERHOUT. De afd. Noordwijkerhout van den R.K. Volksbond gaf een cursus-avond voor haar leden. De groote zaal was geheel met belangstellenden gevuld. Als spr. trad op de heer L. F. Guit. centraal-president van het overheids-personeel met 't onderwerp ,.De Paus uitdrukkelijk tegen communisme, socialisme en nationaal-socialisme". Voor de Kath. Jonge Middenstands- Vereen. trad als spr. op de oud-moderator, kapelaan W. Minneboo. Deze verheugde zich in den grooten bloei, welke de afd. na zijn vertrek genomen had. De afd. gaf blijk van hare belangstelling door een mas sale opkomst der leden die hun oud-kape laan een hartelijk welkom toezongen. De collecte voor het nationaal huwe lijksgeschenk voor het a.s. vorstelijk btuidspaar bracht alhier ruim f. 170.— op.' OEGSTGEEST. Raadsagenda. daaromtrent. Daarop schetste spr. het lee- ren kennen van elkanders eigenschappen in de vrije verloving. Zoo men 't daarmede niet in alle opzichten met elkander aens is komen daardoor vele moeilijkheden voor. Voorts behandelde spr. het trouwen van vorstelijke personen met steun van de ouders, tegenover die der gemeenschap dus zonder steun der ouders. Spr. eindigde zijn rede met het citeeren van eenige coupletten uit het gedicht van Henriëtte Holst ,,'t Huwelijk van onzen tijd". Na beantwoording van eenige vragen werd de bijeenkomst gesloten door dr. Boersema. RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerritje, dochter van G. Ra- vensbergen en F van Vliet. Door de belasting-ophaaldienst is over November aan den Rijksontvanger afge dragen f. 712.40: aan den gemeenteontvan ger f. 37— en aan assurantiën, premiën, enz f. 113.28. De gemeenteraad zal morgenavond om 7 uur in openbare vergadering bijeen komen. De agenda luidt: Ingekomen stukken en mededeelingen; voorstel van B. en W. tot onbewoonbaar- verklaring van enkele perceelen; idem tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Rijnzichtweg aan W. Mulder te Oegst- geest; idem tot het verleenen aan E. H. Spoor. A. A. Hoogzand en J. de Vries te Voorburg, van uitstel voor bebouwing en betaling der restant-koopsom van een per ceel bouwterrein aan de Laan van Oud- Poelgeest en aan A. J. de Later te Oegst- geest voor bebouwing van een perceel aan de Poelgeesterweg hoek Laan van Oud- Poelgeest. Vereeniging van Vrijz. Hervormden. Voor de Ver. van Vrijz. Hervormden sprak ln de Willem de Zwijgerkerk mr. G. D. Boerlage over „De Verloving". Na het ope ningswoord van dr. K. H. Boersema be paalde mr. Boerlage zijn gehoor bij de ver loving van het jonge Vorstelijk Paar dat in ons leven wel een bijzondere plaats in neemt. Een Vorstelijke verloving is in me nig opzicht iets anders dan een verloving in het burgerlijk leven. In het eerste deel van zijn rede, bezag spr. de verloving van de psychische zijde, om daarna te zien naar de zijde der levens vreugde in het Koninklijk gezin. Bij de behandeling van het wezen van de verloving wees spr. op de afwijkingen van vroeger tijden bij die van thans. Uitstel van bekendmaking na de eerste ontmoetingen, zooals voorheen veelvuldig voorkwam, bezag spr. als een verkeerde op vatting en daarom ook thans niet mogelijk. Het gevolg daarvan is dan ook een korte verlovingstijd waarin als bijzonderheid moet worden vooropgesteld het samengaan door het leven en de daarin voorkomende levensstrijd met elkander te aanvaarden. Vervolgens bepaalde spr. zich bij het maatschappelijk bestaan waarin voor Vor stelijke personen zoo ontelbaar vele moei lijkheden voorkomen. Ook hierbij stelde spr. de z.g. vrije ver loving nader in 't licht en zijn meening Loop der Bevolking Vertrokken: Sophia Kagenaar naar Sas- senheim, Kerklaan 8: L. Huneman n. Rijs wijk, Leeuwendaallaan 32: Gr. v. d. Mey n. Katwijk. Boulevard 82 Gevestigd: G. v. Eek. Brouwerstraat 76, van Apeldoorn: L. B v. Elten. Oegstgeester- weg 71, van Katwijk. De feestcommissie, welke zich in Sep tember zoo verdienstelijk heeft gemaakt, heeft ook thans weer het initiatief geno men, om in deze gemeente het a.s. vorste lijk huwelijk niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. Reeds is een voorlooplg pro gramma opgemaakt. De uitvoering daar van zal echter afhangen van het bedrag, dat bij een te houden collecte zal worden ingezameld. De heer M. Jansen gaf een uitgebreid ver slag der gehouden vergadering van den Centralen Raad. Bij de rondvraag kwamen de feestelijkheden ter sprake, waarbij de winkeliers worden uitgenoodigd een étalage wedstrijd te houden. Verschillende leden spraken zich uit om de beoordeeling niet alleen door het publiek, maar ook door een deskundige jury te laten geschieden. Hier op sluiting. In de vergadering van manslidmaten der Ned. Herv. Gemeente alhier, zijn tot notabelen herkozen de heeren G. K Spie renburg en J. Renee. Tot Kerkvoogd de heer Jac. Knoppert K.Jzn. Het werkloozen-aantal is ook in deze meente. gezien het ontslag dat de groote bloemisten weer aan velen gegeven hebben, gestegen tot 284. De collecten in de Ned. Herv. Gemeente alhier, hebben over November opgebracht voor de Kerk f. 58.32'/» (hierbij is inbegrepen de collecte Dankstond voor het gewas), en voor de Diaconie f. 21.44. VEUR-LEIDSCHENDAM. De a.s. feesten. De buurtschap Stompwijk zal afzonder lijk feesten organiseeren ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana. Het programma voor deze feesten welke op 29 dezer zullen plaats hebben luidt; Des ochtends 9.15 uur optocht van de school kinderen met medewerking van de R- K. Harmonie Juliana, hierna zanguitvoering op het schoolplein, gevolgd door een ver dere optocht door de gemeente. Des mid dags 1 uur goochelvoorstelling ln het gym nastieklokaal, waarbij allen onthaald wor den. Naast de 25 cent per kind welke de gemeente beschikbaar stelt is ook nog f. 42 voor het kinderfeest gecollecteerd. Een fakkeloptocht voor ouderen ls in voorbereiding. WARMOND. Het Comité voor bijzondere Nooden zal morgen in onze gemeente een speldjescol lecte langs de huizen houden. WASSENAAR. Voordrachtsavond der V.V.V. In ,Het Wapen van Wassenaar" werd voor een goed bezette zaal een door de Wassenaarsche Vereen, voor Vreemdelin genverkeer georganiseerde voordraohts- avond gehouden. De voorzitter, de heer G. L. C. Zeedijk, heette allen welkom, ln het bijzonder mr. R. Bijlsma, rijksarchivaris, en het dames zangkoor onder leiding van mevr. Willemse. Het dameszangkoor zong eenige liederen op verdienstelijke wijze, waarna mr. Bijlsma schetste, hoe de geschiedenis van Wasse naar zich onderscheidt van die van andere duindorpen. Wassenaar is van een duindorp reeds vroeg veranderd ln een tuindorp en heeft een geschiedenis ln bebossching en in buitenverblijven. In het midden van de 16e eeuw was er in de heerlijkheid van Wassenaar slechts een drietal kasteelen, daarnaast de bevol king. Er waren twee gelijkwaardige rechts gebieden, Wassenaer en Zuidwijck. Vanaf 1553 zijn alle eigendommen in Wassenaar bekend. Als uitgangspunt nam spr. den tijd van .het Henegouwsche Huis. De toen be staande kasteelen waren Zuidwijck, met bewoner de heer van Zuidwijck, behoorende tot het geslacht van Raaphorst, die tevens burggraaf van Leiden en heer van Wasse naer was. Verder was er het kasteel Raap horst op Raaphorst en dat van Santhorst, bewoond door het geslacht Santhorst. Nadat spr. het veranderen van eigena ren door erving enz. de revue had laten passeeren, waarin de oorzaak moet liggen dat de grens tusschen Wassenaer en Zuid wijck tenslotte geheel vervaagde, behan delde spr hoe, doordat de Graaf de Ligne, die zich in den 80-jarigen oorlog aan de zijde van Spanje had geschaard, hy zijn goederen te Wassenaar verbeurde en hoe aan Prins Frederik Hendrik de baten uit heerlykheden werden overgedragen. Reeds toen bestonden de boerenhofsteden Ter Weer, Ryksdorp, Haesebroek, Santhorst en PersUn. Reeds gedurende het einde van den 80-jarigen oorlog hielden vele ryke ingeze tenen uit Den Haag te Wassenaar hof steden die tot zomerverblijf moesten die nen, b.v. Relchersbergen, de Kolfmakers- woning, later genaamd de Hoefyzer, Dam- horst, de Paauw. Bellesteyn, Biyensteyn, Santwyok, Kokshoorn, Huis te Waalsdorp. Tydens het 12-jarig bestand werden de in beslag genomen goederen aan de graaf de Ligne teruggegeven en deze trachtte hiervan gebruik te maken door deze te verkoopen. In 1615 kocht Jacob van Wasse naer, heer van Obdam. Zuydwyck van hem, maar het kasteel moet toen een ruïne geweeet zijn. Tydens het bestuur van Frederik Hendrik ontstonden in de heerlykheid Wassenaer en Zuydwyck weder drie kleine heerlykheden, n). die van Waalsdorp, Arendsdorp en Marlot. In 1712 waren deze door overlijden der betrokken heeren weder opgeheven en zy kwamen onder de Hooge Heerlijkheid terug. Gedu rende het tydvak 1630—1640 werden ver der te Wassenaar gesticht Oosterbee Vreeburg, Ryksdorp, Duinrell, oorspronke lijk de hofstede Ter Duin, Haesebroek Roggewoning, Oud Wassenaar, Stoepwo' ning enz. In de 18e eeuw ontstonden Eiken horst, Langenhorst, Oud Clingendaal, Groei nendaal, Blakenstein, Voorlinden en Wild. rust. Mevr. Willemse zong vervolgens eenige solo-zangnummers, die met een warm. applaus werden beloond. Na de pauze trad wederom het dames zangkoor op dat nog eenige liederen ten gehoore bracht. Onder dankzegging wer den aan mevr. Willemse bloemen aange boden. Nadat mr. Bylsma meerdere vragen had beantwoord, volgde sluiting met een dank woord van den voorzitter. Aangenomen. Ds. M. P. Feringa te Moerdijk heeft het beroep der Geref Kerk alhier aangenomen. Geslaagd te den Haag voor het examen Staatsinrichting M.O. de heer W. F. C. M. Smeets alhier. ZEVENHOVEN. Een motorrijder slipte in den polder en kwam ln het water terecht. Gelukkig kon hy zich zelf redden. De heeren T- Visser en H. Raterink gekozen resp. tot ouderling en diaken der Geref. Kerk. hebben hun benoeming aan genomen. IJMUIDEN, 15 Dec. VISCHPRIJZEN. Tarbot p. K.G. f 1.251.06 .Tongen f 1.20 0.98. Griet p. kist v. 50 K.G. 1 40—23. Groote schol f 2217. Middelschol f 24—18. Zetschol f 26.5020. Kleine schol f 237.80 Tongschar f 4025. Roggen p. 20 st. f 13— 9.50. Vlooten p. st. f 81.80. Pieterman en Poontjes p. 50 K.G. f 6.706.40. Groote schelvisch f 38. Middel id. f 4636. Klein- middel id. f 36—25. Kleine id. f 25—14. Ka beljauw p. k. v. 125 K.G. f 1.04—61. Gullen p. 50 K.G. f21—7.80. Wyting f 8.80—3.60. Makreel f 11.508. Lengen per stuk f 2.50 1.15. Koolvisch f 1.500.23. Heilbot per K.G. f 0.92. Kleinmiddel hake f29. Kleine hake f 17.5010.50. Prys versche haring f8.10—7 p. kist. Aangekomen 6 stoomtrawlers: IJM 384, met f 2170; IJM 71, met f 2790; IJM 49, met f4630; IJM 103, met f2170; IJM 44, met f4240; LJM 118, met f2550; de KW 29 met 284; KW'91, met 221; KW 67, met 306; KW 124, met 217; KW 40 met 419; KW 135, met 282; KW 101, met 153; SCH 25 met 215; SCH 19, met 380 kantjes pekelharing voor Katwyk; en de loggers: KW 175, met f610; KW 177, met f860; KW 178, met f790; KW 27, met f490: KW 108, met f970; KW 135, met f lirO; KW 101, met f560; KW 48, met f290; KW 34, met f310; KW 173, met f 710 voor versche haring; KW 26, met f 1940 voor pekelharing. In antwoord op een tot hen gericht verzoek hebben een aantal burgers boeken en tydschriften aan het Werkloozen Comité geschonken. Deze lectuur voor het ont spanningslokaal is met groote dankbaar heid aanvaard. Tot diaken by de Geref. Kerk is ge kozen de heer D. van Starkenburg. VOORHOUT. Vergadering „Hanze". De voorz. de heer C. v. Velzen opende deze vergadering welke gehouden werd in café „Boerhave" en verwelkomde drs. W. Dyssle- bloem, die sprak over: „De Middenstand en de moderne stroomingen". De tweede secr. las de notulen welke on veranderd werden vastgesteld. Medegedeeld werd dat B. en W. de noodige stappen zul len doen. om hier weer een Commies der Directe Belastingen gevestigd te krijgen, zulks op verzoek van de Hanze. De spreker wydde breedvoerig uit over Liberalisme. Marxisme en Nat. Socialisme en beantwoordde enkele vragen. De voorzitter bracht hem dank, ook namens de leden, voor zyn gloedvolle rede. De gemeentepolitie van Veur heeft aangehouden den 70-j. S„ wiens opsporing was verzocht door den burgemeester van Pynacker. Hy is op transport gesteld en ter beschikking gesteld. Verdacht van diefstal van den kop van een electrische lamp heeft de gemeentepo litie gearresteerd zekere P De kop is in be slag genomen. P. is voorloopig ingesloten, daar het vermoeden bestaat, dat hy schul dig is aan meerdere diefstallen. Ten huize van den tramconducteur B. in de Tedingerstraat ontstond een hevige twist tusschen man en vrouw, die zóó hoog liep, dat de hulp van de politie moest wor den ingeroepen. Deze wist de twist spoedig te beslechten. De Onderlinge Ver. voor Ziekenhuis- verpleging schreef over November j.l. 128 nieuwe leden in, waardoor het totaal is ge slegen tot 9829. Gedurende November is in de Ned. Kerv. Kerk gecollecteerd ten bate van de Kerkvoogdij f. 178.67 en ten bate van de Diaconie f. 76 53. Voor de Kerstviering is byeengebracht f. 136.—. Met 17 leden, is opgericht een R.K. boeren- en tuindersjongerenvereeniging. Nog: slechts 3 dagen TIM Mc. COY in de spann. vliegsensatie en RALP BELLAMY in de mysterieuze detective-film Woensdag MATINEE halfdrie, met VOLLE DIG programma. Prijzen: 15, 25, 45 ct Regenvlagen Alle dagen. Snip verkouden Niet te houden. Medicijn Toch nog pijn. Fockink's „Extra" Toaitand prima. Fl. 3.25 p. Ltr. (incl. Kruikfl.) 3707 te hnur aangeboden. Janvos- sensteeg 4: event, verbouwd in overleg met den huurder. Te bevragen J. J. G. DE OLER. Rijnsburgerweg 31e. 3722 voor hel leestgebak Zelfrijzend bakmeel p. pondspak. 10 ct Tarwebloem p. pond 87,-9- 10 ct. Krenten P- pond 18 23 ct Rozijnen ppond 17 -19 - 24 28 ci. Sucade p.--ons 10-12 ct. 6 pakjes vanille suiker 10 ct. Kerstkransjes ons 5-8- 13 ct Kerstpuddingen per ons ct KerstkaarsjesMSMKft.-pakl^O stuks 9 ct 13 flesschen Vruchtenwijn fl. 11-] naar keuze Buschopwijn Meiwijn -Bessenwijn - Lawlno Vruchtenwijn Geldersche ham p. ons 13-14-17 ct 3701 Geen onderhoudskosten. Geen stroomverbruik. 3716 Door eigen lijnverbinding met de studio van de 1875 M.-golf, geen last van den hinderlijken Roemeenschen zender Aansluitkosten slechts f. 7.50 (of wel f. 2.00 in eens, benevens 6 maandelijksche termijnen van f. 1.00). Abonnement f. 2.00 p. m. Vraagt nog heden aansluiting bij het P. J. v. d. ZANDEN ZOON - Schoenhandel Breestraat 77 - Tel. 1189 - Opger. 1878 Het uiterlijk maakt veelal het Verschil piet uit, maar de uitkomst moet zelf ondervinden. Let daarom by aankoop van 3131 ob het Zoolmerk Ned. Octrooi 4466 Vakkundige bediening. - Pedicure verkrijgbaar 4-—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 8