m DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 11 December 1936 W fropaganda-feestavond Kon. Ned. Middenstandsbond. poor de afd. Alphen van den Kon. Ned. sddenstandsbond werd ln hotel ..De Ver-, 'den Wazdn een Drooaganda-feestavond iouden. De belanstelline was zeer eroot De avond werd geopend door den heer B. Kroon, voorzitter. Hierop verkreeg de w M. v. d. Hoek voorzitter van de feest- nomlssie het woord. Spr. hoopte dat deze [rendering aan haar doel n.l. het meer r.tact krijgen met elkander mocht be- utwoorden. Vervolgens trad als spr. op ln plaats van ïn heer Vos de heer Zwaan. Deze wees ,de fouten welke zoo licht gemaakt wor- j.n jn het bedienen van de klanten. Wii peten aldus spr. in den winkel optimisten jn. De Middenstand moet echter niet den- in dat zii onmisbaar is. Jammer is het al es sor. dat zoovele intellectueelen uit on- ai middenstand niet in het bedrijf ziin ebleven doch als scheikundige, dokter, drocaat. enz. uit haar midden zitn eetre- m. Verder moeten wii niet al te pesslmis- seh ziin maar ons organiseeren. Een ver- tnizine met een groot aantal leden heeft :Mr zeggingskracht dan de enkeling. Hierna volgde het meer vrooliike gedeelte an het programma De goedgeslaagde ond werd door den voorzitter gesloten. Herdenkingsavond Chr. Besturenbond. Ter gelegenheid van het 20-j. bestaan jn den Chr. Besturenbond alhier, werd in Ned. Herv. Kerk aan de Julianastraat, ai herdenkingsavond gehouden. Geopend <rd met het gemeenschappelijk zingen au Ps. 75 1. De voorzitter, de heer C. .oren. sprak een openingswoord. Tevens icht hij bij voorbaat dank aan de spre- «rs, het jeugddameskoor van „Hosanna" sor de te vérieenen medewerking en aan kerkvoogdij voor het beschikbaar stel- a van het kerkgebouw. Ds. J. Stehouwer ging in gebed voor en 5 een kort Schriftgedeelte. Vervolgens jiciteerde hij de afdeeling met dit 4e kstrum en wees op het zegenrijke werk in die jaren, alsmede op de beteekenis en Iti belang van Gods Woord ten opzichte in het Sociale leven. Het verheugde spr. al de Chr. Besturenbond 20 jaar haar erk heeft gedaan wandelend op de goede iden. Haar werk zal dan ook niet on- uchtbaar blijven. Tenslotte uitte hij den insch dat men op denzelfden wag zal ijven voortgaan en dat het werk der af- feeling nog velen tot zegen zal zijn. Ds. J. Hartkamp, las eveneens 'n Schrift- edeelte, doch vroeg zich af of er wel aan- iding bestont voor vreugde, gelet op de noeilijke omstandigheden, die er ook ze- Kr zijn voor het C. N. V. Vervolgens ging jj na de historie van het C.N.V., de op- .diting. groei en ontwikkeling en merkte dat 't C.N.V. steeds mannen heeft gehad in de dagen van Nehemia die zeide: pod van den Hemel zal het doen geluk- !n, en wij Zijne knechten zullen ons op uiten en bouwen". Zoo wilde hij ook het rerk van het C.N.V. zien en ai komen er n ook moeilijkheden, dan zal het werk tnmer teniet gaan. Een hoofdbestuurder m het C.N.V., sprak een bezielend woord opwekking. Het geheel werd verdien- Jjk afgewisseld door eenlge keurige agnummers, ten geh^ore gebracht door r. jeugdtiaiheskoor van dé Chr. zangver. Hosanna". Bijeenkomst der N.S.B. Voor de afd. Alphen der N.S.B. sprak in t Nutsgebouw voor een slechts matig be tte zaal, het Statenlid de heer Nije, over 't onderwerp „Niet rustig blijven". Na lening door den kringleider, den heer M. n Haren, zelde de heer Nlje, dat men in (Herland bedacht ls op zijn rust. Ook ■k minister-president heeft op een land 's van de A R. partij gezegd, „laat ons ntig zijn". Tevens heeft hij gezegd dat N.S.B. in wezen gelijk is aan het com- unisme. Het N.S. echter vraagt het Ne- irlandsche volk wakker te worden. Spr. is «t met de regeering eens dat een veree- iglng als de „Dageraad" geen zendtijd 'eer mag hebben en juicht dat toe. Doch ït zooals de regeering dat wil op grond in het feit dat zij geen verzorgd pro- •amma uitzend, maar omdat dit ver eniging langzaam ons volk vergiftigt, illen wij dat niet. In dit verband wees >r. op het voorgevallene in de vergade- ng van de „Dageraad", waarin door de uien der N.S.B. met tomaten en zachte eren is gegooid. Spr. erkent, dat het niet dj es is met tomaten te gooien, maar deze •ngens hebben het eerste het beste wa ll aangegrepen dat zij bij zich hadden, zich tegen een zoo vergiftigende ver ding te verzetten. Ook heeft minister ?lijn gezegd, dat de N.S.B. In wezen ge ls is aan het oommunisme en dat beiden Hen den totalen staat. Spr. zou willen Jagen op welke gronden dr. Colljn deze oorden baseert. Het communisme wil im- lers alles afbrekea. wat met den .staat" 1 verband staat, terwijl het N.S. de cor- xatieven staat wil. Een staat, waarin de «dssouvereinlteit erkend wordt. Doch Hen schijnen slechts één strijd te ken- '!n tegen het N.S. Ook wil men het volk aardig verhaaltje vertellen van een verslaggever, die uit de kamer ls ge- omdat hij ln zijn verslag Louis de isser genoemd heeft „Loutje Bulk" en op tond van het feit, dat hij insinuaties had (dit tegen de rechterlijke macht. Reeds "ig. aldus spr., hebben R.-K. bladen ln zuiden Louis de Visser „Loutje Bulk" raoemd en waarom hebben, als dit zoo (leedlgend is, diezelfde ministers niet ™ls de Visser eruit getrapt, toen hij we Majesteit bij de uitoefening van Haar ''ondwettelyke plicht hinderde? De N.S. hoeft niet ten doel verdachtmakingen of rechterlijke macht ln twijfel te trek- «J. Maar wèl is ér gezegd, „waar blijft "h recht, als er N.S. In de rechterlijke J»eht zitten?" Wij vragen ons toch ook jet af of de rechter A.R. of C.H. ls. Ik j™of niet, aldus spr., dat de minister- «pident zich gerealiseerd heeft wat hij toen hij opmerkte dat het N.S. in we- J? ?elijk was met het communisme. Maar SniPt hij dan niet, dat ons bloed gaat. J?®". als hij ons zonder meer gelijkstelt Ut communisten, die arme werkloozen JfJen naar Spanje met mooie beloften? j™ de absolute Staat verwerpt de N.S.B. SSr op 8rond van haar beginselen. De w. de corporatieve staat, die een JIonds'ag ls voor een goeden staats 0 De regeerders komen uit het volk, wjerschillende groepen van menschen !tkn?n llun vertrouwensmannen en zoo ^""end tot. den top onze leider, die be- tü h - leiding te kunnen geven, om- "1 tot uiting bracht wat reeds lang in ons leefde n.m. de nat. soc. gedachte. Als Mussert 's morgens om 9 uur aan het bewind komt, dan ls er om halftien geen „Dageraad" meer te vinden. (Applaus). Wij willen brengen een christelijke nationale volksgemeenschap en de corporatieve staat die leiding kan geven. Het leidersbeginsel jt ln een onwrikbaar vertrouwen in den en wij willen ons doel niet bereiken evolutlonnalren weg maar langs le- galen weg. Er moet zijn een vrijwillige samenwerking van alle groepen van ons Nederlandsche volk. Wij kunnen niet rus tig Wijven, want wij willen het roode beest üft aen afgrond niet. Hierop werden diverse vragen beant woord. Op de in de veemarkthallen te Utrecht gehouden Kerstvee- en Slagersvaktentoon- stelllng, behaalde onze plaatsgenoot de heer J. C. Timmers ln de afd. fijne vleesch waren en worstsoorten een le prijs: een 2e prijs, drie 3e prijzen en 3 eervolle ver meldingen. Door de politie is tegen P. D. uit de Hugo de Grootstraat proces-verbaal opge maakt wegens diefstal of ontvreemding van mollenklemmen van iemand uit den polder onder Woubrugge. De klemmen konden in beslag worden genomen. Van de betreffende commissies uit den raad kwam bij B. en W. bericht bin nen, dat de commissies met het onderzoek der rekeningen van de gemeente over het jaar 1935 belast, tegen de rekeningen van de water- en lichtbedrijven, gemeente rekening en rekening grondbedrijf dienst 1935 geen bezwaar hebben, weshalve zij voorstellen dienovereenkomstig te besluiten. BODEGRAVEN. Benoemd tot lid van het bestuur der afd. Zuivel der stichting Ned. Zulvelcen- trale de heer A. v. d. Most, alhier. Voor het Nutsdepartement SDrak de bekende dr W. G v. d. Sleen uit Haarlem over Canada". De belangstelling was zeer groot. Het was een pracht avond, waarvoor het Nut veel dank toekomt. Mej J. v d. Giesen. leerlingen-ver pleegster s'aagde dezer dazen voor het ver- pleegstersexamen. Tot leden van de commissie van be heer der Geref. Kerk werden benoemd de heeren H Gelderblom en J. C. Nottelman. Tot bestuurslid der Molenburgsche IJs club werden benoemd de heeren L. Gelder blom en I. Broere. De club kreeg van de genie weer de beschikking over de mooie fortgrachten om de Wlerickerschan* en be sloot bil lis een avondverlichtine aan te brengen tot 10 uur. Bii ijs od 7 Januari zal een groot ifsfeest worde- georganiseerd. BOSKOOP. Lezing A. L. Constandse. Voor een aandachtig gehoor, had in hotel .jNeuf" een lezing plaats, uitgeschreven door de Vereen. „De Dagelraafd" afd. Bos koop. Als spreker trad op de heer A. L. Con standse, met het onderwerp: „De Spaan- sche geschiedenis in het verleden en heden" Van het stellen van vragen, werd door sommige der aanwezigen gebruik gemaakt. Voor Zondag 13 December zal de Zondagdienst worden waargenomen door dr. A. S. Kater, Telef. 38. HAZERSWOUDE. DE OPENSTELLING DER ALGEMEENE BEGRAAFPLAATS. Uiteenzetting van Burgemeester A. IVarnaar. Zooals wij gisteren in het kort reeds me dedeelden, had de officieele opening piaats van de nieuwe alg. begraafplaats, gelegen aan den Provincialen weg Aan de hierbij door den Burgemeester gehouden rede ontleenen wij het volgende: Ofschoon de thans buiten gebruik ge stelde begraafplaats pas ln 1909 is ge sticht. was de toestand daar sinds lang on houdbaar. De zeer slappe grond ter plaatse maakt Iedere verbetering onmogelijk. Dt aanleg van de nieuwen provincialen weg, dwars door de Hazerswoudsche droogma kerij. opende, wat de terreinkeuze betreft, mogelijkheden, die er voor dien niet wa ren geweest. Op 20 Jan. 1934 werd dan ook door den gemeente-opzichter, den heer Dekker rapport uitgebracht aan het toen malige college van B en W. waarin het onhoudbare van den bestaanden toestand duidelijk werd aangetoond. En inmiddels >verd door het College bij den Prov, Wa terstaat bedongen dat een vergoeding van 'f. Z100.— die gegeven zou worden voox een nieuwe afscheiding langs de oud begraaf plaats zou mogen worden gereserveerd voor het nieuwe plan. Zoo was de toe stond toen lk in de gemeente kwam Aan uitvoering ln werkverschaffing werd do voorkeur gegeven, omdat dan door de bijdrage van de Regeering in de uitbetaal de arbeidsloonen welke uiteraard een zeer belangrijk gedeelte van de totale uitgaven zouden vormen, de stichtlngskosten ln sterke mate zouden kunnen worden ge drukt. Met den heer A. v. d. Lelie werden onderhandelingen aangeknoopt over den aankoop van een geschikt terrein en op i4 Aug. 1934 werd deze overeenkomstig door den Raad goedgekeurd. Spr bracht den heer van der Lelie dank voor de door hem in deze betoonde welwillendheid. Op 20 April- 1935 werd bij den Min. van Sociale Zaken de aanvrage Ingediend om dit werk in wêSrverschaffing te mogen uitvoeren, en op 11 Juni 1935 werd de goedkeuring van den Minister verkregen. Ook aan de Re- geefïtïg en met name aan den Minister, betuigde spr. oprechten dank voor de ver leende medewerking. Men slaagde er in een plan op te zetten, waarbij zoovee! mogelijk menschen werden tewerk gesteld, zonder dat de totale kosten hierdoor al te zeer werden verhoogd. Half Octobei 1935 kon met het. werk een aan vang worden gemaakt en spr. bracht nulde aan onze Hazerswoudsche schippers en arbeiders, die praktisch zonder een enkele uitzondering hebben getoond dat ze graag werken willen en goed werken kunnen. De Iconen waren bevredigend, in sommige ge vallen zelfs hooger dan de normen die door de Regeering waren bepaald. Doch de uit eindelijke kosten toonden steeds weer aan dat de tarieven niet te hoog waren doen dat hier extra hard werd. gewerkt zoodat door de hoogere autoriteiten tegen de verdiende loonen geen bezwaar werd ge maakt. Den heer van 't Hul, die mei het dagelijksch toezicht was belast, bracht spr. gaarne hulde voor zijn Werk, omdat spr. de overtuiging heëft, dat hij steeds zoowel de belangen van de gemeente als die van de arbeiders recht heeft laten wedervaren De Nederl- Heide Maatschappij en met name den opzichter den heer Pennings, dankte spr. voor de prettige en zakelijke samenwerking Aan dit werk is, bulten de toegangshek ken, trap, grafkelders en kapel, incl. de sociale lasten enz., ruim f. 17000.ver- loond. Het is dus ook voor het economisch welzijn van onze arbeiders van groote be- teekeni.1 geweest. Op 14 Maart 1936 kon. de aanbesteding riaats hebben van de te stichten kapel met bijkomende werken. Het metselwerk werd opgedragen aan den heer C. J. Vreeburg- het timmerwerk aan den heer B J. Tim- memans, het schilderwerk aan den heer P ■v. d. Spek, het smidswerk aan den heer J. A. Schouten, terwijl het loodgieterswerk ondershands werd opgedragen aan den heer Jac. van Aalst. Het maken der graf kelders werd opgedragen aan den heci C 3. Vreeburg. Zij allen hebbep hun welk tot volkomen tevredenheid van het Ge meentebestuur opgeleverd In Sept. 1936 was het werk zoo ver ge vorderd dat de beplanting kon worden ter hand genomen. Gelukkig beschikt het ge meentebestuur in den persoon van den heer T Wezelenburg Kzn. over een bij uit stek deskundige, op wiens medewerking wij nog nooit tevergeefs' éen beroep hebben gedaan. Hij verleende ons ook nu, geheel belangeloos, zijn medewerking en adviezen en zoo kwam een beplanting tot stand die bewondering afdwingt. D6n heer Wezelen burg komt hiervoor een bijzonder woord van dank toe. De leveranciers, de fa's Gebrs. van Klaveren. K. Ravensberg en Zn.. L. van Veen Pzn., Gebrs. vap 't Wout. T. Wezelenburg Lzn., J. B Timmermans en Jac. Matze hebben zich allen tot onze volle tevreden van hun opdracht gekweten. Onze gemeente-opzichter, de heer Dek ker, heeft zich met veel liefde en groote toewijding voor deze arbeid gegeven en in sterke mate zijn persoonlijk stempel op 't geheel gedrukt. Spr. huldigde hem hier voor. De toegangshekken- maken een fraaien en monumentalen indruk, de kapel draagt de sporen van oud-Hollandsche degelijk heid en schoonheid, de begraafplaats zelf is even -fraai als. practipch ingericht. In de ramen zijn in glas en lopd enkele eenvou dige symbolische voorstellingen aange bracht, van tjjd en eeuwigheid, van >evcn er. dooa, alle overheerscht door het kruis, van de kruisramen, die ons herin neren aan den tijd dót onze voorouders ook op deze Hvijze belijdenis van hun ge loof aflegden Wij zijn trotsch op onzen ge meente-opzichter en hopen dat wij de bouwkundige belapgenjan jjeze gemeente nov vele, jaren aan zyn bejiwame handen zuilen mogën toeveftïoawem Tenslotte sprak - de -Bflr-géincester de pre dikanten, de Kerkeraden van de kerkelijke gemeenten welker leden hier eenmaal hun laatste rhstplaats zullen vinden, uitvoerig toe Mo?e God uw arbeid rijkelijk'zegenen, aldus sor.. zoodat van zeer velen die hier rei ruste zuilen worden gelegd, het woord zal gelden dat boven den Ingang van deze kaoel .geschreven staat: Die. in Mij ge looft za! leven al ware hij ook gestorven en dat gij op dezen onwankelbareri grond, ook woorden van rijken troost zult kun nen spreken, als burgers van ons goede dorp hier de laatste eer aan hun lieve af gestorvenen zullen komen bewijzen- .,'V' Daarna sprak de oud-burgemeester, de heer J. v. d. Meulen te< Oegstgeest. Een wensch door spr. reeds lang gekoesterd, en waar over veel gedacht en gespioken is in den tijd dat hij hier bprgemeesier was is thans in vervulling gegaan De nieuwe begraafplaats beteekent een gioote aanwinst voor de gemeente! zal plaats vinden op den Dinsdag voor Kerstmis. Voorstel tot delegatie van bestuursbe voegdheden van den raad aan B. en W. De voorz. lichtte dit punt toe. Volgens de wijziging van de Gemeentewet ln 193i had de raad enkele van zijn bevoegdheden overgedragen aan B. en W. Met betrekking tot de gemeentelijke sportterreinen oio thans in een stichting zijn ondergebracht, doet zich thans de wenschelljkheld van overdracht van bestuursbevoegdheden aan B. en W. voor, n.l- wat betreft hef verhuren verpachten of op andere wijze in gebruik geven van deze terreinen. Het kan soms gewenscht zijn. dat een spoedbesllssing moet worden genomen en de raad kan een minimum-huurprijs vaststellen en ook an dere regelen stellen Ook zou een derge lijke overdracht van bestuursbevoegdheden gewenscht zijn, indien beroep ingesteld meet worden tegen handelingen der admi nistratie, waarbij o.a. gedacht kan worden aan het onthouden van goedkeuring door Ged. Staten. De voorz. ried hierop aan het terzake opgemaakte ontwerpbesluit aan te nemen. Na discussie z.h. st- goedgekeurd. De voorz. deelde ln verband met deze zaak nog mede, dat de ijsbaan gelijk gemeld was verhuurd aan de Ver. „IJssport" voor de som van f. 400.— p. j. De raad hechtte hieraan zijn goedkeuring. Voorstel van B. en W. tot het beleggen van f. 15 000.— ontvangen van de gemeen te Leiden voor de overname Lage Rijndijk (v. d. Valk Boumanweg) met overbescher- tning. Het voorstel was deze gelden te be leggen bij de Bank van Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage. Alleen over de rente van het kapitaal mag worden beschikt. Z. h. st. aangenomen. Besloten werd tot overneming van de dr. de Bruynstraat en het laatste gedeelte van de Koningstraat, thans nog pariculler eigendom. De overdrachtskosten komen voor rekening van den tegenwoordigen eigenaren Na bespreking werd eveneens aangeno men een voorstel van B. en W. tot 't ver- leenen van een subsidie van f. 225.— aan hét Comité voor de as. feestviering. Wijziging van de begrooting. De heer van der Wal vroeg een bedrag uit te trekken voor schoeisel voor school gaande kinderen zulks naar aanleiding van een rapport van de schoolcommissie waarin vermeld, stond, dat verschillende kinderen verzuimden wegens het ontbre ken van schoenen of klompen. De voorz. voelde er niet voor. dit voorstel dadelijk in behandeling te nemen, wijl het hier een principieel voorstel betrof en waarvoor dus wei eenlge voorbereiding noodig was Hij gaf daarom den heer van der Wal ln over weging voor een volgende vergadering het voorste! schriftelijk in te dienen. Deze erklaaide zulks te zullen doen. waarop het voorstel werd aangenomen- Bij de rondvraag vroeg de heer van der Wal om vroegtijdig zand te strooien bij gladheid en de heer Klaver vestigde de aandacht op rattenplaag in de omgeving van de Touwfabrieken. Hierop sluiting. waar het centrum is van de rietcultuui in ons land, een uitnoodiglng of juister een wenk ls gegeven, tot deze organisatie den stoot te geven en daaraan leiding te geven. De vraag van burgemeester Van der Weyden of op de medewerking van alle aanwezigen gerekend mocht worden, werd bevestigend beantwoord Een comité werd nu benoemd om de plannen nader uit te werken. Hierin wer den naast burgemeester v. d. Weyden be noemd de heeren C. Kwakkenbos. W. Lell- veld en J. Z. van Hellemond. LEIMUIDEN. "Iet einde der Winkelweek. Onder veel belangstelling had de bekend making plaats van den lintwedstrijd, het aantal te raden boonen en de verloting van de uitgegeven winkelbonnen. De voor zitter van de Winkelweekcommissie, de heer Muls, maakte een en ander bekend omtrent het verloop van de winkelweek en constateerde, dat de verkoop niet zóó was als andere Jaren, hetgeen was op te mer ken aan het aantal afgegeven bonnen. Des niettegenstaande was het tijdens de win kelweek gezellig op het dorp Hierna ging men over tot het bekendmaken van de verschillende prijswinners van de winkel week. De voorzitter dankte het publiek voor de belangstelling en riep allen een „tot weer ziens" ln het volgende jaar toe. KOUDEKERK. Büecnkoinst A.R. Ki?'vcreeniging. De A.R. Kiesvereen. „Nederland en Oranje" hield een ledenvergadering waarin door den heer G. Schouten werd behandeld het onderwerp: „De geloofsvervolging in Rusland". Een levensschets werd gegeven van Stalln, Troskl en Lenln; spr. tee- kende de roode vloedgolf gaande over Rus land, dood en verderf brengende over allen en alles, welke God nog erkenden en nog een plaats inruimden voor Hem in hart en huis. in kerk of maatschappij. De roode terreur werd uiteengezet, waardoor men een droeven en weerzinwekkende indruk kreeg van den revolutionairen Heilstaat. De behandeling van het onderwerp gaf blijk van veel studie ln de droeve geschie denis ,van het volk, waar de bond van god- toozen. de meeste helsche praktijken uit oefent. Hierop volgde een gedachten- wisseling. De bijeenkomst werd geopend en met dankzegging gesloten door den heer P. de Jong. f Tot gemachtigde ih het college van notabelen in de Ned. Hérv. Kerk werd in de vacature-L. Vonk gekozen de heer J. D. de Kort. LEIDERDORP. GEMEENTERAAD. Delegatie van bestuursbevoegdheden aan B. en W. Belegging van gelden Over name straten Subsidie a s. feestviering Begrootlngswijziging. De raad vergaderde. Aanwezig alle leden Voorz. de burgemeester, de heer K. Brug. Deze opende, waarna de, notulen werden vastgesteld. Twèe missives van Ged Staten houdende opmerkingen over de nieuwe schoolgeldverordening en de verordening tot het heffen van los- en laadgeld werd' n 'ot een volgende vergadering aangehondei Een circulaire nopens een Kerstgave aan ondersteunden er, kastrekkenden zal wor den uitgevoerd. De Kerstgave bedraagt 25"/n van het steunbedrag. De uitkeering NIEUWKOOP, OPRICHTING ORGANISATIE VAN RIETTELERS. Een onhoudbare toestand. In hotel „Het Vliegende Paard" werd on der leiding van burgemeester Van der Weijden een vergadering gehouden van de rietlandeigenaren uit Nieuwkoop en Ze venhoven. Wij merkten op den heer A. J. de Goelj uit Montfcort als vertegenwoordiger van de Ned. Akkerbouwcentrale, den burge meester van Zevenhoven en een deputatie van belanghebbenden uit Overijsel en Friesland. De toestand ln de rietbedrijven, speciaal ln het bladriet ls zoodanig geworden, dat een bestaan is uitgesloten De ringbossen «orden verkocht tegen prijzen, welke nauwelijks het snljloon opbrengen. Kosten voor levensonderhoud, rente voor hypo theek, uitgaven voor het meest noodzake lijke onderhoud van het land, grond- en polderlasten zijn niet meer aanwezig en indien aan het verkrijgen van een metter daad sobere regeerlngssteun niet de voor waarde verbonden was, dat het land moet gesneden worden, dan bleef stellig een groot gedeelte aan verwaarloozing ten prooi. Velen konden voordeeliger geen rietlandeigenaar zijn dan wel; dat ls het geval in Nieuwkoop en Zevenhoven, doch ook, dit bleek overduidelijk ter vergade ring, in alle bladrietstreken van ons land. De burgemeester hield een uitvoerige in leiding, welke tot strekking had te trachten aoor middel van een organisatie verbete ring in dezen onhoudbaren toestand te brengen. De heer De Gouy zette als voorzitter van de vereeniging van griendtelers, welke de zen zomer is opgericht, uiteen, welke toe standen ook in het grlendbedrljf heersch- ten en hoe nu reeds, na slechts een half jaar. door middel van de organisatie op verschillend gebied verbetering was inge treden en een loonend bestaan mogelijk was geworden. Spr. zette, als lid van de akkerbouwcen trale, waarin alle cultuurbelangen van het geheele land behartigd worden, uiteen hoe iuisf, de rlctcultuur daarbuiten valt. "/at de schuld is van de belanghebbenden Als eenling doet men niets; een absolute nood zakelijkheid hiervoor is de stichting van een landelijke organisatie en het is hierom, dat aan den burgemeester van Nieuwkoop. TER AAR. Lezing voor Jongel. Ver. „Jonathan". In de Ned Herv. Kerk trad voor boven genoemde jongemannenvereen. op ds. Bartlema van Zeist, met het onderwerp: „Jeugd in den dienst Gods". Na het zingen van Ps. 25 2 en gebed, bepaalde spr. zijn door de weersomstandig heden niet talrijk gehoor bij de geschiede nis van Samuel, inzonderheid bij 1 Sam. 3 1, uit welke tekst 3 gedachten ontwik keld werden, n.l. een wonder van genade, vermenigvuldigde genade en een dageraad van hoop Een wonder van genade achtte sot. het, dat Samuel, een kind van veel gebeden, den Heere kon dienen voor het aangezicht van Eli, in een omgeving die niet deugde, gelet op het slechte gedrag van de beide zoons van Eli. Jonge menschen haten als regel veinzerij en huichelachtigheid doch Sa muel kon door een wonder van genade in dit milieu gedijen. Datzelfde wonder is nog mogelijk, want God is in dezen tijd, waarin alles wankelt nog dezelfde en Jezus Chris tus gaat door zich een gemeente te verga deren. Vermenigvuldigde genade in het leven van Samuel noemde spr. het, dat deze lust en liefde mocht ontvangen om in den ouden hoogepriester Eli God te dienen, doch vooral, dat God met zijn roepstem tot Samuel kwam, waardoor deze tot eigen be leving kwam van .hetgene hij tot dusver op gezag van anderen had geloofd. Spr. ziet ook het werk van jongemannenvereen. in dezen zin, dat alle werk niet heltrt, zoo niet de Heere het huls bouwt. Het lid zijn al leen kan niet het kindschap Gods geven, doch gelooven op gezag ls hierom niet ver werpelijk. In het derde gedeelte van zijn rede schet ste spr. het ontstaan van een dageraad van hoop uit het feit, dat Samuel, na de onder gang van het geslacht van EU. het profe tisch woord verder mocht uitdragen. In dezen tijd, aldus besloot spr., zijn aan dachtig gevolgde rede, zou het een dage raad van hoop kunnen zijn ales allerwege, jong en oude menschen weer leeren het hart te geven aan den Koning der eeuwen, zooals de kerk der vaderen dat in de bloei- tijd kende Tot heil van staat en kerk most God gediend worden zooals Augusti- nus, Luther, Prins Willem van Oranje en anderen dat reeds in hun jeugd hebben gedaan. Na hetzlngen van Ps. 105 3 sloot spr de bijeenkomst. Dc Geref. Kerk droeg voor de zending af f. 52.50. Bii de in café Van Acker 'gehouden verkcoping van een huls met tuinland, vroeger in gebruik bij P. Ambagtsheer te Ter-Aar werd kooper C. Mank te Ter-Aar voor f. 9064. Eenlge perceelen tuin- en boschland, toebehoorende aan de erven wed. Uittewaal. werden gekocht resp. voor f. 1950 en f 1100 door J. Egberts en A van A.cker. WOUBRUGGE. Sluiting der Winkelweek. De belangstelling van de zlide van het Dubliek was wederom groot toen de voor zitter van de Middenstandsver., de heer Chr. van der Nagel, de winkelweek sloot en de uitslag van den etalagewedstrijd bekend maakte. Sor. bracht dank voor de groote belangstelling tijdens de winkelweek en Drees de aangename samenwerking Hierna werd de uitslag van den lintwedstriid be kend gemaakt, daarbti bleek dat niet min der dan 163 oplossingen waren ingediend: enkelen hadden hun bevinding in dicht vorm oDgesteld. Volgde nog een geanimeer de verloting waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Groene Kruis. Met een .tot weerziens" sloot de voorzitter deze bij eenkomst. WOUBRUGGE. Bijeenkomst „Volksonderwijs". De vereen. „Volksonderwijs" hield een gezelligen avond onder leiding van den voorzitter, den heer P. Zijderveld. Deze riep allen een hartelijk welkom toe, meer in het bijzonder burgemeester en mevr. Mumsen. Hij memoreerde dat er wel een bijzondere feeststemming voor de vereeni ging was, doordat de lang gekoesterde wensoh in vervulling is gegaan, nl. het tot stand komen van een nieuw schoolgebouw; aan de voortvarendheid van den burge meester is te danken dat deze bouw zoo spoedig tot stand gekomen is. Moge dit mede tot bloei zijn voor het openbaar onderwijs in ons dorp. Hierna hield de heer Bochove, schoolhoofd in Ned. Indië met verlof, een causerie over „Schetsen uit en over Indië". Met belangstelling werd de spreker gevolgd en het applaus bewees, dat het gesprokene zeer werd gewaardeerd. Hierna voerde een tooneelclub uit Nieuw koop een tooneelstuk „De Steenhouwer" op, dat door den dieperen zin den aanwe zigen stellig de goede les van tevredenheid en berusting in eigen lot meegegeven moet hebben. Luid applaus getuigde van lof voor de spelers, die geheel belangeloos medewerkten. De voorzitter bracht hulde aan allen die hadden medegewerkt tot 't slagen van dezen avond. ZWAMMERDAM. De heer A B. Domburg alhier, is be noemd tot agent van politie te Den Haag. De heer J. A. v. Termeij heeft zijn herbsnoenling en de heer L. C. Hooger- vorst zijn be -.oeming. r?sp. tot ouderling en diaken der Ned. Hew. K?rk alhier aange nomen. Daar de heer Hoogervorst pas onlangs is gekozen tot lid van het kiescollege, zal nu weder een stemming voor een nieuw 1M ln dit college noodig zijn. 3—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7