De ooievaar als grossier „Im Sonnenschein" LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 December 1936 Vierde Blad No. 23533 In de schaduw van de Guillotine lisle GEMENGD NIEUWS Drieling - Vierling - Vijfling Het verleden herleeft De vliegramp bij Croydon. De radiotelegrafist Van Bemmel overleden. er. i|s Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat je heer P. van Bemmel, die als radiotele- irafist dienst deed aan boord van het bij Crofdon verongelukte vliegtuig „Lijster" fisteravond aan de bekomen verwondingen Is bezweken. Van Bemmel was in 1913 geboren, en I sinds 15 Maart 1934 in dienst der K.L.M. I Voor zijn lndienstreding bij de K.L.M. is hij I telegrafist ter koopvaardij geweest. Hij was ongehuwd. De heer en mevrouw Verkerk, de ouders Iran den verongelukten werktuigkundige J. Verkerk zijn gisteren naar Engeland ver gokken. Het stoffelijk overschot van den piloot Bautzmayer zal nadat de Britsche autori teiten toestemming hebben gegeven, naar Weenen worden vervoerd, waar het ter aarde zal worden besteld. POGING TOT OPLICHTING VAN DE TWENTSCHE BANK. Voor een bedrag van f. 44.000. Gisteren heeft een vreemdeling getracht je Twentsche bank te Enschede op te lichten voor een bedrag van ongeveer 1.44.000. Een taxi-chauffeur heeft een gesloten mveloppe aan de bank aangeboden, waarin ach een kwitantie van f. 44.000 ten name ran een Enschedeschen fabrikant bevond. Inderdaad was er des ochtends over de uit betaling van een kwitantie getelefoneerd. Khter voor eep veel geringer bedrag. Een onderzoek van de handteekening wees uit, dat. deze valsch was. De taxi-chauffeur zou op den vreemde ling. die hem de opdracht had gegeven, in «n winkel wachten, doch de man bleek daar niet te zijn geweest. Alle nasporingen waren tot nu toe vruch teloos. Dat zijn Kinine Poederpillen van de Amsterdamsche Chininefabriek, waarmede men Griep bestrijdt. Neemt 's morgens twee en 's avonds twee Poederpillen wanneer Griep dreigt, want KININE VOORKOMT GRIEP t Vertrijgioar bij Apolbcian an 3518 Vanu.ta'4, AmsTerdamsche Chininefabriek (lngcz. Med.) EEN BANKLOOPER BEROOFD. Fietser ontrukt hem zak met ceid. Op den stillen Vaartdijk te Wormerveer is gisternamiddag in het schemerdonker de banklooper van de Twentsche Bank. tevens huurophaler de heer Hekelaar. od brutale wlize van een groot gedeelte van zijn geld beroofd door een tot nog toe onbekenden kerel. De dader wist te ontkomen, aldus de „Tel." De Dolitie van Wormerveer die onder leiding van commissaris De Groot direct een uitgebreid onderzoek instelde was er gisteravond laat nog niet in geslaagd den dader te arresteeren. De heer Hekelaar. die o a. in dienst 1= van een huurvereenieinz welke zich belast met het innen van huren, had gisteravond een bedrag van ca. veertien a vijftien honderd gulden bii zich Een gedeelte hiervan, een zak met rijksdaalders en guldens, naar ruwe schatting rijf a zeshonderd gulden bedragende, droee hii in zijn handen. Hij was juist od weg om bii zijn laatste klan ten de huur te innen toen hij od den Vaartdijk werd aangesproken door een naar schatting 24 a 25-iarigen jongeman die hem od een race-fiets was te gemoet ge reden. Dicht bil den heer Hekelaar geko men, stapte de onbekende van ziin fiets en vroeg den looper den weg Deze zeide hoe hii den provincialen wee kon bereiken. Toen hii in deze richting wees. rukte de onbeken de plotseling den zak met rijksdaalders en guldens uit zijn handen sprong od ziin fiets en maakte zich zeer snel uit de voe ten. Hekelaar was. naar hii de politie me dedeelde. zoo verrast door deze plotselinge beroovine. dat hii geen moeite meer kon doen den roover te achterhalen. De man was bovendien ook snel uit het gezicht ver dwenen. Hekelaar begaf zich naar de politie te Krommenie. Hij moest zich echter bij de oolitie te Wormerveer vervoegen. Hier deed hii in den loop van den avond aangifte. De politie begaf zich direct naar de blaats waar de berooving was gebeurd en werkte hier eenieen tijd met den Dolitie- hond. hetgeen echter geen resultaat mocht hebben. Hekelaar was nog in staat een goed signalement van den dader od te geven. Het was een jongeman gekleed in een lange, donkere overjas met donkere pet. Hij droeg een slappe boord met stropdas Voorts had hij een nogal vol gezicht. De Dolitie te Wormerveer waarschuwde direct de hoofdstedelijke politie en die van verschillende andere plaatsen De Amsterdam werden verschillende toe gangswegen afgezet Enkele getuigen zou den den roover in de richting Uitgeest heb ben zien fietsen. In den Iood van den avond kreeg de politie een spoor in handen, dat misschien tot arrestatie van den dader zou kunnen lelden. DE DOODELIJKE AANRIJDING BIJ ARNHEM. Autobestuurder opgespoord. De Oosterbeeksche politic is er In ge slaagd. den bestuurder van de auto te vin den, die in den vroegen ochtend van 18 November j.l. op den Utrechtschenstraat- weg tusschen Arnhem en Oosterbeek den postbode P. van Kuilenburg uit Oosterbeek die daar per rijwiel reed, heeft aangereden, tengevolge waarvan van K. nog denzelfden dag overleed. Van K. werd te omstreeks vijf uur in den ochtend gevonden, bewusteloos liggende op het rijwielpad. Zijn rijwiel lag in de nabij heid. Ondanks de oproepen en nasporingen der politie bleef de autobestuurder tot nog toe onbekend. Thans heeft de Oosterbeeksche politie een veetransporteur uit Randwijk, J. M. C. geheeten, opgespoord, wiens auto overeen komt met het signalement, dat getuigen van de bewuste auto gaven en die in den ochtend van den 18den November via Oos terbeek en Arnhem naar de veemarkt in den Bosch is gereden. C. verklaart van een aanrijding niets be merkt te hebben. Op de auto zijn ter hoogte van het rijwielstuur van K. echter krassen gevonden. De auto is voor nader onder zoek in beslag genomen. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND TE AKKRUM. Twee paarden en tien runderen in de vlammen omgekomen. Gistermiddag is te Nes, in de gemeente Utingeradeel (Fr.) de kapitale boerderij, bewoond door den veehouder S. Bottema, totaal door brand vernield. Terwijl de bewoners het middagmaal ge bruikten. sloegen opeens vlammen uit de geheel met hooi gevulde schuur. Met groote snelheid greep het vuur, dat in den grooten voorraad hooi gretig voed sel vond. om zich heen. zoodat weldra de stal. waar het vee was ondergebracht, werd aangetast. Men slaagde er in een twaalftal koeien te redden, doch tien andere runderen en twee paarden kwamen in de vlammen om. Behalve de schuur en de stal brandde het woonhuis tot den grond toe af. De in boedel ging geheel verloren De brandweer was spoedig ter plaatse, doch werd bij het blusschingswerk sterk gehinderd door het ontbreken van voldoen de water in de nabijheid van de boerderij. Zij kon slechts water betrekken uit een langs de boerderij loopend slootje. Verzekering dekt de schade. BRAND IN KERK TE VENLO. Dc sacristie uitgebrand. Vanmorgen te omstreeks halfzeven ont dekte de koster van de R.K. Kerk van O. L. Vrouwe onbevlekte ontvangenis, ge legen buiten de Roermondsche poort te Venlo, dat er brand was ontstaan in de sacristie, welke aan den rechterkant van de kerk is aangebouwd. Hij waarschuwde on middellijk de brandweer, die met groot materiaal uitrukte. Door snel ingrijpen wist zij uitbreiding van den brand te voor komen. Niet voorkomen kon echter worden, dat de sacristie met alle daarin aanwezige miskleeren en kerkgewaden totaal uit brandde. De miskelken en andere heilige vaten waren veilig opgeborgen in een brandkast. Deze stond weliswaar in de sacristie, doch heeft van het vuur niets te lijden gehad. Na ongeveer een uur blusschen had de brandweer het vuur zoover onder de knie, dat voor uitbreiding niet meer gevreesd be hoefde te worden. BOERDERIJ AFGEBRAND TE HEERENVEEN. Gistermiddag ls de kapitale boerderij van den heer S. Botter (bij Heerenveen) door tot nog toe onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand Slechts een klein gedeelte van het vee kon nog gered worden De voorraad graan enz., die zich in de schuur bevond, bene vens de geheele inboedel, werd een prooi der vlammen. Tien koeien en twee paarden kwamen in de vlammen om. De schade, die aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. NEDERLANDSCH VRACHTRIJDER VERMOORD. Omtrent de vondst van het lijk in België van den Nederlander Cornells Maas uit Wouw. vernemen wij nader, dat het slacht offer hooihandelaar van beroep was. Te vens hield hij te Wouw een café. Hij was gehuwd en. vader van acht kinderen. De man had met zijn vrachtauto 'een lading hooi naar Mechelen vervoerd en moet op de terugreis zijn overvallen. Waarschijnlijk had hij een bedrag van ongeveer 1500 Belgische francs bij zich. Het lijk werd in een langs den weg loopenden sloot gevonden en zou ook messteken vertoonen. De Belgische gendarmerie heeft een onderzoek ingesteld. FLITSEN VAH HET Copyright Ne» Serrico De Canadeesche Vijfling in de 20th. Century-Fox film „DE DORPSDOKTER" Be bestorming der Bastille. (Uit de Metro-film ,,In de schaduw der guillotine). Toen wij jong waren, was de Fransche revolutie „geschiedenis". Thans is op meer óan één wijze gebleken, dat wat toen ge beurde actueeler dan ooit is in den bur geroorlog leeren de kranten het ons niet dagelijks uit Spanje? Herkennen wij niet Jn die opgezweepte volksmenigten, die hartstocht waarmee zy, burgers van één 'and, elkaar bevechten, de gezichten, die °ns vroeger op de platen der Fransche re volutie zoo verschrikkelijk, maar ook zoo '•ar af leken? Toen de pas uitgevonden guillotine thans de donkere figuren tegen den witten kerkhofmuur en het vuurpeloton ervoor Maar waarom vocht men in den Fran- jchen burgeroorlog, waarom vecht men thans? Om de rechten van den Mensch. om de Vrijheid, Gelijkheid en Broeder schap? Over deze dingen heeft Charles Dickens, onsterfelijk genie, wiens waarde voor "5 film pas in de laatste jaren van de 'Prekende film ontdekt is, zijn beroemden 'oman van de twee steden, Londen en 'arijs, geschreven. Bijna alle figuren, die Mckens geschapen heeft, leefden als on tvankelijke „portretten" in de verbeel- 9iug van zijn lezers. Maar het wachten *ts r,p de fiim om deze figuren tot zelf- tsndig, dramatisch bewogen leven te "higen: dat. leven waar elke toeschouwer J® vraagt. In ,.A Tale of two Cities" 'v in het Nederlandsch „In de Schaduw 'W de Guillotine" heet is het in de jwste plaats de achtergrond dezer figu- het Engeland van het eind der acht- pMe eeuw en het woelige Parijs, waar ;!i volk met de bestorming van de Bastille I"1 rechten opeischt. Prachtig is het con- fjrt tusschen Engeland's welstand, zijn r™e. liberale theorieën en daartegen- ":r den barbaarschen strijd In een land, waar deze vrijheden met zwaard en toorts bevochten moesten worden en tóch nog niet blijvend! „In de Schauw van de Guillotine" is derhalve in dc eerste plaats een film met een inhoud: inhoud in den besten zin van het woord. Bij elke regel, elke uitspraak van volksvrouw, van aristocraat, van volksgericht of gekerkerde gevangenen denkt gij: „hoe is het thans, is het niet of gij de kranten van heden leest?" Daarbij is de film in zijn historische at mosfeer gehouden: het gansche Parijs, het gansche Londen weiden met zórg her bouwd. Sfeer ademt elke meter van deze film: een sfeer van wereldbrand en we reldverlangen. Dit is geen „historische" film meer, dit is herleefde werkelijkheid, .ever. diep als eenvoudig: zóó dwingend wordt het u voorgezet, zoo ademloos zult gij luisteren naar het verband van toen en nu, van 1789 en 1936. En dan tegen dezen achtergrond, in deze sfeer, groot uitgehouwen twee menschen, geen liefdespaar, dat er maar ingevlochten is. Neen. dat deed Dickens nimmer. Maar ais het ware uit deze menschen ^ontstaan, rqndom hen opgetrokken, hun eigen liefde, geprojecteerd tegen den spiegel van den tijd. Een liefde van groote opofferingen, van ontzeggen en verlangen, van roman tiekja. maar de romantiek van het in zijn innigheid schier bovenmenschelijke Zij mochten elkaar niet toebehooren, hun levenswegen waren van het begin af ge scheiden. de zijne leidde naar het schavot, de hare naar het leven. Ronald Colman. Elisabeth Allan, Basil Rathbone en Edna May Oliver spelen in dit kunstwerk, dat. tevens ean prachtige volksfilm is, de •hoofdrollen. Eenmaal op de 37 geboorten komt een tweeling ter wereld. Tweelingen behoeven dus niet als wonderen der schepping te worden aangegaapt. Drielingen zijn véél zeldzamer. Zulk een trio komt slechts eens op de 7500 geboorten voor. En de vierlin gen. wel. dat is al een groote zeldzaam heid. Vierlingen komen éénmaal op de 660.000. Bovendien zijn vierlingen tragisch. Want het is een zeldzaamheid, wanneer men er in slaagt, het geheele viertal in leven te houden. Bij vijflingcn (éénmaal op de 57.000.000 geboorten) is dit haast onmogelijk. Zij sterven, nadat zij slechts enkele uren in deze wereld hebben vertoefd. Het is be kend van een vijfling in Portugal anno 1866, dat men er in geslaagd is, ze gedu rende een en vijftig dagen in het leven te houden. Dit was een record! Maar het is triomfantelijk gebroken door den eenvoudigen dorpsdokter Allen Roy Dafoe, die in een heroïschen strijd heeft weten te winnen en die den Canadeeschen vijfling. de vijf gezusters Dionne heeft we ten op te kweeken, tot sterke, gezonde kinders, die op 28 Mei 1934 ter wereld kwamen in een klein houten huisje te Callander, een dorpje aan den rand der groote wouden in den Staat Ontario (Ca nada). De moeder, een vijf-en-twintig jarig vrouwtje, dat al vijf kinderen ter wereld gebracht had en die toen plotse ling haar kindertal verdubbeld zag, had op slechts één nieuwen wereldburger ge rekend. Toen dr. Dafoe zich naar de kraamka mer spoedde, waren drie van de vijf reeds ter wereld gekomen. Gevijven wogen de doodzwakke nietige wezentjes slechts ruim tien pond en zij waren zóó krachteloos en hulpbehoevend, dat hun longen de Cana- deesche lucht niet konden inademen. Er moest een speciaal gas komen om de at mosfeer voor hen te verzachten. Ook kon den zij geen moedermelk (die toch het kindervoedsel bij uitnemendheid is!) ver dragen, terwijl de huidjes zóó teer waren, dat zeep noch water mocht worden ge bruikt. Bovendien kregen alle vijf ter stond na hun geboorte hevige geelzucht en een ernstige darmvergiftiging, terwijl één hunner een bedenkelijken tumor in het been had. De lezer kan zich dus indenken, welk een eindelooze moeite het aan dr. Dafoe heeft gekost en welk een grandioze over winning hij heeft behaald, door deze vijf stumpers in het leven te houden en hen te maken tot kerngezonde kinderen, die vol komen buiten gevaar zijn gebracht! Men bedenke, dat deze eenvoudige dorpsdokter terwijl hij voor deze ter dood veroor deelde schepseltjes kampte gelijktijdig nog de toeristen moest weren, die door deuren en vensters drongen om het won der te aanschouwen en hun ,.Hoe-is-het- mogelijk!" uit te stooten. De vijf gezusters Yvomie, Annette, Cé cile, Malie en Emely zijn nu 2Vs jaar oud. In dien tusschentijd heeft hun mama al weer tweemaal den ooievaar op bezoek gehad, zoodat het gezin Dionne nu uit twaalf kinderen zou bestaan, indien de vijf meisjes niet hun villa apart en hun opvoeding van staatswege hadden gekre gen. Dit is noodzakelijk gebleken, wilde men het quintet in leven houden. En wilde men hen afdoende blijven beschermen te gen de duizenden bezoekers, die van overal en nergens komen om den vijfling te zien. Over dit alles, in het kader van een film roman. aan den plattelandsgeneesheer ge wijd, licht de film ..De Dorpsdokter" ons in. Daarin treedt het beroemde vijftal op. De ooievaar als grossier heeft ook het cijfer 5 wel eens overschreden. De weten schap staat nog sprakeloos tegenover het geval van de francaise Mme. Maldemeure, die ln het eerste jaar van haar huwelijk een kind ter wereld bracht; in het tweede een tweeling, in het derde een drieling en die zoo regelmatig voortgaande in 't zesde jaar een zesling baarde! Echter stierven al deze kinderen op het oudste na, kort na hun geboorte. In Hameln (de stad van den Ratten vangen, werd in het jaar 1600 een zeven- ling geboren. En oude Italiaansche kronie ken gewagen van een negen- en een elf- ling. Doch dit is stellig legende. Feit is echter, dat Mme Dionne. die nu 27 jaar oud is, moeder is van twaalf kin deren en dat vijf stuks daarvan den hoofd inhoud vormen van de film „De Dorps dokter". waarin verder Jean Hersholt. June Lang, Dorothy Peterson en Michael Wha- len meespelen Men kan het merkwaardig vijftal deze week gaan bezichtigen! Fritz Imhoff, de beroemde tenor Jan Kiepura en Friedl Czepa in de Weensche film „lm Sonnenschein." Men kent die gezellige Weensche films wel, die onbezorgde vroolijkheid schenken en waarvan we reeds zoo dikwijls genoten hebben. Ditmaal treedt de vermaarde zanger Jan Kiepura op als taxi-chauffeur, die op- kiimpt tot beroemd opera-tenor, met alle vroolijke en ook dikwijls moeilijke momen ten. die daaraan verbonden zijn. Wanneer men verneemt, dat behalve de drie hier boven genoemden, waarvan Fritz Imhoff een der meest succesvolle Weensche hu moristen is, ook nog in deze film optreedt de hier nog meer bekende grappenmaker Theo Lingen, terwijl het koor en het orkest der Weensche Philharmonie eveneens me dewerken, begrijpt u, dat men zich op een echt Weensche sfeer kan voorbereiden! De film speelt geheel rond en in de Oos- tenrijksche hoofdstad, hetgeen een attrac tie te meer vormt!

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13