LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Vrijdag 11 December 1936 BINNENLAND De afgetreden koning. Naar verluidt za; de afgetreden koning onmiddellijk na de regeling der abdicatie, waarschtinllik ïeeds vanavond, uit Engeland vertrekken. Bil ziin abdicatie ziet de koning ook af van al ziin titels. Hij zal nu den naam mr. Windsor aannemen Het is echter waar- schiiniik, dat ziin opvolgers hem een hoogen titel, waarschijnlijk d'en van hertoe zal verleenen. Aangekondigd is. dat de koning van avond. na afgetreden te zijn. als burger en onderdaan van den nieuwen koning een radiotoespraak za) houden, waar schijnlijk om 10 uur G. T. (dus om 10.20 uur Nederl. ttid). De eigenaar van .Villa Lou Vlei" waar mevrouw Simpson logeert. Rogers, deelde mede. dat koning Edward niet naar Cannes zal komen na zijn abdicatie Zelfs zal hli niet naar de Cöte d'Azur komen. Rogers verk'aarde verder, dat mevrouw S.meson tot Kerstmis on villa „Lou Viel" za: blijven De houding van Ierland en de Dominions. De Iersche premier De Valera heeft ver klaard. dat de troonsafstand van Edward VIII ten aanzien van den Ierschen Vrij staat geen gevolg kan hebben, voordat een desbetreffend wetsontwerp door het Iersche parlement is aangenomen. De ..Dail" is tegen vanmiddag biieenge- roepen om. aldus de Valera, voorstellen voo; grondwetswijziging en andere wetge vende maatregelen te bestudeeren. Het kabinet te Ottawa (Canada) heeft een „order in council" aangenomen, waarbii Canada den troonsafstand door Edward aanvaardt en waarbii de Britsche regeering machtiging krijgt ook Canada te vermelden in de wet. waarbij de troonsafstand wordt goedgekeurd. De Australische rezeering zal vandaag bijeenkomen. De Dremier van Nieuw Zeeland heeft medegedeeld, dat het niet noodig zal zijn het parlement biieen te roepen. Generaal Hertzog heeft met generaal Smuts en andere ministers de aangelegen heid besproken. Men gelooft niet. dat het parlement van de Unie van Zuld-Afrika voor den vastgestelden tijd, 8 Januari a.s. zal worden bijeengeroepen. De financieele zijde. Men meent te weten, dat er nog geen be slissing is genomen ten aanzien van de financieele bijkomstigheden van den troons afstand. Het is niet waarschijnlijk, dat de opbrengsten van de hertogdommen Lancas ter en Cornwall ter beschikking van Ed ward zullen worden gesteld. Het wordt mo- geiik geacht, dat de regeerinz het parle ment zal verzoeken, een iaariijksche som te voteeren: dit zal waarschijn'ijk weer niet geschieden indien Edward te kennen geeft, dat zijn particuliere bronnen van inkom sten toereikend ziin De Britsche pers. De Engelsche bladen zijn vrijwel geheel gewijd aan de bespreking van het aftreden van den koning. Tallooze veronderstellin gen worden gedaan, over de plaats waar heen hij zich zal begeven: Denemarken, Athene, Joego-Slavië, Argentinië, Rome, Amalfi en Zwitserland worden genoemd. De „Times" schrijft, dat zoowel de mo narchie als het rijk een hevige schok heb ben ontvangen, doch zij kunnen en zullen hiervan herstellen. Edward had vele kwa liteiten. welke hem een groot constitutio neel vorst hadden kunnen maken, doch hij was ongelukkig in het kiezen van zijn vrienden. Deze begrepen niet de teekenen van een tegenstelling in het land tusschen ,.'s konings volk" en de aristocratie en hooge geestelijkheid. Juister nog is te zeg gen, dat de kring rond den koning te zeer bestond uit menschen, sommigen van hooge geboorte, die te ver van het volk afston den en die meer bedacht waren op eigen pleizier dan op het welzijn van den vorst. De werkelijke botsing kwam tusschen de gedachteloosheid van het exotische gezel schap en de harde Britsche opvatting van traditie, welke alle klassen eigen is. Het blad schrijft verder, dat de beslissing van gisteren toont, dat er iets ontbrak in de groote gaven van den koning. Iedereen zou hem den troon waardig achten, als hij deze nooit had bestegen. De „Daily Telegraph" is van meening, dat de reactie voor de onderdanen van den koning pijnlijk moet zijn. Velen zullen hun trouw slecht beloond achten. Deze teleur stelling is bitter en is aanleiding tot droe vige overwegingen Het is een op zich zelf staand geval. Het is tragisch voor het rijk, dat de kolom, welke thans gebroken is, een van de statigste pilaren van den tempel had kunnen zijn. De „Morning post" zegt, dat de koning zich gedwongen achtte te kiezen tusschen zijn liefde en het koningschap, omdat hij zich niet langer in staat achtte de zware plichten te vervullen zonder een vrouw aan zijn zijde. Hij hoopt, dat het volk hem zal begrijpen, doch vermoedelijk zal het volk meer sympathie met hem hebban, dan dat het hem zal begrijpen. De „Daily Herald" begroet den nieuwen koning en zijn gemalin. Niets is geschied, dat den troon in gevaar zou brengen of dezen minder zou doen eerbiedigen. De be slissing van Edward moet zijn hart heb ben gebroken, doch zal hem eerlijke hoog achting en sympathie ten deel doen vallen. De „Daily Express" betreurt de beslissing van den koning. Het blad had liever een andere oplossing gezien en acht het af treden een slecht precedent. „We verliezen een goeden koning, die een groot koning had kunnen zijn. We hebben nu een nieu wen koning en het Britsche volk zal trach ten hem gelukkig te maken". De „News Chronicle", schrijft, dat her volk bedroefd is en tegelijk opgelucht nu de spanning voorby is. Het volk voelt, dat Edward in zich had een groot vorst te wor den, doch op het beslissende oogenblik bleek hij Juist dat te missen, wat noodig was om deze crisis te doorstaan". Het a.s. Prinselijk huwelijk. Herauten zullen op 19 December door Den Haag gaan. Zoodra op den 19den December a-s. het Hooge Bruidspaar ten stadhuixe te Den Haag in ondertrouw xal zijn opge nomen, zullen van het Kerkplein een zestal herauten, ieder vergezeld van twee bazuinblazers, langs verschillende wegen zich door de gemeente begeven om den volke van de heuglijke tijding kond te doen. Inmiddels zal in de Amaliastraat een groep opgesteld zijn, welke, zoodra het Bruidspaar in het palels Noordeinde zal zijn teruggekeerd, als blijde opening van de fleurige reeks van feesten, welke door het comité voor de luisterrijke viering zullen worden gegeven, een „vaandelgroet" te brengen. Van de bij het comité aangesloten ver- eenlglngen en dit zijn vrijwel alle ver eenigen te Den Haag zal een afvaardi ging bestaande uit een vaandeldrager vergezeld van hoogstens 2 personen, in de gelegenheid worden gesteld H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard als het Hooge Bruidspaar te begroeten. De vaandels der aangesloten vereenigin- gen zullen in een kleurrijke omlijsting van vlaggen op het voorplein van het paleis worden opgesteld, te midden waarvan een zangkoor van ongeveer 450 kinderen, vertegenwoordigende alle Haagsche scho len, eenige liederen ten gehoore zal brengen. De zang zal worden begeleid door een klein orkest van werkiooze musici. Het geheel van schitterende vaandels en kleurige vlaggen zal het Bruispaar, onder de tonen van het aloude Wilhelmus, be- gToeten. H. K H Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard zullen dus op deze wijze gehul digd worden namens het Haagsche ver- eenigingsleven en namens alle Haagsche schoolkinderen. Na afloop van den vaandelgroet zal. ten einde de burgerij het fraaie schouwspel van kleuren en tinten mede te laten genieten, een korte wandeling gemaakt worden, waarvan de weg nog nader zal worden vastgesteld. De S.D.A.P. en het militaire vraagstuk. Rapport der commissie van onderzoek. De commissie uit de S.D.AP. ter bestu deering van het militaire vraagstuk, op 9 Mei J.l. door het partijbestuur Ingesteld naar aanleiding van een besluit van het congres te Rotterdam in April, heeft haar verslag aangeboden. Het is in de s.d. arbei derspers van gisteravond afgedrukt. De commissie heeft gemeend haar con clusies te moeten samenvatten in den vorm van een ontwerp-paragraaf voor het strijd- program der Partij. Zij kwam tot de keuze van dezen vorm, op grond van de overweging dat, Indien wijziging van het standpunt der Party ten aanzien van het militaire vraag stuk noodig wordt geacht, in de eerste plaats het strydprogram 1925 herziening op dat punt zal behoeven. De commissie heeft het wenscheiyk geoordeeld, ter vervanging van twee paragrafen van dat strydprogram die over Ontwapening en die over Buiten- landsche politiek, één nieuwe paragraaf te ontwerpen, waarin belde vraagstukken, zooveel mogeiyk in hun onderling verband, worden behandeld. De nieuwe paragraaf luidt als volgt: Krachtige medewerking tot versterking van den Volkenbond als orgaan der inter nationale rechtsorde. Nakoming der Vol kenbondsverplichtingen ter verwezenUjklng van de collectieve veiligheid. Onderwerping van geschillen met andere mogendheden aan rechtspraak of arbitrage. Openbaar heid van verdragen en overeenkomsten en verzekering van parlementaire controle op het buitenlandsche beleid. Bevordering van een rechtvaardige oplossing van de inter nationale oeconomische, koloniale en terri toriale vraagstukken en van de herziening van de vredesverdragen door minneiyk overleg. Bevordering van de totstandkoming van een internationale ontwapeningsovereen komst en van de schepping van een Vol kenbondsmacht ter handhaving van de Internationale rechtsorde. Zoolang deze doeleinden niet zyn bereikt, instandhou ding van een Nederlandsche weermacht, geschikt voor de nakoming van Volken- bondsverpllchtingen, waartoe behoort de verdediging van het RUk en zyn overzee- sche gebiedsdeelen met bystand van ande ren in het kader van collectieve veiligheid, alsmede voor die verdediging met bystand van anderen zonder Volkenbondsverband. Verzekering van de trouw van de weer macht aan de democratische staatsinstel lingen. Verdere doorvoering van het dienst- püchtstelsel tot beperking van het be- roepspersoneel by land- en zeemacht. De mocratiseering van de weermacht. Verbod van particuliere wapenbrlcage. Verruiming van de vrystelllng van dienstplicht wegens ernstige gewetensbezwaren. Een minderheid stelt voor, de paragraaf als volgt te lezen: Krachtige medewerking tot versterking van den Volkenbond ais orgaan der inter nationale rechtsorde. Nakoming der Vol- kenbondsverpllchtingen ter verwezenlijking van de collectieve veiligheid. Onderwerping van geschillen met andere mogendheden aan rechtspraak of arbitrage. Openbaar heid van verdragen en overeenkomsten, en verzekering van parlementaire controle op het buitenlandsche beleid. Bevordering van een rechtvaardige oplossing van de inter nationale economische, koloniale en terri toriale vraagstukken, en van de herziening van de vredesverdragen door minnelijk overleg. Bevordering van de totstandkoming van een internationale ontwapeningsovereen komst en van de schepping van een Vol kenbondsmacht ter handhaving van de in ternationale rechtsorde. Zoolang deze doel einden niet zyn bereikt, beperking van de Nederlandsche weermacht tot een gewa pende macht, uitsluitend bestemd tot hei nakomen van Volkenbondsverpllchtingen en het keeren van over onze grenzen inval lende benden. Zij lag iederen nacht wakker door hevige rheumatische pijn. Zij slaapt nu als een roos. Indiër. U hevig lijdt aan rheumatische pynen, dan weet U hoe akelig slapelooze nachten zyn, nachten, waarin U woelt en draait en maar niet tot rust kunt komen door de pyn. Hier is een vroeger slacht offer aan het woord, dat het geheim van een weldadige rust ontdekte. „Jarenlang leed ik erg aan rheumatische pynen. Ik kon er 's nachts byna niet van slapen, zelfs al was myn rheuraatiek heel gering. Uren lang lag ik lederen nacht wakker. Van alles had ik geprobeerd, totdat ik eens een week lang Kruschen Salts had geno men. Toen sliep ik héérlijk en ik doe het nog steeds. Ik zou het wel aan iedereen willen schryven, zoo dankbaar ben ik." Mevr. E. G. te W Rheumatische pynen worden veroorzaakt door te groote ophooping in Uw lichaam van afvalstoffen, waardoor Uw organisme sterk wordt verontreinigd met schadeiyke stoffen, o.a. met het gevaariyke urine zuur, dat in zeer vele gevallen de oorzaak is van pyniyke rheumatlsahe verschynse len, omdat het zich vastzet in spieren en gewrichten. In Kruschen Salts bevinden zich zes minerale zouten, die lever, nieren en ingewanden tot geregelde en krachtiger werking aansporen, de afvalstoffen worden hierdoor sneller verwyderd en zuiver bloed zal weer uw lichaam doorstroomen. De rheumatische pynen zullen verminderen totdat zy geheel hebben opgehouden. Daar door wordt ook uw geheele lichaamsge steldheid beter, U geniet wederom van een gezonde nachtrust en bent in staat om bergen te verzetten. Koopt vandaag nog een flacon. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar by alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f.0.75 en f. 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten- verpakking de naam. Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. 3530 (Inges. Med.) Verbod van particuliere wapenfabricage. Verruiming van de vrystelling van dienst plicht wegens ernstige gewetensbezwaren. De commissie bestond uit ir. J. W. Albar- da, dr. W. Banning, ir. Ch. G. Cramer, P. Klès, K. ter Laan, mr. P. J. Mijksenaar, G. van Overbeek, C. PothuisSmit, mr. J. in 't Veld, H. VerweyJonker, K. Vorrink, A. E. J. de Vries—Bruins, dr. H. B. Wiardi Beekman, W. v. d Woestyne, W Brouwer en F. S. Noordhoff. De minderheidsnota is geteekend door dr. Banning, mevrouw Pot huisSmit. mevrouw VerweyJonker en mevrouw de VriesBruins CONTINGEl GENTEER INGEN. Invoer van cocflsstukgoederen vrij. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende 17 contlngen- teerlngswetsontwerpen deelt de minister van handel, nijverheid en scheepvaart mede, dat het ln de bedoeling ligt een ver hooging van het invoerrecht op benzol by de eerstvolgende technische herziening van het tarief van invoerrechten by de Staten- Generaal aanhangig te maken. Wat betreft de mogelykheld tot ophef fing van de contingenteering van super fosfaat. deelt de minister mede, dat hy zich ter zake thans nog geen definitief oordeel heeft gevormd. Tegen prijsopdrij- ving zal worden gewaakt Na de afkondiging van de contingentee ring van naadlooze buizen konden in het Nederlandsche bedrijf wederom circa 100 arbeiders te werk worden gesteld. Ten aanzien van cocosstukgoederen wijst de minister erop, dat hiervoor Britsch- Indië het eenige invoerland van belang is. Het prysverschil nu tusschen het Neder landsche en het Britsch-Indische cocos- stukgoed is tengevolge van de depreciatie dermate verminderd, dat met een groote mate van zekerheid mag worden verwacht dat opheffing van deze contingenteering geen bezwaar voor de betrokken Industrie met zich zal brengen. Daar ook uit han delspolitiek oogpunt tegen deze opheffing geen bedenkingen rijzen, acht de minister het gewenscht. den invoer van cocosstuk goederen wederom vry te laten. Hiertoe is bij de memorie een nota van wyziging gevoegd. HET PRINSELIJKE HUWELIJK. Kadio-uitzending van de plechtigheden. Naar het Hdbl. verneemt heeft de Koningin toestemming verleend tot de plaatsing van een microfoon ln de trouw zaal en ln de kerk by de voltrekking van het huweiyk van Prinses Juliana en Prins Bernard op 7 Januari, zoodat men overal in ons land en ln de overzeesche gewesten in staat zal zijn, via den radio-omroep de plechtigheden te volgen. PRINSES JULIANA EN HET NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. In twee artikelen hebben wy den lezers een inzicht gegeven in doel en organisatie van dit fonds. De nieuwsgierigheid van de lezers zal reeds zyn geprikkeld door de „Ingezonden mededeellng" van gisteren betreffende een radio-sport-uitzendlng, die Maandag 14 December a.s. ten behoeve van dit fonds zal worden gehouden, H. K. H. Prinses Juliana, eere-voorzit- ster van het dagelyksch bestuur, heeft zich bereid verklaard, dien avond het woord tot de luisteraars te richten, wy zyn over tuigd, dat wy niemand behoeven op te wekken, deze uitzending, die door de ra- dio-omroepvereeniglngen gemeenschappe- lyk wordt verzorgd, te volgen. Het moge voor vele luisteraars een byzondere aan sporing zyn, aan het Koninkiyk verzoek om hulp voor dit sympathieke werk ge hoor te geven, dat H. K. H. in deze drukke dagen nog den tijd heeft gevonden, Haai' daadwerkelyke belangstelling te toonen. Met groote dankbaarheid bericht het dagelyksch bestuur, dat prinses Juliana het nationaal fonds een vorsteiyke gift heeft geschonken. Moge dit voorbeeld en de aanbevelingen, welke a.s. Maandag zullen worden uitge sproken, een ieder opwekken, het natio naal fonds te steunen door giften per giro (2727271 of deelneming aan den luls- terwedstryd. PRINS BERNHARD OP SCHIER MONNIKOOG. Men meldt uit Schiermonnikoog: Na het diner heeft Prins Bernhard gis teren met zyn gezelschap een Nutsbijeen- komst by gewoond, welke ln een der zalen van het hotel van der Werff, werd gehou den en waar het ongedwongen toeging. Er werd o.a. gemeenschappeiyk gezongen onder leiding van het duo-Mondsma uit Jacoba Parochie, dat Friesche en Holland- sche liedjes ten beste gaf. Ook de Prins zong uit voile borst mee. Prins Bernhard zal hedenavond om half acht met een gewone veerboot van Schier monnikoog naar Oostmahorn vertrekken. Vandaar gaat hy dan per auto naar 's-Graveland. ESTLAND ZEGT HANDELSOVEREEN KOMST MET NEDERLAND OP. Biykens een brief von den minister van buitenlandsche zaken aan den voorzitter der Tweede Kamer heeft de Estlandsche regeering de op 12 October 1935 te Den Haag gesloten overeenkomst tusschen Nederland en Estland tot bevordering van de wederzydsche handelsbetrekkingen met ingang van 1 Januari as. opgezegd. SCHADE VOOR KOFFIEBRANDERS- ONDERNEMINGEN. Op de vragen van den heer Teulings be treffende het vergoeden van schade, door kofflebranders-ondememingen gelegen door de heffing en plotselinge intrekking van de crisis-heffing op koffie en betref fende de besteding van de opbrengst dier heffing hebben de ministers van Koloniën, van Landbouw en vlsechery, van handel, nijverheid en scheepvaart, en van finan ciën als volgt geantwoord: De ministers achten het Inderdaad aan- nemeiyk, dat sommige kofflebranders- ondememingen schade hebben geleden welke schade in het algemeen in het be halen van geringere winstmarges zal heb ben bestaan ten gevolge van het feit, dat de door de crisisheffing veroorzaakte styging van den aankoopprys slechts ge deelteiyk in den klelnhandelsverkoopprys is kunnen worden tot uiting gebracht. Deze gang van zaken is het gevolg van de ln het kofflebraridersbedrtjf bestaande scher pe concurrentie, welke wederom in sterke mate beïnvloed is door het opkomen van talrijke kleine bedryven in 't tydperk van sterk dalende groothandels- en langzaam dalende kleinhandelsprijzen. De beëindl ging van de heffing zal wel is waar een vermindering van de groothandelswaarde der by de branders aanwezige voorraden veroorzaakt hebben, dochh deze verminde ring is niet tot uiting gekomen In den kleinhandelsprys, die na de beëindiging der heffing niet is gedaald. Zy achten het niet redeiyk om de op brengst der koffleheffing geheel of ten deele te benutten voor schadevergoedingen. Naast de genoemde feiten, staat de omstandigheid dat het koffiebrandersbe- dryf by de Invoering der crisisheffing, waarby geen navordering op voorraden werd toegepast, extra voordeelen heeft genoten ten gevolge van het feit, dat de aanwezige voorraden met grootere marge konden worden verkocht ten gevolge van de verhooging van den kleinhandelsprys voor een aantal soorten, welke verhóoging veelal het halve bedrag der heffing beliep. Aangezien de koffle-lnvoeren in de maan den, aan de invoering der heffing vooraf gaande, belangTijk zyn geweest, kan aan genomen worden, dat het brandersbedryf als geheel op het oogenblik dezer Invoering aanmerkelyke voorraden hield, terwyi bovendien bevorderd is, dat de koffle-im- porthandel zyn niet met heffing bezwaarde voorraden, met een slechts geringe prijs- verhooging afgaf. De reeds vermelde om standigheid, dat de kleinhandelsprijs na de beëindiging der heffing niet is gedaald, brengt voorts mede, dat ten aanzien van nadien door de branders ingekochte koffie de marge tusschen in- en verkoopprijs vergroot is. Wat de uitwerking van de beëindiging der heffing op de waarde der voorraden betreft, moet ook ln aanmerking worden genomen, dat de invoer m de maanden, voorafgaande aan de beëindiging, geringer dan normaal is geweest, zoodat de voorraden op het tydstip, dat de heffing beëindigd werd, geringer zullen zijn ge weest dan by de Invoering der heffing. De opbrengst der crisisheffing zal ge heel noodig zyn voor de financiering van de saneering der koffiecultuur in Suriname, zoomede voor door de Indische regeering noodzakeiyk geachte maatregelen ten bate der Indische bevolkings- en ondernemings koffiecultuur, voornamelijk ten behoeve van het op peil houden en verbeteren van de qualitelt van het product. Deze maat regelen maakten van den aanvang af een onderdeel uit van het ontworpen onder steuningsplan. AFSCHEIDSDINER SIR HENRY DETERDING. Het bestuur van de Konlnkiyke Shell heeft gisteravond ln hotel Wlttebrug te Den Haag een diner aangeboden aan sir Henry Deterding, In verband met diens aftreden als directeur-generaal. K/UW). GStèafll VOOR ZATERDAG 12 DECEMBER. Hilversum I, 1875 M. KRO-Uitzending 8.009.15 en 10.00: Gram.pl. h.3q 12.00Godsd. halfuur 12.15: KRO-orkest en Gram.pl. 2.00: Voor de rypere jeugd 2.30: Gram.pl. 3.05: Kinderuur 4.05 KRO-Melodisten m.m.v. solist en gram.pl. 5.30: Esperantonieuws 5.45: De KRO- Nachtegaaltjes 6.15: Gram.pl. 6.20: Journ. weekoverzicht 6.45: Gram.pl _L 7.00: Berichten 7.15: Kath R.V.U. 7.35 Actueele aetherflitsen 8.00: Berichten ANP. Mededeelingen 8 10: Overpeinzing 8.30: Gram.pl. 8.45: KRO-orkest en de „Twinkling Three" 9.50: Gram.pl. 10.15: De KRO-Boys en solist 10.30: Be richten ANP. 10.35: Filmpraatje 10.50 Vervolg KRO-Boys 11.1512.00: Gra- mofoonpl. Hilversum II, 301 M. - VARA-Ultzendlng 10.00 en 7.30: VPRO. 8.00: Gram.pl. _1 10.00: Morgenwyding 10.20: Gram.pl. 11.00: Reportage opening Moerdijkbrug 12.00: Gram.pl. 12.30: Orgelspel 1.00 1.45Gram.pl. 2.00: De Ramblers 2.30: Filmuitzending 3.05: Reportage 3 15: Schaakles 3.30: Rotterdamsch Phil- harm, orkest en koor m.m.v. solisten 4.30: Esperanto-uitzendlng 4.50: Vervolg concert 5.40: Literaire causerie 6.00: Orgelspel 6.30: „De Wielewaal" en cau serie 7.00: Gronlngsche uitzending 7.30: Bybelvertellingen 8.00: Herh. SOS- Berichten 8.03: Berichten ANP., VARA- Yaria 8.15: VARA-Groot-orkest 9 00: Radlotooneel - 9.30: C. Steyn's Accor deonorkest 10.00: Berichten ANP, 10.05: VARA-Groot-orkest 11.00: De Ramblers 11.4012.00: Gram.pl. Droitwich, 1500 M. 11.05: Causerie over Joegoslavië 11.20: Orgelspel 11.50 Het Grinke-Trio 12.50: Gram.pl. 1.20: Commodore Grand-orkest 2.20: Viool en piano 3.20: Declamatie 3.50: Dans muziek tGr.pl.) 4.20: Declamatie 4.35: Het RBC-8chotsche orkest 5.35: Het BBC-Dansorkest 6.20: Berichten 6 35: Sportnieuws 6.50: Welsch intermezzo 7.05: Het BBC-orkest en soliste 7.50: Radiojournaal 8.20: Radlotooneel 8.35 Het BBC-Dansorkest 9 20: Berichten 9.40: Variété-programma 10.40: Het BBC-Theaterorkest en solist 11.35Am brose en zyn Band 11.50: Berichten 12.0012.20: Vervolg Ambrose. Radio-Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20Gr.- platen 9.50: Orkestconcert en soliste 11.50 en 12.35: Gram.pl. 1.35Zang I.50 en 2.50: Gram.pl. 4.20: Pascal-orkest 5.50: Gram.pl. 8.20: Concert 9.05: Omroeporkest, Noyon-koor en solisten II.2012.35Gulllou-Dansorkest. Keulen, 456 M. 5 50: Gltick-Auf-orkest en solisten 7.50: Blaasconcert 1120: Gevar. concert 1.35: Gram.pl. 5 35: Mannenkoorconcert 6.20: Orgelspel 7.30: Omroepklelnorkest en solisten 9.50: Vrooiyk programma. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Gram.pl. 12.50: Salon-orkest 1.30: Omroeporkest 1.50: Gram.pl. 2.50: Pianorecital 3.20; Gram.pl. 3.35: Het Zanders' orkest 4.20: Kleinorkest 5.20 Gram.pl. 6.20: Omroepdansorkest 7.20 Cello en piano 8 20: Knokkelbeen, ope rette 12.00—12.20: Gram.pl. 484 M.: 12.20: Gram.pl. 12.50: Omroep orkest 1.30: Salonorkest 1.50: Gr.pl. 2.20: Zanders' orkest 3.20' Radlotoo neel 4.20: Gram.p! 4.35: Kamermu ziek 5.35: Klein-orkest 6.35: Zang 6.50: Salon-orkest 8.20: Omroeporkest 9.20: Radio-tooneel 9.45: Omroenorkest 10.30: Omroepdansorkest 11.2012.20 Gram.pl. Deutschlandsender, 1571 M. 730: „Fraulein Mandarin", operette 9.20: Be lichten 9 50: OTgelspel 10.05: Weer- richt 10.2011.20: Barnabas von Geczy's orkest. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. EN Voor Zaterdag 12 December. Ie programma: Iederen dag van 824 uur: AVRO. VARA. enz. 2e programma: lederen dag van 824 uur: KRO. NCRV enz 3e programma: 8.00: Keulen of diversen 9.50: Parijs Radio 11.50- Keulen 13.20: Brussel VI 13.35: Keulen 14.35: Brussel Fr. 15.20: Kevflen 18.20Lon den Reg. 19.20: Diversen 19.30: Wee- yen of Boedapest of dlv. 21.00: Boeda pest of div. 21.35: Diversen 21.50: Berlijn (Leipzig). 4e programma: 8.00: Brussel VI. 9.20 Diversen 10.35: London Reg. 1120: Droitwich 13.20: London Reg. 16.35: Droitwich 18.20: Diversen 19.05: Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. BOTERNOTEERING 68 CENTS. De Leeuwarder commissienoteering voor boter werd gisteren vastgesteld op 68 cents per kilo (vorige week eveneens). Kopenhagen noteerde gisteren 2 kr., dus circa 80 ets. DE PERHIMPOENAN INDONESIA. In aansluiting op lezingen en besprekin gen door dr. R. Soetomo, voorzitter van de Partal Indonesia Raja, gedurende zyn ver blijf in Nederland gehouden voor en ge voerd met diverse Nederlandsche en Indo- neslsische groepeeringen, heeft de Per- himpoenan Indonesia, de politieke orga nisatie der in Nederland studeerende In donesiërs, zich voor een bespreking gewend tot dr. Soetomo. Het resultaat van deze bespreking was de opstelling van een pro gram, ln onderling overleg en overeen stemming, hetwelk de dringende wenschen en verlangens omvatte van het Indonesi sche Volk. Het program houdt o.a. in: Op cultureel terrein: Algemeene leer plicht; vrijheid voor het nationaal onder- wys: uitbreiding van het bestaande on derwijs voor de Indonesische jeugd. Op sociaal-economisch terrein: Werk- loozenzorg van overheidswege; leniging van de nood van overheidswege door gra tis voedselverstrekklng etc.; grootere ont heffingen van de landrente; verlaging van lasten en vermindering van druk. En op politiek terrein: Dominion-status met uitgebreide democratische volksrech ten; amnestie aan politieke gevangenen en opheffing van Boven-Dlgoel. De P. I. stelt zich voor, dat het program mede kan dienen als basis voor de con centratie van alle nationale krachten 'n Indonesia, waartoe van beide zyden pogin gen zullen worden, aangewend, zy doet te vens een beroep op alle vooruitstrevende krachten ln Nederland, voor de nooden, wenschen en verlangens van het Idonesi- sche Volk begrip te toonen en hieraan haar moreele en daadwerkelyk steun verleenen. VERSPREIDE BERICHTEN. De dokter heeft den hoofdverkenner Scaatsraad J. J. Rambonnet toegestaan, zyn werkzaamheden als lid van den Ramj van State te hervatten. De heer Rembon" net heeft aan den vice-president hierva" mededeellng gedaan. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10