De ramp van de „Lijster" Zal Koning Edward VIII afstand doen van den troon OCotXMf cOytrtUL JJste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 10 December 1936 Derde Blad No. 23532 De oorzaak blijft een groot raadsel KERK- EN SCH00LNIEUWS Voor het leven van den marconist wordt gevreesd GEMENGD NIEUWS Heden wordt de abdicatie verivacht SPREEKCEL DE WERKTUIGKUNDIGE JAC. VERKERK DE RADIO-TELEGRAFIST VAN BEMMEL In verband met de ramn van de ..Uister" nabii het Londensche vliegveld Croydon vernemen wii dat het toestel l'/i a 2 uur te laat gestart was. zulks in verband met de ongunstige weersomstandigheden Wei was bet ook toen nog mistig, maar de ontvangen Weerberichten waren van dien aard. dat besloten werd het toestel te laten vertrek ken. Op de plaats van de ramp. Toen wij op de plaats van de ramp aan kwamen, bleek ons, dat de verwoesting, welke was aangericht, enorm was. Direct na de ramp ontstond een groote verwar ring. Van alle kanten schoot echter hulp toe. terwijl verder getracht werd Croydon telefonisch op de hoogte te stellen en hulp te vragen. Tengevolge van de ramp waren de telefoonverbindingen echter gestoord en was het eerst niet mogelijk verbinding te krijgen. Desniettemin duurde het slechts korten lijd voordat de brandweer met alle be schikbare materieel en personeel aanwezig was. Een uitgebreide afdeeling politiezorg- de voor een goede afzetting van de omge- ting, hetgeen zeer noodig was, daar van alle kanten belangstellenden toestroom den. Betrekkelijk spoedig waren ook Roode Kruis-wagens met personeel ter plaatse om de slachtoffers van de ramp te vervoeren. De brandweer stond voor een wanho pige en vrijwel onuitvoerbare taak. Het vuur laaide met ontembare kracht om hoog en zoo wild schoten de vlammen uit, dat het onmogelijk was dicht bij de vuurzee te komen. De dooden en gewonden, die door den schok van' de botsing met de gevels der huizen uit het toestel geslingerd waren, lagen in verschillende tuinen in de omgeving. Voor eenige gewonden is dit de redding geweest. Geruimen tijd woedde het vuur, zoodat 't lang duurde voordat men bij het wrak van het toe stel kon komen. Een der vleugels van de „Lijster", totaal vernield en verwrongen, hing aan een hoek van het dak van een leegstaand huis, waar- wede het toestel in botsing was gekomen. De andere vleugel lag op den weg. De romp van het vliegtuig lag zwart geblakerd en rookend in de vlammen. Het dak vair het huis, waarop het toestel was neergekomen, was geheel weggeslagen. Het huis zelf was, gelijk gemeld, in brand gevlogen en brandde totaal uit. Het was een gelukkige omstandigheid, dat dit huis niet bewoond was, zoodat hier dus geen slachtoffers zijn gevallen. Zoodra de brand weer bij de loeiende vuurzee kon komen, tastte zij deze met een ontzaglijke hoe veelheid water aan. Naar schatting werd binnen een uur meer dan duizend galons water op de vlammenzee geworpen, hoewel ie blussching feitelijk een onbegonnen werk was, daar het vuur niet eerder doof de dan dat alles, wat maar brandbaar was, volkomen door het vuur was verteerd. Tijdens het blusschtngswerk werd een brandweerman getroffen door een bran dend stuk hout dat van het dak afvloog. Hij werd ernstig gewond en moest naar Het ziekenhuis worden vervoerd. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) Geen technische storingen. Uit het onderzoek dat ter plaatse is in gesteld door de piloten Smirnoff en Moll, bijgestaan door den hoofdwerktuigkundige Young, die sedert de oprichting der K.L.M. od Croydon werkzaam is. in gebleken dat de wielen van het vliegtuig de Zuidelijke schutting van het vliegveld hebben geraakt, ierwiii de startlijn Oost-West loopt. Daarna raakte de machine een hoogge legen nunt van een huis achter deze schut tel' waardoor de Uister nog meer uit zün viiegDositie is geraakt. De Douglas vloog tenslotte nog tegen een telefoonpaal en een ®Mer huls od Het is Smirnoff's indruk, dat zich geen technische storingen hebben voor gedaan. die aanleiding zou kunnen ge weest zijn om bij het starten van de rechte baan af te wüken. De oorzaak van dezen ramp blijft nog een zeer groot raadsel, aldus verklaarde na het onderzoek den heer Plesman. DE TOESTAND DER SLACHTOFFERS. De toestand van den radio- telegraiist Van Bemmel, die zeer ernstig gewond werd, was hedenochtend nog onver anderd. De stewardess, Hilda Bongert- man, blijkt toch nog vrij ern stige brandwonden opgeloo- pen te hebben. Bovendien heeft haar zenuwgestel een ernstige schok gekregen, zoo dat zij zich aanvankelijk niets wist te herinneren. Hedenoch tend was er voor haar eenige verbetering te bespeuren. Men gelooft dat twee van de verongelukte passagiers, de heer en mevr. Kurt Hoene, op de huwelijksreis waren. Het stoffelijk overschot van den werktuigkundige Verkerk zal te Katwijk ter aarde wor den besteld. De piloot Hautzmeyer was buitengewoon bekwaam en bi.ieevols: volkomen in staat een blindstart uit te voeren, zeide de K.L.M.-directeur Sdt. kon niet zezzsen of deze ramp eventueel een wijziging in de blindstarttechniek ten gevolge zou hebben. Nog een mededeeling van een ooggetuige. Een chauffeur een der ooggetuigen, ver klaarde. dat het vliegtuig het huis raakte en dat toen een vlam uitschoot. Hij en eenige bouwvakarbeiders snelden toe. doch zij werden door het vuur weerhouden. Zij orobeerden nochtans het toestel te berei ken. dat onderstboven was terechtgekomen, doch dit bleek onmogelijk. De hitte was zoo ontzettend, dat men een afstand van meer dan 6 meter moest houden. Hoe mej. Bongertman zich redde. Mei. Bongertman heeft haar leven gered, naar de Msb. meldt, door uit het vliegtuig te springen. Zii is. afgezien van eenige be woners van de straat, waar het ongeluk plaats had. de eenige. die inlichtingen kon geven omtrent hetgeen is voorgevallen vóór de ramp. Dit was trouwens uiterst weinig want nauwelijks was de machine de lucht in. of de passagiers hoorden een slag en even later had de botsing plaats. Een dienstmeisje, dat werkte op de bo venverdieping van een huis tegenover de plaats, waar de machine neerkwam, zag dat deze een telegraafpaal om verrukte, tegen het tegenovergestelde huis botste en in brand vloog Zij snelde naar beneden en zag toen zij de straatdeur opende, een vrouw den voortuin inkomen. Haar haren waren verschroeid en zij had brandwonden aan het hoofd en in het gelaat De onge lukkige werd het huis binnengebracht en bleek de stewardess van het verongelukte vliegtuig te zijn, Zij vertelde in onsamen hangende bewoordingen, dat bii het opstij gen een slag was gehoord en dat de ma chine niet goed omhoog scheen te willen gaan. In den mist kon men niets zien. maar nadat het dak van een der hulzen geraakt was. brak er plotseling brand uit. De in zittenden werden door elkaar geworpen. Verder kon mei Bongertman niets meer waarnemen. De brandende machine werd door haar eigen vaart over de straat geslingerd te midden van balken dakpannen daksteenen telefoondraden en takken van boomen en botste toen tegen twee tegenoverliggende huizen aan. die eveneens in brand vlogen Een ondeelbaar oogenblik voor deze bot sing plaats had sprong mej. Bongertman uit de machine. BRAND IN EEN TIMMERFABRIEK ÖIEMERBRUG. Ontploffing in opslagplaats van oude films de oorzaak. Voorafgegaan door een ontploffing heeft gister-middag een brand gewoed in de tim merfabriek van de firma Dahlmann en Muller, gelegen nabij het Merwedekanaal te Diemerbrug. Terwijl de arbeiders nog in de fabriek waren, stortte plotseling met veel lawaai een gedeelte van het dak van een boven een gedeelte van het ongeveer 40 meter diepe fabrieksgebouw gelegen opslagplaats van gebruikte bioscoopfilms in- In genoem de opslagplaats lagen honderden oude films opgeslagen en door tot nog toe onopgehel derde oorzaak ontstond door een explosie m deze films brand, welke zich zeer snel uitbreidde en zich aan de timmerfabriek mededeelde. De vrijwillige brandweer van Diemen slaagde er in den brand tot de timmerfabriek en de daarboven gelegen opslagplaats van de films te beperken. Van de timmerfabriek brandde 't groot ste gedeelte uit. De schade, welke wordt geschat op drie tot vier duizend gulden, wordt niet door verzekering gedekt. Door de politie van Diemen wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ontploffing. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. DE RAMP VAN DE „SCH. 119". Op het strand tusschen Petten en Cal- lantsoog nabij paal 17 is gisteren het lijk aangespoeld van een der opvarenden der vergane „Sch. 179". Nadat het stoffelijk overschot naar het gebouw van de strandvonderij was over gebracht, stelde men onmiddellijk de ree- derij Vrolijk te Scheveningen van de vondst in kennis. Het lijk is door de directie en een broer van het slachtoffer herkend als dat van schipper W. de Niet. Het zal heden naar Scheveningen over gebracht worden. MATROOS OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Vannacht te omstreeks twaalf uur toen de vrachtboot van de Stoomboot reederij van der Schuyt, op weg van Zutphen naar Rotterdam, aan den Groene Jager, onder de gemeente Warnsveld. voor anker ging IS de matroos de M., afkomstig uit Rotter dam, overboord geslagen en verdronken. - Vrij MELKAUTO TEGEN GOEDERENTRAM GEBOTST. Gisteravond te omstreeks zeven uur is een vrachtauto, geladen met melkbussen, van den heer L. B. van den Berg te Den Haag in de Burgemeester Crezeelaan te de Lier op het zich daar bevindende kruis punt tegen een juist passeerende goede rentram van de Westlandsche stoomtram maatschappij gebotst. De wagen vloog met volle vaart tegen de tram op, met het ge volg, dat het voorstuk geheel werd ver nield. De chauffeur, de heer E. v- d. B., bleef ongedeerd. Zekere A. C. van C„ die naast hem zat. werd uit de cabine geslin gerd en kwam naast de tramrails terecht, doch hij kreeg slechts weinig letsel. Van de lading melk is het grootste gedeelte ver leren gegaan. Het ongeluk is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de bestuurder de tram door de duisternis te laat had gezien. Hij had de fluitsignalen van de tram pas ge hoord, toen een botsing onvermijdelijk was De tram, welke onmiddellijk tot stilstand was gebracht, bleef zoo goed als onbescha digd en had slechts een kort oponthoud. BUITENLANDSCH GEMENGD. VIER DOODEN BIJ MIJNONGELUKKEN. Gisteren hebben zich in verschillende deelen van Polen mijnongelukken voorge daan. Vier arbeiders zijn om het leven ge komen door instortingen of voortijdige ontploffingen van dynamiet. 15.000 HUIZEN OP PHILIPPIJNEN BESCHADIGD. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft gisteren bericht ontvangen van Manilla, dat bii de iongste overstrooming on de PhiÜDDiinen 15.000 huizen zlin beschadigd of vernield. KETELONTPLOFFING IN SUIKER FABRIEK. In een rietsuikerfabriek te Nitcheroy is een ketel ontploft, waardoor twee arbei ders werden gedood en acht ernstig gewond. Betuigingen van deelneming. Zooals te begrijpen is heeft de telefoon gisteren geen moment stilgestaan op het hoofdkantoor van de KJL.M De directie ontving van vele zijden bewijzen van deel neming met dit ongeluk. De minister-president dr. Colijn zond een schrijven van rouwbeklag, de burge meester van Den Haag mr. de Monchy. bracht de directie een bezoek en de minis ter van Waterstaat, ihr. ir. van Lidth de Jeude vaardigde den directeur van den luchtvaartdienst den heer van Ede van :1e" Pais af om ziin medeleven te betuigen. Ook de directeur-generaal der P.T.T ir Damme en de voorzitter van de Kon. Ne- deriandsche vereeniging voor luchtvaart, ir de Kok. gaven van hun belangstelling blijk. Voorts kwamen er vele telegrammen, ook uit het buitenland, binnen. Heden verklaring van Baldwin! In de lagerhuiszitting van gisteren heeft minister-president Baldwin, in antwoord op een desbetreffende vraag van Attlee, ver klaard, tot zijn spijt nog geen nadere me dedeeling te kunnen doen. maar te hopen daartoe vandaag in staat te zijn. Atlee vroeg vervolgens: „Kan de minister president ons tenminste goede hoop geven, dat inderdaad Donderdag een verklaring zal worden afgelegd, want de onrust in den lande neemt toe". Baldwin antwoordde: Ik kan het lager huis de verzekering geven, dat niemand zich daarvan meer rekenschap geeft dan ik. Bellenger, van de labour-oppositie vroeg vervolgens, of de minister-president wel de groote financieele moeilijkheden besefte, welke voor een deel der bevolking uit dit langdurig uitstel voortvloeien, en of de minister-president zoo vriendelijk zou wil len zijn, den vorst de noddzakelijkheid van een spoedige beslissing onder de oogen te willen brengen (geroep: oh! oh!) Baldwin antwoordde: „Ik kan Bellenger verzekeren, dat dit mij niet ontgaat". De ministerraad, die vervolgens in het lagerhuis plaats vond, duurde ongeveer een uur. Naar men aanneemt zal het kabinet niet opnieuw bijeen komen voor de ver wachte verklaring van Baldwin vandaag in het lagerhuis zal zijn afgelegd. De koning ontving in fort Belvedère be zoek van verscheiden leden der koninklijke familie, o.a. van koningin Mary. Volgens in parlementaire kringen ontvangen inlichtingen, heeft Baldwin in de kabinetszitting van gisteravond medegedeeld, dat de koning aan het einde van dien dag niet bereid was. af te zien van ziji% huwelijksplannnen. De parlementsleden zijn dan ook van meening, dat troonsafstand de eenige oplossing voor de crisis is; waar het niet de bedoeling is, de grondwet in eenig opzicht geweld aan te doen. Men voegt hieraan echter toe, dat alles ondergeschikt blijft aan de beslissing van den koning, die, naar men gelooft, vanochtend zal vallen. Ingeval koning Edward zou besluiten af stand van den troon te doen. zou, naar de parlementaire redacteur van Reuter mede deelt, de acte van troonsafstand, naar men meent, direct worden geteekend en zou de hertog van York als vermoedelijke erfge naam den koning opvolgen. Een wetgevende maatregel zou daartoe worden vereischt. Een zoodanig wetsontwerp zou vandaag in het Lagerhuis kunnen worden ingediend. De beraadslagingen er over zouden morgen kunnen worden gehouden en het wetsont werp zou, indien noodig, door beide huizen nog voor het einde der week kunnen wor den aangenomen. Alles is gereed voor abdicatie. De regeeringen van de dominions zijn in kennis gesteld met de parlementaire maatregelen, welke genomen zullen wor den in geval van abdicatie. De dominions nemen gelijke maatregelen Gisteravond heeft minister-president Baldwin de leiders der oppositie, sir Ar chibald Sinclair en Attlee ontvangen. Ver moedelijk heeft hij hen op de hoogte ge bracht met het verloop van de constitutio- neele crisis en de maatregelen, welke ge nomen zijn voor het geval de koning af treedt. De beide politici kunnen thans met hun fractie overleggen, welke houding zal worden aangenomen. Alle wettelijke maatregelen voor abdi catie en opvolging zijn genomen en zijn gereed. Tot diep in den nacht zijn aller lei besprekingen gevoerd. De bladen bereiden op afstand voor. De bladen bereiden over het algemeen hun lezers er op voor, dat de koning heden afstand zal doen van den troon. In een hoofdartikel schrijft de „Daily Telegraph" dat men in welingelichte krin gen algemeen van oordeel is, dat de koning onbewogen bleef voor de ernstige politieke beschouwingen, welke de minister-presi dent hem in de jongste besprekingen voor oogen heeft gesteld. Het blad verklaart ver der, dat de beslissing niet te lang mag worden uitgesteld, het geheele rijk staat in spanning en de desillussie neemt toe. De fundamenten, welke men duurzaam achtte, brokkelen af en er bestaat gevaar voor een vlek op den kroon. De „Morningpost" zegt, dat geen defi nitieve beslissing zal worden genomen, voor Baldwin heden zijn rede in het Lagerhuis zal hebben gehouden. Indien het aftreden van den koning wordt aangekondigd, zal vermoedelijk hieraan worden toegevoegd, dat de hertog van York bereid is in zijn plaats te Tegeeren. De „Daily Mail" schrijft, dat tot de laatste minuut van 't laatste uur het land zal bidden, dat de koning zal besluiten niet af te treden. Bagage overgebracht van Fort Belvedère naar Londen. Kort na elf uur gisteravond heeft een wagen, welke gebruikt wordt voor het vervoer van bagage, Fort Belvedère verlaten. Het voertuig begaf zich met groote snelheid in de richting van Londen; de wagen was geheel met koffers gevuld. De geestelijkheid onverbiddelijk. De bisschop van Coventry heeft een rede uitgesproken over de constitutioneele crisis tijdens een conferentie van zijn diocees te Leamington. Hij verklaarde o.m.: „Veel kwaad is reeds gedaan, ieder uur van uit stel is gevaarlijk, wij bevinden ons allen in een toestand van diepe vernedering. Tot wij zekerheid hebben over den afloop van de tegenwoordige situatie, is het on tegenzeggelijk onze plicht, te blijven bidden, opdat God zijn dienaar, onzen koning, op den goeden weg geleiden zal. Laat ons er aan denken, dat het voor ons allen in tijden van crisis plicht is de dingen van verre even goed als van nabij te zien". De fascisten voor den koning. Tijdens een fascistendejeuner heeft sir Oswald Mosley een rede gehouden, waarin hij over de constitutioneele crisis o.m. het volgende zeide: „Wij zullen niet toestaan, dat de koning den troon verlaat, zonder dat het Britsche volk geraadpleegd is Vóórdat er sprake kan zijn van abdicatie moet de kwestie aan een stemming van het land worden voorgelegd en zoo noodig moeten ook de dominions stemmen. Wij zullen niet dul den, dat een junta van politici den koning dwingt, van den troon afstand te doen en ik ben van meening, dat wij door eergevoel gehouden zijn, den vorst te steunen. Het is niet aan ons, deze kwestie uit te maken, het volk zal zich hebben uit te spreken over de kwestie wanneer ze aan het volk zal worden voorgelegd. Wij hebben de kroon niet in de politieke arena getrokken, maar nu dit een voldon gen feit is. zou het een bewijs van lafheid en deloyaliteit zijn, wanneer wij bleven zwijgen. Ministers zonder eenig mandaat in deze aangelegenheid hebben geen enkel gezag. Wij zijn een volk, dat zich in den oneervollen toestand bevindt van een man, die zijn contract heeft verbroken, terwijl de koning trouw gebleven is aan zijn eed, te handelen volgens den raad van zijn ministers". 1123 (Ingez Med.) (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. AAN MUZIEKVRIENDEN. Op 16 Nov. j.l. werd hier ter stede op gericht het „Leidsch Studenten Kamer orkest", hetwelk zich ten doel stelt, aan hen die in Leiden studeeren, gelegenheid te geven om klassieke kamermuziek te be oefenen, terwijl ook uitvoeringen in het publiek op 't programma staan. Leider zal zijn de heer Hans Brandts Buys. Om als commissie van advies op te treden zijn be reid gevonden prof. A. J. Wensinck, mr. P. J. Idenburg en dr. M. D. Horst. Reeds werd een welwillende toezegging ontvangen omtrent een lokaal waar gere peteerd zal kunnen worden, doch een piano ontbreekt. Is er niet een muziekliefhebber bereid, een piano welke toch niet gebruikt wordt, ter beschikking van het gezelschap te stellen? Antwoord gaarne Ingewacht bij den ab-actis R. Horst, Terweepark 5, Leiden. PREDIKBEURT NIEUW VENNEP. Chr. Geref. Kerk; Vrijdag nam. 7 uur, de heer Aangeenbrug, NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Daarle (toez. i M. B. Ver kerk, te Oude-Tonge Te Middelharnis. D Th Keek te Staphorst. Bedankt. Voor Genemuiden, K. v. d. Pol te Boven-Hardinxveld. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Westeremden, J. v. Hoegge, cand. te Utrecht en B. Jongeling, cand. te Rotterdam-Zuid. Beroepen. Te Utrecht (als hulppred), J. G. W. Terhaak, cand. aldaar. STRAATSCHENDERIJ TE RIJNSBURG. Een abonné uit Rijnsburg, beklaagt zich over straatschenderij beschadiging van eigendommen enz. vooral des avonds, te Rijnsburg, waartegen volgens inzender, door de politie te weinig handelend wordt opgetreden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9