LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 10 December 1936 STADSNIEUWS TELEGRAMMEN IAAT/TI JBEMCUTIN Telef.666 LAND- EN TUINBOUW BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN VERKEER OP DEN OVERWEG BIJ DEN KIJNSBURGERWEG OP 7 JANUARI A.S. In verband met den voorgenomen 10- minuten-dienst der spoortreinen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft terzake van bovenge noemd onderwerp een schrijven gericht aan de Directie der Nederlandsche Spoor wegen. Daarin merkt de Kamer o.a. het volgende op: Allereerst zullen de vele treinen, komen de uit de richting Den Haag in de ochtend uren slechts voor een klein gedeelte in Leiden behoeven te stoppen daar het ver keer vanuit Den Haag naar Leiden en vanuit Leiden in de richting Haarlem op dien tijd van den dag gering zal zijn. Deze treinen zullen derhalve grootendeels Lel- aen zonder stoppen kunnen passeeren. wat met het oog op de openstelllngstijden van den spoorwegovergang van zeer groote bc- teekenis is. daar anders het wegverkeer zou moeten wachten totdat de reizigers te Leiden zijn uit- en ingestapt en de trein den overweg is gepasseerd Als de reizigers terugkeeren. zal 't naar de meening der Kamer aanbeveling ver- d.enen afzonderlijke treinen van uit Den Haag naar Leiden te dirigeeren. welke der halve alsdan niet den overweg behoeven te passeeren. De andere treinen kunnen als dan volbezet tot Haarlem doorrijden, wat aan de vervoerseconomle ten goede zal komen Ook deze treinen zullen derhalve niet in Leiden behoeven te stoppen, waar door ook op dien tijd van den dag niet on aanzienlijke tijden vrij zullen komen, waarop de overweg voor liet wegverkeer zal kunnen worden opengesteld. Tevens geeft de Kamer zeer ernstig in overweging om dien dag geen kleine trein- „tellen. maar liefst treinstellen van min stens 10 a 12 wagens te gebruiken. Alsdan zal het mogelijk niet noodzakelijk zün om den geheelen dag een tien minutendlenst In te voeren- De Kamer kan zich voorstel len. dat dit laatste eenige bezwaren zal ontmoeten, maar naar de meening der Ka mer zal al het mogelijke moeten worden gedaan om deze bezwaren zoo goed moge lijk te ondervangen Dat een dergelijke maatregel tevens van het erootste belang Is voor het wegverkeer cp alle andere spoorwegovergangen op deze iiin. behoeft geen verder betoog. De Kamer spreekt tenslotte de verwach ting uit, dat de Directie, de rechtmatige bezwaren van het wegverkeer erkennende, ai het mogeliike zal willen doen om aan deze bezwaren tegemoet te komen. VERGADERING VAN DEN ARMENRAAD Voorstel tot reorganisatie aangenomen. Onder leiding van den waam. voorzitter, dr. H. J. M. Boonacker. vergaderde gister avond de Armenraad. In zijn openingswoord merkte dr. Boon acker op, dat de voorzitter pastoor G. A. Smit, in verband met de moeilijkheden van de voorgenomen reorganisatie van het bureau gemeend heeft te moeten aftreden, en gaf hij uiting aan de groote erkentelijk heid voor al hetgeen Dastoor Smit vele jaren lang voor den Armenraad heeft ge daan. In de vacature van plaatsvervangend bestuurslid, ontstaan door het aftreden van den heer J. Mulder, werd de heer P. van Weeren gekozen. Vervolgens kwam aan de orde een voor stel van het bestuur tot reorganisatie en bezuiniging, leidende tot een aanzienlijke verlaging van het budget. Nadat uit de vergadering eenige vragen waren gedaan en deze door het bestuur waren beant woord, vereenlgde de vergadering zich met het voorstel. De voorzitter deelde nog mee. dat aan den Armenraad Is verzocht een commissie van samenwerking voor Bijzondere Noo- den in het leven te roepen, waarna hij de vergadering sloot. ALGEMEENE NED. VAKCENTRALE BESTUURDERSBOND LEIDEN. De algemeene vergadering. Genoemde Bestuurdersbond hield een algemeene vergadering In café Centraal. De 2e voorzitter, de heer Valkenburgh. opende deze bijeenkomst. Na lezing der notulen volgde behandeling van eenige in gekomen stukken. Enkele huishoudelijke zaken werden afgedaan waarop een be spreking volgde over de samen te stellen commissie inzake fondsvorming voor een eigen gebouw. Besloten werd", dat deze commisiie zal bestaan uit vijf personen nJ. het Dag. Bestuur van den Bestuurders- bond en twee leden van de aangesloten vereenigingen Hierna werd nog de werkwijze der com missie in het kort besproken, alsmede het beheer over de ingekomen gelden. Op voorstel van den heer Segaar werd besloten de helft van het kas-saldo van den Bestuurdersbond te storten in de kas van het fonds. De heer Brouwer feliciteerde den heer Valkenburgh, die zich steeds een warm voorstander betoonde voor een eigen ge bouw. met het totstandkomen der com missie, waardoor de mogelijkheid is ge schapen. dat de Bestuurdersbond eerlang een eigen gebouw zal hebben. Hierna volgde sluiting. JAARVERSLAGEN GEMEENTEDIENSTEN. Wti ontvingen nog het gedrukt verslag betreffende den toestand en de werking van den Gem Retnlgings- en Ontsmettings- dienst over 1935 zoomede uittreksels van de verslagen van Curatoren van het Gymna sium. Cip van Toezicht op het M O. en de Plaatselijke Schoolcie over dit zelfde laar. Aan eerstgenoemd verslag is het volgende ont'eend: Totaal werd dit jaar verzameld een hoe veelheid afvalstoffen groot 48.403 M3. waar van is afgevoerd naar de gemeente Nieuw koop 40 681 M3 (v. i 33.577 M3) en het restant of 7.722 M3 (v. j. 10.039 M3) naar het gemeentelijk stortterrein aan de Zijl. Hiervoor werd aan de gemeente Nieuwkoop f. 31.146.45 betaald. Met den baggermolen werd een hoeveel heid diet"ee-ie uit erachten opgehaald groot 7 631 M3 welke dagelijks in onder- lossers oer =leeoboot is afgevoerd naar het B aassemermeer In totaal werd 20 133 M3 specie gebaggerd Afgevoerd werd een hoeveelheid straat- vul' groot 2 609 M3. Onged-eot werd een hoeveelheid specie groot 1.072.5 M3. GOUDEN DOCTORAAT. Zondag 13 December a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat dr. J. Broers te 's Gravenhage, aan de universiteit alhier promoveerde tot doctor in de faculteit der geneeskunde. Veilig Verkeer. De remmen- en lichtweek voor wielrijders. Het geven van een teeken bij richtingverandering. De Vereeniging voor Veilig Verkeer schrijft ons: De wettelijke verkeersteekens. welke de wielrijder moet geven, zijn gemaakt in het belang van zijn eigen en van anderer vei ligheid. Wie mede van het wegdek gebruik maakt, hetzij als bestuurder van motorrij tuigen of handwagen, hetzij als voetganger, moet precies de bedoeling van den wiel rijder kunnen begrijpen. Deze dient er dan ook voor te zorgen, dat de teekens door hem duidelijk en vooral tijdig worden ge geven. Het teeken van richtingverandering moet tijdig met uitgestrekten arm worden gege ven, alvorens de richtingsverandering wordt toegepast. Bij velen is dit teeken verslapt tot een lichte handbeweging, die even wordt kenbaar gemaakt. Het tijdig en dui delijk aangeven van richtingverandering is een eerste vereischte en van het grootste belang voor de verkeersveiligheid. Ook de bedoeling om vaart te verminderen of te stoppen dient tijdig te worden aangeduid door het op en neer bewegen van den lin kerarm. De wielrijder moet zooveel mogelijk de uiterste rechterzijde van den weg houden. Het veiligst rijdt men op het rijwielpad en 't is dus verstandig daarvan zoo mogelijk gebruik te maken. Geeft op kruispunten en op punten van vereeniging van wegen aan den weggebrui ker aan Uw rechterhand voorrang en bij nadering van een voorrangsweg ook aan het'verkeer van links. De wielrijder moet dus. wanneer hij een voorrangsweg nadert, welke als zoodanig kenbaar moet zijn gemaakt, het van links komende snelverkeer op den voorrangsweg eerst laten passeeren. De rijweg is een gevarenzone. De wiel rijder. die ophoudt met rijden, moet zich dan ook zoo snel mogelijk uit deze gevaren- zóne verwijderen en niet door onnoodig op den rijweg te vertoeven, vrijheid en veilig heid van zichzelf en van anderen in gevaar brengen. Alleen hij, die de verkeersregelen in acht neemt, bevordert veilig verkeer. M. T. G. S. De Leidsche H.B.S.-ver. M.T.G.S. organi seerde in Huize Feenstra een brldge-drive, volgens Scheveningsch systeem, waaraan 10 paren deelnamen. De uitslagen waren: Noord-Zuid: 1. Nellie HoekstraJ. de Bruin; 2. P. A. RavelliC. H. Hins Oost-West: 1. A. J. J. v. d. Mey—O. Crab- bendam; 2. G. DelfosB. A. Harteveld. TENTOONSTELLING VAN MODERN ZET- EN DRUKWERK. Causerie van den heer A. S. Boone. In de bovenzaal van het gebouw Patri monium is gisteravond vanwege den Ned. Chr. Grafischen Bond. afdeeling Leiden, een tentoonstelling gehouden van modern zet- en drukwerk. Bij den aanvang hield de heer A. S. Boone een korte causerie over het onderwerp: „Iets van de grafische technieken". Spr. vertelde daarin het een en ander van de ontwikkeling van de vorm geving in de typografie gedurende de laat ste tientallen jaren, waarbij hij er op wees dat na het jaar 1904, de allesoverheerschen- de ornamentstukken langzaam gaan ver dwijnen en er een zoeken naar andere vor men komt. Spoedig komt daarbij de lijnen- richtlng op, die weliswaar veel studie mee bracht. maar op den duur ook groote vol doening gaf. Enkele jaren was de lijnen- richting „mode" maar spoedig kwam er weer wat anders, nX de elementaire typo grafie. Getracht werd met elementaire mid delen, dus alleen met letters Iets bijzonders te verkrijgen. Dit was evenwel ook niet meer dan een modegril, hoewel uit dit alles samen toch de moderne vormgeving is ge groeid. Voor de moderne vormgeving zijn geen vaste regels te stellen.Ieder werkstuk vraagt weer een anderen vorm. De tekst is daarbij leiddraad. Het zetsel moet logische ver houdingen bezitten, hetzij men toepast het mldden-as, het hangend-, het staand- of wel het centrische ontwerp. We hebben thans een zgn. vrije richting. Om de eigen Nederlandsche typografie, welke momenteel op hoog peil staat, te veredelen is veel studie noodig, waartoe spr. ernstig aanspoord. Er is dan zeer veel te bereiken. Spr. stond tenslotte afzonderlijk stil bij diepdruk, vlakdruk en hoogdruk en de ver schillende daarbij te pas komende pro- cédé's en technieken. Daarna werd de tentoonstelling bezich tigd. Vooral voor den vakman was zij zeer interessant. Er was een groot aantal mooie drukwerken bijeengebracht, afgestaan door verschillende patroons en bondsleden en daarnevens trokken vooral de aandacht de geteekende en gedrukte ontwerpen voor diverse prijsvragen en de teekeningen ver vaardigd door cursisten voor de akten let terzetten en boekdrukken. Ook het bind werk werd gedemonstreerd. Er bestond voor de interessante expositie veel belang stelling. DIRECTCIE RIJKSZUTVELSTATION. Bij KB. van 2 December 1936 is met ingang van 1 Januari 1937: a. aan dr H. E. Th. van Sillevoldt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van het.Rijkszuivelstation alhier, onder dankbetuiging voor de door hem be wezen diensten; b. benoemd tot directeur van het Rijks- zuivelstation alhier, dr. C. I. Kruisheer, thans directeur van den Keuringsdienst van Waren te Enschedé, over wien wij kort geleden reeds verscheidene biografi sche bijzonderheden mededeelden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. Firma J. J. Gijzenij en Zoon. Handel ln Lompen en Metalen. (B.P.). Waard 5 Lel den. Vennooten: Wed. G. Gijzenij—Ouwe hand, T. Gijzenij en J. J. Gijzenij. W. B. V. „DE EENDRACHT". Uitslag van den tuinwedstrijd, Gisteravond had in de Graanbeurs de feestavond plaats van Maatschappelijk Werk, uitgaande van de woningbouwver- eeniging „de Eendracht". Op dezen avond werden tevens de prijzen voor de tuinwed strijden uitgereikt. De voorzitter, de heer J. Poellejoe. ver welkomde de aanwezigen en in het bijzon der den voorzitter der Oegstgeester tuln- vereeniging, den heer Simon Thomas. Spr deelde mede dat van de 144 tuinen er 112 hadden deelgenomen. Er zijn 81 prijzen toegekend. De jury bestond uit de heeren Joh. Jonker. A. Galjaard J Mater en J. v. d. Berg. De heer Jonker reikte de prijzen uit, na gewaarschuwd te hebben, van de wedstrij den geen prtjsjagerij te maken. De uitslag was als volgt: Kleine achtertuinen A: L. de Graaf— Smit le pr.; A. Mieremet 2 pr.. J. Goddijn 3e pr. Groote achtertuinen: D. Ernst le pr., D. de Haan 2e pr.. W. Dool, P. Helvensteln en C. Blansjaar 3e pr. Achtertuinen Vaklieden: J. v. Putten le pr.. A, Hendriksen 4e pr. KI. achtertuinen B: G. de Water Xe pr., G. Jansen 2e pr., L. Klinkhamer, J. v. Hei ningen, C. v. Velsen. J. Teger, P. Blansjee 3e pr„ H. v. Houte, H. Bokem en C. Oost veen Heering 4e pr. Groote achtertuinen B: J. de Jager, G. Onvlee en W. v. Putten le pr.. B. J. Lim burg, H. J. Pot, W. Sinteur, J. v. Tongeren, H. v. d. Tuin .W. de Romeyn, P. Filllppo en G. Schimmel 2e pr.. terwijl 16 leden een derde en 14 leden een 4en prijs kregen. Voortuinen A: P. v. Dam le pr. D. v. d. Zeeuw 3e pr. Voortuinen B: G. Boom, P. Blansjee en W. de Romeyn le pr.: J. Hundersmarlk, P. Piket, B. J. Limburg en J. Laman 2e pr., C. Sieval, J. Arnoldus en C. Blansjee 3e pr. Vaklieden: A. Hendriksen 3e pr. GevelversieringA. P. Valk le pr., A. W. H, Teeuwen en J. den Hoed 2e pr.. W. de Zwijger en J. v. d. Linden 3e pr„ I. Bro- mans en J. Moenen 4e pr. De wisselbeker werd gewonnen door den heer J. de Jager met 82 punten. De avond werd verder opgeluisterd door het optreden van het trio Gerritsen, den heer Teunissen, mej. Jeanne Houten, en het dubbel mannenkwartct „Sempre Avantl. OUDERAVOND KOOIPARKSCHOOL. Een genoeglijke bijeenkomst. Gisteravond, hield de Koolparkschool, hoofd de heer C. P. van der Ble, haar jaar- lijkschen ouderavond, Na het zingen van Ps. 42 1, las de heer Goslinga Jesaja 9, waarna hij voorging in gebed. Nadat hij allen hartelijk welkom had geheeten, volg de de vertooning van „Vroeger". De heer Cuperus nX bootste met zijn jongens een klas na uit lang vervlogen eeuwen, toen de meester nog de staf zwaaide met lange Dultsche pijp en plak en de jongens, be halve duiten ook stukken' kaas en spek meebrachten naar sctaol om den meester in het leven te houden.' In de pauze begaven het personeel en de ouders zich naar 'de klassen, waar zij het werk hunner kinderen konden bezichtigen en een en ander met den betrokken leer kracht bespraken. Na de pauze hield de heer Schinkel een inleiding over: „Ons heerlijkst bezit". Spr. liet den Bijbel zien als het heerlijkst be zit onzer school, een bezit, dat nooit ge noeg gewaardeerd kan worden; het richt zich Immers speciaal op het eeuwige leven der leerlingen! De heer Goslinga dankte den spreker voor zijn prachtige Inleiding, waarvan allen hadden genoten. Om kwart voor elf werd gezamenlijk Ps. 25 6 gezongen, waarna de heer Van der Ble dezen genoeglijken avond met dank gebed sloot. KERSTTOESLAG VOOR WERKLOOZEN Het bestuur van de Leidsche Werkloo- zen Vereeniging verzoekt ons de volgende rectificatie te willen plaatsen; In het ge zonden afschrift van het adres aan B. en W. van de gemeente Leiden aan de redac tie van het Leidsch Dagblad ls een sto rende schrijffout geslopen. Er wordt n.l. 'esproken de Kersttoelage te verhoogen lot 50"/», dit moet zijn 35" ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het economisch doctoraal examen Indologie de heeren S. Lopez Car- dozo (Leiden) en P. W. Johan (Leiden). Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten, de heer C. Luiten (Den Haag). BIJEENKOMST BUURTCOMMISSIE OUDE VEST—OUDE SINGEL. Inzake de a.s. feesten. In de gisteren gehouden vergadering van bovengenoemde commissie is besloten af te zien van het doen aanbrengen van een versiering. Het ligt echter Jn de bedoeling om op Vrijdag 8 Januari as. des avonds van 8 tot 10 uur een verlichte boot te doen varen van de Haven tot het Galge water en retour. Aan boord van dit vaartuig zullen een tweetal muziekcorpsen zich om beurten doen hooren, terwijl naar verhouding der beschikbare financiën en behoudens goed keuring der betreffende autoriteiten, op het Galgewater een vuurwerk zal worden ontstoken. Ook de Leidsche Geitenfokvereenlglng heeft op opgewekte wijze met de kinderen der leden in het gebouw van den R.K Volksbond het Sint Nicolaasfeest gevierd. De voorzitter, de heer J. J. Jonk sprak 'n kort welkomstwoord, waarna de kinderen werden getracteerd en o.a. onthaald op een poppenkastvoorstelling. Mevr. v. Doom begeleidde de toepasselijke versjes aan de piano. Tot besluit kregen alle kinderen uit handen van den Sint een geschenk mee naar huis. Inzake ons verslag omtrent de ver plaatsing van de Pontschool zij nog gemeld, dat de licht- en telefooninstallatie werd verzorgd door de firma van Houten alhier. HET PROCES-FRANKFURTER. CHUR. 10 Dec. (Zw Tel. Ag.). - Heden ochtend is het proces tegen Frankfurter hervat met het verhoor van den beklaagde over den moord. Hij gaf een nauwkeurig verslag van de daad Vervolgens werd een aantal stukken uit de correspondentie van den beklaagde met zijn bloedverwanten voorgelezen, waarna de eenige getuige van den moord, de weduwe van het slacht offer. mevrouw Oustloff, werd gehoord Het getuigenis van de weduwe van Oust loff bevestigde de reeds bekende feiten. Zij verklaarde o.a.. dat de telefoon-gesprekken van haar man dikwijls werden gestoord, waarover haar man zich herhaaldelijk ver bolgen toonde. Hij heeft evenwel nooit door de telefoon gesproken over „Saujuden", zoo als beklaagde meende te hebben gehoord. Frankfurter verklaarde, dat vooral het lezen van den „Stuermer" ziin haat tegen het nationaal-soclallsme heeft opgewekt. Hedenmiddag zal het requisitoir plaats hebben. PERMANENTE NEUTRALITEITSWET. WASHINGTON. 10 Dec. (A.N.P.) Onder aandrang van de oorlogsbedrelging ln Europa, ls de regeering voornemens het nieuwe Congres zoo spoedig mogelijk een permanente neutrallteltswet te doen aan nemen. welke den president breedere be voegdheden verstrekt om de Vereenlgde Staten buiten buitenlandsche conflicten te laten. Men zie voor verder Stadsnieuws pag. 4 van het Tweede Blad. DE STRIJD IN SPANJE. Vertegenwoordigers van Duitschland en Italië uit het Baskenland ver bannen. De Matin" verneemt uit Bilbao, dat de Baskische regeeringde vertegenwoordigers van de Dultsche en Italiaansche regeering van haar gebied heeft verbannen. Zij moesten het gebied binnen 48 uur verlaten. Deze termijn is naar verluidt gisteren be ëindigd Verder wordt uit Bilbao bericht, dat gis teren de Baskische regeering onder voor zitterschap van Agulrre vergaderde. Over wogen werd of het mogelijk zou zijn ook naar andere landen dan Frankrijk, waar de regeering momenteel vertegenwoordigers heeft, delegaties te zenden. Deze delegaties zouden een zuiver commercieel karakter hebben. Louis de la Prée in levensgevaar. De correspondent van de „Paris Solr" ln Spanje, Louis de la Prée, die gewond werd toen het vliegtuig, waarmede hij van Ma drid naar Parijs vloog, nabij Madrid door een vliegtuig der nationalisten omlaag werd geschoten, bevindt zich in levensge vaar. De geneesheer van het Fransche hospi taal te Madrid, waar hij wordt verpleegd, durven niet tot chirurgisch Ingrijpen over gaan, omdat de gewonde te zwak is. Bulten de kwetsuren heeft ztch thans nog buikvliesontsteking geopenbaard. DE NOBEL PRIJS VOOR DEN VREDE. OSLO 10 Dec. (D.N.B.) Heden zal offi cieel de Nobel-prijs voor den vrede aan de winnaars worden overhandigd. In tegenstel ling met het gebruik zal de koning van Noorwegen niet bij deze plechtigheid aan wezig zijn. In politieke kringen wordt verklaard, dat de regeering hiermede tot uitdrukking wil brengen, dat zij niets te maken heeft met het toekennen van den prijs. OUD-MINISTER WASILEWSKI OVERLEDEN. WARSCHAU, 10 Dec. (Havas). De eerste minister van buitenlandsche zaken van Po len, Leon Wasilewskl ls hedenochtend plotseling tengevolge van een hartverlam ming overleden. Hij bereikte een leeftijd van 66 jaren en was een groot vriend van wijlen Pllsudskl. BINNENLAND. De ramp van de Lijster bij Croydon. De toestanci van mej. Bongertman, Zooals reeds hedenmorgen uit Londen gemeld werd, maakt mej. Hilde Bongert man. stewardess van de KX.M., die op zoo gelukkige wijze by het ongeluk van de Lijster gespaard is gebleven, het goed. Bj| nader onderzoek is gebleken, dat zij ten gevolge van .den val een paar ribben heeft gekneusd. Dr. K. Slotboom, de geneeskun dige van -de KX.M., zal' bepalen wanneer mej. Bongerman naar Nederland zal terugkeeren. Nader wordt vernomen dat de naam van den om het leven .gekomen Dultschcr Mercer 'verkeerd blijkt te zijn opgegeven De naam van dit slachtoffer ls Frltz Mergel, dfe woonachtig was te Harburg. De toestand van den Duitschef Schubach ls zeer gunstig. De heer en mevrouw Bongertman naar Londen. De heer en mevrouw Bongertman, de ouders van de stewardess van de veron gelukte „Lijster", mej. Hilda Bongertman, zijn vanmiddag twee uur met de „Toekan" naar Londen vertrokken om hun dochter ln het ziekenhuis te bezoeken. DE MOORD IN DE GROOTE BICKER. STRAAT TE AMSTERDAM. In den afgeloopen nacht heeft de recherche.te Amsterdam in een woning ln dén Jordaan een tweeden jongeman gear resteerd, tegen wien aanwijzingen bestaan dat hij met den reeds in hechtenis zitten- den verdachte medeplichtig ls aan den moord op de 61-jarlge Juffrouw Teesellng ln de Groote Bickerstraat aldaar. Beide verdachten ontkennen. Er zijn by de huiszoeking ln de woningen van de belde arrestanten geen voorwerpen gevonden, afkomstig uit de woning in de Groote Bickersstraat, maar wel zijn brie ven gevonden, waarin aanwijzingen ston den omtrent deze misdaad. Men gelooft dat dit misdrijf voor de daders ln alle opzichten een mislukking is geweest. De daders hadden gedacht bij deze zonderlinge oude juffrouw een groot bedrag aan geld te vinden, maar daarin zijn zij bedrogen uitgekomen. Het ls boven dien aan grooten twijfel onderhevig, of het opzet ls geweest de oude vrouw van het leven te berooven. En men neigt meer naar de meening dat het hardhandig optreden van de beide mannen gevolgen heeft ge had, die zij vooruit niet Hebben kunnen voorzien. 4556 ungez Med.) Cursus voor tuinarchitectuur wordt naar Boskoop verplaatst. Naar wij uit goede bron vernemen, is de particuliere Inrichting voor opleiding van tuinarchitecten, gevestigd te Rijswijk ln „Huls te Lande" omgezet in een rijks inrichting. De cursus zal gehouden en ge vestigd worden te Boskoop in de Rijks- tuinbouwschool. ONGELUK OF MISDAAD. Gisteravond heeft de Belgische douane op 7 K.M. afstand van de Nederlandsce grens, onder de gemeente Calmphout, in een sloot het lijk gevonden van zekeren C. Maas, afkomstig uit Wouw. De man was gistermorgen per vrachtauto, geladen met mest, van Wouw naar Mechelen vertrok ken. Van den vrachtwagen werd geen spoor ontdekt, terwijl de portefeuille van het slachtoffer op den berm van den weg lag. Het parket te Antwerpen stelt een uitge breid onderzoek ln. Het slachtoffer was vader van acht kinderen. DE JACHTPARTIJ OP SCHIERMONNIKOOG. Door fraai weer begunstigd. De Jachtpartij op Schiermonnikoog, waaraan Prins Bernhard deelneemt, wordt door fraai weer begunstigd. Vanmorgen omstreeks negen uur ls de Jacht, met acht jagers en dertig drijvers, begonnen. Tegen het middaguur waren ongeveer 130 hazen bult gemaakt. Veel ander wild dan hazen was er toen nog niet geschoten, hoewel de juiste getallen niet bekend zijn. Schiermonnikoog leverde hedennacht een ietwat ongewonen aanblik op. Den gehee len nacht brandde de straatverlichting, terwijl een viertal veldwachters surveil leerde. TWEEDE KAMER. GEBOREN Matthljs, zn. van G. Keereweer en C. Otterspeer Antonetta Johanna, dr. van J H. v. Os en Chr. Heil Friedrich Wil helm, zn. van Th. Vodegel en M. Bijleveld Christiaan, zn. van Chr. Muller en T. Menzo Eugène Theodoor Maria, zn. van C. Sistermans en Chr. M. Jonkheer Pie- ternella Maria, dr. van P. J. Brands en P. C. Hameteman Maria Theodora, dr. van J. v. d. Post en M. C. Klijn Jan, zn. van P. S. G. den Hollander en G. Snoeker Hendrik Pieter, zn. van H. Blnnekamp en N. v. Beyeren Hylke Egges, zn. van C. Beekenkamp en I. J. P. Visser. GEHUWD J. Carton, jm. en J. Swets, jd. D. C. Wagemaker, Jm. en S. L. Kooijman, jd. OVERLEDEN L. v. Vuren—Mallpaard, vr., 44 j. H. v. Niel, wedn., 88 J. (Vergadering van heden). Aan de orde ls de stemming over de mo ties van den heer Wijnkoop om uit te spreken le dat invoering van den 8-urigen arbeidsdag voor alle groepen van het spoorwegpersoneel noodzakelijk is, 2e dat elk nacht-dienstuur van het spoorwegper soneel op anderhalf daguur moet worden berekend. Ze worden verworpen bij zitten en op staan (vóór alleen de communisten). Na eenig debat wordt z. h. st. besloten, hedenavond de begrooting van het depar tement van defensie voor 1937 aan de orde te stellen en het ontwerp-vestigingswet te plaatsen aan het einde der agenda. Aah de orde zijn de volgende wetsontwer pen; Goedkeuring van het protocol van 1 Juni 1935 inzake wijziging van eenige ar tikelen van het verdrag houdende regeling van de luchtvaart van 13 Oct. 1919 c.a.; Wijziging van het achtste hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1935 (verschillende onderwerpen); Voorziening ln de behoefte aan kasgeld voor den Indischen dienst hier te lande gedurende 1937; Voorziening in de behoefte aan kasgeld voor den Surlnaam- schen dienst hier te lande gedurende 1937, 1938 en 1939; Wijziging en verhooging van de begrooting van het Staatsmuntbedrüf voor 1935 (verschillende onderwerpen); Wijziging en verhooglng van het- zevende hoofdstuk b der Rijksbegrooting voor 1935 (verschillende onderwerpen); Regeling van den Invoer van kunstzijden garens; Hein van tricotgoedcren; idem van sloten; Wij ziging van het tiende hoofdstuk a der Rijksbegrooting voor 1935 (verschillende onderwerpen)Verhooging van de begroo ting van het staatsbedrijf der algemeene Landsdrukkerij voer 1936 (kosten van ver nieuwing llftinstallatie)Wijziging van de begrooting van algem. burg. pensioenfonds voor 1935 (kosten werkzaamheden kaart- register). Ze worden zonder debat en z. h. aangenomen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2