YSCOLA'S - LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 10 December 193 PARLEMENTAIR OVERZICHT BINNENLAND Pirandello overleden. FINANCIEN TWEEDE KAMER. BEGROOTING VAN HET VERKEERSFONDS. 3498 (lngez Med.) Heel veel nieuws heeft ook de minister over het Verkeersfonds niet kunnen zeggen. Evenals vorige malen heeft hij ook thans betoogd, dat in coördinatie van het ver keer geen bevoorrechting van de Spoor wegen mag worden gezien. Als de regee ring werkelijk de Spoorwegen voorstaat, hoe komt het dan dat er zulk een groot tekort blijft. De regeering bevoordeelt de spoorwegen echter niet, maar aldus de minister zij wenscht ook geen steun te géven aan hen, die de spoorwegen bij het overige verkeer willen achterstellen. Alle betrokken verkeers-bedrijven moeten aan de coördinatie meewerken; de regeering zai daarbij, zoo noodig. aanwijzingen ge ven. De minister heeft beloofd met voort varendheid de verkeers-vraagstukken te zullen regelen, maar men moet niet ver geten. dat ze van ingewikkelden aard zijn. Wat de wegenverbetering betreft heeft de minister toegezegd, dat iedere provincie het zijne zal krijgen Over de tunnelplannen voor de Maas bij Rotterdam verklaarde hij zich thans niet nader te kunnen uitlaten. En wat de zware lasten betreft, die op het motorijverkeer drukken, gaf hij tot op zekere hoogte de redelijkheid van verla ging daarvan toe, maar deze zaak moet nog nader in oogenschouw worden geno men Inzake de Zondagsrust schaarde hij zich aan de zijde van den heer Louwes, die op de noodzakelijkheid van velerlei Zondagsarbeid had gewezen. Wij meenen met deze zaken van meer algemeenen aard te kunnen volstaan; stippen daarbij alleen nog 's ministers mededeeling aan, dat plannen tot verbe tering van de Hoornbrug te Rijswijk zijn ontvangen Nu, die zijn noodig! Bij de afdeelingen dezer begrooting is een ware zondvloed van redevoeringen los gebroken. Dat de afdeeling .Spoorwegen" daarbij een voorname rol speelde, ligt voor de hand. Daarbij werd ditmaal eenige bijzon dere aandacht gewijd aan de positie van het pensioenfonds, welke de heer van Braambeek precair noemde, omdat van de 178 millioen gulden, welke dit fonds bezit, er niet minder dan 157 in het bedrijf zijn belegd, waarmee niets te beginnen is. En de 20 millioen, die resten, zijn nog elders belegd. Eigenlijk, wiskundig berekend, heeft het fonds een tekort van250 millioen. zei de heer van Braambeek. Hoe moet het aan zijn verplichtingen voldoen? Ook andere afgevaardigden hebben inlich tingen op dit punt gevraagd. Met eenigen aandrang werd opnieuw door verschillende sprekers het onderwerp „onbewaakte over wegen" besproken en op meer bewaking aangedrongen. En de personeelsbelangen werden bepleit. Waarbij de heer Wijnkoop met een tweetal moties kwam; één om voor het spoorwegpersoneel den achtuiigen arbeidsdag in te voeren, één om wijziging te brengen in de berekening van den diensttijd des nachts. De minister heeft in zijn antwoord ten aanzien van het Pensioenfonds toegege ven, dat de positie hiervan niet bevredi gend is, al behoeven er dan ook geen fi- nancieele moeilijkheden te worden ge vreesd. Hij hoopt echter een oplossing te kunnen vinden, om verbetering in de situ atie te brengen; ook wordt opneming in het Burgerlijk Pensioenfonds overwogen. Ten aanzien van de onbewaakte overwe gen legde hij de positieve verklaring af, dat een aigemeene bewaking, zooals vroe ger. niet kan worden hersteld, maar er hebben proefnemingen plaats met een be paald nieuw systeem; er wordt eerlijk onderzocht of het uitvoerbaar Is, en men zal er spoedig wel meer van merken. Maar men kan niet alles onderzoeken. Tariefs verlaging bij de spoorwegen? Die durft de minister nu, bij een bedrijf dat met zulke verliezen werkt, niet verder aan, maar toch verklaarde hij zich bereid de moge lijkheid er van te onderzoeken. Voor ver schillende personeels-belangen verklaarde de minister aandacht te hebben; dat hij de moties-Wijnkoop aan de Kamer ont raadde. ligt voor de hand. En voorts keu velde de minister over een aantal speciale pr.nten en streekbelangen, waarover ook afgevaardigden hadden gekeuveld. Na de debat-reis met den trein stapten we in de tram; ook hierover hadden ver schillende sprekers het een en ander op het hart. Men wilde het trambedrijf gesa neerd hbben; men vroeg om bepaalde verbindingen; men wees ook hier op ver schillende personeelsbelangen en op de noodzakelijkheid van goede pensioenrege lingen. En ernstige klachten werden io.a. van mr. Boon) vernomen over den dienst der Rotterdamsche Tramweg-Mij. op de eilanden. Wat dit laatste betreft heeft de minister verklaard, dat er met die maatschappij groote moeilijkheden te overwinnen zijn, ook financieele, maar er is al resultaat be reikt en er zal naar verdere verbeterihg worden gestreefd; zoo noodig worden tram door busdiensten vervangen. Inzake de pensioenfondsen zegde de minister een onderzoek toe, al ontveinsde hij zich niet, dat het vinden van een eventueele nieuwe regeling eenigen tijd zal duren. Bij de steunverleenlr.g aan tramdiensten wordt steeds geval voor geval bekeken. Het vraag stuk der tarieven van trammen en veren is in onderzoek. Bij de afdeeling „Waterwegen" zijn eveneens enkele onderwerpen ter sprake gebracht; een van de belangrijkste daar van waren de scheepvaart-rechten, die vol-. g'"5 verschillende afgevaardigden te hoog zün. ndaag antwoordt de minister. Geconstateerd moet worden, dat de be handeling van deze begrooting bijzonder lang duurt. Op een gegeven oogenblik stonden gisteren bij verschillende afdee lingen te zamen 45 sprekers ingeschreven. Het is zeer de vraag of de Kamer er in zal slagen gelijk haar voornemen is de volgende week met de geheele rijks- bsgrooting gereed te komen. Hoewel in 't parlmentaire leven is alles mogelijk, en als, het moet gaat het in een zeer snel tempo Maar vooral defensie is nog een kluif En de Vestigingswet voor den midden stand is er ook nog! Het nationaal fonds voor bijzondere nooden. Gisteren hebben wij uitvoerig uiteenge zet welke de taak van het nationaal fonds voor bijzondere nooden is. Wij willen thans nog iets meiden omtrent de werkwijze van deze nationale instelling ten behoeve van „stille armen". Ter beoordeeling en be handeling der aanvragen bevordert het fonds de oprichting van plaatselijke com missies van samenwerking. Deze zijn sa mengesteld uit vertegenwoordigers van die instellingen van weldadigheid, die giften verstrekken en moreele hulp bieden. De commissies onderzoeken de gevallen, be raadslagen over de mogelijkheid en wen- schelijkheid van hulpverleening en trach ten het benoodigde bedrag voor bijdragen van verschillende zijden te vinden. Gelukt dit niet ten volle, dan doet zij een beroep op het nationaal fonds. Men tracht steeds naar een afdoende oplossing te streven, den betrokkene advies en moreele hulp te bieden, zijn bedrijf te saneeren en op te bouwen. Door de veelzijdige samenstelling van de plaatselijke commissies van samenwerking en van het nationaal fonds is gewaar borgd, dat iedere groepeering zich verte genwoordigd weet. Reeds 162 commissies van samenwer king zijn in het geheele land werkzaam en door het nationaal fonds als zoodanig er kend, ruim 50 commissies zijn nog in voorbereiding. Zullen ook deze zijn geïnstalleerd, dan zal in vrijwel alle gemeenten met meer dan 10.000 inwoners een orgaan voor deze hulpverlee ning werkzaam en bovendien in vele klei nere gemeenten. In korte tijd is dan over Nederland een net van commissies gespan nen, die de moeilijkste gevallen, welke een instelling alleen niet kan oplossen, in be handeling kunnen nemen. Herhaaldelijk is er in de afgeloopen jaren op gewezen, dat het crisiscomité in vele gemeenten in een behoefte voorzag, omdat het personen van uiteenloopende richting op sociaal terrein bijeenbracht en gevallen behandelde, in welke niemand kon helpen. Deze taak kan een commissie van samenwerking uitste kend vervullen en het is in de enkele maanden, dat het nationaal fonds zijn ar beid verricht, reeds gebleken, dat dit in derdaad geschiedt. In 3 maanden werd in Noord-Holland in 53 gevallen f. 5600 door het nationaal fonds verstrekt, in Zuid- Holland in 53 gevallen f. 4200. Met deze bedragen incluis ontvingen de betrokke nen f. 22.000. In Utrecht schonk het fonds f. 3000 in Noord-Brabant f. 2900, in Gelder land f 2100. ook in de kleinste gemeenten. Men ziet. dat veel geld noodig is om de bijdragen van commissies van samenwer king. van diaconieën of parochiaal arm bestuur, familie of particuliere vereenigin- gen aan te vullen. Moge ieder, die daar toe in de mogelijkheid verkeert, finan- cieelen steun geven aan dit werk voor den naaste, die in nood is, voor de treurige ge vallen, die allen in eigen kring kennen. Sommige plaatselijke commissies zullen in de volgende week een collecte houden, het nationaal fonds zal een klinkend beroep doen op breede lagen der burgerij. MUSICI IN AMUSEMENTS BEDRIJVEN. Proef met een percentagestelsel. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en aanverwante be drijven „Horeca!" heeft na overleg met belanghebbenden, bij den directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling een voorstel Ingediend om voor het verleenen van ver gunningen ten behoeve van bultenlandsche musici in het hotel-, restaurant- en café bedrijf, dancings, lunchrooms enz, een zoo genaamd percentage-stelsel in te voeren, d.w.z. voor iedere onderneming, die regel matig musici doet optreden, een maxi mum-percentage vast te stellen van het aantal bultenlandsche musici, dat in een bepaalden tijd, zoo noodig, kan worden aangesteld. De directeur van genoemden rijksdienst heeft zich bereid verklaard met bedoeld percentage-stelsel een proef te nemen, on der voorwaarde, dat de ondernemingen aan een soepele toepassing van het stelsel daadwerkelijk zullen medewerken, opdat eenerzijds de werkgelegenheid hier te lan de voor geschikte Nederlandsche musici worden behouden en anderzijds zooveel mogelijk kunne worden tegemoet geko men aan de wenschen en belangen der on dernemingen ten aanzien van het optre den van geschikte buitelandsche musici. De bedoeling is thans, dat de werkge vers of hoofden van ondernemingen bij den directeur van den rijksdienst een schema indienen van de aantallen Neder landsche en bultenlandsche musici, die zij per maand in het eerste halfjaar van 1937 zouden willen aanstellen. Aan de betrok ken ondernemingen zal dan worden mede gedeeld of genoemde directeur zich met 't schema kan vereenigen. De onderneming kan dan telkens, tijdig voor de tewerkstel ling van bultenlandsche musici, binnen het raam van het goedgekeurde schema de wettelijk voorgeschreven schriftelijke aanvragen voor het verkrijgen van arbeid door vreemdelingen bij den rijksdienst voornoemd indienen. Ten einde den gang van zaken zoo goed mogelijk te kunnen volgen, dienen de werk gevers of hoofden van ondernemingen aan voornoemden directeur een exemplaar (af schrift) te zenden van elk afgesloten con tract. Dit geldt zoowel voor contracten afgesloten met buiterüandsche als met Ne derlandsche musici. Bedoelde schema's dienen nog deze maand en wel zoo spoedig mogelijk te worden ingediend. PRIJSENQUETE VERBRUIKS COÖPERATIES. Het secretariaat van den Centralen Bond van Ned. Verbruikscoöperaties schrijft ons: Het economisch bureau van den Bond heeft over de week van 30 November5 December j.l. prijsopgaven ontvangen voor de wekelijksche enquête van 20 coöpera ties. Het blijkt, dat, vergeleken bij de vo rige week, de prijzen over het geheel we derom iets, n.l. 0.2 pCt„ gestegen zijn. Was de gemiddelde prijsstijging, vergeleken bij den toestand op 24 September, gedurende de laatste drie weken steeds bijna even groot (n.l. ongeveer 1.8 pCt.), thans is zij 1.98 pCt. Deze nieuwe stijging is een gevolg van het feit, dat de prijzen van vermicelli, griesmeel, Gouda-kaas en vooral boter, iets zijn opgeloopen. De prijsverhooging van boter is een gevolg van het feit. dat de crisisheffing van 75 op 80 cent per K.G. is gebracht. TWEEDE KAMER OVER DE OPSCHORTING VAN DEN VACCINATIEDWANG. Het voor en tegen besproken. Blijkens het voorloopig verslag in zake het wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie, hadden tegen de voorgestelde verdere verlenging van de op schorting van den indirecten vaccinatie plicht, verscheiden leden ernstige beden kingen. De vaccinatietoestand hier te lande, zoo betoogen zij, is ten gevolge van de thans reeds gedurende acht jaar geldende bepalingen, welke den vaccinatieplicht tij delijk ophieven, geheel onvoldoende gewor den, en deze toestand wordt nog steeds slechter. Een voortdurend toenemend aan tal kinderen is nog nimmer tegen pokken ingeënt. Van de meer dan 150.000 kinderen, die jaarlijks in Nederland worden geboren, wor den er niet meer dan 25.000 gevaccineerd. Ongeveer l'/i millioen kinderen, waaronder plus minus 1 millioen schoolkinderen, zijn ongevaccineerd. Het wordt h.i. hoog tijd, dat hierin verbetering komt. Vele andere leden konden zich met ver lenging van de opschorting van den indi recten vaccinatieplicht zeer wel vereenigen. Het achterwege blijven van zulk een ver lenging zou huns inziens hoogst onge- wenschte gevolgen hebben. Met het oog op de gevaren, welke aan de inenting tegen pokken nog altijd verbonden zijn. zouden deze leden een herleving van de indirecte verplichting tot vaccinatie zeer bedenkelijk achten. Zoolang nog geen zekerheid be staat, dat de vaccinatie onschadelijk is, scheen verder opschorting van de verplich ting daartoe, hun de eenige mogelijkheid. DE ONDERHANDELINGEN IN HET IJMUIDER VISSCHERIJBEDRIJF. HAGENAAR. De thans geldende voorwaarden zijn niet te handhaven. De samenwerkende organisaties in het IJmuider visscherijbedrijf, de Centrale Bond van Transportarbeiders, de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, de Ned. R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifaclus" en de bond van Oud- Katholieke Fabrieks- en Transportarbei ders, hebben in antwoord op den gisteren gepubliceerden brief van de Vereeniglng van Reeders van visschersvaartulgen te IJmuiden een brief verzonden waarin o.m. wordt gezegd: Dat 't uitgesloten moet worden geacht dat de arbeiders in 't IJmuider visscherijbedrijf bereid zullen zijn, de besturen opdracht te geven tot het aangaan van nieuwe overeen komsten. die de thans geldende loon- en arbeidsvoorwaarden niet zouden handha ven. Met klem wordt aangedrongen, ern stige onderhandelingen te voeren. IN MEMORLAM P. L. VAN DER HARST. De arts R. A. B. Oosterhuis te Amsterdam schril ft ons: Velen in den lande od verschillende plaatsen zullen met ontroering het over lijdensbericht van den homoeopatischen ge neesheer P. L van der Harst gelezen hebben od den 7en dezer te Arnhem. Van der Harst was een der meest od den voorgrond tre dende figuren in de kleine Nederlandsche homoeopatische artsengroep en dankte dit aan zijn persoonlijke eigenschappen, vooral aan zijn groot initiatief van het oprichten van een homoeopatisch ziekenhuis in Almen Bij ztin patiënten was hij zeer geliefd en in twee standplaatsen Alphen en Leiden was de toeloop zelfs zoo groot, dat hij van der Harst te machtig werd. Dr. A, Kuyper wenschte hem destijds tot privaat-docent in de homoeopathie aan de universiteit te Lelden te benoemen. P. L. van der Harst, geboren 16 Jan. 1855, was aanvankelijk officier van gezondheid bii de Kon. Marine. Na het beëindigen van zijn verbintenis vatte hij belangstelling op voor de homoeopathie en vestigde zich na gron dige voorbereiding te Alphen en daarna te Lelden. Zijn al te groote werkkring drong hem zich in Almen (G.) te vestigen en al daar heeft hii een klein homoeooatisch ziekenhuis opgericht een modelinrichting die tijdens de oorlogsjaren stand hield, maar kort daarna helaas moest worden op geheven. Van der Harst vestigde zich ver volgens te Amsterdam, later te Rijsenburg en elder zonder officieel de praktijk uit te oefenen. Hij woonde den laatsten t-iid te Mentone, doch heeft de homoeopathie nim mer vaarwel gezegd. Integendeel, vooral in geschrifte (brochures) en in de pers heeft hij haar voorgestaan en nog kort voor ztin overlijden verscheen van ziin hand het eer ste beknopte homoeopatische leerboek voor artsen, dat reeds in zijn voorrede de spon tane frischheid ademt, die v. d. Harst zoo kenmerkte en steeds voor hem in deed ne men. Overbodig te zeggen, dat een genees heer. die zóó de wetenschap was toegewijd, haar voortgang tot het laatst toe volgde en in beperkten omvang blééf behandelen. Het heengaan van dezen bekwamen ho moeopatischen geneesheer beteekent een groot verlies voor de Nederlandsche ho moeopatische artsengemeenschap. Behalve in deze en in patientenkringen zal zijn charmante persoonlijkheid zeer gemist worden door de personen en corporaties, die hij en zilij echtgenoote mevrouw C. E. van der Harst-Jansen met milde hand heb ben bijgestaan. De bekendste schenking van het echtpaar v d Harts-Jansen is wel die van het voor malige ziekenhuis te Almen aan de stad -Deventer. Het schrandere en medelevende uiterlijk, de helDende en gevende hand van dokter van der Harst zullen nog lang bij velen in den lande in herinnering blijven. Te Den Haag vond gisteren od de alg. begraafplaats de ter-aarde-bestelling plaats van willen den heer van der Harst. Er was veel belangstelling. Aan de groeve is ge sproken door dr. Vergouwen uit Veenendaal en den heer C. D. Ouwehand, uit Katwijk. REDDERS ONDERSCHEIDEN. Gisteren had in de sociëteit .Zeeburg" te Harlingen een huldiging plaats van de bemanning van de reddingboot Jonkh. C. A den Tex, te Harlingen, die onder zeer moeilijke omstandigheden tijdens den storm van 27 Oct. j.l. van de bij Zwarte Haan in de Waddenzee in nood verkee- rende motorsleepboot en de rijnaak Marie, zes menschen wisten te redden- Onder deze geredden waren een vrouw en twee kleine kinderen. Mevr. C. A. den Tex, te Amster dam. naar wier overleden echtgenoot de reddingboot is genoemd, reikte de toege kende onderscheidingen met een harte lijke toespraak uit. Zij bracht daarbij hulde aan de bemanning voor den betoonden moed en zeemanschap. Met gevaar voor eigen leven en na een moeilijken tocht wist men zes menschenlevens te redden. Deze daad van menschiievendheid wordt door het hoofdbestuur van de N, en Z. H. R. M. hoogelijk gewaardeerd. Nadat elk van hen persoonlijk was toe gesproken, werd de bronzen medaille van de N-Z.H.R.M. overhandigd aan den heer S Wielenga. schipper en aan P. Huizinga, J. Jager en D. Koning, roeiers van de red- dmgboot Jonkh, den Tex. het getuigschrift van de N. Z. H. R. M. ^MJN/T IN LETTERE^ De bekende Italiaansche schrijver Lui Pirandello is hedenochtend acht uur te gevolge van een longontsteking overled VERSPREIDE BERICHTEN* Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Januari benoemd tot burgemeester van de gemeente Gulpen: Jhr. mr. R. A. Th. M. van RijckevorseL Thans wordt het reeds vroeger ver melde bericht bevestigd dat de burgemees ter van Zaandam, de heer K. ter Laan per 8 Februari z'n functie neerlegt. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Ned. Zuivelcentrale, 13 Dcc. t.m. 19 Dec consumptiemelk regecrlngscontract, laxe- gedeelte 6,25 cent event, verhoogd met afdracht voor de kwaliteit; overmelk re- geeringsminimumprijs 5,10 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2,50 cent. VOOR VRIJDAG 11 DECEMBER. Hilversum I, 1875 M. Algemeen Pro gramma, verzorgd door den KRO. 8.00— 9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.00—12.00 Bijbel- sche causerie 12.15 De KRO.-Melodisten m. m. v. solist en gram.pl, 2.00 Orgel spel 3.05: Gram.pl. 4.15 KRO.-orkest m. m. v. soliste 5.00: Gram.pl. 5.15 KRO.-orkest. (Om 6.00 Land- en Tuinbouw causerie) 7.00 Berichten 7.15: De KRO.-Luchtlijn 7.35 „Van Tabak tot Si gaar", bedrijfsreportage 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen 8.10 De KRO.-Melo disten m. m. v. solist 8.30 Radio-tooneel 9.00 Gram.pl. 9.10 Vervolg KRO.-Melo disten 9.30 Gram.pl. 9.40 KRO.-Sym- phonieorkest m. m. v. soliste 10.30 Gr.pl. 10.45 KRO.-Symphonieorkest 11.15 12.00 Gram.pl. Hilversum II, 301 M. 8.00 VARA 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00: Morgenwijding VPRO. 10.20 Voordracht 10.40 Gram.pl. 11.00: Vervolg voordracht 11.20 Gram.pl. 12.00 Gram.pl. 12.35 De Palladians 1.30 Gram.pl. 1.45 Het Om roeporkest en soliste 3.15 Het AVRO - Dansorkest 4.00 „(Melody Circle" 4.40 Orgelspel 5.00: Kinderuurtje 5.30 De Ramblers en gram.pl. 6.35 Politiek radio journaal 6.55 Gram.pl. 7.00 „Opvoe ding tot gemeenschapszin", causerie 7.20 Grampl. 7.30 Berichten V. G. P. 7.35 „Wat dunkt U van den mensch", causerie 8.00 Piano-recital 8.30 Filmpraatje 9.00 De Flierefluiters met medewerking van solist 9.30 Cabaret-liedjes 9.45 Vervolg de Flierefluiters 10.05 Vervolg cabaret-liedjes 10.15 Ver volg de Flierefluiters 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding 11.00 Jazz muziek (gr.pl.) 11.3012 00 Gram.pl. Droitwich, 1500 M. 11.05 Medische cau serie 11.40—11.50 Piano-soli 12.10 Gram.pl. 12.50 BBC.-Dansorkest 1.35 —2.20 Het Grinke Trio 4.20 BBC.-Mid- land-orkest 5.35 Yascha Krein's Zigeu nerorkest m. m. v. soliste 6.20 Berichten 6.45 Orgelspel 7.30 Muzikale causerie 7.50 solistenconcert (sopraan, viool, viola en cembalo) 8.20 Sandy Powel's Revue- Ensemble 9.20 Berichten 9.40 „The Flotsam of War", causerie 10.00 Concert m. m. v. solisten. BBC.-Theaterorkest en Revuekoor 11.15 Lou Preager en zijn Band 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). Radio Paris, 1648 M. 7.20 en 8.30 Gram pl. 11 20 Gram.pl. 12.35 en 1.20 Grampl. 1.35 Zang 1.50 Gram.pl. 2.50 dito 4.20 Manuel-Trlo 5.50 Pasde- loup-kamerorkest 8.20 Zang en piano 9.05 Opera-uitzending 11.501.05 Or kestconcert. Keulen, 456 M. 5.50 Orkestconcert 11.20 Omroeporkest 12.35 Omroeporkest, -koor en solisten 1.35 Gevar. programma 3.20 Gevar. programma 5.20 Omroep- kleinorkest en solisten 7.30 Voor solda ten 10.3511.20 Landesorkest Gouw Württembrrn Hohenzollern. Brusse', 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram pl. 12.50 Omroeporkest 1.30 Sa lonorkest 1.50—2 20 Gram.pl 5.20 Om- roepdansorkest 6.20 Kamermuziek 6.50 Zang 7.20 Gram.pl. 8.20 dito 8.35 Radiotooneel 9.35 Omroepstrijk- kwartet 10.30-11.20 Omroepdansorkest Wijlen Pirandello. Lulgi Pirandello werd 28 Juni 1867 te Girgenti op Sicilië geboren. Hij studeerde te Rome en in Duitschland litteratuur en philosophic en promoveerde te Bonn op een phllologisch onderwerp. Teruggekeerd naar Girgenti, was Pirandello daar langen tijd leeraar aan het gymnasium; zijn succes als auteur was aanvankelijk gering. Pas zijn roman „H fu Matthias Pascal" (1904) maakte hem in Italië bekend; maar het waren eerst zijn tooneelwerken, die hem sedert ongeveer 1922 een Europeeschen naam verschaften, vooral „Zes Personen op Zoek naar een Auteur" bracht hem grooten roem. Hij kon een eigen tooneelgezelschap stichten, dat in Rome geregeld voorstellin gen gaf, ook voor populaire prijzen. In 1929 werd hij directeur der drie staatstheaters in Rome, Turijn en Milaan en tevens leider van de daaraan verbonden tooneeischolen. Pirandello is ongelooflijk productief ge weest. Er zijn zeven romans en 365 novellen van zijn hand verschenen, de laatste ver zameld onder titel: „Vertellingen voor een jaar". In twaalf jaar tijd heeft hij boven dien meer dan 40 tooneelstukken geschre ven, waarvan er verschillende zijn verfilmd onder medewerking van den schrijver. „Zes Personages op zoek naar een auteur", „Hendrik IV", „Ieder zijn waarheid", „Laza rus". „Alles komt Terecht", „Zooals jij me wilt", „De consequentie van fatsoen", „Het leven, dat ik je gaf", „De Naakten klee- den"het is een onafzienbare lijst van titels, waaraan de namen van talrijke be roemde acteurs zijn verbonden. Ook in ons land zijn vele stukken ten tooneele ge bracht. Men kan van een Pirandello-mode spreken, die vooral tusschen 1925 en 1930 zeer sterk heeft geheerscht in de tooneel- centra van Europa. In 1929 werd Piran dello lid van de Kon. Italiaansche Acade mie en in 1934 verwierf hij den Nobelprijs voor litteratuur. NIEUWE UITGAVEN. Bij Van Gorcum en Comp. te Assen is verschenen de brochure „Katholicisme en Natlonaal-Soclalisme", door Anton van Duinkerken, Nr. 2 van de reeks „Waak zaamheid". NIEUWE LEENING ROTTERDAM. Tot consolidatie van vlottende schuld. B. en W. van Rotterdam steilen den ge meenteraad voor bij de Rotterdamsche Bankvereenlging en de Amsterdnmsche Bank een 4' leening aan te gaan van f 7.500.000. De aflossing kan geschieden in 40 Jaarlljksche termijnen. De leening zal worden gebezigd tot consolidatie van vlot tende schuld. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.40 Zang - 12.50 Salonorkest 1.30 Omroeporkest 1.50 Zang 2.002.20 Gram.pl. 5.20 Om roeporkest 6.35 Gram.pl. 7.35 Zang 8.20 Voor Oud-Strijders 10.3011. Gfam.pl. Deutschlandsender 1571 M. 7.30 Het Omroeporkest 8.30 Voordracht 9. Gram.pl. 9.20 Berichten 9.40 „Worüber man in Amerika spricht", causerie 9. Fluit, hobo en cembalo 10.05 Weerbericht 10,2011.20 Omroep-Amusements-orkest GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Vrijdag 11 December. Ie programma: lederen dag van 8—21 uur: AVRO. VARA. enz. 2e programma: lederen dae van 8—24 uur: KRO. NCRV enz 3e programma: 8.00: Keulen of diversen 10.10: Deutschl.sender 11.20: R. De" mark 12.05: Parijs Radio 13.05Brts sel VI. 14 20; Diversen 14.55: Parts Radio 15.20: Deutschlandsender1»*;" Parijs Radio 17.20: Keulen 19.05: Diversen 19.30: Berlijn 21.20: D"»r wich 21.40; Brussel Fr. Pl.m. 22.15. Brussel VI. 22 30: R. Danmark. 4e proeramma: 8.00: Brussel VI. 9e„. Diversen 10.35: London Reg. If* Droitwich 13.35: London Reg. Droitwich 18.20Diversen 1°^: Droitwich 19.50: London Reg. 2(w Gram.muz- G.R.D. 22.00: Droitwich* Wijzigingen voorbehouden. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10