g DINSDAG 8 DECEMBER 1936 No. 23530 HET VOORNAAMSTE NlïUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS Veilig Verkeer. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel 'voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te tbetalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau NoordeindspleLn Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week t. 0.1® Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dr. J. R. F. RASSERS. Viert heden zijn zilveren artsjubileum. Een bekend Leidsch medicus, dr. J. R. F. Kassers, herdenkt vandaag zijn zilveren artsjubUeaim. Dr. Rassers werd in 1884 te Roosendaal geboren. Hij ontving aldaar lager onder wijs, doorliep daarna het gymnasium te Den Haag en studeerde vervolgens in de medicijnen aan de Universiteit alhier, welke studie hij op 8 December 1911 besloot door met gunstig gevolg het artsexamen af te leggen. Twee jaar later, op 19 December 1913, promoveerde hij tot doctor In de genees kunde op een proefschrift getiteld: „Bij drage tot de kennis van het experimenteele Aürenaline-Atheroom". Terstond na beëindiging van zijn acade mische opleiding vestigde hij zich als spe cialist voor maag- en ingewandsziekten hier ter stede, waar hij zich in de afgeloopen kwarteeuw, behalve een drukke praktijk. Ook zeer vele vrienden heeft verworven door zijn grooten eenvoud, warme men- scheiijkheid en hartelijk meeleven met zijn patiënten. Verscheidene publicaties zagen in dien tijd van zijn hand het licht, o.a. in het Tijdschrift voor vergelijkende Geneeskunde over „Drie gevallen van miltvuur"; in het „Zeitschrift fur Experimentelle Pathologie Mid Therapie" (19141in het Ned. Tijd schrift voor Geneeskunde over „De speci- iioiteit van Strau'b Herrmann's biologische «(actie op morphine" (1915) en „Het aan- toonen van occulte bloedingen van het spijsverteringskanaal" (1917), „De op Adre naline gelijkende stoffen in bloedserum" (1920) en „Encephalitis Postvaccinentio- nem". Dr. Rassers was bovendien gedurende veie jaren als conservator verbonden aan het Pharmaoo-therapeutisch laboratorium alhier. Zijn groote bescheidenheid ls oorzaak geweest, dat de attenties, welke zijn pa tiënten en oud-patiënten hem zoo gaarne op dezen dag hadden willen bewijzen, niet den omvang hebben aangenomen van een officieele huldiging. Toch waren er velen, die in verschillenden vorm den jubileeren den geneesheer gelukwenschten en aldus biting gaven aan de gevoelens van dank baarheid en vriendschap, welke vele inge zetenen jegens dr. Rassers koesteren. Bij die vele felicitaties voegen wij gaarne de onze. HET HUWELIJK DER PRINSES. De feestelijkheden op 4 Januari a.s. De Contact-Commissie van Vereenigingen op Nationalen Grondslag hier ter stede, ver- riekt de burgerij zooveel mogelijk door ver ziering en verlichting van winkels en hui len, het aspect van de stad bij de feeste lijkheden op 4 Januari 1937 ter gelegen heid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z, D. H. Prins Bernhard, te wil len verhoogen. pe Commissie zal de. buurt-commissies mtnoodigen de beoordeeling van de versle- "hg en verlichting van winkels en huizen, lejf ter hand te nemen, buurtsgewijs. De Commissie stelt voor dat doel ter be schikking van iedere buurtcommissie, die rilks vóór 15 dezer zal verzoeken twee bron- sen medailles met de beeltenis van Prinses ■lliana en Prins Bernhard, en wel één voor ..fraaiste" versiering en/of verlichting en c® voor de „aardigste" versiering en/of 'dichting. Het ligt verder in de bedoeling van de kommissie om de versiering en verlichting [j® de versierde buurtei) als geheel te doen Ipwdeelen dear een o-Jrtoe in te stellen ttn en ^ury daartoe ter beschikking te Ip'lcn een oorkonde, welke aan de fraaist 'klierde buurt zal worden uitgereikt, ."liftcommissies, welke voor een beoor- "ding in aanmerking willen komen, wordt 'bocht, eveneens hiervan mededeeling te "Ci aan de Contact-Commissie. Secretaris Jhde Contact-Commissie is de heer J. 'óer, steenschuur 16, alhier. B|e remmen- en lichtweek voor wielrijders. De resultaten van den eersten dag. De Vereeniging voor Veilig Verkeer schrijft ons: Met een rijwiel den weg berijden, waar van stuur en rem niet prima in orde zijn, is hetzelfde als met een lekke boot in zee gaan. De kans veilig weer thuis te komen, is uiterst gering. Laten we aannemen: U komt uit een zij straat op een weg, die geen voorrangsweg is. U heeft voorrang voor het van links ko mend verkeer, maar een van links nade rende auto mindert geen vaart en U is ge dwongen op het laatste oogenblik te rem men zal Uw rem het bolwerken en Uw rijwiel op korten afstand tot stilstaan komen? U rijdt kalm aan de rechterzijde van een breeden weg. Geen verkeer, slechts een voetganger wandelt rustig voor U. Plotse ling vlak voor U wil hij oversteken, zonder te hebben uitgekeken. Zal Uw rem function- neeren of moet U met een plotselinge zwen king trachten een aanrijding te voorkomen? Dit zijn maar twee voorbeelden, zooals zij zich dagelijks bij tientallen voordoen. Het blijft altijd een verkeerde rekening op zijn veiligheid of ten koste van zijn gezond heid te willen bezuinigen. Een dringende waarschuwing in dit geval de remmen- en lichtweek voor wielrijders van de Veree niging voor Veilig Verkeer mag daarom niet overbodig geacht worden. Om de vei ligheid van den wielrijder te verhoogen, moeten wielrijder èn rijwiel aan bepaalde eischen voldoen. Wij memoreeren daarom nog eens aan welke eischen een rijwiel moet voldoen. Een rijwiel moet allereerst een goede stuurinrichting hebben. Het tweede rijwielonderdeel waarvan zoo veel afhangt, is de rem als de fiets voor zien is van een vrijwiel. Of het een hand rem of een terugtraprem is, in elk geval dient zij krachtig te werken. Een rem is sterk onderhevig aan slijtage en dient daar om van tijd tot tijd te worden nagezien, Dat de bel goed moet functionneeren om het naderen van den wielrijder aan andere weggebruikers bekend te maken, spreekt vanzelf. Nu het vroeg donker is. is het van bijzon der groot belang, dat vooral die onderdee- len uitstekend in orde zijn, welke moeten dienen den wielrijder in het duister goed zichtbaar te doen zijn. Daar is allereerst het witte spatbordgedeelte. Het voorschrift luidt niet alleen, dat het wit moet zijn. maar hel der wit. Dikwijls komt een kwastje verf wel te pas, om een vuil grijs weer om te toove- ren in een helder wit. Een rood achterlicht beschermt Uw leven bij duisternis. Volgens de wet is een rood achterlicht met 1 Januari 1938 verplicht en kan tot dat tijdstip worden volstaan met een goeden reflector, maar wij zullen moe ten erkennen, dat velen nog maar matig goede reflectors gebruiken om de absoluut slechte of niet verticaal geplaatste, maar buiten beschouwing te laten. Het gebruik van het roode achterlicht wordt daarom nu reeds ten zeerste aanbevolen. Een lantaarn is ook een belangrijk onder deel van Uw rijwiel. Geeft Uw lantaarn helder geel of wit licht? Is het licht niet verblindend? U weet, wat het beteekent, na eenigen tijd in het donker te hebben gereden, plotseling door het felle licht van een tegenligger te worden verblind! U wilt niet door anderen worden verblind zorg dan ook, dat Uw eigen licht naar den weg is gericht, zoodat het geen verblinding kan veroorzaken. Gistermiddag en -avond heeft de Leid- sche verkeerspolitie de eerste controle uit geoefend. Zooals wij reeds eerder schreven, wordt niet direct overgegaan tot het opmaken van een proces-verbaal, doch wordt de wielrij- der-in-overtreding uitgenoodigd ten politie- bureele te toonen, dat het gewraakte euvel binnen eenige dagen is hersteld. Blijft hij in gebreke te verschijnen of de noodzakelijke maatregelen te nemen, dan kan proces-verbaal worden opgemaakt. Gisteravond zijn 54 van deze „uitnoodi- gingen" uitgereikt. REGEN VAN BRAND. Hedennacht omstreeks halfdrie werd het 11-jarig dochtertje van den heer J. P. P., wonende in de van Limburg Stirumstraat wakker, doordat zij een sterke brandlucht waarnam. Zij waarschuwde haar vader, die op onderzoek uitging en ontdekte, dat de benedenkamer vol rook stond. Het bleek, dat een tweetal met kapok ge vulde kussens van een stoel had vlam ge vat. Dc bewoner wist het vuurtje met een gummislang op de waterleiding te blus- schen, zoodat de brandweer geen dienst be hoefde te doen. HEISTELLING OMGEVALLEN. Tengevolge van het zinken van een schuit, waarop een deel van een heistelling rustte, is deze stelling, staande aan den Witte Sin gel nabij de Wittepoortsbrug, omgevallen, gelukkig zonder persoonlijke ongevallen te veroorzaken. DE HOENDERLOO-REVUE. De Stichting Hoenderloo te Hoenderloo, welke menigen jongeman tot een gids heeft mogen dienen en in geheel ons land bekend staat als een inrichting, waar ka rakters worden gevormd en waar men tracht naast arbeid ook ontspanning en vreugde te verschaffen, had gisteravond een propagandasamenkomst in de Stads gehoorzaal belegd. Opgevoerd werd de Hoenderloo-revue, welke ditmaal een ju bileum-revue was In verband met het a.s. vijf-en-twintig-jarig bestaan van „Eiken hof". Deze revue, die een aantrekkelijk en overzichtelijk beeld gaf van wat Hoender- .00 is en wat er gebeurt, werd opgevoerd door de Ver. ..Excelsior" eveneens uitgaan de van de Stichting. Ze zat uitnemend in elkaar en de vlotte wijze, waarop ze werd gespeeld, alsmede de aardige muziek met vele bekende melodietjes droegen 't hunne er toe bij, dat het beeld van Hoenderloo niet spoedig zal vervagen. In een aardige entourage en in origineele costuums werd een en ander uitgevoerd waarbij sommige refreintjes door de aanwezigen dapper werden meegezongen. Zij, die dezen avond niet hebben bijgewoond, hebben iets ge mist. Misschien niet op het gebied van kunst, maar wel momenten van zuivere ontroering. Onwillekeurig rijst bij velen de gedachte van het waarom. Waarom dezen nog heel jonge jongens Hoenderloo tot verblijf werd aangewezen. Maar dat gevoel wordt ver drongen naarmate de revue verloopt door een ander gevoel en wel van dankbaarheid en stille hulde voor het mooie werk, hier verricht en voor de bereikte resultaten. Een tweede verdienste van deze revue was, dat zij het medeleven met Hoenderloo wak ker riep en er voor zorgde dat 't spreek woord: „onbekend maakt onbemind" niet meer van toepassing is op Hoenderloo. welke stichting zulk een groot belangrijk werk verricht. De samenkomst, door den directeur van Hoenderloo, de heer Van Iemhoff met een enkel woord geopend, werd gesloten met een kort dankwoord van den heer van der Zeeuv „TOEGEMÜÜRDE VERTEN". Filmavond van de Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Voor een goedgevulde zaal in den Burcht vertoonde de afd. Leiden van den Ned. Chr. Fabr.- er. Transportarb. Bond gisteravond de film ..Toegemuurdc Verten", De vergadering' werd door den afd.- voorzitter, den heer Jac. v. En met Schrift lezing en gebed geopend. Na een korS wel komstwoord werd bovengenoemde film vertoond, waarvan de inhoud op het vol gende neerkomt. Een jongeman, gelukkig gehuwd, komt door de werkloosheid in verkeerd gezel schap. Bij een poging tot diefstal wordt hij gearresteerd. Dank zij zijn goed verleden wordt hij' na voorarrest weer vrijgelaten- Mede door de hulp van het bestuur der Chr. Vakbeweging, waarvan hij vroeger lid was. komt alles weer in het reine. De heer Strijbis. bondsvoorzitter, sprak in aansluitng op deze film, er daarbij op wijzende waartoe de nood van dezen tijd een mensch brengen kan. Overal waar we zien, zijn het nog altijd toegemuurde ver ten. Wat staat ons te wachten? Oorlog en oorlogsbewapening nemen toe. Toch heb ben we te bidden om vrede en recht. God is een God van orde en van recht.maar ook van "barmhartigheid. Vooral in deze dagen voor Kerstmis worden wij daar aan herinnerd. Ook hebben wij barmhartigheid te bewijzen aan onze naasten. Dat kun nen wij niet alleen doen. Wij hebben daar- eoe organisatie noodig. Spr. wees op het werk voor de T.BC.-bestrijding als voor beeld. Het nut en de beteekenis van de Chr. vakbeweging werden door spr. ten slotte uitvoerig aangetoond. Na een korte pauze werden nog enkele komische films vertoond, waarna de ver gadering met dankzegging door den heer Strijbis werd gesloten. ONTSPANNINGSVEREEN. „V.O.A." St. Nicolaasfeest. Gisteravond gaf de Ontspanningsvereen. „V.O.A." een St. Nicolaasfeest in café Wer velman voor de kinderen dier vereeniging. De voorzitter de heer W. v. Loef opende dezen avond met eenige hartelijke woorden en gaf te kennen dat het V.O.A. gelukt was. den Sint bereid te vinden voor ziin vertrek, nog even te verschijnen. Hierna gaf hli de leiding in handen v^in den conferencier den heer Alb. Gerritsen. Welk een vreugde toen St. Nicolaas met zijn knecht de cadeautjes uitreikte en wat dronken ze met smaak hun chocolademelk. De avond werd gevuld met 't zingen door debutanties. die van St. Nico laas een extra versnapering kregen. Het was negen uur toen de voorzitter dezen avond sloot, met een woord van dank aan den heer Alb. Gerritsen, voor de aardige manier waarop hij de kinderen had bezig gehouden. Een lOO-tal kinderen gingen met blijde gezichten huiswaarts. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde, de heeren R. Lenstng (Lei den), W C. Strieker (Rotterdam), A. W. Phllippi (Den Haag) en E. J. van Romondt (Den Haag). INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. „Democratie of Dictatuur". Daar de spreker, de heer Matthijssen uit Adam verhinderd was, sprak gisteravond voor een goed gevulde concertzaal van het Volksgebouw de heer T. Gulden uit A'dam over het onderwerp „Democratie of Dicta tuur". Democratie, aldus spr.. is een mensche- lijkheidsprobleem en daarom moes men met .jnenschelijke" menschen te doen heb ben. Zij hebben iets gemeenschappelijks en iets dat hen scheidt: soortgevoei en persoonlijkheid. Soortgevoei is passief, voor zoover er gevoel is voor de sympathie van zijn medeburgers; actief voor zoover er medeleven is met soortgenooten. Het passieve omvat de democratische rechten, doch de actieve democraat kent tevens zijn democratische plichten. In zooverre is ook democratie een kwestie van mentali teit, van karakter. Prof. Bonger verstaat onder democratie den bestuursvorm eener collectiviteit, waaraan een groot deel harer lederv, hetzij direct, hetzij indirect deelneemt en waarbij geestelijke vrijheid en gelijkheid zijn ge waarborgd voor de wet. De leden zijn doortrokken van haar geest. Spreker licht deze definitie toe. evenals die over auto cratie, welke bestuursvorm hij ook ver deelt in de actieve, met öf sterke öf schijn- persoonlijkheden, en de pdssieve met een geringe persoonlijkheid. In het wezen der menschen echter ligt reeds de democratie. Duidelijke voorbeel den vormen wel het leven dei- primitieve volken en het vereenigingsleven. Trou wens door de geheele geschiedenis heen vinden we vormen van democratie: reeds in de Oudheid bestond zij, bloeide weer in de middeleeuwen, vond een nieuwen vorm aan het einde der 18de, begin 19de eeuw, terwijl de democratie zooals wij die nu ken nen, dateert uit de tweede helft der 19de eeuw. Een der hoofdkenmerken is niet de ge lijkheid, want menschen zijn ongelijk, maar de vrije selectie. De besten kunnen dus omhoog komen, zooals Dok in het ver eenigingsleven duidelijk naar voren komt. De dictatuur heeft de groote fout onher roepelijk te zijn. En zeer terecht was dan ook de vraag van den eenvoudigen Ier op oen vergadering waar Sir Mosley sprak: Hoe krijgen we u weg, indien ge ons niet bevalt? Dat er meer critiek op de demo cratie is gevoerd dan op de autooratie ligt in het wezen der vormen van bestuur, daar autocratie critiek uitsluit, democratie er om vraagt. De practijk in Duitschland en Italië, al dus spr. geven echter de droeve werkelijk heid te zien. Het partijwezen is er uitge roeid, maar partijen zijn het logisch gevolg van de verschillen der menschen. Wil men, dat de menschen alle gelijk zijn, dan ko men de belangengroepen aan bod. Corrup tie in dictatuurlanden is dan ook meer mogelijk dan in democratische, waar ze door controle ontdekt wordt. Te meenen, dat democratie dus georganiseerd wantrou wen moet zijn is een niet-begrijpen van haar geest, die een van gecontroleerd en georganiseerd vertrouwen is! En waar zoo vaak geschermd wordt met het feit, dat in Italië zulke enorme werken worden verricht, b.v. het in cultuur bren gen der Pontijnsche moerassen merkt spr. op, dat over het veel grootere werk der Zuiderzee-drooglegging door Nederland niet zooveel misbaar wordt gemaakt. Te ontkennen valt niet, dat in Duitschland thans de bevolking inplaats van boter ge noegen moet nemen met jam. De werken de arbeider heeft in het Derde Rijk een zeer hard en sober bestaan, van de werk- looze arbeiders nog niet gesproken. En de eerste twintig pond, die minister Göring „offerde" zou voor velen het laatste kun nen zijn wat zij in hun leven offerden. Hoe het met de Kunst en Wetenschap is ge steld behoeft geen 'Rader betoog, wanneer we hooren, dat critiek niet meer noodig wordt geoordeeld, zelfs verboden wordt! Ook Rusland en zijn systeem onderwerpt spr. aan een felle critiek en hij verwerpt de gedachte aan een eenheidsfront tus- schen sociaal-democraten en communisten, daar democratie en dictatuur niet samen kunnen gaan. Voor Frankrijk ziet spr. dan ook de toestanden zich toespitsen, omdat tegen een eenheidsfront wordt gevormd een nationaal front, hetgeen de dreiging binnenlands doet verergeren. De toestand in Nederland wordt door spr. nog uitvoerig behandeld, waarbij hij opmerkt, dat een overwicht van dictatoriaal gezinde partijen door hem niet gevreesd wordt, daar de macht der N.S.B. z.i. tanen de is in den middenstand, de groep, die veel gewicht in de schaal kan leggen bij verkiezingen. Toch zal de democratie met kracht haar rechten moeten handhaven. Spr. is tegen een verbod dezer partijen, wijl hij de democratische plichten hoog acht. Mochten echter de grenzen van het bij de wet geoorloofde overschreden wor den, dan zou hij voor straffe maatregelen niet willen terugdeinzen. Hij bewondert dan ook de houding der Belgische regee ring inzake de demonstratie-verhindering van Degrelle's volgelingen. Dat de Rexisten hiermede een gevoeligen klap hebben ge kregen, valt duidelijk te bespeuren. Trouw aan de democratie tot 't uiterste, doch ook trouw aan ons andere beginsel het socialisme, zal ons brengen de verwe zenlijking van ons ideaal, besloot de spre ker zijn met aandacht gevolgde rede. Van de geboden gelegenheid om van ge dachten te wisselen werd door een aantal BINNENLAND. Men verwacht 14.000 auto's aan deit Moerdijk. (Binnenland, 3e Blad). Crematie van den heer M. A. G. van der Leeuw. (Binnenland, 3e Blad). De begrooting van Sociale Zaken; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, (Binnenland, 3e Blad). Dr. Colijn over de landsverdediging. (3e Blad). De begrooting van landbouw, visscherij en. landbouwcrisisfonds. (3e Blad). Bestrijding der muggenplaag hij het IJsselmeer; aan den Noord-Oostpolder zullen in 1937 zeker 2500 man werk zaam zijn. (Binnenland, 3e Blad). De ijzel veroorzaakt ongelukken; auto in het Noord-Hollandsch Kanaal gereden; twee dooden. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Mevr. Simpson is bereid zich terug te trekken. Baldwin's verklaring in het Engclsche Lagerhuis. (3e Blad en Tel., Ie Blad). Nieuw aanvalsplan van Franco? (3e Blad), De Chineesch-Japansche wrijving. (Bui tenland, le Blad). Groote overstroomingen, door een typhoon veroorzaakt, eischen op de Philippijnen duizenden slachtoffers. (Buitenlandsch Gemengd, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. personen gebruik gemaakt. Te ruim halfelf sloot de voorzitter deze vergadering met een dankwoord aan spreker, die zoo be reidwillig was ingevallen, terwijl hij tevens mededeelde, dat binnenkort door de Leid- sche Instituutafdeeling evenals het vorige jaar een z.g. Plan-cursus zal worden ge houden, waarvoor men zich reeds kan aan melden. TOONEELUITVOERING IN „ENDEGEEST". Gisteravond vond in de Centrale Ont- spanningszaai van Endegeest voor de pa tiënten der gestichten een tooneeluitvoering plaats, we'ke gegeven werd door Entre Nous samengesteld uit personeel van den Raad, van Arbeid alhier. Opgevoerd werd „Hanengevecht", blijspel in drie bedriiven door D. H. Scheffer. welk stuk over het geheel een uitstekende ver tolking genoot. Er werd met veel animo en toewijding gespeeld, waarvoor de aanwezi gen met hartelijk applaus na elk bedriif hun erkentelijkheid betuigden. De geneesheer-directeur dr. F. J. Stuur man vertolkte in zeer waardeerende woor den den dank der verpleegden. In de verschillende pauzes werd gramo- foonmuziek ten gehoore gebracht. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. Leidsche Groothan del in sanitaire artikelen, Hugo de Groot straat 4. Leiden. Eigenaar: G. W. Horrée, Leiden. Wijziging. De Modebeurs. Gebr. Levie. Joh. de Wittstraat 15, Leiden handel in damesmodeartikelen: engros. en detail. Wijziging handelsnaam in: Gebr. Levie. Dc winkelzaak. Haarlemerstraat 82. Leiden, wordt opgeheven GEREF. KERK. Ds. Verkuyl neemt beroep aan. Ds. J. Verkuyl te Laren heeft het beroep tot missionnair predikant bij de Geref Kerk alhier aangenomen. As. Donderdagavond houdt de Pro paganda Cie uit de Leidsche Middenstands centrale wederom een vergadering met alle belanghebbenden en deelnemers aan de» optocht van den Middenstand op 4 Jan. as.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1