LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 7 December 19H De strijd in Spanje BUITENLAND TELEGRAMMEN BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN PLECHTIGHEID IN HET ACADEMISCH ZIEKENHUIS. Ingebruikneming van een radio-installatie. Gisterochtend werd ln het Academisch Ziekenhuis alhier de pas gereedgekomen radioinstallatie In de kerkzaal dier Inrich ting in gebruik genomen. Deze installatie, uitgevoerd door eigen technisch personeel, kwam tot stand dank zij de bemoeiingen van den directeur dr. H. H Maas. die daar bij de volledige steun en sympathie onder vond van de zijde der autoriteiten en bo vendien tot dat doel bijdragen mocht ont vangen van particulieren, niet in de laatste plaats van verpleegden en oud-verpleegden. Daar alle bedden in alle paviljoens en af- deelingen zijn voorzien van koptelefoon, is het thans mogelijk, dat die verpleegden, wier toestand niet gedoogt den voor hen bezwaarlijken tocht naar het hoofdgebouw te doen. ieder voor zich, zoo zij dit wen- schen, de diensten zoowel de Roomsch Katholieke als de Protestantsche te volgen. De eerste ingebruikneming had plaats in de godsdienstoefening van half elf onder de leiding van ds. C. Hartwigsen. De voorgan ger gaf in zijn Adventsprediking over Deut. 18 15 uiting aan gevoelens van groote dankbaarheid, dat voortaan ook langs dezen weg over breeder kring in dit huis kan worden herinnerd aan Gods heilsbe loften. Met instemming van de autoriteiten had de directie gemeend aan dit voor het Zie kenhuis zoo belangrijke gebeuren eenig officiéél karakter te moeten geven. Met onderscheiden hoofden van afdeellngen. diensten en administratie, tal van verpleeg sters en verpleegden, waren aanwezig mr. A. J. L. van Beeck Calkoen. administrateur van het Dep. van Onderwijs. K. en W.; mr P. E. Briët. curator der Universiteit; mr. P. J. Idenburg, secretaris van het College van Curatoren; de directeur dr. H. H. Maas; de adj.-directricve mw. zuster M. J. H. Rolda- nus; dr. J. C. S. Locher. Ned. Herv. Predi kant; pastoor P. M, de Vetten van Oegst- geest en ds. E. L. Nauta. die sedert de in stelling van de godsdienstoefeningen ln 1922 door den toenmaligen Minister van Onderwijs wijlen dr. J. Th. de Visser, mede aandeel had in de regeling daarvan. Na afloop sprak mr. van Beeck Calkoen, als hoofd der afdeeling Hooger Onderwijs, een woord van warme waardeering jegens dr. H. H. Maas voor de vele moeite, welke deze zich had getroost voor het gereed komen van de installatie. Ook deed de heer van Beeek Calkoen uitkomen ran hoe groo- ten zegen het is, wanneer, bij alle gevoel van macht door wetenschap en techniek, in den mensch levendig blijft het besef van afhankelijkheid van den Heer der krachten en ae erkentenis van de behoeften aan het Evangelie des Levens. In gelijken geest spr. mr. Briët een kort wooid, er aan herinnerende hoe de wen- schelijkheid van het verkrijgen van een installatie als deze- reeds jaren geleden door wijlen prof. D. Plooy was betoogd in de commissie voor de geestelijke verzor ging in het Ac. Ziekenhuis, van welke com missie mr. Briët de voorzitter is. Dr. H. H. Maas sprak het slotwoord, waar in hij den vollen nadruk legde op de prach tige hulp en medewerking ook in deze be toond zoowel van de zijde der hoofdver pleegsters als van het personeel van den technischen dienst. Hij achtte een directie gelukkig te prijzen, die met zulke toege wijde krachten mag samenwerken in en vcor een zóó uitgebreid complex als dit ziekenhuis. In deze installatie komt ook tot uiting hoezeer de leiding van het-Zie kenhuis een gericht-zijn op de geestelijke dingen van het allerhoogste belang acht. Wanneer dr. Maas nog iets zou willen op merken als directeur, dan zou het dit zijn: dat er voor gewaakt worde, dat niet een zekere begrijpelijke merischelijke gemak zucht dezen of genen, die nog het voor recht heeft naar de kerkzaal te kunnen gaan, er toe zou brengen maar te blijven in de ziekenzaal; immers wie ln staat is de prediking in de kerkzaal bij te wonen on dit ook doet, die helpt ook mede door het persoonlijk contact met den voorganger, óat diens woord met meer bezieling kan uitgaan tot de luisteraars ln de zieken zalen. Deze eerste eigen uitzending kwam uit stekend over tot de onderscheiden afdee- lingen. waar zij door ongeveer 600 luiste raars kon worden gevolgd. Het ligt ln de bedoeling om straks, wanneer de groote gehoorzaal in het hoofdgebouw ook gereed is gekomen, de radio-installatie te benut ten ook voor daar te houden voordrachten en uitvoeringen. BELGIË. Weer een aanslag op Degrelle? Het orgaan van de Rexistische bewe ging, „Le Pays Réel" deelt omtrent een aanslag, die te Hal op Degrelle gepleegd werd, mede, dat op een afstand van twee meter revolverschoten werden gelost op de auto, waarin de Rexleider wilde plaats ne men. De kogels verbrijzelden de ruiten van de auto. doch Degrelle zelf werd niet ge troffen. ZUID-SLA VIË. Overwinning van Stovadinowitsj bij de gemeenteraadsverkiezingen. Gisteren hebben gemeenteraadsverkie zingen plaats gehad in 798 gemeenten in het banaat rap de Donau en in 386 ge meenten in het banaat van de Vardar. De partij van minister-president Stoyadlniy- wltsj, de radicaal Joegoslavische unie, be haalde overal de meerderheid. Het aantal stemmen op deze partij uitgebracht va rieerde tusschen 70 en 90 procent. RUSLAND. De nieuwe grondwet. Nadat het radencongres de grondwet, door Staiin ontworpen en geamendeerd, had aangenomen, is het congres gesloten. De nieuwe grondwet zal in 20 millioen exemplaren in 20 talen worden uitgegeven. Gisteren was het overal feest.. De steden waren bevlagd en demonstranten voer den portretten van Marx, Engels, Lenin en Stalin en van de partij- en regeeringslei- ders onder muziek en gezang door de stra ten. Te Moskou werd een groote demon stratie gehouden door ongeveer een mil lioen werkenden over het roode plein langs het Lenin-mausoleum, alwaar zich op de tribune de leiders van partij en regeering en het presidium van het congres bevon den. De afgevaardigden van het achtste buitengewone radencongres der sovjet-unie stonden op speciale tribunes. De demon stranten droegen in den stoet talrijke leu zen met zich ter eere van Stalin, den schepper van de nieuwe grondwet. DANZIG. Socialisten gearresteerd. De politie heeft den secretaris der socia listische partij, Mau, en diens echtgenoote gearresteerd, alsmede het bestuurslid van het socialistische blad ..Danziger Volks- stimme" Weber, DE VATICAANSCHE STAAT. Bezorgdheid omtrent den Paus. T>e Paus heeft lichte koorts en lijdt aan jicht en asthma-aanvallen. Zijn toestand geeft eenlge reden tot bezorgdheid, in verband met de zwakte van het hart. De doktoren Webben hem volkomen rust voorgeschreven, doch de Paus is nog niet geneigd zich daaraan volledig te onder werpen. Enkele zijner verwanten hebben hem Zaterdag een bezoek gebracht. Gisteren liet zich aanvankelijk eenige verbetering constateeren, doch tegen mid dernacht was de toestand weer wat min der gunstig. De jicht veroorzaakt zeer veel pijn, ter wijl ook een asthmatische hoest den paus kwelt. Af en toe worden hem injecties toe gediend. Pater Gemelli, de rector van de R.-K. universiteit te Milaan, heeft den Paus on derzocht, Zijn lijfarts professor Milanl en zijn medische adviseur zijn voortdurend bij hem. Toen pater Gemelli enkele minuten voor middernacht de Pauselijke apparte menten verliet, keek hij zeer ernstig. Hij weigerde iets te zeggen omtrent des pausen toestand, maar hij schudde het hoofd. Vernomen wordt echter, dat de genees- heeren echter niet direct een kritieke ont wikkeling verwachten. De Paus heeft hedennacht gerust en vanmorgen was zijn toestand bevredigend. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Filmvoorstelling „De Kroeg". Bestaat er voor de bijeenkomsten van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling steeds groote belangstelling, de voorstelling van gisterochtend bleek reeds enkele dagen tevoren bijna geheel uitverkocht, zoodat op den ochtend zelf velen moesten worden teleurgesteld Deze buitengewone belangstelling vond haar oorzaak in het vertoonen van de film „De Kroeg", naar het gijlijknamige boek van Emile Zola, waarin de ellendige gevol gen van drankmisbruik behandeld worden. Een kort openingswoord van den voor zitter der afdeeling, waarin gereleveerd werd, hoe geheelonthouding ln en door de moderne beweging gevoeld wordt als een steun in den strijd voor een betere samen leving, ging vooraf. Is niet in Friesland, waar de ..roode" beweging zoo sterk is, ook de „blauwe" vaan niet op stevige wijze ge plant? Na een geestig teekenfilmpje en een interessant en leerzaam kijkje op de arbei ders en hun arbeid in verschillende deelen der wereld, volgde de dramatische hoofd film „De Kroeg", welks regisseur Gaston Rouóès met sobere middelen erin slaagde de diepe tragiek van de funeste gevolgen der alcohol op het geztns- en familieleven uit te beelden. Onverbloemd toont de film de catastrophe in Gervalse's leven fel realistisch belicht zij Coupeau's einde door aanvallen van delirium tremens, en de wrange werkelijkheid van dit alles is voor den toeschouwer, als de woorden van den ouden dokter tegen Gervalse. die toegeeft, e - zcavelen, ook „wel eens wat te drinken", In z in vermaning „Ge zljt gewaarschuwd". Een volgende bijeenkomst zal het too- neelgezelschap „De Jonge Spelers" brengen ln een actueel stuk over Jodenvervolging „Professor Mamlock". ZUID-AMERIKA. De vredesconferentie te Buenos Aires. Een neutraliteitsverdrag voorgesteld. Zaterdagavond hebben de staatssecreta ris der Vereenlgde Sta'sn. Huil en de Bi aziliaansche minist"r van bultenland- sche zaken, Macedo Soares. op de Pan- Amerikaansche vredesconferentie redevoe ringen gehouden. Huil deed een heftlgen aanval op de naties, die „de verdragen schenden en den oorlog voorbereiden" en legde den gedele geerden een programma van acht punten voor, dat bedoeld is als een middel ter handhaving van den vrede In Amerika en ae geheele wereld. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van de houding der Ver. Staten, die altijd met de andere staten zul len trachten samen te werken bij de po gingen tot het bewaren van den vrede door beperking der bewapening, controle op den wapenhandel, onderdrukking van oorlogs winst en het herstel van normale econo mische betrekkkingen. verklaarde Huil: den oorlog ais w'-'del tot beslechting van nternationale conflicten wijzen wij af. Er bestaan andere middelen zooals verzoe ningsconferenties en arbitrage". Vervolgens gaf Huil een nadere verklaring van zijn acht punten, die den volgenden inhoud nebben a. iedere regeering maakt propaganda voor de doctrine van den vrede; b. op regelmatige tijden worden Interna tiona)» conferenties gehouden ter ontwik keling van het begrip van samenwerking i'isschen de volken; c. om de Amerlkaansche naties te be schermen tegen den oorlog zullen de re geeringen zich moeten houden aan de vre- disaccoorden. waarbij zij zich hebben aan gesloten d. een gemeenschappelijke Amerikaan- sche neutraliteitspolitiek moet worden ge vestigd; e. men moet een liberale handelspolitiek volgen, die de afschaffing der tolboomen medebrengt; f. het belangrijke beginsel van interna tionale samenwerking moet aanvaard worden; 7). het internationale recht moet hersteld en versterkt worden; h. het respect voor de internationale ac- coorden en verdragen, die de basis van de internationale stabiliteit vormen, moet her steld worden. Huil besloot met de woorden: „de in ternationale overeenkomsten hebben haar kracht verloren De wereld beleeft dit ge vaarlijke verschijnsel: niet alleen het ge wone recht, ook het recht van de moraal, de integriteit van de eer worden met voe ten getreden. Wij beleven een bankroet van de eer. Het is in het belang van de geheele wereld, dat een einde wordt gemaakt aan de practijk van het breken van verdragen door eenzijdige opzegging". Maeedo Soares. Braziliaansch minister van buitenlandsche zaken, zeide o. m.: Om den oorlog te voorkomen moet men een politiek voeren van wederzijdsch begrip, edelmoedigheid en voorzichtigheid, een dergeliike politiek moet zeer democratisch zijn. De naties, onderworpen aan een persoonlijke macht, zijn vergiftigd door klassenhaat en doctrinaire dweepzucht; zij verlaten zich op de eischen van een pres tige. dat zich vaak voedt met oorlogsroem Het economisch leven van deze landen vormt overigens een der wonden der we reld. In Amerika most zich een hervor ming voltrekken, die in andere wereld- deelen bijna onmogelijk is. Wij moeten een algemeene organisatie uitwerken, die ten deel heeft de naties den geest van broe derschap deelachtig te doen worden Wij moeten achting toonen voor het Hof te den Haag. voorzoover dat een internatio nale juridische instantie is, hoewel het verbeterd kan worden". Soares zeide verder, dat het een vergis sing zou zijn. een Amerlkaanschen volken bond te stichten. Een dergelijk instituut wordt slechts gerechtvaardigd door actie in de geheele wereld. De delegatie der Vereenlgde Staten heeft een neutraliteits-pact voorgesteld dat alle Amerlkaansche Staten moet verplichten tot het regelen langs vreedzamen weg van alle geschillen welke tusschen hen kun nen ontstaan. Het verdrag omvat 12 arti kelen en is gebaseerd op de Amerlkaan sche neutraliteits-theorle, zooals deze uit een is gezet door president Roosevelt en Cordell Huil- Artikel 1 voorziet, dat de aangesloten staten plechtig hun verplichtingen ver nieuwen langs vreedzamen weg hun ge schillen te regelen. Een permanente com missie, bestaande uit de ministers van bui tenlandsche zaken zal worden ingesteld om het naleven van deze verplichtingen te verzekeren. Artikel 2 voorziet ln de oprichting van een consultatieve coiamissie uit vartegen- Tvoordlgers van de contracteerende par tijen voor de practlsche toepassing van 't verdrag. Artikel 3 zet uiteen, dat de onderteeke naars alle Amerlkaansche geschillen moe ten regelen langs diplomatieke» weg of door middel van de commissies, welke bij verdrag zijn ingesteld. Artikel 4 geeft de permanente consul tatieve commissie het recht de ondertee kenaars aan hun verplichtingen te herin neren en de rol van bemiddelaarster te spelen. Artikel 5 verbiedt ;de onderteekenaars hun toevlucht te nemen te nemen tot mi litaire actie, voordat verklaard is dat de vljandellikheden zijn geopend. Artikel 6 verklaart, dat ingeval van oor log de overige onderteekenaars een ge meenschappelijke politiek van neutraliteit zullen toepassen, de consultatieve commis sie zal den aanvaller aanwijzen en vol gens artikel 7. zullen de onder teekenaars aile handels-restricties ten aanzien van de oorlogvoerenden toepassen welke zij nut tig oordeelen tot het handhaven van den vrede. Overeenkomstig artikel 8 zullen de neutralen een uitvoerverbod van wapenen en munitie ten aanzien van de oorlogvoe renden afkondigen en zuilen zi.1 weigeren hen crediet of betalings-faciliteiten te ver- leenen. De drie laatste artikelen regelen ln bij zonderheden het verdrag opdat dit in geen enkel opzicht in tegenstelling Is met ver dragen. welke door de betrokken staten reeds zijn gesloten. spreken diplomatieke waarnemers de mee ning uit, dat de dringende vraag is, hoe de terroristische Incidenten van Tsjengtoe en Tsingtao op te lossen In geval van een ten nlet-voortzetten der Chlneesch-Japan- sche onderhandelingen. Voorts vragen deze waarnemers zich af hoe de Japansche belangen, eigendommen en levens in China beschermd moeten worden. In dezelfde kringen wordt verklaard, dat het lot der Chineesch-Japansche betrek kingen afhangt van de houding der Chi- neesche regeering. waarbij de nadruk er op wordt gelegd, dat de Japansche autoritei ten voorbereidingen treffen voor 't nemen van snelle maatregelen ter bescherming van de Japansche belangen. Tenzij de Chi neesch-Japansche betrekkingen slechter worden en vijandelijkheden uitbreken, kan de Chineesch-Japansche samenwerking In Noord-China zeer versterkt worden. De di plomatieke onderhandelingen ten behoeve van een vriendschappelijke regeling der Chineesch-Japansche kwesties zal hervat worden, zoodra China zich bewust wordt van de realiteiten en de toestand verbete ring toont. In dit verband meldt de „Yomloerl Sjlrn- boen", dat ofschoon geen tastbare beslis singen, welke een onmiddellijke actie met zich mee zouden brengen, genomen zijn, de meening in Japan veld begint te win nen, dat voorzorgsmaatregelen genomen moeten worden ter bescherming van de Ja pansche belangen, levens en eigendommen van Japansche onderdanen niet alleen in Noord-China, Sjanghai, langs de Yangtse en aan de zeekust, maar ook ln de verder afgelegen streken en dat zoo noodlg het Jaoansche garnizoen in Noord-China en het derde eskader van de Chlnebsche Zee gemobiliseerd moeten worden voor de Ja pansche zelfverdediging tegen leder terro ristisch incident, waarbij Japansche onder danen betrokken worden, gelijk reeds ge beurd is te Tsingtao, welke incident den Chineeschen ambassadeur Hsoe aanleiding "egeven heeft een protest in te dienen, dat echter verworpen is op grond van het feit, dat de Chlneesche autoriteiten zich niet in staat hebben getoond den stakings toestand te Tsingtao in bedwang te hou den. terwijl de stakers dreigen met ge weld, waardoor de Japansche katoenfabrie- ken ln gevaar komen. MEXICO. Toch asylrecht voor Trotsky? Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat de Mexicaansche regee ring het asyl-recht aan Trotsky zal ver- J leenen, zoodra hier officieel om wordt ge vraagd. Totnutoe heeft de regeering nog slechts van aanhangers van Trotsky het verzoek ontvangen. VEREENLGDE STATEN. Samentrekking van departementen van oorlog en marine. De nationale raad ter voorkoming van oorlog heeft bfj het congres een verzoek ingediend, de departementen van oorlog en marine te vereenigen in een departe ment van nationale verdediging, uit een oogpunt van bezuiniging, doeltreffendheid en vredesgezindheid. UIT HET VERRE OOSTEN. De impasse van Nanking. Ten vervolge op de conferentie van Vrij dag zijn de ministers van buitenlandsche zaken, oorlog en vloot, te zamen met de hooge ambtenaren der betrokken ministe ries, Zaterdagmiddag voor den tweeden maal in 24 uur bijeengekomen, teneinde te beraadslagen over de stappen, die genomen moeten worden ten aanzien van den toe stand, die voortvloeit uit het feit, dat prac- tlsch een dood punt is bereikt ln de con ferentie van Nanking. In verband hiermede De Engelsche crisis. Persstemmen. Tenaanzien van de constitutioneele crisis schrijft de „Times" in een hoofdartikel, oat de kwestie alleen door den koning zelf kan worden opgalost en het is de gevaarlijkste vorm van onheilverwekken om te zeggen, cat iemand anders verantwoordelijk is voor de oplossing van de crisis. De parlementaire correspondent zegt, dat geen personen, doch de gebeurtenissen vra gen, dat de beslissing niet tot in het onein dige wordt uitgesteld. De „Daily Telegraph" schrijft, dat de eindbeslissing met steeds groeiende span ning wordt verwacht. Hoe langer het duurt, eer de beslissing wordt genomen, hoe grooter de verwarring wordt. De pressie op den koning wordt rüst uit geoefend door de ministers, doch door de gebeurtenissen. Men verwacht heden in het Lagerhuis een verklaring, welke de valsche indrukken zal wegnemen, welke zijn ontstaan door geruchten en misver standen. Het blad voegt hieraan toe, dat niet langer sprake is van een compromis. De „Morningpost" ts van oordeel, dat de koning, van wlen bekend is, dat hij het rijk waarover hij regeert, toegewijd is, weet, wat over hem zal worden gedacht, als hij niet Iets zou kunnen opofferen, dat minder is dan wat honderdduizenden vrouwen van gewone lieden met vreugde hebben geofferd tijdens den grooten oorlog. De „Daily Mali" schrijft, dat indien de koning door een daad van hemzelf de bui tengewone populairiteit, welke hij geniet, zou verliezen, dit door het land als een groot verlies zal worden betreurd. Volgens de „News Ohronicle" is de alge meene sympathie voor den koning sterk. Niets zal overhaast worden besloten. De „Daily Herald" schrijft, dat een einde moet komen aan deze gevaarlijke impasse. De vijandigheid, welke een minderheid ten aanzien van het kabinet toont, is geen dienst, den koning bewezen. De kleine groepen, welke zich vijandig toonen, zijn niet tegen het kabinet, omdat het conser vatief is, doch omdat het parlementair is. De verklaring van Baldwin. Vanmiddag 15.45 uur G.M.T. zal minister president Baldwin in het Lagerhuis een verklaring afleggen Men meent, dat deze verklaring gisteren in het kabinet ln groote trekken is be sproken. Hertog van York te Londen teruggekeerd. De hertog en de hertogin van York, die het weekeinde op Windsor hebben doorge bracht, keerden heden naar Londen terug. Zij ontvingen gisteren den hertog van Kent. Hedenochtend omstreeks halftlen verliet een auto met twee personen Fort Belve dère. Een van de Inzittenden was Walter Monckton, de attorney-general van het hertogdom Cornwall, die den nacht op Fort Belvedère vertoefde. Uit Aus-tralië. Naar een lid van het kabinet gisteren mededeelde, heeft de Australische regee ring een besluit in voorbereiding, waar door, indien koning Edward geen afstand doet van den troon en mevrouw Simpson huwt, de kinderen uit dit huwelijk van recht tot opvolging worden uitgesloten. Mogelijke verliezen Het aan handel en industrie berokkende verlies, indien de kroning van den koning niet zou doorgaan, wordt geschat op een bedrag van 100 millioen pond sterling. De fabrikanten van aardewerk, vlaggen, ga- enterieën, papierhandelaars, drukkers en "ermakers hebben bij de feestelijkheden co: belang. Den rterksten terugslag zal e aardewerk-industrie van Staffordshire ondervinden. Hier worden 6 tot 8 millioen stuks aardewerk vervaardigd, waarin 80.000 arbeiders werk vinden. Ook voor het ho- telbedrijf zou de tegenslag groot zijn. Par- De druk op Madrid. De Madrileensche pers bericht, dat mor gen de nationalisten een grooten aanval on Madrid zullen ondernemen. De „Heraldo de Madrid" heeft van mysterieuze persoon lijkheden inlichtingen ontvangen ten aan zien van den militairen toestand bij de nationalisten. Zij zouden hun troepen con centreeren bij Naval Darnero en Illescas Zij zouden aanzienlijke versterking van Dultsche troepen hebben oritvangen en deze troepen zouden worden gecomman deerd door verscheidene nationaal-soclalis tische leiders. Binnenkort zou tot den aanval worden overgegaan om een beslissenden slag toe te brengen. Het blad schrijft verder, dat de fascis tische landen, welke de nationalisten steu nen generaal Franco opdracht hebben ge geven den toestand in 48 uur op te hel deren: Aan de zijde der regeering worden steeds jeugdige miliciens opgeleid. Zij houden oefeningen in het terrein en zoodra zij vol doende onderricht zijn, zullen zij worden ingezet in de verdediging der hoofdstad. Vorming van een Catalaansch leger. De Staatscourant van de Catalaansche generaliteit publiceert een verordening in zake de vorming van een eigen Catalaansch leger, bestaande uit negen infanterie- regimenten, drie regimenten artillerie, drie verkennings-afdeelingen, drie genie- afdeellngen, een intendance en een roode kruis afdeeling. Unamuno over den burgerstrijd. Het blad „Kurjer Warszawskl" te War schau publiceert een Interview van zijn specialen correspondent te Salamanca met den beroemden Spaanschen schrijver pro fessor Miguel de Unamuno, die o.a. ver klaarde: „Nergens in Europa zijn zooveel erfelijke kwalen als in Spanje. De thans gevoerde strijd is het gevolg van deze ziekte, welke Spanje ondermijnt. Zegt men. dat liet een oorlog is van het Christendom en het nationalisme tegen het bolsjewisme, daD zou men het vraagstuk niet zuiver stellen, want zoowel het katholicisme als liet atheisme zijn in Spanje van een ander karakter dan in andere landen". Unamuno noemde de broederstrijd een collectieve dwaasheid. Radio-station ontdekt De nationalisten hebben aan de Fransch- Spaansche grens een radio-station ontdekt, dat schepen, welke met wapenzendingen op weg waren naar de havens van de regee ring op de hoogte hield met de bewegingen van de vloot der nationalisten. ticulieren in Londen rekenden op de huis vesting van ruim twee millioen bezoekers. Pensions en kleine hotels verwachtten hun 200.000 kamers bezet te krijgen, terwijl het meerendeel van de 12.000 kamers in de voorname Londensche hotels reeds be sproken ls. OOK DE TWEEDE VAN DE SIAMEESCHü TWEELING OVERLEDEN. NEW YORK. 7 Dec. (Stefanl). Ook Simplice Godino. de tweede van de Sia- meesche tweeling. is overleden. Hil heelt ziln broer 10 dagen overleefd en overleed tengevolge van de operatie, welke werd toe gepast om hem van zlin broer los te maken. ERNSTIGE SCHADE DOOR OVERSTROOMING IN TURKIJE. ISTANBOUL 7 Dec. (Havas) De hevice regenval, welke thans vitf dagen aanhoudt heeft tengevolge gehad, dat de rivier Sevdan bulten de oevers ls getreden. De stad Adana en de omgeving ziin vriiwel geheel over stroomd Vele bruggen ziin weggeslagen en ook verder is aanzienliike schade aange richt. NEGER GELYNCHT. WASHINGTON. 7 Dec. (D.NB.) Te Laurel in den staat Mississippie is een 17- iarige neger gelyncht. Hij we-d opgehangen aan een spoorbrug. AUTO LN DE SAONE GEREDEN. Zes dooden. LYON, 7 Dec. (Stefanl) In het cen trum van de stad ls een auto in de Saone gereden. De chauffeur zag een kademuur voor een brug aan. De zes inzittenden zijn om hef leven gekomen. GEBOREN Nlcolaas, zoon van C. H. van Teijllngen en J. Neuteboom Friederike, dochter van Chr. Slerat en M. A. Stum. ONDERTROUWD. J. J. Planje, Jm.. 23 jaar en F. Eradus. Jd., 24 jaar H- van Calcar, Jm„ 33 jaar en T. P. W. Schmid, jd-, 26 jaar. OVERLEDEN D. N. J. v- d. Paauw, zoon, 11 mnd. De volgende schepen zijn morgen radio- telegrafisch te bereiken vla het kuststation Scheveningen Radio: Aagtekerk, Alchiba, Aldabi. Almkerk, Alwaki, Baloeran, Bloemfontein. Chr. Huy- gens, Colombia, Crijnssen, Dempo, Groote- kerk, Jagersfontein, Johan de Witt, Johan van Oldenbamevelt, Meerkerk, Kota Nopan. Leerdam, Oranje Nassau, Poelau Roebiah, van Rensselaer, Spaarndam, Springfontein, Streefkerk en Venezuela. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche wacht schepen eveneens via Scheveningen te bereiken. Telegrammen worden aangenomen alle telegraafkantoren en door „Ra"" Holland". 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2