Militaire plechtigheid MAANDAG 7 DECEMBER 1936 No. 23529 OFFKIEELE KENNISGEVING HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN IJsie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dil nummer bestaat uit DRIE bladen STADSNIEUWS LEIOSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.83 per 3 mnd.) EERSTE BLAD. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Ged. Staten dezer provincie hebben goedgekeurd 't bij raads besluit van 17 Aug. 1936 vastgestelde plan lot herziening van het uitbreidingsplan, voorzoover betreft de gronden gelegen ten Zuiden van de Frulnlaan en ten Oosten van de Cobetstraat en dat dit plan, in een uitvoerige kaart uitgewerkt, ter gemeente secretarie, Rapenburg 12, voor een ieder ter inzage ligt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. ZEIDEN, 7 December 1936- 3414 hem behaalde prijzen in de Boetseerklasse; 3e. 2e en le prijzen! In 1890 wordt hij in den vrijen wedstrijd voor Handswerklieden, uitgeschreven door de Mij. tot Bev der Bouwkunst, afd. Lei- FRED. A. WEMPE SR. t In den ouderdom van 68 jaar is heden morgen geheel onverwachts tengevolge van een attaque overleden de heer Fred. A. Wempe Sr.. bekend stucadoor hier ter Bede en gedurende langer dan 40 iaar de volijverige secretaris van de Ver. tot bevor dering der Bouwkunst, van welker vergade ringen hii steeds voor ons Blad de versla gen verzorgde. Wij kunnen hem niet beter schetsen dan le eere-voorzitter. de heer Jan de Quack het deed ter gelegenheid van het 40-iarig bestaan dier vereeniging in Januari van dit iaar en geven hem dus het woord: „WempeDie naam is onvervreemd baar aan „Bouwkunst" verbonden. Is hii architect, is hij kunstenaar? Wempe is misschien meer. Hii is op letterkundig ter rein geheel autodidact en „stelt" goed. Hij sal on stucadoorsgebied. op het kunstgebied I van het boetseeren niet licht een kunsti ger dan hij aantreffen Maar er is méér! Wat hii doet. doet hii met groote toewij ding en trouw. In hooge mate is hij ge- voèlsmensch in de samenleving, in zijn i emplooien van welken aard ook. Deze qualiteiten treden in onze beoor deeling van Fred. A. Wempe Sr. vóór alle I andere, naar voren, als vangende zii een hóóger schóóner licht dan die welke ze ooit begeleidden. Frederik A. Wempe Sr. werd 7 Mei 1868 geboren. Hii verlaat op 15-iarigen leeftijd de openbare school en komt od het atelier en in de werkplaatsen van ziin vader mr. stucadoor. in het vak zijner keuze werk zaam. Van 18831888 is hii Mathesiaan en doet aan de „Achtbare" school eindexamen van gedegen studie, als blijkt uit de door Wijlen de heer Wempe. den. bekroond. En dan in 1896 aanvaardt hij bii de stichting van de Vereeniging tot bevordering der Bouwkunst, het secreta riaat daarvan. Zijn hoofd en hand droegen onnoemelijk veel bil. den bloei der Vereeniging te be stendigen. Van den aanvang af gaf hii zich met energie aan zijn moeilijken en om vangrijken werkkring en bii elke mutatie in het bestuur hield hij stand, hii alleen, will men wist hoe hij was: The right man op the right place!" Ook in de kringen van de drankbestrij ders was de heer Wempe en bekende figuur HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: N.V. Bouw- en Handelmaatschappij „Spijkenisse", Nieuw Voordorpstraat 18. Voorschoten. Kantoor de N.V. is verplaatst naar: Bin nendijk. Nieuw St. Joosland bij Middel burg. AANBESTEDING. De uitslag van de hedenmorgen gehou den onderhandsche aanbesteding voor de wijziging van een der voorfilters in het Voorfiltergebouw van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij te Katwijk is als volgt: P. H. Meyers en Zn„ Oegstgeest f.2010.— N.V. Beton Mij. „De Peel". Roer mond f 1765.Gebrs. Slingerland, Kat wijk a ,d. Rijn f.1688.Fa. K. Haasnoot, Katwijk f. 1638De gunning is aange houden. Foto Van Vliet, Leiden. De rondgang van Sint Nicolaas. Hft moment, waaTb'pi GG* Têfiments-commandant den beiden jubilarissen het eere- 'Mken op de borst speldt. - V. 1. n. r.: de kapitein-adjudant v. d. Hout, overste De Iongh, luitenant Van Waning en luitenant Palland. Voor het front van het daartoe aan de Maaldrift opgestelde 6ede regiment veld artillerie is hedenmorgen aan den lsten 'W. J. van Waning en den lsten luit. jtr militaire administratie J. Palland, bei- behoorende bij dit regiment, het zil- JJten dienstkruis wegens 15-jarige trouwe iMhtsvervulling uitgereikt. Zulks ge- wiedde door den regimentscommandant, "trste C. de Iongh, die. nadat hij het ■Jr commando van kapitein jhr. Clif- Kocq van Breugel staande regiment tad geïnspecteerd, beiden officieren het 'oersehejdingsteeken op de borst spelde. Spr. wees er daarbij op, dat de goede hoe danigheden van luitenant Van Waning voldoende blijken uit zijn overplaatsing bij het keurcorps der Koninklijke mare chaussee, terwijl die van luitenant Palland hem uit eigen waarneming bekend zijn. Beiden hebben een hooge opvatting van hun plichten, welke het geheele regiment ten voorbeeld kan strekken. Na afloop dezer eenvoudige plechtigheid werd voor de jubilarissen gedefileerd. Het muziekkorps van 6 R.V.A. verleende zijn medewerking. Een drukke dag voor den Spaanschen kindervriend. Bij een groot aantal vereenigingen, scholen en ingezetenen heeft Sint Nicolaas vergezeld van Zwarte Piet, Zaterdag een persoonlijk bezoek gebracht. Zoo was hij o.a. te gast bij de kinderen van de leden der Leidsche Werkloozenvereeniging. Vol verwachting traden de kinderen om streeks twee uur de concertzaal van res taurant Zomerlust binnen. En naar hun stralende gezichtjes te oordeelen bij het naar huis gaan, zijn zij in hun verwach tingen niet teleurgesteld. Ruim 250 kinde ren zaten vol spanning te wachten op de dingen, die komen zouden, toen de voor zitter, de heer R. Pet, de bijeenkomst opende. Deze riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe. De werkloozen, aldus spreker, kunnen helaas niet meer voldoende in de behoeften van hun gezin voorzien, hun kinderen kunnen zij weinig vreugde meer geven in hun jonge leven. Het bestuur van de Leidsche Werkloozenvereeniging, dat voorzag dat Sint Nicolaas de deuren van haar leden zou voorbijgaan, had daarom besloten dezen heilige zelf uit te noodigen om daardoor den kleinen een voor hen helaas ai te zeldzame vreugde te berei den. Met dankbaarheid kon spreker vaststel len. dat het bestuur hierin van vele zijden medewerking mocht ontvangen. Niet te vergeefs werd bij de middenstanders en bij vele particulieren aangeklopt! In het bij-zonder sprak de voorzitter een woord van dank tot de directie van Zo merlust, die de zaal tegen zeer gereduceer- den prijs had afgestaan, tot de melkin richting „De Landbouw", die spontaan 80 liter melk had aangeboden en aan den heer B. de Koning, die een aantal kinderen een warm stuk ondergoed verschafte. In dvzen harteloozen tijd vol tegenstel lingen allerwegen, noemde hij de saam- hoorigheid tusschen arbeiders en midden standers een lichtend voorbeeld. Daarna werden onder de belanglooze leiding van de Mickey Mouseplayers eenige Sinterklaasliederen gezongen met zoo'n be zieling, dat weldra Sint Nicolaas statig binnenschreed, vergezeld van den als al tijd vroolijke Zwarte Piet. Wat een ge juich steeg er op! In tegenwoordigheid van den hóogen gast werd een heel pro gramma afgewerkt. Driemaal werden de kinderen onthaald op dampende chocola demelk met speculaas en een suikerbeest. En wat werd er geschaterd om de wonder lijke avonturen van Charley Chaplin op het witte doek. Een tooneelstukje „De eet- machine" deed de kinderen meeleven met een al te gulzige eter. Het was maar goed dat zij althans dezen middag niets te kort kwamen! Drie uren lang werden zoo de kleinen uit de anders zoo trcostelooze sfeer gerukt. En bij het naar huis gaan werd elk kind verrast met een stuk speelgoed en een spe culaaspop. In zijn slotwoord wees de voorzitter er op. hoe deze middag had laten zien hoe veel door een eendrachtige samenwerking kan worden bereikt. De Leidsche Werkloo zenvereeniging zal met meer kracht nog alle werkloozen overtuigen van de nood zaak om zich nauw aaneen te sluiten. Na een krachtige opwekking met geestdrift propaganda te maken voor dit mooie doel, sloot spreker de bijeenkomst. De Leidsche Werkloozenvereeniging kan met groote voldoening terugzien op dezen prachtigen middag. O. L. S. Paul Krugerstraat. Door de Oudercommissie en het hoofd van bovengenoemde school is den leerlin gen een feest bereid, dat prachtig geslaagd mag heeten. Onze stadgenoot, de heer Devilé, ver toonde in de poppenkast het sprookje van den boozen bakker op zeer verdienstelijke wijze, blijkend uit het intens meeleven van groot en klein met de lotgevallen van moe der en zoon. bijna in het verderf gestort, door den bakker, maar door een goede fee gered. Ook ales goochelaar toonde de heer De vilé zijn bekwaamheid om kinderen te ver maken en te verbazen. Ten slotte ver scheen ook St. Nicolaas. vergezeld van twee zwarte pages en deelde eenige geschenken en vermaningen uit. Niet onvermeld mag blijven, dat twee firma's hier ter stede, de een geheel gratis, de tweede voor buitengewoon lagen prijs, versnaperingen hadden gezonden, die, zoo goed als die der commissie, met gejuich begroet en smakelijk verorberd werden. Na afloop vertrokken alle kinderen wel voldaan en met een zakje lekkers naar huis. Leidsche Speeltuin vereeniging „Zuiderkwartier". In de zaal van „Zomerlust" vierde bo vengenoemde vereeniging haar St. Nico- laasfeest. Om 5 uur opende de voorzitter, de heer Metselaar, dezen feestavond, met 'n woord van welkom aan alle aanwezigen, en bracht hij dank aan al deg>nen. die door finan- cieelen of moreelen steun dezen avond mogelijk maakten. Spreker zeide, dat er voor het orgapiseeren van zut&e fs^ge» heel wat komt kijken. Nadat hij het ver zoek had gericht aan die aanwezigen die iK>g steeds geen lid of donateur(trice) van „Zuiderkwartier" zijn, zich alsnog op te geven, wenschte hij allen en vooral de kinderen een prettigen avond. Direct na deze opening bracht, het Jazz-gezelschap „The Blue Rhythm Boys" met eenige St. Nicolaasversjes er bij de kinderen de stem ming in. Daarna volgde een voor kinderen en ook voor ouderen, aantrekkelijke pop- penkastvertooning „De drie Tooverbloe- men", door den heer Devilé, die luide werd toegejuicht. Onder het zingen van „Zie ginds komt de stoomboot", werd ver volgens de goede Sint met zijn beide knechts binnengeleid, waarbij het menig kleintje zichtbaar bang te moede werd. Na nog een laatste tractatie, sloot de voorzitter dezen feestavond, met een woord van dank aan allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden meegewerkt. Buurtver. „Eensgezindheid". Bovengenoemde vereeniging heeft het St. Nicolaasfeest gevierd in het kantoor gebouw der bouwvereeniging „Eensgezind heid", voor kinderen der leden van den leeftijd tot en met 7 jaar. Daar de ruimte in dit kantoorgebouw niet toelaat om de ruim 150 kinderen met hun ouders onder te brengen, werden dezen groepsgewijze toegelaten tot St. Ni colaas en zijn knecht. Nadat de kinderen verschillende liederen gezongen hadden ter eere van den heiligen man, werden zij onthaald op versnaperin gen en kreeg ieder kind een mooi prenten boek. De voorzitter der buurtvereeniging. de heer Simons, leidde dit feest op uitste kende wijze. Het bestuur heeft den kinderen een prachtigen middag bezorgd. Ned. Ver. van Fabriekarbeiders (sters) De Ncd. Ver. v. Fabrieksarbeiders(sters) afd. Leiden heeft door middel van haar Sportgroep voor de kinderen van haar werklooze leden een St. Nicolaasfeestje ge organiseerd, dat voortreffelijk geslaagd mag heeten. Op 4 December kregen de kin deren een prachtige bioscoopvoorstelling te genieten in het Luxor-t.heater. welk theater voor dezen middag door de direc tie geheel gratis was aangeboden. Om half vijf gingen de kinderen onder de voortreffelijke leiding van de politie in optocht naar het Volksgebouw. Hier werd liet feest voortgezet onder vroolijke muziek van de mondorgelgroep, terwijl de heer Liese, onderwijzer, een mooi St. Nicolaas- verhaal vertelde, dat zeer in den smaak viel. Het hoogtepunt was natuurlijk de binnenkomst van St. Nicolaas en Zwarte Piet. die onder de kinderen versnaperingen uitdeelden. Na het gebruiken van een kop chocolademelk en onder begeleiding van de muziek, werd deze prachtige dag beëin digd. Het was een schitterend geslaagd feest, waartoe zeer zeker de fa. v. d. Kloot, de fruithandel van den heer Kukier, de coöperaties „Vooruit", „Ons Doel" en het magazijn „Erato" het hunne hebben bij gedragen. Bij de kinderen van de tempelieren. Zaterdag had voor de kinderen van de tempelieren van de loges „Vooruit", „Tot Aller Welzijn" te Leiden, en „Aller Plicht" te Oegstgeest een St. Nicolaasfeest plaats in het Federatiehuis op het Gerecht. De heer P. Hessing opende dit feest met een vertelling welke door de kinderen met aandacht werd gevolgd. Daarna werd een poppenkast vertoond met een voorstelling V3n „Jan de Deugniet". De uitvoering daarvan was in handen van den heer D. Vijlbrief. Wat hebben de kinderen daar van genoten! Om 4 uur had de plechtige intocht van St. Nicolaas plaats, die was vergezeld van Zwarten Piet, Menig kind keek toch wel even benauwd, doch de goede Sint wist ze al heel gauw gerust te stellen Verschei dene kinderen moesten een liedje voor hem zingen en elk kind kreeg tenslotte een cadeautje. Het Is voor de kinderen een onvergetelijke middag geweest; aan versnaperingen heeft het natuurlijk niet ontbroken. De verheugde kindergezichtjes getuig den, dat de loge Leiden Vooruit kan terug zien op een schitterend geslaagd St. Nico laasfeest. BINNENLAND. Geen monetaire stabilisatie is mogelijk zonder opheffing der tolmuren, aldus dr. Colijn (Binnenland, 3de Blad). Een vrouw vermoord te Amsterdam (Ge mengd, 3de Blad). Door de zware regens in Tapanoeli blijken 15 personen te zijn gedood (Uit Ned. Oost-Indië, 1ste Blad). Dc ziekte van Prinses Armgard geeft geen reden tot ernstige ongerustheid. - (Laatste Berichten, 1ste Blad). De officieele ingebruikneming der vier „verdekkerde" molens te Aarlander- veen (2de Blad). Een wijd vertakte bende autodieven en helers gearresteerd (Laatste Berichten, lste Blad). BUITENLAND. Nog geen beslissing in Engeland. Heden een verklaring van Baldwin in het Lagerhuis (3de Blad en Tel., lste Blad) Stilstand in het Spaansche krijgsbedrijf. (3de en lste Blad). Motie van vertrouwen voor de Fransche regeering-Blum. De communisten ont houden zich van stemming (3de Blad). Speeches en voorstellen ter Zuid-Ameri- kaansche vredesconferentie. (Buiten land. lste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. EEN GOUDEN JUBILARIS. Foto H. Jonker, Leiden Men bericht ons, dat de Burgemeester erin heelt toegestemd een woord te willen spreken bij den aanvang van den Folklore - avond van het Alg. Nederl. Verbond en het Nat. Jongeren Verbond op Maandag 14 December a.s De bekende folklorist D. J. van der Ven zal daar een lezing met vele lichtbeelden houden, getiteld: „Op de bruiloft van het Nederlandsche Volk". Gisteravond te kwart over zeven is J. F. V. uit Zoeterwoude, doordat het voor zijn tilbury gespannen paard nabij de Schrijversbrug plotseling struikelde, voor over van den bok geslagen. Hij bekwam slechts lichte verwondingen aan het hoofd, doch zijn vrouw, die 'naast hem zat en eveneens een buiteling maakte, miste na den val haar beugeltasch, iphoud.en.de een befrag van oijgeyeet f, j Twee oudgêcüënbén' liet vaandel van het 105-jarige Studentenmu ziekgezelschap „Sempre Crescendo" en de heer P. M. Bleekstijn, die Bit jaar zijn gou den jubileum als bode in dienst van ge noemd gezelschap herdenkt. Gedurende een halve eeuw heeft Bleekstijn zijn goede diensten aan „Sempre" bewezen en steeds bij concerten zijn schier onmisbare mede werking verleend- Vele tientallen studentengeneraties, die Vrouwe Musica en „Sempre" dienden, heeft Bleekstijn zien komen en gaan, doch hij zelf bleef het oude vaandel trouw en altijd oleef hij ook dezelfde bescheiden en hulp vaardige bode. dien tallooze Leidsche oud- corpsleden zich herinneren. Ter gelegen heid van zijn 40-jarig jubileum werd hij vereerd met de zilveren medaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau. Moge deze onderscheiding op nog vele Sempre-concerten zijn trouwe borst sieren Zaterdagmiddag is c£F60-jarige L. J. K. op de Warmonderbrug zoodanig gevallen dat hij een bloeduitstorting in zijn knie kreeg en ter observatie naar het Acade misch Ziekenhuis moest worden over gebracht. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen:: Maandag 30 Nov. 49 perso nen; Dinsdag 1 Dec. 51 personen: Woens dag 2 December 53 personen; Donderdag 3 December 52 personen: Vrijdag 4 December 53 personen en Zaterdag 5 December 51 personen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1