Dit is een genot van A tot Z De positie van Koning Edward VIII LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 3 December i936 Derde Blad No. 23526 KERK- EN 5CH00LNIEUWS lisle kwm van onze vele mooie Bonbondoozen: een echt Sinterklaas - cadeau En dan zijn er nog onze verrukke lijke chocoladeletterseen Moeilijkheden met kabinet en openbare meening BINNENLAND VRAGENRUBRIEK Engeland is plotseling in opschudding gebracht, doordat de Engelsche pers, zij hel op discrete wijze, reeds lang in om loop zijnde geruchten heeft vermeld en ten waarschuwende stem doet hooren te- een niemand minder dan den koning, Ed- wd VIII. Deze waarschuwing is een direct gevolg ran een rede van den bisschop van Brad- tord, die twee dagen geleden, over de kro ning sprekend, verklaarde te hopen „dat de koning wat meer positieve teekenen zou geven zich bewust te zijn van de nood zaak van goddelijke leiding". De bisschop zelf heeft, naar de „Tel." meldt, dit echter niet bedoeld. Het blad meldt: In een interview heeft de bisschop van BradfoTd verklaard, dat zijn uitlatin gen over den koning, die zooveel stof heb ben doen opwaaien, alleen bedoeld waren als commentaar op het ontbreken van uiterlijke teekenen, dat de koning zich in zijn dagelijkse!) leven veel aan den gods dienst gelegen laat liggen. De bisschop zelde, dat zijn woorden niets te maken hadden met de geruchten, waarvan hij niet op de hoogte was, toen hij zijn rede neerschreef. Maar nu de geruchten! Het gaat om be richten van trouwplannen van den koning met een Amerikaansche. mrs. Simpson, die kort geleden in Engeland echtscheiding verkreeg. De „Daily TelegTaph" schrijft in een hoofdartikel, aldus de „Tel"., dat in de gisteren gehouden zitting van het kabinet een zaak van het hoogst con- stitutioncelc gewicht en van een aard, waarmede' niets, dat in den laatsten tijd is voorgevallen, ook maar in de verste verte kan worden vergeleken, is besproken. Het betrof de betrekking van de ministers tot den souverein, niet nopens eenigerlei kwestie van po liticken of industrieclen aard, maar aangaande de persoonlijke positie van den koning zelf. Het blad herinnert aan de geruchten, die laatste maanden omtrent den persoon des konings, vooral in de Amerikaansche pers, de ronde hebben gedaan, geruchten, die ook in Ipngeland zijn verspreid, waar een overdreven vorm aannamen wegens het uitblijven van een formeele tegen spraak. „Dit beteekent niet", zoo gaat het Wad voort, „dat zij onbeperkt geloof heb ben gevonden onder hen, die het diepe vertrouwen koesteren, dat de koning niets tal doen wat den eerbied van zijn volk, voor zijn persoon of het ontzag voor de kroon zou schaden". .De particuliere zaken van den koning aldus gaat het blad verder gaan al leen hemzelf aan, doch er zijn aspecten, faarin de particuliere aangelegenheden van een constitutioneel vorst van algemeen belang worden en niet van zijn openbare positie kunnen worden losgemaakt. Indien oie een van de straffen is van het koning schap, het is toch ook een van zijn privi leges, want het maakt het, naar wij geloo- en. voor den drager van de kroon mo reel onmogelijk om een stap te doen, wel ken ook, die de verheven waardigheid er van op noodlottige wijze zou compromit- teeren". Het blad betreurt dg noodzaak van deze toespelingen, doch het optreden van den bisschop van Bradford maakt deze noodig. Het acht het juist, dat de pre mier Baldwin de kwestie thans aan Z.M. beeft voorgelegd. „Baldwin" besluit de .Daily Telegraph", „is als eerste minister juist aangewezen persoon om aan den koning de overwegingen voor te leggen, vaartoe hij en zijn collega's als vertegen woordigers van Z.M.'s loyale onderdanen gekomen zijn". De politieke correspondent van de „Daily Telegrahp" meldt nog over de kabinets- tilting; Het kabinet is genoodzaakt geweest om een buitengewoon delicate situatie in verband met het particuliere leven van den koning onder de oogen te zien. Het is het oordeel der regeering, dat, tenzij dit probleem op bevredigende wijze wordt opgelost, het tot een con stitutioneel crisis van den ernstigsten aard moet leiden, waarmede niet al leen Groot-Brittannië, doch het Rijk in zijn geheel is gemoeid, In wel ingelichte kringen heerscht de ®eening, dat in dezen een gewichtige be slissing zal vallen, alvorens de week ten bilde is. Gisteravond hield Baldwin nog verdere besprekingen met andere minis ters. Het is mogelijk, dat vandaag opnieuw een kabinetszitting zal worden gehouden, "g regeering is bovendien voornemens zoo spoedig mogelijk een officieele aankondi- ?lnS te doen, ten einde de loopende ge vechten tot hun juiste proporties terug te 'vengen. En de „Times" schrijft o.m., naar het •vad." meldt: Het is een feit, dat de Amerikaansche jampggne, welke men in Engeland zoo en zoo wijselijk langs zich heen heeft d!en gaan, thans een punt heeft bereikt, •aar men verder is gekomen dan die zijde ha het leven van koning Edward, welke yd recht als particulier mag worden be bouwd. In de laatste weken is zij zelfs Jo.ver gegaan te voorspellen, dat een hu- yhik zou plaats vinden, dat niet in over stemming is met de Kroon, en daar- J® toe te voegen dat Queen Mary het had y'vgekeurd hetgeen de meeste Engel- fftï wel zeer schokkend in de ooren zal jonken hebben, jnaar hetgeen in Ame Het leven van een koning kan nooit ge makkelijk zijn zeker niet van een ko ning, die den middelbaren leeftijd heeft bereikt zonder den zegen van een gelukkig huwelijk. Het is een merkwaardige para dox. dat in een tijdsperiode, waarvan men vaak zegt, dat zij losser en meer verdraag zaam is dan voorafgaande, en in landen die er trotsch op zijn dat het sociale ver schil daar uitgevlakt wordt, meer dan ooit te voren het gevoel bestaat dat de koning boven iedere openbare critiek moet wor den gehouden. Geen redelijk persoon verwacht meer dan wat de menschelijke natuur kan toe slaan! zelfs een koning is gerechtigd tot ontspanning en het gezelschap van zijn gekozen vrienden. Wat men niet kan en niet wil toestaan en wat de natie en het Empire niet kun nen verdragen is dat de invloed van het hooge ambt dat de koning bekleedt, verzwakt wordt en diens persoonlijke ge voelens in openlijk conflict komen met pu blieke plichten en dan den voorrang kun nen krijgen. Er kan geen twijfel bestaan aan het kwaad en het gevaar dat dreigt; de golf van praatjes en geruchten van den over kant van den AUantischen Oceaan heeft zich in steeds grootere kringen van dit land verbreid. Indien de Engelsche pers er tot nu toe geen melding van heeft gemaakt, is dat alleen een gevolg van een algemeene re serve. geïnspireerd door de hoop, dat een autoritaire handeling of verklaring haar in staat zou stellen er eens en vooral een eind aan te maken. Zulk een handeling of verklaring is thans zeer noodig, want anders zullen de zich opstapelende resultaatjes van deze schandaalpraatjes-campagne zeker ernsti ge schade berokkenen aan de monarchie; dat is een zaak die de natie aangaat. Het hooge ambt van Zijne Majesteit is geen persoonlijk bezit van één mensch; het is een heilig pand, dat van de eene generatie op de andere is overgegaan, en dat de laatste eeuwen met toenemende kracht gehandhaafd werd door het gaarne geschonken vertrouwen van het geheele volk aan vorsten, die veilig waren omdat zij gerespecteerd werden. Een reden dat zulks tegenwoordig meer dan ooit van waarde is. is dat op de con stitutie van het Britsche rijk een veel zwaardere last is komen te rusten binnen het Empire zelf, en een tweede is dat de gebeurtenissen in het buitenland op de Britsche monarchie de plicht hebben ge legd zoo vast te staan als een rots in de branding van communisme en dictatuur. Zoo was het een jaar geleden laten wij hopen dat het ook nog het geval zal zijn over een jaar; maar het publiek heeft een definitieve geruststelling noodig, als de rots niet geschokt wil worden. Het „Hbld.", een bericht van Reuter aan vullend, dat Baldwin gisteren door den koning opnieuw is ontvangen, zegt nog: Men weet nu, dat de crisis zich zoodanig heeft verscherpt, dat er sprake van is, dat Baldwin een alternatief heeft opgesteld: eenerzijds wordt de eisch gesteld, dat de Koning zich meer voegt naar het advies van zijn ministers, anderzijds dat het ka binet bij voortdurende halsstarrigheid van den koning, zich gedwongen zou zien zijn ontslag in te dienen. Een politieke crisis van de eerste grootte dus, waarvan op het oogenblik nog niet te voorzien is hoe zij zich ontwikkelen zal. Volgens de laatste geruchten zou een on middellijk dreigend gevaar geweken zijn, doordat de koning geweigerd zou hebben het ontslag van het kabinet te aanvaar den. Het is echter niet bekend, of de ko ning geheel tegemoet is gekomen aan de wenschen van zijn ministerpresident, maar daarover zal nog gedelibereerd kunnen worden. De tendenz van de perscommentaren is wel delicaat-waarschuwend. maar zonder eenige uitzondering geven zij uiting aan de hoop, dat de koning tenslotte de hem gevraagde bewijzen zal geven, dat hij be seft, dat het zijn eerste plicht is aan het hoofd van zijn volk te blijven staan op een ongeschokte basis van vertrouwen. En tenslotte schrijft de „News Chro nicle" o.a.: „Het probleem, dat eenlgen tijd aanleiding gaf tot praatjes, kan eenvoudig als volgt worden samengevat: Een van de intieme vriendinnen van den koning is mevrouw Ernest Simpson, Amerikaansche van geboorte en twee keer gehuwd geweest,. Men gelooft, dat het de wensch is van den koning met haar te trouwen. De vraag is of zij over de kwali teiten beschikt, welke noodig zijn voor een koningin van Engeland en of de koning dan wel het kabinet als woordvoerder van de openbare meening hierover moet be slissen. De koning, zoo goed als ieder man, kan beslissen met wie hij een verbintenis voor het leven wil aangaan. Hij had over eenkomstig het verlangen in het huwelijk kunnen treden zoolang hij nog prins van Wales was. Zijn vrouw zou geen koningin, doch prinses-gemalin geweest zijn. De koning zou zonder twijfel bereid zijn toe te stemmen, indien het parlement een wet zou aannemen, waarbij aan de kinderen, welke uit deze verbintenis kunnen voort spruiten. het recht van opvolging wordt ontzegd." REGEERING TEGEN 40-UREN WEEK. Ontwerp van wet niet te verwachten. De regeering heeft Ingevolge haar toezeg ging aan de Tweede Kamer doen toekomen een nota in zake de ontwerp-verdragen betreffende: le. de verkorting van den arbeidsduur tot veertig uur per week; 2e. de verkorting van den arbeidsduur in de flesschenfabrieken; 3e. de herziening van het verdrag (Genève 1931) betreffende den duur van den arbeid in de kolenmijnen, welke ontwerp-verdragen door de Internationale Arbeldsconferentle in hare negentiende zitting werden aange nomen. De regeering heeft gemeend ter zake van deze ontwerp-verdragen geen voorstellen van wet te moeten doen. Wat betreft het onder le. genoemde ont- werp-verdrag meent zij, dat het standpunt der regeering ten opzichte van het vraag stuk der verkorte werkweek (40-uren-week) bekend mag worden verondersteld. Bij ver schillende gelegenheden is duidelijk geble ken, dat naar de meening der regeering tegen invoering van een 40-uren werkweek groote bezwaren bestaan. Tegen een toetreding tot het onder 2e genoemde ontwerp-verdrag bestaan in de eerste plaats dezelfde principieele bezwaren als die, welke tegen de verkorte werkweek in het algemeen bestaan. Verder wordt er nog de aandacht op ge vestigd, dat bij een eventueele toepassing van dit verdrag hier te lande slechts be trokken zouden zijn de Vereenigde Glasfa brieken te Schiedam en te Delft en wel ten aanzien van ongeveer 250 arbeiders, zoodat het ontwerpverdrag voor ons land al van zeer weinig belang is. Ook ten aanzien van het onder 3e ge noemde ontwerp-verdrag meent de Regee ring geen voorstel tot toetreding, hetzij tot voorbehoud der toetreding, aan de Konin gin te moeten doen. PRINSES ARMGARD. Zal haar verjaardag in Den Haag vieren. Naar wij vernemen, zal Prinses Armgard, die in den loop van deze maand jarig is, haar geboortedag te midden van de Kon. Familie in Den Haag vieren. Vad. NIEUWE REGELING VOOR CONSUMPTIE-MELK. en in de Britsche dominions veel v II doet. C. B. te L. Indien beide kinderen nog minderjarig zijn en niet zelf in de inkom stenbelasting zijn aangeslagen dan be- araagt de inkomstenbelasting in totaal f 51.07. Uw aanslag in de personeele be lasting kunnen wij niet becijferen. Hoeveel bedraagt de mobilair waarde? Voor aftrek komen in aanmerking de kinderen die op den eersten Januari van het belastingjaar den leeftijd van 20 jaar nog niet hebben bereikt. Minimum-detailprijzen worden opgeheven. De regeering overweegt nieuwe plannen voor een consumptie-melkregeling. Naar het „Handelsblad" verneemt, is het de bedoeling van regeeringscommissaris Louwes, niet alleen voor het z.g. „wettelijk gebied" omvattende de omgeving der groote consumptiecentra in het Westen des lands de minimum-détallprijzen voor consumptiemelk in té trekken, maar bo vendien, voor de z.g. half-wettelijke gebie den alle bepalingen ten aanzien der pro ductie van handel in en verkoop van con sumptiemelk op te heffen (dus: distribuan- ten-erkenningen en minimum-détailprij- zeni. Verder is het de bedoeling van den regee ringscommissaris voor het Westelijke wet telijke gebied het onderscheid tusschen in dustrie- (inclusief zelfkazers) en consump tiemelkers te doen vervallen en aan allen éénzelfden prijs te garandeeren. Aangezien de productie grooter is dan de consumptie, zal dit voor de veehouders, die tot dusver erkend consumptiemelker waren, een na deel beteekenen, te meer omdat het de be doeling van den regeeringscommissaris is, binnen zekeren tijd óók het verschil in prijs te doen verdwijnen. Ten slotte is het de bedoeling, de uitvoe ring der consumptiemelkregeling in het Westen allengs geheel te doen loopen over de organisaties der veehouders, ook de be taling. De boerenprijs zal dan worden vast gesteld door deze organisaties in overleg met den handel, met de regeering als ar biter. 3222 (Ingez. Med.) VAANDELGROET AAN HET VORSTELIJK BRUIDSPAAR OP 19 DECEMBER 1936. Het Haagsche comité voor de luisterrijke viering van het huwelijk van H. K. H. prinses Juliana met Z. D H. prins Bern- hard verzoekt ons te willen mededeelen dat het, in afwijking van het bepaalde, wordt toegestaan dat bij den vaandelgroet op 19 December a.s. het vaandel wordt vergezeld van een vaandelwacht van ten hoogste twee personen, zoodat in totaal drie personen met het vaandel aanwezig kunnen zijn. Met het oog op de beperkte ruimte voor het Koninklijk paleis kan onder geen voorwaarde worden toegestaan dat meer dan drie personen bij elk vaan del tegenwoordig is. ONTSLAG VAN VIJF GO-JARIGE DIRECTEUREN. Binnenkort zal een -voorstel van B. en W. van Amsterdam verschijnen om aan vijf directeuren van gemeentebedrijven (diensten) wegens het bereiken van den GO-jarigen leeftijd eervol ontslag uit den gemeentedienst te verleenen. Het zijn de heeren A. Keppler van den woningdienst, L. Heyermans van den gem. geneeskundigen en gezondheidsdienst. R. van Royen van de gemeentewaterleidingen, Van Vugt Jr. van de wasch- en schoonmaak- en bad- en zweminrichtingen, en Van der Tak van de bank van leening. De ontslagen zullen op zeer verschillende data ingaan in verband met de mogelijk heid van vervanging. Omtrent twee andere directeuren is de zaak nog hangende. N.R.Crt. UIT NED. OOST-INDIË. HET ONDERZOEK NAAR HET WRAK VAN DE „VAN DER WYCK". BATAVIA, 3 Dec. (Aneta). Het duik- onderzoek door het gouvernementsvaartuig „Castor" naar het wrak van de „Van der Wyck" hetwelk op 26 November j.l. is aan-' gevangen, heeft geregeld voortgang voor- zoover dit onderzoek niet bemoeilijkt wordt door „windbuien". Opnieuw heeft men een lijk aangetroffen, dat beklemd zat tusschen de langs boord vastgebonden statietrap en de verschansing. Het zal naar Soerabaja worden vervoerd. POOLSCHE ONDERSCHEIDINGEN. De Poolsche gezant te 's Gravenhage, dr. W. Babinski, heeft namens den president van de republiek Polen overhandigd aan den minister van justitie, mr. J. H R. van Schaik, de versierselen van het groot-kruis van de orde Polonia restituta, aan den di recteur-generaal van handel en nijverheid, dr. H. M. Hirschfield. het kruis van groot officier in deze orde en aan den heer dr. A. H. Philipse, hoofdcommies bij het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart, de ridderorde. Daarna hebben de Poolsche gezant en mevr. Babinsky aan de gedecoreerden en hun dames een diner aangeboden waarbij o.a. aanzaten verte genwoordigers van de Nederlandsche re geering, van het departement van buiten- landsche zaken, met hun dames, en leden van de Poolsche legatie. SALARISREGELING VAN LEERLING- VERPLEGENDEN. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. Besluit in zake de salarisregeling van leerling-verplegenden. Hieraan wordt het volgende ontleend: De jaarlijksche bezoldiging van de leer ling-verplegenden bij de rijksverplegings- inrichting bedraagt: a. bij de ziekenhuizen: bij aanvang f. 70Ó.bij toelating tot het tweede gedeelte van den opleidingscursus f. 750.—; bij toelating tot het laatste ge deelte van den opleidingscursus f.850 b. bij de krankzinnigengestichten: bij aan vang f. 800.bij toelating tot het tweede gedeelte van den opleidingscursus f. 85,0. bij toelating tot het laatste gedeelte van den opleidingscursus f.900— De jaarlijk sche bezoldiging van de leerlingverplegen- den, die het wettelijk beschermd diploma, hetzij voor de gewone ziekenverpleging (di ploma a), hetzij voor de verpleging van zenuwzieken en krankzinnigen (diploma b', hebben verworven, bedraagt, zoolang zij nog niet tot verplegen ster) zijn benoemd, in beide soorten inrichtingen f. 900. Op vorengenoemde bedragen wordt voor 't genot van kost en inwoning een korting toegepast van f. 500.per jaar Aan leerling-verplegenden, op 31 Decem- J. G. VON HEMERT r. Te Amsterdam is op 81-jarigen leeftijd overleden de heer J. G. von Hemert, direc teur van de West-Java Kina-Cultuur-Mij. en van de Cultuur-Mij. Ardiredjo. De heer Von Hemert was officier in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de orde van de Belgische Kroon. De begrafenis vindt Zaterdag te 1 uur plaats op de begraafplaats Zorgvlied. ber 1936 in dienst, wier netto-bezoldiging onder de werking van dit besluit met meer dan 15 ten honderd zou dalen, wordt, zoo lang zij onafgebroken als leerling-verple gende in dienst blijven, bij wijze van over gangsmaatregel een persoonlijke toelage toegekend tot een zoodanig bedrag, dat de vermindering der netto-bezoldiging beperkt blijft tot 15 ten honderd van de netto-be zoldiging. welke zij volgens de op genoem den datum geldende regeling zouden ont vangen. PROF. DR. HUGO VISSCHER. Waar wij van welingelichte zijde ver nemen zijn de onderhandelingen tusschen de nieuwe partij van prof. dr. Hugo Vis- scher, het onlangs uit de A.-R. partij ge treden oud-Tweede Kamerlid, met de Staatk. Ger. Party van ds. G. H Kersten om te komen tot fusie mislukt, aangezien men geen overeenstemming kon verkrijgen om trent de leiding van d? nieuwe partij. Prof. Visscher is inmiddels ook weer uit zijn nieuwe partij getreden en individueel toe getreden als lid van de Staatk. Geref. Partij. DE OPBRENGST VAN DE LANDSMIDDELEN. Gestegen ontvangsten. Aneta seint uit Batavia: De landsmid- delen hebben in October 1936 f36,800,000 opgebracht tegen f. 31.800.000 in October 1935. In de verslagmaand werd een bedrag van f. 5.000 000 ontvangen als bijzondere in komsten uit de aardolie-industrie. De totale opbrengst van de landsnridde- len over de periode Januari t/m October 1936 heeft f. 326.000.000 bedragen, tegen over een bedrag van f. 310.100.000 in de zelfde periode van 1935. Dit gunstige verschil is in de eerste plaats veroorzaakt door de genoemde 5 mil- iioen gulden uit de aardolie-industrie. Ver der bracht de Bankatinwinning een be drag van f. 5.700.000 méér op dan in de overeenkomstige periode van 1935, terwijl een bedrag van f. 3 300.000 werd ontvangen aan hoogere betalingen van de vennoot schapsbelasting. Ook de loonbelasting bracht f. 2.200.000 meer op. Het uitvoerrecht op ondernemingsrubber en het aandeel in 't bijzonder uitvoerrecht op bevolkingsrubber, dat als bate op de gewone middelen kon worden geboekt, brachten in 1936 tezamen f5 000.000 op. De overige middelen liepen tezamen terug met een bedrag van f 5.300.000 Voorts kan worden gemeld, dat de totale opbrengst, van het bijzonder uitvoerrecht op bevolkingsrubber van Januari t/m. Oct. van dit jaar f. 37.259.000 heeft bedragen. PREDIKBEURTEN. VOOR VRIJDAG 4 DECEMBER. BOSKOOP. Gercf. Gem.: Nam. 7 uur, ds. Lamain, van Rotterdam. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. L. S. den Boer, van Arnhem, NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Arnhem (vac. wijlen N. A. Becht). J. Loos te Oudega (W.i; te Meeu wen, H. C. P M. Wiebosch. cand. te Hil versum; te Tienhoven c.a„ H. A. Jellema te Grijpskerke (Z.). CHR. GEREF. KERK. Tweetal te ZwaagwesteindeM. W. Nieu- wenhuijze te Franeker en J. Tamminga te Harderwijk. EVANG. LUTH. KERK. Bedankt voor Weesp, C. F. Nolte te Mid delburg-Vlissingen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9