ELTAX 666 St. Nieolaas surprises LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 3 December 1936 bezorgt uw BUITENLAND SPREEKCEL RECHTZAKEN TELEGRAMMEN LEIDSCH MUZIEKLYCEUM. De verjaardag viering van St. Nieolaas. Men schrijft ons: Wederom bleek St. Nieolaas dc weldoe- nei der kinderen te zijn, want alles aan hem en ln hem getuigde van groote liefde lot de jeugd In 't bijzonder gistermiddag tct de kinderen van van het Leidsche Mu ziek Lyceum. Rijnsburgerweg 77 B, die zich in zijn komst mochten verheugen. Wat straalden al die blijde kindergezichi-en den goeden Sint tegen. Zij begroetten St Nieo laas en zwarten Piet, zijn leuken knecht, met het aardige lied „Wees welkom Sint in ons raidden, ziet uw zetel staat al kiaar" Daarna speelden enkele kleintjes een stukje bp de piano en weer anderen zongen of decameerden iets voor den Sint. Deze was hierover zeer tevreden. Ofschoon zwarte Piet zijn roe lustig in het rond zwaaide, mochten we van alles wat Sint Nieolaas deed. slechts dit onthouden: ..Meer nog dan van de lekkerste bonbons, houdt de lieve Sint van ons", 't- Was voor de jeugd een middag om nooit te vergelen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Rechtsgeleerdheid de heer M. H. Me'ndel (Den Haagi. Geslaagd voor het examen „Boekhou den" mej- R. Dijkmans, leerlinge van de Mariaschool aan de Haarl-straat alhier. Kapitein mr. J D- Schepers van het 6e regiment veldartillerie alhier is tot 1 November 1937 werkzaam gesteld onder de bevelen van den chef van den generalen stal. Hedenmorgen te ongeveer kwart voor elf is vermoedelijk tengevolge van een de fect in de isolatie der automatische sein licht-installatie van de tram op de Haar lemmerstraat nabij de Donkersteeg de bo venleiding in brand geraakt. Een conduc teur van een passeerende tram schakelde onmiddellijk den stroom uit, waarna een brandweerman met een bluschapparaal, 't vlammetje doofde. De motorspuit kon on- verrichterzake huiswaarts keeren. 3207 CIngez. Med.) DE ALGEMEENE TOESTAND. Arita over Japansch-Duitsch accoord. Italiaansch-Japansch accoord - Protesten tegen Duitschland's houding inzake het verdrag der waterwegen - Het Locarno- verdrag. Joereneff, verzekerd, dat het accoord ge richt was tegen de Komintern en niet tegen zijn regeering. Japan's politiek ten opzichte van sovjet-Rusland blijft onveranderd. In dien sovjet-Rusland derhalve de overeen komst ten volle en naar waarheid begrijpt, zal de sovjetregeering, zoo vertrouwt Arita, de nieuwe visscherij-overeenkomst met Japan willen teekenen en de regeling van het grensvraagstuk verhaasten. Anders zouden de Japansch-Russische betrekkin gen vertroebeld worden door de tegen spraak met zich zelf welke de sovjet-regee- rlng aan den dag legt. Arita legde er den nadruk op, dat er achter het JapanschDuitsche accoord geen geheime afspraken zitten cn dat het geen verandering beteekent van Japan's buitenlandsche politiek. Vooral niet van de traditioneele politiek van vriendschap met Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten, sovjet-Rusland, e.a. integendeel, Japan zal cr naar streven die vriendschap nog te versterken. Het meest zeide Arita te betreuren, dat in sommige buitenlandsche kringen dc meening heeft post gevat, dat Japan zich bij het fascistische blok heeft aan gesloten en zich te weer stelt tegen de democratische landen. Dit denkbeeld is echter een volkomen misvatting, te meer, daar Japan in alle opzichten be reid is, en zich gelukkig prijst, met deze landen samen te werken. De Japansche minister van buitenland sche zaken, Arita, heeft, zoo meldt het agentschap Domei, de buitenlandsche jour nalisten ontvangen en een openhartig ant woord gegeven op alle hem gestelde vragen betreffende het tusschen Japan en Duitsch- land tegen de communistische internatio nale gesloten accoord, dat, naar de minister l opmerkte, in sommige buitenlandsche pers organen verkeerd wordt opgevat. Arita zette de beteekenis en de draag wijdte van deze overeenkomst uiteen, en weidde uit over Japans betrekkingen tot! Engeland, Frankrijk, de Ver, Staten, Sovjet- Rusland. China e.a. Op een vraag naar de territoriale draag wijdte van het accoord, antwoordde Arita, dat in de Japansch-Duitsche overeenkomst geen bepalingen dienaangaande zijn opge nomen. Wel is overeengekomen, dat men elkander wederkeerig op de hoogte zal hou den van het optreden der communistische internationale. Het accoord houdt niet in een gemeenschappelijke inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van een derde party. En evenmin het zenden van troepen naar het grondgebied van een derde partij. Arita wees er op, dat het accoord voorziet in de toepassing van strenge maatregelen om controle uit te oefenen op vreemdelin gen, die het grondgebied van de beide con- tracteerende partijen betreden, alsmede op eigen onderdanen in binnen- en buiten land, die zich met communistische actie op houden. Arita zeide van meening te zyn, dat een internationaal optreden noodig is om de agitatie van de communistische in ternationale te controleeren en te onder drukken. Tot dusver heeft de Japansche regeering by de regeering der Sovjet-unie geprotesteerd tegen het optreden der Kom intern. maar de uitwerking is onvoldoende geweest. Vooral sedert de Komintern op haar zevende congres van verleden jaar openlyk verklaard heeft Japan en Duitsch- land tot het doel van haar toekomstige agitatie te zullen maken. Japan is bereid elke derde party uit te noodigen tot het accoord toe te treden, indien men zich door het optreden van de Komintern bedreigd gevoelt. Niets echter zou een grooter mis verstand zyn, dan te denken, dat Japan zich by het fascistische kamp heeft aange sloten. Dat Japan een overeenkomst alleen met Duitschland tegen de Komintern heeft ge sloten, zou de bewering kunnen rechtvaar digen dat Japan de democratische landen tegen zich in het harnas jaagt. Het tegen overgestelde is echter het geval. Japan is volkomen en gaarne bereid samen te wer ken met alle democratische landen, als Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten, te gen het optreden van de Komintern. Indien de sovjet-regeering zich tegen de Komin tern uitspreekt, zal de Japansche regeering zelfs gaarne de sovjet-regeering tot het accoord zien toetreden. Inzake het voorstel van een gezamenlyk Chineesch-Japansch bolwerk tegen de Komintern, merkte Arita op, dat zulk een voorstel aan China is ge daan. Op een vraag waarom hy geen overeen komst tegen het fascisme is aangegaan, antwoordde Arita, dat de Komintern een internationale organisatie is, welke haar meeningen aan anderen tracht op te drin gen, terwijl het fascisme niet internatio naal is en tot zich zelf beperkt blijft. Arita zeide van meening te zijn, dat de betrek kingen van Japan en sovjet-Rusland door het accoord met Duitschland niet slechter waren geworden. Hy had den ambassadeur der sovjet-unie Het Japansche ministerie van buiten landsche zaken publiceert een officieel communiqué, waarin gezegd wordt, dat Japan, na de ontwikkeling in Abessynië en de houding van de Volkenbondsleden met aandacht te hebben gevolgd, besloten heeft Let gezantschap te Addis Abeba te vervan gen door een consulaat-generaal. Italië heeft de verzekering gegeven, dat de Japansche commercieele en andere be langen in Abessynië speciale aandacht cn bescherming zullen genieten. Derhalve wordt verwacht, dat binnenkort onderhan delingen zullen worden geopend over de regeling der handelsbetrekkingen tusschen Japan en Abessynië Ofschoon, zoo gaat het commupiqué ver der, geen onderhandelingen van politleken aard worden gevoerd, is het niettemin be kend, dat beide ianddn ernaar streven, har telijke betrekkingen door cultureele en an dere samenwerking te onderhouden Tenslotte wordt gezegd, dat Italië en Mandsjoekwo tot overeenstemming zyn ge komen omtrent de instelling van een Ita- iiaansch consulaat-generaal te Moekden, hetgeen echter met de instelling van eer. Japansch consulaat-generaal ln Abessynië niets te maken heeft. De secretaris-generaal van de Seijoekal verklaarde voldaan te zyn over de com mercieele voordeelen. welke Japan ont vangt overeenkomstig de Italiaansch-Ja- pansche overeenkomst Hy acht het even wel zijn plicht de regeer ng er op te wijzen' dat er gevaar bestaat dat. Japan zich zou laten meesleepen in een fascistisch blok. Dit zou wantrouwen wekken bij de overige mogendheden. De „partij der Sociale massa" verklaar de zich tegen het Italiaansch-Japansch evenals destijds tegen het Duisch-Japan- sche verdrag. Zy vreest, dat Japan hier door wordt meegesleurd in een komenden wereldoorlog. BELGIË. De legerwetten aangenomen Minister-president Van Zeeland zeide in de Kamer accoord te kunnen gaan met het door de regeeringspartyen voorgestelde amendement, volgens hetwelk de diensttyd van een deel van het contingent gedurende de periode van 1937 tot 1941 op 17 maan den (de regeering wilde eerst 18 maanden) wordt vastgesteld, terwyl de rest 12 maan den dienst doet. By de bestaande Europeesche situatie is het noodzakeiyk. dat men by een mobili satie van het leger over genoeg manschap pen beschikt. De buitenlandsche politiek van België is er een van onafhankelijkheid, waarby de verplichtingen natuuriyk worden nageko men. Gij kent' de resultaten, die wij be reikt hebben, aldus de minister-president, en gy weet, wat kort geleden te Londen gezegd is. Ten aanzien van de Locarno-accoorden zeide Van Zeeland, dat België, Frankryk en Duitschland de verzekering wil geven, dat het bereid is de consequenties daarvan te aanvaarden. „Wy bewapenen tegen nie mand, maar wij moeten sterk zyn om te voorkomen, dat een naburige mogendheid een gemakkelyke overwinning op ons denkt te behalen, wy weten, dat wy niet alleen staan, dat wy trouwe vrienden hebben. Ter vermijding van een catastrophe is het goed, dat landen als Engeland en Frankrijk een tegenwicht vormen tegen invloeden, die fataal kunnen zyn". Tenslotte heeft de Kamer met 137 43 stemmen de wet aangenomen. Acht stemmen werden blanco uitgebracht. Tegen stemden de Vlaamsche natio nalisten cn de communisten, evenals enkele Vlaamsche katholieken cn so cialisten. De rexisten stemden voor het ontwerp. FRANKRIJK. De versterking: der Fransche vloot. De minister van marine heeft in de Kamercommissie voor de marine medege deeld dat het vlootprogramma voor de vol gende jaren Frankrijk in staat zal stellen in 1943 vijf liniescheoen van 35.000 ton en 10 kruisers van 10.000 ton in dienst te heb ben. De tenuitvoerlessine van het program zal gedurende 4'/j jaar een jaarlijksche som van 2»/: milliard vereen. De havenstaking te Bordeaux is ge ëindigd. HONGARIJE. Buitengewone kiesrechtconferentie byeen. De buitengewone door de partyen ge vormde kiesrechtconferentie van het par lement is byeengekomen in openingszit ting. De minister-president, Daranyi, de minister van binnenlandsche zaken en de minister van justitie, benevens de betrok ken staatssecretarissen'waren aanwezig. In de conferentie zijn 'vertegenwoordigers van alle partyen opgenomen, in totaal 52 gede legeerden. In zyn openingsrede verklaarde Daranyi, dat de taak der conferentie van de verschillende problemen principieel te bestudeereh, maar niet? wetsontwerpen uit te werken. Aan de hervorming van het kies recht moet volgens opvatting der regeering de uitbreiding van de machtsbevoegdheden van den rijksbestuurder en de hervorming van het Hoogerhuis voorafgaan. Tlbor von Eckhardt stelde by de hierop- volgende besprekingen voor de regeling van de opvolging van den rijksbestuurder op te nemen in het program van beraadsla gingen. De voorzitter van het Huis van Af gevaardigden vroeg de besprekingen ver trouwelijk te verklaren en de openbare mee ning alleen in te lichten in officleele com muniqués omtrent het verloop van de con ferentie GRIEKENLAND. Een mislukte opstand. De autoriteiten hebben een strenge cen suur ingevoerd. Men zegt, dat een aantal oud-ministers gearresteerd en naar den Egeeschen archipel verbannen is. Zy zou den tezamen met officieren een complot hebben gesmeed om de regeering omver te werpen. EGYPTE. Ambassadeur tc Londen benoemd. Hafez Affifi pasja, oud-minister van buitenlandsche zaken en Egyptisch gezant te Londen, is thans tot ambassadeur te Londen benoemd. Engeland, Frankryk, Tsjecho-Slowakye en Zuid-Slavië hebben by de resp. Duit sche gezanten een protest overhandigd te gen de eenzydige opzegging door Duitsch land van het verdrag inzake de waterwe gen, hoewel erkend wordt, dat wijzigingen noodig waren geworden. In de „Paris-Soir" publiceert Sauerwein de resultaten van een onderzoek, dat hy zoojuist in Engeland heeft ingesteld. Hy deelde mede, dat Delbos, de Fran sche minister van buitenlandsche zaken, morgen in de Kamer zal mededeelen. dat Frankryk zich verplicht, Engeland te hulp te komen, indien dit land het slachtoffer wordt van een niet-uitgelokten aanval. Deze verklaring, aldus Sauerwein. die voor de eerste maal wordt afgelegd, volgt op die van Eden en zal in de geheele we reld zeer de aandacht trekken, niet om dat zy veel in den toestand verandert immers het is den laatsten tyd volkomen duidelyk, dat beide landen hand in hand gaan doch omdat zy het bewys zal le veren, dat zich de laatste maanden in Engeland grondige wyzigingen hebben vol trokken. Want het aanvaarden van een belofte tot steun is voor Engeland heel wat ern stiger dan zelf steun beloven. In antwoord op een vraag, of de Brit- sche garantie tot verdediging van België in een geval van agressie zich eveneens tot het overzeesche Belgische rijk uitstrekt verklaarde Eden in het Lagerhuis, dat de krachtens het Locarno-pact verstrekte waarborgen blijkens den tekst van het verdrag duidelyk tot Europa beperkt bly- ven. In antwoord op een andere vraag zeide Eden. dat het de bedoeling der Brltsche regeering is, dat de draagwydte harer verplichtingen op grond van een nieuw l.ocarno-verdrag die van het oude Locar- no-verdrag zoo dicht mogelyk nabij komt. Het liberale Lagerhuislid, Mander zal minister Eden vragen, of hij weet, dat de Duitsche ambassadeur te Londen, von Rib- bentrop in Duitschland de functie van controleur van de anti-communistische propaganda uitoefent en of de regeering deze functie vereenlgbaar acht met het ambt van een diplomaat, geaccrediteerd by het hof van Sint James, DANZIG. De Volksdag byeen. De Volksdag is gistermiddag byeengeko men, by de stemming over eenige benoe mingen onthielden zich de oppositiepartijen en de Poolsche groepen, Voorstellen tot het openen van een straf vervolging tegen eenige leden der oppositie wegens anti-Duitsche actie werden aange nomen met de stemmen der N.S.D.A.P. voor. Volgens dit besluit wordt een gerechte lijke vervolging ingesteld tegen de socialisti sche afgevaardigden Brill en Brost, redac teur van de „Dantziger Volksstimme", en den communist Langenau. Een voorstel om ook een vervolging tegen den nationaal-socialistischen afgevaardigde Schultz te openen werd verworpen. Brill en Langenau zijn op straat door de politie ge arresteerd. Het besluit tot het Instellen van een straf vervolging tegen deze afgevaardigden houdt in, dat hun parlementaire immuniteit is opgeheven. Behalve de genoemde leden wordt ook de advocaat Friedrich, afgevaardigde der Duitsch-nationale partij, vervolgd wegens belastingbedrog. Een disciplinair onderzoek zal volgens besluit van den Volksdag worden ingesteld tegen den leider der Katholieke Centrumparij, Stachnik. ROEMENIË. Rede van minister-president Tatarescu. Tydens een plechtige kamerzitting heeft minister-president Tatarescu gisteren een rede gehouden, waarin hy o.a. sprak van „de nieuwe grenzen, welke eeuwig zyn en welker eeuwigheid gemeenschappeiyk zal worden verdedigd." „Wij zyn ons bewust", aldus vervolgde de Roemeensche premier, „van onze macht van vyf millloen soldaten, die ieder oogen- blik gereed staan, om de grenzen, getrok ken met het bloed van onze martelaren, te verdedigen." Vervolgens sprak Tatarescu zijn vertrou wen uit in de bondgenootschappen en bracht hulde aan Roemenië's bondgenoo- ten, met name aan het eeuwige Frankrijk en zijn soldaten. Aan het slot van zyn rede riep de pre mier temidden van de toejuichingen der afgevaardigden uit: „Leve Joego-Slavie, leve Tsjecho-Slowakye, leve de Kleine En tente." ZUID-AFRIKA. Vijfjarenplan voor de luchtmacht Rede van Smuts. Generaal-majoor Brink, de bevelhebber der- strijdkrachten, heeft medegedeeld, dat de minister voor nationale verdediging, Pi- row, een vyfjarenpian heeft ontworpen voor de opleiding van duizend vliegtulgbestuur- ders. In zekere kringen is men van meening, dat dit beteekent, dat de luchtmacht on geveer vyfhonderd toestellen zal omvat ten. Te Standerton in Transvaal heeft gene raal Smuts een redevoering uitgesproken, waarin hy o.m. zeide, dat hy niet geloofde, dat vandaag of morgen een oorlog uit zou breken, maar dat het duidelijk is, dat de naties hun huis in orde moeten brengen. Wat Zuid-Afrika aangaat, het moet ver trouwen op zyn machtigen vriend, Groot- Brlttannië voor de bescherming van zyn kusten. Zelf most het echter de verdedi ging te land en in de lucht ter hand ne men, teneinde een invaller of vyand, die een luchtaanval pleegt, al te slaan. Er be staat een gevaar, omdat de unie zich niet geheel kan losmaken van die landen, welke verkozen hebben op te trekken langs een voor ds menschheid zeer gevaariyken weg. Blaffende honden byten niet, voegde Smuts hieraan toe; nu en dan vallen zy echter kleine naties aan en slikken die op. zooals met Abessynië gebeurd is. ZUID-AMERIKA. Roosevelt uit Buenos Aires vertrokken. President Roosevelt is gistermiddag weer naar de Vereenigde Staten vertrokken. Hoewel het weer slecht was, deed een groote menigte hem uitgeleide, terwyl langs den weg troepen waren opgesteld. Roosevelt en Justo, de president van Ar gentinië, namen harteiyk afscheid van elkaar. UIT HET VERRE OOSTEN. China cn Japan. Het agentschap Domei verneemt uit Nan king dat in antwoord od het verzoek van den Japanschen ambassadeur om de od 21 October afgebroken besprekingen te her vatten. het hoofd van de afd. Azië van het Chineesche ministerie van buitenlandsche zaken zou hebben verklaard, dat China de besprekingen niet zal hervatten zoolang het geen bevredigend antwoord heeft ont vangen op het krachtige protest dat het binnenkort tot Tokio zal richten, betref fende de hulD welke door Japan is ver leend aan de Mongolen, die Soei Joean aanvallen. Men gelooft, dat Tokio zal antwoor den met een ultimatum, waarin voor hervatting der besprekingen een ter mijn zal worden gesteld, na afloop waarvan alle onderhandelingen als geëindigd zouden worden beschouwd en de Japansche ambassadeur van Nan king naar Sjanghai zou vertrekken. BECK NAAR BOEKAREST, KONING CAROL NAAR WARSCHAU, WARSCHAU, 3 Dec (ANPi. De bladen melden, dat de minister van buitenlandsche zaken Beek, binnenkort een bezoek zal bren gen aan Boedapest, waarna koning Carol van Roemenië een officieel bezoek zal bren gen aan Warschau. ANTI-DUITSCHE BETOOGERS VEROORDEELD. WASHINGTON, 3 Dec, ANP) De politie rechter heeft gisteren vier mannen en een vrouw veroordeeld tot een boete van loo dollar, subs. 3 dagen hechtenis, wegens be toogingen tegen het nationaal-soclalisme vóór de Duitsche ambassade. BRAND IN EEN ITALIAANSCH DORP. MILAAN, 3 Dec. (DNB) In het dorp Con- dlno des Trentlno zyn by een brand 30 hul zen vernield. By het blusschingswerk wer den 9 personen gekwetst, vyftlg gezinnen zyn dakloos. DE RUSSISCHE JEUGD EN DE VERDEDIGING. MOSKOU, 3 Dec, (A.N.P.), De commu nistische jeugdbonden hebben te-amen met de Ossoaviakhlm, 1.727.000 schutters en 60.000 scherpschutters en instructeurs op- geleld. Op het gebied der luchtweerverde- dlglng r.n de verdediging tegen den cheml- schen r.orlog worden 4.600.000 personen inget- 54.000 jeugdige personen bezoe ken c.j ïulterscholen. Verder werden dit jaar 10.000 parachu tisten opgeleid en 15.000 zweefvliegers, die dc lessen gevolgd hebben, zonder hun be roepsbezigheden te onderbreken. Ook de 167 luchtvaartscholen hebben dit jaar een aantal piloten opgeleid, die eveneens de lessen gevolgd hebben zonder dat zij hun werkzaamheden in den steek behoefden te laten. ONTSIERENDE RECLAME. Een lezer klaagt er over. dat de sier lijke lichtmasten in de Kapteynstraat door het beplakken met aanstoot gevende pam fletten ten zeerste worden ontsierd en ver zoekt het gemeentebestuur daaraan een einde te maken. DE GERUCHTEN OMTRENT DEN ENGELSCHEN KONING. PARIJS, 3 Dec. (Havas). Ook de Fran sche pers bespreekt uitvoerig de geruchten, welke omtrent de trouwplannen van den Koning van Engeland in omloop zyn. In verband hiermede schrijft de „Ejcselsior". dat vannacht in geloofwaardige Britsche kringen werd vernomen, dat mrs. Simpson Donderdag a.s. Engeland zou verlaten en naar Frankryk komen.' Tevens verluidde, dat de Koning haar zou vergezellen. LONDEN, 3 Dec. (Reuter). In verband met de geruchten omtrent den Koning meent de „Daily Mail" te weten, dat mi nister-president Baldwin den Koning heeft medegedeeld, dat het kabinet met de grootste ongerustheid zijn huwelijksplan nen beschouwde en dat het kabinet van oordeel was, dat het wijste zou zijn, als de Koning openlyk aankondigde, dat hij niet voornemens was in het huwelyk te treden. Na een langdurig onderhoud met Bald win is de Koning per auto naar Fort Bel vedère gegaan, waar hij hedenochtend de drie voornaamste leden van zijn omgeving heeft ontboden. De leider van de liberale oppositie, Sin clair, heeft hedenochtend een onderhoud gehad met minister-president Baldwin. Ook de minister van buitenlandsche za ken, sir John Simon, heeft een onderhoud gehad met den minister-president. De minister-president zal binnen 36 uur in het Lagerhuis de noodige ver klaringen afleggen. In tegenstelling met de verwachting heeft hedenochtend geen zitting van het kabinet plaats gehad. De hertog en de hertogin van York zyn hedenochtend uit Schotland te Londen teruggekeerd. Mrs, Simpson, de dame ln kwestie, wei gert iedere verklaring aan de pers. HAAGSCHE RECHTBANK. De rechtbank deed uitspraak in de zaak van den autohandelaar W. A. de Z. te 's Gravenhage, tegen wien door het O.M. een geldboete van f. 300, subs. 100 dagen hechtenis is geëlscht wegens het veroorza ken van dood door schuld. Verdachte heeft op 14 Juli j.l. met eer, door hem bestuurde auto op den Prinses Jullanaweg te Veur een 13-jarigen wiel rijder by het passeeren zoodanig aangere den, dat de knaap aan de gevolgen is over leden. De rechtbank veroordeelde verdachte tot de geëischte geldboete, alsmede tot een maand voorwaard el yke gevangenisstraf. De fabrieksarbeider J. J, van B. uit Lel den tegen wlen door het O.M. wegens be dreiging van zijn echtgenoote een jaar voorwaardelijk is geëischt, werd veroor deeld tot negen maanden gevangenisstraf voorwaardelyk met drie jaar proeftyd. De reiziger C. H. te Katwyk, tegen wien wegens diefstal, meermalen gepleegd, een jaar gevangenisstraf is geëlscht, werd ver oordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. BUMA CONTRA UFA. Het gerechtshof ontzegt de vordering van Buma en bevestigt het vonnis van den president. De Eerste Kamer van het gerechtshof te Amsterdam heeft heden arrest gewezen in het geding tusschen het bureau van mu- ziek-auteursrecht en den Nederlandschen Bioscoopbond en den eisch van het Buma afgewezen. Reeds eenige jaren wordt tusschen het bureau voor muziekauteurs-recht en den Nederlandschen Bioscoopbond geproce deerd over de vraag of een bioscoop-ex ploitant voor de opvoering van een ge- luidslilm al dan niet muziekauteursrecht verschuldigd is. De onderhavige procedure vond haar oorsprong in de beslagneming op de re cette in het Rembrandt-Theater te Am sterdam, ten tyde dat daar vertoond werd de Duitsche Ufa-film „Savoy Hotel 217 voor welke film de componist Gronostay dc muziek had gecomponeerd. De president van de rechtbank te Am sterdam had op 30 April j.l. in kort geding de op last van Buma' gelegde beslagen op geheven en het aanvankelyk gegeven ver lof tot het leggen van die beslagen inge trokken. Buma had tegen dit vonnis appel aan- geteekend. Het Hof te Amsterdam kwam tot een zelfde beslissing als het Hof te Den Haag, voor welk college eenzelfde procedure is gevoerd naar aanleiding van een beslag op de recette bij de vertooning van de zelfde film. De president zegt, aldus overwoog nej Hof te Amsterdam, dat een voorafgaand beslag niet noodig is om de toegangsgel den op te vorderen. De president was daar om bevoegd het beslag op te heffen. Be treffende de hoofdzaak overwoog het HO'j dat in het contract tusschen den compo nist Gronostay en den filmproduce staat, dat hy de uitvoeringsrechten over draagt aan den producer, voorzoover na ze niet reeds aan zyn auteursrechtorgan satle overdroeg. Dit laatste deed hu derdaad, maar waar het toen toekomsuB rechten betrof Is die overdracht volge Nederlandsch recht niet geldig. t Op die gronden heeft het Buma dus n aannemeiyk gemaakt, dat het tereent den componist kan optreden. Het Hof bevestigde het vonnis van president en veroordeelde het Buma m kosten van het geding. Z'

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2