DONDERDAG 3 DECEMBER 1936 No. 23526 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN J7ste Jaargang Dll nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD DAGfiLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D Cis. per regel voor aavertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> ONDERSCHEIDING AAN OFFICIEREN. Bij ministrieele beschikking is aan den le Luitenant J. van Waning en den le Luite nant der Militaire Administratie J. Palland beiden behoorende bij het 6e Regiment veld-artlllerie alhier, het onderscheidings teken voor langdurigen dienst als officier toegekend, hetwelk hun op Maandag 7 December a.s. zal worden uitgereikt. Deze uitreiking zal plaats hebben op de Maaldrift te 10.45 uur. Het regiment zal daartoe onder com mando van den kapitein Jhr. Clifford— Kocq—van Breugel worden opgesteld. De muziek van 6 R.V.A. zal bij deze plechtigheid haar medewerking verleenen. J. A. VERHOOG t Oud-hoofdopzichter der gemeente. In den ouderdom van 71 jaar is alhier overleden de heer Joh. Abr. Verhoog, in leven oud-hoofdopzichter bij Gemeente werken. De heer Verhoog een broer van wijlen den vroegeren brandweercommandant was aanvankelijk opzichter bij de kerk gebouwen der Ned. Hervormde Gemeente. Als door een wonder ontsnapte hij in deze functie eenmaal aan den dood. n.l. toen hij van het dak der Hooglandsche Kerk viel en van de bekomen verwondin gen herstelde. Op 1 Januari 1901 kwam hij als hoofd opzichter in algemeenen dienst in betrek king bij de gemeente. Zijn benoeming kwam destijds op eenigs- tins eigenaardige wijze tot stand, want hoewel hij als nummer 2 op de voordracht stond, verwierf hij in den gemeenteraad precies evenveel stemmen als nr. 1. Het lot, was niet alleen hem, maar. naar later zou blijken, ook de gemeente buiten gewoon gunstig, want de heer Verhoog deed zich al spoedig kennen als een uiterst ijverig en bekwaam ambtenaar, die zich met groote toewijding aan de hem opge dragen taak gaf. Hoezeer zijn arbeid werd gewaardeerd, ijkt ook wel uit het feit. dat hem bij aadsbesluit van 13 Juni 1928 een persoon lijke jaarlijksche toelage van f.400 werd toegekend. Na de reorganisatie van den dienst van Gemeentewerken in datzelfde jaar werd hij het bijzonder belast met het toezicht op gemeentegebouwen. Met ingang van 1 Januari 1931 werd hem een precies 30-jarige ambtelijke loop- taan op de meest eervolle wijze ontslag uit njn functie verleend. De gemeente bleef echter nog van zijn goede diensten en kennis van zaken profi leren door hem het toezicht op het beheer het onderhoud van de woningen, inge deeld bij de Gemeentelijke Woningstichting te dragen. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal a.s. Maandag om 12 uur op Jthijnhof" plaats vinden. SCHOOL ZUIDSINGEL. Ouderavond. VREDESWEEK. Van 613 December zal in geheel ons land de Vredesweek, georganiseerd door den Wereldbond der Kerken, welke weer een onderdeel is van de z.g. Oecumenische Beweging, worden gehouden. A.s. Zondag 'al het bestuur der Nederlandsche afdee- tng door middel van een „boodschap", wei- se in verscheidene kerken zal worden voor gelezen. de christelijke gemeente oproepen op dezen oecumenischen Vredeszondag ten getuigenis voor den vrede te doen hoo- "n. Dank zij de medewerking van het oecumenisch Jehgd-Comité hier ter stede, 'aarbij aangesloten de Luthersche Doops gezinde, Oud-Katholieke, Hervormde en Vrijzinnige jeugdbewegingen, is besloten wk hier ter stede in de komende week een krachtige propaganda te voeren voor de walen van dezen Wereldbond. Zoo zullen deze jeugdvereenigingèn in de komende 'rek o.m. colporteeren met een brochure. *aarin een duidelijke uiteenzetting wordt Rfeven van hetgeen deze oecumenische weging wil. z'j die metterdaad wenschen mede te 'reken aan deze actie, kunnen zich daartoe opgeven aan het secretariaat van het 0JC. Vreewijkstraat 24, alhier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: nrma H. den Heeten, Hoogewoerd 76, I^n; schoenhandel. jVii'igingen nrma J. N. Geyer, Botermarkt 26, Lei- boek- en papierhandel, lederwaren Ou, Uittredend eigenaar W. Th. M. Geijer, 30 Nov. 1936. De volmacht van L. G. M. 'Geijer is ingetrokken, dd. 30 Nov. 1936. ™iwe eigenaar L. G. M. A. Geijer, Leiden. ,hnna de Groot en Los, Rijksstraatweg BO, Hazerswoude; graanhandel. Jwengenoemde zaak is omgezet in een -tootschap onder firma o/d. naam j™a Verheul en Los. Vennooten G. Los jy- Verheul, Hazerswoude, Soort van be- thans graanhandel, zaden en peul- Het ruime gymnastieklokaal van de O. L. School aan den Zuidsingel was ditmaal wel bijzonder vol, toen de voorzitter, de heer A. van der Neut, de bijeenkomst opende. In zijn openingswoord, waarin hij allen hartelijk welkom heette, legde hij er den nadruk op, dat de Ouderavond van Boven- en Benedenschool ditmaal gecom bineerd werd gehouden omdat de gemeen schappelijke feestviering bij het 30-jarig bestaan der school voor beide scholen on der één dak en voor alle ouders van beide scholen van evenveel belang is en wij nu het werk kunnen doen, dat anders twee avonden zou vragen. Die feestviering staat op 't oogenblik in het centrum van aller belangstelling. Daar door zal het as. St. Nicolaasfeest voor dit jaar ook op wat eenvoudiger wijze moeten worden gevierd, dan dat gewoonlijk het geval is. Alles toch moet betaald worden voor een groot deel uit het schoolfonds, waarvan de bijdragen komen van voor het meerendeel werklooze ouders. Na er op gewezen te hebben, hoeveel de Oudercommissie en het onderwijzend per soneel in dit en andere opzichten voor de kinderen doen, deed spreker een dringend beroep op de volle medewerking van de ouders, ook in andere opzichten. Zoo wees hij op de toenemende balda digheid van de jeugd, die zich niet alleen op straat, doch ook bij wijlen in de klas sen en vooral bij de kindervoeding uit. Het is de dure plicht der ouders hun kin deren te weerhouden van een bandeloos gedrag. Door intensieve samenwerking van huis en school kan in dit opzicht veel worden bereikt. Vervolgens wees spreker op het groote nut van het schoolbad, waaraan vele kin deren zich zonder eenigen grond maar al te gaarne onttrekken en daarbij door som mige ouders worden gesteund. Het schoolbad is gezond. Doch verre van bevorderlijk voor de gezondheid is het, de kinderen op regenachtige en koude dagen een uur voor den aanvang van den school tijd reeds naar buiten te laten gaan, zoo dat zij dan soms doornat en verkleumd in de klassen komen. En eindelijk herinnerde hij er aan, dat de hoofden van scholen altijd te spreken zijn vóóp het begin der schooltijden en dikwijls ook na afloop daarvan. Na deze algemeene opmerkingen kwam hij tot het programma der feestviering, welke omstreeks 6 Mei zal worden gehou den. Er is reeds heel wat gebeurd om deze zaak voor te bereiden, veel meer dan men denkt. Het programma is geheel klaar; het moet alleen nog worden ingestudeerd. Doch de onkosten zijn nog niet geheel gedekt. Daartoe zal o.a. een verloting op touw worden gezet, waarbij 1800 lootjes a 10 cent aan den man zullen moeten wor den gebracht. De nummers van het programma zuilen zijn: een kabouterspel, een poppenbruiloft, een zeg- en zangspel, een tooneelstukje te geven door leden van het personeel en een Chineesche dans. Omtrent dit interessante programma worden nog eenige nadere in lichtingen verstrekt. Na deze mededeelingen was het woord aan den heer Harting, voorzitter van den Centralen Ouderraad. De heer Harting on derstreepte in de eerste plaats wat de heer Van der Neut zei over de tuchteloosheid der jeugd en riep de medewerking der ouders in om het onderwijzend personeel in zijn moeilijke taak te steunen. Dat is in 't belang van 't kind en in 't belang van het gezin. Vervolgens hield hij een warme verdediging van het Openbaar onderwijs. De openbare school, de natio nale schooi bij uitnemendheid, waar een heid heerscht ondanks allerlei verschillen, behoefde langen tijd geen reclame. Thans, nu alle openbare en overheidsdiensten re clame maken, men denke aan posterijen, spoorwegen, lichtfabrieken, enz. is het noodig ook voor de school reclame te ma ken en haar waarde en beteekenis steeds weer in het openbaar vast te stellen. Een propaganda voor de school Zuidsingel is zeker niet misplaatst, gezien alles wat hier gedaan wordt en den uitstekenden geest welke er heerscht. Nadat een consumptie was rondgedeeld, verdeelden de ouders zich over de verschil lende klassen om het schriftelijk werk hunner kinderen in te zien en met het personeel over een en ander te spreken. Na afloop der pauze wekte de voorzitter der Oudercommissie, de heer Boom. de ouders op om het schoolfonds te steunen. Vervolgens nam de heer Berkenbosch, hoofd der bovenschool het woord, tenein de dank te zeggen voor de wijze waarop de heer Van der Neut en het personeel der bovenschool hem te gemoet waren geko men bij zijn intrede. Hij wees verder op het groote belang van een goede verhou ding tusschen school en huis en lichtte met aardige en sprekende voorbeelden, het verschil toe van het kind in Drente en het kind uit de Hollandsche stad. De kinderen zijn hier veel drukker en onrustiger door het snelle levenstempo en de drukte op straat. Een en ander heeft hem voor om standigheden gesteld, waaraan hij moest wennen en zich moest aanpassen. Verder wees hij op de wenschelijkheid van het contact tusschen de ouders en het perso neel zonder het medeweten der kinderen. De heer Van der Neut sloot zich geheel bij den vorigen spreker aan. Ten slotte volgde nog een aardige ver loting, die tot heel wat hilariteit aanlei ding gaf. Daarna werd de buitengewoon geslaagde avond gesloten. CHR, HIST. UNIE. Prof. J. de Zwaan over de komende verkiezingen. Dc Chr Hist. Kiesvereen. kwam gister avond in het Gebouw Prediker in verga dering bijeen. In zijn openingswoord wees de voorzittel', de heer Tijmstra, me', een enkel woord op de groote beteekenis van de vrijheid, welke wij in Nederland nog bezitten. Onbegrijpelijk vond spr. het, dat vele menschen aanloopen achter hen. die dc vrijheid te niet willen doen! Misschien is dit te verklaren, doordat velen door de vrijheid den zegen der vrijheid niet meer zien. Vrijheid is ook in het Christendom een groot goed. Immers wil God, dat wij alle krachten in volle vrijheid in Zijn dienst besteden. Nadat spr. op de vrijheid van geloof, vereeniging en vergadering, van het vrije woord en op dc kiesvrijheid. had gewezen toonde hij aan, dat de vrij heid ook zijn beperkingen heeft en een geweldige, zedelijke gebondenheid veron derstelt, welke geen contra-dictie i3. Vrij heid doet dan ook een beroep op dc zelf- fucht, uitgaande van het individu .11 de eerste plaats. Ook is de Overheid er om de vrijheid te handhaven en om hierdoor haar onderdanen te beschermen. Als chris tenen zien wij de Overheid als van God gegeven en daarom zullen wij haar ge hoorzaam zijn. Wij, als christenen wen schen God tc vreezen en den Koning te eeren- Gezegend, aldus eindigde spr. zijn toespraak is het land dat vrij is om God te dienen, gezegend ook is het land. dat een Koningin bezit, die met Haar volk Hem wil dienen Nadat de groslijst voor de a.s. verkie zingen was opgemaakt, sprak prof. dr. J. de Zwaan, lid van het H.B. der Chr. Hist. Unie, over de mogelijkheden bij de a.s. verkiezingen. Aan dc hand van de volks telling van 1930 gaf hij aan in welke krin gen de werkingssfeer der Unie ligt Dc Unie is geen pTattelandspartijtrouwens het platteland is niet voor uitbreiding vatbaar; thans wonpn daar reeds 163 per sonen op 1 K.M.2 pe toekomst der Unie ligt zeer zeker in de groote steden, waar de propaganda vaak het moeilijkst is. Ook besprak spr. zeer nadrukkelijk de jeugd organisaties, die tot intensieve studie wer den aangespooi d. De propaganda moet zien aansluiten bij de eischen van dezen tijd, vooral nu zulke groote vraagstukken om oplossing vragen (koloniën, werkloos heid. muntvraagsluki. Cver den gtest in de Unie sprekende, zeide spr., dat deze zeer positief christelijk is, maar afkeerig van een politiek chris tendom is en wars van een verheffing van den mensch. De Unie geeft haar vertrou wen aan dc mannen, die haar vertegen woordigen. De Unie omvat alle lagen der bevolking en heelt thans groote kansen ciider de jongeren, die beu zijn van het materialisme en erkennen,- dat het chris tendom een taak heeft op het gansche le vensterrein. Maar dan moeten wij ook verstaan, dat de na-oorlogsche tijd een an dere tijd is en andere eischen stelt dan de 19e eeuw. Elk dezer punten ontwikkelde spr. met tal van voorbeelden, ontleed aan dc prac- tiache leven en met voorbeelden uit de lie- dendaagschc staatkunde. Na gedachtenwisseling en rondvraag, sloot prof- Dc Zwaan met dankgebed. NED. NATUURHISTORISCHE VER. AQUARIUM- EN TERRARIUM-VEREEN. SCATOFAGUS ARGUS. De jaarvergadering. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond haar jaarvergadering in het voorin. Stationsgebouw aan den Heerensingel. De voorz. de heer J. Güzeny opende met een welkomstwoord. Spreker memoreerde, hoe het een jaar geleden was. dat een club. be staande uit 10 aquariumliefhebbers werd omgezet tot de ver. „Scatofagus Argus". Het bestuur stelde zich voornamelijk op het standpunt om groote aandacht te schenken aan onervaren liefhebbers, die juist in hun beginperiode zoo dringend goede voorlich ting van noode hebben en hen ook daad werkelijk te helpen. Veel en mooi werk is er in dit afgeloopen jaar verricht; de be looning is niet uitgebleven. „Sctofagus" groeit gestadig. Spr. was dan ook zeer hoop vol voor het komende jaar gestemd. Er staat zeer veel belangrijks op het program. Naast de aangekondigde praatjes te houden door den heer A. Blok over kweeken van diverse soorten visschen en Infusoriën en hoe deze altijd in voorraad te hebben, gaf spreker de toezegging een opeenvolging van praatjes te houden over aanschaffing van een goed en goedkoop aquarium, plaatsing, beplanting, bevolking, onderhoud, voedering enz. Vervolgens bracht spr. dank aan zijn medebestuurders voor den ijver, dien zij in 't afgeloopen jaar aan den dag gelegd hebben en wekte alle leden op „Scatofagus Argus" groot te helpen maken. Fraaie geschenken waren de ver. aange boden bij haar verjaring. De heer E. de Rijk schonk een boek over Exotische siervis- schen, de heer W. J. M. Deutz, hoofdredac teur van „Aqua-Terra" voor elk lid een plaat, voorstellende de schijvenbaars, de heer Mulder een bergingskastje in de ver gaderzaal en diverse leden visschen. Wel een bewijs dat ieder met de ver. meeleeft waar voor spreker allen hartelijk dankte. Na de huishoudelijke zaken te hebben afgedaan, sloot de voorz. deze eerste jaarvergad§fing. Vergadering der afd. Leiden. Deze vergadering vond Dlaats in het Vriiz. Chr. Federatiehuis. Nadat de voorzitter, dr. J. Th. Henrard het openingswoord had ge sproken werd het huishoudelijke gedeelte, als notulen, ingekomen stukken enz spoe dig afgewerkt en kon tot de demonstraties door de leden worden overgegaan. Het al lereerst verscheen het vale stormvogeltie ter tafel, hetwelk op de duinwandeling in October naar de duinen van Noordwilk dood onder de telegraafdraden was gevonden: het diertje was nu keurig opgezet en oogstte veler interesse. De dierenwereld was verder vertegenwoordigd door eenige exemplaren van een slakje. Alinda plicata een vlinder tje genaamd het kaneelbeertie. welks onder vleugels mooi van kleur en welks boven- vleugels doorschijnend zijn en tot slot een aantal roggen- en haaieneieren. Wanneer men langs het strand loopt en daar de zwarte leerachtige roggeneieren ziet liggen, zou men niet denken dat er nog zoo veel verschillende soorten bestaan. Met 4- ver- schilende soorten maakte men nu kennis; deze eieren worden in lange snoeren tus schen de planten gelegd, ze zijn zwart en ondoorschijnend. In tegenstelling hiermee ziin de haaieneieren welke zelden op het strand worden aangetroffen doorzichtig en brum van kleur de uitloODers ziin geheel in elkaar gedaaid zoodat deze eieren steeds in klompen worden gevonden. Wat deze haaieneieren betreft, kan men nog opmer ken. dat zii afkomstig ziin van de honds haai. daar de overige haaien van onze kust levende iongen ter wereld brengen. Interessant was eveneens een bezoarsteen. afkomstig uit een apendarm en welke ont stond doordat zich in de darm een stof om een bundeltje haar afzette. Gelaagdheid en haar waren duidelük te onderscheiden. Uit de mineralenwereld deed een kristal van fluoriet de ronde hetwelk uit een door- groeiïngstweeling bestond. Het plantenrijk was vertegenwoordigd door een groote serie gedroogde Dlanten. afkomstig uit het land van Lippe: hierbij bevond zich een monstrositeit van het ak kerklokje Campanula rapunculo'ides: het was een zoogenaamde vergroening, op de plaats van de lila-bloemen traden groene kluwentjes, welke de niet uitgegroeide, ver- groende resten van de bloemen ziin. Tot slot van dezen avond werd nog een uitstapje naar het Sauerland gemaakt; prachtige fotografische opnamen van Arns- berg. den Winterberg Marburg en omgeving toonden aan. dat dit land een bii uitstek interessant toeristenland is. waar van oude hoekjes, maar ook van de vrije natuur ten volle kan worden genoten. BINNENLAND. Disconto-verlaging der Nederlandsche Bank (Financiën), 4e Blad). Prins Bernhard bezocht de Kunstijsbaan te Amsterdam en Prinses Juliana een voetbalwedstrijd te Rotterdam (Sport, 3e Blad). De moord te Opende; tegen de daders resp. 20 en 12 jaar gevangenisstraf geëischt (Rechtzaken, le Blad). Engeland won met 62 den voetbal-wed strijd tegen Hongarije (Sport, 3e Blad). Kastekort bij den Bijz. Vrijw. Landstorm te Alkmaar; secr.-penningmeester ge arresteerd. (Laatste Berichten, le Bi.) TUINIERS- EN BLOEMISTENVER. „D. E. V." Uitslag van den tuinwedstrijd. Gisteravond had in café „Royal" bij de Leidsche Tuiniers- en Bloemistenver. „Door Eendracht Verbonden" de jaarlijksche prijsuitreiking plaats aan de leden, die iiadden deelgenomen aan den tuin- en kweekwedstrijd. De jury bestond uit de heeren Joh. Jonker, J. Kriest Jr. en E. H. J Cunaeus. De heer Jonker, die een woord tot aanmoediging had gesproken, reikte de prijzen aan de volgende winnaars uit; Afd. groote achtertuinen. 1ste prijzen: W. J. v. d. Berg, wisselbeker; Th. G. Bar- then, wisselplaquette, en D. Koome. 2de prijzen: F. Ouwerkerk, J. Hillebrand en H. Wagemans; 3de prijzen: H. J. v. Oosten. Th. G. Buys, C. G. Smit, J. de Regt en A. Klinkhamer; 4de prijzen: B ten Hake, T. B. Kapaan, J. v. d. Bos, G. J. Radius en J. Stouten; 5de prijzen: W. Piket, H. v. d. Leek, W. T. Kok en H. P. Schenkeveld. Kleine achtertuinen. 5de prijzen: A. Le pelaar, J. Teske, J. J. de Keuning en H. A. v. d. Reyden. Groote voortuinen: A. Zwart 2de pr.; C. Lens 5de pr. Kleine voortuinen: Th. G. Barthen 2de pr.; T. B. Kapaan 4de pr. en B. ten Hake 5de prijs. Achtertuinen, vaklieden: A. Zwart en J. Rootselaar 3de pr.; M. Galjaard, C. Streef- land en J. v. d. Berg 5de prijzen De prijzen van den kweekwedstrijd zijn in September reeds vermeld. Aan den kweekwedstrijd voor de scholen hadden vijf scholen deelgenomen, waar van de school Noordeinde (hoofd dc heer A. L. L. Gathier) een bronzen medaille met eervolle vermelding verwierf. Een tombola ten bate van het bevorde ren der kweekwedstrijden onder de school kinderen, had een bevredigend resultaat. De avond werd opgeluisterd door het duo-Gerritsen. BUITENLAND. Geruchten van moeilijkheden in de positie van Koning Edward VIII (3e Blad). Arita over het Japansch-Duitsche verdrag (Buitenland, le Blad). De non-interventie in Spanje (3e Blad). Een Japansch-Italiaansch economisch accoord (Buitenland, le Blad). De Belgische Kamer aanvaardt de leger- wetten (Buitenland, le Blad). Jim Mollison mist zijn doel. Zelfs was hij eenigen tijd zoek (Luchtvaart, 3e Blad), Mislukte opstand in Griekenland (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN DE BOUW VAN VLIEGTUIGEN. Lezing voor V. O. L. A. ST NICOLAAS IN DE HAANSTRA-SCHOOI, Men schrijft ons: Hedenmorgen vierde de Haanstraschool in de Leliestraat een zeer geanimeerd St. Nicolaasfeest. Na liet stemmingsvoile „slaapspelletje", waarbij St. Nicolaas in eigen persoon de ronde deed, volgde een poppenkastvoorstelling, waarvan de ouders, die ook een plaatsje in de groote versierde ruimte gekregen hadden, minstens evenveel genoten ais de kinderen. Toen de kleuters aan 't eind van de voorstelling uit de poppenkast hun mandjes met speelgoed en lekkers in ont vangst namen, steeg de vreugde ten top. Vol verrukking gingen ouders en kinderen oa dit zeer geslaagde feest huiswaarts. Voor de „Vereeniging van Oud Leer lingen der Ambachtschool" alhier hield de heer W. M Brandt in de Harmonie een lezing over „De bouw van vliegtuigen" welke werd toegelicht door lichtbeelden. Nadat de voorzitter, de heer H. Mulder de talrijke aanwezigen had welkom gehee- ten. gaf hij meteen het woord aan den spreker. Spr. ving aan met een beschrijving wat een vliegtuig is. namelijk een stijgend voorwerp, dat als het ware door een lift omhoog getrokken wordt en op die hoogte blijft door de .speciale stroomlij'nconstruc- tie van de vleugels. Met schetsen op een schoolbord toonde spr. aan het ontstaan en de grondbeginselen van deze construc tie. de werking en de vormgeving. Vervolgens behandelde spr. de „hout bouw" van de vliegtuigen. Op duidelijke wijze werd toegelicht waarom o.a. Fokker bij voorkeur houten vleugels toepast, met twee houten liggers één voor en één ach terin den vleugel. Deze liggers worden voorzien van dwars- ribben, dwarsschoren, verbindingen, alle van hout; verstevigd met triplex vormen zij de vleugels. De romp en de staartvlakken zijn samengesteld van liggers en spanten eveneens van hout, afgedekt met triplex of bespaiuien met linnen. Te vermelden valt nog, dat aan houten vliegtuigen geen spij kers, schroeven etc. gebruikt worden voor verbindingen. Alles wordt gelijmd en is dan zeer betrouwbaar. Als houtsoort noem de spr. silversprinee, hetwelk uit Canada komt, zeer landradig en kwastvrij is, zoomede van een gehalte dat een groote druk- en trekvastheid heeft en ook goed te bewerken is. Vervolgens werd de gemengde houtstaal- bouw behandeld. Houten liggers worden hier eveneens gebruikt en gelijmd, maar met trekschoren en verbindingen van staal draad en stalen buizen. De houten vleugels van een dergelijk type uitgebracht door een Engelsche fabr. heeft als bijzonderheid één houten ligger voor den vleugel, verstevigd met stalen buis en aangetrokken en ge spannen door staaldraad. Aan de hand Wn lichtbeelden liet spr. zien de constructie van geheel stalen vliegtuigen samengesteld van ribben en langsliggers van een spe ciale staallegeering. Deze zijn op een bij zondere manier geconstrueerd en versterkt, doch hebben als grootste dikte 2 a 3 m.m. Met lichtbeelden werden tevens de nieuw ste type's vliegtuigen besproken o.a. de half staal- half houten Fokker G. 1 en de Koolhoven F.K. de twee opgang makende toestellen op de Parijsche luchtvaartten toonstelling van heden, de één met dub bele staart en groote snelheid, de ander met haar dubbele tegen eikaar in draaien de schroeven, door welker schroefas het kanon schiet. Telkens werd de Douglas D.C. 3de „Ibis" besproken en enkele vlieg tuigen uit Amerika en Engeland. Daarna kwam spr. op het terrein der mo- torlooze of zweefvliegtuigen. Nadat ook hierover uitvoerig gesproken was kwam (te vlug nog) de tijd van sluiten, hetwelk geschiedde door den voorz. den heer Mulder met hartelijken dank en een tot weerziens aan den spreker.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1