De Sterrenhemel UIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Donderdag 3 December 1936 FINANCIEN UIT DE OMSTREKEN JCDN/T EN IETTEREN NEDERLANDSCHE ..PRIX DE ROME". W. Couzijn ontvangt den ecrepenning. gouden In overeenstemming met het advies van de commissie van toezicht op de Rijksaca demie van beeldende kunsten, uitgebracht aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, is bij Kon. besluit toe gekend in den wedstrijd in de monumen tale en versierende beeldhouwkunst de gouden eerepenning aan W. Couzijn en de zilveren aan mej. A. H. Rutgers van der Loeffen in den wedstrijd in de monu mentale en versierende schilderkunst de zilveren eerepenning aan mej E P "t Hooft Bovendien is aan W. Couzijn voor de eerste maal een jaargeld verleend, ten einde hem in staat te stellen zich naar het buitenland te begeven om zich in zijn kunst te volmaken. DERDE ABONNEMENTSCONCERT RESIDENTIE ORKEST. Het 3e abonnementsconcert op Vrijdag 11 December as. zal onder leiding, staan van Antonino Votto. Soliste is Lubka Ko- lessa. piano, die het pianoconcert in e moll van Chopin zal spelen. Verder orkestwerken van Vivaldi. Mar- tucci en Rossellini. Disconto-verlaging. NIEUWE UITGAVEN. Een boek over Prins Bernhard. Een boek over Prins Bernhard zur Lippe- Biesterfeld en zijn vorstelijk huis: wie zou zich daar niet gaarne in verdiepen? Vooral als het door zoo bekwame en be voegde hand geschreven is als van prof. dr. Georg Freiherr von Eppstein, oud-kabinets minister en kabinetschef van het Vorsten huis Lippe en Hofrat Max Staercke, oud-lid van het ..Lippische Landesprasidium". twee „beproefde aanhangers" van het Lippische Huis, die door hun groote historische ken nis en hun jarenlange omgang met diverse leden van de familie van prins Bernhard en met hemzelve, gerekend mogen worden tot de eersten, die de Nederlanders over het vroegere en huidige Lippe mogen en kun nen inlichten. Dit uit ruim 190 bladzijden, royaal in prachtband met het Lippische wapen uitge geven boekwerk maakt dan ook een uitne- menden indruk, zoowel door de schat van daarin verzamelde interessante gegevens, op vlotte en aangenaam leesbare wijze be schreven. als door de vele foto's van prins Bernhard's voorvaderen, kijkjes op het tegenwoordige familieleven en op het Lip pische Hof en land. Het boek vangt aan met inleidende woor den van Prins Bernhard. van Z. H. Vorst Leopold IV en van de moeder van Prins Armgard, Prinses Armgard zur Lippe Biesterfeld, waarin reeds dadelijk de hoop uitgesproken wordt, dat dit overzicht moge bijdragen de banden, die de bewoners van Nederland en Lippe van oudsher verbinden, nauwer aan te halen op het oogenblik, dat de edele huizen van Oranje en Lippe zich opnieuw met elkander verbinden". Men gaat lezen en is van den aanvang af sterk geboeid! Eerst over den ouden tijd: de oorsprong van het geslacht, waar de Heeren zur Lippe voor 't eerst in 1123 in een oorkonde genoemd worden. Speciale hoofdstukken zijn gewijd aan Bernhard II (1140—12241, Simon III 1340 1410)Bernhard VII (1429—1511), Simon VI (15541613), de kerkvorsten uit het Huis zur Lippe: Gerhard. aartsbisschop van Bremen 1200, bisschop van Utrecht (1204—12271, Dirk. Proost van Deventer (12171227). Bernhard IV, bisschop van Paderborn (1230), Simon I, aartsbisschop van Paderborn (12471277) en vele ande ren. Dan volgt .interessant en rijk van ge schiedkundige stof, de beschrijving van het „Erfheerlijke Huis zur LippeBiesterfeld", aanvangend met de stammoeder van de graven zur LippeBiesterfeld: Maria Mag- dalena zur Lippe. In lange rij worden alle personen uit het Huis van onzen Prins door de uitnemende karakteristiek, gedegen ken nis en breede visie voor het nageslacht weer levend, tot aan hen, die gelukkig nog tot de levenden behooren en met wier hande len en daden men vertrouwd raakt. Een gedétailleerde bespreking daarvan te geven, zou te ver voeren, doch zeer in het bijzonder zouden wij willen wijzen op de beschouwin gen gewijd aan den smartelijken troonsaf stand in 1918 en wat zich daaromheen aan tragische gebeurtenissen heeft afgespeeld. Uit het gansche boek blijkt, welk een voorname plaats de leden van het vorstelijk Huis Lippe steeds in Duitschland hebben ingenomen. Hoe zij kunst, cultuur en weten schap bevorderden, hoe hun groote Gods vrucht hen in zware en nauwelijks onover komelijke tijden schraagde en vertrouwen schonk, zelfs voor een nog zoo donkeren toekomst. De groote vroomheid, een geheel natuur lijke eigenschap van de leden van dit Vor stenhuis, blijkt, onder de vele voorbeelden, die daarvan in het boek worden aangehaald, o.a. ook uit de treffende toespraak, die de Vader van Prins Bernhard hield op den dag van zijn belijdenis, na de Kerkelijke plech tigheid. De vader van Prins Bernhard heeft den gedwongen troonsafstand van zijn Vorstelijk Huis tot zijn dood gevoeld als het grootste onrecht en als dwang. Het zou hem voor zeker innige vreugde gedaan hebben indien Aanpassing van de geldtarieven aan die van de open markt. De Nederlandsche Bank heeft, vrij onverwacht, haar geldtarieven herzien en over de gehceie linie met een half procent verlaagd. Het wisseldisconto is hiermede gekomen op 2 procent en de andere tarieven op 2V, procent. De laatste maal, dat onze centrale cre- dietinstelling wijziging in haar rentevoor- waarden bracht, was op 19 October j.l„ toen eveneens een verlaging met een half procent werd toegepast. Dit was de eerste verandering na de afkondiging van het goudembargo door de Regeering en tevens de eerste maal, dat deze maatregel niet meer, zooals voorheen het geval was. als het z.g. klassieke middel werd gebruikt om den gulden en den goudvoorraad te be schermen. maar als een zuivere aanpassing van de officieele geldtarieven aan die van open markt moest worden beschouwd. Als zoodanig dient ook de gisteren door de Nederlandsche Bank gedane stap, welke op 3 December in werking treedt, te wor den opgevat. Onze geldmarkt is nog steeds overvloedig van middelen voorzien en In dit verband behoeft men slechts te letten op de bankstaat van deze week, waarop de rekening-courant saldo's van anderen voorkomen met een bedrag yan bijna 110 millioen gulden. De geldkoersen op de open markt bewegen zich dientengevolge dan ook op zeer laag peil, en de lichte stijging onder Invloed van den ultimo is weer vrij wel ongedaan gemaakt. Immers, het par ticuliere disconto gold gisteren lal 1/16 en de koers van daggeld bleef zich op een half procent bewegen, op welken prijs het vrijwel niet te plaatsen is. De noteering voor prolongatie, die sinds de vorige week van 1 1/4 en 1 3/4 was opgeloopen. kwam 's middags weer op 1 Bovendien zijn er aanwijzingen, dat deze ruime positie van onze geldmarkt voorshands geen belang rijke wijziging zal ondergaan, aangezien het destiids uit Nederland gevluchte ka pitaal blijkbaar bezig is terug te keeren In deze omstandigheden is het begrijpe lijk. dat de Nederlandsche Bank besloten heeft haar tarieven aan die van de open markt aan te passen Hieronder volgen de wijzigingen, die het officieele bankdlsconto heeft ondergaan sedert den hoogsten stand van 6 procent. 26 Juli 1935: 6 procent, 22 October: 4'/, procent. 14 November: 3'procent. 4 Februari 1936; 2'/, procent. 4 Juni: 4'/i procent. 30 Juni: 3'/, procent. 7 Juli: 3 procent. 19 October: 2'/i procent. 2 December: 2 procent. IJMUIDEN, 3 December Tarbot per Kg. 0,94; Tongen idem 0,94— 0,86: Groote schol per kist van 50 Kg. f. 20; Middelschol idem f. 23; Zetschol idem f. 24; Kleine schol idem f. 209,50; Schar idem f. 8; Kleine schelvisch idem f. 13—13; Kabeljauw per kist van 125 Kg. f. 6048; Gullen per kist van 50 Kg. f. 224,10; Heilbot per Kg. f. 0,56: Wijting per kist van 50 Kg. f. 3,803,10; Versóhe haring f. 6,30—2,40 per kist Aangekomen de stoomtrawler IJM 95 met f. 1448, Van de versche haringvisscherij waren binnen: VL 208 met f. 1753; KW 22 met f. 261: KW 96 met f. 186; KW 130 met f. 680: KW 127 met f. 680; SCH 254 met f. 1414; SCH 339 met f. 477; SCH 324 met f. 727; SCH 314 met f. 692: SCH 186 met f. 654; SCH 45 met f. 1060; SCH 443 met f. 355; SCH 141 met f. 598; SCH 312 met f. 903; SCH 133 met f. 1812; SCH 37 met f. 1532; SCH 57 met f. 1120; SCH 243 met f. 1000; SCH 274 met f. 1440; SCH 1312 met f. 150. Overgeladen: KW 110 met 446. KW 161 met 42. SCH 412 met 20, SCH 196 met 68, SCH 302 met 179 kantjes pekelharing. VLAARDINGEN, 3 December. VL. 71 met 24 last; VL. 207 met 32 last; Engelsche wal volle haring f. 10.6010.50; Engelsche wal ijle f 9.20; Engelsche wal steur f. 8.40. HAARLEMMERMEER, Hoogspanningskabelbelegging HaarlemHoofddorpAalsmeer. Naar wij vernemen ligt hei in 't voor nemen van de directie van het Prov. Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland te Bioemendaal. ter meerdere verzekering van de stroomvoorziening in het verzor gingsgebied Haarlemmermeer—Aalsmeer— Uithoorn, een zwarer. 10 k V voedingskabel naar dat gebied te leggen. Deze zal worden gelegd over Hoofddorp naar Aaismeer-dorp. Aanrijding. Op den Ringdijk nabij den Venneperweg alhier, werd een zoontje van den heer V., dat bij het naderen van een auto plotse ling dwars den weg overstak, door het spatbord gegrepen. De chauffeur, die krach- tig remde en nog een zwenk maakte, kon een aanrijding niet meer vermijlen. In bewusteloozen toestand werd het Jon getje opgenomen en onder geneeskundige behandeling gesteld. Zijn toestand liet zich aanvankelijk wel ernstig aanzien, doch is thans bevredigend De suikerfabriek stopgezet. De suikerfabriek te Halfweg is stopgezet. Dit als een teeken dat de bietencampagne haar beslag heeft gekregen. Hoewel door 't aanhoudende regenachtige weder met het rooien en vervoeren der bieten nog al eens moeilijkheden werden ondervonden, Is de campagne regelmatig en vrijwel zonder stagnatie verloopen. Het kwantum bieten, dat aan de fabriek verwerkt werd, wordt op ongeveer twintig millioen kilogram geschat. Brand. Gistermiddag werd de brandweer van Hoofddorp gealarmeerd voor een brand die was uitgebroken ln de woning van den heer M. aan den Nleuwemeerdijk alhier. Door 't stormachtige weer verspreidde het vuur, dat in den schoorsteen was ontstaan, zich zoo snel, dat ook weldra het dak werd aan getast en voor ernstige uitbreiding van den brand gevreesd werd. De bewoners hadden inmiddels met een brandbluschappaxaat het blusschingswerk aangevangen en waren er gelukkig in ge slaagd het vuur in zijn eersten loop te stui ten. zoodat de brandweer een gemakkelijke taak had en er spoedig in slaagde het ge vaar voor uitbreiding af te wenden. Een groot gedeelte van het dak werd door het vuur vernield. Verzekering dekt de schade. Verdiepingswerken. Bij de in het groote werkprogram van het bestuur van den Haarlemmermeerpol der opgenomen, in 1937 uit te voeren ver diepingswerken zullen onderhanden wor den genomen: de IJ tocht van Bennebroe- ker- tot Vennepertocht; Aalsmeerdertocht van Vijfhuizer- tot Kruistocht; Aalsmeer dertocht van Bennebroeker- tot Kruis tocht; Slotertocht van Bennebroeker- tot Vennepertocht: IJtocht van Bennebroe- kertocht tot Kruisvaart, de tocht langs den IJweg; IJtocht van Vijfhuizer- tot Spaarn- woudertocht; Soaarnwoudertocht van IJ tocht tot Liedetocht: Aalsmeerdertocht van Schiphol tot Vijfhuizertocht. In de Beurs te Hoofddorp werd door de Vrijz. Jongerenclub, in samenwerking met de Vrijz. Kiesver. aldaar, een openbare vergadering gehouden. Als spreker trad op cie heer H D Louwes. Lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de Groninger Mij. van Landbouw, met het onderwerp „De Landbouw en de Monetaire Politiek"- Zijn rede werd met aandacht gevolgd. De in de verschillende kringen van de afd. Haarlemmermeer van de N.H. Ver. „Het Witte Kruis" gehouden verkoop van speldjes ten bate van de T.B.C.-bestrijding, heeft ongeveer f. 450 opgebracht. De te Nieuw-Vennep in café de Groot gehouden bazar, ten bate van de kas der zangver. „Excelsior" aldaar, werd met gunstig resultaat bekroond. De bruto op brengst bedroeg ongeveer f. 750. IN NEDERLAND OP 3 DECEMBER 1936; 20 h MT. Ster 3e grööffc, STEIeTa» Ster v/d 2* grootte. Ster '/d 1« gr *0 Melkweg Wettelijk ihgeSfclfrëVen bij het Bureau */d Industrieelen Eigendom onder No. 6 4 2 2 2 EERSTE KV. VOLLE MMN LAATSTE KN&RTIER NIEUVE MAAN ZUID L» UJ O VENUS MARS JUPITER© SATURNUS Bovenstaand kaartje s "'f voor den ster renhemel in Nederland c 3 December 1936, des avonds te acht uui ddelbare Tijd, gelijk aan 0 h 42 min. Slerretijd. In tegenstelling met gewone landkaarten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer getee- kend. Dat is bij sterrekaarten noodzakelijk en gebruikelijk, teneinde te verhoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden ver schijnen. Wanneer men ln het oog houdt, dat de hemellichamen, die in het Oosten opko men. naar het Zuiden stijgen en ln het Westen ondergaan, en wanneer men ver der slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan Is de oriëntatie een voudig genoeg. Op dit kaartje loopt van het Oosten naar het Westen, door de sterrenbeelden Wa genman, Perseus. Cassiopeia, Zwaan, een gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der heldere sterren zijn in schrijfletters geteekend. De middaghoogte van de zon bereikt deze maand haar geringste waarde: den 21en en den 22en Dec. is zij gelijkelijk 14'/, gr. De grootste Zuiderdeclinatie valt nl. in den nacht tusschen 21 en 22 Dec. ditmaal! De dagboog de tijd dat de zon boven den horizont staat), is begin December 8 h 8 min.; op den kortsten dag 7 3/4 uur precies en aan het einde der maand een paar mi nuten meer. De schijngestalten van de maan zijn: L.K.: 5 Dec.; N.M.: 13 Dec.; E.K.: 21 Dec. en V.M.28 Dec. Het laatste kwartier staat bezuiden Regulus van den Leeuw (op ons kaartje niet te zien!); het eerste kwartier van 21 December in het Z.Z.W., in de Vis- schen, en de Volle Maan van den 28sten in de Tweelingen, laag ln het Oosten op de kaart. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Sa- turnus. Venus (m 3.8) is avondster in den Schutter en Steenbok; op ons kaartje reeds onder. Mars (m 1,5) ls morgenster in de Maagd; juist in het Noorden, ln den benedenmeridiaan of in onderste culmi natie op het oogenblik, waarvoor ons kaartje geteekend werd. Jupiter (m 1,4) is avondster in de Schutter. Hij staat te dicht bij de zon om hem te zien deze maand, zoodat alleen overblijft: Saturnus (m 1.3) avondster ln den Waterman, duidelijk in het Z.W. op (m magnitude helderheid, vergele ken met een ster van de 1ste grootte, die m 1,0 heeft). Als telkenjaren terugkeerende aantrek kelijkheid van den winteravondsterren hemel komt het beeld Orion in het Oosten op; om 8 uur is het net boven de kim. Bij J. B. Wolters' Uitgevers-Maat schappij is in druk verschenen de open bare les, gehouden bij de aanvaarding van het privaat-docentschap in de letterkun dige betrekkingen tusschen Frankrijk en de overige landen van West-Europa na 1600, aan de Universiteit van Amsterdam. Deze les werd gegeven door dr. J. Fransen en is getiteld: „Iets over vergelijkende li teratuurstudie, perioden en invloeden". Bij de N.V. Gebrs. van Staden te Haarlem verscheen de 342ste jaargang van den van ouds vermaarden Enkhuizer Almanak voor 1937. Hierin zijn o.a. opgenomen de horo scoop van dr. H. Colijn, de wijzigingen van de Zegelwet, de watergetijden van 37 kust plaatsen. alle markten en kermissen in Nederland, de zons- en maansverduisterin gen in 1937 en vele andere wetenswaardige hij het a.srhuwelijk van zijn zoon, van wien zaken meer. hij groote verwachtingen koesterde, had kunnen bijwonen In het lezenswaardige hoofdstuk over Prins Bernhard lezen wij voorts, hoe zijn verlangen om onverwijld practisch te gaan werken, hem deed besluiten in dienst te treden bij het I. G. Farbenconcern en hoe hij daar zeker binnen enkele jaren tot eenvan „De Vrouw en haar huis", leidende functie zou zijn opgeklommen. Van zijn ouders erfde hij, behalve hun liefde en hun zegen, ook hun beider groote gaven van hoofd en hart: volharding, stipt heid, ordelievendheid en betrouwbaarheid. Deze worden overstraald door de trouw, die schrift voor geschiedenis „Historia" wor de persoonlijkheid van den Prins tot sieraad den de volgende artikelen gepubliceerd: str-ek,t' Prins Willem V op het Loo in den zomer Ieder Oranje-aanhanger moge dit boek van 1786. De afstamming van Napoleon III aanschaffen: het beteekent een hoogstaande en de vice-admiraal graaf Carel Hendrick aanwinst voor iedere bibliotheek! ver Huell. Nathan Rothschild en de slag bij Uitgever van „Prms Bernhard" is A. W. Waterloo, Het Huls ten Bosch Tentoonstel- Bruna en Zoon's Uitgversmaatschappij te ling van v.erken van W. B. Tholen en Kool- Utrecht. 'hoven's nieuwste succes. TIJDSCHRIFTEN. Verschenen js het Kerstnummer van het .Landhuis". Wij ontvingen het Kerstnummer 1936 MAANDBLADEN. In het Novembernummer van hetmaand- KATWIJK AAN DEN RIJN. Aanbesteding. Voor rekening van den heer Halstij n had de aanbesteding plaats voor den verbouw van het v.m. Ned. Herv. Weeshuis tot vier woningen. De uitslag was als volgt: R. Verhoef- Akruger, Katwijk-Rijn, f. 3969; Jac. van Rijn. Katwijk-Zee, f. 4033; A. C v. Schie, Katwijk-Rijn, f. 4052,45; C. Aanhanen, Katwijk-Rijn. f. 4342; Gebr. Verloop, Kat wijk-Zee, f. 4490; De Vijver en v. Egmond, Rijnsburg. f. 4495; A. Haasnoot Kzn., Kat wijk-Rijn, f. 4636; Wed. Bekker-Remmer- zwaal, Katwijk-Rijn. f. 4700; G. de Best Kzn Katwijk-Zee, f. 7475; Zwanenburg en v. Duyvenbode, Katwijk-Zee, f. 4880; C. v. d Plas, Katwijk-Zee, f. 4891; Getor. van Duyn, Katwijk-Zee, f. 4899; Jac. v. d. Plas, Katwijk-Zee, f. 5200; Fa. v. Duyn en Vink, Katwijk-Zee. f. 5355; A. Haasnoot Gzn., Katwijk-Zee. f. 5600: M. v. Duyn, Katwijk- Zee, f. 6139 Aanrijding. De ligging van de brug over de Rijn heeft al meerdere malen aanrijdingen en botsingen veroorzaakt. Zoo ook kwam thans ©en groote vrachtauto, doordat de drjuil niet goed genomen kon worden, op onzachte wijze in aanraking met de ijzeren leuning van de brug, zoodat deze er werd afgereden. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. KATWIJK AAN ZEE. Aan het postkantoor alhier en hel daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende Nov. 1936 ingelegd f. 11 692.38 en terugbetaald f. 11.043.80. Het laatste door dat kantooi uitgegeven boekje draagt het nummer 5572 Gestort op postrekening f. 126517.57. Uit betaalde chèques f. 65354.27. LISSE. Bijeenkomst A.R. Kiesvereeniging. Voor de A.R. Kiesvereeniging sprak het 2e Kamerlid, de heer H, Amelink, over „Ordening ln het Bedrijfsleven". De oud- liberale gedachte van het vrije spel der maatschappelijke krachten heeft afgedaan, aldus spr. Het stelsel van vrije prijsvorming werkt niet meer en het vooropzetten van het eigenbelang wijst spr. om principieele redenen af Ook de socialisatie-idee van 't Marxisme uit den tijd. Het klassenstrijdbeginsel staat lijnrecht tegenover de A.R. zienswijze. Ook de fascistische en nat. soe. ordening verwerpen wij, omdat de staat geen totaal- verband mag worden van alle groepen in de maatschappij. Reeds in 1874 pleitte dr. Kuyper voor samenwerking in het maat schappelijk leven, inplaats van het stelsel van ongebreidelde concurrentie. Intusschen zijn wij met de sociale ordening reeds een flink stuk gevorderd, hetgeen spr. nader uiteenzette. Maar 't moet zóó worden, dat de patroons en de arbeiders niet meer als vijandige groepen tegenover elkaar staan. Tij mesten elkaar vinden in een bedrijfs- gemeenschap en zoo tot overleg en samen werking komen. Zij moeten gezamenlijk een bedrijfsraad benoemen, die beslissin gen neemt, onder toezicht van hooger ge zag De vakorganisaties van werkgevers en werknemers zijn hiervoor noodig. De noodzakelijkheid en het belang van economische ordening toonde spr. aan met voorbeelden uit de practijk van de stroo- carton- en de katoen-industrie. De con currentie op leven en dood tusschen de ondernemers en de toenemende autarkie ln het buitenland hebben hier de oogen geopend en men kwam tot bedrijfssanee- ring en samenwerking. Spr. waarschuwde tenslotte om 't niet zoover te laten komen, dat vanwege den noodtoestand, de overheid ingrijpen moet, zooals b.v. in den landbouw. Laat de bedrijfsgemeenschap zélf door onderling overleg tot ordening komen. De overheid geve dan haar sanctie en wake, dat door de verschillende groepen niet ge handeld worde in strijd met het algemeen belang. Na bespreking ging de heer Amelink voor in dankgebed. De vergadering was goed bezocht en stond onder leiding van dr. Th. Ruys Jr. Bijeenkomst Ned. Herv- Mannenver. Op uitnoodiging van de Ned. Herv. Man- nenvereeniging hield de heer C. van Voorst van Alphen a. d. Rijn, een rede over Dl'. Karl Barth en de Duitsche Kerkstrijd". Spr. schetste de omkeer, die er in Barth en in zijn vriend plaats vond en waartoe hen dit gebracht heeft. De prediking van de vergeving van de zonden en de aankon diging van het koninkrijk Gods kreeg nieuwe beteekenis voor hen. Het gaat er bij Barth om. dat God telkens opnieuw in grijpt in den nood van het menschelijk leven; dat God Zijn woord spreken laat en wij Zijn woord hooren. Spr. stond stil bij den geestelijken strijd in Duitschland. Waar het Nat. Soc. ln Duitschland de Kerk onder den Staat wil brengen, kon het niet anders, of er moest verzet komen. Het gaat in den strijd om de openbaring Gods. Eu volgens Barth openbaart God Zich uit sluitend in den Bijbel ln Jezus Christus Het Nat. Socialisme in Duitschland brengt een wereldbeschouwing, die opkomt uit d' natuurlijke Godskennis, en vormt een principieele tegenstelling, met wat Bart! leert omtrent Gods openbaring aan de we reld. De landbouwer De W. aan den Achter weg kwam tot de ontdekking dat ongenood gasten een schaap ontvreemd hadden ui de weide Van het geval werd aangif gedaan bij de politie. In een buitengewone vergadering va de K.J.C., waarbij bijna alle gezellen aan wezig waren, werd de nieuwe prae~- pastoor Van Zuylen door den Centraal Praeses Rector Drost uit Amsterdam plech tig geïnstalleerd. De zaal was keurig verg sierd met groen en bloemen. Bi] het bin nen treden van den nieuwen praeses wer het vlaggenlied gezongen, waarna hij we verwelkomd door den senior den heer Weijers. De rector prees de Gezellen en d Parochie van Lisse in haar geheel met d benoeming van pastoor Van Zuylen alhi De vice-praeses wees den nieuwe praeses er op, dat hij op de Gezellen ka rekenen en drukte den gezellen op 't h- hun praeses ln dezen niet te bescham Hiermede was de officieele plechtigheid te einde en werd nog eenfige tijd geze doorgebracht. SASSENHEIM. Een Winkelweek. Door de Prot. Winkeliersvereen. en E K. Middenstandsver. „De Hanze" is 1 een gecombineerde vergadering, in afw king met het oorspronkelijke plan, besl ten de winkelweek te houden van Januari a.s. Schitterend resultaat van den Bazar. Onder leiding van de presidente, me WachterMetselaar, werd ten huize v den voorzitter der Prot. Ziekenverpleg' den heer H. v. Zonneveld, in tegenwo dlgheid van het bestuur, de enorme - van f. 1250 overgedragen als opbrengst v den door de Damesclub gehouden bazar Een woord van bijzondere hulde en o aan alle dames, die hieraan medewers is zeker op zijn plaats. Het bestuur der Wijkverpleging weer in staat gesteld het mooie wera blijdschap voort te zetten, tot neu patiënten! Aan de fa. M. en A. van Breda is gedragen het bouwen van een drietal gerwonlngen aan den Menneweg. rekening van mej; P. de Graaf.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14