STEGE NANS Spanje in het Engelsche Lagerhuis Spanje vóór en tijdens den burgeroorlog LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 2 December 1936 Derde Blad No. 23525 jlsie Jaargang Vrijwilligers voor beide partijen Zitting van de Cortes Uit het Engelsche Lagerhuis. Een Nederlander in Andalusie oordeelt LAND- EN TUINBOUW De druk op Madrid. Van beide zijden wordt in de uitgegeven tommunlqué's slechts gewag gemaakt van algeslagen aanvallenzulks na hardnek - tige gevechten en natuurlijk met groote Terliezen. De conclusie is: er ls niets ge wijzigd! De vreemde hulp. Terwijl volgehouden wordt, dat te Cadix van 3—6000 Duitschers voor Franco zijn gearriveerd, wordt uit Barcelona de aan- lomst gemeld van 500 vreemdelingen voor steun aan de regeering. Het Duitsche gezantschap te Londen heeft gisteravond een officleele verklaring gegeven, die ook te Berlijn zelf gepubli ceerd Ls, dat er geen enkele Duitsche sol daat in uniform op Spaanschen bodem ge land is, en dat dit ook niet zal gebeuren. Engeland zal zich dan ook niet met deze kwestie bemoeien. De correspondent van de ..Dally Mail" bij de nationalisten bericht, dat kortgeleden te Madrid 15.000 vreemdelingen zijn aan gekomen om aan de zijde der regeerings- troepen te strijden. Tijdens de zitting van het Engelsche La gerhuis en de debatten over het wetsont- wero Inzake het vervoer van wapentuig, verklaarde James, een der Brltsche afge- raardigden, die een bezoek aan Spanje trachten en die reeds is teruggekeerd, dat ronder een interventie de oorlog in Span je een doodelijke strijd zal worden, aange zien elk der beide partijen vastbesloten is de andere uit te roeien. Belde partijen heb ben ontvangen en ontvangen nog een enorme hoeveelheid steun uit het buiten land en het conflict is reeds een interna tionale burgeroorlog op Spaansch gebied geworden. James voegde hieraan nog toe, dat de z.g. internationale colonne een prachtige strijdformatie is, welke Madrid op het laatste oogenblik heeft gered. In een brief aan Blum verzoekt de Fran- Khe afgevaardigde Rollin de regeering, te verbieden, dat Fransche onderdanen dienst nemen in Spanje, op straffe van verlies hunner nationaliteit. Rollin stelt de re geering voor, van het Fransche staatsbur gerschap vervallen te verklaren hen, die !n de toekomst bij de Spaansche troepen dienst nemen en hen, die na reeds dienst te hebben genomen, hiervan niet binnen een door de regeering te stellen termijn rouden afzien. Evacuatie van Bilbao. Uit Bilbao wordt gemeld, dat alle perso nen, die aan de Baskische regeering toe- itemming hebben gevraagd om Bilbao te verlaten, gisteren vergunning hebben ont vangen om zich te Portegalette in te sche pen aan boord van een Britschen torpedo jager, die hen naar San Sebastian heeft vervoerd. 10 December bijeenkomst van den Volkenbondsraad. Na overleg met den voorzitter van den Volkenbondsraad, Edwards, den Chileen- schen gezant te Londen, heeft de secreta ris-generaal van den Volkenbond, Avenol, ie leden van den raad bijeengeroepen voor 10 December, 17 uur, ter behandeling van ie klacht der Spaansche regeering. In den raad zal Frankrijk worden ver tegenwoordigd door minister Delbos en Engeland door minister Eden. De Cortes bijeen. De Cortes zijn te Valencia bijeengeko men. Tijdens de zitting heeft Largo Ca- ballero een rede uitgesproken, waarin hij wees pp het internationale belang van de erkenning van Franco door Italië en Duitschland. Hij verklaarde: „Getrouw aan zijn internationale ver plichtingen heeft Spanje zich tot den Volkenbond gewend en zal het naar Genèvc gaan, uitsluitend in het belang van den vrede. In Spanje woedt een Europeesche oorlog. Wij zien een we- reldcatastrophc naderen. Wij gaan naar Genève om den Volkenbond te waarschuwen voor het gevaar en ons van de verantwoordelijkheid te bevrij den. van hun steun. Zij prezen den door Rus land verleenden steun, brachten hulde aan de verdedigers der republiek en gaven uiting aan hun vastbeslotenheid tot het einde te blijven strijden. De Cortes namen vervolgens een motie van vertrouwen aan en besloten een telegram te sturen aan Herrlot, aan den Speaker van het Lager huis, aan Mexico en Rusland, waarin zij verklaren de verdediging van democratie en vrede voort te zetten. Met de kreet „Leve de Republiek" werd de zitting gesloten. In het Engelsche Lagerhuis is gister middag de behandeling begonnen van het wetsontwerp, waarbij het vervoer van krijgstuig naar Spanje met Brltsche sche pen wordt verboden. De minister van handel verklaarde, dat de Brltsche regeering niet de eenige is, die een dergelijken maatregel neemt. Noor wegen heeft eveneens het vervoer van krijgstuig naar Spanje met schepen, die de Noorsche vlag voeren, verboden. Ik meen te weten, aldus de minister, dat de Fransche regeering eveneens een maat regel van dezen aard heeft overwogen, of schoon de Brltsche regeering hieromtrent niet over nadere gegevens beschikt. Volgens Noel Baker, die namens de ar beiders-oppositie het woord voerde, zal het eenige gevolg van het wetsontwerp zijn, „dat generaal Franco ten nadeele van de regeering te Madrid wordt begunstigd, aangezien de een voorraden zal blijven ontvangen en de ander niet." Baker besloot met de regeering te ver zoeken te Genève aan te dringen op maat regelen, waardoor de non-interventie ef fectief wordt gemaakt. Ook de minister van buitenlandsche zaken, Eden, nam aan het debat deel en legde daarbij de volgende verklaring af: Geenerlei instructies zijn gegeven en zul len ook niet gegeven worden door de admi raliteit, om de schepen van de Dominions in de Spaansche wateren niet te bescher men en bijgevolg zal ieder schip van de Dominions recht hebben op bescherming van de zijde der Britsche marine. Geen enkel schip van de Dominions, behalve vrachtbooten, bevindt zich overigens min der dan duizend mijlen van Spanje verwij derd. De Britsche regeering gaat niet van het begin tot het eind en stap voor stap mee met het volksfront in Frankrijk. Hoe kan men dan ook zeggen, dat de politiek der regeering geleid wordt door klassevooroor- deelen? De motieven van Groot-Brittannië en Frankrijk zijn identiek, d.w.z. beide koes teren den wensch, al het mogelijk te doen, om te voorkomen, dat de Spaansche crisis in een Internationaal conflict ontaardt. Het is echter mogelijk, zeide Eden, dat we in een of ander stadium van het conflict de rechten van belligeren- renten zullen moeten erkennen om practische redenen van internationaal belang. De Britsche regeering had gehoopt, dat het non-interventieverdrag trouw zou worden nageleefd. De situatie zou dan ge heel verschillend zijn geweest. De huidige situatie is helaas het gevolg van het feit, dat alle landen deze politiek niet toepassen, zooals wij het doen. Eden ontkende, dat het ingediende wets ontwerp de nationalisten zou steunen. Het Britsche volk, zeide de minister, wenscht door een zoo rechtvaardig en zoo onpartijdig mogelijke politiek te volgen, alles te doen om incidenten te vermijden, waarbij Groot-Brittannië zou kunnen worden betrokken. De Fransche regeering wenscht even vurig als wij deze incidenten te vermijden. Zij neemt bepaalde maatregelen van soort gelijken aard, om te beletten, dat Fransche schepen wapenen vervoeren met bestem ming naar Spanje. De Noorsche regeering, die veel linkscher staat dan de Britsche Labour-oppositie, heeft reeds soortgelijke maatregelen getroffen. Ik ben zeer zeker bereid, aldus Eden, andere regeeringen hieromtrent te polsen. De minister herinnerde er voorts aan, dat de tegen Portugal ingebrachte be schuldigingen na ingesteld onderzoek vol gens de eenstemmige opvatting van de non-interventie-commissie met uitzonde ring van den vertegenwoordiger van sovjet- Rusland in geen enkel geval bewezen zijn. Wij hebben bewijzen ontvangen, zeide Eden, van zekere overtredingen van het accoord door bepaalde landen, maar geen enkel bewijs tegen Portugal. Wij hebben bovendien van tijd tot tijd inlichtingen ingewonnen en bij elke gelegenheid heb ben we ons in verband hiermede in tele grafische verbinding gesteld met den Brit schen gezant. Nog hedenmorgen heb ik zulks gedaan, doch de gezant zeide mij. dat er geen enkel bewijs was van schending van het non-interventie-accoord door Portugal. Eden merkte in het voorbijgaan op, dat de Fransche regeering het nietinmengings- verdrag zeer trouw had nageleefd en zeide voorts, zonder bewijzen niet te kunnen aannemen, dat Portugal zulks niet gedaan had. Geen enkel land, zoo ging de minister voort, heeft, de politiek van noninterventie r-,- npvozezd. en de Britsche regeering is dan ook niet van plan, om het eerst de .3 daad te stellen, die een opzegging van de noninterventie-overeenkomst zijn SOU. Wij zijn van meening, aldus de minister, dat dit de juiste politiek is in het belang van Europa en van den vrede. Dit beteekent echter nog niet, dat wij voldaan zijn over de wijze waarop het accoord functionneert. Het wordt niet nageleefd zooals het zou moeten en de landen, die het niet strikt naleven, stellen zich aan ernstige gevaren bloot en dienen allerminst de handhaving van den vrede in Europa. Bovendien maken zij het ons veel moei lijker deel te nemen aan een effectieve internationale samenwerking in de toekomst. De huidige toestand is niet bevredigend en de Britsche vertegenwoordiger in de non-interventie-commissie zal duidelijk onze ongerustheid en onze bezorgdheid hierover uiteenzetten. Op ons allen rust de zware verantwoordelijkheid, de overeen komst, die wij hebben goedgekeurd, streng na te leven. Eden zette vervolgens uiteen, dat het zenden van vrijwilligers naar de eene of andere partij op het oogenblik wel iswaar geen schending beteekent van het non-intcrventieverdrag, doch dat, naar zijn meening, het verdrag zulks zou moeten verbieden, en dat het be slist niet in orde is, dat vrijwilligers van welk land dan ook aan den strijd in Spanje deelnemen. Wij stellen ons voor, zeide de minister, dat deze kwestie eveneens door onzen vertegenwoordiger in de niet-inmengingscommissie te berde zal worden gebracht Met kracht wees Eden de beschuldigin gen van de hand, dat de Britsche regeering sympathie had voor de nationalisten. Wij hebben de huidige politiek aanvaard, zeide hij, wijl zij naar onze meeningen de beste politiek is in het belang van den Europee- schen vrede. Het is onze taak niet, den toestand uit Spaansch oogpunt te beoor- deelen, doch uit Britsch oogpunt. Eden herinnerde tenslotte aan de huma nitaire rol die Groot-Brittannië in Spanje heeft gespeeld en besloot met de verkla ring, dat zich mogelijk nog een gelegenheid voordoet, om meer te doen. Wij zullen deze gelegenheid met laten voorbijgaan, zeide hij, en wij zullen het meest geschikt zijn wegens de strikte neutraliteit die wij heb ben in acht genomen, om alle mogelijke hulp te verleenen, teneinde aan Spanje den vrede terug te geven, i Verschillende amendementen der opposi tie werden na langdurige besprekingen verworpen. Tenslotte kwam een compromis tot stand, waarbij de regeering er in toestemde de termen van het ontwerp aldus te wijzigen, dat geen munitie, be stemd voor Spaansch gebied of aangren zende territoriale wateren met Britsche schepen zal worden vervoerd. 'tl 3. Het ontwerp werd tenslotte met 182 tegen 88 stemmen in derde lezing aan genomen en doorgezonden naar het Hoogerhuis dat het vandaag in be handeling zal nemen. In winkels met ons raambiljet 3149 (Ingez. Med.) ONTWIKKELING VAN DEN BODEM CULTUUR IN HAARLEMMERMEER. II. De militaire opstand breekt uit. Daarop brak, den 20en Juli, overal tege lijk de militaire opstand uit. Het gevoel van absolute machteloosheid om orde te scheppen, versterkt door de vroegere re geering van een groote rechtsche meerder heid onder Gil Robles, verzekerde dezen militairen van de sympathie van een groot deel van het volk. De opstand mislukte in verreweg de meeste belangrijke centra. Overal vond men tegenover zich de zwaargewapende arbeiders der syndicaten. De regeering blijkt ingelicht geweest te zijn en de syn dicaten waren voorbereid op hun revolutie. De meer bekende generaals als Goded in Barcelona, werden gefusilleerd, Canjurjo kwam om het leven. In Madrid ontbrak de sterke leiding van een Calvo Sotelo, die wellicht den burgeroorlog had weten te te voorkomen. Op de vloot werd het con signe „officieren over boord" bijna een parig uitgevoerd. Het beste slaagden de militairen in Burgos en omgeving en zij konden daar direct groote troepen vrijwil ligers wapenen. In Sevilla slaagde men door den persoonlijken moed en het fabel achtig geluk van Queipo de Llano, een feit dat op de geloovige Andalusiërs een ge weldigen indruk heeft gemaakt. Met ze ventig man werd Sevilla bezet. Door de wapens uit de kazernes uit te reiken aan fascistische en andere vrijwilligers, was in een paar dagen de orde hersteld, vooral omdat de „roode" troepen in de buiten wijken aan het plunderen sloegen en geen enkel bevel hunner leiders meer uitvoer den. Zelfs midden in de stad werd gebruik gemaakt van de artillerie. Reeds den 27en Juli was de geheele provincie veroverd en stroomden duizenden vrijwilligers toe. Op het platteland. Het lijkt mij goed om even te schetsen hoe het onze omgeving is gegaan. In ons dorp in Andalusië waren den 21en het ge meentehuis en andere gebouwen bezet door circa 400 gewapende arbeiders. De rest der bevolking was ongewapend en werd gebrandschat. Zelfs wij vreemdelin gen werden bezocht, maar pas den 25en sloeg men aan het plunderen en werden de kerk en andere gebouwen vernield. Dien dag werd ook bekend dat de voor genomen terechtstellingen, volgens lijsten van het syndicaat, direct zouden plaats hebben. Deze lijsten zijn gevonden en wer den in andere dorpen uitgevoerd. De troe pen, enkele marechaussees en fascistische vrijwilligers, waren dien dag voortgerukt tot Hinojos, op tien K.M. afstand en zou den daar den nacht overblijven. De zoon van een wijnhandelaar kon te paard uit het dorp breken en smeekte in Hinojos om hulp. Dertig vrijwilligers, voornamelijk menschen die vrienden of familie in ons dorp hadden, zijn toen spoorslags te hulp gekomen. Den 26en is door hen het dorp schoongeveegd, waarbij wederom bleek dat de arbeiders, zonder militaire leiding, bijna geen verzet konden plegen. Dien morgen werd ook een gepantserde auto die van de andere zijde het dorp naderde, tegenge houden. doordat de rooden zelf het verkeer belemmerd hadden door het vellen van boomen langs de wegen. Men had zoo doende de gelegenheid van zeer nabij met enkele jachtgeweren den chauffeur en an dere inzittenden neer te schieten. Het dorp is zoodoende aan het ergste ontsnapt. In La Palma echter, waar de troepen een dag Een lTuittuin te Hoofddorp. rn vroeger jaren heerschte onder de landbouwers de gedachte dat de gronden in Haarlemmermeer voor den aanleg van boomgaarden niet geschikt waren, hetgeen er toe geleid zou hebben, dat aanplanting daarvan is achterwege gelaten. Deze meening is in zooverre onjuist ge bleken. dat op de boerderij van den heer S. W. de Clercq, gelegen langs den Lisser- weg nabij het dorp Abbenes enkele jaren geleden de fruitplantage is aangebracht, waarbij de ervaring is opgedaan, dat de grondgesteldheid voor den groei uitnemend geschikt is en de opbrengsten van de vruchtboomen alleszins bevredigend. In den loon der laatste jaren is er onder de akkerbouwers meermalen verandering gekomen in de keuze omtrent de teelt van de gewassen op hun landerijen en het is alleszins begrijpelijk, dat geprobeerd wordt de rendabiliteit van de bedrijven te ver- hoogen. Door menschen, die er verstand van heb ben en op dit gebied ervaring hebben op gedaan, wordt in onzen tijd met groote stelligheid beweerd, dat de bodemgesteld heid in Haarlemmermeer zeer zeker ge schikt is om met succes boomgaarden aan te leggen en den fruitteelt te beoefenen De leden van den economisch-technolo- gischen dienst, welke in opdracht van de provinciale staten van Noordholland werk zaam is, om de tuinbouwcultuur in het algemeen te bevorderen, zijn ook de mee ning toegedaan, dat op kleigronden met fruitteelt hoogere opbrengsten kunnen worden verkregen dan met den teelt van graansoorten, vlas of handelsgewassen. De commissie heeft verleden jaar op een gedeelte van een drooggemaakte polder onder de. gemeente Hpendam een proef bedrijf voor fruitteelt ingericht om te zien, in hoeverre op laag veengrond bevredigen de resultaten zouden kunnen worden ver kregen en zij is naar wij thans ver nemen van oordeel, dat daarnaast ook een demonstratiebedrijf op kleigrond ge- wenscht is, waarvoor zij het oog heeft laten vallen op enkele perceelen grond, ge legen langs het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp. De proeftuin kan worden vereenigd met een wandelpark, hetwelk de gemeente Haarlemmermeer voornemens is daar ter plaatse in te richten, zoodat proeftuin met wandelpark een fraai geheel beloven te vormen. Ook staat vast, dat een goede verzorging van een model-boomgaard od een opper vlakte van ongeveer 7 hectaren veel ar beidskrachten zal vragen, zoodat hij voor het geheele jaar beteekenis.heeft als mid del voor werkverruiming. Alles bij elkaar genomen mag worden verwacht, dat deze frulttuin in Hoofddorp in de naaste toekomst van invloed zal zijn op de ontwikkeling van de bodemcultuur in dit polderland. Een gelukkige omstandigheid is wel, dat de landbouwwinterschool in Hoofddorn en de tuinbouwschool in Aalsmeer zon d'cht bij d-ze practische leerschool gelegen zijn, zoodat de leerlingen van deze scholen wel op goedkoope en gemakkelijke wijze, zullen kunnen profiteeren van hetgeen er op zoo'n tujn te ieeren valt. later kwamen, zijn zeer veel rechtschen afgemaakt en veelal op gruwelijke wijze. Verschillenden van hen kenden wij persoon lijk. Over hun aantal en over dat van de latere terechtstellingen zijn geen betrouw bare cijfers bekend. Het werk hervat. Den 28sten waren wij weer aan het werk en enkele dagen daarna was overal in de omgeving de arbeid hervat. De naar Por tugal uitgeweken werkgevers werden te ruggeroepen op straffe van verbeurdver klaring hunner goederen. De banken be taalden weer uit. Voor bedragen van meer dan 1500 Pes. per maand moet een ver klaring door den militairen gouverneur van de provincie afgegeven worden. Midden Augustus was ook het veld weer veilig, volkomen afgezocht, slechts in de berglanden zwerven nog eenige despe rado's. De stemming is nu buitengewoon en thousiast en optimistisch, vooral nu de be richten binnenkomen dat de troepen Ma drid binnendringen. Uit de zeer groote en talrijke schenkin gen, ook in goud, ziet men hoe rijk dit land feitelijk is. Onze arbeiders werken per dag een uur langer en dragen de ver dienste daarvan af aan het leger. Dit is geheel vrijwillig en geschiedt op vele plaat sen. In alle mij bekende families, ook in Sevilla, zijn alle zoons boven de vijftien jaar in het leger, of doen zij dienst bij de Falange, fascistische organisatie voor po litiedienst, enz. De economische verzorging der bezette gebieden is goed geregeld en men moet respect hebben voor de leiders die dit moeilijke vraagstuk verzorgen. In Sevilla is vrijwel alles tegen de oude prijzen be schikbaar. De ravitailleering van het leger is uitmuntend en loopt zonder eenige ver gissing. De salarissen der Staats- en an dere ambtenaren worden geregeld uitbe taald. Wat de buitenlandsche handel betreft, zoo is de invoer van oorlogsmateriaal ge weldig groot. De regeering betrekt van Rusland en Frankrijk, het leger van Italië en Duitschland en de daarbij afgesloten contracten zullen natuurlijk de toekom stige handelspolitiek bepalen. Merkwaardig groot is het aantal Russen en Franschen, dat aan de zijde der regeering vecht. Het vreemdenlegioen telt veel Duitschers, naar men zegt, maar in hoofdzaak zijn dat Duit schers die hier al waren en partij kozen tegen het Marxisme. Trouwens in Barce lona vechten eveneens Duitschers aan de andere zijde. Twee principes worden uitgevochten. Men gevoelt dat hier twee principes worden uitgevochten. Nergens hebben de gematigde middenpartijen haar leiding kunnen handhaven Het gaat tusschen de beide uitersten, tusschen Franco en Largo Caballero. En wie in dit land de eindelooze ellende gezien heeft van alle politiek, of die nu Socialisme heette of Katholicisme of rechts of links, het doet er niet toe wat, die zal onwillekeurig partij kiezen, al heeft hij in zijn vaderland nog wel een politieke overtuiging. Het waarschuwend woord van den Spaanschen filosoof voor enkele ja ren geschreven, Ortega in zijn Revolucion de las Mases, is wel zeer duidelijk bewaar heid geworden. Het collectieve egoisme leidt de horden tot een wild uitleven der laagste instincten. Ortega bedolt met zijn „Massa" niet het proletariaat. Men leze zijn boek, dat in het Hollandsch vertaald is. „De opstand der horde". Van zakelijke zijde hoor ik dat Franco zijn menschen goed weet te kiezen. Hij treedt niet zoo op den voorgrond, maar- schijnt zelf de geheele tactiek van 't leger te leiden. In de plaatsen, die genomen wor den, wordt steeds een uitweg gelaten voor vluchtelingen. Zoo ook nu in Madrid. Zijn artillerie komt slechts in hoogstdringende gevallen in werking op steden of dorpen, zooals b.v. bij Irun. Hij schijnt een goed diplomaat te zijn. Miltaire diclatuiir van 30 jaar verwacht. Men verwacht een militaire dictatuur voor den tijd van dertig jaar, totdat de haat gekoeld zal zijn. De Kerk steunt de beweging en zal na de overwinning niet opnieuw in de fout vervallen, te conservatief te willen zijn. Hoogstwaarschijnlijk heeft de monarchie geen kans op herstel, maar er zijn groote groepen, die haar terug willen hebben, als b.v. de Requetés, een soort Stahlhelm en de Carlisten in het Noorden. Voorspellingen zijn intusschen weinig waard in een land als hier. waar men steeds voor verrassingen komt te staan. Wij hebben in deze acht jaren daarvan al heel wat gezien. Hier achter het front is het intusschen duidelijk dat er goede orde heerscht en dat er met groot enthousiasme gewerkt wordt en op een wijze die wij hier niet gewoon waren, n.l. doelbewust en krachtig geleid. Het land zal zich m.i. in zeer korten tijd herstellen. Het heeft rijke hulpbronnen, 'n intelligente bevolking en zeef zeker de medewerking van landen die daardoor hun eigen handel kunnen verbeteren. Mij lijkt de overwinning der militai ren verzekerd, ofschoon het nog lang kan duren. De a.s. val van- Madrid be hoeft nog niet het einde te zijn van dezen gruwelijken burgeroorlog, maar wij hier hebben het vertrouwen dat de overwinning zeker is. Ik zelf heb lang getwijfeld, maar ben daar nu ook rus tig op. Het volk ziet overal in dat er geen andere keus meer is dan tusschen de dictatuur en de anarchistische wan orde en volledigen ondergang. Daarbij zwijgen alle politieke inzichten,

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9