NATIONALE LEIDVH DiGfH »n Eerde Blad Woensdag 2 December 193( Een Javaansche zelfbestuurder naar Holland BUITENLAND NATIONAAL-TARIEF In verband met het Prinselijk huwelijk De Mangkoe Negoro studeerde te Leiden. TELEGRAMMEN GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen in de maand No vember 1936. Portemonnaies. handschoe nen. rijwielbelastingmerken, sleutels, cein turen. twee gladde gouden ringen, en klomp, een koperen gewicht, een rood kin derschoentje. 2 bankbiljetten, een kralen •halsketting, een étui infc. een passer, een rijwieltasch. dameshandtasschen, een gou den broche, een schop, een Fransch taal boek. een nummerbord, een étui, inhou dende penhouder en potlooden. een zwarte gymnastiekschoen, een dekseltje van doublé öamesarmbandhorloge, een autosleutel, een nikkelen heerenpolshorloge, een zwarte beenpijp, een gouden ring met 2 letters, een zilveren armbandje, een nestel van aan sprekersuniform. een vulpotlood, een lorg net in étui, een roode gummi kindercape. een handpomp, twee bruine mutsen, een paar zwarte beenpij pen. een grijs jasje in papieren zak. een kettingslot, een gym nastiekschoen. een damesarmbandhorloge, een pakje cigaretten, een hek, verm, van een vrachtauto, een zwarte tasch, inh. 2 boeken, een broche, een zak, inh. aardap pelen. een handwarmer, een paar pantof fels, een zakmesje, een grijze heerenhoed. Gevonden in het Postkantoor. Een a<\'?tasch. zilvergeld, een paar wol len dameshandschoenen. Gevonden in de Eleetrische Tram (stadslijn). Zes paar handschoenen, een tasch. een regenmantel, een boek, een transformator, een alpinomuts, een parapluie, een hand schoen. een bril met doos. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen eiken werkdag van 13 uur nam. behalve Donderdags en Vrijdags tem Politie- bureele alhier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Arles, Veurscheweg 82 E. Voorschoten; handels- en assurantiekantoor. Eigenaar A J. Peters. Voorschoten. Opheffing: Bink en Valk, Lage Rijndijk 99a, Leiden; bouwonderneming, timmerbedrijf, trappen- makerij. Wijzigingen: N.V. Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum ,.De Automaat" filiaalin liquidatie. Zijlsingel 36, Lelden: hoofdzaak 's-Gravenhage. Het filiaal is opgeheven. De beheerders zijn uitgetreden. N.V. Maatschappij „Petrohfère" (Petro- leum-Kleinhandel i in liquidatie, Zijlsingel 36 (filiaal), Leiden; hoofdzaak 's-Graven- hage. Filiaal is opgeheven. Beheerders zijn uit getreden. VARA-RAMBLERS-TOURNEE. Uitvoering in de Stadszaal. Voor een stampvolle Stadszaal hebben de Ramblers gisteravond op uitnoodiging van de afdeeiing Leiden van de V.A.R.A., een avond gegeven, welke bij de aanwezigen nog lang ln de herinnering zal blijven voortleven. Da 1200 aanwezigen werden verwelkomd door den afdeelingsvoorzitter. den heer C. J. Mozies. Begroet met een daverend applaus ver schenen na dit openingswoord de Ram blers onder leiding van den heer Theo Uden Masman voor het voetlicht. De Ramblers zijn er niet alleen in ge slaagd hun gehoor een genoeglijken avond te bezorgen, zij hebben het een onverge- telijken avond bezorgd, dat bewees wel het daverende applaus dat herhaaldelijk den vorm van een ovatie aannam. Zwegen de Ramblers, dan applaudiseerde de zaal, stilte was er niet! Theo Uden Masman's band heeft zich niet alleen doen kennen als uitstekend ver tolkster van 't lichtere genre muziek, doch zij bewees ook de voordrachtskunst mach tig te zijn. Het is maar goed, dat niet eiken avond de Ramblers in de Stadszaal zijn, wan; dan zou er spoedig geen steen meer op den anderen rusten! Dat Albert de Booy een nog grooter suc ces had dan het vorige jaar, is nauwelijks aannemelijk. Wij gelooven dat deze popu laire refreinzanger wat dat betreft, het toppunt heeft bereikt. In zijn diverse suc cesnummers, was hij onverbeterlijk. Voor de pauze werd het woord gevoerd door den V.A.R.A.-propagandist, den heer F. A. Hoff. Spr. begon met te herinneren aan de geweldige V.A.R.A.-meetlng het vo rige jaar te Amersfoort gehouden. Vervol gens ging spr. na hoe de toestand in Ne derland op radiogebied Is. In de afgeloo- pen 11 jaar heeft de V.A.R.A, zich een positie weten te scheppen; zij heeft zich weten op te werken tot „den populalren omroep." Dit is niet gemakkelijk geweest. De an dere omroepvereenlgingen werden op ieder gebied geholpen; de V.A.R.A, heeft haar tegenwoordige positie moeten veroveren. Langen tijd heeft men met groote verach ting op de programma's der V.A.R.A. neer gezien. Ook dit is veranderd, alom wordt er kend dat de V.A.R.A.-uitzendingen op zeer hoog peil staan. We zien zelfs, aldus spr., dat onze programma's door andere omroe pen worden nagevolgd. Dit mag echter voor ons geen reden zijn .ln onzen strijd te verflauwen. Juist nu is het geboden de V.A.R.A. te versterken. Spr. is er van overtuigd, dat zoodra het ledenaantal zou gaan terugloopen. de oude hetze den kop weer zou opsteken De voor teekenen daarvan zijn er reeds. Tenslotte wekte spr. op lid te worden van de V.A.R.A. en zoodoende te zorgen, dat de afdeeiing Leiden in het bezit komt van de vlag, die regelmatig aan die afdee iing. die de meeste nieuwe leden aan brengt, wordt uitgereikt. A.s. Zondagmiddag zal er ln de groote zaal van Zomerlust een groote familie- en kindermatinee worden gegeven, met ver tooning van het beroemde sprookje Hans en Grietje en de Booze Heks", in 3 be drijven. opgevoerd door het Ned. Jeugd- Ensemble. DE ALGEMEENE TOESTAND. Nieuwe bezoeken Duitschland en de zóne van 5 K.M. Rond de Japansche accoorden. Nieuwe bezoeken staan op het program: De Hongaarsche minister van binnenland- sche zaken, Kozma, zal op 9 December naar Berlijn vertrekken om een bezoek te bren gen aan den Duitschen minister van bin- nenlandsche zaken. Hij zal vier dagen te Berlijn blijven en de Roemeensche bladen melden dat koning Carol van Roemenie binnenkort een bezoek van enkele dagen aan Polen zal brengen. De bijzonderheden van het bezoek werden vastgesteld tijdens het jongste bezoek van Antonesco te War schau. De datum van het bezoek is echter nog niet vastgesteld. De verordening van den Duitschen rijks minister van oorlog van Maart 1936, waar bij aan Duitsche militairen ln unifom ver boden wordt, in de 5 K.M.-zöne langs de Belgische. Fransche en Tsjecho-Slowaak- sche grenzen te komen, is opgeheven. Volledige militaire vrijheid is dus nu door Duitschland hernomen! Hedenavond is de publicatie te verwach ten van het Japansch-Italiaansch accoord. Det Duitsch-Japansch accoord vindt in Japan zelf steeds meer tegenkanting. Naar Domei meldt, heeft de Minseito- partij besloten, een commissie van onder zoek in te stellen naar de buitenlandsche politiek der regeering. De meerderheid der leden is van meening, dat deze politiek momenteel „betreurenswaardig" is wat betreft de houding van Japan ten opzichte van China en vooral ten opzichte van sovjet-Rusland, dat thans weigert een nieuwe vlsscherij-overeenkomst te onder teekenen. De „Asahi Sjimboen", die reeds vaker heeft aangedrongen op toenadering tus- schen Engeland en Japan, schrijft thans, dat het dringend noodzakelijk is, dat de verkeerde opvatting in Engeland omtrent de overeenkomsten met Duitschland en Italië verdwijnt. Italië en Duitschland hebben in Europa een fascistisch front gevormd, maar zij wen- schen, dat Engeland daarover geen ver keerde meening heeft, uit vrees, dat dit land zich bij het Volksfront zal aansluiten. De overeenkomsten tusschen Japan, Duitschland en Italië beteekenen niet de vorming van een fascistisch front in het Verre Oosten, aldus het blad. maar het ge vaar bestaat, dat Londen zich aansluit bij het „Volksfront" in dat gebied. De overeenkomsten zullen slechts het ver wachte resultaat hebben. Indien de betref fende mogendheden van Engeland de hand- having eener welwillende neutraliteit kun- nen verkrijgen. In een verklaring van den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken, waarin men een waarschuwing aan het adres van Japan ziet, wordt o.a. gezegd, dat China, dat den vrede liefheeft, vriendschappelijke be trekkingen met zijn buren wil onderhouden,, doch niet zou kunnen dulden, dat zijn ter ritoriale onschendbaarheid onder welk voor wendsel ook zou worden geschonden. Indien een niet-geprovoceerde aanval of een onwettige inmenging zich zouden voor doen, zal China klaar staan, om met al zijn krachten en met al zijn middelen tegen-1 stand te bieden. Als antwoord op de Japansche Insinuatie dat China het communisme niet kan of niet wil onderdrukken, wees de minister .van buitenlandsche zaken van Nanking er op, dat de vastberadenheid en de krachtige maatregelen van de Chineesche regeering in den strijd tegen de communisten over de geheele wereld bekend zijn en door een valsche propaganda niet gemakkelijk ver duisterd kunnen worden. ZUID-AMERIKA. Pan-Amerikaansche vredes conferentie geopend. Rede vftn Roosevelt. De president der Vereenlgde Staten, Roosevelt, heeft gisteren te Buenos Aires de pan-Amerikaansche vredesconferentie geopend met het uitspreken van een rede; waarin hij onder meer zeide: Ik geloof, dat de republikeinen der nieuwe wereld de oude wereld kunnen helpen bij het afwenden van de oor- logs-eatastrofe. Ik ben er van overtuigd, dat de ge wone lieden overal in vrede wenschen te leven, maar de leiders en de regee ringen nemen hun toevlucht tot den oorlog. Wij kunnen geen houding van defaitisme aannemen. De vrede kan slechts door een Ijverig pogen verkregen worden. Op u ls de hoop van millioenen in minder gelukkige landen gevestigd. Aan gene zijde van den Oceaan zien wij werelddeelen, die verscheurd worden door ouden haat en nieuw fanatisme WIJ hooren verkondigen, dat onrechtvaardigheden en ongelijkheden hersteld moeten worden met de wapenen en niet langs den weg van het verstand en vreedzame rechtvaardigheid. Wij hooren ook zeggen, dat nieuwe mark ten slechts door verovering verkregen kun nen worden. Wij lezen, dat het heilige karakter der verdragen veracht wordt. Wij weten, dat aan alle zijden sterke bewape ningen oprijzen en dat millioenen mannen en vrouwen aan de schepping daarvan medewerken. Wij weten, dat de naties, die zich aan deze krankzinnigheden schuldig maken, den dag zullen beleven, waarop óf haar vernietigingswapenen gekeerd zullen wor den tegen haar buren, r óf haar weinig sollede economie Ineen zal storten. In belde gevallen zullen wij mede daarvan te lijden hebben, ook als wij niet ln den oorlog be trokken worden De dwaasheid van een groote oorlog zou ons welzijn op duizend wijzen bedreigen Ik heb vertrouwen, dat wij de oude wereld kunnen helpen bij het voorkomen van den oorlog. Het is onze eerste plicht een oorlog tusschen de Amerlkaansche staten zelf te verhinderen en het beste middel daartoe is de versterking van den constituloneelen, democratischen regeeringsvorm, opdat de democratische bestuursvorm in de geheele wereld gerechtvaardigd worde. De Argentljnsche president Jurto zelde o.a. dat de conferentie tegen niemand per soonlijk ls gericht. Amerika moet de mid delen tot versterking van de vredes-actle van den Volkenbond bestudeeren. Den dag, waarop deze Amerlkaansche actie gecoör- donneerd zal zijn met het Volkenbonds pact, zal een beslissende stap gezet zijn op den weg naar den wereldvrede. LEVENSVERZEKERING-BANK ROTTERDAM (MET OPVOEDINOSRENTE) Voor ƒ124.80 Vjaars verzekert 30-jarige ƒ6000,- kapitaal plus ƒ600,— opvoedingsrente 3154 (Ingez. Med.) DUITSCHLAND. Kabinetsraad gehouden. In de zitting van het Rijkskabinet heeft de Leider en Rijkskanselier een uitvoerig o\ er zicht van de buitenlandsche politiek gegeven; vervolgens voltooide het kabinet dc wet op de Hitlerjeugd volgens welke de geheele Duitsche jeugd in de Hitlerjeugd vereenigd wordt. Opdracht tot de oplei ding van de Duitsche jeugd krijgt de Rijks- jtugdleider der N.S.D.AP. De jeugdleider van het Duitsche Rijk is een van de op perste autoriteiten in den staat en staat onmiddellijk onder den Leider en Rijks kanselier Verder werd de wet voor een algemeene belastingregeling, die in de plaats zal komen voor de zestien lande lijke regelingen aangenomen. Met betrek king tot de nieuwe regeling van de be lastingen op de bedrijven kan worden op gemerkt, dat de belasting op het beroep geheel vervallen is. Een wet strekkende tot een hervorming van de wet op de de- viczenhuishouding, schept nieuwe moge lijkheden voor een doeltreffenden strijd tegen misdrijven tegen de devlezenbepa- lingen. Een wet op het werk van de Win terhulp maakt deze instelling tot een rechtsgeldige stichting. Deze stichting komt onder de leiding van den rijksminis ter voor volksopvoeding en propaganda. Een andere wet houdt zich bezig met een verandering en een uitbreiding van de Rijkswet op de natuurbescherming. Tenslotte keurde het kabinet een door den gevolmachtigden leider van het vier jarenplan, generaal Goering, ingediende wet. tegen economische sabotage goed, volgens welke wet een Duitsch staatsbur ger, die gewetenloos uit duidelijk eigenbe lang of andere minderwaardige gronden, tegen de wettelijke bepalingen zijn ver mogen naar het buitenland brengt of in het buitenland laat staan, en daardoor het Duitsche oeconomische leven schade toe brengt met den dood gestraft wordt. Zijn rermogen komt aan den staat. De daad is ook strafbaar, wanneer zij ln het bui tenland begaan is. De volksrechtbank spreekt het oordeel uit- ITALIË Russisch protest. Het Russisch Telegraaf Agentschap be richt, dat de Itallaansche autoriteiten een onderzoek hebben Ingesteld aan boord van Russische schepen, welke Itallaansche havens aandeden, terwijl ten aanzien van de Russische zeelieden een systeem ls ingesteld, dat hen benadeelt. De ambassa deur van de sovjet-unie te Rome heeft krachtig hiertegen geprotesteerd. POLEN. De positie van de Evangelische Kerk in Polen. De verhouding tusschen den staat en de Evangelische Kerk der Augsburgsche con fessie is thans door een decreet van den president der republiek geregeld. Volgens dit decreet moet de staat tijdig op de hoogte worden gesteld van voorgenomen beroepen, opdat hij er gich van kan ver gewissen, dat tegen den betreffenden pre dikant geen bedenkingen bestaan. De candidaten voor het predikantsambt, die van Poolsche nationaliteit moeten zijn, moeten bulten hun kerkbelofte nog een eed van trouw aan den staat afleggen. In dien een geestelijke staatsgevaarlijke actie bedrijft, kan de bevoegde wojwode het consistorie verzoeken, den predikant te verwijderen. In laatste instantie beslist over dergelijke zaken de minister van eere- dienst. De nieuwe regeling treedt 27 De cember in werking. OOSTENRIJK. Communistische samenzwering ontdekt. Naar vernomen wordt, zijn de autoritei ten te Graz een communistische samen zwering onder het spoorwegpersoneel op het spoor gekomen. Meer dan 100 spoor wegarbeiders moeten gearresteerd zijn. NOORWEGEN. Hotelstaking te Oslo. Tengevolge van een conflict over loon- elachen besloot gisteravond het personeel van de hotels, restaurants en café's te Oslo te gaan staken. Vermoedelijk zullen heden alle groote hotels en restaurants gesloten zijn. RUSLAND. Debatten over de grondwet geëindigd. Het achtste sovjet-Russische congres heeft de debatten over het rapport-Stalin omtrent het nieuwe grondwets-ontwerp be ëindigd. 57 afgevaardigden namen aan de debatten deel. Besloten werd het door de constitutioneele commissie van het uitvoe rend comité der sovjet-unie ingediende grondwets-ontwerp goed te keuren als basis aan te nemen. Het congres heeft een com missie van redactie, bestaande uit 220 per sonen, benoemd, tot behandeling der amen dementen en voorgestelde aanvullingen en voor het vaststellen van de definitieve tekst der grondwet. Deze commissie moet dezen definitieve tekst binnen drie dagen aan het congres ter goedkeuring voorleggen, daarbij rekening houdend met het resultaat der be sprekingen der grondwet door het geheele volk en door het congres. Onder luiden bijval van het geheele congres werd Stalln tot voorzitter der commissie van redactie gekozen. Met den Genua- trein is hedenochtend in Den Haaz aangekomen Z.H. Pangeran Adipati Mangkoe Nagnegoro VII en zijn gezelschap die in verband met het huwe- llik van prinses Juliana en prins Bernhard naar Nederland zijn gekomen Een redacteur van het A.NR. was het gezelschap tot Zevenaar tegemoet gereisd en meldt het volgende: Precies op tijd te 6.18 uur rijdt de lange D-treln voor het station te Zevenaar Voor de ramen vertoonen zich bruingebrande gezichten Een uitgebreid en opgewekt ge zelschap. te oordeelen naaT de vroollike uitroepen, die hier en daar tot ons door dringen. In den eersten slaapwagen reist de Mangkoe Negoro. hoofd van het Mangkoe- negorosche huis kolonel van het Indische leger, commandant van het Mangkoenego- rosche legioen en adjudant in buitengewo nen dienst van H.M. de Koningin. Hij ls vergezeld van zijn gemalin, Ratoe Timoer. zuster van den sultan van Djogja- karta. zijn dochter Raden Adjeng Sltl Noeroei Roesoemo-Wardhanl en zijn secre taris den bekenden Javaanschen dichter Raden Mas Noto Soeroto. In Zevenaar stapten ook ln den slaap wagen Pangeran Arlo Noto Koessomo (die al 9 iaar ln ons land is) en diens vriend, de heer Gelinck. beiden student te Wage- nlngen De Pangeran ls een familielid van Zijne Hoogheid. Beide studenten maakten deel uit van een archaeolozlsche excursie, welke onder leidine van orof. ir. C. H. Edelman uit Wagenlnzen staat en begin Juli ln Solo met de bekende Indische gast vrijheid door den Mangkoe Negoro ont vangen ls. De secretaris van den Mangkoe Negoro vertelde in enthousiaste be woordingen over de reis en dan van z'n Hollandscben tijd. toen hij tezamen met zijn tcgenwoordigen meester in Leiden college liep. Er klinkt eerbied in zijn stem als hij namen als Snouck Hurgronje en Van Vollenhoven noemt. Dit is de eerste keer in de geschie denis, dat een Javaansch zelfbestuur der naar Holland gaat, zegt de secre taris. Voor de gemalin en de dochter van Zijne Hoogheid is het zelfs de eerste maal, dat zij naar Europa reizen Enkele oogenblikken later stopt de trein in Arnhem en Zijne Hoogheid voegt zich bij ons. Gekleed ln de uniform kolonel van het Indische leger met de versierselen van adjudant 1. b. d. van de Koningin en zijn decoratie op de borst, maakt hij een voornamen indruk. Wel bewust van zijn hooge waardigheid, maar zooals al dadelijk in het gesprek blijkt, van een weldadigen eenvoud en hartelijkheid. Een levendig en geestige spreker, die zich ln academisch Hollandsch met een volkomen acoenüoozen tongval uitspreekt. Hij vertelde van de prettige reis naar Holland, en haalt herin neringen op uit z'n jongensjaren. Hij ver haalt, hoe hij als jonge man van huls weg liep, niet tevreden met de opvoeding, welke hij kreeg. Zijn oom, vorst Mangkoe Negoro de zesde, die den vader van den huidlgen vorst opvolgde, wilde den ondememenden jongen niet op de H33. laten studeeren Heel Java trok de jongen rond en na veel ontberingen kreeg hij een baantje ln be stuursdienst en later als translateur. Van zijn spaarpennigen vertrok hij in 1913 naar Holland om college te gaan volgen in de semietische talen in Leiden. In den oor log bood de toenmalige Raden Mas Arlo Soerio Soeparto zich als vrijwilliger bij het leger aan. Hij begon als gemeen soldaat en bracht het tot luitenant van de grenadiers. „Ja, ik heb nog wachtdiensten gedaan voor het Palels Noordeinde, het Huis ten Bosch en het paleis van de Koningin-moe der. In Mei 1915 is de Mangkoe Negoro, die door de abdicatie van Zijn oom, den Mang- koenegoroschen troon ging bestijgen, naar Indlë teruggekeerd, nadat hare majesteit de Koningin hem, den voormaligen schild wacht, audiëntie had verleend. Dicht bij Den Haag, nemen wij afscheid van Zijne Hoogheid, Zijn gemalin en doch ter, die thans inmiddels ook verschenen was. Na enkele minuten stopte de trein: de Mangkoe Negoro was in de koninklijke resi dentie aangekomen, waar vele autoriteiten het gezelschap stonden op te wachten Pet auto werd daarna naar het kasteel „Oud- Wassenaar" gereden. EGYPTE. Lampson Britsch ambassadeur. De Egyptische regeering heeft haar goedkeuring gehecht aan de benoeming van den Hoogen Commissaris, sir Miles Lampson, tot Britsch ambassadeur De afschaffing van de functie van Hoogen Commissaris én de vestiging van een am bassade is in overeenstemming met het onlangs geratificeerde vriendschapsver drag. Voor den post van Egyptisch ambassa deur te Londen heeft Hafez Afifl pasja de meeste kans. MEXICO. Vechtpartijen onder arbeiders. Groepen arbeiders, behoorende tot vak- vereenigingsorganlsatles, welke met elkan der rivaliseeren, hebben een geregeld ge vecht geleverd tijdens de verkiezing der arbeldersafgevaardlgden voor den ,,ver- zoeningsraad". De balans van den slag leverde zes dooden en een twintigtal ge wonden op. De politie kwam krachtig tus- schenbelde en arresteerde ongeveer 100 personen. Het schilnt, dat de gevechten ontstonden doordat een der organisaties pogingen in het werk heette te willen stel len, zich te verzekeren van de algeheele contróle over de arbeiders. VEREENIGDE STATEN. Huwelijken met vreemdelingen. Het staatsdepartement heeft een veror dening van Roosevelt bekend gemaakt, waarin den ambtenaren van den bulten- landschen dienst op straffe van onmiddel lijk ontslag wordt verboden, zonder spe- w i.e ,ver6dnnlng van den minister van buitenlandsche zaken een huwelijk aan te 8aan met vrouwen van andere nationali teit. Gegadigden voor dezen dienst worden niet meer benoemd, wanneer zij met vreem delingen gehuwd zijn. Het staatsdeparte ment voegt hieraan toe,, dat ongeveer 18 procent der ambtenaren van den betref fenden dienst met vrouwen van andere nationaliteit gehuwd is. De bestaande In ternationale toestand duldt niet, dat dit percentage nog grooter wordt, DUITSCH SCHIF BU BORKUM GEZONKEN. HAMBURG. 2 Dec. (D.N.P.) Het Duit sche s.s. „Elsa" ls nabij Borkum gezonken. Het schip meet 849 ton en was op weg van Danzig naar Cherbourg. Twee opvarenden werden gered, het lot van de overige, leden der bemanning is nog niet bekend. DE OORLOGSSCHULDEN. WASHINGTON, 2 Dec. (A.NP.) Voor aanstaande leden van het congres hebben te kennen gegeven zich krachtig te zullen verzetten tegen eventueele regelingen van de oorlogsschulden, waardoor de ver plichtingen van Europa, welke in totaal meer dan 12 milliard dollar bedragen, zou den worden verminderd. Finland zal als steeds 15 dezer betalen. JAPANSCHE SPINNERS KONDIGEN UITSLUITING AAN. SJANGHAI, 2 Dec. (Havas). In verband met de staking van de arbeiders in de spin nerijen hebben de Japansche fabrieks eigenaren te Tslng Tao een uitsluiting af gekondigd. Door dezen maatregel worden 23.000 werklieden getroffen. GEHEIME PAPIEREN GESTOLEN. LONDEN, 2 Dec. (D.N.B.). Uit een parti culiere auto zijn te Londen eenlge geheime papleren, welke betrekking hebben op het ministerie van luchtvaart en een vliegtuig fabriek te Bristol gestolen. Het onderzoek heeft tot nu toe nog geen resultaat gehad. BRITSCH SCHIP BIJ CALAIS VERGAAN CALAIS, 2 Dec. (Havas). In den afge- loopen nacht ls voor Calais een Britsche treller vergaan; 8 opvarenden zijn ;e' dronken, toen zij trachten zich in dc sloep ln veiligheid te stellen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2