De storm te Katwijk Zee Ito Jaargang WOENSDAG 2 DECEMBER 1936 No. 23525 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer beslaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Voor het Nationaal Huwelijksgeschenk. STADSNIEUWS HET HUWELIJKSGESCHENK VAN NED.-INDIË. Een sieraad, dat op 30 Dec. wordt aangeboden. LEI DSC H DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen.- - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. QL80 pér 3 mud.) Negende verantwoording van bij ons Blad ingekomen giften. Mevr. C. H. P. K. f.1.—; Fa. H. en B. 1.1.—; Dr. W. J. L. f.1.—; Mej. W. J. C. f. 2.50; Fam. O. f.2.—; H. J. de J. f.1.—; Dr. A. H. O. f.5.—; C. D. F. f. 1.—; C. v. V. f. 2.50; R. v. W. f. 2.50; A. M. f.1.—; C. Th. D. f. 2.—; Dr. W. P. J. f. 2 50. a Bijdragen kunnen worden gestort aan ons Bureau, op onze girorekening nr. 57055 of op die van de Twentsche Bank, nr. 9013. ZILVEREN JUBILEUM. Het was gisteren 25 jaar geleden, dat de heer P. van Weesel als stneadoor bij de firma J. Amoldus in dienst trad. Na gistermorgen vrijaf te hebben gehad, werd hij gistermiddag om halfdrie door een der firmanten per auto met zijn gezin van huis gehaald en in de woning van rijn patroon J. Arnoidus in tegenwoordig heid van het personeel ontvangen. In hartelijke woorden gaf deze uiting aan de groote waardeering. welke hij koes tert voor alles wat Van Weesel in den loop dier 25 jaar voor het bedrijf heeft gedaan en bood hem als stoffelijk blijk daarvan een gouden horloge met ketting aan, den wensch uitsprekende, dat het den jubilaris gegeven moge zijn nog vele Jaren in gezondheid de zaak der firma met dezelfde opgewektheid en ijver te dienen als in de afgeloopen 25 jaar. Nadat een lid van het personeel hem had toegesproken, waarbij een leeslamp als blijvende herinnering werd aangeboden, dankte de jubilaris in de eerste plaats zijn patroons voor de hartelijke woorden en het prachtige geschenk en daarna de col lega's voor hun blijken van sympathie. Met een dronk op de gezondheid van den jubilaris en zijn gezin en met den wensch, dat spoedig betere tijden, ook voor het stucadoorsbedrijf mogen aanbreken, werd het officleele gedeelte gesloten en bleef men nog geruimen tijd onder een gezellig praatje bijeen. Als bewijs hoezeer het werk van den heer Van Weesel op prijs wordt gesteld, dient nog gemeld, dat behalve vele schriftelijke felicitaties van aannemers in het bouwbedrijf, er ook een brief uit Indië was van den architect F. Meijers, onder wiens leiding de jubilaris vele malen had gewerkt! HET JUBILEUM VAN DEN HEER WILMER. De receptie, welke de heer Th. B. J. Wil- mer gistermiddag te zijnen huize ter ge legenheid van zijn zilveren jubileum in de journalistiek heeft gehouden, was zeer druk bezocht. Onder de zeer velen, die den jubilaris kwamen gelukwenschen, werden o.m. op gemerkt mgr. H. J. M. Taskin. proost van het kathedraal kapittel, mgr. J. v. d. Tuyn, deken van Den Haag, deken A. J. Homulle alhier, zeer vele geestelijken uit Leiden en omgeving', de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen. de wethouders Tepe, Splinter en Van Stralen, de gemeentese cretaris, mr. dr. C. E. van Strijsn, de ge meente-ontvanger, de heer H. Filippo, de hoogleeraren Keesom, Berg. de Korte en Cleophas. de hoogeerwaarde heer Niekels. directeur van het Philosophicum, de heer T. S. Goslinga. voorzitter van den Raad van Arbeid, vertegenwoordigers van de Rechtsche Raadsclub. zoomede afgevaar digden van vele vereenigingen op zeer uit eenloopend gebied. Een groot aantal bloemstukken, getuigde mede van de sympathie, welke in breeden kring jegens den jubilaris wordt gekoesterd i ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Candidaatsexamen In disch Recht Mej. Han Tjia Nio (Leiden); voor het Candidaatsexamen Wis- en Na tuurkunde, ietter A de heer W. K. Walstra 'Lelden) en voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Geologie de heer W. A. Visser Leersum DE OPTOCHT VAN DEN MIDDENSTAND. Onder auspiciën van de Leidsche Mid denstandscentrale werd gisteravond in een der zalen van café-restaurant „In den Vergulden Turk" een vergadering gehou den. waarin de plannen werden besproken om ter gelegenheid van het a.s. Vorstelijk huwelijk een propaganda- en reclame-op tocht te organiseeren. Er bleek voor dit plan flinke belangstelling te bestaan, zoo dat het doorgaan ervan verzekerd is. Bedrijfsgroepen, die zich alsnog voor deelneming willen aanmelden, kunnen zulks doen tot uiterlijk Donderdag 10 dezer bij het secretariaat der L.M.C., Turfmarkt 8. adres Ned. Middenstandshank. Nadere bijzonderheden zullen per adver tentie worden bekend gemaakt. UITVOERING IN „ENDEGEEST". Gisteravond werd in de Centrale Ont spanningszaal van Endegeest een uitvoe ring gegeven door het Leidsche Huis vrouwenkoor met medewerking van het iongemeisieskoor onder leiding van mevr. C B. Brandt. Behalve Datienten van Ende- geest en Voorgeest waren ook Datienten van Rhijngeest onder de aanwezigen. Zoowe] het Huisvrouwenkoor iongemeis ieskoor als de soli van mevr. A Driessen en mej. T. Straatman oogstten een dank baar en welverdiend applaus. De fragmenten uit de cantate „St. Nico- laasfeest" van B. Zweers. vormden een Drachtige afsluiting van het programma. Aan mevr. W. E. v. d Heiiden-Brakel die de pianobegeleiding verzorgde en aan mevr C. B Brandt onder wier leiding het geheel stond werden bloemen aangeboden. De geneesheer-directeur dr. F. J. Stuur man vertolkte in zeer waardeerende woor den den dank der verpleegden. De 49ste algemeene vergadering der Ver. van Onderwijzers en Onderwijzeressen in de inspectie Leiden zal Donderdag 10 dezer in de Stadsgehoorzaal alhier worden gehouden. VEREENIGING „LEIDSCH DIERENASYL" Foto Kruyt. De jaarvergadering. Onder leiding van dr. A. W. Borgerhoff Mulder is gisteravond in het Nutsgebouw de jaarvergadering gehouden van de Ver- eeniging „Het Leidsch Dierenasyl". Na de vaststelling der notulen en mededeeling van enkele ingekomen stukken, bracht de secretaresse Mevr. J. C. van Poelgeest- Brand haar jaarverslag uit. Het ledental dient noodig aldus heet het in dit verslag weer op peil gebracht te worden, want hoewel aan giften en de ge wone acties (doosjes, busjes, enz.) een op brengst van c.a. f. 800 kon worden geboekt en Litteris Sacrum de Vereen, met de voor stelling van „Als ik wilde" c.a. f. 340 netto voordeel bezorgde, bleef toch nog een kas tekort van f. 1000 bij te passen. Het is dus zaak om te trachten zooveel mogelijk nieuwe leden te werven. Er werden dit jaar in het Asyl verpleegd: 39 honden kostgangers met 419 verpleeg- dagen opbrengst f. 236.52; 288 honden zwer vers met 22904 verpleegdagen opbrengst f. 314.64'/2; 37 katten kostgangers met 958 verpleegdagen opbrengst f. 209.01; 270 kat ten zwervers met 21996 verpleegdagen op brengst f. 110.10. Totaal 634 dieren met 46277 verpleegdagen opbrengst f. 870.27'/;. De gemiddelde duur van het verblijf der dieren in het Asyl is geweest 73 dagen en de opbrengst per dier nog niet 2 cent per dag. De vereeniging Nationale Dierenzorg, op welker nieuw te bouwen asyl de Vereen, haar hoop heeft gevestigd voor het verkrij gen van een blijvende oplossing voor het waagstuk van de Leidsche huisdieren, na dert langzaam maar zeker haar doel. Helaas is de oprichtster van deze vereeni ging, Freule des Tombe, die de ziel van al het werk was. door den dood aan de ver eeniging ontvallen; zij heeft Nationale Die renzorg tot haar eenige erfgename gemaakt en den heer van Poelgeest die voorzitter van Nationale Dierenzorg is. tot haar exe cuteur-testamentair aangewezen. Door de gunstige testamentaire schikking is Nationale Dierenzorg wel dichter bij haar doel gekomen, maar tot den bouw kan in dezen zorgvollen tijd nog niet worden over gegaan. En zoo blijft vooralsnog op de goedgezinde Leidschebevolking de plicht rusten, om het bestaande te helpen in stand houden. Onder dankzegging aan Mevr. van Poel geest werd dit verslag goedgekeurd. De pen ningmeester, de heer H v. Poelgeest, bracht eveneens verslag uit, dat sloot met een be drag van f. 4708.60, nadatf.1000 was bijgepast De kascommissie had schriftelijk haar goedkeuring aan dit verslag gehecht. In de bedrijfsbegrooting werden de contri buties en de opbrengst der dieren elk op f. 1000 geraamd. In een bedrag van f. 2450 moet worden voorzien door giften en bij zondere acties. Bij de geraamde uitgaven bedraagt de loonpost f. 1100 en de post voe ding f. 3000. In de nieuwe kascommissie werden be noemd de heeren Duval en v. d. Zeeuw. Vervolgens werd de winteractie bespro ken. „Litteris Sacrum" verklaarde zich weer bereid een tooneelstuk op te voeren ten bate van het Asyl, hetgeen met beide han den werd aanvaard. Een bazaar wordt in overweging geno men, terwijl ook nog aan andere suggesties der leden 'volksdansen, voetbalwedstrijd) aandacht zal worden geschonken. Hoewel eigenlijk niet op deze vergadering thuisbehoorende, kwam bij de rondvraag ter sprake de kwestie van de vogels, die op zee in de olievelden terecht komen en bij stormweer op het strand spoelen, waar ze door de jeugd worden mishandeld. Aange drongen werd op maatregelen daartegen. De zaak heeft reeds de aandacht der Ned. Vereeniging voor Dierenbescherming, die binnenkort meer van zich laten hooren. ff storm heeft gisteren langs onze kusten weer danig huisgehouden, o.a. ook in Kat "i)k en Noordwijk, waarvoor wij naar elders in ons Blad verwijzen. - Hierboven fcn geheel vernielden betonnen afrit bij de Varkenvisserstraat te Katwijk Zee; wè! ff" bewijs van de woedende kTacht van water en wind. - Op sommige plaatsen te J&twijk Zee o.a. bij de Oude Kerk zijn de duinen 8 a 9 Meter weggeslagen Spfe 1917 is het water plet zóó hoog gew eest! Het schouwspel der razende elemen ten, trok gisteren lange de kust weer groote belangstelling! Prinses Juliana heelt Haar keuze voc»; een huwelijksge schenk van Ned.-Indië doen vallen op een sieraad, dat 30 December door de daartoe aangezochte commissie in Nederland, bestaande uit Dr. Meyer Ranneft, Mr. D. A. Del- prat, Pangeran Ario Adipati Koesoemojoedo en Raden Ario Adipati Soejono aan Hare Koninklijke Hoogheid zal worden aangeboden. De Prinses zal dil sieraad bij de huwelijksplechtigheid dragen. Dit geschenk zal vergezeld gaan van een thans bij den topografischen dienst in be werking zijnde gelukwensch en hulde-adres. Als nevengeschenk zal een representatieve film worden samengesteld van de huwe lijksfeesten, in Ned.-Indië te vieren. eenige personen gebruik gemaakt. Na een korte pauze werden eenige zeer mooie vischjes gratis verloot, terwijl de vergade ring verder gewijd was aan onderlinge uit wisselingen en ervaringen. Na een geani meerde rondvraag werd deze voor aqua riumhouders zeer leerzame vergadering te circa 11 uur gesloten. O. L. SCHOOI. A MEDUSASTRAAT. LEIDSCHE AQUARIUM- EN TEKRARIUM- VEREENIGING „DE NATUURVRIEND". Maandelijkschc vergadering. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond in Huize Feenstra een drukbezochte maandelijksche ledenvergadering. Na vast stelling der notulen en ballotage van een zestal nieuwe leden hield de heer W. Zwart, voorzitter der vereeniging een populaire causerie. Als onderwerp had spreker geko zen: „Waterplanten in het tropisch aqua rium". Spr. begon met erop te wijzen dat, hoewel wij de waterplanten in onze aquaria uit decoratief oogpunt niet zouden willen missen, wij zulks niet kunnen om de zeer belangrijke functie, die zij in verband met de zuurstof-afgifte in het water vervullen. Zonder planten bestaan geen natuurlijke verhoudingen. Bovendien zijn verschillenre soorten niet te missen bij het tot voort planting brengen van verscheidene visch- soorten. Hierna werd de voedingsbodem besproken en meteen wenken gegeven in verband met de inrichting en beplanting om vervolgens over te gaan tot bespreking van de water planten in het bijzonder. Familie-gewijze werd achtereenvolgens een 35-tal soorten besproken. Dit geschiedde aan de hand van een uitgezochte collectie materiaal door spr. meegebracht, waardoor den aanwezigen een duidelijk beeld werd gegeven van wat er alzoo voor fraai en ge schikt materiaal voorhanden is ten dienste van de aquarium-liefhebberij. Spr. wees hierbij op den groei en de wijze van bloeien en voortplanten en tevens op de plaats die i men geven moet ten opzichte van het licht. I De talrijke aanwezigen hebben met groote aandacht het gesprokene gevolgd. Van de 1 gelegenheid tot vragen stellen werd door Ouderavond. Aan bovengenoemde school is dc 2de ouderavond in dit jaar gehouden, welke zeer druk bezocht was (ongev. 130 ouders) en ook bijgewoond werd door de heeren Baak en Vriend, inspecteurs van het on derwijs alhier Na een openingswoord van den voorzitter, het hoofd der school, A. W. 1. Korswagen, en lezing der notulen werd namens de kinderen bij monde van den heer Tuin aan de Oudercommissie een ca deau aangeboden, bestaande uit een 100- tal koppen, schotels en lepeltjes, benevens een bijzonder mooi waterstek De voorzitter der Oudercommissie, de heer A. van Poel geest, droeg dit geschenk over aan de school, terwijl eenige meisjes bloemen aan boden en een jongen daaraan nog drie pre senteerbladen toevoegde. De bloemen wa ren bestemd voor den secretaris der O. C., den heer J. C. Baart en het schoolhoofd. Ieder stond over dit geschenk verbaasd, in korten tijd brachten de kinderen met „prikkaarten" het groote bedrag bijeen. Verder kwam zonder discussie een „Re glement op het Schoolfonds" tot stand werd verslag uitgebracht over de bootreis ■san kla 1 t/m 5 en verklaarde de kas- controle-commiss'e, dat de financiën van het Schoolfonds in orde waren bevonden- Zonder stemming konden de ijverige 3 le den der O.C., de heeren van Poelgeest en Baart, en mevr van Stigt herkozen wor den. Verder werd bespoken, hoe a.s. Za terdagmorgen het Sinterklaasfeest zal worden gevierd Nr. de mededeeling, dat de 4 oudercom- nlissiën der o. 1. scholen in de wijk van de Medusastraatschoo! de handen weel' ineen zullen slaan om te komen tot een flinke inschrijving voor den nieuwen cursus op 1 Maart a.s., sprak de voorzitter der Cen trale Oudercommissie, de heer Hartlng, eenige opwekkende woorden om trouw te biijven aan de openbare school, die hij met "nart en ziel verdedigde De rondvraag leverde niets op. De voor zitter der O- C. sprak eenige woorden van dank voor de groote belangstelling, waar na het hoofd der school de prettige ver gadering sloot. Elke pauze was gevuld met opgewekte muziek van het bekende gezelschap, ter wijl een kop koffie uit het nieuwe servies de koekjes, bonbonnetjes en sigaren goed -maakten. Nog bijnn een uur bezochten vele ouders de klassen, bekeken het werk hunner kin deren en praatten met het personeel. Dit was zeker niet het minst belangrijke van den mooien hvond. BINNENLAND. Een Javaansch zelfbestuurder naar ons land ter gelegenheid van het Prinselijk huwelijk flste Bladi. De gevolgen van den storm (3de Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). De werkloosheid neemt iets af. iBinnenland, 4de Blad). Aanvulling der crisishypotheek-aflossings- wet (Binnenland, 4de Blad). Dc arrestatie van een Nederlander in Rus land (4de Blad). Moord te Leek (Gemengd, 3de Blad en Laatste Berichten, 1ste BladJ Ons parlementair overzicht (2de Blad). Het huwelijksgeschenk van Nederlandsch- Indië zal op 30 December worden aan geboden (1ste Blad). BUITENLAND. Spanje in het Engelsche Lagerhuis. Na een rede van Eden is het verbod van ver voer van munitie etc. op Britsche sche pen aanvaard (3de Blad). Trots heftigen strijd geen wijziging van beteekenis voor Madrid (3de en le Blad). Het Fransche parlement keurt het ontwerp tot verplichte arbitrage in arbeidsge schillen goed (2de Blad). President Roosevelt opent de Pan-Ameri- kaansche vredesconferentie te Buenos Aires (Buitenland, 1ste Blad). Nieuwe wetten in Duitschland (Buitenland, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. WERKLIEDENVER. „NUT EN GENOEGEN» Herdenking van het 70-jarig bestaan. Bovengenoemde vereeniging heeft gister avond in den intiemen kring harer leden. donateurs en donatrices op op"kte wijze in de feestelijk met bloemen versierde zaal van „Zomerlust" haar zeventigjarig bestaan herdacht. De voorzitter, de heer G. Knotter heette de talriike aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder het eerelid. den heer Beek man. die het bestuur met een prachtige bloemenmand verraste. Spr herinnerde vervolgens aan de oprichting der vereeni ging in 1866 en deed eenige grepen uit haar historie waarvoor wij verwijzen naar ons Blad van Zaterdag j.l. De heer Knotter eindigde met het uitspreken van den wensch dat de vereeniging nog vele goede jaren tegemoet moge gaan. Nadat alle aanwezigen staande het vaan dellied hadden gezongen, werd het verdere programma geheel gevuld met het optreden van Haarlem's Klein Cabaret onder le'ding van Jan Houben Sr.. terwijl Hofenk's Melodv Makers voor vrooliike muzikale af wisseling zorgde. De diverse samenzangen. duetten en solo nummers hadden een aandachtig gehoor en oogstten een dankbaar applaus, zoodat er in de zaal een uitstekende stemming heerschte. De leden hadden bovendien het recht van gratis deelneming in de tombola, waarin vele fraaie prijzen waren samen gebracht terwijl het bestuur als extra verrassing allen nog onthaalde od een worst. Dit laatste was tevens een herinnering aan den .goeden ouden tiid". toen de ver eeniging nog vele honderden leden telde en de uddee'.ing van levensmiddelen een harer doelstellingen was. Vanzelfsprekend werd de uiterst geslaag de avond besloten met een dansje, waarbif Gé Hofenk's volgelingen met onbluschbaar enthousiasme de muzikale begeleiding pro duceerden. Voor het alhier afgenomen examen voor apothekersassistent zijn geslaagd de dames J. K. Baumgarten en H. van der Voort, beiden te Den Haag. In den voormaligen banketbakkers winkel van de firma Beulink, Kort Rapen burg 2, is onder den naam van „t Wol huis" een zaak geopend in, zooals in dezCn naam reeds ligt opgesloten, alle mogelijke soorten wol. Tevens kunnen de dames hier hun hand werk-patronen uitzoeken en zoo noodig laten ontwerpen. De verkoop bestaat verder uit tjajjdi werken, kinder- en babykleedjng.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1