zaterdag 28 november 1936 het voornaamste nieuws Jaargang No. 23522 Verkeersovertredingen in beeld DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS Huwelijksgeschenk. EERSTE NEDERLANDSCHE N.V. IM. NOOMEN, LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te 'betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj Dit nummer beslaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. Voor het Nationaal 8ste verantwoording van bij ons Blad ingekomen giften. Dr. J. A. V. f.2.50; W. K. f 1.—; A. L. B. C. C. f 1.Dr. H. J. M. B. f 2.50; is®. B f 1.—; J. J. B. f 1—Mevr. K. S. 0.50; Mej. J. v. D. f 1. Bijdragen kunnen worden gestort aan ons Bureau, op onze giro-rekening No. 57055 of op die der Twentsche Bank, No. 9013. SYMPOSIUM OVER HET INSTINKTBEGRIP. Georganiseerd door de „Jan van der Hoeven-Stichting", Als eerste spreker opende dr. J. A. Bie- ms de Haan uit Amsterdam hedenmorgen ovengenoemd symposium in het Zoölo- isch Laboratorium alhier, met een voor- racht over het lnstinktbegrip in de dier- Bjchologie. Spr. begon met er op te rijzen, dat het voor den theoretischen bio- sog van even groot belang is, met scherp inschreven en goed gedefinieerde begrip- en te werken, als het voor den experimen- itor is te werken met doelmatig gecon- imeerde en zorgvuldig geijkte apparaten, ij het instinktbegrip laat dit nog veel te 'mschen over, wat gevolg ls van den rderdom van het begrip en het feit, dat tt ook buiten den kring der biologen in ien van anthropologen en sociologen, ja ills tot de gewone spreektaal is doorge- rongen. Een zuivering van het begrip ls oor biologen dus zeer gewenscht. Spr. wil aartoe scherp onderscheiden tusschen istinkt en instinkthandeling en ontwik- fit dan, aan de hand van enkele eenvou- ige voorbeelden en in 'aansluiting aan de iiedeeling van de menschelijke psychische tievingen een zuiver psychologische defi- itie van het instinktbegrip. In het bijzon- te gaat hij daarna nog in op het waar- imingselement in den instinktsafloop. dat sms zeer schematisch is en door ervaring fvormd worden moet, om dan algemeen Ie beïnvloeding van het instinkt door er- teing te bespreken. Zijn conclusie is, dat :et instinktbegrip in de dierpsychologie eer zeker nog niet afgedaan heeft, zooals bor enkelen beweerd wordt, maar integen- feel de waarneming der feiten ons tot de rnvaarding van het instinkt dwingen, en •ft begrip instink zeker zoo scherp te defi- ieeren is, dat het eenerzijds voor ordening te feiten bruikbaar is en anderzijds ge wikt worden kan als bouwsteen voor het lebouw der theoretische biologie. Wij komen op het vervolg nader terug. CHR. HISTORISCHE STATENKRING. Rede van Jhr. Mr. D. J. de Geer. De voorzitter van de Chr. Hist. Unie in Nederland, oud-minister jhr. mr. D. J. de Geer, lid der Tweede Kamer heeft gister avond in „Den Burcht" op uitnoodiging van den Statenkring Leiden der C. H. Unie een rede uitgesproken, waarin hij verschei dene onderwerpen van groot belang, zooals de handhaving van het parlementaire stelsel, de gezagskwestie en de Volken bondsactie, aan een bespreking onder wierp. De voorzitter van den Statenkring, de heer Thijssen, sprak een kort inleidend woord, waarna het woord was aan jhr mr. De Geer. Spr. begon met er op te wijzen, dat er onder de partijen, die straks bij de ver kiezingen in het strijdperk zullen treden, twee partijen zijn, die wel sterk tegenover elkander staan en elkaar fel bestrijden, maar toch zeggen, dat één van twee met groote meerderheid uit deze verkiezing zal komen. Het zijn de communisten en de fascisten. Beide vertellen het sprookje.dat ons geen andere keus overblijft Beide heb ben zij ook veel gemeen. Zoo is daar b.v. het streven naar de dictatuur dat hen ver eent. Dit streven gaat echter vierkant in tegen onze inzichten. Beide varen hierbij op het kompas van een buiteniandsche mogendheid en wel voor den één Rusland en voor den ander Duitschland of Italië. Een dankbaar gebruik maken beide van den burgeroorlog in Spanje. Zij wijzen naar Spanje en zeggen dan dat de eind strijd in de wereld zal gaan tusschen communisme en fascisme. Ziet spr. dit aan dan vraagt hij zich af: moet thans Spanje weer onze vrijheid bedreigen. Moet de Spaansche furie, zooals eens in de zestien de eeuw, ons thans weer noodlottig wor den? Voortgaande wees spr. er op, dat wij dit dilemma nog vaak in de komende maan den zullen hooren. Wij daarentegen, willen het roer leggen in Gods hand, koers hou den en de geestelijke goederen bewaren. Ons kompas zij ons beginsel, dat ons leert dat wij ons niet mogen onttrekken aan het staatkundige leven. Een ieder zal zich daaraan geven met zijn gaven en krachten, die weer zeer uiteenloopend zijn Niet vergeten zullen wij hierbij, dat wij allen lid zijn van de Nederlandsche volks gemeenschap. Daarom is het uitbrengen van onze stem dan ook zoo verantwoorde lijk. Te veel komt het voor dat vrome, hoogstaande christenen, de politiek als iets minderwaardigs achten. Het gaat op staatkundig gebied om de toekomst van ons volk. De politiek beurt ons boven ons zelf uit en boven den kring van belange tjes. Het doen aan politiek is dan ook vaak een offer ten dienste van anderen ge bracht. Zoo zagen het ook onze voortrek kers. Als voorbeeld hiertoe haalde spr. de woorden aan, die wijlen prof. De Savormn Lohman schreef ten aanzien van het poli tieke leven van den staatsman Mackay. Nadat spr. verklaard had. dat voorloopig de schoolstrijd van de politieke agenda is afgevoerd stond spr. achtereenvolgens stil bij de gezagskwestie, de vrijheid, het par lementaire stelsel, het economisch beleid, de landsverdediging en de volkseenheid. Over het gezag sprekende, zeide spr.. dat mm '■■Rechts houden" is een der grondpijlers, [."top het gebouw van „Veilig Verkeer" Ijepfetrokken. Dat men evenwei ook dien kan overdrijven, bewijst het boven- plaatje. Immers de automobilist, 'r wagen vlak tegen den trottoir- r"1 tot stilstand heeft gebracht, hield rekening met de wielrijders en was N Jat oogenblik dus geen bewust weg- ™niiker. Wielrijders mogen een stil- Ucde file alleen rechts passeeren en dit ,.5' hun hier onmogelijk gemaakt. Zij j!™" nu als het ware gedwongen de htende auto's links voorbij te rijden '«men derhalve op de linkerweghelft a' het daaraan verbonden risico van lïï'Mrijding met het uit de tegenover- S~e richting komende verkeer. Niet de noch de wielrijder is in dat geval in de eerste plaats de oorzaak van de botsing, doch de automobilist, die zijn wagen te veel naar rechts zette en geen doorgang vrijliet voor de wielrijders Te ernstiger is zijn fout waar de vooi hem staande wagens wél de juiste positie heb ben ingenomen en hij dus in de meest letterlijke beteekenis het goede voorbeeld voor oogen had. Automobilisten, die in een file moeten .vachten, moeten hun voertuig zoo- 'anig op de rechterweghclft plaatsen, dat wielrijders in de gelegenheid zijn deze file rechts voorbij te rijden- Wie het anders doet, zondigt tegen „veilig verkeer", het gevaar bestaat dat de handhaving van 'n krachtig gezag iets in haar scherpte zou verliezen. De hoogheid van het door God geordonneerde gezag willen wij handhaven. Echter zullen wij er tegen waken, dat het parlement op de stoel van de regeering gaat zitten. De klassieke woorden van Rom. 13 zullen wij handhaven. Zij vormen de kern voor de christelijke staatkunde, die van het hoogste belang is voor geheel ons volk. Een oogenblik leek het, dat de christelijke staatkunde werd bedreigd en wel in 1903 en in November 1918. Ook nu leven -wij in bewogen tijden. De geweldstheorie openbaart zich om verga deringen van tegenstanders te verstoren. Meer dan ooit is het nu de tijd om de overheidsvaan hoog te houden, vooral te gen hen, die uit het beginsel van de revo lutie leven. Ook de vrijheid komt in deze dagen in het gedrang. En dit is begrijpelijk, want gezag en vrijheid sluiten elkander niet uit. Verzwakking van het gezag brengt ver zwakking van de geestelijke vrijheid. Het ware gezag heeft dan ook als tweeling zuster de vrijheid. Dat het gevaar voor de vrijheid niet denkbeeldig is, leert ons niet alleen Rus land, maar ook stroomingen, die zich in deze dagen aan ons openbaren. Wij zullen dan ook naast de vaan van het gezag de vaan van de vrijheid hoog houden. Maar dan ook de ware vrijheid, die leidt tot ver werving van geestelijk bezit. Ook het parlementaire stelsel is in on zen tijd eveneens niet onaangeroerd ge bleven. Bij het parlementaire stelsel, zooals wij dat wenschen, zal de regeertaak blij ven bij de regeerders, onder controle en critiek der door het volk gekozen verte genwoordigers. Met de tweeheid van regee ring en volksvertegenwoordigers valt het geheele parlementaire stelsel. Ernstig waar schuwde spr. er dan ook tegen, dat het parlement niet over zal gaan tot machts exploitatie. Daarom zijn zij de ware be schermers van het parlementaire stelsel, die het parlement een eigen taak naast die van de regeering toekennen. Komende tot de- bespreking van het eco nomisch beleid, zeide jhr. De Geer. dat wij niet dienen toe te geven aan het stre ven van hen, die in 't streven naar autar kie het Ideaal zieh. Ons ideaal zij te zoe ken naar economische saamhoorigheid tusschen de volken. Dit zal tot de welvaart van alle volken leiden. Het spreekt van zelf, dat waar de wereld in andere richting gaat, ons land zich daaraan niet kan ont trekken. Vandaar ook de door ons land genomen contingenteeringsmaatregeien e. d. De plicht blijft ons echter geboden, dat wij blijven ijveren voor de verruiming van vrijer ruilverkeer. Ook de werkloosheidsbestrijding dient een der eerste zorgen van het staatsbeleid te zijn. Mochten ér gunstige gevolgen uit de muntcorrectie te voorschijn treden, dan zal er allereerst gedacht moeten worden om meer handen aan het werk te zetten. Bij het vijfde punt. de landsverediging, merkte spr. op, dat het grootste deel der Kamer de regeering wil steunen in haar plannen ten aanzien van de landsverdedi ging. Sommigen willen zelfs nog veel ver der gaan. Door den internationalen toe stand valt een en ander zeker te verkla ren. Velerlei landen bewapenen. Het meest acute punt is wel, dat er een tegenstelling is ontstaan tusschen de landen onderling. Alle deze dingen vormen een bedreiging van den vrede. Het gevaar is tevens con creet geworden door den Spaanschen bur geroorlog. waarin verschillende partijen met munitie en troepen elkander steunen. Er kwam een non-interventie-verdrag dat door de staten geteekend werd, maar waar aan ook weer enkele, al is het dan in het geheim, zich niet houden. Onze houding hiertegenover is dat wij met regeering mee moeten gaan voor wat zij aanvraagt. De les van 1914 leert ons. dat ons leger met zijn preventieve taak en onder Gods voorzienig bestel, ons land buiten den oorlog heeft gehouden. Daarnaast moeten wij ons rekenschap geven van de groote gevaren die uit een oorlog kunnen voortvloeien. In dit verband wees sor. op de internationale rechtsont wikkeling. die zich nog meer zal dienen te ontwikkelen en voorts op het instituut van den Volkenbond aan welks bestendi ging kleine naties zoo otzettend veel kun nen doen. In Genève zijn vooral de kleine naties het geweten voor de wereld. Steun zullen wij dan ook verleenen aan het Volkenbondswerk en aan de toepassing van internationaal recht. Tenslotte stond spr. nog een oogenblik stil bij de volkseenheid, waarbij hij op- I merkte, dat wij de eenheid, die haar grond dag bovenal vindt in het Oranjehuis, trouw zullen bewaren. Wij willen het geestelijk loven van ons volk niet dooden, maar dit laten leven en bloeien. Na een korte pauze werden nog vele vra gen door spr. beantwoord, waarna sluiting oo de gebruikelijke wijze volgde. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaag'd voor het candidaatsexamen Nederlandsche letteren, de heer P. G. J. Korteweg (cum laude), (Rotterdam); voor het propaedeutisch examen theologie, de heer W. A. Versteeg (Oversehie); voor het candidaatsexamen Egyptische taal- en letterkunde, de heer J. J. M. H M. Assel- berghs (Den Haag); voor het doctoraal examen klassieke letteren, mej. P. G. J. Hulshof f Poll (Wassenaar) en voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid mej. G. F. Galema Alkmaar), is dikwijls een ramp. yan heden BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a Tclef. 302 - Na 6 uur 2479. 2897 (Tngez. Med.) KONIJNENFOKKERSVEREENIGING „EIGEN FOK". Groote tentoonstelling. Hedenmiddag is in hotel Bremmer op de Beestenmarkt een door de Leidsche Konli- nenfokkersvereeniging „Eigen Fok" georga niseerde tentoonstelling geopend. Het bestuur der vereeniging was over het aantal inzendingen en de kwaliteit der die ren zeer tevreden. De keurmeesters, de hee- ren Blok uit Woerden en A. van der IJssel uit Den Haag vertelden ons dat vooral de Lotharingers in prima kwaliteit ziin ver tegenwoordigd. De inzendingen van witte en gele Vlaamsche reuzen zijn zeer bevredi gend. Zeer geroemd werd de Papillon-tee- kening een soort dat slechts met de groot ste moeite is te kweeken. Algemeen is men van oordeel dat het bestuur van „Eigen Fok" met deze tentoonstelling groote eer heeft ingelegd: zoowel wat betreft opzet als indeeling en organisatie. De tentoonstelling, die ook morgen en Maandag nog geopend zal ziin. zal o.a. wor den bezocht door een aantal zustervereni gingen uit de omgeving. EEN ONGEWONE VANGST. Het Rijksmuseum van Natuurlijke His torie alhier, ontving gisterochtend een jong exemplaar van den Reuzenhaai, Cetorhi- nus miximus. Deze vlschsoort is een uiterst zeldzame haai aan onze kust. Tot nu toe ls er slechts van drie exemplaren bekend, dat zij in onze wateren gevangen of aan gespoeld zijn. Hoewel de volwassen dieren een grootte van ld15 meter kunnen be reiken, waren de op onze kust aangetroffen voorwerpen jonge dieren van 35 meter. Dit exemplaar werd door een kustvisscher gevangen even buiten de kust tusschen IJmuiden en Zandvoort. De Reuzenhaai is één van de weinige haaien, die zich voe den met microscopisch klein voedsel, het z.g. plankton. De dieren hebben zeer kleine tanden, doch voeden zich door met hun kieuwzeef de kleine voedseldeeltjes uit het water te zeven. De Reuzenhaai komt voor in het koudere gedeelte van den Atlanti- schen Oceaan. EEN DORADO VOOR VISSCHERS. Vooral voor liefhebbers van „Katvisch". Als gevolg van het feit, dat sedert het begin dezer week twee pompen dag en nacht bezig zijn het water weg te malen uit het Rijn- en Schiekanaal in de om geving van de Haagbrug, heeft het water thans een dusdanig lagen stand bereikt, dat de in dat deel aanwezige visschen het benauwd beginnen te krijgen en bij hon derden aan de oppervlakte komen zwem men. De verwachting, dat er ook wel grootere visschen te voorschijn zouden komen, is tot dusverre niet bewaarheid; het is alle maal zgn. Katvisch, die zich vooral in de directe omgeving van de brug in groote hoeveelheid ophoudt. De aannemer is echter blijkbaar een „vischlievend" man. want hedenmorgen was men bezig met behulp van een schep net de visch te vangen, waarna ze aan de andere zijde van den damwand weer werd vrijgelaten. Of hij ook zoo edelmoedig zal zijn ten opzichte van eventueele grootere visschen en van palingen, waarop de hoop der vele omstanders nog altijd gevestigd blijft, zal de naaste toekomst moeten leeren. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Firma K. van den Berg en Co.. Rijngeesterstraatweg 16c. Oegstgeest, grossierderij in verduurz. levens middelen. Beheerend vennoot: K. van den Berg. Oegstgeest. Gevolm.: A. W. van den Berg. Oegstgeest (Beperkende Bepalingen). Aantal vennooten bii wijze van geldschie ter: één. - Wijzigingen: Fa. Wed C. Dieben en Zoon. Ie Binnenvestgracht 15. Leiden, autobedrijf. Overleden Eigenaar: F. A. M. Dieben. dd. 23 Nov. 1936. Firma Wed. Corn. Dieben en Zoon. Ie Binnenvestgracht 15, Leiden stalhouderij. Overleden Eigenaar: F. A. M. Dieben. dd. 23 Nov. 1936. G. C Hacke. Hoogewoerd 21 Leiden winkel in damet-modearttk-d-m Overleden Eigenaar: G. C. Hacke. dd. 22 Nov. 1936 Wiiz. handelsnaam in: Wed. G. C. Hacke Nieuwe Eigenaresse: Wed. J. H. L. M. Hacke-Mulder. Leiden. BINNENLAND. Mr. C. Ridder van Rappard wordt gezant te Berlijn. (Binnenland, 4e Blad). De tribunebouw in Den Haag; voor groote bedragen ingeschreven. (Binnenland, 4e Blad). Einde 1937 kan waarschijnlijk met den Haagschen Stadhuisbouw worden be gonnen. (Binneland, 4e Blad). Een conflict in de leiding der Padvinders- vereeniging. (Binnenland, 4e Blad), Ons Parlementair Overzicht. (4e Blad). BUITENLAND. Spanje doet een beroep op den Volken bond een spoed-vergadcring van den Raad bijeen te roepen. (3e Blad). Engeland verzekert België opnieuw zijn volledigen steun bij een aanval. (4e Blad). Een Italiaansch-Japansch accoord inzake erkenning van Abessynië en Mand- sjoekwo. (Buitenland, le Blad). Poolsch-Roemeensche interventie onder teekend. (Buitenland, le Blad). Verbod van kunstcritiek in Duitschland. (Buitenland, le Blad). Roosevelt predikt den vrede t« Rio de Ja- ncira. (Buitenland, le Blad). In Frankrijk is ingediend een wetsontwerp tot verplichte arbitrage in sociale ge schillen. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd mej. H. de Graaf (Voorschoten) en mej. S. Sieburg (Den Haag). Dinsdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat onze stadgenoot P. van Wesel als stucadoor in dienst trad bij de fa Gebrs. Arnoldus, voorheen Arnoldus, Utrechtsche Jaagpad. Hedenmiddag opende de heer H. J. Nieuwenhoven in het pand Haarlemmer straat 97, een filiaal van zijn brood-, koek en banketbakkerij „De Korenbloem". De winkelruimte is aan de binnenzijde geheel gemoderniseerd en van een nieuw verfje voorzien. De verschillende artikelen, die in en kele fraaie glazen kasten zijn uitgestald, geven een overzichtelijk beeld van hetgeen ten verkoop wordt aangeboden. Aan S. van Weesel firma W. H. Marks loodgieters en koperslagers hier ter stede is, na onderhandsche aanbesteding opge dragen het maken en leveren van verschil lende modellen ten dienste van de versie ring der Rijksgebouwen te Den Haag, ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Op de Donderdagen 3, 10 en 17 Dec. zal in het Leidsche Volkshuis een cursus gehouden worden over ziekenverpleging in huis. Onze stadgenoote zuster Jezeër, stelt zich voor de eerste keer algemeenc wen ken te geven, en den tweeden en derden Donderdag meer speciaal te behandelen verplegen van kinderen (besmetelijke ziek ten) en verplegen van ouden van dagen (ouderdomsziekten). Een en ander zal worden gedemonstreerd. Voor menigeen zullen deze avonden van direct practisch nut zijn, terwijl anderen zullen denken aan de mogelijkheid in de 'oekomst! Hedenmorgen omstreeks 8 uur is een .Udotram op den Hooge Rijndijk in bot sing gekomen met een melkauto, waardoor beide voertuigen zwaar werden beschadigd.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1