en nieuwe Pola Negrifilm LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 28 November 1936 Vierde Blad No. 23522 lustrum „Nut en Genoegen" PARLEMENTAIR OVERZICHT lT5EW^«TWnTE fcOl „Zonen van de Zuidzee" Het laatste Paradijs op aarde LAND- EN TUINBOUW TWEEDE KAMER. Moskou-Shanghai Foto Van Vliet Leiden. nige grepen uit de geschiedenis. bestuur der jubileerende vereeniglng. Zittend v. 1. n. r. de heeren J. van Buiten, secretaris: G, Knotter, voorzitter; H. W. Ranselaar. penningmeester en C. J. de sg, 2e secretaris. Staande v. 1. n. r. de heeren J. G. van der Pot, secundus, F. H. van Houten, le Commissaris en C. Bekooy, 2e commissaris. bijeenkomsten of voorlezingen, kreeg de vereeniging van den heer Kneppelhout twee lokalen, gelegen aan de Lange Schoolsteeg, gratis in gebruik. Nu toog het bestuur aan het werk. Voor aanstaanden personen werd kennis gege ven gegeven van de oprichting; de beide Leidsche bladen, n.l. Leidsche Courant (directeur de heer Dr. J. C. Drabbe) en 't Leidsch Dagblad (A. W. Sijthoff) stelden gratis hunne ruimte beschikbaar en het gevolg was. dat verscheidene giften tot een bedrag van f. 200 binnen korten tijd bijeen was om de lokalen te meubileeren. Boek werken werden geschonken. Couranten (Leidsch Dagblad en Leidsche Courant) tijdschriften enz. gratis ter lezing gegeven, voordrachten van onderscheiden aard wer den gehouden, zoodat de Zaterdagavonden op eene nuttige en aangename wijze kon den worden doorgebracht. Na verloop van ruim 2 jaren werd er een ziekenkas aan verbonden, welke tot op heden bestaat. Op tentoonstellingen werd met eigen werk in gezonden en meermalen met succes. Het ledental nam toe. zoodat na verloop van enkele jaren het 400-tal werd over schreden. me vraag gedaan in de Volksvoorlezin- uitgaande van de Maatschappij tot van 't algemeen en welke aldus luidde Bestaat er geene mogelijkheid om eene iniging uit den werkenden stand op te iten. die wekelijks bijeenkomt, om zulk avond op eene nuttige en aangename door te brengen, tegen betaling eener ne contributie door het lezen van cou- ten. tijdschriften en andere boeken van enschappelijken en genoeglijken aard, onderlinge voordrachten of bespreking takken van Nijverheid en dat daar tns gelegenheid bestaat tot het gebrui- van bier en koffie tegen onderling te alen prijzen?" had tot resultaat dat na ige voorbereidingen op 1 December 1866, :r leiding van den heer J. J. Goedeljee vereeniging tot stand kwam met 22 e, terwijl de heeren K. T. H. v. d. Woerd jetaris. J. Brevee Penningmeester en J. Werst Commissaris in het bestuur be ad werden. Door bemiddeling van den W. F. Werst Voorzitter der Volks- Een bibliotheek werd opgericht, spaar kassen werden in 't leven geroepen, kortom te veel om op te noemen, werd er door de vereeniging gedaan in 't belang van den werkman, terwijl bij gunstige financieele omstandigheden om de 2 jaar levensmidde len aan de leden werden verstrekt. De opkomst der vakvereenigingen en -bonden had echter tengevolge, dat velen de vereeniging wederom verlieten en ook door de toepassingen der moderne tech niek, ging het bezoek op de Zaterdagavon den steeds meer achteruit, zoodat in 1918 het bestuur besloot deze bijeenkomsten op te heffen wegens de groote daaraan ver bonden kosten en de geringe deelneming, zoodat de geheele inventaris werd verkocht en voortaan enkel het uitkeeren bij ziekte en overlijden bleef gehandhaafd. Door de verplichte verzekering bij ziekte, heeft de vereeniging wederom aan ledental verloren; doch tot nu toe kan zij zich nog handhaven en aan al hare verplichtingen voldoen. Zij hoopt dan ook Dinsdag a.s. het feit van haar 70-jarig bestaan op gepaste, doch feestelijke wijze te vieren. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: van mijn lidcactus springen tel kens leden af. De plant is frisch groen. Wat kan daarvan de oorzaak ziin? Mevr. H. te L. Antwoord: Vermoedelijk is het de over gang van vochtige naar droge lucht, welke uw plant parten speelt. Kachelwarmte is steeds droog en heeft meer dergelüke ge volgen. Zet de plant vorstvrii, liefst opge stookt. Geef in December en Januari zeer weinig water Vraag: Mijn Christusdoorn laat geregeld de blaadjes vallen. Wat kan daarvan oor zaak ziin. Hoe heet de plant? Mevr. d. H. te O. Antwoord: Uw plant heet Crataegus Pyracantha. Voor kamerplant leent dit ge was zich minder. Vaak treft men dit aan als heester in den tuin. De plant verliest in den winter het blad en in de droge kamer lucht zal dit ook het geval ziin. Evenals alle struiken maakt dit gewas een rusttiid door. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto ..Tuinbouw". BUITENLANDSCHE ZAKEN. BEGROOTING VAN Veel belangstelling was er voor het debat over de buitenlandsche politiek niet. Merkwaardig. En dit in een tijd waarin zooveel gewich tigs in de wereld gebeurt. Maar er zijn. gezien de positie van een klein land, toch ook wel factoren, die dit verklaren. Ook nu werd er veel over den Volken bond gesproken. Er werden nieuwe advie zen tot trouw aan den Bond vernomen. Er is geen enkele reden riep de heer Eierema om den Bond te verlaten. Deze afgevaardigde verdedigde een zelfstandig heids-politiek, sinds vele jaren door ons land gevoerd, en hij maakte er met vol doening gewag van, dat men in België ook tot deze politiek wil overgaan, met afzwe ring van de daar gevoerde alliantie-poli tiek. De totstand-koming van het jongste Japansch-Duitsche Verdrag beschouwde hij niet als bevorderlijk voor den wereldvrede, aangezien deze soort bestrijding van het communisme leiden moet tot inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van andere staten. De heer Joekes heeft met genoegen ge constateerd. dat onze verhouding met Bel gië belangrijk verbetert; ook deze afge vaardigde heeft krachtig voor een pro- Volkenbond-politiek gepleit. Intusschen wees de heer Van Dijk er op dat, naar zijn meening, aan het universeel karakter van den Bond ernstig afbreuk is gedaan en dat het prestige van den Bond heeft geleden door de toetreding van sowjet-Rusland. Voor den Volkenbond dienen zoo be toogde hij de normen der Christelijke ethiek meer richtsnoer te worden, gelijk in het geheele internationale leven., wil het op hooger peil komen, Gods ordinantiën weer gevolgd dienen te worden. Ware dit geschied, dan zou het gezag niet zoo ern stig in verschillende landen hebben gele den. Toch erkende ook hij, dat de Volken bond de wereld voor groote gevaren heeft behoed, en wij moeten onze hulp verlee- nen, om den Bond verder Op te bouwen en te versterken: de kleine staten zeide hij kunnen Wij leveren van PHILIPS WONDERSERIE NOCTURNE ad 89 GULDEN f. 4.per maand. Vooruitbetaling f. 10. H. G. v. LUIJKEN, Breestraat 39 - Tel. 35. 2685 üngez. Med.) het geweten van de internationale ge meenschap zijn. Wil er, zoo was de conclusie van den heer Van Dijk, meer samenwerking ko men. en een betere geest, dan zal het Christendom die moeten brengen. Uit de rede van den heer Schaepman, die verschillende punten behandelde, ver melden wij dat, volgens hem. de werkings mogelijkheden van den regeerings-pers- dienst uitgebreid dienen te worden: hij gaf zijn instemming te kennen met de versterking van de diplomatieke en con sulaire vertegenwoordiging. In sceptischen toon over den Volkenbond sprak mr. Westerman. die critiek had op het beleid van onze vertegenwoordigers in Genève en betreurde dat' de verhouding tot Italië en Duitschland koeler is gewor den. De christen-democraat Van Houten heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt, om nog eens een pleidooi te houden voor ont wapening. De Volkenbond is niet bij mach te om tot ontwapening te komen zei hij laat Nederland dan het voorbeeld geven. De communisten Wijnkoop en Schalker en de revolutionnair-socialist Sneevliet hebben van hun standpunt de internatio nale politiek besproken, gepleit voor de er kenning van sowjet-Rusland door Neder land en zelfs voor hulp aan de regeering en de regeeringstroepen van Spanje. Zoo zat er over het algemeen weinig teekening in het debat, omdat onze bui tenlandsche politiek de instemming heeft van het overgroote deel der Kamer en om dat het slechts zeer enkelen zijn. die plei ten voor het verlaten van den Volkenbond. Men erkent het falen van den Bond op enkele punten, men erkent dat hij daar naast goed werk heeft gedaan en men wenscht zijn uitbouw tot een krachtiger lichaam. Wij hebben hiermee in het kort enkele hoofdpunten uit het debat aangestipt. Na tuurlijk werden er nog veel meer onder werpen inzake de buitenlandsche politiek „aangesneden", zooals dat heet. Maar niet alles is even belangrijk. Dinsdag spreekt de Minister. HAGENAAR. toder regie van Paul Wegener is een uwe Pola Negrifilm vervaardigd, n.l. >kouShanghai, die binnenkort ook hier bond zal worden. tegenspeler is Gustav Diessl; beiden men hierboven in een der scènes af- eeld. weinig acteurs konden hun, ge- ™e den tijd van de stomme film ge- "»e. roem op het terrein van de ge- dun overbrengen, daar de geluidsfilm eiscben stelt. «egri heeft echter met haar succes J®srka" bewezen, dat zij aan de Jan de geluidsfilm kan voldoen, donker geluid leent zich zelfs bij de microfoon. Het is wel inte- i wn inzicht in het leven van Pola Mfeen. naar roem was vol avonturen IjS'isehe gebeurtenissen. Dit kon i 1 nnders, want bij dit tempera- s C Seen onbewogen, kalm leven. In 'i,, Selaat staan levendige licht- aSn' die eigenaardig afsteken bij ""'arte haar. Jong is zij gebleven jong als haar steeds boeiend kunste naarschap. „Reeds op jeugdigen leeftijd kwam ik aan het tooneel", zoo vertelde zij. „Na veel moeite verkreeg ik de toestemming van mijn ouders, die nooit een theater bezoch ten en zich nog nooit met kunst ingelaten hadden. Ik moest echter op hun verlangen een proefjaar doormaken, dat ik met glans doorstond. Ik doorliep de tooneelschool in Warschau en ontving na een jaar een di ploma, dat slechts aan personen, die bui tengewoon begaafd waren, verstrekt werd en bovendien kreeg ik een engagement aan het „Kleine Theater" te Warschau. Ook nu is het mijn liefste wensch weer naar het tooneel terug te keeren. ofschoon de film mij bevredigt. Ik denk nog 3 jaar bij de film te blijven en dan weer aan het tooneel te gaan." De naam „Pola" is een afkorting van 'naar geboortenaam „Appolonia". Van haar jeugd af heeft zij een groote bewondering gehad voor de Italiaansche dichteres Ada Negri en toen zij zich later op het pad dei- kunst begaf, noemde zij zich naar deze dichteres. Om haar gedichten te kunnen begrijpen, leerde zij reeds vroeg Italiaansch. „Eigenlijk wilde ik danseres worden. Toen ik 9 jaar was ging ik naar de balletschool te Moskou. Op raad van mijn dokter moest ik hiermee echter uitscheiden, daar mijn, ook heden nog zwakke gezondheid op den duur deze buitengewoon zware lichamelijke inspanningen niet zou hebben toegelaten. Desniettegenstaande wijdde ik mij later geheel aan het tooneel. Van net „Kleine Theater" kwam ik spoedig aan het „Natio- naltheater" te Warschau. Men benoemde mij tot hoftooneelspeelster. Ik speelde „Hannele" van Hauptmann, in drama's van Ibsen, zooals „Wilde eend" en vele andere rollen en behaalde overal succes. Toen ik 17 jaar was ging ik naar Berlijn. Met Wegener mijn eerste tegenspeler, nu mijn regisseur speelde ik in „Suma- run", spoedig daarna ook dezelfde rol in de film. Hierop volgden rollen in de ..stómme film „Die Augen der Mumie Ma". „Die Marchesa von Arminiivani". „Komtesse Doddy", .Dubarry", ..Sappho", ..Die Flam- me" enz. In 1923 vertrok ik naar Amerika. Daar speelde ik een groot aantal films, w.o. „Hotel Stadit Lemberg", „Prikkeldraad", „Carmen". Mijn huwelijk met prins Mdivani onderbrak echter mijn loopbaan en ik bracht eenigen tijd In Frankrijk door. Daar na keerde ik weer naar Amerika terug en kreeg mijn eerste rollen bij'de geluidsfilm. Buiten mijn liefde vr het tooneel, ben ik ook een groot muziek' :fhebster. In mijn vrijen tijd leef ik uitsluitend voor de muziek en voor de beeldhouwkunst. Ik heb een atelier voor mij laten bouwen, waar ik mij geheel aan deze kunst wijd. Van de rol dn „Moskou-Shanghai" ver wacht zij veel succes. De rol heeft sterke oonflicten en vertelt van liefde en offers. MARLENE DIETRICH FILMT IN ARIZONA Buitenopnamen in verzengende hitte. Mariene Dietrich en Charles Boyer maak ten in-het hartje van de Arizona woestijn, 300 mijl van Hollywood de kleurenfilm „De Tuin van Allah". De zon stond laag aftn de horizon, lang zaam verdwijnend achter een ver duin, Regisseur Boleslawski stond aan den rand van een kunstmatige oase. die door de studio technici eenige weken te voren was gemaakt, en gaf zijn instructies aan de spelers. „Dit is de zonsondergang-opname zei hij, terwijl hij het zweet afwischte, dat onder zijn vochtige vilten hoed uitstroomde. Wij kunnen het maar eenmaal nemen. Het móet goed zijn". Mariene Dietrich, gekleed in een nauw sluitend rijcostuum. glimlachte hem ge ruststellend toe, terwijl het „make-up"- meisjë ijs in een doek op haar gezicht leg de. Charles Boyer poederde opnieuw zijn vlug smeltende schmink en merkte op, dat hij verlangde naar een douche. Dan namen de spelérs hun plaatsen in bij de poel, niet langer als Hollywood-stars, maar als „Boris en „Dominie" op hun huwelijksreis. „Spelen! Camera1" schreeuwde Boles lawski. „Dominie" keek met groote ver schrikte oogen op naar „Boris", „Ik geloof het niet!" riep ze uit. Boris' gezicht vertoonde een uitdrukking van te leurstelling. Met een verlegen uitdrukking bevoelde hij zijn gezicht en keek naar zijn kleeren. „Is er iets verkeerd?" Marlene's glimlach brak de spanning, toen ze antwoordde: „Je lachte. Je lachte werkelijk. Ik dacht niet, dat je het kon!" Boyer deed zoo verlegen als een school jongen. Hij had een geheim en Mariene trachtte het uit te vinden, maar hij vocht tegen de verleiding het haar te vertellen. „Ik kan niet zeggen, wat ik zou willen Ik kan het niet!" riep hij uit, blijkbaar gekweld door hevige zielesmart. Tevergeefs overreedde Mariene hem met elk middel, dat haar ten dienste stond. „Zeg het Boris! Zeg het!" fluisterde ze. De twee sterren keken elkaar stilzwijgend aan. Toen was de scène voorbij. „Klaar!" klonk Boleslawski's stem. „En nu gaan we terug naar het kamp om onze douches te nemen!" Terwijl ik. zoo vertelt een der toeschou wers, met Mariene naar het uit 50 tenten bestaande kamp, dat de filmtroep huls- vestte, terug wandelde, was zij dadelijk be reid om over haar ondervindingen te pra ten. „Het is niet zoo erg als ik dacht, dat het zijn zou", vertrouwde ze me toe. „De hitte is het ergste, wat we te dragen hebben, omdat het onze make-up doet smelten, zoodat we ons minstens vier maal per dag moeten opmaken en elke 5 minuten poe deren. De spelers lijden het meest. De re gisseur en de technici werken in de scha duw van parasols, terwijl wij meestentijds in de brandende zon moeten staan". Georganiseerd als een leger. Er zijn tweehonderd menschen van de maatschappij in Arizona aan de film bezig; aan het hoofd staat de regisseur, wiens voorschriften zeer streng zijn. De heele troep wordt iederen morgen om half vijf door een sirene gewekt, zoodat de opna men met zonsopgang kunnen beginnen. Het ontbijt en alle andere maaltijden wor den toebereid in de kampkeuken door een groep koks en de lunch wordt gebracht naar de plek in de woestijn, waar men op het oogenblik bezig is. Het kan zijn naar de Oase van Sidi Zerzour. door de studio technici gebouwd, met zijn Moorsclie hui zen en het door ossen gedreven waterwiel, drie mijl ver, of soms ook naar andere plekjes, die wel eens 30 mijl ver liggen. Na de dagtaak komt een uur van ontspan ning, douches en dan volgt het diner. De leden van het gezelschap komen daarna „Last of the Pagans" is de Ehgelsche titel van deze film. En inderdaad, de laatsten der heidenen, tot ondergang gedoemd door de aanraking met de Westersehe invloeden, spelen hüerin feitelijk nameloctre hoofd rollen. „Last of the Pagans" is niet de eerste filqi. sinds W. S. van Dyke's .White Sha dows" (Witte Schaduwen). Het is ook niet de eerste exotische film die regisseurs en spelers de laatste jaren van de binnen landen van Afrika (Traden Hom), over de Noordpool (Eskimo) naar de binnenlanden van Amerika Sequoia en thans weer naar de ruischende palmen van de Stille Zuidzee bracht. Telkens en telkens weer- en in dezen tijd wellicht sterker dan ooit, komt in de menschen dat verlangen naar de verre ongerepte eilanden van het Paradijs naar boven, die „vlucht uit alle cultuur", die uit de behoefte aan romantiek alleen niet te verklaren is. Cultuur is slechts een vernis: in den grond zijn de menschen dikwijls verwant met den primitiefsten mensch ter wereld, in goeden en in kwaden zin. In goeden zin, zonder goedkoop ideali- seeren, wordt in deze film de primitieve staat der Zuidzeebewoners, hun dracht, hun liederen ,hun bloemen geschilderd. Niet langer zijn zij „aanleiding" voor een romantisch verhaaltje met „blanke men schen" als de eigenlijke hoofdrolspelers. Neen, de filmkunst is voortgeschreden: de Polynesiërs zijn ongerept gelaten, de blan ken spelen slechts op den achtergrond mede: noch goed noch slecht, alleen een gevaarlijke dreiging en „realiteit". Er zijn wel eens Zuidzee-films geheel in de studio's van Hollywood gemaakt. Men mag de voordeelen daarvan niet te spoedig verwerpen. Aan een werkelijke expeditie naar Tahiti en- vooral de omliggende eilan den zijn nog andere bezwaren verbonden dan alleen financieele; men hangt af van de voor fraaie fotografie uiterst moeilijke atmosferische omstandigheden, men hangt af van de menschen, die in hun natuur staat vaak uiterst bezwaarlijk zuiver vcor de lens blijven acteeren. Een dergelijke ex peditie vraagt voor alles een ervaren re- gissur (in dit geval Richard Thorpe) en een staf van eveneens ter zake kundige leiders. Men heeft het in dit geval met een authentieke expeditie, die vijf maanden op de afgelegenste der eilanden verbleef, gewaagd. Het resultaat was, na zeer zorg vuldige, tienvoudige selectie, een film met een onovertrefbare „lokale kleur met. waarachtige menigten, met origineele dansen en feesten, met gansche dorpen, zooals zij daar op het laatste der Para dijs-eilanden nog bestaan. Menschen, die hun eigen taal spreken, óók op de film, waardoor de eigenlijke „dialoog" slechts op eenige honderden woorden gecontreerd is, die de daar verblijvende Engelschc zee lieden en mijn-ingenieurs te spreken krij gen. In de hoofdrollen plaatste men won derlijke, maar zeldzaam geslaagde meta morphose de beide Eskimo's Mala en Lotus, beroemd geworden door hun na tuurlijk spel in de gelijknamige film. Juist door hen bij de Polynesiërs te voegen, kon men de duizenden onbekende figuranten in „Mala" de hoofdvertolker in de film „Zonen van de Zuidzee". toom houden en hen laten zien, wat zij ook in werkelijkheid zijn: argelooze. speelsche kinderen onder de overdadige zon van den Kreeftkeerfcring. Gefotografeerd is deze film in haar eigen sfeer, teneinde er die wazige, zon-door- voede tuit in te houden, die in zijn men geling van zacht-contrasteerende grijzen zoo natuurlijk is. De muziek is van Her- bert Stothart, die o.m. ook de oorspronke lijke „Rose Marie" en de begeleidingen van „Anna Karehina" en „Mutiny on the Bounty" op zijn naam heeft staan; het spreekt vanzelf, dat daarbij „ukulule" en andere Hawaian-muziek een zeer voorname rol speelt. meestal samen in de groote recreatietent, die omgebouwd is tot een theater. Hier* worden de gedeelten van de film, die een paar dagen geleden opgenomen zijn. ver toond. Eenmaal per weck, zendt het hoofd kwartier van de maatschappij, een film om de troep te amuseeren en Mariene noo- digde kort geleden het gezelschap uit tot het bijwonen van een specale vertooning van een harer laatste films. „De meesten van ons gaan om half negen naar bed" vertelde ons Mariene. „En alle lichten gaan uit om 10 uur". Wij hadden Marlene's tent bereikt, die bestond uit twee groote kamers en een bad. Het plafond ■.-.•a» afgezet met tusorzijde, wat niet alleen een aangenaam boudoir effect gaf, maar ook de tent koel hield. Electrische waaiers snorden in elke hoek. De wanden en ramen waren bespannen met bamboeweefsel, de vloer bedekt met lichte kleedjes.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13