DINSDAG 24 NOVEMBER 1936 No. 23518 OFFICIEELE KENNISGEVING HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN ]hte jaargang Pil nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Inca^o volgens postreeht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd 2ijn: per 3 maanden f. 2.35 per week 777".f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.t WINKELSLUITING ST. NICOLAAS. Vanaf 25 November tot en met 5 Decem ber as. (behalve des Zondagsmogen de winkels geopend blijven tot des avonds 10 uur. Het winkelpersoneel van 18 jaar of ouder mag gedurende die periode 11 uur per dag en 66 uur per week arbeid verrichten. Indien van deze bepaling gebruik wordt temaakt, moet naast de Arbeidslijst een geschrift. hangen, waarop de werk- en rusttijden zijn aangegeven. 2701 DE STADSVERSIERING TIJDENS DE HUWELIJKSFEESTEN. De Buurtcommlssies beraadslagen. De Nationale Contactcommissie bericht ids: Aanvankelijk was de te houden ver- idering der buurtcommissies afgelast, aar slechts zeer weinig buurtcommissies an den oproep gehoor hadden gegeven oor het zenden van een adhaesiebetui- ing. Het bleek echter, dat desondanks enkele iiurtcommissies naar den Vergulden Turk aren getogen. Toevallig was een der be- :uursleden der Contactcommissie aanwe- ig, onder wiens leiding een zeer aange- ame en vruchtbare bespreking werd ge- ouden. Het volgende resultaat werd be- eikt: Donderdag a.s. worden alle buurtcom- iissies bijeengeroepen om gezamenlijk de trsieringsplannen der stad Lelden tijdens huwelijksfeesten van het Prinselijk lal' te bespreken. Voor gezamenlijk op- eden en eventueel overleg met Gemeen- bestuur en dc Contactcommissie is een (stuur ad hoe verkozen bestaande uit: C. W. van Santen, voorzitter: W. F. egelaar (tel. 28571 secretaris, Oude Singel De plannen beloven een mooie stads- ersiering te waarborgen om aan de ko- ïende feest den grootst mogelijken luister te zetten. J. VAN BRUSSEL EXIT. KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. FX GESCHENK VOOR PRINSES JULIANA Twee dochters van den heer A. B Ba- enburg, directeur van het café-restaurant .Zomerzorg" hebben met twee harer vrien- linnen hedenmorgen ten Paleize „Het flo" aan H. K. H. Prinses Juliana een doo„ itn vervaardigd borduurwerk aangeboden, oorstellende het ook door ons indertijd epubliceerde verlovingsportret van H. K. (Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bern ard. Prinses Juliana heeft de dames zeer (elwillend ontvangen en Hare dankbaar- (eid voor dit cadeau betuigd. J. van Brussel. Wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd zal op 1 December a.s. de heer J. van Brusel gediplomeerd schilder bij den Rijksgebouwendienst deze functie neerleggen. Van 1894 af. dus gedurende 42 jaren, gaf hij zijn arbeid ten dienste der Univer siteitsgebouwen en zijn werk was steeds tot volle tevredenheid van zijn lastgevers en instellingen. Van Brussel is nog een vakman van de oude garde. Na drie jaar de Ambachts school te hebben bezocht, volgde hij zes jaar een cursus op M.S.G. om zich daarna voor de akte L.O. teekenen te bekwamen. Na het slagen voor deze akte maakte hij op verzoek voor enkele instellingen van Hooger Onderwijs verscheidene fraaie tee- keningen o.a. voor wijlen dr. Smeltz en prof. Langezaal. Dat hij nog lang van zijn welverdiend pensioen moge genieten wenschen zijn vele vrienden en collega's hem van harte toe. JONGENSSCHOOL VOOR U.L.O. PIETERSKERKGRACHT. NED. HERV. KERK. De heer D. v. d. Ent Braat, theol. cand. Voorschoten, heeft de benoeming tot ulpprediker bij de Ned. Herv. Gem. alhier i be wijk van dr. Locher, aangenomen. JOURNALISTIEK JUBILEUM. Op 1 December a.s. zal de heer Th. B. J. btaer. hoofdredacteur van de „Leidsche taant" den dag herdenken, waarop hij °ór 25 jaar aan de „Leidsche Courant" ^bonden werd. Op dien dag zal er van tot 5 uur gelegenheid bestaan, den heer 'Umer te zijnen huize, Apothekersdijk 5, fflikwenschen aan te bieden. ^TOONSTELLING IN „ENDEGEEST". Gisteravond werd in de centrale ont- kuningszaal van de gestichten „Ende- !est". ..Rhijngeest" en Voorgeest" de jadijksche tentoonstelling met verkoop de artikelen, gemaakt door de paticn- dezer inrichtingen, geopend. Ga geneesheer-directeur dr. Stuurman Prak een woord van welkom tot de tal- 'fe aanwezigen: hij wees er op, dat hoe- *1 de verkoop het eerste doel is, toch deze ^toonstelling van nog grootere beteekenis to' de gestichten is, doordat hierdoor aan Publiek kan worden getoond hetgeen ds gestichten zoo al door de patiënten Tin wordt. Door dit optreden naar bui- vijgen allen, die zich met de arbeids- «aapie bezig houden, telkens weer een om Zich voortdurend te blijven in wonen en door steeds igjs nieuws te ver- de belangstelling gaande te houden, t™ 'kokte tenslotte hoofdverpleegsters, Wegenden, hoofdonderwijzer, onderwij- r'bsen en fröbeldames voor de betoonde ™en toewijding. toet planten en bloemen versierde ^:»as geheel gevuld met de verschillen- j-ands waar fraaie en nuttige hand- Ito r' allerlei sloyd-, zaag- en snijwerk t^Jter matige prijzen te koop werden i^;; hedenavond en morgenmiddag is de ansteling nog geopend. Men vindt er yl® St. Nicolaas-geschenken in veler- Ouderavond. Gisteravond werd in een der bovenzalen van de Stadsgehoorzaal een ouderavond gehouden van de jongensschool vcor U.L.O. aan de Pieterskerkgracht. De belangstelling was zeer bevredigend. De voorzitter van de oudercommissie was door bijzondere omstandigheden verhin derd aanwezig te zijn, terwijl ook nog enkele andere leden van die commissie door ziekte afwezig waren. Vergadering van de afd- Leiden. De afd. Leiden van den Kon. Ned. Mid denstandsbond kwam gisteravond in een der zalen van café-restaurant „In den Vergulden Turk" in vergadering bijeen. Nadat de heer W. Zwart, voorzitter, de bijeenkomst had geopend, werden de door den secretaris, den heer H. de Wilde, ge lezen notulen, goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van verschillende ingekomen stukken. Een verzoek om op 5 Dec. ont heffing te krijgen van de winkelsluitings wet werd door de zustervereenigingen niet voldoende gesteund. In verband met de feesten bij het huwe lijk van Prinses Juliana is door de K. v. K. gevraagd of de Bond geen bezwaren maakt tegen het uitstellen van de uitver- koopen tot 9 Jan- De vergadering maakte hiertegen geen bezwaar. In de vorige ver gadering zijn reeds plannen besproken be treffende de feestelijkheden ter gelegen heid van het Prinselijk huwelijk. De voor zitter deelde mede, dat de verdere bespre kingen van deze plannen een vlot verloop hebben gehad. Zooals reeds bekend, is de middenstand van plan bij die gelegenheid een reclameoptocht te organiseeren. Spr. heeft zich dezen stoet ongeveer als volgt gedacht; Voorop zal gaan een muziek korps, gevolgd door drie hoofdgroepen. Deze hoofdgroepen zuilen vertegenwoor digen den industrieelen middenstand, den handeldrijvenden middenstand en de fa brieken. De eerste twee groepen zullen elk worden gevolgd door vertegenwoordigers van de verschillende branches. Voor de derde groep zijn reeds meerdere toezeg gingen gedaan. Op een vraag van den heer de Wilde deelde de voorzitter mede. dat hij nog niet met zekerheid kon zeggen of het ook aan middenstanders toegestaan zal zijn indi vidueel reclame in den optocht te maken. Gestreefd zal worden het algemeen ka rakter van de propaganda zoo veel mo gelijk te bewaren. Het bestuur zal de be staande plannen nader uitwerken en met de andere organisaties verder voorbereiden Na een korte pauze sprak drs. H. Tup- ker over: „De monetaire politiek en haar gevolgen voor den middenstand". Nadat spr, in het kort den gedurende eenige ja ren gevoerden strijd tusschen pro- en contra devaiuisten had uiteen gezet, gaf hij een munttechnische beschouwing over het stopzetten van den uitvoer van het goud. De munteenheden, aldus spr.. zijn evenals goederen onderhevig aan vraag en aanbod. Een schommeling van de valuta's is voor den handel zeer nadeelig. Om aan dit nadeel te ontkomen zijn de verschil lende valuta's gestabiliseerd. Klrine schommelingen blijven weliswaar moge lijk, doch zij worden begrensd door de goudpunten van in- en uitvoer. Op 26 September werden de grenzen van daling en stijging, die aan den gulden waren ge- PROPAGANDA-AVOND COUP. „VOORUIT". Het hoofd der school, de heer v. Rijswijk opende dezen ouderavond en heette alle j steld, weggenomen; het goud mocht niet aanwezigen welkom, in het bijzonder demeer worden uitgevoerd. De voorstanders onderwijzers v. Eek, Dijkstra en v. d. Heu- van devaluatie hebben altijd betoogd, dat vel, die voor het eerst op een ouderavond devaluatie noodzakelijk was om tot verbe- van deze school aanwezig waren en verder den vertegenwoordiger van den Centralen Ouderraad. De notulen der vorige vergadering wer den voorgelezen en ongewijzigd gearres teerd. Twee leden van de oudercommissie waren aan de beurt van aftreden, nj. mevr. Zitman en de heer Vos. in wiens plaatsen werden gekozen mevr. Laman en de heer Hekstra. Na de pauze, waarin een kopje thee werd geserveerd, hield het hoofd der school een causerie over het U.L.O.-onderwijs in het algemeen en de school aan de Pieterskerk- gracht in het bijzonder Met groote aan- dafht werd deze causerie gvolgd, waarin de beteekenis van het U.L.O. helder uiteen gzet werd en velen daardoor een duidelij ker inzicht verkregen in den aard en het belang van dit onderwijs. Een hartelijk applaus was de belooning voor den heer v. Rijswijk. Bij de rondvraag werd nog de aandacht der ouders gevestigd op het schoolfonds, waarvan de bedoeling nog eens werd uit eengezet en dat in de belangstelling der ouders werd aanbevolen. Na het sluiten van dezen zeer geslaagden ouderavond, werd door de meeste oudere nog gebruik gemaakt van de gelegenheid met het onderwijzend personeel de vor deringen van hun kinderen te bespreken. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Timmerbedrijf A. Gerritsen. Langestraat 2b. Leiden. Eigenaar: A. Gerritsen, Leiden. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Veekoekenfa- briek „De Leerhoeve", Hooftstraat 114, Alphen a. d. Rijn. Overleden secretaris: K. Kistemaker. Hoofddorp. Nieuwe secretaris Raad van Beheer: B. Yff, Assendelft. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd: voor het Economisch docto- aal examen Indologie, de heeren F. J. Haver Droeze (Lelden) en P. H. Schrau- wen iDen Haag) en voor het doctoraal examen Geneeskunde de heer J. Kappers (Den H.iag) en mej. A. G. de Kwaadsteniet (Rotterdam). tering van het economische leven te gera- ,.en. Onzé regeering echter devalueerde om financieele redenen; zij was van meening dat nu alle landen den gouden standaard hadden verlaten, zij hem niet langer zou ■runnen handhaven. De juistheid van dit argument, zoo zeide spr., wordt door velen bestreden. Vervolgens behandelde spr. den inhoud van de direct na de devaluatie afgekon digde wet tegen onredelijke prijsverhoo- ging en prijsopdrijving- De tegenstanders van devaluatie hebben ons deze „operatie" jarenlang afgeschilderd als een nationale ramp. Niets is daarvan uitgekomen. De kosten van de eerste levensbehoeften zijn niet noemenswaardig gestegen en zullen ook niet belangrijk in prijs worden ver hoogd. De houding van de middenstanders is. zoo vervolgde spr., in tegenstelling met die van het publiek, boven allen lof ver heven geweest. Nadat spr. nog op de bil lijkheid had gewezen van prijsverhooging van bepaalde artikelen, eindigde hij zijn rede met het uitspreken van de hoop, dat de middenstand spoedig in staat zal mogen zijn, het gedurende de laatste jaren ver loren terrein te herwinnen. Enkele vragen werden door den heer Tupker beantwoord. Bij de rondvraag maakten de heeren v. Staay en Ladan bezwaar tegen het or ganiseeren van winkelweken door be paalde straten of buurten. Genoemde hee ren waren van meening dat dergelijke acties door de L.M.C- georganiseerd dienen te worden. De heer Zwart merkte op, dat de L. M. C. daartoe helaas op het oogen- blik niet de kracht bezit, doch hij hoopt dat daarin spoedig verandering zal komen Nadat nog enkele minder belangrijke kwesties waren besproken, werd de verga dering gesloten. Groote belangstelling. Nadat ruim 1500 personen gistermiddag in de Stadszaal de aldaar ingerichte ten toonstelling van Haka (Handelskamer) producten hadden bezichtigd, werd gister avond in hetzelfde gebouw een propagan- da-bijeenkomst vanwege de Coöperatie „Vooruit" gehouden en ditmaal was de toe loop zóó groot, dat niet alleen de groote benedenzaal, maar ook de foyer geheel be zet was. De voorzitter, de heer F, Kooistra sprak in zijn openingswoord daarover zijn vreug de uit en heette voorts in het bijzonder welkom de besturen van Leidsche Bestu renbond, Coöperatieraad en „Vooruit" en den spreker van hedenavond, den heer Lindeman uit Haarlem, bestuurslid van den Coöperatieraad en het N.V.V. Na nog een opwekking ten gunste der coöperatieve beweging te hebben gesproken gaf hij het woord aan den heer Lindeman, die allereerst zijn vreugde uitsprak over den bloei der Coöperatie „Vooruit", welke spr. aanvankelijk sceptisch heeft doen staan tegenover het nut van deze propa- ganda-bij eenkomst. De coöperatieve beweging, zooals deze tot uiting komt in de Coöp. „Vooruit" is een der gebieden, waarop de moderne arbei dersbeweging gelegenheid krijgt om haar streven naar wederzij dsche steunverleening en bereidheid om te helpen, in toepassing te brengen. Dit begrip is tot de groote massa nog niet voldoende doorgedrongen. Men beseft nog niet, dat elke particuliere zakelijke onderneming op het winstmotief is gebaseerd. Honderdduizenden modern georganiseerde gehuwde arbeiders staan nog buiten het coöperatief verband. Dit is niet zoozeer het gevolg van onwil als wel van 't feit, dat de mannen zich veelal geen rekenschap geven van de vraag op welke wijze hun loon wordt uitgegeven. Een be hoorlijk overleg tusschen man en vrouw kan in dit opzicht groote verbetering bren gen. Wel zijn de loonen in de laatste 25 jaar veel verbeterd, maar het meerdere be drag wordt niet voor 100% benut, doordat te weinig aandacht geschonken wordt aan de inkoopadressen. Men brengt aldus den moeizaam verworven Ioontoeslag terug, van waar het geld gekomen is. De coöperatie schenkt de gelegenheid tot practische, opbouwende socialistische poli tiek. Geen politiek van woorden, doch van daden. De beweging breidt zich gedurig uit. doch de groei geschiedt in een te traag tempo. Spr. eindigde met een oproep om dat tempo op te voeren en zich zoo spoedig mogelijk als lid en verbruiker op te geven. De rest van den avond werd gevuld met muziek van „Hofenk's Melody Makers", voordrachten van een tweetal Haagsche coöperatoren en, lest best, de prijsuitreiking van de groote verloting, welke velen met een mooien prijs naar huis deed gaan. BINNENLAND. De memorie van antwoord inzake Buiten- landsche Zaken. (3e Blad). Prof. Piccard over de luchtvaart in de stratosfeer. (Luchtvaart, 3e Blad). De bijdragen aan de gemeenten uit het werkloosheids-subsidiefonds. (Binnenl., 3e Blad). Het proces tegen de Koninklijke. (Finan ciën, 4e Blad). Frankrijk won met 50 den tenniswed strijd tegen Nederland. (Sport, 3e BI.) BUITENLAND. Geen wijziging bij Madrid. Engeland en een blokkade. (3e en le Blad). De Nobelprijs voor den vrede toegekend aan Carl von Ossietzky. (Tel. le Blad). Horthy op reis naar Italië. (Buitenland, le Blad). De jongste Engelsche Locarno-nota. (Bui tenland, le Blad). De Belgische premier Van Zeeland, gaat Donderdag naar Londen. (Buitenland, le Blad). Verscherping van den Kerkstrijd in Muen- chen. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Dr. W. D. van Wijngaarden, conser vator van de Egyptische af deeling van het Rijksmuseum van Oudheden alhier, is be noemd tot correspondeerend lid van het Archaologische Institut des Deutschen Reiches te Berlijn. Gistermiddag omstreeks half drie, is een begin van brand ontstaan ten huize van W. H. den D. aan den Maredijk No. 19b., waar een houten schoorsteenmantel tengevolge van de groote warmteuitstraling van den haard was gaan branden. De be woners wisten het vuur met een emmer water te blusschen, zoodat de motorspuit, hoewel ter plaatse aanwezig, geen dienst behoefde te doen. De politie heeft den 22-jarigen J. J. M. aangehouden, die ervan wordt verdacht geld uit de toonbanklade van den winke lier H. in de Clarasteeg te hebben ont vreemd. nister-president Daranyi en minister van buitenlandsche zaken de Kanya, uit Boe dapest vertrokken, om via Weenen naar Romo te reizen. Minister-president Daranyi heeft vóór zijn vertrek nog tegenover een aantal jour nalisten een verklaring afgelegd, warm hij o.m. zeide: „Ik hoop. dat mijn besprekin gen met den grooten staatsman van het Italiaansche rijk zullen bijdragen tot de verdere verdieping van de goede betrek kingen tusschen Italië en Hongarije. Ik ben er van overtuigd, dat deze vriendschap niet alleen voor Italië en Hongarije een aan zienlijke politieke, economische en cultu- reele waarde en winst beteekent. maar ook een belangrijken en onontbeerlijken fac tor vormt voor de ontwikkeling en den bloei van Midden-Europa". Italië zal den Hongaren een zeer harte lijke ontvangst bereiden. Aan den Leidschen Glashandel firma W. van Dam en Co. alhier werd opgedra gen de levering van het benoodigde glas voor het Tentoonstellingsgebouw te Bos koop. een paviljoen der Sancta Maria Stichting te Noordwijkerhout, een pavil joen van het St. Bavo Gesticht te Noord wijkerhout, een paviljoen der Mr. Dr. Wil lem van den Bergh Stichting te Noordwijk- binnen, 22 huizen te Noordwijkerhout, 21 huizen te Velsen, 6 huizen te Santpoort, 20 huizen te Gouda en 8 huizen te Amers foort. alsmede een winkel van de fa. P. de Gruyter en Zn., te Haarlem. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Locarno-nota Horthy naar Italië. De nota, welke de Britsche regeering aan de Locarno-staten heeft gezonden, behelst, volgens de „Morningpost" geen duidelijke voorstellen, doch is meer een verklaring in algemeene trekken, overeen komstig de rede, welke Eden Zaterdag jl- te Leamington heeft gehouden. O.a. wordt in de nota gezegd, dat in dien geen nieuw verdrag in West-Europa zou worden gesloten, de bestaande over eenkomst tusschen Engeland, Frankrijk en België gehandhaafd zou blijven. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat indien Duitschland de gelegenheid, welke het thans wordt geboden om deel te nemen aan een algemeene overeenkomst, laat voorbijgaan, het in West-Europa geisoleerd zal staan. Verder bevat de nota een aantal voorstellen, welke ten doel hebben Hitier elk geldig motief om zich terug te trekken te ontnemen. Italië zou de nota in gun stige» zin hebben opgenomen. De Hongaarsche rijksregent, admiraal Horthy is gistermiddag, vergezeld van, mi- BELGIË. Van Zeeland Donderdag naar Londen. De Belgische premier Van Zeeland zal Donderdag naar Londen vertrekken, waar hij het woord zal voeren op een lunch, hem aangeboden door de Britsche commissie van de internationale Kamer van Koop handel. Van Zeeland zal geïntroduceerd worden door minister Eden. In politieke kringen meent men, dat de Belgische pre mier van deze gelegenheid gebruik zal ma ken voor het voeren van diplomatieke be sprekingen met Eden. Van Zeeland heeft gisteravond te Lou- vieres, het centrum van het Henegouwsche steenkoolbekken, een rede gehouden, waar in hij o.a. zeide, dat de regeering vast be sloten is het land zoo te besturen, dat geen enkele dictatuur er zich kan vestigen. Hij deed een beroep op zijn toehoorders om de noodzakelijke militaire maatregelen door te voeren. Hij motiveerde deze noodzakelijk heid met den internationalen toestand. De buitenlandsche politiek van België is er op gericht zich buiten elk conflict te houden. „We hebben de basis van onze politiek niet gewijzigd", zeide hij, „wij willen dat deze politiek Belgisch, dus onafhankelijk is, doch wel in het kader van de interna tionale gemeenschap. Indien niettegen staande alles toch een oorlog uitbreekt, dan zullen v/ij alles doen wat mogelijk is om daarbuiten te blijven, doch iedere even- tueele aanvaller moet weten, dat wij ons zullen verdedigen en dat wij in staat zijn ons doeltreffend te verdedigen." FRANKRIJK. De stakingen te Rijssel. De staking in de metaalindustrie t< sel en omgeving is algemeen. De groote fa brieken zijn bezet, de kleine en middel grootte bedrijven niet. Geen enkele neutra- 'isatie" in ingesteld. De werkgevers die lid zijn van de kamer van metaalfabrikanten, hebben herhaald, dat zii geen besprekingen zullen ODenen met de arbeiders, voordat het werk hervat is In het departement van het Noorden zijn thans in totaal 11 100 arbeiders in staking. Hiervan ziin 3180 werkzaam in textielfa brieken en steenkoolondernemingen in het gebied van Roubaix en Tourcoing.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1