Uitbetaling op goudbasis LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Maandag 23 November 193(1 BUITENLAND De procedure van de vereeniging voor den effectenhandel tegen de „Koninklijke" Behandeling voor het Haagsche Hof TELEGRAMMEN DE ALGEMEENE TOESTAND. De diplomatieke reizen - Maatregelen der sovjets tegen Japan. De Oostenryksche minister Schmidt is Hit Berlijn te Weenen teruggekeerd. Een tegenbezoek van von Neurath aan Weenen zal begin Januari plaats hebben. Van officieuse Duitsche zijde wordt te kennen gegeven, dat bij de besprekingen met Schmidt vorderingen gemaakt zijn in cultureel en economisch opzicht en dat de landbouwersbevolking van Oostenrijk van nu af er op kan rekenen, dat het voor haar landbouwproducten afzet kan vinden in Duitschland. In een te Boedapest gepubliceerd offi cieel communiqué over de reis van Rijks bestuurder Horthy naar Rome, worden al lerlei geruchten, die over deze reis de ronde doen. fantastisch genoemd. Hongarije wenscht slechts den vrede op een con structieve basis van toenadering tusschen staten die gemeenschappelijke belangen hebben. Verder onderstreept het commu niqué. dat Italië en Oostenrijk bij de jongste besprekingen te Weenen de gefun deerdheid van de Hongaarsche eischen op het gebied van herbewapening erkend heb ben. Hongarije zal geen voorbarige stappen nemen op het gebied van de bewapening, maar het is zeker, dat het geen onderhan delingen met mogendheden kan beginnen, die de natuurlijke rechten van Oostenrijk niet erkennen. Gelijkheid van rechten, waartoe ook het recht van bewapening be hoort is een noodzakelijk bestanddeel van een souvereinen staat, de erkenning daar van sluit verder geen andere maatregelen ln. doch een weigering om dit te erken nen kan worden beschouwd als een vijan dige daad. Het communiqué besluit met op te mer ken. dat de reis van Horthy naar Rome de bevestiging is van de eensgezinde politiek van de drie onderteekenaren van de proto collen van Rome, die zoozeer versterkt zijn tijdens de jongste conferentie te Weenen. Van Fransche zijde worden opnieuw ge ruchten gelanceerd over herstel der Habs- burgers. Als vergeldingsmaatregel voor het anti communistisch verdrag, dat Japan met Duitschland zou hebben gesloten, heeft de sovjet-regeering geweigerd het visscherij- verdrag met Japan te onderteekenen. Het visscherijverdrag. dat reeds gepa rafeerd was. had gisteren onderteekend zullen worden. In diplomatieke kringen houdt men ern stig rekening met de mogelijkheid van an dere tegenmaatregelen, zooals het afbreken der onderhandelingen met Tokio over de instelling van een Mandsjoekwosch-sovjet- Russische grenscommlssie of de intrekking van de onlangs verleende concessie voor de olie-exploitatie op Sachalin. ENGELAND. Rede van Avenol. Te Oxford en Cambridge heeft Avenol de secretaris van den Volkenbond, dit lichaam verdedigd. Met een toespeling op de hervorming van het pact, sprak Avenol als zijn meening uit, dat niet het pact veranderd moet worden, doch veeleer de vier voornaamste principes, waarop het berust, t.w.: 1. Vermindering der bewapening. 2. Eerbiediging van de territoriale on schendbaarheid 3. Nieuw onderzoek naar de verdragen, die niet meer toe te passen zijn. 4. De verplichtingen der Volkenbondsleden, in geval van oorlog, tegenover de bepalin gen van het pact. Avenol vervolgde: Het is mogelijk van den Volkenbond een haardstede te maken van de collectieve openbare meening tot eerbiediging der verplichtingen, indien in den Volkenbond vertegenwoordigde staten en met name de groote mogendheden, die als gidsen kunnen dienen, het .bewijs leve ren van moed en vastberadenheid. De tijd is voorbij, waarin men den uit- gebreiden bouw van pacten en verdragen uitdacht. Wat de Volkenbond thans vraagt is geen juridische behandeling, doch een moreele genezing van den wil. Het is aan de groote mogendheden in Europa, een vrede te maken, die niet be rust op hardnekkigheid de wereld te im- mobiliseeren, noch op een regiem van kracht en intimidatie. Ook Ramsay Mac Donald heeft nog eens een vredes-rede gehouden. FRANKRIJK. Salengro's uitvaart. De overbrenging van het stoffelijk over schot van minister Salengro naar het stad huis te Rijssel is geschied in aanwezigheid van den voltalligen gemeenteraad. Zaterdagmiddag om 2 uur begon het défilé van de bevolking. Zeer velen hebben zoodra daartoe de gelegenheid was opengesteld langs de baar gedefileerd. Lieden van allerlei rang en stand betuigden op deze wijze de laatste eer aan den zoo tragisch verscheiden bur gemeester van Rijssel. Het défilé duurde tot Zondagmorgen 11 uur. De begrafenis is gistermiddag geschied in tegenwoordigheid van een ontelbare menigte. Zij droeg het karakter van een ware hulde der bevolking. De baar was onder de kransen en bloem stukken bedolven, waaronder er waren van de regeering en van verscheiden ministers persoonlijk. Voorts was er een bloemen hulde van de Belgische werkliedenpartij. Tienduizenden, samengestroomd uit alle hoeken van Frankrijk en ook uit 't buiten land. defileerden langs de baar. Een bataljon infanterie verleende de eerbewijzen en defileerde vervolgens langs de baar. welke van het stadhuis naar de begraafplaats, langs een dichte menschen- haag en begeleid door een onafzienbare menigte, is overgebracht. Hoewel niet te zeggen valt, hoeveel personen alleen reeds te Rijssel den doode de laatste eer hebben bewezen, schat men hun aantal op 500.000. Om over vijven arriveerde de lijkstoet op de begraafplaats, waar Roger Salengro werd bijgezet. De vaandels der vertegenwoordigde or ganisaties brachten den laatsten groet. Leon Blum en de officleele personen con doleerden nog eens de familie Salengro, waarna men naar de stad terugkeerde. De geheele plechtigheid geschiedde in vol maakte orde. Blum prees Salengro's werkkracht en laakte vervolgens de gevoerde perscam pagne. Hierop zinspelende verklaarde hij met nadruk: dit is iets. dat niet mag voort duren. Het Fransche vqlk zal zijn goederen niet langer overleveren aan een eerlooze pers, het zal niet langer dulden, dat de bendeleiders zijn eer aantasten, het. zal tegen hen de republikeinsche instellingen versterken. De laster moet uitgeroeid en gestraft worden en dit zal gebeuren. De dood van Salengro heeft geheel Frankrijk de noodzakelijkheid hiervan doen gevoelen. De laster moet bij de bron worden uit geroeid. Er moet een einde komen aan den geest van lijdzaamheid, die laster bijna als iets vergeeflijks beschouwt in het geval, dat het juist van den meest misdadigen aard is. d.w.z. wanneer de laster koelweg systema tisch gebruikt wordt als een politiek wa pen, als middel voor propaganda, wraak of repressailles. Ik beschuldig die leden van de pers, die tegen hun tegenstanders alle middelen goed en alle slagen toegelaten achten. Ook te Parijs heeft een groote demon stratie Dlaats gehad ter eere van Salenzro's nagedachtenis. In een rede te Tourcoing heeft- oud- minister Louis Rdlllrr geprotesteerd tegen ■de zwakheid en de onzekerhéjd van het ge zag. „Waar. zoo vroeg hij. berust thans het gezag? In de handen der reeeering of bij-hen. die voorgeven de massa te vertegenwoor digen. of wel bij de vakvereenlgingen. d'e onder het voorwendsel deel te willen uit maken van de eenheid van den staat den staat verscheuren? Ik schroom niet te verklaren, dat het land den ondergang tegemoet gaat. indien het er. zonder echter de vrijheid, waarvoor onze vaderen hun leven hebben gegeven, prijs te geven niet in slaagt, het beginsel van het gezag te herste"en. Wegens een geschil, dat is ontstaan tus schen de directie en het Dersoneel van de tricotazefabriek Arieges over het ontslag van een arbeider is te Toulouse het perso neel in staking gegaan. De stakers bleven od de terreinen van de fabriek. Ongeveer 12000 werklieden zijn hierbij betrokken. ZWITSERLAND. De monetaire politiek. De federale raad van Zwitserland heeft de regeeringen van Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten medegedeeld, dat hij kennis heeft genomen van hun verklarin gen inzake hun bedoelingen ten aanzien van de monetaire politiek. De federale raad keurt van zijn kant de algemeene bepa lingen. vervat in de conventie der drie mogendheden van 25 Sept. goed. Door deze formeele mededeeling zet de federale raad de besprekingen voort, welke ten doel heb ben de medewerking van Zwitserland te verzekeren in de FranschBritschAmeri kaan sche conventie Inzake de levering van goud o DE VATICAANSCHE STAAT. De Paus ernstig ongesteld. „Le Jour" publiceert een bericht uit Rome. waarin wordt medegedeeld, dat de omgeving van den Paus ongerust is over zijn gezondheidstoestand. Hij zou lijden aan aderverkalking, kan niet meer loo- pen en moet steeds gedragen worden. Hoewei zijn geheele gestel verzwakt is, is zijn verstand levendiger dan ooit Het gebeurt dikwijls, dat de audiënties enkele dagen worden uitgesteld. POLEN. Koloniale dagen. Binnen het kader van „koloniale dagen" zijn in geheel Polen indrukwekkende be toogingen gehouden ten gunste van kolo niën. Te Warschau heeft een groote openbare vergadering met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin wordt ver klaard. dat het koloniale vraagstuk een der belangrijkste problemen is die zich voor den Poolschen staat voordoen. Polen moet de grondstoffen hebben, welke noodzakelijk zijn voor de industrialiseering van het land. Polen moet afzetgebieden hebben om werk- loozen in de bedrijven aan den arbeid te helpen en de steden te ontwikkelen. Polen moet overzeesche gebieden hebben om de maatschappelijke situatie in stad en land te kunnen gezondmaken. Polen moet koloniën hebben, daar alleen koloniën voldoening kunnen geven aan de oeconomische behoef ten en de te dichte bevolking van Polen. Tenslotte wordt in de resolutie verklaard dat iedere actie der Poolsche regeering op internationaal gebied ten gunste van kolo niën den hechten en eensgezinden steun van de geheele Poolsche natie zal vinden. JAPAN. De begrooting. Het ministerie van financiën heeft, nadat de defensiediensten zich accoord hadden verklaard met een vermindering hunner oorspronkelijke ramingen met ongeveer 200 millioen yen, de begrooting voor het vol gende belastingjaar vastgesteld op 3.040 millioen yen, hetgeen een stijging betee- kent van 730 millioen ten opzichte van het loopende jaar, waarvoor de begrooting 2310 millioen bedraagt. Nog nimmer is een der gelijke groote stijging voorgekomen. De uitgaven voor de defensie worden geraamd op 1.400 millioen. t.w. 720 millioen voor het leger en 680 millioen voor de vloot. Het totaal bedraagt derhalve 46 procent van de geheele bevolking, en het is 250 millioen hooger dan de militaire uitgaven van dit jaar. ten beloope van 1.150 millioen. In totaal was gevraagd 3.470 millioen voor het leger 822 millioen (toegestaan 720 millioen), voor marine 770 millioen (toege staan 680 millioen). De ontvangsten om vatten de gewone belastingontvangsten ten bedrage van 1.584 millioen, alsmede de meerdere opbrengst van verschillende be lastingen- en douanerechten welke ver hoogd zijn. OOSTENRIJK. Geen levensmiddelen meer in warenhuizen. De regeering heeft het verkoopen van levens- en genotmiddelen ln warenhuizen verboden. RUSLAND. Negen doodvonnissen. In het proces te Novo-Sibirsk waarbij negen personen als verdacht van samen zwering tegen de veiligheid van den staat, onder wie de Duitsche mijnbouwkundig in genieur Stickling, hebben terecht gestaan, zijn allen ter dood veroordeeld. Dit vonnis moet als definitief worden be schouwd. De eenige mogelijkheid is, dat de veroor deelden gratie zullen krijgen. Direct na het bekend worden van het vonnis heeft de Duitsche ambassadeur te Moskou stappen gedaan bij de Sovjetregee- rlng. Hij wees daarbij op de „ongeloofwaar digheid der tegen Stickling ingebrachte be schuldiging" en eischte als eerste maatre gel. dat tijdig zorg zal worden gedragen dat gratie kan worden verleend. De Duitsche pers gaat hevig te keer tegen het vonnis! Het proces had het gewone verloop: alle bekenden, ook de Duitscher erkende, dat hij naar de Sovjet-Unie gekomen was voor het plegen van sabotage, en dat hij zulks deed volgens een vooraf opgesteld plan, meenen- de aldus het fascisme te steunen. Te Charkow is in den nacht van 16 op 17 November JIJ de Duitsche ingenieur Hans Wicklein gearresteerd, onder beschuldiging van spionnage. Het Duitsche gezantschap te Moskou heeft protest aangeteekend en de onmiddellijke vrijlating van Wicklein geëischt. EGYPTE. De Troonrede. Zaterdag is de zitting van het Egyptische parlement geopend met een Troonrede, waarin voornamelijk het Britsch-Egypti- sche verdrag werd besproken. Onmiddellijk zullen maatregelen worden genomen om Egypte lid te doen worden var. den Volkenbond en een conferentie bijeen te roepen van de mogendheden, welke betrokken zijn bij de capitulatie conventie, teneinde de capitulaties af te schaffen. Verder zal een overgangstijdperk worden ingesteld voor de gemëngde jurtsdictiè. PALESTINA. Verzoeningspogingen. Uit Jerusalem wordt vernomen, dat daar gisteren emir Abdulla van Transjordanië is aangekomen. Hij wi! trachten een sa menwerking tót stand te brengen tusschen de Arabieren en da Koninklijke commissie. ZUID-AlfófouKA. Vredes-confereiltie geopend. In tegenwoordigheid van de vertegenwoor digers van acht landen is te Buenos Aires gisteren de conferentie voor den Amerl- kaanschen vrede geopend. De vertegen woordigers van Argentinië. Chili en de vereenigde Staten hielden een toespraak. Saavedra Lamas zond een telegram met gelukwensch, waarin hij beloofde aan de Pan-Amerikaansche conferentie de beslis singen van de conferentie mede te deelen. Verscheidene vredes-vereenigingen uit Uruguay, Mexico. Venezuela, Peru. de Ver eenigde Staten en de Volkenbond betuig den telegrafisch hun instemming met uezo conferentie. o UIT HET VERRE OOSTEN. Aanval op Kweihoea voorbereid. Aangezien steeds meer Mongoolsche troe pen uit Tsjahar Soeijoean binnenrukken, hebben de autoriteiten opdracht gegeven tot onmiddellijke evacuatie van alle vreem delingen uit deze provincie. Uit Mandsjoekwo wordt gemeld, dat Mongoolsche ongeregelde troepen een al gemeen offensipf voorbereiden, waarvan het doel de provinciale hoofdstad Kwei hoea is. DE STRIJD IN SPANJE. De druk op Madrid. De correspondent van Havas bij de nationalisten deelt mede, dat de activiteit van de luchtmacht nog door het slechte weer wordt tegengewerkt. De artillerie bombardeert nog de versterkte posities van de regeeringstroepen en de officieele ge bouwen in het centrum van de stad. Een aanzienlijke macht wordt geconcentreerd om op alles voorbereid te zijn. Het weer belemmert ook den aanval op de Prinsessebrug door den linkervleugel van het leger onder commando van Varela. De manschappen van het vreemdelingen legioen maakten zich met behulp van handgranaten en dynamietbommen meester van een huizengroep, van waaruit zij door de regeeringstroepen werden bestookt. Eeresabel voor Franco. Generaal Cantacuzino, de leider van de partij „Alles voor het land" de opvolgster van de „IJzeren garde" ln Roemenië is voornemens aan het hoofd van een delega tie van zijn partij naar Spanje te gaan om generaal Franco een eeresabel te overhan digen en om dienst te nemen in de rijen der Spaansche nationalisten. Andere groe pen van de partij zullen volgen. Vermoedelijk zullen zij via Hamburg rei zen, aangezien Frankrijk een visum heeft geweigerd. Nieuwe instructies voor sir Henry Chilton? Naar de „Daily Mail" bericht, zou Eden gisteren na den buitengewonen minister raad rtleuwe instructies hebben gezonden Voor het Haagsche Gerechtshof zijn he den de pleidooien gehouden in de bekende procedure tusschen de vereeniging voor den effectenhandel en de Koninklijke pe- troleummaatschapplj, waarin de vereeni ging voor den effectenhandel uitbetaling op goudbasis elscht van de 4 pCt. dollar- lcening 1930 Koninklijke. 1 Deze zaak is zoo men weet reeds eerder voor het hof geweest, tegelijk met de zaak, waarin uitbetaling op goudbasis geëischt werd van de 4*/i pCt. dollarlec- n.ng 1927 Bataafsche. Deze laatste zaak heeft de vereeniging voor den effecten handel in hoogste Instantie voor den Hoo- gen Raad verloren. Ten aanzien van de vordering tegen de Koninklijke heeft de Hooge Raad het arrest van het hof, waar bij de vereeniging voor den effectenhan del niet ontvankelijk was verklaard, ver nietigd en de zaak terugverwezen naar dit hof. teneinde haar verder te beslissen. Voor de vereeniging voor den effecten handel pleitte mr. M van Regteren Al- tena, voor de Koninklijke mr. A. S. Op- penheim. Mr- van Regteren Altena zette uiteen, dat in het huidige stadium geen nieuwe gron den kunnen worden aangewend. Het hof inoet zich stipt houden aan het arrest van den Hoogen Raad. Zou het dat niet doen, dan is er gevaar van cassatie. Geheel bui ten beschouwing moet dus blijven hetgeen de Koninklijke aanvoert omtrent haar aanbod, aan de vereeniging gedaan, tus schen het arrest van den Hoogen Raad en het weder ter rolle brengen van de zaak voor het hof. Aan haar aanbod om te betalen op ba sis van f. 2.46 per dollar verbond de Ko ninklijke de voorwaarde, dat de vereeni ging het proces moest staken en het voor behoud. dat de verplichting tot betaling van f. 2.46 per dollar buiten werking zou (reden indien de omstandigheden zich naar het oordeel van de Koninklijke zouden wij zigen. Daarentegen wilde de vereeniging overeenkomstig de uitspraak van den Hoo gen Raad het te Amsterdam te betalen bedrag doen afhangen van de waarde van het goud en van den wisselkoers van Am sterdam op New York. Pleiter zette uiteen, dat in appèl geen grief gemaakt is van de overweging der rechtbank, dat de goudclausule kennelijk ten doel heeft, den schuldeischer te be schermen tegen een mogelijke waardever mindering van de terug te ontvangtn muntsoort. Dat deze de juiste strekking is. kan door het Hof niet worden ontkend Het hof mag na de beslissing van den Hoogen Raad die strekking ook niet meer ontkennen- Iedere eindbeslissing van het hof. aan welke een recht van de Ko ninklijke tot betaling op basis van den pa pieren dollar ten grondslag zou liggen, is ongeoorloofd. Pi. kwam nu tot de vraag, wat het hof dan wel als basis voor de betaling moet aannemen. Vast staat, dat te Amsterdam betaald moet worden in daar geldend wet-l tig betaalmiddel naar de goudwaarde vanl de bedongen munt. De bedongen munterj zijn van het jaar 1930. De Hooge Raul heeft feitelijk 't door het hol te wijzen ar-| rest gedicteerd. De Koninklijke voldeed ln| 't geheel niet aan het arrest, doch decre-f teerde geheel willekeurig en met volkomen! terzijdestelling van het arrest, wat zijzelil goed vond te betalen onder voorbehoud! van het recht ieder oogenblik een ander! decreet te doen uitgaan. Ook omtrent ln-| houd en strekking van het petitum hecJ de Hooge Raad een uitspraak gedaan, waaJ aan het hof gebonden is. Het eenige punt, waaromtrent het 1 nog geen beslissing heeft genomen is l_ Incidenteel appèl. Wat de primaire vordeJ ring betreft, zal het hof het vonnis van a rechtbank moeten vernietigen en dezevorl dering alsnog moeten toewijzen. De pn| maire vordering bevat niet alleen een voil dering tot betaling, doch ook een vorderi tot veroordeeling van de Koninklijke om h. een bepaald geval iets te doen. Gevraag! wordt namelijk een opdracht aan Mendell sohn en Co. en de Ned. Handelmaatschapf pij de coupons te betalen. Indien it Koninklijke tegenover die instellingen niet doet, zijn ze niet verplicht te betalen el zullen zij ook niet betalen. Hierna was 't woord, namens de KoninkI lijke. aan prof mr. Oppenheim. Deze zeidi dat het thans bijna komisch aandoet,'t bedenken, dat de Koninklijke op 13 Óci» ber 1933 gedagvaard werd „op korten I mijn". Pleiter legde een afschrift over i het petitum, waarin gevraagd wordt, jïL de Koninklijke zich op den dag van total ling zal begeven naar de vrije goudmarfc, Het betrof hier een ingewikkelde eisa en Inderdaad heeft de rechtbank In did zin de Koninklijke veroordeeld. Dit niet goed zijn. Pleiter legde nog eens de overeenkom, aan het hof over en ging de bepallngej, daarvan na. Na het arrest van den Hoepel Raad staat vast, dat de Koninklijke Amsterdam moet betalen. Natuurlijk moest de Hooge Raad de t verwijzen naar het Hof. Want wat de 1 ninklijke nu wel te Amsterdam moet 1 talen, staat na de uitspraak van den Ho< Raad nog slechts negatief vast. Toch heeft de Hooge Raad wei rich*. lijnen gegeven van wat de Koninklijke du wel te Amsterdam moet betalen. De Am- sterdamsche verplichting richt zich volgen! den Hoogen Raad naar de goudwaarde t New-York van den dollar 1930, uitgedral in nieuwe dollars. Meer dan een riclitii] is dit ten slotte niet. Het Hof zal nog moeten beslissen op oogenblik de goudwaarde te New-York moe worden vastgesteld. Dit is geen kwesti van uren, zooals mr. Van Regteren AltemL zeide, maar vaak van jaren.Het gebeurt vaakl dat verjaarde coupons reeds na jaren ge-I vraagd worden. Er kan hier een tijdperk! van 6 jaar zelfs in het geding zijn aan den Britschen ambassadeur in Spanje, sir Henry Chilton, die momenteel t« Hendaye vertoeft. Hij zou opnieuw in con tact moeten treden met de autoriteiten te Burgos en opheldering moeten vragen over de blokkade, welke de vloot der nationa listen voornemens is uit te oefenen op de havens van Catalonië. De „Times" oordeelt deze vloot niet sterk genoeg voor een effectieve blokkade. Geen Italiaansche onderzeeërs. De Italiaansche regeering ontkent offi cieel, dat de onderzeeërs, welke oorlogs bodems van de Spaansche regeering te Carthagena aanvielen, Italiaansche sche pen waren. Hedenochtend even voor zes uur heeft een vliegtuig van de nationalisten zes of zeven bommen op Madrid geworpen. Een hiervan kwam terecht op een binnenplaats van het ministerie van oorlog, waar twee wagens in brand vlogen. Door een andere bom werd een jongetje gedood. De overige projectielen vielen in het Noordelijk deel der stad. Op het eerste gezicht schijnt de schade niet be langrijk en men hoopt dat het aantal slachtoffers niet zoo groot is, als bij het bombardement in de eerste dagen van de vorige week. De bijzondere correspondent van Reuter bij de nationalisten bericht, dat de nationa listen, die strijden om het bezit van de Unlversiteitswijk heftigen tegenstand ont moeten van het „proletarische vreemden legioen" dat aan de zijde der regeering vecht. Deze mannen worden gedreven door de overtuiging, dat zij het wereld-proleta- riaat verdedigen tegen het fascisme en strijden met fanatieken moed. Gisteren rukten de nationalisten hier op, huis voor huis veroverend. Zij moeten zelfs verdieping voor verdieping veroveren. Na tuurlijk zijn de verliezen bij deze wijze van oorlogvoeren zeer groot. De ongeoefende troepen van de regeering vooral lijden ge weldige verliezen: de nationalisten ver overden de universiteit en andere gebouwen ten koste van de helft hunner mannen. Minder geoefende en volhardende troepen dan de Mooren zouden misschien nog groo- ter verliezen hebben gelezen. De nieuwe Russische Vickers-tanks. waar van de regeering een vijftigtal zou bezitten, worden nog geregeld gebruikt, doch blijk baar niet met het succes, dat men hiervan verwachtte. Het incident van Carthagena. De „Glowwurm", een Britsche torpedo jager. welke voor Carthagena ligt, deelde mede, dat gisterochtend omstreeks 9 uur een ontploffing werd waargenomen aan boord van den Spaanschen kruiser „Mi- gcul Cervantes". Het schip helde een wei nig over en werd naar de haven gesleept. DUITSCHE GEZANT VEROORZAAKT INCIDENT. LONDEN, 23 Nov. (A.N.P.)Tijdens «ui bijeenkomst te Boekarest, waar verscM lende leden van de society tegenwoordi, waren, heeft zich tusschen den Duitscher. gezant von Fabritius en den Russischeal ge-fl zant, Ostroffski, een incident voorgedaanT dat in politieke kringen sensatie heeft ge-i wekt, aldus meldt de Daily Telegraph.! Toen Osroffski op den Duitschen gezant! toekwam, om dezen de hand te drukk- keerde Fabritius zijn Russlschen collt den rug toe. Later verklaarde hij Ik den vertegenwoordiger van een land, dat| Duitschers vermoordt, geen hand geven. lal diplomatieke kringen worden thans stap-f pen ondernomen, om Fabritius te bewegen, zijn verontschuldigingen aan te bieden. o ERNSTIGE ANTI-SEMIETISCHB ONLUSTEN TE WILNA. WARSCHAU, 23 Nov. f Havas). Bij anti- L semietische onlusten onder de studenten I gisteren werd een persoon gedood en zeven I gewond. De politie moest krachtig ingrijpen 1 pm de orde te herstellen. Verscheidene I Joodsche winkels werden geplunderd I Een aantal anti-semietische studenten I heeft zich verschanst in de universiteit I en is in hongerstaking gegaan, bel Poolsch nationalistische studenten eischen, dat speciale banken voor Joodsche studen ten in alle universiteiten worden gereser-1 veerd. VERKEERSONGELUKKEN IN BELGIË. BRUSSEL, 23 Nov. (A.N.P.) Bij een tot-1 sing tusschen een vrachtauto en een per' sonenauto te Begijnendijk, nabij Mechelen, zijn 3 personen gedood. Te Bergen is een tram ontspoord en. na met een muur in botsing te zijn gekomep- omgeslagen. Zes passagiers werden ernstig gewond. o TREINBOTSING EISCHT VIER DOODEN. BRUENN (Tsjecho Slowakije». 23 N»'; (D.N.B.) Vanmorgen vroeg heeft zich hl» een treinbotsing voorgedaan tusschen een -neitreln en een goederentrein. De gevolgen waren ernstig, vier pen nen werden gedood en zeven gewond. BRITSCH VERKEERSVLIEGTUIG VERMIST. LONDEN, 23 Nov. (D.N.B.) Een Brits* verkeersvliegtuig van de lijn Haifa-t? Said, wordt vermist. De Egyptische raw dienst heeft Britsche torpedojagers zocht naar het vliegtuig te zoeken.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2