1/|H Jaargang MAANDAG 23 NOVEMBER 1936 No. 23517 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS T0CNEE1 NIEUW/ LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags on Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Intasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f- 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 otndD teraardebestelling van het STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DEN HEER P. S. ANES. Groote belangstelling. Zaterdagmiddag vond onder groote be- ingstelling op de begraafplaats Rhijnhof It teraardebestelling plaats van het stoffe- jk overschot van wijlen den heer P. S. mes, die de vorige week na een langdurige ingesteldheid hier ter stede overleed. Op Rhijnhof merkten wij o.a. op den Ker nraad der Geref. Kerk, vele lidmaten, uderlingen, diakenen e.a. het bestuur van Ie Ver. van Brandstoffenhandelaren „Ons klang", alhier, vele collega's van den over time en voorts vele vrienden en bekenden «nevens het voltallig personeel. Ook waren aanwezig ds. H. Thomas, ds. f. Bouwman en ds. H. A. Wiersinga, Geref. ledikanten alhier. Nadat de kist In de groeve was neerge- iten, werd achtereenvolgens het. woord ge- oerd door ds. H. Thomas, die God dankte tor hetgeen Hij ons in den thans over- siene heeft gegeven en door den heer Tj. Iiypers namens de commissie van Beheer er Geref. Kerk. Broeder Anes, aldus deze spreker, was ;n onzer oudste leden en gedurende een Mal jaren heeft hij de Commissie van lieer en daarmede de Geref. Kerk met zijn krachten en liefde gediend. Verscheidene jaren was hij de trouwe ermingmeester der Kerk en den iaatsten Üd trad hij als Voorzitter der commissie op. Ook toen er een actie op touw werd ge- t om tot bouw van een nieuwe kerk te amen, nam hij plaats in de voorste gele- tren en nam een werkzaam aandeel taraan. Mede als organist heeft hij voor ize kerk hoogst belangrijk werk verricht. Iet zijn ernstig en bezielend spel heeft hij tel kunnen bijdragen tot stichting in de unenkomsten onzer Gemeente. En al deze 'beid had de volle liefde van zijn geheele art. Toen spr. hem een paar weken geleden an zijn ziekbed bezocht, zeide hij, dat het iet gemakkelijk was al zijn werk te moeten staten. Het eenige wat hij zou willen be- ouden en voortzetten, was zijn arbeid in Kerk des Heeren. God heeft het echter nders gewild en heeft hem opgenomen in ■ine Heerlijkheid, om Hem daar te mogen ■enen. naar de begeerten zijns harten. En o kan en wil onze Commissie van Beheer iet anders doen dan God danken voor lies wat Hy. in onzen broeder Anes aan lis heeft geschonken. Ongetwijfeld zal hij op veleilei kerkelijk irrein een ledige plaats achterlaten en dien wij hem terdege missen. Wij hopen hter in zijne voetstappen verder te gaan met dezelfde liefde al onze krachten te even voor de Kerk des Heeren. Wij zijn 'ertuigd daarmede tevens het meeste te nidelen in den geest van onzen overleden roeder. Sterke de Heere ons hiertoe en trooste fiJ in het bijzonder zijne weduwe en kill aren, die een man en vader moeten mis- )n, van wien .getuigd mag worden „hij eelt gewerkt zoolang het dag was en God em hiertoe de krachten schonk." Oe zoon van den overledene dankte alle anwezigen voor de betoonde belangstel- dé en sprak voorts worden van dank tot oeide sprekers. Hierna werd gezongen Psalm 68 vers 10. DS. C. HARTWIGSEN. ver. van mathesianf.n. Excursie. bracht een 30-tal leden van ovengenoemde vereeniging met enkele Fhraucé's o. 1 v. den heer M. v. Zwieten Blom een bezoek aan de kunstaarde- «kfabriek „De Rijn" van den heer Zaal- *r= aan den Hooge Rijndijk te Zoeter - Zal emeritaat aanvragen. Ds. Hartwigsen. Naar wij vernemen heeft ds. C. Hart wigsen, de nestor der Ned. Herv. predikan ten alhier, het plan om begin 1937 eervol emeritaat aan te vragen. Ds. Hartwigsen, die in 1864 werd geboren en verleden jaar onder groote blijken van belangstelling zijn 40-jarig ambtsjubileum als predikant der Leidsche gemeente mocht herdenken, werd in 1886 te Groningen can- didaat tot den Heiligen dienst. Ds. Hartwigsen diende daarna de Ned. Herv. Gemeente te Nieuwpoort, (17 April 18871 om vervolgens in 1889 te vertrekken raar Oud-Beyerland, welke standplaats hij op 15 September 1395 voor de Leidsche ge meente verwisselde. In April 1937 zal hij derhalve zijn 50- jarig ambtsjubileum kunnen herdenken. leidsch tooneelgezelschap. ïoude. hiheen hatelijk ontvangst door den heer Malberg werden allereerst de kleimolen en t .SWndstoffen, waaruit de kunstaarde- J'K vervaardigd wordt, bezichtigd. Daar- werd een duidelijke demonstratie «en in het vervaardigen van het kunst- wuct. Verschillende voorwerpen, vazen, Jampotten, schalen enz. werden gedraaid. geschiedde uitsluitend met de hand. ebt s gaf de heer ZMlberg een toe- Sr ky glazuren, waarna de ovens -o- en besproken werden, bet van ze'f. dat llet magazijn met .bltooide aardewerk bezocht werd. einde der excursie bedankte de v. '™r van de Ver. v. Mathesianen de v d. Linden den heer Zaalberg voor Uitvoering in „Zomerlust". Ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan gaf het „Leidsch Tooneelgezelschap" Zater dag ln „Zomerlust" een opvoering van het anti-oorlogsstuk „Kruit en eer", van den auteur Jack Bess, die zelf aanwezig was. De avond werd geopend door den voorzitter, den heer K. Pardon, die allen het welkom toeriep en o.a. de afgevaardigden van zusterverenigingen in het bijzonder be groette. Eerst had de ..Floraband" onder leiding van John Boelee reeds vroolijke klanken laten hooren. Den voorzitter werd door het vrouwelijk lid mej. Rijsbergen een fraaie voorzitters hamer aangeboden, waarvoor hij zich zeer erkentelijk betoonde. Het tooneelstuk „Kruit en eer", in 4 be drijven, toont ons, hoe een vader, wiens vier zoons ten strijde moeten trekken, uiteinde lijk geheel van gedachten verandert, ten opzichte van zijn ideeën inzake het nut van den oorlog. Is hij er aanvankelijk trotsch op, dat zijn kinderen mede mogen uittrekken om het vaderland te verdedigen, wanneer zij tenslotte het slachtoffer zijn van den meedoogenloozen strijd en hetzij door den dood of door blindheid geslagen worden, dan komt ook de vader tot het in zicht. dat zijn houding voor den „nieuwen tijd" verouderd is. Het was de jonge gene ratie, in den persoon van zijn jongsten zoon, die hem daar reeds in lange vertoogen op gewezen had. maar het practische nood lot opende hem tenslotte pas de oogen. Dit stuk, waarin wel eens wat te veel ge redeneerd wordt, werd met prijzenswaar dige inspanning van alle krachten opge voerd en oogstte bij het publiek een harte lijk applaus. Deze jonge tooneelvereeniging blijkt over leden te beschikken, die wat kun nen en die over het algemeen duidelijk spreken, zoodat de dialogen gemakkelijk te volgen waren. Zij mogen op den ingeslagen weg blijven voortgaan! De regie was in han den van den heer Nard Boer en ook deze was geslaagd. Het kapwerk berustte bij den heer P. v. d. Pijl. Na afloop werd een geanimeerd dansje ge maakt onder leiding van den heer G. Miere- met, waarbij de Floraband lustig speelde. Nog langen tijd hield dit bal toeschouwers en spelers gezellig bijeen. CIRCOLO ITALIAN*}. De Circolo Italiano (Italiaansche club) had Zaterdag in een der zalen van het dansinstituut van den heer W. F. van Wijk aan de Hoogewoerd een feestavond geor ganiseerd, welke vrij druk bezocht was, al overheerschte dan ook het Hollandsche element. De voorzitter, de heer Q. A. Bergamini sprak een kort welkomstwoord en riep bij voorbaat de clementie der aanwezigen in, aangezien de tooneelclub nog in haar eerste kinderschoenen staat. Terstond daarop werd een begin gemaakt met de opvoering van de Italiaansch-Hol- landsche revue „Levensschetsen", samen gesteld door de heeren Q. A. Bergamini en N. Hüner en bestaande uit een zestal van elkaar onafhankelijke voordrachten en samenspraken, waarvan de meeste in de Nederlandsche taal. De liedjes werden aan de piano begeleid door den heer T. S. G. Bergamini. Hoewel het gebodene zelfs nog niet aan spraak kon maken op de kwalificatie „kunst" met een zeer kleine k, toonde het auditorium zich bijzonder dankbaar en schonk het den optredenden telkenmale een hartelijk applaus. Aan het slot van het programma werd onder leiding van den heer van Wijk nog eenige uren gezellig gedanst, waarbij ver scheidene attracties de vroolijke stem- nog verhoogden. A «t Vet. P°°te bereidwilligheid, waarmede hij had ontvangen en voor de uitvoe- 's en toelichtingen, die er ft» "aa ontva l| ^m°nstratie': "l Seeevim Vs'/f j1 waren. n?.fr dankte de voorzitter den heer ir. directeur der school van M.S.G. aanwezigheid hedenmiddag en hij E de Ver- steeds op zijn belang- wu mogen blijven rekenen. planrevue „de groote schoonmaak" In de geheel gevulde groote Stadsgehoor zaal, waar verscheidene toeschouwers zich zelfs nog met een staanplaats tevreden moesten stellen, hebben „De Jonge Spelers" uit Amsterdam onder leiding van Ben Groeneveld gisteravond 'n geslaagde opvoe ring gegeven van de Planrevue „De groote schoonmaak". Deze revue bestaat, zooals alle andere uit een groot aantal tafreelen, waarvan verscheidene betrekking hebben op het socialistische Plan van den Arbeid, terwijl er ook tal van andere in voorko men, de meeste uit den aard der zaak politiek getint. Er waren meerdere geestige vondsten bij, waarom hartelijk werd ge lachen en het aanhoudend applaus na elk tafreel en na afloop bewees de groote in genomenheid der aanwezigen. Tusschen de verschillende scènes in wer den gemeenschappelijk Plan-liederen ge zongen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Geslaagde filmochtend in 't Luxor-theater Een moeilijke taak is het, om zooals de afdeeling Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling doet op gezette tijden een film te brengen, die èn aan cul- tuereele èn aan artistieke eischen in hooge mate voldoet. Dat het bestuur met het brengen van de film: „Naar het land der Middernacht zon", welke voorstelling geheel uitverkocht bleek, aan beide eischen heeft voldaan, ge- looven we stellig, daar de leden een och tend hebben bijgewoond, welke op zeer hoog cultureel pleil stónd, terwijl de ruige schoonheid van het onbedorven Noorden de film een schat van verrassend-fraaie opnamen schonk. Voor den aanvang deelde de afdeelings- voorzitter, de heer Van Woudenberg mede, dat de oorspronkelijke titel van deze film luidt: „Palo's huwelijksreis", welke naam echter den aard van de film totaal niet weergeeft, waarom deze onder een anderen titel werd vermeld. De film, een première voor Leiden, ver haalt, op boeiende wijze van het harde leven der bevolking aan Greenland's kus ten. Geen filmsterren spelen er in mede, doch de eenvoudige bewoners vertolken op ongekunstelde wijze de rollen. Spanning wordt gebracht door den strijd van Palo en Samo, twee jonge mannen uit het volk. om Navarana, de door beiden uitverkoren vrouw. In het z.g. trommelgevecht laait de hartstocht van Samo hoog op, hij tracht zijn mededinger te dooden. Na afloop van de volksfeesten is Navarana echter door haar broers, die haar als huishoudster zoo zeer noodig hebben, meegenomen naar het winterkamp, dat zij gaan betrekken, daar er najaarsstormen op komst zijn. De eeuwenoude traditie leert echter, dat hij. die in zijn „kajak" (soort lichte kano) bij stormweer de vrouw, die hij begeert, komt halen, recht op haar heeft. Zoo zien we dan ook Palo's strijd tegen de woedende elementen, waarin hij overwint en Nava rana mag meenemen als z'n vrouw, vasge- bonden op de kleine ranke kajak. Nog tracht Samo hun gelul: te verhinderen, doch de boosaardig bedoelde speerworp doet zijn eigen kajak kantelen en hij vindt zijn einde in dc schuimende golven. Geen uitgesproken expeditie-film, niet louter speelfilm, doch een zeer gelukkige combinatie van beide maakt deze rolprent tot een werk van groote waarde. Het eveneens uitstekende voorprogramma gaf, behalve een ,,show"-film op gebied van kunst, een interessante opnamenreeks van het leven der vleermuizen, welke zeer in den smaak viel. Voor de eerstkomende voorstelling staat op het programma de bekende film „De Kroeg", naar het gelijknamige boek van Emiie Zola. LEIDSCHE SCHOUWBURG. KUNSTKRING „HET SCHOUWSPEL." Nieuw Schouwtooneel. Kinderen van ons Volk. „Kinderen van ons Volk", is een met medewerking van den schrijver getrokken tooneelspel uit den roman van bovenstaan den titel van Antoon Coolen en uit diens „De schoone voleinding". Coolen is een meester in het schetsen van Brabantsche toestanden. Landaard en eigenaardigheden voelt hij zeer scherp aan en hij weet in zijn werken deze haarfijn uit te beelden. Op het tooneel is de uitwerking echter heel wat minder geslaagd te noemen, on getwijfeld mede veroorzaakt doordat de vertolkers den Brabantschen geest niet zuiver konden uitdragen, wat hun echter niet kwalijk is te némen. En bovendien, de eerste drie bedrijven zijn volkomen „vieux jeu", dat het niet meer doet, ook al tracht men door „kruiderig spel" het nog te doen spreken. Gelukkig zijn de twee laatste be drijven geslaagd. Daar kan men oprecht van genieten. In genoemde eerste drie bedrijven ziet men de oude geschiedenis van het werven van twee boeren om hetzelfde maiske, dat tenslote kiest doch niet geheel vrij komt uit den ban van den ander die daarvan tracht te profiteren. Gevolg: moord en doodslag. De echtgenoot Godefridus ver moorde zijn rivaal Giel. Het is alles zoo doorzichtig en zonder spanning en daar nevens uitgewerkt langs afgetreden paden. Het slot brengt bevrediging door krach tig tooneel, dat de aandacht weet te boeien Dan ziet men den zwaren strijd van den ouden pastoor tegen de hardnekkige wraakgevoelens van Giel's vader tegen de „moordenaarsfamilie", eindigend met een algemeene verzoening. Fijn gevoeld en uit gesponnen is die moeizame overwinning van den pastoor en fel gekleurd zijn de diverse karakter-teekeningen. In beide laatste bedrijven was het, alsof het spel ook opeens naar hooger niveau werd opgevoerd, terwijl aanvankelijk nog al eens zwakke plekken zich vertoonden. De rol van het omstreden meiske lag Jetty van Dijk-Riecker niet, die daarvoor ook niet figuur en leeftijd meebracht en Henk Schaer als Godefridus was zoo weinig over tuigend. dat absoluut niet aan te nemen was dat hij het won van Giel (Jacques Snoek) die verre de meerdere was over de gansche linie. Ko van Dijk was een prachtige pastoor en zijn goedaardigheid naast besliste on verzettelijkheid in zijn doelstelling kwa men keurig tot uiting. Naast hem zij Frits Bouwmeester geprezen als de wraakzuch tige oude boer, waarvan hij een gaaf type wist te maken. Ook de vertolkers van het comité in wording ter eere van het gou den priesterjubileum van den pastoor mo gen genoemd; speciaal Ferd. Koolbergen als de bovenmeester was mooi in toon en gebaar, evenals Ad. Rijkens als domme rijke boer. In bijrolletjes viel het spel op van Sam de Vries en Lena Kley. De vrijwel geheel gevulde schouwburg toonde zich uiterst dankbaar. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. Heden is de 21-jarige Leidsche dienstbode G. van M. voor den Officier van Justitie geleid. Zij wordt ervan verdacht ten huize van haar patroon, P. D. in de Heerensteeg, opzettelijk brand te hebben gesticht. (Zooals gemeld beperkte de brand zich tot eenig beddegoed. - Red.) LEIDSCHE WANDELSPORTVEREENIGING Door afwezigheid van den voorzitter van de feestcommissie opende de 2e voorzitster mej. S. Bos den feestavond met een kort- woord van welkom tot de genoodigden n.l. den heer J. v. Santen als afgevaardigde van de N.U.W., den heer v. Wijk, inspecteur van Politie, het bestuur van de N.Z.H.T.M. en de zaïstervereenigingen D.E.S.; E.M.M. en 't Overschotje. Hierna bood de feest commissie het dagelijksche bestuur der L.D.S.V. een prachtigen bloemenmand aan. Daarna volgde het optreden van den humorist den heer v. d. Broek, die er al spoedig de goede stemming in had ge bracht. Het verdere programma werd ver zorgd door de tooneelclub „De vroolijke tippelaars", allen eigen leden der L.W.S.V. en muzikale afwisseling met „The happy boys" onder leiding van den heer Teske. Tijdens de pauze werden de prijzen van de tombola uitgereikt en het rad van avontuur gedraaid. Nadat ook het tweede deel van het programma tot aller genoegen was af gewerkt, werd de feestavond gesloten en ging men over tot het bal, dat een even gezellig verloop had als de vooravond. VEREENIGING GRONINGEN. Causerie j. h. Riddering. In de Jacoba-zaal van „den Burcht" hield Zaterdagavond de heer J. H. Riddering, uit Utrecht, hoofdbestuurslid van de Vereeni ging Groningen, voor de afd. Leiden een causerie over oud-Groningsche toestanden aangevuld door het voorlezen uit eigen werk, dat echter eveneens op deze toestan den betrekking had. Hij riep tal van oude gebeurlijkheden in het geheugen terug en raak getypeerd waren zijn typen uit het oude Grönnegen. Ernst en luim wisselden elkaar af. Hij deed dit met echte gemoe delijkheid en zuiver Groningsche kleur. De voorzitter, de heer H. A. Vriend, was ongetwijfeld a'.ler tolk, toen hij hartelijke woorden van dank sprak voor het gebodene Nog zij vermeld, dat een dames-zang koortje met eenige liederen de causerie steunde. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL, Wijzigingen: S. en B. Reclamekunst, Papengracht 12, Leiden; vervaardigen van reclame. Door uittreding van den vennoot H. W. de la Bije is de vennootschap onder firma ontbonden, met ingang van 1 October 1936. Het bedrijf wordt voortgezet door den anderen vennoot L. Schweyer, onder den naam: Schweyer Effecten- en Incassobank, Julianastraat 65. Alphen a. d. Rijn. De statuten zijn gewijzigd: Wijz. handelsn. in Effecten en Incassobank N.V. Uittredend commissaris E. de Groot, Noord- wijk. BINNENLAND. Naar samenwerking op monetair gebied. (Laatste Berichten, le Blad). Uitbetaling op goudbasis; pleidooien voor het Haagsche Gerechtshof, (le Bladl. Overleden is, 86 jaar oud, de kunstschilder Louis Apol. (Kunst, le Blad). Het Congres te Amsterdam van den Vrijz. Dem. Bond. (4e Blad). Vreeselijk drama te Merkelbeek (L.); twee oude menschen vermoord. (Gemengd, 4e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Op het wrak van de Sch. 68 is een lijk gevonden van een matroos van de Sch. 179. (Gemengd, 4e Blad) Ernstig auto-ongeluk te Bunnik; vier ge wonden. (Gemengd, 4e Blad). Het Symposium over Chemie en lucht-* bescherming. (4e Blad). BUITENLAND. Bij Madrid geen verandering van eenige beteekenis. (4e en le Blad). Horthy's reis naar Rome. (Buitenland, le Blad). Sovjet-Russische maatregelen tegen Japan. (Buitenland, le Blad). Salengro's uitvaart. (Buitenland, le Blad). Nieuwe doodvonnissen in sovjet-Rusland. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Te Wageningen zijn geslaagd voor 't examen meester-bakker de heeren: R. van Noort, Jan van Noort, H. v. Noort en C. v. d. Meer, alhier. Allen waren cursisten van de R.K. Bakkerspatroonsver. „St. Clemens". Onze stadgenoot, de heer A. J. Niessen, ontving een benoeming tot onderwijzer aan de Chr. School te Krommenie. Zaterdag slaagden voor het examen stenografie „Groote", afgenomen door den Ned. R.K. Bond „St. Genesius" de dames D. M. F. de Graaf en M. A. van Remundt. Eveneens slaagden voor het examen machineschrijven: D. M. F. de Graaf, M. van Koppen en M. A. van Remundt, allen leerlingen van de Mariaschool aan de Haar lemmerstraat. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Maandag 16 November 50 vol wassen personen, Dinsdag 17 Nov., 51, Woensdag 18 Nov. 51, Donderdag 19 Nov. 52, Vrijdag 20 Nov. 53 en Zaterdag 21 Nov. 51 volwassen personen. In verband met het a.s. huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana heeft de bekende directeur van het kinderkoor „Ex Animo", de heer H. W. de Wolff een cantate geschre ven „Toch Oranje". Het. stuk beschrijft de ellende van Neder land tijdens de overheersching van Napo leon, en schetst de bevrijding van het volk toen Willem I den Nederlandschen bodem betrad. A.s. Donderdag vindt de eerste uitvoering plaats. Het Mannenkoor „De Vereenigde Zan gers" onder leiding van den heer Richard Boer geeft morgenavond een liefdadigheids concert, waarvan de batige opbrengst ten goede zal komen aan de Ver. „Pro Juven- tute". De heeren Nap. de Klijn, Leo Dee en K. Hulsbos verleenen solistische medewerking. Moge naast het artistieke ook het finan- tieele succes groot zijn. Zondag a.s. wordt in de Stadsgehoor zaal een opvoering gegeven van het tooneel stuk „Dik Trom", warain de hoofdrollen vervuld worden door Willy Rijnvis. Jan Boezer, Ellen Durieux, H. Dillewaard, Tonny Verwey, Ad. Vy, Jan Zomerschoen e.a. St. Nicolaas en Zwarte Piet zullen ver rassingen uitdeelen. Zaterdagmiddag omstreeks halfvier is een 8-jarig jongetje J. W„ wonende in de de Ridderstraat, op den hoek van de de Laat de Kanterstraat en de Cobetstraat aangereden door een autobus, waardoor de knaap een hoofdwonde bekwam en zijn linkervoet verstuikte. De E. H, D. vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1