Symposium over Chemie en Luchtbescherming file Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 23 November 1936 Vierde Blad No. 23517 binnenland WICKS De strijd in Spanje De conclusies 1000 gld. uitgeloofd het reizigersvervoer op 7 januari. IHededeclingeti van de Spoorwegen. Niar wordt medegedeeld, hebben de rdertandsche Spoorwegen de volgende aatre»elen genomen Inzake het te ver aten drukke relzigersvervoer op 7 Ja- .jri as. naar en van Den Haag. Gfïone gezelschapskaarten en ultstap- sbiljetten voor kinderen worden naar .n Haag of naar een station gelegen iinen een afstand van 65 km. van Den ,ae voor reizen richting Den Haag aan rende 7 Januari niet afgegeven. \|an stations, gelegen op een afstand van i km. of minder van Den Haag. zullen mote groepen personen, gezamenlijk wll- nde reizen naar Den Haag. goed doen hun dangen daartoe uiterlijk op 22 December i aan het. station van vertrek kenbaar te aken. onder opgave van het aantal relzi- rs en gewenschte uren van vertrek en inkomst te Den Haag, opdat de spoor den zooveel mogelijk deze vervoeren innen regelen. Tan stations, gelegen op een afstand van eer dan 65 km. van Den Haag, zullen, ir reizen heen en terug naar Den Haag 7 Januari, speciale gezelschapsbiljetten en 3e klasse verkrijgbaar worden ge ld, voor tenminste 15 personen, kostende r persoon den prijs der eendaag se retourkaarten voor deze 65 km, (Is 13 voor de tweede klasse, f. 2.15 voor derde klasse) verhoogd met 2.88 cent lor de tweede klasse en 2 cent voor de rde klasse voor eiken retourkilometer, oowel de heen als de terugreis moeten umenlijk afgelegd worden i. Deze gezei- lappen moeten eveneens alle uiterlijk 22 cember a.s. hun vervoer aanvragen met gave van gewenscht uur van aankomst vertrek te Den Haag, waarna de Spoor den ook deze vervoeren zullen regelen zoo noodlg bepaalde treinen hiervoor lllen aanwijzen. Voor zooveel noodig zal op sommige anvakken de gewone dienstregeling niet lden. doch wordt, in plaats daarvan, een tgebreide of gewijzigde treinenloop ont- irpen, waarvan de dienstregeling zal irden gepubliceerd in eene afzonderlijke [sluitend voor dien dag geldende reisgids. BARON RÖELL 75 JAAR. In een der zalen van hotel „Pays-Bas" Utrecht heeft baron Röell, ambachts- tr van Hazerswoude, Zaterdagmiddag recipieerd ter gelegenheid van zijn be- eming tot Commandator van de Johan- ierorde, als opvolger van wijlen Prins aidrik en van zijn 75sten verjaardag, ilken hij Zondag heeft herdacht. 3i) Kon. Besluit van 14 Oct. 1936 is baron iell, ambachtsheer van Hazerswoude. amemend commandator der commen- ri) Nederland van de Johanniter-orde, noemd tot commendator. Van 1933 af is tevens eere-commendator. Er moge in dit verband nog eens gezegd irden, dat de Nederlandsche Commen- rij, een der onderdeelen van de aloude lemationale Johannitor-orde, die reeds ids 1100 bestaat, werd opgericht door jlen Prins Hendrik in 1909. De ridders der Commenderlj onderhou- n twee ziekenhuizen te Bennekom en Amerongen. terwijl bovendien tal van tke particuliere personen, van wie na 011- rzoek blijkt, dat hulp noodzakelijk is. in andere ziekenhuizen worden ver- regd geheel of gedeeltelijk op kosten der toanniter-orde. In oorlogstijd schaart de Johanniter- ie zich onder het Roode Kruis, teneinde (de te werken aan het verplegen van zle- n en gewonden. De oudste conventridder, jhr. J Bee- frts van Blokland, heeft namens convent ridders baron Röell toegesproken en n van ganscher harte gelukgewenscht d zijn benoeming tot commendator en b verjaardag. Spreker bood namens de banniter-ridders een vloeiblad met In- dptle aan. Op één der hoeken prijkt het 'pen van baron Röell en op een anderen het kruis der Johanniter-orde. »et eer,: „lang leze onze Commenda- r", eindigde de heer Beelaerts. Onder de aanwezigen merkten wij op neraal Snijders, den Commissaris der iiüngin, den burgemeester van Utrecht os. Jhr. Martens van Sevenhoven. Do fabrikanten dor vermaarde VICKS VAPORUB zalf zUn verlangend te weten, hoo en voor welke aoort verkoudheden Vlcks hoofdzakelijk wordt gebruikt. Geef Uw meening ln maximum 30 woorden. Voor de over tuigendste antwoorden zijn uitgeloofd: 1 bedrag van fl. 250.- 1 fl. ioa- 1 fl. 50.- 4 bedragen fl. 25.. fl. 100.- 15 H fl. 10.- fl. 150.- 30 fl. 5.- fl. 150.- 8° fl. 2.50 fl. 200.- 132 geldprijzen van totaal fl. 1000.- benevens 500 troostprijzen. Inschrijfformulieren voor gebruikers van Vlcks VapoRub en Vicks Hoest- bonbons (tijdelijk 25 p. doosje) gratis bij Uw Apotheker of Drogist verkrijgb. wVapoRub VapoRub Grooto Pot (dubbele hoeveelheid) tijdelijk 90 cents (lnplaats 1.25) 2628 (Ingez. Med.) TERAARDEBESTELLING JONKVROUWE E. G. BARONESSE VAN ITTERSUM. In plechtigen eenvoud is op Oud Eik en Duinen te Den Haag Zaterdagmiddag on der groote belangstelling, vooral uit hof kringen. het stoffelijk overschot van Jonk- vrouwe E. G. baronesse van Ittersum, dame du paials, honoraire van H. M. de Ko ningin, eerste hofdame van wijlen H. M. de Koningin-Moeder, in het familiegraf bijgezet. In den rouwstoet reed een hofrlj- tuig mede, waarin de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, R F. C. baron Bentinck van Schoonheten, oud-kamerheer van H. M, de Koningin-Moeder, was ge zeten. Onder het spelen van het Largo van Handel werd de kist in de aula geplaatst, omgeven door talrijke bloemstukken, w.o. een krans van H. M. dc Koningin en een van H. K. H. Prinses Juliana. Vervolgens speelde het orgel de Litanei van Schu bert en bij het uitdragen van de kist het adagio uit de 3e sonate van L. van Beet hoven. Achter de lijkbaar sloten zich aan de vertegenwoordigers van H. M. dc Ko ningin. de familie en vele belangstellenden VEREENIGING VOLKENBOND EN VREDE. De Vereeniglng Volkenbond en Vrede ver gaderde te Amsterdam, waar ten stadhuize een officleele ontvangst heeft plaats ge vonden. In het huishoudelijke gedeelte der ver gadering werd de heer mr. J. C. A. Ever- wijn, die als voorzitter aan de beult van aftreden was, bij acclamatie herkozen. Waarbij uit de vergadering' hulde werd ge bracht aan zijn groote werkzaamheid ten dienste van de vereenlging. In verband met periodiek aftreden en bedanken werden tot leden van het hoofd bestuur herkozen de heer mr. A. D. H. Fockema Andreae, mevrouw C A. Kluyver, mr. M. Koppius. mr. J. Limburg, prof. mr. V. H. Rutgers en jhr. mr. A. van Rijcke- vorsel gekozen werden mevrouw C. Bak kerVan Bosse, oud-vice-presidente van de vereenlging, mejonkvrouwe C. M. van Asch van Wijck. de heer P. J. Serrarens en mevrouw O. van VlotenVan den Bergh. BARON VAN VOORST TOT VOORST. 'n een Zaterdag gehouden vergadering den kring ArnhemNijmegen der R.K. aatspartlj, heeft de heer L. F. J. M. Wn van Voorst tot Voorst uit Twello «egedeeld, aldus de „Msb.", dat hij zich T de a.s. Kamerverkiezingen niet meer als f™daat zal beschikbaar stellen. [Bij zal dan vijftien jaren deel uitmaken de Tweede Kamer. 0ED-GOUVERNEUR-GENERAAL Jhr. b. C. DE JONGE. [Dir. De Jonge, de afgetreden gouver- ™-generaal van Ned.-Indië, heeft zich J net ondergaan van een operatie in een F-enhuis te Rotterdam, weer op zijn bui- Ftsoed „De Beele" te Voorst gevestigd. T, "Mstand is vooruitgaande. Enkele Jjdi per dag begeeft hij zich naar buiten t 'er'oeft in zijn orchideeënkassen, welke F' bijzondere liefhebberij van jhr. De FK vormen. Hij zal zich in de eerste F, "den echter nog zeer in acht moeten puien. „Vad." o de staking bij de bendien tt, ALMELO. Setri Za'erdag langdurige besprekingen 8 Nv ®evoerc' tusschen de directlo van do' exploitatie van Bendien's con- 'babrieken tc Almelo en do vertegen- lou» erE der stakende meisjes, is men L wereenstemming gekomen. Van belde IJ™1 werden daarop concessies gedaan. Ni» ics is loonsverhooging toegezegd, 'i- Wrhoogmv neerkomt op gemiddeld Mr week. "drd toegezegd, dat de rationall- BotM^der scherp zal worden doorge- KjL D(ï eisch der staaksters, om twee luta. der rationalisatie ingenieurs te werd niet Ingewilligd. GEEN BEDRIJFSRAAD VOOR DE MIJN INDUSTRIE GEWENSCHT. In de Zaterdag te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de commissie ex art. 8 van de bedrijfsradenwet, waarin aan de regee ring advies moet worden uitgebracht in zake de instelling van een bedrijfsraad voor de mijnindustrie, hebben de directies van de particuliere mijnen zich naar wij verne- men bij monde van dr. Haex tegen de instelling van een bedrijfsraad verklaard. Men baseerde deze afwijzende houding op de meening, dat. door de instelling van een bedrijfsraad. de autonomie van de onder neming zich geen super-directie kan laten welgevallen. Daarenboven was men van meening. dat de contactcommissie alles biedt, wat men wenscht. HEFFING 01' BOTEF.. De heffing op boter en dc vervoerver- gunningen voor buitenlandsche boter is voor de week van 2228 Nov. vastgesteld op 75 cent per kilogram, behoudens tus- schentijdscho wijzigingen. o BEPLANTING VAN SPOORWEGSTATIONS Dit jaar werd door de Nederlandsche Spoorwegen weer een bloemen- en plan- tenwedstrljd voor spoorwegstations gehou den. De animo was zeer groot, zoodat de jury geen gemakkelijke taak had. De hoofdprijs kreeg station Ruurlo (mooiste aanleg); 2de prijs station Nijver- dal; 3de prijs Laag-Zuthem; 4de prijs Wijlré-Gulpen en 5de prijs Oosthulzen. AMERIKAANSCH LUCHTVAART AUTORITEIT or SCHIPHOL. Naar wij vernemen heeft do directeur van dc Pan American Airways, de heer Trippe, gisteren een bezoek gebracht aan Schiphol. De heer Trippe, die vergezeld was door zijn echtgenoote, arriveerde om kwart over tien met het toestel uit Lon den op Schiphol, waar hij ontvangen werd door dc heeren Guillonard, onder-directeur der K.L.M. en Thomson, stationschef van Schiphol. De heer A. Plesman, directeur der K.L.M.had de reis van Londen af meegemaakt. De heer Trippe heeft het be drijf op Schiphol gadegeslagen en de han gars en werkplaatsen bezichtigd. Heden ging hij naar Berlijn- Het echtpaar Trippe zal over enkele daen per Zeppelin naar de Vereenlgdo Staten terugkeeren. VERSPREIDE BERICHTEN. BIJ Kon. besluit is aan B. H. Grijseels op zijn verzoek eervol ontslag verleend als notaris te Amsterdam. De druk op Madrid. De strijd in Madrid komt weinig verder. Mede tengevolge van het slechte weer, schijnen de partijen elkaar vrijwel ln even wicht te houden. De berichten van beide partijen spreken van kleine vorderingen, het buitmaken van eenlge tanks, zware verliezen der tegenpartij, afgeslagen aan vallen en meer dergelijke algemeenheden. Conclusie; geen verandering van eenige beteekenis! Wel is men in officieele en vakvereeni- gingskrlngen van meening, dat Madrid moet worden ontruimd en dat alleen dc strijders en de onontbeerlijke ambtenaren in dienst van de oorlogsvoering achter mogen blijven. Reeds sinds lang heeft de raad van verdediging alle faciliteiten ver leend aan de evacuatie van vrouwen, kin deren en ouden van dagen. Toch zijn er nog duizenden personen te Madrid die reeds hadden moeten vertrekken en die weigeren heen te gaan. Men zal spoedig gedwongen zijn tot verplichte evacuatie over te gaan. De autoriteiten te Madrid hebben de Britsche regeering ervan in kennis gesteld, dat de zone in het noordoosten der stad, welke zij beloofd hadden te eerbiedigen, opdat de burgerbevolking en de vreemde lingen aldaar hun toevlucht kunnen zoe ken, is uitgebreid, teneinde hierin te doen opnemen de ambassades van Engeland en Amerika en eenige andere buitenlandsche diplomatieke missles. Deze uitbreiding brengt de oppervlakte van de neutrale zone op ongeveer een vierk. mijl. Aanval van duikbooten. In een officieel communiqué wordt me degedeeld. dat duikbooten, naar men ver onderstelt van buitenlandsche nationali teit, gisterochtend om negen uur een aan val hebben gedaan op Spaansche oorlogs schepen aan de monding van de haven van Carthagena. Een torpedo heeft den kruiser „Cervan tes" getroffen en beschadigd. Dat een andere mogendheid een derge lijke „oorlogsdaad" zou hebben verricht, gelooven wij alsnog niet! Van Dultsche zijde wordt reeds gemeld, dat zich geen Dultsche onderzeeërs in de Middellanrsche Zee bevinden en de En- gelsche admiraliteit zegt van niets te we ten van dit „incident". De erkenning door Duitschland en Italië. Het radiostation van Sevilla heeft me degedeeld, dat de Italiaansche en Duitsche ambassadeurs te Sevilla zijn aangekomen, waar zij door generaal Queipo de Llano en dc consuls der beide landen ontvangen werden. Zij hebben den Zondag te Sevilla doorgebracht, dat met de Italiaansche en Duitsche kleuren versierd is, en zijn van ochtend naar Burgos vertrokken. Duitsche vertegenwoordiger is generaal Faupel. die tot nu toe voorzitter was van het Ibero-Amerikaansche instituut te Ber lijn. Tijdens zijn militaire loopbaan had ge neraal Faupel, die in den oorlog jarenlang stafofficier was bij den generalen staf van maarschalk von Hindenburg, meerdere malen gelegenheid, kennis van het buiten land op te doen. Ook na den oorlog ver bleef hij meermalen in het buitenland, o.a. in Brazilië en Peru. Generaal Faupel is ook als commandant van een vrijkorps, dat tegen de Sparta- klsten streed, in Duitschland bekend. Volgens uit Barcelona afkomstige be richten zijn de Duitsche en Italiaansche winkels aldaar in verband met de erken ning van de regeering Franco geplunderd. De „Daily Mail" publiceert een telegram van zijn correspondent te Berlijn, Ward Price, dat als volgt luidt: „Uit een onderhoud, dat ik gehad heb met een der hoogst geplaatste staatslie den in Duitschland, heb ik zonder aarze len kunnen afleiden, dat de erkenning van de regeering Franco Insluit een garantie tot steun van Italië en Duitschland aan de nationale beweging; zelfs, indien deze met mislukken zou worden bedreigd door het leveren van wapenen en versterking, welke de roode regeering uit Rusland en elders ontvangt, zouden Duitschland en Italië niet aarzelen, liever dan West-Europa bloot te stellen aan een bolsjewistische besmetting door een communistische over winning in Spanje, heeft men mij gezegd, de nationale zaak met hun wapenen te steunen." Officieele bevestiging is echter ge wenscht! Franco cischt 't goud terug. Naar ln financieele kringen verluidt, zou generaal Franco thans na de erkenning door Duitschland en Italië de Bank van Frankrijk een proces aandoen, waarbij hij het goud, dat bij die Bank door de regee- ï'ing te Madrid gedeponeerd is en dat op 6 milliard wordt geschat, opeischt. Op de eerste plaats geldt dit voor het goud-deposito bij het filiaal der Bank te Toulouse. Engeland's houding. De Engelsche ministers hebben tijdens een bijeenkomst in Downingstreet de me thodes bestudeerd, welke het geschiktst zijn om incidenten te voorkomen, welke zich zouden kunnen voordoen in de Mid- dellandsche Zee tegevolge van de dreiging van Franco om Barcelona te blokkeeren en de haven te bombardeeren. Eden zal waarschijnlijk in het Lagerhuis aankondi gen tot welke conclusie de Engelsche re geering is gekomen. Politieke kringen herinneren er aan, dat er theoretisch twee methoden zijn: le. een waarschuwing aan generaal Franco, dat Engeland niet zal dulden dat schepen, welke de Britsche vlag voeren, aan een onderzoek zullen worden onder worpen 2e, de methode van de erkenning der autoriteiten te Burgos als strijdende partij dus het recht op visitatie toe te staan. Volgens goed lngeliche kringen zou Eden mededeelen, dat de Britsche regeering, welke op dit punt ln voortdurend contact met de Fransche regeering heeft gestaan, voor het oogenblik niet tot de tweede op lossing zal neigen. Zonder de hoedanigheid van strijdende partij aan beide partijen toe te kennen, zal de Britsche regeering zich er toe be palen. eenige practische maatregelen te nemen, om eventueel te vreezen Inciden ten onmogelijk te maken. De bijeenkomst in Downingstreet wefd bijgewoond door Baldwin, Neville Cham- De Zaterdagmorgen werd, zooals reeds vermeld, begonnen met de voordracht van Ir. A. J. der Weduwen, technoloog bU het staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen aan de Hembrug, over IndividueeLe beschermingsmiddelen (gasmaskers, gaskleeding en nevel filters). Spr, begint met een onderscheid te ma ken tusschen de gasmaskers, die voor de oorlogsbescherming dienen en tusschen maskers voor beveiliging in de industrie In de industrie worden andere eischen aan de maskers gesteld, omdat daar met veel hoogere concentratie der gassen rekening moet worden gehouden. Vervolgens gaat spr. de ontwikkeling der gasmaskers na. Oorspronkelijk werden chemicaliën gebruikt, die de diverse gassen chemisch moesten binden. De eerste vormen gaven alleen bescherming van neus en mond. Toen het phosgeen kwam, werden nieuwe chemicaliën noodig, waarvoor eerst verwisselbare busjes gebruikt werden. Tegen het eind van den wereldoorlog werd gevonden, dat beenderkool zonder chemi caliën gebruikt; kon worden (in het zgn. Engelsche masker van 1919). Naast de kool werden ter meerdere veiligheid nog kleine hoeveelheden chemicaliën toegevoegd; na de invoering van de vulling met noriet was dit geheel overbodig geworden, omdat no riet alkalihoudend is en dus de zgn. zure gassen toch goed kan binden. Nieuwe moeilijkheden waren ontstaan doordat voor de nevels een speciale afweer gezocht moest worden. Spr. verklaart waarom de kleinere Brownsche beweging der neveldeeitjes een andere behandeling dan van de gewone gassen noodig maakt. Diverse goede nevelfilters werden getoond, bestaande uit b.v. met hars geïmpregneer de watten, waaraan de deeltjes mechanisch worden vastgehouden en papierfilters met groot oppervlak in verschillende lagen. Spr, behandelt dan het te verwachten gasmaskerbesluit, waarbij de normen, waaraan ter verkoop aangeboden maskers zullen moeten voldoen, worden vastgesteld, en wijst er met nadruk op, dat men zich moet hqeden tegen verschillende nu nog voor de inwerking treding van dit besluit, op de markt gebrachte, onvolwaardige maskers. In het tweede deel van zijn voordracht, behandelde spr. de gaskleeding. Volgens spr. is op het oogenblik nog geen gasklee ding bekend, welke voldoet aan de eischen, die men graag aan gaskleeding zou willen stellen. Wel bestaat kleeding of zou in kor ten tijd kleeding te maken zijn, die ge durende niet al te langen tijd een goede bescherming zou geven, Spr. bespreekt en laat zien. enkele soorten gaskleeding, die in het laboratorium gemaakt zijn. Aller eerst de kleeding, waarbij glycerine ge bruikt is. Groote moeilijkheden levert hier de vraag hoe, deze stof houdbaar op klee ding aan te brengen. Alle gummibescher- mlngsstukken zijn onbruikbaar, omdat ze wel eenige uren bescherming geven, maar desinfectie onmogelijk is, daar 't mosterd gas er in oplost. Ook een andere gasklee ding werd getoond, die echter eveneens moeilijkheden met de desinfectie oplevert. Ook een kleeding met twee lagen stof en een dunne metaallaag er tusschen werd besproken. De bekende goede kleeding is onbruikbaar op groote schaal wegens de er aan verbon den te hooge kosten. Als op dit moment plotseling gaskleeding gemaakt zou moeten worden, zou dit ook goedkoop wel mogelijk zijn, hoewel men liever nog betere kleeding zou hebben. Eenvoudig zou b.v. bescher ming met gewoon oliegoed zijn uit te voe ren. Spr. verwacht echter naar aanleiding van de reeds gevonden zaken, binnen zeer korten tijd een goede goedkoope gasklee ding te zien komen. Vervolgens hield dezelfde spreker een voordracht over Industrieel-chemische voorbereiding. verdedigings- Als men bedenkt dat het verbruik aan materiaal in den oorlog in Duitschland per maand anderhalf maal zoo groot was als de voorraden, welke bij de mobilisatie aan wezig waren, dan is het duidelijk, dat het reeds in vredestijd noodig zal zijn maat regelen te treffen om de productie gelijken tred met het verbruik te laten houden. Treft men wel menschen, die in ons land weinig heil van een dergelijke voorberei ding verwachten, en de voorkeur aan een vergrooting van de uitrusting geven, dan spelen deze overwegingen bij den aanmaak van gassen geen rol. Men zal toch nimmer reeds in vredestijd overgaan tot het aan maken ervan. Ons land heeft een vrij be hoorlijke chemische industrie en staat er wat betreft de kleine landen allerminst slecht voor. Toch moet men de mogelijk heden van deze industrie niet overschatten. Het feit. dat alle gassen chloor bevatten en daarnaast het ontsmettingsmiddel van mosterdgas uit chloorkalk bestaat is voor ons land een moeilijk te overwinnen tegen slag. De (foor de legerleiding geschatte hoe veelheden chloorkalk, die noodig zullen zijn, komen practisch overeen met de ma ximum chloorkalkproductie. Mocht het dus blijken, dat deze hoeveelheden werkelijk noodig zijn, dan moeten wij het uit ons hoofd zetten, dat ooit een druppel gas ge maakt zal kunnen worden. Het feit verder, dat eenige van onze groote industriën aan de peripheric liggen, is van grooten invloed op de mogelijkheden onzer industrie. De conclusies. Tot besluit van dit Sympisium werden de volgende conclusies opgesteld, ln hoofd zaak gebaseerd op overwegingen van che- mischen en chemisch-technischen aard. Organisatorische vraagstukken zijn daarbij op den achtergrond gehouden. Uit de diverse besprekingen over de diverse aanvalsvormen met, en de tactische toepassing van chemische en andere strijd middelen, waaraan ln geval van lucht- en andere aanvallen de burgerbevolking zal kunnen worden blootgesteld ts te besluiten: 1. a. de beveiliging tegen aanvallen met strijdgassen is met grooter kans op succes door te voeren dan de beveiliging tegen aanvallen met brand- en brisantbommen: de beveiliging tegen deze laatste is zelfs practisch onmogelijk te achten, b. In tegenstelling tot de uitwerking van brisantbommen léldt de toepassing van brandbommen overwegend tot vernietiging van materieele zaken. Gasaanvallen, welke daarentegen slechts het individu zullen treffen zijn in hun gevolgen meer te vree zen, indien de bevolking niet of onvol doende beschermd is. c. De meening, dat bij aanvallen op de burgerbevolking gasaanvallen minder be langrijk zullen zijn dan brisant- en brand bommen aanvallen, geldt alleen dan wan neer geen goede beschermingsmaatregelen zijn getroffen. Ook bij gecombineerde aan vallen, waarvan de gevolgen moeilijk zijn te overzien, zal een goede gasbevelliglng het aantal slachtoffers kunnen beperken, 2. Terwijl de indlvidueele bescherming tegen inademingsgiften voor hen, die een gasmasker bezitten, afdoende mogelijk schijnt te zijn, is het probeem van de gas- beschermende kleeding tegen blaartrekken de gassen nog niet definitief opgelost: hier ligt voor den chemicus nog een belangrijke taak. 3. Iedere luchtbeschermingsdienst dient over een chemicus te beschikken, die in staat is met eenvoudige middelen de meest gebruikelijke strijdgassen te onderkennen in grond- of luchtmonsters. Onderzoekingen, welke uitgaan boven het eenvoudige aantoonen van bekende strijd gassen, behooren niet door afzonderlijke instanties te worden verricht doch centraal te geschieden. 4. Speciaal de ontsmetting vereischt che mische kennis en voorbereiding. Men trachte met zoo weinig mogelijk chemica liën, welke gemakkelijk zijn te verkrijgen, te volstaan. Chemische adviezen zullen bij den ontsmettlngsdienst onontbeerlijk zijn, terwijl verzorging met de daarbij noodige chemicaliën verzekert dient te zijn. Zoo wel voor reeds gefabriceerde als voor nog niet in ons land gefabriceerde producten ligt hier een taak voor den chemicus. 5. Ook met den medicus is samenwerking noodzakelijk. Onder meer betreft dit ook de beveiliging van den behandelenden ge neesheer zelve. 6. Ten einde de chemici ln staat te stel len aan de onder 25 genoemde werk zaamheden met vrucht deel te nemen, is het wenschelijk, dat deskundige voorlich ting b.v. door middel van cursussen kan worden verkregen. Het ware gewenscht, dat aan Universi teiten dergelijke cursussen voor jongere chemici werden gegeven. Voor het organiseeren en coördineeren van de medewerking van chemici bij de vraagstukken inzake chemie en luchtbe scherming is het gewenscht, dat door de Ned. Chemische Vereenlging een perma nente commissie wordt Ingesteld die onder meer tot taak heeft het contact met andere algemeene instanties op dit gebied te onderhouden. Met een woord van dank aan allen, die tot het slagen van het Symposium hebben bijgedragen, sloot de voorzitter daarna de bijeenkomst. berlain, Eden, sir John Simon, sir Samuel Hoare en Inskip. Het Amerlkaansche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft den ambassadeur der Vereenigde Staten te Madrid en den consul te Barcelona telegrafisch medege deeld, dat zij hun post kunnen verlaten, indien zij zulks gewenscht achten. Ten aanzien van dit besluit heeft de onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Moore, verklaard, dat politieke overwegingen hierop van geen invloed zijn geweest. Een oorlogsschip is ter beschik king van den Amerlkaanschen consul te Barcelona gesteld voor de evacuatie van het personeel van het consultaat en Arae- rikaansche vluchtelingen. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Op de afdeelingen van het eebruiksvee waren vooral ln het Noorden des lands n I. te Leeuwarden en Zwolle de aan voeren weer aanzienlijk korter. Woensdag te Den Bosch en Vrifdag hier ter Dlaatse waren de aanvoeren echter nog tamelijk flink Voor het late naiaar wa; er nog een be vredigenden handel Er bleef weinig of niets onverkocht. De grootste stimu'ans komt momenteel van de vlottere stemming od de slachtveemarkt waar de aanvoeren od het oogenblik vrij beperkt zijn. Bovendien wordt er er nog wat voor export aangekocht. Vooral magere „doodskoelen" worden op het oogenblik voor enkele vleeschwaren- industrieën gekocht. Ook werden Vrijdag hier od de Leidsche markt een aantal beesten voor dit doel gekocht. Ook wordt voor levende export naar Zwitserland ge kocht. waar nu ook levende varkens van hier naar toe gaan. We concludeeren dat in den loop dezer week de rundveeprlizen in het algemeen dan ook weer eenlzszins zlin gestegen. In vette kalveren een onveranderd Hau wen handel en niet geheel Drlishoudend. Nuchtere kalveren gingen weer vlot en Drlishoudend van de hand. Ook in het wol vee was een bevredigenden handel en kochten de exporteurs Vrtidag od de Leid sche markt veel beste lammeren zoowel voor Frankrijk als voor België. Oude scha pen gingen niet zoo vlot. maar toch niet goedkooper. De vette varkensmarkt sloot deze week heel kalm. Toch verwachten we voor de volgende week een vastere tendenz. Binnen 8 meter van straathoeken is stil staan met auto's en andere voertuigen te- A genwoordig verboden! QnM

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13