Ita Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 November 1936 Zesde Blad No. 23515 Losse nummers van ons Blad DIT DE RIJNSTREEK aarlanderveen. alphen. alkemade. bodegraven. hazerswoude. leiderdorp. leimuiden. ter aar. zwammerdam. Ter gelegenheid van de as. feestelijk- vsn het vorstelijk huwelijk heeft zich J, initiatief van den burgemeester de lirolgende commissie gevormd: G. v. d. ken, A. Berger, M. Bogaard, C. Bijl, Th. lm' P, Honout. M. Hoogeveen, J. P, J. ^straten, C. Schelllngerhout, P. Ver link. D. Verhagen, D. Zwaneveld, A. Wal- aveii, M. Broekhuizen, P. Kempen. Lustrum „De Volharding". Ter gelegenheid van het 10-j. bestaan in de ver. tot voorziening in de onkosten oor ziekenhuisverpleging „De Volharding" i op de bovenzaal van Hotel „De Vergulde ragen", den leden een feestavond aange ven, welke op Zaterdag 5 Dec. herhaald il worden, daar de stampvolle zaal nog ïchts een klein gedeelte van de leden om- itte. Nadat de voorzitter van het feest- Bilté de heer A. Groeneveld in korte trek- tn, de roemvolle geschiedenis en ontwlk- iling van „De Volharding" had geschetst, teft de Leidsche humorist Spaanderman aanwezigen op een vroolijk repertoire jgast. Zijn optreden werd een daverend icces. Ook het Alphensche duo van Mild, Kit met vTOollJke muziek tot het welsla- m van dezen avond meegewerkt. In de wze werd men -op tractatles onthaald. rgrooting Water- en Lichtbedrijven 1937. Deze begrootingder Gasfabriek sluit van •n gewonen dienst betreft op een bedrag a f. 157401.72 (V. J. f. 157.600.17). Het be ug der gasopbrengst ls geschat op 120.192.50 (v. j. f. 119.216.25). De extra en wone winstultkeering aan de gemeente is «schat op f. 15.700 (v. J. f. 12.000). De ka- taaldienst sluit op f. 131.549.14. Voor ver- ulering aan fabrieksgebouwen en kan- orgebouw, vernieuwing stokerijvloer en raw van opzichterswoning is in totaal ge laat f. 27.000. Het bedrag der afschrijvin- n heeft men verlaagd. De gewone dienst van het Electricitelts- orijf sluit op een bedrag van f. 199.870.59 J. f. 202.921.21). De opbrengst van het roomverbruik is vrijwel gelijk, doch de eterhuren zijn in verband met de voor stelde verlaging van 20°/» belangrijk min- r. Als opbrengst ls geraamd f. 16160 (v. j. 14.600). De extra en gewone winstuitkee- ne aan de gemeente ls aangegeven op een drag ad f. 67.300 (v. j. f. 67.500), De kapi- sldlenst sluit aan ontvangsten en ultga- r op f. 234.271.24. Voor uitbreiding ls ge- ad f. 10.100 (v. j. f. 21.700). Ook hier ls t afschrijvingspercentage verlaagd. De opbrengst van het water is geschat op 68.783 (v. j. f. 70974.87). Deze verlaging ndt verband met de voorgestelde tarlefs- rlaging, die f. 2800 zal uit maken. Ook de ist meterhuur is lager geraamd n.l. een drag van f. 4560 t.o. f5400 het vorig Jaar Iks in evrband met de voorgestelde ver ing ad 20°/». De extra en gewone wlnst- [keering aan de gemeente ls geschat op 16.600 tv. j. f. 22.500). Deze hoogere ult- Itring houdt eveneens verband met het Indcr bedrag voor afschrijvingen benoo- jc! ingevolge een lager afschrijvingsper- ntage. De kapitaaldienst geeft als eind- Ifersaan f. 94168.32 (1936 f. 74.897.581. De- vermeerdering moet wordt gezocht in t feit dat o.m. voor ultbreidingskosten is genomen f. 23.450, tegen f7350 in 1936. hoofdzaak ligt dit verschil in den aan- van hoofdleidingen in diverse straten, nevens een zinker door den Rijn en aan- laffing machines en toestellen en uit- eiding reinwaterkelder waarmede f20.000 gemoeid. -De afd. Alphen van de Chr. Hist, jon- tengroep gaf in het vereeniglngsgebouw llanastraat een propaganda-avond, ge ïnd met gemeenschappelijk gezang en irlftlezlng. Na gebed door den voorzitter D heer A Kroon, heette deze den spreker n heer Valkenburg welkom. Na het zin- n van twee coupletten van het Wilhel- us sprak de heer J. Valkenburg Jr. van inaart. over: „Ondergang of opgang", ir. becritiseerde diverse brochure's der SB. en stelde daartegenover het Chr. st. beginsel. Na een opwekkend woord ln rband met de as. verkiezingen, volgden ng, muziek en declamatie. - Ten bate van de Geref. Kerk Alphen erd een extra collecte gehouden, waarvan opbrengst bedraagt f. 295. - De Chr, Boeren- en Tuindersvereeni- og „Eendracht maakt macht" vergaderde de Landbouwschool. De leïaing berustte I den voorzitter den heer J. de Jong. Ha opening trad als spr. op de rijkszui- dtonsulent ir. P. Verhoeven, met als iderwerp: „Wat kunnen wij doen voor de ^betering van onze veestapel". Spr. wees i dit verband op het groote belang en nut ui de fok- en contróle-vereeniging. maar itt minder stelde hij het belang in het at van de technische zijde der t.b.c. be- flldlng. "a behandeling volgde een leerzame be- usong. De belangstelling voor deze ver- "■Png blijft steeds toenemen. De verga ring werd bezocht door ruim 50 leden. De «'ting werd verricht door den heer J. H. «'graver. -Tot notabel der Ned. Herv. Kerk werd tl de aftr- notabel de heer M. v. d. f*® die 192 st. verwierf; de tegencandi- aat de heer E. de Goede zag 81 st. op zich gebracht. o Comité Nationaal Huldeblijk. Het Comité inzake de aanbieding van het «lonaal Huldeblijk is hier samengesteld '0l8': voorz. mr. J. W. Peek, Burge- fj~r: leden de heeren P. de Jong Cz. en i. de Koning, wethouders en de heer W. s5 "arteveld, gemeente-secretaris. »»I?^eiloemde treedt op als secretaris- 'nningmeester. o GEMEENTERAAD. '"JiVytie inzake de waterleidingconcessie ■"Handeling der Gcmeentebegrooting. Raad vergaderde. De heer Burggraaf tehanHSiflls zie'ct-e afwezig. Daar men de WL H der begrooting verwachtte, M uien met verbazing, dat de water leidingconcessie aan de orde was. Nog groo- ter werd die verbazing toen het rapport der indertijd ln geheime zitting ingestelde commissie werd voorgelezen. Deze commis sie bestond uit een vertegenwoordiger van elke fractie, n.l. de heeren F. Noordhoek, A. R. v. d. Heijden, M. Lugtenburg, J. de Mars en Ph. Jongeneel. De meerderheid der commissie, uitgezonderd de heer Noordhoek, rapporteerde, dat zij zich de medewerking van verschillende adviseurs had verzekerd, nl, van Ir. Droogendijk voor technische aangelegenheden en van mr. Spreij te Leiden, mr. Fruln te Rotterdam en mr. Blaupot ten Cate te Katwijk De rapporten van deze heeren waren blijkbaar reeds ln comité besproken, zoodat slechts werd herinnerd aan 't advies van ir. Droo gendijk en mr. Blaupot ten Cate. welk ad vies de commissie na rijp beraad tot het hare maakte. Volgens dit advies bestond de mogelijkheid de concessie in te trekken. Geen overname dus of voortzetting van de concessie, maar Intrekking en wel op grond van het feit, dat 29 jaar geleden door de concessionarissen, de heeren Visser en Smit, verzuimd was de toestemming van den Raad te vragen tegen de Inbrenging van de concessie in de N. V. Bodegraafsche Waterleiding. De beide eerstgenoemde ad vocaten achtten deze fout weggenomen door het feit, dat de gemeente steeds met de N V. onderhandeld en gecorrespondeerd heeft, maar de commissie sluit zich aan bij mr. Ten Cate, die daarover ook weer het advies van twee andere rechtsgeleerden heeft Ingewonnen. n.]„ dat de Intrekking op dezen grond mogelijk ls Daarom werd voorgesteld, gemotiveerd door het vooraf gaande, om le. te besluiten tot intrekking der concessie; 2e. direct na goedkeuring der begrooting over te gaan tot voorlooplg in-bezit-nemen van de bezittingen der N.V. met de bedoeling voorlooplg de watervoor ziening zelf te verzorgen; 3e. niet over te gaan tot naasting en zich bereid te ver klaren de installatie en de buizen over te nemen tegen nader overeen te komen be drag. Het minderheidsrapport van den heer Noordhoek, concludeerde op grond van 29- jarige erkenning der N. V. niet tot intrek king over te gaan, doch te onderhandelen over een nieuwe concessie. De heer De Mars zette uiteen het stand punt der commissie, die voor nadere toe lichtingen een geheime vergadering vroeg. De commissie achtte dit moment voor In- trekking het Juiste; 29 jaar geleden was het onbillijk geweest, omdat dan het aandee lenkapitaal vernietigd zou worden. Toen de winsten begonnen te vloeien zou het za kelijk het meest Juiste moment zijn ge weest. Maar dat was een gemeenteraad on waardig, terwijl, nu de concessie den vollen tijdsduur geloODen had en overname an ders niet mogelijk werd geacht, het juiste moment was aangebroken. De voorzitter gaf een uitvoerige toelich ting, waarin hij mededeelde, dat de Raad de tusschen B. en W. en de consesslonaris- sen gevoerde onderhandelingen niet vol doende achtte en zélf een commissie in stelde. Spr. meende, dat de waterleiding 29 jaar lang goed en goedkoop water had geleverd, en nu als goed koopman trachtte haar zaak aan de hoogste waarde te bren gen. Een der wethouders meende echter, dat de zaak te hoog was opgeschroefd, ter wijl de tweede tot voor kort nog commis saris der waterleiding was geweest. Het advies der commissie wees spr. als Immo reel af. Art. 33 van de concessie, waarop de commissie zich beroept, voorziet in de gevallen, waarbij de waterlevering gestag neerd zou kunnen worden en slaat niet op een geval als dit. Trouwens, B, en W. heb ben nooit overwogen daar om intrekking te vragen en steeds onderhandeld. Echter ls ti; gemeente niet gebonden aan de boe king en winstberekening der N.V.. tot wel ker overname van de concessie de Raad niet heeft meegewerkt. Deze inbreng toch beïnvloedt de winstberekening sterk, om dat geen rente van kapitaal wordt gere kend Dat maakt bij een jaar-ontvangst van f. 28.000 een winstverschil van f 10.000 voor de heeren Visser en Smit, tegen f. 20.000 voor de N. V. en als gevolg van overnamesom van resp. f. 200.000 en f. 400.000. Met het verloop, zooals het bij de oorspronkelijke concessie geweest zou zijn, heeft de gemeente alleen te rekenen. Echter ontraadde spr., nu het voorstel der commissie te aanvaarden en eerst te onderhandelen of minnelijke schikking mo gelijk is. Mislukt dat. dan blijft nog over: a. verlenging, b. overname tegen 20-maal de netto-winst: c. het voorstel der commis sie. Verschillende leden voerden het woord, die met uitzondering van den heer Noord hoek, concludeerden, dat de intrekking niet immoreel ls. Men is van meening dat het feit, dat de gemeente gebonden is aan een concessie, die haar totaal geen rechten geeft en de overname mogelijk maakt, dit besluit rechtvaardigt. De heer De Mars vond de concessie, zoo niet immoreel, dan toch veel te sterk, Hij achtte zich niet ge rechtigd. bij het aangaan van een overeen komst, de menschen in totaal afhankelijke positie te stellen en hen ten eeuwigen dage daaraan te binden, zooals hier geschiedde. Als de N. V. op een bepaald moment, wan neer er groote uitgaven komen, vrijwillig ontbindt, staat de gemeente voor een groot nadeel. Er ls een mogelijkheid om aan een veel te dure overname te ontkomen; dus moet die benut worden. De heer v. d. Heij den concludeerde, dat de zakelijke stelling van mr. Blaupot ten Cate niet is aange vochten. De voorz. erkende, dat er eenlg recht tot intrekking is, hoewel moreel niet, terwijl het artikel daarop niet doelt. Men weet ook niet wat de rechter doen zal. De heer Jongeneel wees erop, dat de voorz, toch ook gebruik maakt van de geboden gelegenheid. Hij immers rekent er ook danig mee, dat geen toestemming volgens art. 22 ln 1907 is gevraagd. De voorz. er kende, dat zonder dit verzuim overname alleen tegen 20-maal de netto-winst moge lijk was, wat veel te duur zou zijn. De heeren De Mars en Lugtenburg be twijfelen of de concessie in 1906 wel zoo vrijwillig is gegeven; anders was de Raad niet capabel of waren de leden aandeel houders. Zoo bindt men zich nietl De ge meente had de sterke partij moeten zijn en is nu de zwakke. De Raad ging daarop ln comité, ter ver dere bespreking. Deze duurde bijna 2 uur. Na heropening stelde weth. v. d. Poll een motie voor, waarbij uitgesproken wordt, dat de Raad de beslissing aanhoudt tot 7 Dec. om den leden gelegenheid te geven de rap porten te bestudeeren. Dat was wél noo- dlg, omdat dat van de commissie pas Dins dag was binnengekomen en de toelichting van den voorzitter eerst tijdens de verga dering werd rondgedeeld. Dit voorstel werd met alg. st. aangenomen. Daarna werd overgegaan tot de behan deling der gemeentebegrooting. Verschillende leden brachten B. en W. en den ambtenaren hulde voor de opstel ling en de toelichting. De heer v. d. Marei besprak de penible positie van den landbouw, die het offerlam dreigt te worden van de nationale gezind heid, omdat de prijzen der producten niet stijgen mogen en de ln te koopen goederen veel duurder zijn. Hij wil den post werk verschaffing wat verhoogen, om de Zuid zijde te kunnen verbeteren. De heer Noord hoek had graag de belasting verlaagd en bestreed het indienen van een salarisver- hooging. De heer Lugtenburg vroeg naar de loonen der werkverschaffing bij den aanleg van den nieuwen Rijksweg. De heer v. d. Heijden vroeg doorverbin ding der telefoon, verbetering van 't gladde wegdek in Buitenkerk en Meije. De voorz. zeide, dat de gemeente geen cent Rijkssub sidie ontvangt voor de werkloozen, Er is een goed perspectief, dat alle werkloozen, die werken willen en kunnen, tewerk ge steld zullen worden aan den nieuwen Rijksweg. De Zuidzijde te verbeteren is te duur; een zwembad wordt voorbereid door een commissie uit particulieren; de belas ting kon niet omlaag door de tegenvallers ln de inkomsten. Aan doorverbinding wordt in samenwerking met belanghebbende par ticulieren gewerkt. De vergadering werd hierop geschorst. Na de heropening zeide de heer Beüen dat de gemeentewoningen weer beter be woond zijn. De prijzen zijn nu goed, de huizen volkomen opgeknapt. De heer v. d. Marei sprak nog eens over de landbouw- toestanden, opdat de burgemeester daar elders (ln de Kamer) winst mee zou kun nen doen. De voorzitter vond de toestand van den landbouw niet zoo slecht als wel gezegd wordt, de kaasprijzen zijn vrij goed. Uit voerig kwam meermalen een kwestie met de oudercommissie ter sprake over het niet beschikbaar stellen van stoelen op de ouderavonden. De heer Lugtenburg zeide, dat de houding van B. en W. dictatuur was. De voorz. wees er op, dat de inspecteur deze zaak onderzocht heeft; deze conclu deerde dat het volkomen in orde was. De heer Lugtenburg stelde tenslotte een motie voor, waarin de Raad de houding van B. en W. afkeurt en deze motie ter kennis té brengen van Minister van Onderwijs. De heer L. lichtte nog toe. dat een Ka merlid den Minister de zaak voorgelegd heeft. Deze verklaarde aan Bodegraven te zullen berichten dat voor een ouderavond stoelen moeten beschikbaar gesteld. De voorz. zeide, dat natuurlijk stoelen beschikbaar zijn, maar men moet ze aan vragen en niet zelf bestellen en de rek. naar de gemeente zenden, plus een voor koffie, suiker en room. Na uitvoerige discussie werd de motie verworpen met 83 stemmen. Tegen de heeren Lugtenburg, Beijen en Jongeneel, De salarissen van het secretarie-perso neel, het personeel van het G.E.B.. de werkliden en van het slachthuispersoneel werden alle verhoogd, Besloten werd te Nieuwerbrug een vuil- ni^jphaaldienst te Stichten en de subsidies der bewaarscholen terug te brengen van f. 10 tot f, 8 per leerling. De heer Jongeneel stelde voor, in ver band met de gunstige perspectieven de post wérkloozensteun te verlagen van f. 26.000 tot f. 20.000. Dit voorstel werd z. h. s. aan genomen en als gevolg daarvan worden bij de inkomsten de opcenten op de personeele belasting verlaagd van 175 tot 150. Een voorstel tot conversie van een 4'/» pet. leening van f. 11.600 tegen een 4 pet. werd aangehouden, omdat meerdere leden een nog lageren renetvoet verwachten, te meer daar Bodegraven een zeer solide be legging is Daarna werd de begrootmg vastgesteld en de vergadering gesloten. o Burgerlijke Stand. GeborenFrans, z. van N van den Bosch en L. B. Dorsman Petronella Jacoba, d. van G. van Gent en P. J. Bazel. Ondertrouwd: M. Slappendel 33 j. en D. J. Kooiman 30 j. Overleden: H. Dekker, echtgenoote van P. Timmerman. 57 j. o Bijeenkomst Chr. Besturenbond. Genoemde Besturenbond hield een pro- pagandavergadering in „Irene". De voorz. de heer Jac. de Jong. liet zingen Ps 103 vrs. 5. waarna hij voorging ln gebed. Spre kers waren de heeren E. Bod over De Nood van dezen tijd" en J. H. Wernsen over ,.De eisch van ons beginsel"' Waar wij over beide onderwerpen reeds meermalen verslag gaven, kunnen wij met de vermelding volstaan. De sprekers wer den met groote aandacht beluisterd. Ds. Dijk sprak een slotwoord en eindigde met dankgebed GEMEENTERAAD. Kinderfeesten op 7 Januari - De Gemeentebegrooting aangenomen. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Na opening wer den de notulen onveranderd goedgekeurd De voorzitter doet daarna mededeeling van verschillende ingekomen stukken. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad de vergoeding voor de inning der heffingen ingevolge de Warenwet te bepa len op 5°/o van het te innen bedrag. Van Ged. Staten is een schrijven ont vangen, waarbij de gemeenterekening over het dienstjaar 1934 goedgekeurd wordt. De voorz. deelt mede, dat van het Oranjeco mité een schrijven is ingekomen waarin medegedeeld wordt dat het Comité van plan is op 7 Januari 1937 ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bernhard een kinder feest te organiseeren. De commissie vraagt aan den Raad een subsidie van f. 80. Goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad de verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van den veldwachter met enkele bepalingen aan te vullen zulks in verband met het capitulantenstelsel. Op voorstel v. B. en W. wordt met alg. st. besloten tot beschikbaar stelling van gelden voor de verbetering van enkele waterclosets in de R.-K. school. In verband met het onderzoek van de ontwerp-rekening der gemeente dienst 1935 besluit de Raad op verzoek van Ged. Sta ten de begrooting dienst 1936 met enkele posten aan te vullen. Op voorstel van B. en W. wordt vastgesteld een besluit tot wijzi ging van de begrooting dienst 1936. Aan de orde komt dan de behandeling van het rapport der commissie belast met het on derzoek van de gemeentebegrooting dienst 1937. De commissie stelt voor om aan den Rijksveldwachter een gratificatie van f. 40 per jaar toe te kennen. Bij de post, kosten van bruggen en overzetveren, acht de commissie 't niet meer dan billijk dat aan den brugwachter te Bilderdam met ingang van 1 Jan. 1937 een vaste aanstelling wordt uitgereikt. Voorts acht de commissie het niet meer dan billijk dat de belooning van den brugwachter te Bilderdam wordt be paald op hetzelfde bedrag als van den brugwachter te Leimuiden. B. en W. stel len echter voor de gratificatie voor den Rijksveldwachter te bepalen op f. 25 per jaar. Het voorstel van de Commissie wordt met 4 tegen drie st. aangenomen. B. en W. kunnen zich met het voorstel der commis sie om aan den brugwachter te Bilderdam met ingang van 1 Jan. 1937 een vaste aan stelling te verleenen, vereenigen. De Raad besluit met alg. st. een vaste aanstelling te verleenen. met ingang van 1 Jan. 1937. B. en W. zijn wat de belooning van den brug wachter betreft de meening toegedaan, dat de brugwachter te Leimuiden een hoogere belooning moet hebben dan te Bilderdam. B. en W. stellen voor de belooning van den brugwachter te Bilderdam van f. 21.50 te brengen op f. 22 50 per week. De heer Riet dijk kan zich met dit voorstel niet veree nigen. Men moet er rekening mee houden dat de brugwachter te Bilderdam dag en nacht in dienst is. Het werk van dezen brugwachter is veel zwaarder dan dat van de andere brugwachters. Na eenige discus sie besluit de Raad met 4 tegen 3 st. de wedde van den brugwachter te Bilderdam te bepalen op f. 25 per week. De begrooting wordt daarna met alg. st. vastgesteld. Gewone dienst, inkomsten f. 76810.69. Uitgaven idem. Kapitaaldienst inkomsten f.2514. Uitgaven f.4394. Nadee- lig slot f. 1800. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad een verordening vast te stellen op de hef fing van schoolgeld voor het gewoon L. O. aan de bijzondere scholen. Als tarief waar naar het schoolgeld zaT worden berekend, wordt genomen de gemengde hoofdsom der gemeentefonds- en vermogensbelasting. Dc Raad besluit op voorstel van B. en W. de woning te Bilderdam met ingang van 1 Jan, 1937 te verhuren voor den tijd van drie jaren aan den heer A. du Pau voor f. 3.50 per week. De Raad besluit de ver goeding voor de bijz. school met den Bijbel vast te stellen op f. 876.06. Het schoolbe stuur heeft, reeds een voorschot genoten van f- 624.20. De vergoeding voor de R.-K. school werd vastgesteld op f. 1827 48. Aan voorschot is reeds genoten f. 1624. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad de gemeentelijke rietlanden voor den tijd van twee jaren te verpachten aan den' lieer A. van Poelgeest voor f. 1400 per jaar. Onder de bepaling, dat de heer van Poel- "eest op de rietlanden zal laten verwerken een bedrag van f. 400 vermeerderd met het bedrag dat hij eventueel aan Rijkssteun op -t rietgewas zal ontvangen. De verplichting tot het aanvragen van dezen steun wordt door den Raad als voor waarde gesteld. Hierna volgde sluiting. o GEMEENTERAAD. Jaarwedden ambtenaren ter secretarie Subsidie bewaarscholen Begrooting 1937 Woonwagenstandplaats Wachttijd werkloozen. De raad dezer gemeente kwam bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Hoogenboom. Na opening en voorlezing der notulen kwamen enkele ingekomen stukken in be handeling, o.a. een adres van een commis sie. die het kinderfeest bij gelegenheid van de verloving van Prins Juliana heeft geor ganiseerd. Verzocht werd om een bijdrage van f. 68. Aangenomen met 92 stemmen. Tegen de heeren P. Hoogervorst en J. A. Verboom. Na afdoening van enkele belastingrecla mes kwam de gemeentebegrooting in be handeling Het voorstel m. b. t. de jaar- wedderegelingen van de ambtenaren ter secretarie werd met alg. st. in dien zin vastgesteld, dat de jaarwedde van den eersten ambtenaar wordt vastgesteld van f 1025 tot f 1425 en van den 2en ambte naar van f. 900 tot f. 1300. terwijl voor diploma toelage maximaal f. 50 werd be schikbaar gesteld. Een voorstel van B. en W. om het bedie nen van de gemeentebrug aan Papenveer voortaan aan één persoon op te dragen voor een bedrag van f. 225 vond bij den raad geen instemming ei\ werd met 9—2 stemmen (die der wethouders) verworpen. Naar aanleiding van een adres van het bestuur van de R.K. bewaarschool te Aar landerveen om subsidie voor de in Kor- teraar woonachtige kinderen, die de school bezoeken, stelden B. en W. voor hierop gunstig te beschikken. Na eenige discussie werd besloten het adres niet in te willigen, doch voor alle kinderen, die een in de gemeente geves tigde bewaarschool bezoeken, ongeacht de woongemeente een subsidie van f. 4 per kind te verleenen. In verband met de sterk toegenomen werkzaamheden van den gemeente-opzich ter wilden B. en W. diens jaarwedde ver hoogen van f. 290 op f. 500. De heer Kroon achtte een maximum- jaarwedde van f.400 voldoende. Na eenige bespreking werd het voorstel Kroon aan genomen. Voor het aanstellen van een controleur voor de steunverieeening aan werkloozen, in samenwerking met de gemeenten Nieuw koop en Zevenhoven, werd bij wijze van voorloopige raming een bedrag van f. 250 op de begrooting uitgetrokken. Hierna volgde algemeene behandeling van de begrooting Nadat enkelp posten nader waren toege licht. werd de begrooting aangenomen. De lieer Hoogervorst stemde tegen. Ook de begrooting voor het Electr. be drijf werd goedgekeurd. Na eenige besprekingen werd besloten een stukje grond aan te koopen van den heer Machielse. Deze grond is bestemd voor woonwagenkamp. De schoolgeldverordening wijzigde d» raad in dezen zin, dat o.m. een reductie bepaling werd opgenomen, n.l. 10 pet. bij 2 kinderen. 20 pet. voor 3 kinderen, 30 pet. voor 4, 40 pet voor 5, terwijl voor kinderen boven het vijfde geen schoolgeld verschul digd is. Na het besluit tot aangaan van een geldleening van f. 11.050 en tot het aan gaan van een rekening-courant-overeen komst van f. 25.000 voor 1937 kwam nog ter tafel een wijziging van de wachtregeling voor werkloozen, teneinde te verkrijgen, dat de wachttijd voor grootere gezinnen bekort wordt. Uit de besprekingen bleek, dat het vaststellen van een algemeene regeling practische moeilijkheden oplevert. Na eenige discussie werd besloten deze kwestie ter afdoening in handen van B. en W te stellen. Bij de rondvraag stelde de heer Verboom voor de vergaderingen met gebed te sluiten, hierin gesteund door den heer van Apel doorn. Weth. van Vliet zette uitvoerig zijn zienswijze uiteen, waarna de raad het voor stel verwierp met 92 stemmen. Een opmerking van den heer P. Hooger vorst over het onregelmatig branden der straatverlichting, werd gevolgd door een verzoek van den heer van Apeldoorn tot het beschikbaar stellen van een ruimeren tijd voor het uitbetalen der arbeiders, werkzaam in de werkverschaffing. Toegezegd werd, dat met beide opmer kingen zooveel mogelijk rekening zal wor den gehouden. Hierna sluiting. o GEMEENTERAAD. Een korte agenda. De Raad vergaderde Benoeming onderwijzeres aan de O. L. school (hoofd de heer L. van Bommel). Hiervoor was de volgende voordracht opge maakt: 1. mej. E. Hausel, onderwijzeres te Lekkerker; 2. mej, M. C. W. Baay, onder wijzeres te Opijnen (Geld.); 3. mej. E. Stoel, wachtgeldster te Dordrecht. De voorz. deelt mede, dat deze voordracht door B. en' W. is opgemaakt ln volkomen overeenstemming met het advies van den inspecteur van het L, O. en van het hoofd (Ier school. Voor benoeming werd aan no. 1 de voorkeur gegeven. Met alg. st. werd no. 1 benoemd. De voorz, zeide, dat getracht zal worden de benoemde zoo spoedig mogelijk in func tie te doen treden. Wijziging begrooting dienst 1936. In verband met een missive van Ged. Staten merkte de heer Linschoten op dat Ged. Staten de eindcijfers van de gemeente rekening 1935 reeds weten terwijl deze rekening nog niet eens door den Raad voorlooplg ls vastgesteld. Spr. vindt dit een tekort doen aan de bevoegdheid van den Raad ls en niet overeenkomstig de wet, die zegt dat na de vaststelling door den Raad de rekening aan Ged. Staten moet worden toegezonden. De voorz. antwoordde, dat door Ged. Sta ten om deze gegevens is gevraagd, met het oog op de vaststelling van de ultkeering uit het werkloosheidssubsidiefonds. Waar aan Ged, Staten het toezicht houden op de gemeente-financiën bij de wet ls opge dragen, kunnen aan dit college toch moei lijk de gegevens worden onthouden, welke het tot uitoefening van zijn taak noodig heeft. Na bespreking werden de voorgestelde wijzigingen goedgekeurd De heer v. Leeuwen zeide, dat dezer dagen de aanslagbiljetten voor de straatbelasting zijn uitgegaan en daarop is aangegeven, dat de betaling daarvan reeds over 3 weken ln één termijn moet plaats hebben. Spr. geloofde, dat het in dezen tijd voor velen te bezwarend zaï zijn om den geheelen aanslag binnen zoo korten tijd te voldoen en vroeg dan ook wat soepelheid te be trachten met hen, die na den vervaldag nog niet volledig aan hun verplichtingen hebben kunnen voldoen. De voorz. wilde hier gaarne nota van nemen en zeide toe deze aangelegenheid in de vergadering van B. en W. te zullen be spreken. Hierop sluiting. Comité Nationaal Huldeblijk. Het Comité, gevormd tot het bijeenbren gen van gelden voor het Nat. huldeblijk be staat uit de heeren P. Hoogenboom. burge meester .voorzitter, J. A. Hoogendijk, weth. M. H. van de Poll, weth.; J. L. v. d. Berg; C F. Blok. penningmeester; L. v. Bommel; W. v. d. Brink; H. L. v. Bunningen; K. Edel man; A. R. Koster, secretaris; J. H. Lin schoten en J. J. Vernooij. Het ligt in de bedoeling van het Comité om voor dit doel op Woensdag 25 en Don derdag 26 November a.s. met gesloten bus sen een collecte bij de Ingezetenen te hou den. Burgerlijke stand. Geboren: Leendert, z. van Jan Grooten- dorst en Marrigje van Dam Gijsbert z. van Joost van der Waalj en Geertruida Graafland. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Fa. Ph. BROBBEL, Stationsweg 49, Firma A. H. J. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Az., Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT, Breestraat 126 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4. W. v. LEEUWEN, Janvossensteeg 19 J. A. MANHAVE, Haarl.straat 128 W P v. SAVOYEN, Noordeinde 36 BOEKHANDEL VAN DER VEEN G»v->-sstraat No. 59 - Oegstgeest en aan de Kiosken.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 19