Jegrooting van financiën u Jaargang IEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 November 1936 Vierde Blad No. 23515 Tauber in „Paljas" Akim, de Generaal jeen verlaging van suiker-accijns VRAGENRUBRIEK Een film-epos van de zee „Chineesch Goud" Vrijgezellenbelasting in onderzoek. c;e memorie van antwoord aan do leede Kamer op het voorloopig verslag ir de begrooting van financiën 1937 >lt de Minister mede, dat de bruto per- itiekosten van den belastingdienst over 0 gemiddeld 4 pCt. van alle ontvangsten lroegen. je minister is van meening, dat een blstreeksch staatstoezicht op het bank- tirt niet- wenschelijk is. Zoodanig toe- bt kan veel beter door tusschenkomst de Nederlandsche Bank worden uit etend. Belastingen le stelling van eenige leden, dat het laten van groote buitens en dergelijke ceelen een gevolg is van den zwaren jt der personeele belasting, kan de mi- ler niet onderschrijven. Voor hen, die kasteel of landgoed noodgedwongen «jen verlaten, is dit een gevolg van de in» van hun inkomsten. Bij de aanslag- eling voor 1935 is aan de vaststelling 1 de huurwaarde van deze perceelen nog bijzondere aandacht gewijd. Aange- en mag worden, dat thans volkomen enin» is gehouden met de sterke daling te de huurwaarde van die perceelen in batste jaren heeft ondergaan, sar de meening van den minister biedt wet op de personeele belasting den ge- entebesturen voldoende gelegenheid, noodig den druk der belasting voor laurants en cafe's te verlichten, iet het denkbeeld van enkele leden, de ndbelasting af te schaffen en te ver- igen door een verhooging van de ver- gensbelasting, kan de minister, zooals eek te vorigen jare reeds heeft mede geld, niet instemmen, let vroeger reeds door den minister in richt gestelde onderwerp tot technische ziening van de Omzetbelasting-wet is as, nadat de adviezen van verschillen- instanties omtrent een voor-ontwerp i ontvangen, in een vergaand stadium ivoorbereiding gekomen. De minister is voornemens de intrekking van het. wetsontwerp tot heffing van een i c is be last mg te bevorderen. Naar het oordeel van den minister kan met het oog op den toestand van de geld middelen van het rijk niet tot verlaging van den suikeraccijns worden overgegaan. Het. vraagstuk van de belasting van on- gehuwden is thans nog in onderzoek bij een op 11 Juni 1936 door den minister in gestelde commissie Met betrekking tot de ten aanzien van de tabakswet kenbaar gemaakte wenschen meent de minister te mogen volstaan met de mededeeling. dat een ontwerp van wet, houdende wijziging van de tabakswet in een vergevorderd stadium van voorberei ding verkeert. De zaak-Ries. Inderdaad is de minister vóór de arres tatie van den thesaurier-generaal niet on kundig geweest van het feit, dat deze hoofd-ambtenaar van strafbare handelin gen werd verdacht. Het zich op de hoogte stellen of de verklaringen van den in het verslag bedoelden getuige vertrouwen ver dienden, lag zeker niet op zijn weg; hij zou zich daarmede hebben begeven op een terrein, dat niet het zijne, doch dat van politie en justitie is. Wel heeft de minis ter over deze aangelegenheid een uitvoe rig en ernstig overleg met zijn ambtge noot van justitie gepleegd. Dat overleg beeft geleid tot de slotsom, dat een ingrij pen van de zijde der regeering justitie en politie ernstig zou hebben kunnen belem meren in de uitoefening van de haar op gedragen taak. De minister is stellig over tuigd. dat de regeering. ware zij tot zoo danig ingrijpen overgegaan, schromelijk in ham plicht zou zijn tekort geschoten. Het hier vermelde ontslag, evenals dat uit het lidmaatschap van een aantal an dere commissies, was de noodzakelijke con sequentie van de schorsing in het ambt van thesaurier-generaal, omdat deze hoofd ambtenaar daardoor het gezag had verlo ren, dat voor de richtige vervulling van 't lilmaatsehap van commissies, welker werkzaamheden ten nauwste met zijn hoofdambt samenhangen, wordt vereischt Het is een vaste regel, dat de onder het departement van financiën ressorteerende ambtenaren in hun ambt worden ge schorst, indien tegen hen een strafrech telijk onderzoek wegens een ernstig feit wordt aanhangig gemaakt. De minister heeft geen vrijheid kunnen vinden van dezen regel in het onderhavige geval af te I wijken. De minister kan niet deelen in de door eenige leden naar voren gebrachte ongun stige meening over de tot stand gekomen reorganisatie van den dienst der directe belastingen in de steden Amsterdam en Den Haag, waarbij blijkbaar wordt gedoeld op de gewijzigde werkwijze van de ambte naren-beschrijvers in die steden. De nieu we werkwijze heeft aan de verwachtingen beantwoord en de minister is overtuigd, dat dit in de toekomst nog meer het geval zal zijn. Registratie en dir. belastingen. Wat betreft het stadium, waarin de sa menvoeging van de registratie en de di- '•ecte belastingen thans verkeert, kan wor den opgemerkt, dat in October j 1. de eer ste surnumerairs voor het vakexamen zijn geslaagd, die in de toekomst met het be heer zoowel van een kantoor der registra tie en domeinen ais van een kantoor der directe belastingen en accijnzen nn dei- registratie kunnen worden belast. Het zal oerhalve nog wel eenige jaren duren voor een aanvang kan worden gemaakt met de samenvoeging van kleine kantoren der di recte belastingen en accijnzen en der re gistratie en domeinen. Daarnaast staat de vraag of, en in hoeverre de directies dei- directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen en der registratie en domeinen on der éénhoofdige leiding kunnen worden vereenigd. Het ligt in de bedoeling van den minister bij elke vacante directeurs plaats na te gaan. hoever hij te dezen op zichte kan gaan. De dienst der grondbelasting. De dienst der grondbelasting zal gelei delijk worden opgeheven. De thans door de controleurs verrichte werkzaamheden zullen worden opgedragen aan daarvoor op te leiden bekwame en geschikte assis tenten der directe belastingen, die een middelbaren rang zullen krijgen. Deze ambtenaren zullen worden werkzaam ge- steld op inspecties der directe belastingen, gevestigd op een plaats waar een hypo theekkantoor is. Voorzoover de contro leurs ten gevolge van den geleidelijken overgang hun vollen diensttijd niet als zoodanig kunnen uitdienen, zullen zij die nen te solliciteeren naar een ontvang kantoor. De minister heeft na overweging van de promotiekansen van de ontvangers der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen, geen aanleiding kunnen vinden hier in verbetering te brengen De vraag of en in hoeverre de wijziging der monetaire politiek van invloed op de giensfraude zal zijn, kan thans nog be zwaarlijk worden beantwoord. De minister is van oordeel dat de bezetting van de grenzen op het oogenblik in het algemeen aan redelijke eischen voldoet Domeinen. Met de reorganisatie van de kantoren der registratie en domeinen en de voorge nomen instelling van een inspectie der do meinen beoogt de minister een meer doel matige organisatie van den dienst, die te vens tot bezuiniging kan leiden, doordat het beheer van groote complexen domei nen. gelegen in een bepaalde streek in een hand wordt vereenigd- De meening van eenige leden, dat het in het voornemen ligt het beheer van de domeinen van het kantoor der registratie en domeinen te Waalwijk naar de inspectie der domeinen te Dordrecht over te bren gen, is in haar algemeenheid niet juist Slechls een gedeelte van de bedoelde do meinen wordt gebracht onder het beheer van de genoemde inspectie Fransche zaai-oesters Het met de aangekochte Fransche zaai- cesters verkregen resultaat is boven ver wachting gunstig geweest De uitgezaaide ■esters zijn goed gegroeid, terwijl zeer wei nig sterfte voorkwam. Als gevolg hiervan wordt de waarde van hetgeen is uitge zaaid, thans door deskundigen op 't dub bele van den kostprijs geraamd. Het bekend geworden gunstige resultaat van de met de Fransche zaai-oesters ge nomen proef, heeft de regeering er toe doen besluiten deze proef of ruimere schaal te herhalen. Daartoe zal alsnog een bedrag van f. 150.000 voor den aankoop van Fran sche zaai-oesters worden aangevraagd. De minister vraagt f. 8000 aan. teneinde aan de Middenstandsbank een tegemoet koming in de voor haar uit de crisiscrediet verieening voortvloeiende kosten te kun nen toekennen. Van D. te O. vraagt, of bij het afrekenen ter zake van aangenomen werk of niet- aangenomen werk korting moet worden toegestaan. Antwoord: Als er omtrent eventueele korting niets werd overeengekomen, moet het verschuldigde bedrag geheel worden voldaan. G. S. te H. - U kunt bij testament naar goeddunken beschikken over alle goederen, mits daarbij wordt rekening gehouden met het wettelijk erfdeel der kinderen. Ook hierover kan de notaris u verder inlichten. K. P. te N. Voor reizen naar het bui tenland verwijzen wij u naar het Informa tiebureau van Vreemdelingenverkeer of naar een reisbureau. Zij durfde bijna niets eten. Altijd indigestie totdat zij een ontdekking deed. „Ik kan Kruschen Salts niet hoog genoeg roemen, want ik leed langen tijd aan indi gestie; op 't laatst durfde ik bijna niets meer te eten. Eenige maanden geleden begon ik Kruschen Salts te nemen, niet meer dan eiken ochtend een beetje in mijn eerste kop thee en dit bleek werkelijk een prachtige kuur te zijn. Ik ga door met Kruschen Salts en heb nu geen indigestie meer, ik kan weer gewoon mee eten en voel my veel beter". Mej. A. P. te S. Indien Uw voedsel niet snel en geregeld door Uw inwendige organen wordt verwerkt, begint het te gisten, er ontstaan gassen en zuren, welke maagpijnen of onpasselijkheid e.d. veroorzaken, zoodat elke voeding een bron van ellende wordt. Bovendien hoopen zich afvalstoffen in Uw lichaam op, welke de algeheele gezondheid schaden. De zes minerale zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, hebben de eigenschap Uw j inwendige organen aan te -sporen tot snelle en geregelde werking. De afvalstoffen zul len zich daardoor niet meer kunnen op- hoopen en worden geregeld verwijderd. Zoodoende wordt ook de oorzaak van Uw onpasselijkheid en Uw maagbezwaren weg genomen. Slechts de kleine dagelijksche dosis in Uw eerste kop thee of koffie op de nuchtere maag en alle spijsverterings klachten behooren tot het verleden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar a f. 0.40, f. 0.75 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han dels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. 2469 (Ingez. Med.) T. A. V. te L. 1. Het voordeel dat u geniet wegens het eigen gebruik van on roerend goed voor woning, wordt ook als bron van Inkomen aangemerkt. Dit bedrag wordt in den regel bepaald door de huur waarde. Wij zijn van meening dat het zui ver inkomen niet op een te hoog bedrag is vastgesteld. De becijfering van beide aanslagen is juist. 2. Uw aanslag in de Pers Bel. is bere kend naar een huurwaarde van f. 250. Mobilairwaarde geschat op f. 300—399. Eén kind voor aftrek. Volgens deze gegevens is I ook deze aanslag in orde. Gary Cooper, Akim Tamiroff en Madeleine Carrol in een scène vol intense spanning uit de film „Chineesch Goud". In de Elstree Studio's bij Londen ver filmt men de beroemde opera „Pagliacci" van Leoncavallo. Richard Tauber. die de hoofdrol vertolkt, vèrtclde, dat hij in het begin beslist geweigerd had deze rol op zich le nemen. Hij begreep niet. hoe de pro ductieleider Max Schach het in zijn hoofd kon halen een opera op het witte doek te brengen. Een opera is zooiets heel anders dan een toon-eelstuk of een film. Het ver haal. dat erdoor geweven is, is verdeeld in episoden, de handeling wordt geremd door den zang. Richard Tauber, die zoowel als opera-zanger en als filmster roem heeft ge oogst heeft, en die de opera „Paljas" dik wijls gezongen heeft, dacht dat men deze moeilijkheden nooit zou kunnen overwin nen. Maar Max Schach gaf hem het draai boek van Monckten Hoffe en Roger Bur- ford en Richard Tauber werd enthousiast De film, die door Karl Grüne geregisseerd wordt, brengt „Pagliacci" niet in opera- vorm op het witte doek. Inplaats van aan elkaar gevoegde opera-actes. vormt het verhaal een afgerond geheel, waarvan de verschillende scènes op een natuurlijke wijze in elkander overgaan. Nu leent de ge schiedenis zich ook buitengewoon voor een verfilming. Zooals men weet is het de ge schiedenis van een troep reizende Italiaan- sche tocneelspelers, die met hun repertoire van stad tot stad trekken. Voor de film is dit bonte gedoe, met zijn intense en felle sentimenten een prachtig onderwerp. Het muzikale gedeelte, dat onder leiding van Albert Coates staat, bevat de voor naamste aria's uit de opera. Natuurlijk moesten enkele gedeelten geschrapt wor den. Men kan een filmspeier nu eenmaal niet driemaal achter elkaar laten ziqgen: „Ik open de deur!" terwijl hij ervoor blijft staan. In zulke gevallen, waar gesproken moet worden, heeft men de muziek en zang terecht laten vervallen. Ook andere veran deringen zijn aangebracht. Zoo zingt Tau ber de beroemde proloog niet op het too- neel, maar in zijn kleedkamer, terwijl hij zich schminkt voor de voorstelling voor de voorstelling, hetgeen wel een veel natuur lijker effect geeft. Toen de opnamen begonnen, was men overeengekomen, dat de film voorloopig met den titel „The General Died at Dawn" zou worden aangeduid. Toen de film half weg was, moest deze poëtische titel wijken voor het krachtiger i maar nog steeds mys terieuze' „Chinese Gold". En nauwelijks was de film klaar of Hollywood veranderde weer van inzicht en als „The General Died at Dawn" (,,De Generaal stierf bij het krieken van den dag") ging de productie de wereld in. Om in ons land tenslotte toch weer „Chineesch Goud" te gaar. heeten. Uit een en ander zal de belangstellende iezer inmiddels geconcludeerd hebben, dat in deze film zoowel een portie goud als een generaal de hoofdrol spelen. Gary Cooper echter speelt een avonturier zonder uniform; de eerste hoofdrol. Madeleine Carroll is een jonge schoonheid, die zich onder pressie als lokvogel laat gebruiken, de tweede hoofdrol Een de derde hoofdrol is dan die van den generaal, die sterft bij het ochtendgloren. Terwijl de heele film om het goud draait. Deze generaal wordt gespeeld door Akim Tamiroff, een acteur die niet bepaald groote bekendheid geniet, maar die voor de ingewijden geen vreemde is en die ver dient (zeker om deze laatste creatie van den" wreeden generaal Yang) in breeder kringen aandacht te trekken. Ieder trouw bioscoop-bezoeker zal hem ongetwijfeld in tal van kleinere rollen heb ben gezien, maar er is groote kans dat zij hem nooit hebben herkend. Hij is name lijk een karakterspeler, die in zulk een ver scheidenheid van typen en grimeeringen op het doek komt, dat eigenlijk niemand weet hoe de echte Akim Tamiroff er uit ziet. Tamiroff is een expert op het gebied van grime. In New York heeft hij een soort laboratorium, waar hij deze aparte kunst bestudeert en waar hij anderen in de ge heimen daarvan onderricht. Onder de vele grootheden, die daar van Tamiroff's tech niek hebben geleerd, komen namen voor als Jean Muir, Helen Gahagan en Kathe- rine Hepburn. Het zou echter verkeerd zijn om nu aan te nemen, dat Tamiroff's kracht zuiver in grime ligt. In de eerste plaats is hij een acteur; de schmink is onontbeerlijk voor hem om zijn masker aan te pasen aan de karakterrollen, die hij te spelen krijgt, maar zij blijft vóór hem „middel" en zijn creaties de echtheid, die hem in de indus trie zulk een roep als karakterspeler gaf. Hij is een van de weinigen, die zich niet in een bepaald genre gespecialiseerd heeft. In de eene film speelt hij een sympathieke figuur, in de volgende een schurk, in de derde 'n dwaas, alles met hetzelfde ver bluffende gemak. Herinnert U zich den bonbons snoe- penden impressario uit Lente in Parijs"? Staat U de verlegen Spaansche politie- inspecteur uit ..Begeerte" nog bij? Of de gichelende emir uit ..De Bengaalsche Lan siers"? En ziet nu den sinisteren generaal Yang in „C-hinieesch Goud"! Hei is alles Tamiroff. Voorkeur voor een bepaald soort rollen heeft hij niet; hij stelt alleen prijs op „tel kens wat anders". „Er zijn acteurs", zegt hij, „die zich heb ben toegelegd op een speciaal genre. Dat is heel mooi, en sommigen bereiken daarmee zooveel, dat zij op hun speciaal terrein niet te evenaren zijn. Maar ik geloof nooit, dat hun werk hun zooveel plezier zal geven als ik van het mijne heb." Akim Tamiroff heeft zijn op e ding ge kregen in Moskou's voornaamste theater. Hij zoch als zoovele Russen, zijn hei! in Hollywood. En heeft sindsdien in 45 films meegespeeld, en den bijnaam verworven van „de man der duizend gezichten". menschen zoowel als de atmosfeer, waarin ze leven, heeft zijn „Cavalcade" in deze ballade der zee overtroffen. De film is van een zoo voortdurend groot volume, dat zij niet ten onrechte reeds „klassiek" ge noemd is; men voelt hier den adem eener wezenlijke, eener blijvende kunst. En tenslotte is „Muiterij op de Bounty" een film van de zee, van de zee. zooals ook wij Hollanders die kennën, van de zee tus- schen hier en Indië, tüsschen hier en de i hel. Een film als deze zal groote emoties losmaken in den toeschouwer. Zij is een epos van een driemaster, een film met drie weergalooze sterren, een film waarover men met alle minutieuze voorbereidingen mee drie jaar heeft gewerkt, een film, die zoo geld in dezen, waar zoovele andere motieven meespelen, nog iets beteekent niet minder dan drie millicsn gulden heeft gekost. Deze als „de beste film van het jaar" bekroonde Bounty is onder een gelukkig gesternte uitgevaren, verwekte, waar zij vertoond werd, sensatie en zal dit deze week ook zeker in onze stad doen. Hier boven Charles Laughton als de wreede captain Bligh, Franehot Tone, „Marnc" en de „Bounty" in deze als „grandioos" be stempelde film. n de film „Muiterij op de Bounty" die rpieen wordt beschouwd als een hoogte der Cinematografie, komt het groote Ivan dramatische krachten tot een ont dekkende eenheid. Daar is de zee en i demonische macht over de achttiende dsche soldaten op avontuur, de roman- van den trotschen Indiëvaarder met i drie masten, de hartstochten dor nschen, hun levenskracht en hun haat. ^eeuwenoude vraagstuk der onvoorwaar- 'jkc gehoorzaamheid, laar daar zijn ook. in e eerste symphonie der nkunst. de lichtere föi van een vèr para- de zon en de schoon- d van een nimmer aan- louwd Tahiti, gevolgd 'r het lijden zoowel van overboord gezetten pitein Bligh, die te ci te op het Nederland- eiland Timor landde, van den eersten offi- Fletcher Christian ajn ruige muiters. -Muiterij op de Bounty" ftn film van mannen, -•anks of wellicht juist ,r de korte episode scherzo in deze sym- fcHe op het weelde- - Tahiti. Air, film van F*en is zij tevens een vain ongehoorde dra- u**ne conflicten. An- Jten b.v. in de Rus- .e •.Potemkin", waar- zij wel eens, doch onrechte, vergeleken Prevaleeren hier karakters boven d? iiandigheden. Elke rol !?r roensch zooals hij zeilt. Qok kapi- jBhgh. -tte rol is wreed, doch breedheid is niet of ongegrond. Bligh is dan ook ?tstootend. r<'.rgen- ■■f* lis nij bij .„ï^hclzige reis in KMepsJol ov - ;.G my_ "er zee moet men Jl. "{-"onderen om zijn I™ beestachtig» disci- «'aanlooi' deze fi- iJWteling meer dan poot schijnt te wor- m'A» HbH&nders mc-et f e een dergelijke 'eerzin-wekkende I,. mmmer ongave. maar nimmer I i;™,Mtuur vei tceken- «m nl°' onbekend "lub 'n de 'ogboeken en de scheeps- Iteliiir0nzer Indiëvaarders ziet men iIj 1Re despoten der zee opstaan. Aan 'easlotte de verovering der wereld ter zee te danken. Aan Charles Laughton komt de eer toe, deze figuur in de juisse feile tonen te hebben belicht. En welk een prachtig trio is Laughton met den oprechten en hartelijken „he-man", die Clark Gable van zijn offi cier Fletcher Christian maakt en met den fijneren adelborst Byam, een der aller grootste rollen van Franehot Tone tot dusverre, met een climax in de slotscène voor het scheepsgericht, waarin vijf minu ten lang een bewogen stem aan het woord geweest is, zooals men na Laughton's rede over den Slag bij Gettysburg niet gehoord heeft. Frank Lloyd, de meester-regisseur van i

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13