Inenting tegen pokken LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 20 Hovember 19)( GEMENGD NIEUWS Voorzitter van Gezondheids raad pleit voor algemeene vroege vaccinatie. vermeden worden ^MJN/T EN lETïEREN^j EFFECTENKANTOOR TE AMSTERDAM OPGELICHT. Een fraude van duizenden guldens. Een effectenkantoor te Amsterdam, is in den loop der laatste maanden voor een be drag, dat in de duizenden loopt, benadeeld door een beursbediende, die op geraffineer de wijze zijn patroon heeft bedrogen. Toen de fraude aan het licht kwam, is de dader naar het buitenland gevlucht. Eenige cliën- ten, die eveneens gedupeerd zijn door den t—t i_ 1i bediende, hebben van het gebeurde aangif- tnC©pnQiltiS-g©VQQF KCIFl te gedaan bij de politie, die thans bezig is met een uitgebreid onderzoek. Voor zoover thans bekend is, heeft de be diende gespeculeerd met gelden, die hem niet toebehoorden, waarbij hij tevens spe culeerde op het blind vertrouwen, dat zijn patroon in hem stelde. De bediende maakte valsche aan- en verkoopnota's op, die hij op naam stelde van cliënten, die met het kantoor zaken deden. Hij schreef b.v. een aankoop-nota voor effecten uit op naam van cliënt A. Deze kreeg de nota echter niet in zijn bezit en wist dus niets van de zen gefingeerden aankoop. Den volgenden dag. of eenige dagen later, schreef de be diende een verkoopnota uit, waarbij de ef fecten, die dan z.g. in opdracht gekocht zouden zijn, werden verkocht. Hij deed dit echter alleen, wanneer de koers van de effecten was opgeloopen en er dus winst werd gemaakt. Deze winst stak de bediende in zijn zak ten nadeele van zijn patroon. Hij wist er blijkbaar steeds voor te zorgen, de nota's met de gefingeerde opdrachten, wanneer die onder de oogen van zijn pa troon waren gekomen, en zouden worden verzonden, in zijn bezit te krijgen. Bij den patroon wekte het den indruk, dat er in (Van onzen relsredacteur) Tengevolge van de telkens verlengde op schorting van den indirecten vacclnatie- dwang is de Nederlandsche bevolking thans niet meer in die mate gewapend tegen de pokken als dat vroeger het geval was. Hierin schuilt een gevaar, dat niet te licht geteld mag worden. Aldus deelde ons de voorzitter van den gezondheidsraad dl. M. M. Josephus Jitta, mede in een on derhoud, dat wij met hem mochten heb ben naar aanleiding van het feit, dat op 1 Jan. 1937 de termijn, waarmee het op schortingswetje laatstelijk is verlengd, zal afloopen. Wat moet er nu in dezen gebeuren? Is het gewenscht de opschorting niet te ver lengen en aldus zonder meer terug te kee- ren naar den ouden toestand van vóór 1929? Zeker niet. Het gevolg zou zijn, dat kinderen van allerlei leeftijden zouden moeten worden ingeënt om de scholen te mogen bezoeken. Én dat, terwijl de reden natie gewenscht zijn, voor het individu is het dat niet. De alastrim verloopt meestal gunstig. Daarentegen zijn de gevolgen van gewone pokken veel erger, met minstens 20°/» sterf tekans. Vaccinatie behoedt ook tegen alastrim. Al is deze ziekte niet zoo gevaar lijk, toch is het een sociaal en economisch belang, deze ziekte zooveel mogelijk te be perken. omdat er tal van menschen door kunnen worden aangetast, die langen tijd erdoor aan het ziekbed blijven gekluisterd. Nu is gebleken, dat de bekende com plicaties in het zenuwstelsel hoogst zelden voorkomen bij kinderen bene den den leeftijd van drie jaar en dat deze, wanneer zij optreden, in het al gemeen gunstig verloopen. Er hebben zien uaarmj nog nimmer sierttege- vallen voorgedaan. Daarbij komt, dat derdaad van^een aan- en flater van een acr opschorting: het gevaar van het op treden van een complicatie in het zenuw stelsel na de vaccinatie, nog geenszins haar kracht heeft verloren. Toch achtte dr. Jitta het gewenscht, dat er iets gedaan werd. De mogelijkheid daartoe bestaat in den vorm van een vaccinatie van kinderen beneden drie jaar, waarbij het gevaar voor de gevreesde encephalitis zoo goed als ge heel afwezig is. Toen zich indertijd gevallen voordeden van encephalitis, meende de gezondheids raad, dat spoedig de oorzaak daarvan wel zou worden gevonden, of dat anders na eenigen tijd deze complicatie vanzelf zou verdwijnen. Daarom werd voorgesteld den indirecten vaccinatiedwang op te schor ten, door ook kinderen op de scholen toe te laten, die geen pokkenbriefje hadden. Zoowel hier te lande als ln het buitenland, voornamelijk in Engeland, Duitschland en Zwitserland, begon men dadelijk naarstig te zoeken naar de oorzaak der ziekte, doch tot nu toe zonder resultaat. De laatste jaren is ook meer gebleken, dat dergelijke aandoeningen van het zenuwstelsel ook worden waargenomen na influenza, ma zelen. waterpokken (een ziekte, die niets met gewone pokken te maken heeft!kink hoest en andere ziekten. Waarschijnlijk heeft men hier met een soortgelijk proces te doen. al ls dit niet zeker, omdat er altijd verschil is tusschen een werkelijke infec tieziekte. zooals de bovengenoemde, en vaccinatie. verkoop sprake was geweest. Op deze wijze zou de bediende groote be dragen in zijn bezit hebben gekregen. Zoo lang de koersen opliepen, ging het den be diende voor den wind. Toen de koersen echter plotseling daalden, verloor de be diende flinke bedragen. Het eene gat stopte hij met het andere en zoo ontstond er een aaneenschakeling van gecompliceerde han delingen, waardoor de zaak ten slotte spaak liep. Toen de bediende plotseling niet meer op het kantoor verscheen, kreeg men arg waan. met het gevolg, dat bij een vluch tig onderzoek het bedrog reeds aan het licht kwam. Waarschijnlijk heeft de ge vluchte nog tal van andere fraudes ge pleegd, waardoor niet alleen zijn patroon, maar ook de cliënten werden benadeeld. Zij zouden anders geen aangifte hebben ge daan. Het politieonderzoek in deze zaak is nog in vollen gang. Men heeft nog geen vol ledig overzicht van het totaalbedrag dat de man verduisterd heeft. Volgens de laatste berichten zou de bediende naar Zuid-Afrika zijn gevlucht. „Tel." AUTO TEGEN DRAAIORGEL GEREDEN. Gisteravond omstreeks half negen is na bij Muiden een aanrijding voorgevallen, welke haar oorzaak vond in de afwezigheid van een behoorlijke verlichting van een draaiorgel. Het draaiorgel, dat op den drukken Rijks straatweg niet voldoende rechts reed, werd in de richting Bussum voortgeduwd door den 43-jarigen T. D. en den 16-jarigen G. G. T.. beiden uit Amersfoort. Bij de brug over de Vecht, bezuiden Muiden. had het tweetal aan den brugwachter gevraagd hun lantaarn te willen nazien, omdat deze nu en dan haperde. Nadat dit was geschied, werd de lantaarn weer aan de voorzijde van het orgel opgehangen en ln den feilen Noordoosten wind werd de tocht voortgezet. Ongeveer vijfhonderd meter verder op den weg kwam een auto. bestuurd door den heer B. uit Groningen hen tegemoet. De heer B. zag geen licht en geen orgel en een hevige botsing ontstond tusschen de auto en het orgel, waarbij D. links en T. rechts van den weg werden geslingerd. Het orgel sloeg om, zoodat de stukken houtwerk en de muziekboeken over den weg verspreid lagen. De aanrijdende auto. die aan de Flierefluiter heeft meegenomen en Merijn- 'tje ziin steun en toeverlaat kwiit is? Ho- penlük groeit hii in een volgend deel van dezen cyclus uit tot een flinken vent. die het leven menschelük leert beleven, vóór het te laat is. De Groote Verwildering, roman van A. den Doolaard. Uitgave Em, Querido Amsterdam 1936. De zwerver-schrii ver Den Doolaard heeft voor alles de natuur lief. Zooals een ander steeds weer naar de zee wordt getrokken, zoo fascineeren he mde bergen en de oer krachten die ze voor den mensch ontoe gankelijk maken. Jaren achtereen zwief hii door den Balkan, waar de woeste natuur hem gevangen hield, te voet. op een ezeltje of of ski's. Nu blijkt, dat hii zich heeft laten verleiden tot het maken van een slippertje naar Zwitserland, waar de Mont Blanc de geschiedenis van diens eerste top- bestüging hem blijkbaar hevig heeft ge boeid en geïnspireerd tot dit boek. Hierin ziin historische gegevens op romantische wijze verwerkt. Inderdaad heeft aan het einde der 18e euw de Geneefsche geleerde De Saussure een premie uitze'.oofd voor hem die het eerst den top van Europa's hoogsten berg zou bestijgen; inderdaad ls zeer ion ze kinderen weiniv l»*i van dit den kleinen ..onsterfelijkheid" zoeken- zeer jonge kinderen weinig last van den dorDsdokt€r Pjccard. met behulp van de inenting hebben. De grens dient den berggids Jacques Balmat het eerst ge- gesteld boven den leeftijd van drie lukt en kreeg de laatste het geld: inder- Het aantal vaccinaties per jaar is door de tijdelijk buiten werking stel ling der wettelijke bepalingen in ons land gedaald van 160.000 tot een kleine 20.000. Dat de bedreiging van een pok maanden, omdat vóór dien tijd het kind nog een natuurlijke onvatbaar heid kan hebben, afkomstig van de moeder, zoodat dan vaccinatie niet zou geven. In dit jaar, dat nu ten einde loopt, is bij de 20.000 entingen één geval van encepha litis voorgekomen. Dit geval heeft een gunstig verloop gehnd en het patiëntje is reeds weer genezen. Na de vaccinatie blij ven de behandelde personen eenigen tijd volkomen immun voor pokken. Daarna evenwel verloopt een mogelijk geval van pokken steeds gunstiger dan bij niet ge vaccineerde patiënten. In Duitschland kent men de verplichte vaccinatie in het eerste levensjaar, behou dens de mogelijkheid van het bekomen van een vrijstelling op medische gronden. Na zekeren tijd is een verplichte revaccinatie voorgeschreven, terwijl alle recruten bo vendien voor de derde maal moeten wor den Ingeënt. Bij al die vaccinaties zijn in Duitschland in een jaar slechts veertien gevallen van encephalitis voorgekomen. In Engeland is eveneens vaccinatie in het eerste levensjaar verplicht, behalve wan neer de ouders gewetensbezwaren hebben. Van die mogelijkheid wordt veel gebruik gemaakt, zoodat daar te lande slechts 45'/» der bevolking ingeënt is. Nu straks de termijn van de opschorting van den Indirecten vaccinatiedwang is af- geloopen, zal de regeering wel met het voorstel tot verlenging komen. Direct in voeren van de oude bepalingen zou af te raden zijn, omdat dan ook kinderen zou den moeten worden gevaccineerd op een leeftijd, waarbij dat niet gewenscht is. Evenwel zou het zijn toe te juichen, al dus de meening van dr. Josephus Jitta wanneer het zou kunnen komen tot een ander systeem van wettelijken vaccinatie dwang. Deze dwang zou direct moeten zijn en zich moeten uitstrekken tot de kinde ren in de eerste levensjaren. Natuurlijk zou men rekening dienen te houden met be zwaren van medischen aard en gewetens bezwaren. Met medewerking van het ministerie van sociale zaken wordt thans, op verzoek van kenepidemie ook bij de tegenwoordige den gezondheidsraad, in ons land een cam- hygiënische omstandigheden niet oagne gevoerd door vrijwillige vaccinatie denkbeeldig is, bewijzen de jaren 1916 m de eerste levensjaren. De inspectie van de volksgezondheid propageert dit denk- met 85 gevallen, 1926 inet 13 gevallen dee]d jn voordrachten, mededeelingen en en 1929 met 449 gevallen, onder welke laatste evenwel vele van de goedaar dige soort alastrim. Nu kan men zich wel troosten met de gedachte, dat bij het voorkomen van een pokkenbedreiging de bevolking zich ln massa kan laten vaccineeren, doch juist voorzijde werd beschadigd maakte een zulk een vaccinatie op groote schaal heeft zwaai naar links en kwam op den berm tot stilstand. T. bekwam bloedende hoofdwonden, D. daarentegen, die waarschijnlijk een klap van den boom van het orgel had gekregen, bleek Inwendige kneuzingen te hebben op geloopen. In afwachting van de komst van medische hulp. beschutten voorbijkomende automobilisten de gewonden met plaids te gen de koude. Per ziekenauto uit Weesp zijn beide ge wonden naar het Binnengasthuis te Am sterdam vervoerd. De rijkspolitie, die weldra ter plaatse van het ongeval verscheen, maakte proces-ver baal over het gebeurde op en regelde het verkeer. y o BOTSING TUSSEN TWEE AUTO'S. Gisteravond heeft op den Kennemer- straatweg te Alkmaar een ernstig verkeers ongeval plaats gehad. De ongeveer 25-jarige handelsreiziger W. uit Alkmaar reed met zijn auto in een file van wagens. Toen hij plotseling naar links uitweek, teneinde de voor hem rijdende auto's te passeeren, kwam hij in botsing met een uit tegengestelde richting komen de melkauto. W. werd uit zijn auto geslingerd en moest met ernstige verwondingen in het Centraal ziekenhuis worden opgenomen. Een naast hem gezeten dame werd licht gewond en is eveneens naar het ziekenhuis vervoerd, vanwaar zij, na verbonden te zijn, huis waarts kon keeren. De personenauto is geheel vernield. vele nadeelen ten opzichte van de ence phalitis. Dan worden menschen van aller lei leeftijd Ingeënt, terwijl er nauwelijks ge- legenheid bestaat, om de te behandelen te publiceeren van dr. Schuurmans Stek- personen individueel te beschouwen. Als I hoven, te Utrecht, die tegenstander ls op sociale maatregel kan zoo'n massa-vacci- I medischo gronden). geschriften, speciaal in het Noorden van ons land. Doel van deze propaganda is ook, om bij de medici de verantwoordelijkheid weg te nemen, wanneer zij de voorschrif ten precies in acht nemen. Daarnevens moet echter vooral de bevolking worden opgewekt, om daartoe, in overleg met den huisdokter, over te gaan (Noot van de redactie Na deze be schouwing van een voorstander van vac cinatie hopen wij dezer dagen het oordeel Stuwdam doorgebroken. Minstens 300 personen verdronken. Hedenochtend vroeg is een stuwdam bo ven de Osaroesawa kopermijnen in hel Japansche district Akita gebroken. De wa termassa stortte omlaag en spoelde 1200 huizen mee. De 1200 bewoners werden ln hun slaap verrast. Minstens 300 personen zijn om het leven gekomen, nog velen worden vermist. Nader wordt nog gemeld: Men vreest, dat bij de ramp meer dan 1000 personen om het leven zijn gekomen. Tot nu toe zijn 250 lijken geborgen, ruim 1000 worden nog vermist. Onder de lijken welke geborgen werden, zijn ook die van vrouwen, welke hun kinderen nog tegen zich aandrukken. 18 personen werden gered, doch zij lijden aan vergiftiging aangezien het water koper" houdend was. BUITENLANDSCH GEMENGD. GASONTPLOFFING EISCHT VIJF ERNSTIG GEWONDEN. Terwijl werklieden ln een huis te Birken head (Engeland) naar een lek in de gas leiding zochten, volgde ln het betrokken pand een geweldige ontploffing, die den ge- heelen voorgevel van het huis afrukte en op straat terecht deed komen. Twee vrou wen en twee kinderen werden onder het vallende puin met ernstige wonden van daan gehaald en een der werklieden werd de lucht in geslingerd en kwam 20 M. ver der op den grond neer. Ook deze is ernstig gewond naar een ziekenhuis gebracht. SNELTREIN ONTSPOORD. Vijf dooden. De sneltrein ZakopaneKrakau (Polen) ls ontspoord. Vijf reizigers die in het laatste rijtuig zaten, werden gedood, drie werden ernstig gekwetst. ONTPLOFFING EISCIIT VIER DOODEN. BOEKBESPREKING. De Goede Dood, Merijntje Gijzen's Jonge Jaren, door A. M. de Jong. Uitgave Em. Querido A'dam, 1936. Er zullen ongetwijfeld vele lezers zijn, die een bedenkelijk gezicht trekken bii de ver schijning van dit vijfde (of ln het reeds reeds zesde?) deel van Merijntie Gijzen's lotgevallen, waar het vorige deel verleden jaar uitgekomen, „De Groote Zomer", al een teleurstelling was gebleken, We hadden n.l. een jaar of tien geleden afscheid van Meriintje genomen, dat toen een gevoelig zwaar od de hand maar overigens dood gewoon Brabantsch boerenjoggie was van negen jaar. Hij zou nu zoowat negentien moeten wezen en wat zou er uit hem zijn gegToeid? En met de herinnering aan een jongetje, dat ons door zijn doodgewoonheid juist zoo dierbaar was geworden, konden we ons daarna met den dxoomerigen. zoet- sappigen slungel, die er uit het kind Me rijntie gegroeid was en nog hoog-Neder- landsch was gaan spreken bovendien heele- maal niet meer opschieten. Dit nieuwe vervolg nu van zijn omzwer vingen door Brabant met vriend Fliere fluiter. ls niet veel beter. Flierefluiter is zoo verliefd in ziin schepping, dat hij dit kind nu tegen beter weten ln bulten het wer kelijke leven houdt en hii is bezig hem te vervormen tot een onwezenliiken. onmaat- schappelllken suikerzoeten. vervelenden jongen man De zuivere natuurbeschrijvin gen. de echte interieurteekening die de auteur ons schildert van Brabant en het boerenvolk daar Zijn treffender en waarde- 1 voller dan de ontwikkeling van ziin hoofd- In een springstoffenfabriek te Sinigo, „ersoon. nabij Merano. heeft een ontploffing plaats Toch is onze belangstelling in Meriintje gehad, die een begin van brand veroor- n07 niet heelemaal dood We vragen ons zaakte. Vier arbeiders werden gedood enjaf wat er verder met hem gebeuren gaat. I ongeveer zestig gewond. Inu ue Goede Dood" den levensfiedelaar daad is Alexandre Dumas in Chamonix ge weest om bii de personen in kwestie ge gevens te verzamelen over dit avontuur. Voor de rest in het boek is de auteur aan- sprakeliik. Maar deze rest vormt het be langrijkste en schoonste deel. De natuur beschrijvingen ziin overweldigend. Overwel digend ook de steeds varieerende woorden keus waarover de schrliver be""hikt om ieder bestijging, lederen storm iedere hachelijke poging op dien top te komen, weer anders weet te schilderen. Want De Saussure ziet de Mont Blanc van uit ziin houten ledikant met groene gordijnen (dat later bii zijn bestijging mee naar boven werd gesleept om in te overnachten, we leven ln achttien honderd en zooveel!) van uit zijn woning in Genève anders dan dr. Piccard. die er ziin dokterspl'chten om ver zaakt anders dan de kristallenzoeker Bal- mat. die aan den berg te gronde zal gaan. anders ook dan de bergenliefhebber Den Doolaard. Naast de woest-bewogen natuur in dit verhaal van een berg. die zich tegen den mcnsch schilnt te verdedigen met ontoe- gankellike gletschers, peilloos diepe lis- schachten. gladde loodrechte rotsmuren, verbindende sneeuwvelden, hagelstormen en föhn. staat het stil-bewogen gezins leven van den hoofdpersoon, Jacques Bal- mat. den wilden kristallenzoeker die ziin ziel aan den Witten Berg verpandde. De lange strijd van Jeanne Marie tegen dien berg. die steeds weer haar man van haar wegtrekt, tegen dien altiid aanwezigen-hun leven beheerschenden viiand die zal blijken sterker te ziin dan zii en die door de jaren heen haar liefde doet verkillen tot haat eerst, daarna tot koele berusting dit leven tusschen Balmat. ziin vrouw en den berg als in een driehoek van man vrouw en geliefde, ls diep menschelijk. Trouwens in vergelijking met vroegere boeken van dezen schrijver, heeft dit zeer aan diepte en menschellikheid gewonnen. Een mooi en waardevol boek! Aansluiting Gemist, door Albert Helman. Uitgave Nijeh en van Dit- mar. Rotterdam 1936. Het zijn hier Duitsche emigranten die de aansluiting op den trein naar het geluk missen. Door het noodlot in Barcelona samengedreven weten zii zich niet te assi- mileeren. blliven vreemdeling onder een achterliik volk en als ze niet hopeloos kel deren. dan worden ze toch door hun emi gratie dusdanig uit hun evenwicht ges'a- gen, dat ze geen plaats meer in het maat schappelijk verband kunnen terugvinden. Het ls misschien moeilijk, voor ons burgers van een vriie maatschappli ons te ver plaatsen in een emigrantenmentalltelt. Het is mogelifk dat leed en achtervolging den mensch wantrouwend, achterdochtig en verraderlijk maken, zooals deze uitgeweken Joden en Ariërs die op elkaar ziin aan gewezen en slechts de leuze schijnen te huldigen: .Ieder voor zich en God voor ons allen". Zelfs de eens beroemde professor Baruch. die door het armste van het arm ste uitvaagsel aan den zelfkant van Barce lona is opgenomen en in een oude piano- kist huist en bezig is tot mediteerend wit ze te groeien, wordt beheerscht door een mis schien menscheliik te begrijpen, maar toch onmenschelijk egoïste zucht tot zelfbehoud, wanneer een ander uitgewekene bij hem hulp zoekt. Deze menschen ziin in de eerste plaats typen die overal kunnen voorkomen en het niet geworden ziin omdat zij naar Bar celona vluchtten. De mannen en vrouwen uit dit boek staan ons menscheliik ver en hun karakters zijn niet diepgaand ont leed. Er ziin in de laatste iaren circa 20.000 Duitschers naar Barcelona uitgeweken. Helman doet een greep haalt er een tien tal tusschen uit en zegt „zoo zijn ze", luister ware het te zeggen „zoo ziin ér". Heimans stlil heeft veel gewonnen aan klaarheid en concreetheid, maar het werk, dat onder In vloed van ziin verblitf ln Spanje en den burgeroorlog, van daar tot ons komt ls (ook in andere publicaties) meer onbezon- ken journalistiek dan degelijke romantiek. Hun vele intense dat de auteur daar be leeft en te verwerken krijgt is blijkbaar nog niet voldoende gerijpt. Zoo is dit boek, dat overigens interessant is. gegroeid tot een min of meer oppervlakkig relaas van het leven In Barcelona gedurende de jongste Octoberrevolutie en dat. den ernst der tij den ln aanmerking genomen, ons te luch tig aandoet en te weinig geeft van de spanningen die een revolutie voorafgaan. Tenminste de auteur vertelt het wel. maar we beleven het n;et. zoomin als een der personen in dit boek iets beleeft, dat hem zelfs in de grootste demoralisatie boven het gemiddelde uitbrengt. En dat blijft te betreuren. C. N. o KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. Voor den Kunstkring Het Schouwspel zal Zondag en Maandag in den Schouwburg worden opgevoerd Kinderen van ons Volk" soel van het land in 5 bedrijven naar de roman van Antoon Coolen. Het wordt ge geven door het gezelschap „Nieuw Schouw- tooneel" (Ko van Dijk en Frits Bouw meester). 2472 VERZORG uw STEMi VERZORG uw KEEll WYBERT-TABLET. TEN het wereldbe. kende middel voo, regelmatige yer. zorging van keel en stemorganen! WYBERT-SlROOP: tegen verkoud heid, griep, bron chitis, kinkhoest! /WTOERT Flacons t I.S0 cn90ct (Inzez. MM.) „DE MUZIKALE WANDELING". Wii ontvingen een bundeltje van 6 één stemmige kinderliedjes, met pianobegeld ding. gecomponeerd door onzen stadgenoo Henri Weiboom op inslaande teksten rai Toon Gerhard. Henri Weiboom heeft zijn frisch gevonden melodietjes, eenvoudig getoomd zóó. dat zii gemakkelijk op de piano te spe len ziin. De aardige versjes, die o.a. has delen over .De Brandweer" „Eigenwlju Kleintjes". „De Chineezen van Europa" o .De Brievenbesteller" zullen zeker bii t kinderen in den smaak vaBen; zii ziin m voor ionge stemmen geschreven. Zoowel t de huiskamer als uitgevoerd door kindertop zal men er gaarne naar luisteren. Uitgever is G. Alsbach en Co.. Amsterdam NIEUWE UITGAVEN. Wij ontvingen van de Uitgev. Mij. C. A J. van Dishoeck te Bussum: „De ontaarde zoon" door H. J. van Nij nattenDoffegnies. „De Politieke Bewegin) in Nederland en Europa" door Ir. B. Wi gersma. „Filmstad" door Leonard Ostea dorf. Van de Uitg. Mij. Bosch en Keuning t Baarn in de Libellen Serie: „Gods kans door H. de Greeve Pr. „Neutraliteit", «a woord over onze levenshouding door Pro! Dr. W. J. Aalders. „Jacobus Revius" bloemlezing uit zijn gedichten samengesttli en ingeleid door L. M. Hagen; „Jacoba Revius", zijn leven, zijn lied, door ds. W.J Kooiman. „Hummeltje's wereldje wordt wij. der", tekst van Jo KalmijnSpierenbuq Foto's van Piet Marée. Hummeltje is voor ons geen onbekeni want reeds eerder ontvingen wij „Hum meltje voor de Lens," waarin zijn eert levensjaren werden beschreven. Inmiddl is Hummeltje een flinke boy van 5 jaar go worden en in de laatste uitgave wordt «i een alleraardigste wijze verteld over het* en wee van zijn klnderbestaan, terwijl de foto's goed geslaagd mogen worden go noemd. Verschenen bij de Uitg. Mij. van Holken en Warendorff te A'dam; „Luchtvaart Almanak 1937"; „De Villa Zonneoord" dcc J. P. ZoomersVermeer. „Goede Kamer* den" door J. B. Priestly, uit het Engelsci vertaald door E. Raedt de Canter. BIJ Em. Querldo's Uitg. Mij. te A'dam „De Wilde Schuit" door Salvadar Hertog; „Klanten" door Wies Defresne. Bij Hollandia-Drukkerlj te Baarn: „Ka- meleon-Weeuwtje" door Mary Pickfori „Twee Jongens in een Havenstad" door Piet H. de Wit, geïll. door J. W. M. Wins, Bij H. J. Paris, Uitg. Mij. te Amsterdam: „De Dwaas zegtdoor Beverley Nicholli geautoriseerde vertaling door J. M. C. vaa Gheel Gildemeester. Bij N.V. Noord-Hollandsche Uitgevers Mij. te Amsterdam: „Waar kris en klewan dreigden", een episode uit den heldenstrijo op Atjeh door T. R. L. Oelmke. Bij J. B. Wolters, Uitg. Mij. te Groningen: „Schroder's leerboek der Receptenkunde 9e druk bewerkt door P. van der Wielen. Bij Andries Blitz Uitg. Mij. te Amsterdam! „Leeuwke de Geus", roman door TJebbo Franken. Bij A. W. Sljthoff's Uitgev. Mij. te Leiden; „Monptl" door G. Naszary, uit het Hon* gaarsch vertaald door M. H. Székely—U* lofs en L. Székely. „Het Buitenlandse!)! Boek 1936". Bij Leopold's Uitg. Mij. te Den Haag: het land der blauwe vulkanen" door w. Groeneveldt. Bij Uitg. Mij. Schuyt te Velsen: ,M Wachter" door J. VisserRoosendaal „Grensleven" met de 3e comple. aan Nederlandsoh-Belglsche grens tijdens mobilisatie van 1934 door Fr. van de Vrande, met teekeningen van P. H. Klers. ..Regen en zon in kleuterland" door Amy vsn Weeren. Uitgevers Mij. „Het Spectrum" te Utrecht .Louis Pasteur" een schets van zijn leven en werken door Dr. Th. H. Schlichtinï- „Kapitein Jamari" naar boek en film „BW Ahoy" door Rein Valkhoff. Bij Uitg. Mij. J. Noorduyn en Zoon Je Gorlnchem: „Nieuwe wetsvoorschriften w- treffende koop en verkoop op afbetaling en huurkoop en het afbetallngsbedrljf door J- H, M. van Emmerik. Bij van Gorcum en Comp. N.V. te Assen- „Uk's Kerstfeest" door Dora Coolsma. .J* blijde boodschap onder de Indianen «w R. Oostra. „Handleiding voor het PopF; kastspel" door J. J. Zuldema. „Roodkapje door J. J. Zuidema. Bij W. J. Thieme en Ci. te ZutpMJ; „Vreemdelingen", vreemde woorden en zegden bij beschaafde Nederlanders in s bruik met hunne Engelsche equivalente woordenboek bewerkt door Prof. Dr- van Draat. De Nederlandsche Uitgeversbond zonae „Het Nederlandsche Boek 1936", ca talos van uitgaven verschenen ln 1836. 2-3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10